1904. iV. 30. Donderdag 10 Maart. 91s" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f Afzond or lp ke Domrners 3 cent Inzending van advedeniiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Ce prfjs der gewone advortentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. 8jj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts fcweejaaal berekend Geboorte-, buweiyk?- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels f 1,berekend. A vnvragen om en vermelding van liefdegaren 5 csal per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. g. Rukbns. GOBS, 9 Maart 1904. Bij bon. besluit zijn benoemd tot notaris te Gops de heer W. van ampencandidaat-uotaris te Amsterdam pd tot notaris te Heinkenszand do heer F. van Cteef candidaat-notaris te Warmond. Jl. Maandagavond werd door de reeds toe getreden leden van de alhier opgerichte vereeniging >Hooger op" een huishoudelgke vergadering ge houden in de sociëteit V. O. V., tot vaststelling der statuten en ter verkiezing van een definitief bestuur. Tot deze vergadering waren eveneens uit- genoodigd een aantal ingezetenen uit de burgerjj, die de zaak reeds hebben gesteund of hun steun hebben toegezegd. Van dezen waren er echter zeer weinigen verschenen, waarover dhr. Zom, die de vergadering leidde, zijn teleurstelling te kennen gaf. Hg meende wel eenig verband te moeten zien tusschen deze geringe bewijzen van belangstelling in de vereeniging en de publieke opinie, als zou deze eene socialistische strekking hebben. Met kracht gaf hjj daarom nogmaals de verzekering, dat zij zoo neutraal mogelijk zal zijn, daar zij zal strekken tot welzjjn van eiken arbeider en zijn gezin, van welke politieke of godsdienstige richting hij ook zijn moge. De oprichters der vereeniging hadden dan ook gaarne de verdere leiding overgelaten aan de meer- gegoeden, doch aangezien deze zich daaraan schenen te onttrekken, moesten de arbeiders zelf de zaak wel aanvatten. Te meer nog daar in deze vergadering de statuten moesten worden besproken en vast gesteld, zou de voorlichting van moer ontwikkelden hoogst welkom zjju geweest. Uit de notulen der vorige vergadering bleek, dat het ledental geklommen is tot ruim 140 en aan bijdragen reeds een bevredigende som van donateurs is ontvangen of toegezegd. Vervolgens doelde de voorzitter mede, dat in het comité verschil was ontstaan over den naam der vereeniging. Sommigen wilden »Hooger op" be houden, terwijl anderen de voorkeur gaven aan »Ons Huis". Het comité wilde de vergadering in dezen uitspraak laten doen. Op voorstel van Dr. Leignes Bakhovenondersteund door dhr. Van der Meidenwerd bij acclamatie goed gevonden de vereenigiug voortaan te heeten >Ons Huis", als in overeenstemming zijnde met zoovele dergelijke inrichtingen op andere plaatsen en ook om elk idee van partijdigheid weg te nemen. Alsnu werd overgegaan tot de behandeling der door het comité ontworpen statuten, die met enkele wijzigingen en toevoegingen bij acclamatie werden goedgekeurd en vastgesteld. Het voornemen is op de statuten rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Het bestuur bestaat uit 8 loden, waarvan er 5 worden gekozon door on uit de leden der vereeniging en 3 leden uit de burgerij. Tot de 5 eersten werden gekozen mej. J. Zr»m, en dhrn. J. ZomJ. CrucqP. Uoogesteger en P. M. Brombacher. Als leden uit de burgerij werden aan gezocht dhrn. Leignes Bakhoven en L. la Poriede laatste verklaarde zich bereid zitting te nemen, terwijl de eerste heeft bedankt. Twee leden zullen dus nog worden gevraagd. Daar de vereeniging zich ten doel stelt zoo mogelijk ook een cursus te geven in vrouwelijke handwerken, werd het raadzaam gevonden ook vrouwen tot leden van het bestuur te kiezen. 18 FEUÏLL1TOM De Gouverneur. Roman van Ludwich Habicht. Helena's bleek gezicht nam oen pijnlijke uitdruk king aan het noodlottig® woord was uitgesproken, van eene terugtreding was geen sprake meer. Zij viel uitgeput op de kleine bank neer en zei met een droef glimlachje: »Kan men eigenlijk ooit een antwoord geven op een waarom?" worden wij niet verstrikt in een onzichtbaar net, waaruit ont snappen eene onmogelijkheid is?" Ze had haar handen in haar schoot gelegd en uit haar heole optreden sprak weer die stille kopelooze onderwer ping, die tegen niets meer waagt te strijden. Maar hij antwoordde levendig: »Neen, Helena, met die principes zouden we het ergste kunnen excuseeron. Het is onze levenstaak niet om te lijden, maar om te handelen Wat belet u de banden, die u zoo diep ongelukkig maken, te verbreken De gravin had eerst verstrooid geluisterd, maar bg de laatste woorden spitste zij haar ooren. Was die gedachte nooit in haar opgekomen, bracht Rudolf haar voor het eerst op dat idee Juist in de hoogste standen is het 't lot der vrouw het leven op te vatten als een fatum, waartegen men toch tevergeefs zou strijden de kleine gouden ring aan haar vinger wordt een ijzeren keten, Aan het slot dor vergadering bracht, de voor zitter een woord vhd dank aan de aftredende leden van het voorloopig Comité, aan wier medewerking het tot stand komen der vereeniging is te danken, fn het bijzonder gold dit dhr. J. Kienedie wegens zijn aanstaand vertrek geen zitting in het bestuur kon blijven nemen. Hij toch is bet, die do ver eeniging hooft in het leven geroepen bij heeft daar voor zijn energie, zijn tijd, zijn krachten, zijn geld veil gehad en getroostte zicb bovendien verdacht making en miskenning. Door luid applaus stemden de aanwezigeu in met dit bewijs van erkentelijk heid. Een gelukwenseh richtte de voorzitter tot de nieuwe leden, in d© hoop, dat zij het voetspoor dor afgetredenen zullen volgen, maar tevens bereidde hij hen er op voor, dat hun taak ni»t gemakkelijk zal zijn, dat zij hebben te rekenen op ondank, doch spoorde hen aan te ijveren voor de vereeniging ter bevordering van bet welzijn der leden. Ten slotte sprak hij nog de hoop uit, dat *Ons huis" in ruime mate den fiaancieelen, maar niet minder den zedelijken steun der ingezetenen moge ondervinden en dat meer ontwikkelden, waaronder vooral leeraren en onderwijzers, met hunne meerdere geestesgaven de voreeniging ter wille zullen zijn. Aan den heer B. 1. Vermande is door Gede puteerde Staten van Zeeland, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend als Provinciaal veearts der 2e klasse, standplaa^ Heinkenszand. fet»se&e. In d» Maandagavond gehouden raads vergadering werden als ingekomen vermeld, de goed keuring der gemeentebegrooting en de gemeente rekening, alsmede van de wijziging van havengelden enz. tot 1 JaD. 1909. Verder kennisgeving, dat do hoer O. ffartoeg her benoemd is als voorz. van het Burg. Annbest. en deze die benoeming heeft aangenomendat dhr. J. Bieftje bedankt voor zijne benoeming tot lid dar commissie tot wering van schoolverzuim, en dat tot voorz. dier comm. opnieuw benoemd is dhr. F. H. Klenke sa tot secretaris dhr. D. Bom. Van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is een bericht ingekomen, dat hier op een nidar te bepalen tijdstip een intern, communaal telephoonkantoor zal gevestigd worden. Do voorz. (do burgemeester) voegde or bij, dat verbouwing van het telegraafkantoor waarschijnlijk noodig zal zijn, wat nog al wat kan kosten. In bet voorgelezen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim kwam o. a. voor, dat een der leden ia 1903 geen enkele vergadering heeft bij gewoond. Daarom werd verzocht, den naam van dat lid op le vragen, ten einde met die mededeeling bij zijn aftreden rekening te houden. Een verzoek van een ingezetene om ontheffing van belasting, omdat bij wegens gebrek aan werk, niet betalen kan, moest worden afgewezen. Van den vroegeren 2en klerk tor secretarie kwam een request in behandeling om een gratificatie. Daarover werd breedvoerig van gedachten gewis seld en de uitslag was dat hem f 5,werd toe gewezen. Het aanbod van »de Breedo Watering bewesten Ierseke", om gedeelten van 3 wegen te begrindon on in beheer en onderhoud ovor te nomen, word aangenomen, msar tevens werd besloten daarbij het die door niets verbroken kan worden, en de angst voor het oordeel der wereld speelt daar een veel te groote rol. Ook Helena had tot nog too haar lot gedragen met die bewonderenswaardige, edele onderworpenheid, waarmede elke beschaafde vrouw haar ongeluk draagt. Wat had zij veel en zwaar geleden sedert zij het ouderlijk huis verlaten bad en de vrouw van graaf Domboff geworden was. Door den ontwikkelenden omgang met den jongen gouverneur had haar ziel een booge vlucht ge nomen, ze had zich een ideale levensbeschouwing eigen gemaakt, die, nu zij in aanraking kwam met de ruwe werkelijkheid, haar diep ongelukkig maakte. Zjj had toegegeven aan de smeekbeden van haar vader en had hare hand gereikt aan graaf Dom- hoff, die haar hartstochtelijk lief had. Rudolf was toch voor haar verloren en de graaf scheen zoo'n ridderlijk figuur te zijn en legde zoo veel edel vuur aan den dag Met groote handig heid wist hij haar en hare gedachten te volgen, droomde en dweepte bij met baar. Hij was in hare oogen wel niet het ideaal van een man, maar bg had toch een flink karakter. Na lang geaarzeld te hebben reikte zij hein haro hand en toen verdween de droomNu toonde de graaf zich eerst in zijne ware gedaante. Hij was au foud niets anders dan een ruwe wellusteling, die den beker van het levensgenot haastig wilde leegdrinken. Wat bad zij een bittere ervaringen opgedaan, wat bad zij zwaar geleden 1 Hij vond het niet eens de moeite waard om iets voor zijn gemalin te verbergen. verzoek te voegen een stuk weg in den Buronpolder, als ook den Oudendijk, welke laatste bij het water schap in onderhoud is, te bogrinden. Men was het met den voorz. eens, dat Ierseke door de »f3reede watering" »1i' fmoederlijk bedeeld wordt, en do voorz. trachtte dit door voorbeelden aan te toonen. Een verzoek vau den heer JOssevuaarde, om benoemd te worden als onderwijzer aan de her halingsschool, werd afgewezen, doch gevraagd werd, waarom deze bij de laatste benoeming gepasseerd was. Geantwoord werd, dat men niet alle onderwijzers noodig had en daarom de twee oudste onderwijzers, die tevens gehuwd waren, had voorgedragen Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 1 werd met algemeene stemmen benoemd de eenige sollicitant, de heer J. Oomonderwijzer aan die school. Do Raad besloot wederom te vragen om beper king van het aantal vergunningen tot elf. Op voorstel van B. en W. word nog besloten tot den openbaren verkoop van do vorige woning van het hoofd van school 1. De vraag kwam in overweging, wat met de opbrengst te doen, doch B. en W. konden daaromtrent nog geen advies uitbranden. Bij de laatste rondvraag brachten enkele leden vorschillende verzoeken aan do orde, meest omtrent verbetering van wegen, straten enz. Zoo ve&tigde de heer Wesdorp de aandacht op den critieken toe stand >an een gedeelte van den havendijk, dio gebiedend voorziening vereischt, waarmee de ande ren het eens waren. De beer Cupé>y raadde aan mot de benoeming van een 7en onderwijzer aan school 1 (die niet door de wet gtëiseht wordt) niet te haastig te zijn, om dat het aantal leerlingen dalende is, en do benoemde dairom wel eens op wachtgeld zou moeten worden gesteld. De voorz. antwoordde, dat B. en W. er ook zoo over dachten. Door verplaatsing van de lessen in vreemde talen naar de avonduren kon de benoe ming onnoodig worden. Het hoofd der school was ook van dat gevoelen. In geheime zitting word een 2a aanvullingskohier van don hoofdelijken omslag opgemaakt. V/aarde. Door burg. en weth. dezer gemeente is benoemd tot lantaarnopsteker op het gehucht Gawege onder deze gemeente dhr. ff. K. B. Blok alhier. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Ingekomen waren gisteren de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde kamerlid voor Eist, baron Van Wijnbergen en deze werden commissoriaal gemaakt. Het debat over do hooger onderwijswet is voort gezet. De heer Ros lichtte verschillende amendemen ten toe, strekkende om de voorwaarden, betreffendo toelating tot de examens en vrijstelling van examen, welke voorgesteld worden ten aanzien der univer siteiten, ook ten aanzien der technische hoogeschool toepasselijk te verklaren; voorts geheele of gedeel telijke vrijstelling van het examen voor de techni sche hoogeschool mogelijk te maken voor bezitters van getuigschrifen, d ploraa's, doctorale graden of ar- dere bewijzen van met goed gevolg afgelegde examens, afgegeven door eene Nederlandsche openbare univer- Wanda kwam in den eersten tijd van bun hu- welyk veel op het slot; zij had de kunst verstaan om ook de genegenheid der jonge vrouw to ver overen, totdat deze er achter was gekomen boe de zaken stonden. Toon was zij den graaf tegemoet getreden en de graaf had zijne zachte jonge vrouw voor de eerste maal niet. herkend. In dan beginne had hij sarcastisch gelachen, maar hij scheen toch bang to zijn voor een openlik schandaal en sedert bad zij zich niet meer behoeven te beklagim over zijn gebrek aan tact. Do graaf, die zicb vroeger meer dan eens ruwheid veroorloofd had, was nu steeds even welgemanierd cn beleefd in het bijzijn zjj oer vrouw. Maar zij was sedert dien tijd eene stille vrouw geworden. Toen zag zij den geliefde uit hare jeugd terug zij dacht dat hare gevoelens voor hem verwelkt en gestorven waren en dat zij een weerzien dus niet behoefde te vreezen. Masr een menscheljjk gemoed en vooral dat (.ener vrouw bedriegt zich licht; onder het sneeuwvlak eener hopelooze levensopvatting ontkiemen heel zachtjes nieuwe plantjes. Juist de verandering, die Rudolf ondergaan bad, maakte dat zij zich nog meer tot hem aangetrokken gevoeldein stilte was zij veel met hem bezig, want zij bewonderde het in hem, dat hij zoo moedig voor de waarheid op kwam. Misschien zou het bij die zwijgende bewon dering gebleven zijn, als Wanda haar niet ook hier in den weg was getreden. Zij hoorde veel van haren lieveling Arthur en wat zij niet wist vulde baar fantasie voor haar aan. Wanda wilde Rudolf in siteit of door buitenlandsehe universitaire of boogere technische instellingen, mits de bezitter ophettijdstip dat bet diploma werd verkregen, geen ingezetene was. Verder om te vergemakkelijken den overgang van do universiteit naar de technische hoogeschool. De minister bad geen overwegende bezwaren tegen de algemeono strekking van het amendement en stelde in dien geest wijzigingen voor. Tegenover den hoer Lohman, die een amende- men aankondigde ter beslissing of de bezitters van een einddiploma H. B S. 5jarigen cursus zonder verder examen kunnen worden toegelaten tot wis- en natuurkundige en geneeskundige facul teiten aan de universiteiten, verklaarde de min bij voorbaat bedenkingen te hebben om deze quaestie thans incidenteel te beslissen. Na 'b Ministers verzekering, dat de bedoeling is het peil van bet technisch hooger onderwijs zoo hoog mogelijk te houden, wjjzigde de heer Bos, behoudens een kleine uitzondering, zijn amende ment in den door Ministers wijzigingen aange geven zin. De Minister nam daarop het amendement-Ros over. Onderwijs. Aan den beer M. van Br een, leeraar in de Eugelsche Dal aan de H. B. S. te Zierikzee, is bij zijn vertrek naar Goes, namens de leerlingen der drie hoogste klassen als aandenken geschonken een prachtige els in lijst. Een zijner leerliogen dankte namens allen den heer Van B^een voor zijn degelijk ondorwgs en aangenamen omgang, waarop deze verklaarde met de aangenaamste herinneringen deze school te verlaten. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. In Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. worden ondanks het aandringen der bietenagenten, nog heel weinig contracten afgesloten. Wel zijn de voorwaarden der Nouvelle Union Sucrière zeer aanlokkelijk, doch de prijs is het beletsel. Voor vroege levering, f 10 per 1000 K.G., daalt deze af tot f9 voor levering na November. De bietenbouwers staan vrijwel schouder aan schouder eu vragen f10 voor alle leveringen. Aanbiedingen om te contracteeren voor f9.50, f 9.75 en zelfs f9.85 werden door land! ouwers afgeslagen. Gemengde Berichten. Heden in den vroegen ochtend, om vier uur, werd de heer de Poorterhorlogemaker aan de Groote Markt alhier, gewekt door het rinkelen van glas. Onraad vermoedend, slond hij op en begaf zich naar beneden, waar hij al spoedig bemerkte, dat do blinden aan den buitenkant waren afgenomen, een der groote spiegelruiten in den winkel was inge slagen en een standaard, waarop zich negen hor loges bevonden, was verdwenen. Toon hij de deur opend°, zag hij, dat de politie, die bet breken van do ruit op het bureau gehoord had, ook reeds aanwezig was. Op de stoep vond men een der hor loges, dat vermoedelijk van den standaard was ge vallen. De acht andere, vgf zilveren en drie gouden dames horloges, waren verdwenen. Van den dief was op dat oogenblik geen spoor meer te ontdekken. Vermoedelijk heeft hij zich langs den 's-Heer Hcn- hare netten verstrikken. Nu kwam het hart van Helena ook in oproernu wist zij, dat zij hem nog steeds lief had, dat zij hem inniger lief had dan ooit. Zij wilde hem waarschuwen, hem tegenhouden, maar dat liet haar trots niet toe. Als hij nog iets voor haar voelde, dan zou bij niet op die manier afdwalen. Hg had zich in den laat sten tgd weer meer met haar bemoeid en zij hadden menig uur heerlijk met elkaar gepraat, maar Wanda was mooi en verstond de kun6t om een zekere dichterlijke bekoring van zich te doen uitgaan waarom zou hij niet zijn hart aan haar verliezen, hij die 'zoo veel gedaan bad om haar geest te ontwikkelen. Onder den indruk dier gedachten zei zij eindelijk »Ik dank u voor uwe hartelijke belangstelling; maar maak u niet ongerust over mijik ben te vermoeid en te moedeloos om mijn lot nogmaals in handen te nemen U hebt het echter nog niet verleerd om te worstelen en te strijden. U wacht nog een groot geluk maar u moet onder het een of aödere voorwendsel onmiddellijk ontslag Demcn al doet ge het alleen maar ter wille van Wanda," voegde ze er na een kleine aarzeling bij. >Ter wille un Wanda?" vroeg bij verbaasd ön zijn blik rustte vragend op haar g^ziebt. »Ja, om harentwil," antwoordde Helena zonder op te kijken. Wanda heeft u lief, zij heeft den moed gehad het den graaf zelf te bekennen en nu Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1