1904. JN0. 32. Dinsdag 15 Maart, 91"" jaargang. FEUILLETON De Grouverneur. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f lc2$a Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertenties véop 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjB der gewone advertentiön is van 1-5 regels 60 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. ■Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende donkbetuigingen worden van 110 regels a f 1,— berekend. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 ceel p*r regsi. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur K. G. Rij kens. Draaibrug te Goes. Wegens herstelling zal da draaibrug te Goes van Zondag 20 Maart a. s des midd«rnachts tot Woens dag 23 Maart d. a. v. des middernachts geslo ten zijn voor do scheepvaart en zal gedu rende dienzolfden tijd de passage over de brug gestremd zijn. Goes, 11 Maart 1904. Burgera eest ar en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Nabetrachting over den Gemeenteraad In de Donderdag j.L gehouden Raadszitting heeft de voorzitter een woord van dankbare waardeering gebracht voor hetgeen do heeren J. J. Ramondt en J. J. Ochtman, die als raadsleden hun ontslag hebben genomen, gedurende een lange reeks van jaren in het belang der gemeente hebben verricht. Dit woord was zeer verdiend en er zal wel geen Goesenaar zijn, die er niet van harte mee heeft ingestemd. De beide briefjes, waarin de heeren kennis hadden gegeven van bun ontslag-nemen, werden voorgelezen en stemden overeen met bailer karakter. Dat van den oudsten wethouder was met zorg saamgesteld en, naar eene enkele uitdrukking te oordeelen, goed overwogen en zeer naar den vorm. Dat van den heer Ochtman, was zeer kort en joviaal, nie's anders dan een, »nu, adieu, 'k bob het te druk, dank je voor't aangenaam gezelschap en 't ga je goed." Zooals we reeds vroeger hebben gezegd, het zal lang duren voor deze twee mannen in den Raad zijn vervangen. Vermoedelijk was de buitengewone belangstelling, dit het publiek voor deze Raadszitting toonde, te danken aan het feit, dat men gevoelde, dut er een afscheidswoord zou worden gesproken. Want ove* rigens bevatte de agenda al zeer weinig. Met het benoemen van de leden van twee stembureaux voor de a. s. verkiezing van Raadsleden en met de benoeming van twee onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs was die afgehandeld. Er zou dan ook zoo goed als geen stof voor een nabetrachting zijn geweest, indien die niet te putten was uit hetgeen bij de rondvraag ter sprake kwam. Da heer Temmerman, hiermede een wensch her halende, die een paar jaar geleden ook door dhr. Risch was uitgesproken, gaf B. en W. in overwe ging de niet geheime R-aadstukken, die thans bij de Raadsleden aan buis worden bezorgd, ook aan de pers te zenden, opdat de verschillende Goesche bladen zich daarvan op de hoogte kunnen stellen en als zjj het noodig vinden, die stukken bespreken of kunnen laten bespreken in hunne kolommen. Heel goed", zegt de heer Donner daarop, »dafc de bladen die stukken krijgen, maar laat ze dan beloven, dat ze die niet zullen bespreken, vóór de Raadszitting. We hebben nu al nabetrachtingen, die soms onaangenaam zijn voor enkele personen, dan krijgen we nog voorbereidingen ook." Wij zijn het, die in het nomraer van 3 Oct. jl. in eene nabetrachting een lans hebben gebroken voor het aan huis zenden der Raadsstukken bij de loden. En in de Raadszitting van December d. a. v. was het dhr. Donnerdie de aandacht ves- 20 Roman van Ludwich Habicht. Die scène was niet zonder getuigen afgespeeld. De knecht, die het paard vasthield, had er over zgn beele lichaam bijgestaan en Herman bevond zich ook in de buurt. ♦Beste Stahl, u moogt niet weg, papa moet toe geven, ik wil seen anderen gouverneur hebben dan u," riep Hendrik uit met al het vuur van zijn hartstochtelijkon aard. De gravin beek Rudolf maar angstig bezorgd aan in hare opgewondenheid was zij niet in staat om een woord uit to brengon, maar hare oogen keken hem soieekend aan»v!ucht, ge moet u zelf tot eiken prijs redden »Ik dank je, Hendrik, ge hebt mij rijkiljjk be loond voor mijne geringe naoeite," zei Rudolf op ontroerden toon, »al gaan we voor goed van elkaar. Ik weet, dat g# den goeden weg zult volgen," hjj drukte hem de band, toog voor de gravin en wendde zich vervolgens tot den ouden Schmidt »Waar is Arthur »Die zit," antwoordde deze kortaf »in hot kleine donkere tuinhuisje, dat Arthur vroeger zoo'n vrees had aangejaagd." »Wilt ge er mij inlaten ♦Dat mag ik niet doen »Ala gouverneur van Arthur heb ik het recht tigde »op die goede gedachte", die voorkwam in bovenaangehaalde nabetrachting en ons toegaf, dat door Uien maatregel het gehalte dor debatten zou kunnen stijgen. En nu is bet ditzelfde Raadslid, dat, bij wijze vsn contra-beleefdheid, den Raad vreis wil inboe zemen voor eventueele voorbereidingen. Hier zou den we eeniga gezwollen zizmen kunnen neer schrijven over zwarte ondankbaarheid, maat daar komt het ons te binnen, dat er zijn, die zich meer moeten hebben geërgerd dan wij, en dat zijn de collega's-Raadsleden van den heer Donner. Want, dhr. Donner vreest, dat, wanneer er voorbereidende beschouwingen plaats zullen hebben in de couran ten, het zelfstandig oordeel van de Raadsledm zoek zal raken. »Sommig9 beschouwingen zijn nu reeds alles behalve aangenaam voor enkele personen" zei de heer Donnermaar zoo onaangenaam all hjj zich hier ten opzichte van zijn» mideleden uitlaat, zijn Y?ij in onze nabetrachtingen toch nog nimmer ge weest. 't Is alsof die heeren zich laten kneden als was Neen, het is zooals dhr. Temperman terecht op merkte in den Raad volge men het oordeel, dat enen voor zichzelf gevormd hcefr het blijve oene tweede quaestie of stemmen uit het publiek tot dio oordeelvorming kunnen bijdragen. Dhr. Donner zal toch niet willen beweren, dat een mandaat als Raadslid de wijsheid voor den gekozene msöbrongt, zoodat bij het voortaan zonder anderer meeDing kan stellen En zou men denken, dat één blad ter wereld zou ingaan op de voorwaarde, dat men van die stukkeü geen gebruik mocht maken vóór de Raads zitting Neen, dan ia dhr. Dekker practischerde eoursntin zullen die stukken, als zij er moeite voor willen doen, zonder die belofte toch krijgen vao de Rtadsloden, dio opmbaarbeid wenschen. Dat kan men den leden, aangezien zij niet onder eurateele staan van B. en WM niet verhinderen. En wat dat onaangenaam zijn voor sommigen betreft van de nabetrachtingen, om hierop nog oven terug te komen, ocb, wo gelooven niot, dat dat zoo'n vaart loopt. Wij schrijven niet vóór of tegen de private personen, maar vóór of tegen d» Raads leden als publieke personen de meeste leden zullen dit onderscheid begrijpen en voelt zich iemand soms al eens onaangenaam getroffen, dan zullen we maar denken, gedachtig aan het spreekwoord, dat het slechts de waarheid is die kwetsf, dat we het bij het rechte eind hebben gehad. Dn wethoudor mr. de Witt Hamer verzocht aan het slot aan de Raadsleden, om allerlei kleine za ken, dio men veranderd wenschte, eerst eens ter kennis van B. en W. te brengen, iets waarvoor ook wij vroeger reeds hebben gepleit. Dhr. Dekker was hiertoe niet terstond te bewegen, omdat men, zeide bij, de zaken in den Raad bren gende, de notulen achter zich had. Heel vriendelijk klonk dit niet, en daar wjj niet achter de scher men kunnen zien, hebben wij geen gegevens om uit to maken of het gezegde van dhr. Dekker op ondervinding steunt. 'tKomt ons vreemd voor en voorloopig zouden wij het dan ook wenschelijk vin den, dat aan het verzoek van mr. Hamer werd vol daan. ooi hem op te zoeken." Ü9 oude man schudde het hoofd hij begreep pr niets van, dat de jonge man zich nog om zijn leerling bekommerde, nu hij toch alle aanleiding had orn het slot zoo gauw mogelijk te verlaten, want als de graaf terugkwam en er bem nog aantrof dan nou, het ging hem eigenlijk niets aan en dus bracht hij hem zwijgend bij den gevangene! Arthur wierp zich vol vreugde aan zijn borst. Rudolf had gevreesd, dat de jongen doodongelukkig en wanhopig zou zijn en was niet weing verbaasd over de kalmte, waarmee Arthur zich in zijn lot schikte. vToen papa mij liet slaan, heb ik geen enkelen traan gestort, want ik zei tot mezelf: ge moogt den heer Stahl geen oneer aandoen." Do anders zoo doffe oogen van don jongen graaf schit terden nu met een ongewoon vuur. Al werd Rudolf door het noodlot verdreven, hij moest zichzelf bekennen, dat bet zaad, dat hij in die beide jonge harten had gestrooid, opgekomen was en zich niet weer geheel zou laten vernietigen. Hij praatte nog een poosje met hem, maar toen hij wigging, had hij al zijne zelfboheersching noodig om hem niet te laten merken, dat bet een afscheid voor altijd was. Het was hom niet mogelijk om dadelijk naar zijne kamer te gaan. De zon was aan het ondirgaan en hare laatste stralen verlichtten het stille park. Met langzame schreden doolde Rudolf door het park. Gele bladeren ritselden aan zijne voeten dezelfde bladeren, dio de lente pas bad doen ontstaan, toen hij hier aankwam. Zij hadden den cirkelgang van hun bestaan al afgewerkt. Hg moest aan dien zonnigen lentedag denken, die do De Nieuwe Tariefiuet. Omtrent do door den minister van financiën voor gestelde wijziging van het tarief van invoerrechten eebiqjft do Haagsche Courant ond-r meer: Er is haasi geen voorwerp van dagelijksch ver bruik, levensbehoefte óók voor den kleinen man, evenzeer als voor den vermogende, of 't wordt met eonige pereenton belast. Belast bjj invoer. Maar waarvan k<'t binnenland zal gebruik maken om er ongeveer evenveel op te leggen, voor zoover het zuike voorwerpen vervaardigt, de RegouCs hun glas- en aardewerk, de steenfabrikanten hun steenen, Waalwijk zjjo schoenen, enz. enz. En bijna al die artikelen zuller, omdat de dé'ailprijzen niet voor verhooging met eenige percenten vatbaar zijn, door de winkeliers met nog aanmerkelijk meer percenten in prijs moeten worden verhoogd, omdat de fabri kant aan den détailhandelaar de tariefverbooging niet schenkt en deze baar op zijn beurt dus op zijn klanten weer moet verhalen. Zoo is dus dit hinkende tarief een tweesnijdend mes voor de groote massa der bevolking. Protectionistisch niet hoog genoeg om een inland- scbe industrie te kweeken, wordt liet recht eenvoudig op den verbruiker verhaald, tenzij in bijzondere gevallen (als bg krantenpapier) het lage bedrag niet toelaat om 't over de consumenten om te slaan en dus do tusschenhand do lijdende partij wordt. Protectionistisch ook niet hoog genoeg om de belasting althans zuiver op do verbruikers te ver halen, zoodat de détailhandelaar do verbooging van de prijzen nog eens moet verdubbelen (of daar omtrent) om er geen schade bij te hebben, dus verdubbelde druk voor den verbruiker. En zoo zal deze anti-liberale minister, die du eens zou latin zien, wat zijn richting voor het zwaar belaste volk zou doen, 9 millioen 'sjaars mr-er voor de schatkist halen uit meerendeels kleine beurzen en daartoe de bevolking ten minste 12, misschien 15 millioen 'sjaars meer doen betalen voor allerlei huishoudelijke uitgaven, van woning- huur tot. breinaalden, van aardappelmeel tot winter jassen, van klompen tot peper, van drinkglazen tot naaimachines, van potloodcn tot parapluies. Het patentrecht, dat, van 434,000 personen ge heven werd en bijna 5 millioen opbracht, schafte de liberale minister af, toen hij 5 i/2 millioen be drijfsbelasting ging heffen van 256,000 personen, en dus 178,000 kleine luiden ontlastte. De anli-liberale minister Harte vraagt 9 millioen meer van al de 1 millioen gezinnen in Nederland. Do liberale regeering, die de personeele belasting met, bijna 6 millioen verlaagde, dekte dit door een heffiug van 7 millioen uit de rente der 79,000 ver mogens van meer dan f 13,000, De anti-liberale minister Harte legt, zonder eenige verlichting daartegenover, een last van ten minste 9 en waarschijnlijk meer dari 12 millioen 'sjaars op .heel de bevolking, zelfs op de armen, die halve centen me-r te betalen krijgen voor hun naalden, naai garen, klompen, borden enz. De liberale ministers ontlastten den kleinen man van 11 miihoen, en vonden dit terug in heffingen van do moervermogenden. Do anti-liberale minister Harte slaat de 9 millioen, die hij meer meent te behoeven, voor een groot beslissing had gebracht en nu droef het noodlot hem al weer voort Het noodlot?! Hal Herman dan werkeljjk geljjk met zijne gemakkelijke ievensphilosophie Neen, zijn lot had hij zelf in handen. Hij was zoozeer in zijn gedachten verdiept, dat hij niet gemerkt had, dat een paar scb t'erende blauwe oogen elk van zijne bewegingen volgden. Nu keek hij op en eene welluidende, weeke item liep bom toe: Rudolf!" Het was Wanda. Neem me niet kwalijk, dat ik u zoo onzacht uit uw droomwereld wakker schud, maar ik moet u sprek«n, mijn hart verlaugt zoo naar u." Rudolf keek haar aan en merkte nu, dat zjj erg opgewonden was. Hoe kondt ge weten, dat ge mij hier zoudt vinden vroeg hij verbaasd. ♦Gelooft u niet aan die zieleverwantschap, dio zich nooit vergist Ik moest u spreken, vandaag nog, tot eiken prijs, en ik vermoedde, dat ik u bier zou vinden." Haar gezicht nam die overdreven, dvvoeperiga uitdrukking aan, die hij in den beginne dikwijls bad opgemerkt en die hem steeds ietwat onaangenaam had aangedaan. Zij lette tr niet op, dat hij erg stijf was en vervolgde in groote opgewondenheid ♦Ja, er moet eene beslissing komen. O, ais u eens wist wat ik om uwentwil gestreden en gelsden hob. U hebt mijn blik op een andere wereld gericht dan die welke ik tot nu toe kende, ik moest eerbied voor u hebben en nu zij maakte haar zin niet af, maar legde haar hand tegen haar kloppend hart en ging zoo dicht bp hem staan, dat hp haar heeten adem op zijn wang voelde. te om over do geheele bevolking, arm en rijk. En aller, de 3 pet. meervermogende en de 97 pet. niet-vermogenden, waaruit de bevolking bestaat, de betrekkelijk weinige rijkeren, voor wie 't er niet op aan komt, en de zéér velen, die moeite hebben om mol hun inkomsten rond te ko men, zullen bij centen en stuivers voor de schat kist de millioonen hebben op to brengen. Dat dankt Nederland aan zijn verblinding van 1901, toon de meerderheid der kiezers mee werkte aan het tot itand komen van een ministerie, dat steun zoeken moest bij een staatkundige groep met protectionistische neigingen en sympathieën. En krijgt Nederland dat tarief, dan zullen 't nevens do pruttelaars over bedrijft- en vermo gensbelastingen vooral de kleine Inyden" zei ven zijn, die zich dit hebben te wijlen, omdat zij in 1901 meededen om die politiek op 'c kussen to bien- gen of zich onverschillig onthielden. Een straffe les. Maar, gelukkig! nog niet te lattf. Want wat nu is ingediend, is nog geen wet. In eersten aanleg zullen de kiezers voor Prov. Staten (d. i. voor do Eerste Kamer) daar over een paar maanden oen schotje voor kunnen zetten. Laten ze 't ditmaal dan niet verzuimen. GOES, 14 Maart 1904. Ter buitengewone openbare civiele terecht zitting der Arrondissements-R^chtbank to Middel burg van beden is de heer Joh. Pilaar, benoemd Notaris te Goes, als zoodanig beëedigd. Naar men met zekerheid verneemt, hoopt do heer Talma, hd der Tweede Kamer der St. Generaal, op 11 April a. s des avonds in »de Prins van Oranje" de feestrede te houder, bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Christelijke school albier. Het Paaschreces der Tweede Kamer 2al tot 12, uiterlijk 19 April duren. Men schrijft ons uit Baarland i Door buitengewone omstandigheden kon ik u van de buitengewone vergadering van Ingelanden van bet waterschap Baarland c. a. op 7 Maart gehouden niets mededeelen vóór beden. Er waren 37 van de 40 Ingelanden tegenwoordig; de vergadering duurde 5 volle uren, de discussies waren over bet algemeen zeer belangrijk. Een voornaam puntde regeling van de grensscheiding van de waterschappen Hoede- kenskerke en Baarland, waarover in uw blad ge schreven is, werd aangehouden tot de volgende vergadoring. De quaestie is zeer lastig en kan niet te sekuur onderzocht worden, opdat Baarland's waterschap zich geen strop om den hals haalt. Het plan van aanleg, uitbreiding en vernieuwing steenglooiing, te dekken door geldleening, welk plan door den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat opgemaakt was, waartoe in de vorigo vergadering van Ingelanden met algeraeene stemmen op twee na was besloten, werd hevig besproken. Het bestuur beval het plan aan, maar met 19 stemmen werd besloten bet werk niet uit te voeren. Terecht vroeg de heer I D. Fransen van de Putte welk plan de tegenstemmers wel konden overleggen. Haar oogen schitterden met een vochtigen glans, hare volle, bloeiende lippen schenen er naar te verlangen om van de zijne een onsferftljjk g«luk r.e driaken. Er ging een eigenaardige bekoring uit van hare slaake, liefelijke, verschijning en mis schien zou zij hem meegesleept hebben, als het beeld van Helena niet als een waarschuwende schutsengel tusschen hen was opgetreden. Al pratende waren zjj een eind voortgeloopen en zij stonden nu aan het begin van dien boscb- weg, waar bij gisteren met Hendrik bad staan prat,en. Door het. al heel wat dunner geworden gebladerte kon men beel duideljjk de ♦rnosbut" zien staan en onwillekeurig bleef zijn blik daarop rusten. Wanda had in ademlooze spanning elke verande ring in de uitdrukking van zijn gezicht gadegeslagen. Zij las zijn innerlijken tweestrijd op zijn gezicht en legde hem ter hare gunste uit. Plotseling zag zr, dat hij naar de but keek en kromp zij ineen. Wist bij iets van bet verleden af? bad bij een flauw vermoeden van die afdwaling baars harten, waar over zij al zoovele bloedige tranen geschreid had Toen zij hem in zijn ernstig gezicht keek, kon ?ij niet langer twijfelen en begon zü, na eerst diep adem gehaald te hebben, op ontroerden toon Rudolf, ik weot wel is waar, dat ik uwer tot nu toe niet waardig ben geweest, maar mijne liefdo voor u heeft mij gelouterd en bevrijd en geen macht ter aarde kan mij van u verwijderen Terwijl de tranen over hare wangen stroomden, elo°g zij hare armen om zijn hals cn zei snikkend »Nu wil ik sterven neen leven, eenig geliefde man Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1