Dinsdag 22 Maart 94" jaargang. 1904 JM°. 35. Bij dit no. behoort een bijvoegsel FEÏÏILLITÖN De Gouverneur. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, Bt25. Afzonderlijke nommorB 5 cent. Inzending van advertentiën voor 2 uren op den dag dep uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel moer 10 ct. Bjj directe opgaaf vaD driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hu welp ka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De ministers aan het opruimen. In de Haagsche Kroniek der N. Gr on. Ct. leest men, na eene be schouwing over hetgeen de Eerste Kamer ten aanziei van het wetsontwerp tot wijziging der wet op hot hooger onderwijs zal beslissen, het volgende «Intusschen is het zeker, dat de regeering geens zins gerust is op den afloopdat zij het moge dan om de hooger onderwijs-, drank- of tariefwet zija haar einde zelf ziet naderen. En dat is zoo waar, dat men het in de ministeriëele bureaux begint te ontdekken. De ministers maken met allerlei zaken, die zg zich verplicht rekenen in hun ministe riëele leven tot afdoening te brengen, veel haast er is iets merkbaar van die zenuwachtige zucht naar «opruiming", die gewoonlijk het einde van een Kabinet voorafgaat. »Want indien de Eerste Kamer de wet op het hooger onderwijs mocht verwerpen, dan schijnt de rogeering beducht, dat niets meer baten kan en dat zij voor een ander Kabinet plaats zal moeten maken. De ontbinding van ons Hoogerhuis zal wel niet als redmiddel worden aangegrepen, wijl men meer en meer tot 't besef komt, dat daarin geen beil is te vinden. Wie de angstkreten hoort, in de ministerieel© pers aangeheven over de komende Statenverkiezingen, vooral met opzicht tot Zuid-Holland, zal begrijpen dat de premier voor het krasse middel der ont binding terugdeinst. Er is heel weinig boop op succes langs dien weg en speciaal in onze provincie rekent men do kansen vrijwel verkeken op eene overwinning. Veeleer verwacht men, dat de gewes telijke vergadering van Zuid-Holland weder zal »om" gaan en daarmede tevens, in de naaste toe komst, de Eerste Kamer." GOES, 21 Maart 1904. Jl. Vrijdagavond hield de liberale kiesvereni ging «Vooruitgang" alhier in do «Prins van Oranje" een vergadering, tot het kiezen van twee candidaten voor den gemeenteraad, ter vervanging van dhrn. Ramondt en Ochtman. Bij de opening der vergade ring sloeg de voorzitter, dbr. W. Kakebeekeeen terugblik op het vole goede, dat beiden èa als raads leden èn als weihouders, zoo langeD tijd in het belang der gemeente hebben verricht. Hij bracht hun daarvoor de hulde van het bestuur en, blijkens de instemming, die zijne woorden vonden, ook van de leden der vereeniging en gaf het voornemen te 23 Roman van Ludwich Habicht. Nu door de ruwe hand van het noodlot de sluier vaaeengescheurd was, die Helena's heiligste gevoe lens bedekt had, vond zij het zelfs eene verademing om op te biechten, wat er in haar omging. Den rechtsgeleerde was het optreden van die anders zoo fiere en gereserveerde vrouw een raadsel. Hij begreep er niets van, dat zij het geheel niet onder Stoelen of banken stak, dat zij in haar jeugd al met Sthal gedweept had en dat zij nu nog liefde voor hem voelde. Volgens zijne ideeën moest elke vrouw van goeden huize in oen dergelijk geval zelfs het flauwste gevoel van genegenheid min achtend negeeren en den jongen man voor een onbeschaamden rekel uitmaken, die een streDge straf had verdiend, omdat hij het gewaagd had, zijne oogen op te slaan tot een gravin ook ai was er voor dien tijd tusschen hen een kleine roman afgespeeld. De oude heer zag de lijst zijner vrouwe lijke kennissen na en moest zich zelf bekennen, dat geen van haar zoo maar, zonder complimenten, haar hart had uitgestortHoe goed hij ook thuis was in zijne acten en ofschoon hij zich verbeeldde de wereld te kennen, kende hij toch de diepte van •en eeht, edel vrouwenhart niet, dat steeds nog edeler en grootscher blijkt te zijn dan de groot© menigte vermoedt. Ja, tot groote verbazing van den rechter ging de gravin nog verder. Toen hij zijne maatregelen wilde nemen om Rudolf onmiddellijk naar de ge vangenis, of ten minste naar het stedelijk zieken huis te doen vervoeren, verzette zij zich daar zeer levendig en met veel geestkracht tegen. Zijn schuld was nog niet bewezen, zei zij en zij zou niet dulden, dat de zwaargewonde vervoerd werd, voordat zijn lichaamsgesteldheid het toeliet. De dokter kwam er ook tegen opeen vervoer zou zijn leven in gevaar brengen, en dus moest de rechter zijn idee laten varen, al was het ook met tegenzin. Zonder op het hoofdschudden barer bedienden te letten, schonk zij Rudolf nu al haar aandacht ja, zij zat zelfs uren lang aan zjjne legerstede, kennen aan beiden een adres van dankbetuiging te zenden, waarmede da leden der vereeniging zich gaarne vereenigden. Vervolgens deelde hij mode, dat Prof. Van der Vlugt is uitgenoodigd voor de vereeniging als spreker op te treden, doch dat op deze uitnoodiging nog geen antwoord is ontvangen en dat het ledental der vereeniging steeds toeneemt en reeds in de veertig bedraagt. Alvorens over te gaan tot het noemen en bespreken van candidaten, werd een schrijven gelezen van de antirov. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" aan bet bestuur van Vooruitgang", luidende als volgt Mijne Heeren, Het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereeni ging «Voor Nederland en Oranje" alhier, stelt u voor met het oog op de aanst. verkiezing van twee leden \an den Raad, uwe vereeniging te adviseeren slechts één candidaat te proclameeren. Onzerzijds zou dan hetzelfde worden voorgesteld aan de kies vereeniging «Voor Nederland en Oranje" en «Groen van Prinsterer." Do bedoeling zou zijn stemming te voorkomen en den candidaat, die uwe vereeniging en onze ver eeniging stelde naar eigen keuze, van beide zijden onbestreden te laten. Dewijl onze kiesvereeniging reeds morgen (Vrij dagavond) vergadert, verzoeken wij u beleefd voor Vrijdagmiddag te berichten of uw bestuur met dit voorstel wil meegaan. Tot ons leedwezen konden wij u niet spoediger hierover schrgven. Inmiddels verblijft met de moeste hoogachting, namens «Voor Nederland en Oranje", De loco-Voorzitter, De Secretaris, J..BUIJZE. A. S. J. DEKKER. Hierop is, met volkomen instemming der ver gadering, door het bestuur van «Vooruitgang" het volgende geantwoord Mijne Heeren, In antwoord op het voorstel, vervat in uwe go- eerde van gisteren, hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij ditmaal geen redenen kennen, die er ons toe zouden kunnen leideD, om gevolg te geven aan uw verzoek om aan de ledenvergadering onzer vereeniging voor te willen stellen, slechts één candidaat aan te wijzen voor do a. s. ver kiezing van twee leden voor den Gemeenteraad. De beide open gekomen plaatsen waren door onze toen hij zich in den beginne nog steeds in levens gevaar bevond en slechts zelden ontwaakte uit zijn doffen slaap. Eerst toen de gewonde weer geheel tot bewust zijn was teruggekeerd, liet ze zgne verpleging aan anderen over en betrad slechts zoo nu en dan de ziekenkamer om naar zijn toestand te informeeren. In een paar dagen was Stabl hard vooruitge gaanzijn jeugd hielp flink mee in het genezings proces en de gravin zag met kloppend hart het oogenblik naderen, waarop men haar don zieke zou ontrukken en hem in de gevangenis werpen. Zij had liever gewild, dat zijn genezing wat langzaam gegaan was. Over het 6ombere verleden en nog somberder toestand spraken zij geen van beiden een enkel woord, maar de gravin wist nu toch, dat Rudolf volmaakt onschuldig was. Als zij hem in zijne kalme oogen keek, als zij zag hoe opgewekt zijn gezicht stond, dan zei zij tot zichzelf: «Dat gezicht kan niet liegen hg zou mg niet zoo kalm kunnen aan kijken, als hij eon moord op zijn geweten had en bij zou mij ook zijn schuld al bekend hebben." Hoe meer het oogenblik naderde, waarop Rudolf naar de gevangenis gebracht zou worden, des te onrustiger werd zij. De dokter had haar gezegd, dat hij zich weldra niet meer zou kunnen verzet ten tegen het vervoer van Rudolf, want hij was nu al zooveel beter, dat tegenstand niet overeen zou komen met zijne principes. Hg zou haar dus ont rukt worden en nu eerst voelde zg hoe dierbaar hij haar was geworden, hoezeer zij zich aan hem gehecht had. Zij moest hem redden, of ten minste alles doen om zijne onschuld te bewijzeD. In hare gedachten ging zij nog eens al die sombere ge beurtenissen na en onwillekeurig moest zij daarbij aan Wanda denken. Zij kon zich maar niet los maken van het idee, dat dat meisje betrokken was in 't ongeluk, dat zij misschien het middel bezat om het geheimzinnig weefsel, dat den plotselingen moord van den graaf omgaf, te verscheuren. Her man moest haar het een en ander vertellen over zijn meisjodoor die gedachte geleid liet zij hem bij zich komen. Hij zag er erg bleek en terneer geslagen uit en moest werkelijk erg gehecht geweest zijn aan zijn meester, dat hij zich zijn dood zoo aantrok. «Is u niet een schoolvriend van Stahl vroeg partijganooten bezet en wij meenen, dat het op onzen weg ligt en ouzo plicht is te pogen die zetels voor de liberalen te behouden. Het bestuur van «Vooruitgang", W. KAKEBEEKE, Voorz.' W. TEMPERMAN, Secr. Daarna werden tot candidaten gestald de heeren I. D. Fransen van de Putte met algemeene en J. C. H. Hollmann met 13 van de 16 stemmen. Beiden hebben de caudidatuur aangenomen. Aan het bestuur werd overgelaten te bepalen wie der candidaten zal gutwld worden in de plaats van dbr. Ramondt, die zon aftreden in 1905 en wie voor die van dhr. Ochtmanwiens mandaat eerst in 1909 zou geëindigd zgn. Met een aansporing voor de gestelde candidaten propaganda te maktn sloot de voorzitter de bij- eenkomst. De antirevolutionaire kiesvereeniging «Voor Ne derland en Oranje" stelde in hare vergadering van Vrijdag jl. candidaat voor den gemeenteraad de hh. Janus de Jonge Jz. en Jacob Visser, met 24 van de 26 stemmen. Zij hebben de candidatuur aanvaard en de vrg-antirevol. kiesvereeniging «Groen van Prinsterer" zal deze candidaturen krachtig steunen. Jl. Zaterdag werd in «de Prins van Oranje" alhier eene algemeene vergadoring gehouden door aandeelhouders en belangstellenden in de oprich ting van eene Zeeuwsche superphosphaat-fabriek. Een honderdtal personen waren aanwezig, afkom stig uit alle deelen van Zeeland, van de Zuid-Hol- landsche eilanden en uit Westelijk Noord-Brabant. De voorzitter der commissie van voorbereiding, dhr. Vorsterman van Ogen, deed mededeeling van de pogingen, die reeds zijn aangewend om tot de stichting te geraken en van den uitslag daarvan. Hij bracht daarbij onder de aandacht, dat ten ge volge van die pogingen bij de verschillende aan bestedingen de prijzen van de kunstmeststoffen aanzienlijk lager zijn geweest dan het vorig jaar door die prijsverlaging hebben de fabrikanten ge tracht belanghebbenden af te houden van het ne men van aandeelen. Mocht de fabriek er niet ko men, dan zullen zg zich door verhooging der te genwoordige prijzen het volgende jaar wel weten schadeloos te stellen voor de mindere winsten van dit jaar. Een geopperd bezwaar, dat de grondstoffen de gravin, want in haar ongeduld moest zij recht op haar doel afgaan. Herman zag er eerst iotwat verstrooid uit, maar nu schrikte hij als een hollend paard, dat men plot seling bij de teugels vasthoudt. «Ja, zeker, rapvrouw de gravin," zei hij snel, alsof hij zijne verstrooid heid wilde goed maken, «en ik heb erg veel mede lijden met dien jongen." Zgn vol breed gezicht drukte nu een groote belangstelling uit. Dan zult u zekor niet de raoening uwer collega's deelen, dat Stahl zich aan een dergelijke misdaad schuldig heeft gemaakt," riep de gravin levendig uit. «Ik weet het niet, ik geloof het niet," mompelde Herman. «Help mij dan om zijne onschuld te bewijzen," vervolgde de gravin, stond op en vroeg, terwijl zij met haastige schreden in de kamer op en neer liep «Waar waart gij dien avond? Bij uw meisje?" Het was Herman niet mogelijk een antwoord te geven, de vraag kwam te onverwacht. Maar toen hij de heldere oigen der gravin onderzoekend op zich zag rusten, beheerschte bij zichzelf en zei met veel moeite «neen, mevrouw de gravin." Heiena's aandacht was opgewektwat had hij Wist hij iets van het geheim van den graaf en was zijne jalouzie daardoor opgewekt «Zijt ge niet op een goeden voet met uw meisje vroeg ze. «Zeker wel, mevrouw de gravin", antwoordde hij haastig, «we gaan binnen kort trouwen, want ik kan niet buiten haar." Met de hem aangeboren slimheid voelde hij dadelijk, dat hij alles moest doen om de wereld en voor alles de verstandige scherpziende gravin te doen gelooven, dat hij op een zeer goeden voet was met Wanda. De gravin was in hare gedachten verdiept en zoi meer tot zichzelf dan tot Herman «Dan moet ik er toch eens met Wanda over spreken." Als zij op dat oogenblik niet toevallig haar oogen had opgeslagen, zou zij niets gemerkt hebben van de opwinding, die zich van den jongen man meester gemaakt had. Hij werd doodsbleek, zijn breedo borst ging onrustig op en neer, zgne groote oogen rolden heen en weer en zijn gansche lichaam trilde. Tevergeefs trachtte hij de onsteltenis te onderdrukken, die zich van hem meester ge maakt had. «Neem me niet kwalijk, mevrouw de gravin," mompelde hij, «ik heb tegenwoordig zoo'n last van niet zouden verkrijgbaar zgn, is denkbeeldig, daar phosphaten, voor de fabricage noodig, een gewoon handelsartikel zgn. De commissie had dan ook de verklaring verkregeD, dat door een der grootste zwavelfabrjeken gedurende vgf opeenvolgende jaren aan de op to richten fabriek zwavelzuur zal kunnen worden geleverd onder gelijke voorwaarden als aan andere fabrieken. Vervolgens deelde hij mede eene berekening van de jaarlijksche kosten eener fabriek, die 10 millioen KG. superphospbaat per jaar kan leveren. Hij kwam tot een som, ruim geraamd, van f216000, zoodat de baal auperphosphaat van 100 K.G. zou komen op f2.16 en aai. superph. op f6.66, terwijl de prijs dier meststoffen, tegenwoordig door de fabrikanten geleverd, vrij wat hooger is. Hij voegde daaraan toe, dat ieder gebruiker zich moest gedrongen ge voelen aandeelen te nemen, met het oog op de aangegeven cjjfers en onder de verzekering, dat men minstens gedurende vgf jaar zich van de noodige grondstoffen zal kuDnen voorzien en zonder de stichting der fabriek de prijzen der kunstmest stoffen nanzienlgk zullen rijzen. Na deze breedvoerige inleiding ontspon zich, voornamelijk over de betrouwbaarheid der genoemde cijfers, een ampele discussie, die echter geen ver andering bracht in de overtuiging van den voor zitter, die zijne gegevens had verkregen van be voegde deskundigen, die in hunne opgaven vrij wel overeenstemden zonder van elkander af t« weten. Hierna kwam aan de orde de vraag: Zal men tot de stichting overgaan Daar het aantal aandeelen, tot het benoodigde bedrag van f 100.000 voor den bouw der fabriek, nog niet is verkregen, stolde de commissie van voorbereiding voor: le over te gaan tot de oprich ting van een fabriek voor een som van 60 a 70 duizend gulden, waarvoor nu reeds aandeelen zija genomen zulk een fabriek kan 6 a 7 millioen K.G. meststof per jaar leveren 2e de gelegenheid open te stellen tot 15 April a. s. om meerdere aandeelen te nemen 3e in dien tusschentijd uit te zien naar een geschikt terrein, 4e in de tweede helft van April opnieuw eeu vergadering te beleggen, en kel van de aandeelhouders, waarin alsdan zal beslist worden over de grootte der fabriek, in ver band met de alsdan reeds genomen aandeden; en 5e. de plaats te bepalen, waar zij zal worden ge vestigd. Alsnu werden dc beginselen besproken en goed gekeurd, waarop de te ontwerpen statuten zullen duizelingen de dood van den graaf heeft mij erg aangegrepen, ik kan bijna niet meer op mgne beenen blijven staan," en het was waar, hij wag gelde alsof bij dronken was. «Goed, beste Wolff. Ge zijt een vriend van Stahl en dus zult ge hem redden als het in uw macht staat, niet?" Zij keek hem daarbg onderzoekend en doordringend aan, alsof zij tot op den bodem zijner ziel wilde lezen dan keerde zij hem den rug toe en liep naar bet venster. Geheel verdoofd van den schrik, niet in staat om een woord meer uit te brengen, verliet Herman met wankelende schreden de kamer. De gravin drukte haar hand tegen haar luid kloppend hartzg vermoedde nu, dat Wanda den draad in handen had, die haar uit dat labyrinth kon redden, en ofschoon ze anders altijd was terug geschrikt voor een ontmoeting met baar nu kon zij zich door dat gevoel niet laten bpbeerschen. Zonder t°gen iemand te zeggen, waar zij heenging, begaf zij zich onmiddellijk op weg naar de houtvesterij. In het slot merkte men haar heengaan bijna niet op slechts een paar groote, onrustig flikkerende oogen keken haar angstig na zoover zij baar konden zien het waren de oogen van Herman. Zoodra hg haar niet meer kon zien, keerde hij met gpbogen hoofd en in somber gepeins verdiept naar het slot terug. De herfstzon trachtte nog eenmaal hare verwar mende stralen naar beneden te zenden en er lag een vredige stemming over het park. De gravin liep haastig voort en lette bijna niet op den weg hare gedachten waren ver weg. Zg werd door een zwerm kraaien opgeschrikt uit bare overpein zingen, sloeg hare oogen op en merkte nu waar zij zich bevond op de noodlottige plek van den moord. Voor haar zag zij de moshut, en schemerde er daar ginds niet een lichte japon door bet struikgewas De gravin bleef ontsteld staan zij behoefde niet verder te paan het was geen gezichtsbedrog diebt bij de moshut zat Wanda op een klein bankje. Zg hield haar hoofd in hare beide handen gesteund, tuurde naar den grond en scheen niets van hare omgeving te zien. De gravin bad zij schijn baar ook niet hooren aankomen, want zij bleef doodstil zitten. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1