1904. N°. 34. Zaterdag 19 Maart. 91st*' jaargang. Bij dit ho. behoort een bijvoegsel. FEUILLETON De Grouverneur, GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prfis per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 9,£3, Afzonderlijke noramers 5 cent. inzending van adverisniaën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 et. B$ directe opgaaf van driomaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, buwelfjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant", Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Vooruitzichten. Volgens de Standaard wordt thans door de linker zijde het volgende plan gevormd. 3»In de Tweede Kamer moeten alle liberale fracties, en vooral ook die der oud-liberalen, bij monde van de heer en Röell en Van der Vlugt zich eenparig en zoo scherp mogelijk tegen het ingediende ontwerp aankanten, en er als één man tegen stemmen. Bij de Provinciale verkiozingen moet alles op haren en snaren gezet, om in Zuid-Holland de Staten weer liberaal te maken. Is dit geschied, dan is de Eerste Kamer weer stoelvast, en kan daar geen ontbinding de kleur veranderen. De eerst8 Kamer moet, zoo verluidt bet, baar stem over het ontwerp niet uitbrengen, alvorens de uitslag der verkiezingen in Zuid-Holland bekend is. En valt die uitslag aan de liberalen mee, zoodat de Eerste Kamer niet meer kan oütbonden worden, dan stemt de Eerste Kamer het wetsontwerp af. Dan valt het kabinet. Dan ontbindt men de Tweede Kamer. En als dit alles gelukt, zijn de liberalen weer voor twintig jaar minstens de baas in ons land." Of dit plan werkelijk bestaat, weten wij niet, maar indien bet nog niet bestaat, verdient de Standaard er dank voor en dient het te worden uitgevoerd, ten minste daartoe dient men alle krachten in te spannen. Niet alleen echter dient men zich tevreden te stellen met het weer liberaal maken der Provinciale Staten van Zuid-Holland, maar ook iD onze provincie moeten de liberalen alle krachten inspannen. Zij hebben ditmaal een krachtig argument meer in hun beginsel van vrijhandel. Het moet den ^kleinen Iuyden" aan het verstand worden gebracht, dat, indien het ontwerp-tariefwet van den minister Harte wet wordt, juist zij het zullen zijn, die moeite hebben om met hun inkomsten rond te komen, die bij centen en stuivers de millioenen voor de schatkist hebben op te brengen, zooals de Haagsche Ct. het uitdrukte: »Deze anti-liberale minister zal negen millioenen 's jaars meer voor de schatkist halen uit meerendeels kleine beurzen en daartoe de be volking ten minste 12, misschien 15 millioen 's jaars meer doen betalen voor allerlei huishoudelijke uit gaven, van woninghuur tot breinaalden, van aard appelmeel tot winterjassen, van klompen tot peper, van drinkglazen tot naaimachines, van potlooden tot parapluies." (&Dat kan niet genoeg worden herhaald en als de 22 Roman van Ludwich Habicht. Den volgenden dag was de toestand van Rudolf echter wel van dien aard, dat hij ondervraagd kon worden. Hg had er in den beginne geen flauw vermoeden van, dat men hem zelf van den moord zou kunnen beschuldigen. Argeloos antwoordde hij op al de vragen van den rechter, ofschoon hij zoo uitgeput was van vermoeienis, dat hij bijna niet spreken kon. Eerst toen er geen einde scheen te komen aan de weetgierigheid van den r«*chtor en de oude heer hem zoo dringend aankeek, werd zijn aandacht er op gevestigd. Het vermoeden kwam bij hem op, dat de verdenking op hemzelf was gevallen. Ondanks zijn lichaamszwakte, maakte hij zich toch niet ongerust en vroeg alleen met een mat, vriendelijk glimlachje: »Z9g u eens opre.cht, houdt u het er voor, dat ik den graaf vermoord heb Do schorpe oogen van den ouden rechtsgeleerde flikkerden ietwat onrustigzoo'n rechtstreeksche vraag had hij niet verwacht en dus aarzelde hij even met zijn antwoord. Eindelijk zei bij ietwat scherp»Hoe komt u daarbij Tot nu toe is niemand op het idee gekomen om u te verdenken, maar nu u het zelf doet, kan ik u wol bekennen, dat de zaak er voor oen ouden, ervaren jurist wel wat bedenkelijk uitziet." De oude heer zotte een hooge borst op tn vervolgde zelf ingenomen »A1 de bedienden hebben mij meegedeeld, dat u met den graaf op gespannen voet leefde en dat u het den laatsten dag nog heel erg met hem aan den stok hebt gehad. U zelf bekent, dat u hem in de buurt der hut nog eens hebt ontmoet en dat hij u toen die wonde heeft toegebracht, maar verder weet u er zoogenaamd niets van. Is dat niet zeer bedenkelijk en moet u niet zelf toegeven, dat het vermoeden, dat ge u zelf ook verdedigd hebt, zeer voor de hand ligt De grijze oogen van den rechter keken hein door dringend aan en toen zijn gezicht geheel onbewe- Vereeniging tot bevordering van het Vrije Ruil verkeer een goede daad wil doen, dan stelle zij duizenden afdrukjes van het artikel in de Haagsche Ct., waarvan wij in een vorig nummer het een en ander meédeelden, ter beschikking van kiesveroeni- gingen in Zeeland, die ze als vlugschriften kan verspreiden tegm de a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten Dat zal het publiek de oogen openen. Belasting-ontduiking. Het wordt ernst met het voornemen om krach tig te keer te gaan tegen hot doon van onware aangiften voor den aanslag in do vermogensbelas ting. De minister Pier son heeft reeds in 1899 met nadruk de aandacht op dit kwaad gevestigd en deze minister heeft aan de hand der memories voor het successierecht uitgerekend, dal de som, die jaar lijks aan den staat wordt onthouden door het ver zwijgen van vermogen, dat behoorde te worden aangegeven, veilig op zes en een half a zeven ton mag worden gesteld. Het middel, waarnaar zal worden gegrepen, om de fraudeerende belastingaangevers te dwingen juister opgaven te doen, bestaat in de toepassing van het recht van navordering. Komt, nadat een aanslag in de vermogensbelas ting is vastgesteld, de inspecteur, niet zoo maar op grond van losse vermoedens of geruchten, maar door het onder de oogen krijgen van eeno acte, of van eene memorie voor het recht van successie, tot de overtuiging, dat de belastingplichtige een grooter vermogen heeft dan door hem is aangegeveri, dan vraagt hij van den contribuabel of, als deze overleden is, van zijn erfgenamen opheldering. Blijttde ophelde ring uit, of komt zij den inspecteur niet voldoende voor, dan slaat hij den belastingplichtige alsnog aan voor de te weinig betaalde belasting en verhoogt die som met het viervoud van haar bedrag. Zoodat de on ware aangever de kans beloopt om, als zijn knoeierij aan het licht komt, het vijfvoud in plaats van het enkelvoud van het verzwegen bedrag te moeten betaleD. Het ontwerp laat een deur open voor het onge daan maken in zeer bijzondere govalleD, als de dwaling of het verzuim van den aangever zoozeer verschoonbaar is, dat het bestaan van schuld in moreelen zin beslist niet kan worden aangenomen, van de straf, dus voor het nalaten van de viervou dige bijvordering. Daarmede is tegen onrechtvaardige toepassing van het paardenmiddel voldoende ge waakt. De Prov. Gron. Ct. het middel besprekend vraagt Maar zal de maatregel veel helpen"? Zal hij de gelijk bleef, vervolgde hij alsof hij hem moed wilde inspreken: Misschien hebt ge u in uw doodsangst alleen maar verdedigd en weet u zelf niet precies wat u gedaan hebtEn zijn tot nu toe scherpe blik drukte nu bepaald welwillendheid uit. Stahl had do volle waarhoid gezegd, alloen zijne ontmoeting met Wanda had hg verzwegen hij wilde haar naam liever niet noemen. Een oogenblik aarzelde hij, maar dan was zijn besluit genomen door zijne mededeelingen zou Wanda niet nog on gelukkiger worden. De rechter had die aarzeling wel opgemerkt en legde ze op zijn manier uit. Hij zag daarin niets dan het aarzelen van een misdadiger, die overweegt wat voordeeliger voor hem iseene openhartige bekentenis of een loochenen van alle feiten. Het scheen hem het beste toe den aarzelenden jougen man een weinig te hulp te komen. »Uw zaak staat trouwens ook zoo slecht niet, als u misschien vreest", zei hij vriendelijk. »U is aangevallen, u hebt getracht u te verdod'gen en dus kunt u hoogstens beschuldigd worden van een ongeoorloofd gebruik gemaakt te hebben van uw recht tot verdediging. Misschien komt u er met een paar maanden gevangenisstraf af." Rudolf was nog te vermoeid om verontwaardigd te zijn over deze woorden. Hij schudde alleen mis noegd met het hoofd en verzonk in een koppig stilzwijgen, toen de rechter maar niet moede werd om hem tot een volledige bekentenis over te halen. Daardoor verloor de oude heer echter volkomen zijn geduld en vatte hij een groote antipathie op tegen den jongen man. Hij vleide zich gaarne met het idee, dat het hem steeds gelukte eiken mis dadiger te ontmaskeren en dat zijn overredings kunst in staat was om een openhartige bekentenis uit te lokken. Waar hem dat niet gelukte, zag hij steeds do meest verharde huichelaars, de meest schaamteloozo misdadigers, die geen modelijden meer verdienden. Hij was volmaakt overtuigd van de schuld van den jongen Stahl, alleen zijn looche nen zou voldoende zijn geweest om hem van den moord te verdenken. Wie zou het anders hebben kunnen doen Al was graaf Domboff heftig en opvliegend, eigenlijke vijanden had hij toch niet. onware aangiften doen verdwijnen Er zijn er in de afdeelingen geweest, die op dit puDt pessimistisch gestemd waren. En de minister zelf vat ook wel, dat, daar de neiging om don fiscus te bedriegen zoo ingekankerd is en de vindingrijkheid van be lastingschuldigen zoo groot, het zeer wel mogelijk is, dat de uitkomst niet beantwoordt aan het doel, waarmede de navordering in de wet op de ver mogensbelasting wordt ingelijfd. Juist daarora is bet verwonderlijk, dat de minister niet er toe wil overgaan met het bij de vermogensbelasting aange nomen stelsel van strenge geheimhouding te breken. De controle van den eenen contribuabel op den ander, beter gezegd do vrees voor die controle, is do beste dam tegen fraude. En wij hebben nooit begrepen, waarom bij de vermogensbelasting de aan slag een zoo diep geheim moet blijven, zoodat zelfs de inrichting der lijsten van hoogstaangeslagenen voor de verkiesbaarheid voor de eerste kamer er voor heeft moeten worden veranderd, terwijl bij de gemeentelijke inkomsten-belastingen alles open baar wordt en openbaar worden moet. En het is even onverklaarbaar, dat aan de gemeentebesturen wordt geweigerd voor het vaststellen van de aan slagen in hunne gemeenten to beschikken over het licht dat de kohieren der vermogensbelasting hun zouden kunnen verschaffen. Alsof daardoor de ge heimhouding zoude lijden En alsof die zoo brood- noodig was Het moet tot openbaarheid ook bij de vermogens- en bedrijfsbelasting komen, wil men fraude met meer gevolg keeren. Maar in afwachting daarvan kan het voorgesteld recht van navordering heel wat tot fnuiking van bedrog bij de aangiften voor de vermogensbelasting medewerken. Zoodat de in wer king treding van het ontwerp vóór het tijdstip der inlevering van de nieuwe aangiften uitermate ge- wenscht is. En gelukkig waarschijnlijk ook. GOES, 18 Maart 1904. Wederom hebben wij melding te maken van eene voor onze gemeente belangrijke vacature. Jbr. 5. Al. van Reigersberg Versluijs is benoemd tot hoofd commies ter secretarie te Amersfoort en zal dus eerlang zijne betrekking van s-cretaris van Goes neerleggen. Als opvolger van wijlen den heer ff. GHartman in 1894 benoemd, vervult de heer Van Reigersberg Versluijs nu sinds ongeveer 10 jaren met groote toewijding zijne" gewichtige taak als eerste ambte naar van het gemeentebestuur, die dit bestuur bij staat in alle werkzaamheden, waartoe het is ge roepen, onverschillig of zij betrekking hebben tot De bedienden hadden het goed bij hem, al was hij ook streng en de bewoners van bet graafschap hadden ook geen reden tot klagen. Gedurende de kermis en bij andere feestelijkheden was hij altijd erg gul, ja, hij ging er zelfs wel eens toe over om een dansje te doen met de knappe boerenmeisjes. En ook op andere punten was er nooit quaestie ge weest van een ernstige vijandschap. Als er hout gesmokkeld werd, deed hij alsof hij het niet merkte en wilddieven waren al verscheiden jaren laüg niet meer te vinden geweest in de grafelijke bosschen. Sedert graaf Domhoff den brutaalsten wilddief tot zijn houtvester had aangesteld, was hij tegen het stelen van wild gevrijwaard. De bedienden konden werkelijk niet volhouden, dat de graaf een enkelen vijand had gehad en dan, nog liefst een vijand, die hem naar het leven stond Wie zou hem dus hebben kunnen vermoorden Niemand anders dan Stahl, met wien hg het kort geleden zoo hevig aan den stok had gehad en dien bij, zooals Rudolf zelf had toegegeven, in het bosch was tegen gekomen De rechter was het met zichzelf eens, hg was op bet juiste spoor en dus begon hij zonder compli menten de kamer te doorzoeken. Rudolf liet hem kalm begaan maar toen de oude heer, nadat hij de schrijftafel geopend en in eenige papieren gezocht had, een schrift opnam en in zijn zak wilde steken, richtte Stahl zich op en riep opgewonden uit >Meneer, wie geeft u het recht tot een dergelgk optreden »He, nu wordt u op eens wakker en een oogen blik geleden kondt u nauwelijks een woord uit brengen Een hevige pijn in zijn borst herinnerde Rudolf aan zijn wond hg moest zijn hoofd weer in de kussens laten zinken on zei zachtjes: »Hefc is mijn dagboek maar »Des te beter; dat is het beste voor het geheim", riep de oude heer met een boosaardigen glimlach en hield het schrift triomfantelijk vast. Het bleeke gezicht van Rudolf werd vuurrood hij bad willen opspringen en den ander het boek met geweld afnemen, maar hij was nauwelijks in staat om zich te bewegen. »Neem alles mee, maar laat mg mijn dagboek houden", zei bij en deed een de gewone huishouding der gemeente of tot de medewerking aan de taak van hooger gezag. Van zelf blijkt hieruit de belangrijkheid der betrek king en waar bovendien do heer 1 an Reigersb rg Versluijs bij allo Götstnaars bekend staat als een uiterst humaan en welwillend ambtenaar, steeds bereid met raad en daad te dienen wie zich in gemeentezaken tot hem wendden, daar zal het geen verder betoog behoevpp, dat men hem met leed wezen zal zien vertrekken. Dat buiten zijn eigenlijk ambt de heer Versluijs ook zijne krachten aan verscheidene andere belan gen wijdde, blijkt wel uit de vele functiëo, welke hij belangeloos op zich nam. Als Voorzitter van het Depart. Goes der Mij. tot Nut v. 't algemeen, secretaris van do afd. Heiokenszana der mg. van landbouw, secretaris van het bestuur der Ambachts school alhier, als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, als secretaris van de vereeniging van Bnrgomeesters, Secretarissen en Ontvangers van gemeenten, gevestigd te Goep, als voorzitter van het bestuur der weezen verpleging op Zuid en Noordbeveland heeft b(j getoond, mede te leven iD alles wat nuttig en belangrijk voor deze streken mag geacht worden. Een warm woord van dank zij hem ook daarvoor gaarne gebracht. Bij het provinciaal bestuur van Zeeland zijn plannen in overweging, om de thans tusschen Vlis- singen, Breskens en Neuzen bestaande provinciale raderbooten voor vervoer van passagiers, goederen en vee, te vervangen door schroef booten, en te trachten het vervoer van passagiers zoo min mogelijk tegelijk met goederen en vee te dren plaats hebbeD. Eon commissie uit Ged. Staten heeft deze zaak in voorbereiding, zoodat men verwacht dat in de a s. zomerzitting der Staten betnffende een en ander een voorstel zal worden Er is alweer eene vacature in den Hoogen Raad ontstaan. Bij Kon. besl. toch is aan jbr. mr. B. C. de Jongeop zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei e. k., eervol ontslag ver leend als raadsheer in dat college. Eerseke. Deze week is hier onder den naam van »Onderling Belang" een vereeniging van handel drijven den en neringdoenden opgericht, die zich o. a. ten doel stelt het bestrijden van bet loterij stelsel, van het vervalschen van koopwaren, vsn oneerlijke concurrentie en. van het verkoopen door groothandelaars aan particulieren. Het bestuur bestaat uit 7 leden, het aantal leden bedraagt tot nu toe 18 de heer Al. AI. Franqoys is secretaris. poging om zijne hand uit te 6teken. Zijne stern klonk zoo angstig en smeekend en versterkte den rechter slechts in zgne mpening. »Wees maar niet bang, ik zal niet onbescheiden zijn", zei bij en verwijderde zich met zijn prooi, zonder op Rudolfs wanhoop te letten. Het was Rudolf alsof do hardvochtige oude man hem een diepere wonde bad fopge^racht dan dip, welke hem nu aan zijn legerstede kluisterde. Hij had aan zijn dagboek zijne geheimste gedachten, zijne liefde en zijn lijden toevertrouwd en nu zou het openbaar gemaakt worden en aan den spot der wereld worden prijsgegeven. Wat zou Helena lijden onder dat voorval Hij verging bijna van smart cn schaamte, zgne lichaamsgesteldheid bracht hem nu geluk aan, went zg deed hem de kwellingen, die hem anders ver nietigd zouden hebben, minder hevig gevoelen. Hij verloor opnieuw zijn bewustzijn. De rechter vond in het dagboek veel wat van zijne gading was Nu had hij ook de innerlijke beweegreden voor zich, die den joogen man tot den moord gebracht had. Hg was iD stilte verliefd op de gravin, ja, bij had baar eigenlijk al lang lief, dat bleek duidelijk uit al die treurige bekentenissen bij had mpdelgden met Helena, dat zij aan dien man gekluisterd was Een aantal gedichten drukten" zelfs het geestdriftige verlangen uit om de geliefde vrouw uit baar smadelijken toestand te redden en een eiland van het geluk en den vrede op te zoeken. De zeer nuchtere jurist nam die dichterlijke ont boezemingen als ernstig gemeend op en verbeeldde zicb, dat zij tot den moord geleid hadden. De rechter achtte het nu zijn plicht de gravin te ondervragen, nadat bij eeD poos geleden op zeer onderdanige wijze bij haar naar den gaDg der ge beurtenissen had geïnformeerd. Helena was in den beginne wel wat beleedigd, toen de oud© beer met zgne indringerige vragen haar intiemste zielpleven aanroerde, maar zij onderdrukte hare overgevoelig heid met geweld en bokende met de haar eigpn voornaamheid die zelfs op den ouden rechter van instructie indruk navkte eenvoudig en open hartig welke gevojlens er in haar binnenste leefden. (Wordt vervolgd.j

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1