1904. N*. 28. Zaterdag 5 Maart 91" jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Oourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Does, f lvE5> Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverientiën vóór 2 uren op den dag des* uitgave. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regelB 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Atnvragon om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Duur brood. Dat het nieuwe tarief-ontwerp (zie te anderer plaatse in d t nomaier), indien het tot wet wordt verheven, niet alleen zeer ten nadeele van onzen handel zal zijn, maar ook vooral de minder ge goeden gevoelig zal treffen, is onze vaste overtui ging. Meermalen hebben we in dit blad de voor deden van vrijhandel, waarmee dit ontwerp breekt, aangetoond. Met instemming lazen wij dan ook eene krachtige waarschuwing tegen dit tarief door de redactie van het Handelsblad. Dit ontwerp, dus schrij ft de redactie, is vergezeld van een lijst, die niet minder dan 445 nummers bevat van verschillende handelsartikelen, wat betreft de te heffen invoerrechten. Daarbij is de bestaande regeling gehandhaafd, nl. grondstoffen vrij half fabrikaten met «en matig rechtgeheel afge werkte fabrikaten met een hooger recht belast. Maar dat matige1' en dat »hooger" recht worden in vele opzichten zeer sterk opgevoerd. De half fabrikaten, thans met ongeveer 2 pet. belast, wor den ten deele op 2 tot 6 pet. verhoogd, ten deele zelfs op 6 tot 8 pet.bij de afgewerkte fabri katen, thans 5 pet., wordt een heffing van 6 tot 12 pet. voorgedragen. Deze rechten zijn zeker veelal ver beneden die, welke in de meeste andere landen worden geheven, maar zjj komen dan toch vaak neer op een ver dubbeling en nog meer van wat thaDS hier te lande wordt gevorderd. Ben groot aantal levens- bonoodigdheden wordt aldus kunst matig duurder gemaakt, en daar zij voor het meerendael ook behoeften zijn van de minver mogenden, wil de regeering door dezen maatregel op de schouders, die 't minst kunnen dragen, een nieuwen, zeer zwaren last legden. Wel bljjven granen, meel en vee vrijgesteld, wel heeft de minister afgezien van oen invoerrecht op koffie (niet gebrande) en van een sterke verhooging der tabaksrechten, maar over het algemeen bevat het voorgesteld tarief een zóo sterke opdrijving van rechten, dat het niet anders kan worden beschouwd dan als een brekeD met het vrijhandelstelsel, dat in de laatste halve eeuw de grondslag is geweest van onze handelspolitiek. Besliste, eendrachtige bestrijding van zulk een reactionnair streven is plicht voor allen, van welke staatkundige richting ook, die het zwaar belasten van levensbenoodigdheden als een onrecht be schouwen, als averechtsehe belastingheffing. GOES, 4 Maart 1904. Het bestuur van den Vrijzinnig-democrati- schen bond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het met sterke klem er op aan dringt, dat tot het afdeelingsonderzoek der inge diende wetsontwerpen tot herziening der Grondwet thans onverwijld besloten worde, opdat zij zonder verder noodeloos tijdverlies in openbare beraad slaging kunnen komen. Borsele. Id de Woensdag gehouden Raads vergadering deelde de voorzitter mede, dat goed keuring is verkregen op de aanvraag om machtiging tot uitgifte van den grond, waarop de weegbrug is gebouwd. Daar de kosten van het aandeel der gemeente in de uitgaven voor onderhoud van den steiger grintweg onder Driewegen over 1903 f 40,07 Vs meer bedroegen dan de ramiDg in de begrooting ad f 300, werd besloten den betrokken post te ver- hoogen door verlaging van een ander begrotings artikel, dat niet geheel was uitgeput. Ter voorziening in meer slijtage van den grint weg van de haven naar den Borselschen dijk, ten gevolge van veelvuldig vervoer en langdurige natte weersgesteldheid in de laatste maanden, vereenigde de Raad zich met een voorstel van het Dagelijksch Bestuur om 200 M3. grint meer aan te schaffen dan geraamd is ter hoeveelheid van 400 M3. Aan de vergadering werd bericht, dat het voor stel van den Raad, om onder zekere voorwaarden eene aangevraagde ruiling van eigendommen aan te gaan, niet aannemelijk is bevonden wegens be langrijk verschil in wederzijdsche waardeering van koop- en huurwaarde. Heinkenszand. Aan den heer A. Poverge wezen brigadier der Rijksveldwacht, is een pensioen verleend van f462 'sjaars. Kruiningen. Woensdagavond hield de varkens- bond »Helpt Elkander" een vergadering, waarin de rekening werd gedaan over 1903. Het ledental, dat op 1 Januari 1903, 38 bedroeg, is tot heden gestegen tot 66. Op 1 Januari 1903 was in kas f 185,035. De ontvangsten bedroegen f 251,25. De uitgaven in 1903 f 174,76. Dus was er over 1903 een batig saldo van f 76,49. Op 1 Januari 1904 was er dus een credit-saldo van f 185,035 -|- f 76,49, dat met de opgeleverde renten op dion datum was gestegen tot f 265,695. In hot jaar 1903 is aan 9 leden uitkeering gedaan voor gestorven of afgemaakte varkens. 's-Gravenpolder. In de Donderdag gehouden raadsvergadering waren twee leden afwezig. Over gelegd werden het gemeenteverslag, dat der ge zondheidscommissie en dat van de commissie tot wering van schoolverzuim. Besluiten werdön ge nomen voor af- en overschrijving van de begrooting 1903 en van de beschikking over den post vöd onvoorziene uitgaven. Na voorlezing en bespreking van de op- pn aanmerking van de gezondheidscommissie (kring Kruiningen) werd de woningverordening met eenige wijziging aangenomen. Daarna werd het kohier van de hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van 84 gulden voor 28 honden. Na een langdurige vergadering met ge sloten deuren werd het kohier van den hoofdelij- ken omslag vastgesteld op f 1750, mot een per centage groot 2,745. De voorzitter deelde medo, dat het herhalingsonderwijs voor jongens gegeven is aan 6 jongelui en dat der meisjes met 6 leer lingen is begonnen. Hij bracht aan den Raad den dank over van de deelnemers aan het voorberei dend militair onderwijs voor de prijzen van gemeen tewege beschikbaar gesteld bij den jl. Zaterdag ge houden schiet wedstrijd, Wolfertsdijk. De heer F. van der Goes trad Donderdagavond in de zaal van den heer Berrevoet op, om te spreken over s>Armoede". Spreker werd ingeleid door den heer Kiene te Goes vanwege de afdeeling der S. D. A. P. aldaar. De heer Van der Goes schetste eerst de inrichting der kapitalistische maatschappij als oorzaak der armoede, trachtte vervolgens aan te toonen, dat de armoede toeneemt en deed als middelen tot opheffing aan de hand het stichten van vakvereenigingeü, coöperatie en aansluiting bij de S. D. A. P., om langs parlemen tairen weg de maatschappij het onderst boven te keeren. Slechts 25 toehoorders waren opgekomen. Debat werd niet gevoerd. Kolijnsplaaia Donderdagavond trad ds. A. de Visser, predikant te Wolfertsdijk, in het kerkgebouw dor Ned. Herv. gemeeDto voor de leden en begun stigers der Christel. Werklieden-vereeniging Draagt elkanders lasten" alhier, als spreker op ter behan deling van zijn onderwerp, door hem getiteld »Israëls handwerkslieden in Jezus' dagen". Vele leden en begunstigers der vereeniging waren op gekomen, zoo ook eenige personen, buiten de ver- eeniging staande, en voor wie de toegang mede vrij was. Door ds. F. Staal alhier, lid der com missie van toezicht, werd de vergadering met gebed geopend. Met veel aandacht werd de welsprekende en vaak bloemrijke beschrijving van den toestand van het Joodsche volk en inzonderheid van den handwerks- stand in dien tijd aangehoord en vernomeD, hoe de landbouw hoog in aanzien stond en ook verschil lende ambachten, maar weer andere zeer gesmaad waren. Op verzoek van den spreker werd eene collecte gehouden voor »Bethesda", eeno protestantsche ver pleging van melaatschen in Suriname, van welke vereeniging Zijn Eerw. bestuurslid is. Aau het einde bracht ds. Staal den spreker zijn dank voor het vele wetenswaardige en leerrijke, dezen avond van dit zoo merkwaardige volk der oudheid vernomen. Door ds. De Visser werd de vergadering met gebed gesloten. liet Ontwerp-Tariefwet. Blijkens het thans bij de Tweede Kamer inge komen wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet, is de herziening niet in dien zin fiscaal bedoeld, dat uitsluitend rechten geheven worden van dio artikelen, die noch hier te lande worden voortgebracht, noch verwerkt. Evenmin bepaalt het zich tot verhooging van bestaande rechten. Behalve door verhooging van rechten, wordt vermeerdering vsn opbrengst gezocht door uit breiding van het heffingsgebied met inachtneming van het karakter van het ingevoerde als grond- of hulpstof voor de nij verheid of als afgewerkt fabrikaat. Bij het Tarief-ontwerp wordt getracht de fouten in het bestaande tarief te ondervangen en gestreefd de belangen van handel en nij verheid en die van den fiscus zooveel mogelijk te doen samengaan, waarbij gebruik is gemaakt, van de medewerking en voorlichting van verschillende colleges voor handel, industrie, landbouw en zeevisscberijen. De invoerartikelen zijn stelselmatig gerangschikt in 15 groepen. Het recht wordt laag gesteld voor artikelen van algemeene behoefte, hooger voor ar tikelen van nut en gemak, het hoogst voor die van weelde of genot. Grondstoffen, die nijverheid on landbouw uit het buitenlaud moeten betrekkeD, blijven vrij van rech- teD, b.v. metalen, hout, katoen, wol, steenkool enz. Halffabrikaten worden met een matig recht be last, verband houdende met den graad van bewer king. Zoo Ter bewerkt, dat zij kunaen dienen voor de samonstelliDg van andere voorwerpen, betalen zij een recht van 2 6 procent van huDne waarde, b v. geschaafd of geploegd timmerhout, platen of blokken van steen, enkel geslepen of gepolijst, leder enz. Halffabrikaten, reeds bewerkt, doch nog niet voor direct gebruik geschikt en die nog afwerking hier te lande behoeven, worden belast met 6 8 pet. van hunne waarde, zooalgruw bewerkte ijzeren en stalen voorwerpen, onopgemaakt koperwerk, deuren, ramen »n ljjstwerk voor huizenbouw, staven voor schilderijlijsten, leestklaar schoenwerk, enz. Met halffabrikaten worden gelijkgesteld de ar tikelen die, zooals machineries, gereedschappen, spijkers, schroeven en dergelijke, hoewel afgewerkt, in hoofdzaak voor industrieele doeleinden, dus als hulpmiddelen voor de nijverheid, worden ingevoerd. Geheol afgewerkte fabrikaten werden belast met 6—12 pet. der waarde, het lage recht voor arti kelen van dagelijksche behoeften, het hooger recht op voorwerpen van genot of weelde. Naar dezelfde bpginselen zijn mede belast de voedings- en genotmiddelen, met vrijstelling van de grondstoffen. Alle machinerieën, werktuigen, gereedschappen, met uitzondering van enkele worden met een uni- formrecht van 3 pet der waarde belast en met een gelijk of nagenoeg gelijk recht alle deelen of ac cessoires van werktuigen en gereedschappen, afzon derlijk ingevoerd, zooals buizen, kranen, fittings, drijfriemen en drukmateriaal. Bij hot ontwerp-tarief is het stelsel van specifieke rechten gehandhaafd, maar worden de goederen meer gospecificeerden rechten vastgesteld, correspon- deerende met de gemiddelde waarde van de meest courante soorten van eenzelfde artikel In art. 4 van het ontwerp wordt een tot. dusver in onze tarief wetgeving onbekend beginsel ingevoerd, nameljjk het aan de regeering ter beschikking stellen van een middel om tegen achterstelling onzer producten iD het buitenland op te komen. Het bestaat daarin, dat aan de regeering in ieder bijzonder geval de beslissing wordt opgedragen of artikelen tijdelijk ten opzichte van eenig land met rechten zullen worden verhoogd, ter voorkoming van schade aan de eigen belangen, derhalve de hef fing van verdedigingsreebten, die echter niet worden gelegd op eerste levensbehoeften en op grondstoffen en hulpmiddelen voor landbouw en nijverheid. De bepaling geldt niet tegenover landen die een tarieven- tractaat met Nederland hebben gesloten. De vermoedelijke opbrengst der invoerrechten volgens het ontwerp-tarief' wordt geraamd op f 20,000,000 of een vermeerdering van pm f 9,000,000 daar de invoerrechten over 1903 f 10,626,000 op brachten. Buitenlandsche Berichten. liet Belgisch Hof-proces. Dezer dagen is voor de rechtbank te Brussel de behandeling aangevangen van het proces over de erfenis der Koningin. Het is dadelijk ingezet met een opzienbarende gebeurte nis. Janson da vertegenwoordiger van prinses Stefanie tweede dochter des Belgischen feonings, eens kroonprinses van Oostcnrjjk, thans gravin Lonyay kwam met de verklaring, dat de prinses lang geaarzeld had of zij tusschenkomen zou om de huwelijksche voorwaarden van haar ouders aan te vallen, maar do liefdelooze houding des konings had haar daar ten slotte toch toe genoopt. Niet alleen had Leopold al zijn onroerend goed aan den Belgischen staat vermaakt met het uitge sproken doel om zijn dochters op die wjjze te onterven, maar prinses Stefanie had bij zelfs de apanage van fr. 50,000 ontnomen. Dit laatste was tot. dusverre nog niet bekend. Prinses Stefanie heeft te minder reden haar vader te sparen, omdat die al heeft verklaard, dat hij zich in zijn testament niet bekommert om de bepalingen der Belgische wet omtrent de legitieme portie. De advokaat Janson las het testament der Koningin voor, waaruit blijkt, dat deze den koning beschul digt, dat hjj zich wederrecbteljjk haar huwelijksgoed heeft toegeëigend en ten eigen bate besteed, zonder dat de koningin dat ooit weer terug heeft kunnen krjjgen. Ook de huwelijksche voorwaarden zijn voorge lezen. Er zitten allerlei onregelmatigheden in den vorm van deze overeenkomst, dio haar, naar de eischers beweren, nietig maken. De eischers zijn schuldeischers van prinses Louise van Koburgwoon achtig te Parijs, Weenen en Frankfort. Deze schuld eischers beweren, dat de koning in gemeenschap van goederen getrouwd is geweest, maar de koning houdt het tegendeel staande. Leopold beroept zich op een huwelijksovereenkomst, gesloten te Weenen 8 Augustus 1853. De eischers erkennen do geldig heid niet van dit contract, omdat het in 't geheel niet in overeenstemming is met de voorschriften der Belgische wet. De advocaat des konings, Wi<nerbetoogde dat de huwelijksoverecnkomst te Weenen een politieke handeling was geweest, die als zoodanig niet onder worpen was aan de Belgische wet. Uit Servië. De opruiming onder de konings moordenaars is eindelijk begonnen. De zoon van den minister-president, luitenant Groeïts, die een der hoofden der samenzwering was en tot dusver ordonnans-officier van koning Peter, heeft zijn ont slag gekregen. Nu dit schaap over den dam is zullen er wel meer volgen. De eerste stap zal ook wel voor den koning de moeilijkste zijn geweest. De zaak-Dreyfus. De strafkamer van het hof van cassatie is gisteren het onderzoek der her ziening van Dreyfus' proces begonnen. Het rapport noemt twee nieuwe feiten, die ver meld zijn door den minister van justitie, en die van dien aard zijn dat Dreyfus daardoor van schuld ontlast wordt, namelijk een brief te pas gebracht bg het proces te Rennes, waarin men de letter T. door D. vervangen heefr vervolgens een brief ge- teekend Alexandrine, behelzende een gezegde van Henry in April 1894 terwijl de juiste datum moest zijn 28 Maart 1895, een tijdstip waarop Dreyfui op het Duivelseiland was. De raadsheor-rapporteur eindigde zijn verslag met een verzoek om enquête. Het verslag haalde de uit komst aan van het onderzoek van den controleur, generaal Cretin, waarin gezegd wordt, dat een gene raal persoonlek he9ft meegewerkt om vervalschineen van ernstigen aard in de visa van geheime fondsen verborgen te houden. Deze vervalschingen waren be gaan om de getuigenissen te rechtvaardigen van de generaals Mercier en Gonse en koloDel Dupaty. De verantwoordelijke personen zijn HenryGribelin en Gonsedie tengevolge van de amnestie aan de straf vervolging ontsnappen. De conclusie van den con troleur strekte tot het instellen van een disciplinaire vervolging. Naar aanleiding van de groote gebeurtenis doet de Parijsche Gil Bias in een zijner joügste nummerB de volgende niet oninteressante onthullingen. Zooals men weet, berust het advies om tot revisie van het proces over te gaan, dat werd gegeven door den raadsheer in bet hof van cassatie Boyer, wien het voorloopig onderzoek der stukken was opgedragen, op het feit, dat een aantal processtukken niet zijn overgelegd aan het hof vap cassatie bij de eerste revisie en ook niet ter kennis werden gebracht van den krijgsraad te Rennes. Luitenant-kolonel Henry had n.l. epn zeker aantal stukken, die aan de af deeling >Spionnage" van den generalen staf waren toegezonden, achtergehouden, zonder die ter kennis te brongen aan luitenant-kolonel Piquart of de gene raals De Boisdeffre en Gonse. Onder die stukken moet zich ook hebben bevonden het schrijven van een geheimen agent te Berlijn, waarin medegedeeld werd, dat de Duitsche militaire attaché Vón Sckwarz- koppen zeer raak bezoek ontving van een langen, magereD n an (deze beschrijving past op Esterhazy), die hem blijkbaar militaire geheimen kwam ver klappen. Van nog meer belang was het eveneens door Henyy achtergehouden stuk, dat afkomstig was van een geheime agente van den generalen staf, de schoonmaakster Bastien, die het stuk in een prul- Iemand in de Duitsche ambassade had gevonden. Bedoeld stuk was het klad van een brief, geschreven door den Duitschen militairen attaché aan den chef van den generalen staf te Berlijn. In het bewuste schrijven deelde Von Schwartzkoppen mee, dat hij van zijn werktuig nog slechts onbelangrijke, soms zelfs valsche berichten kreeg. Onderwijs. lerseke. Voor de vacature van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school 1 heeft zich slechts één sollicitant (een onderwijzer uit lerseke) aan gemeld. Rechtzaken. In de heden gehouden zitting der arr.-recht- bank te Middelburg werd A. H., 23 j veldarbeider te Koljjnsplaat, wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hecLLms.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1