nog iets voelt voor de vrijheid van wetenschappe lijk onderzoek, geen sprake zijn. Als men dit alles leest, moet het iemand dan niet verbazen, dat de heer Lokman toch vóór het ontwerp zal stemmen En waarom dan De eenige reden, waarom hij den effectus civilis zou willen toestaan, was, dat daardoor de jongelui van den last der dubbele examens werden bevrijd. Wel geloofde hij niet, dat deze klacht grond heeft, maar zg bestaatde ouders bezwijken en sturen de jongelui tegen de ouderlijke wenschen in naar de openbare universiteit. Dit doet de Vrije Universiteit kwijnen. Waarom nu haar deze moeilijkheid om tot wasdom te geraken in den weg gelegd Hef dit beletsel op, en gij zult een kiem van een vrij heidsbeginsel, dat in het ontwerp verscholen ligt, tot ontwikkeling brengen. Een zeer mager motief en de heer Lokman zal niet kunnen ontgaan, dat de groote menigte aan een aDdor motief, om vóór het ontwerp te stemmen, gelooft. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. 's-Heer Arendskerke. Door de z^rg van heeren kerkvoogden alhier, is in den loop van dezen winter aan de pastorie der Ned. Herv. Kerk het zoogenaamde koetshuis geheel vertimmerd en ingericht tot catechisatielokaal, en nu Maandag in gebruik genomen. Het is gebleken een in olie opzichten groote verbetering te zijn, niet alleen, dat voor de leerlingen meerdere ruimte is aangeboden, maar ook is het zeer ten gerieva van den leeraar, die zich slechts enkele schreden moet verplaatsen om bij zijne discipelen te zijn. Kolijnsplaat. Bedankt voor het beroep alhier, door ds. B. v. d. Walte Waddings veen. Onderwijs. Te 's-Gravenhage zgn geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken de damesA. Glerum van Goes, H. J. van Elsacker van Krabbendgke en BHuibregtse van Ierseke, leerlingen der R. N. L. te Goes. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. VERSTREKKING VAN ENTSTOF TEGEN DE VLEKZIEKTE DER VARKENS. De Directeur-Generaal van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat, ingaande 1 Maart a. s. van Rijkswege entstof (serum en cultuur) tegen de vlekziekte der varkens kosteloos en portvrij op aan vrage wordt verstrekt aan in Nederland gevestigde veeartsen. De aanvragen behooren als regel schriftelijk te geschieden en zijn te richten tot de Rijksserum- inrichting, Vinkend warsstraat no. 15, te Rotterdam. Voor nadere bijzonderheden zie St. Ct. no. 44. De minister van Waterstaat heeft goedgevonden, ingaande 1 Maart 1904, in te trekken zijne beschik king van 30 Juni 1902, mot betrekking tot de vlek ziekte dar varkens, in de verschillende provinciën des Rijks buiten toepassing te stellen de volgende maatregelen lo. de verwijdering en de afzondering 2o. het onderzoek3o. het merken 4o. de afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer naar afge sloten kringen 5o. de ontsmetting6o. bet verbod van vervoer naar bosmette plaatsen lo. het voor ziek houden van ingeënt-e varkens. (St. Ct.' Suitenlandsche Berichten. De toestand in den Balkan. In den zuidoost hoek van Europa begint het weer onrustig te wor den. De Porte, door de groote mogendheden ge dwongen om hervormingen in te voeren, ziet de gelegenheid gunstig om te ontkomen aan de haar opgedragen taak. De oorlog in het Oosten van Azië geeft haar een kans. Thans staat Rusland, de machtige staat, die Turkije het meest vreest, tegenover een vijand, die zgn vloot gevoelige ver liezen heeft toegebracht. Men' kan zich voorstellen hoe in het Sterrenpaleis van den Sulfan de berich ten omtrent het aanvankelijk succes der kleine Japanners zijn ontvangen. Dus is het niet vreemd, dat men opnieuw onheilspellende berichten ver neemt van het Balkan-schiereiland. De Albaneezen verzetten zich tegen de hervormingen, die hun het allerminst voegen. Vroeger kwamen zij ook reeds in verzet, maar toen kon Rusland nog met kracht zich doen gelden er was in den laatsten tijd geen sprake meer van de Albaneezen en hun afkeer van het hervormingsprogram. Ais nu de Albaneezen opnieuw optreden, dan is de gissing niet gewaagd, dat de oproerige stammen het werk doen van de Porte, die, om den schijn te redden, troepon zendt, maar in den grond wel moet vinden, dat deze beweging als zij er de hand niet in heeft zeer gelegen komt. Tegelijkertijd hernieuwt de Turksche gezant in Servië de oude protesten tegen de bescherming, die Servië aan de Macedonische opstandelingen heet te verleenen, en beschuldigt de Porte Bulga rije, op een toon, die veel van een ultimatum heeft. En nogmaals tegelijkertijd begint het opnieuw on rustig te worden in Macedonië. En dat op een tijd stip, waarop een der mogendheden, die de regeling der zaken op het Balkan-schiereiland op zich had den genomen, de handen gebonden zijn in het verre Oosten. De oorlog in het Oosten. Het heeft er veel van of do berichten, de wereld ingezonden door correspondenten van Amerikaansche en Engelsche bladen, bestemd zijn voor volslagen idioten. Maandagavond, kort voor het afdrukken van ons blad, bereikte ons een bericht omtrent eene ver moedelijke nederlaag der Russen aan de Jaloe, die bij een voorpostengevecht 2500 man zouden hebben verloren. Wij hebben dat bericht natuurlijk niet geplaatst, wel begrijpende, dat zoo iets onmogelijk was, want een zoo groot aantal dooden zou e8n gevecht veronderstellen, dat geleverd moest zgn door partijen, die aan weerszijden minstens 20000 man telden. Nu hebben wij in ons vorig nommer meégedeeld, dat eene landing van Japanners in de buurten van de J&loe-monding nog niet heeft plaats gehad, daar zij hierin verhinderd worden door de massa's ijs, die zich mijlen ver voor do kust uitstrekken. Dat echter de eerste slagen in de buurten van do Jaloe zullen worden geleverd, kan men als vrij zeker aannemen. Op den rechter oever van deze rivier men vergelgke de kaart, die hier voor de abonné's in het bijvoegsel is afgedrukt hebben de Russen sterke stellingen opgericht, die met alle middelen van de verdedigingskunst te velde zijn versterkt. Vergelijkt men de kaart, dan zal men kunnen begrijpen, waarom eene landing van Japansche troepen in de golf van Liau-Tong voor de Japanners zoo wenschelijk zou zijn. Eene opstelling toch van Japansche strijdkrachten in den rug van de stellingen aan de Jaloe zou de Russen tot hare ontruiming nopen. Ook eene landing van de Japanners ten N. O. van Porth Arthur zou hou daartoe nood zaken, omdat van die kust uit gemakkelijk op- marschen tegen den spoorweg zonden kunnen worden ondernomen. Hieruit kan men zien, dat de Japanners wel alle pogingen zullon doen om eene landing op een van beide genoemde punten te beproeven, maar het ijs zit hen nog in den weg. Bepaald nieuws is er weinig of niets van het oorlogstooneel. Wel heeft de fColn. Zei una een telegram u t St. Petersburg ontvangen, volgens hetwelk men in den ochtend van den 2Leo te Port Arthur zwakke schoten van den zeekant beeft ge hoord en in overeenstemming daarmee is een bo- richt uit New-York, dat meldt, dat admiraal Togo opnieuw Port Arthur beeft willen aanvallen on nu bezig is de vesting te blokkeeren, maar het bericht eischt bevestiging. Verder heeft men de quaestie met de Russische kanonneerboot Handzjoer. Dit scbip ligt thans in de Chineesche haven te Sjanghai. De goeverneur van die plaats heeft de Mandzjoer last gegeven da onzijdige haven te verlaten, maar het scbip gaat niet, want indien het ging, zou het spoedig in den grond geboord worden door een Japanschen krui ser, die voor de haven ligt te wachten. De Russische gezant beweert echter dat de Mand zjoer te Sjanghai moet b'gveu ter bescherming van de Russischo belangen aldaar. Dat geeft kans op internationale verwikkelingen, zooals er trouwens al meer kansen bestaan. Volgens een telegram toch uit Washington maakt men zich in regeeringskringeij aldaar ongerust over de kans, dat ernstige verwikkelingen tusschen de mogendheden zullen ontstaan over kd vraagstuk van de contrabande. Er zgn thans nog groote massa's Amerikaansche levensmiddelen op z^e, met bestem ming naar de Russische en Japansche havens, en in de laatste jaren heeft Amerika het altijd zoo beschouwd, dat levensmiddelen slechts contrabande zgn wanneer duidelijk vastgesteld kan worden dat ze ten dienste van een der oorlogvoerende staten bestemd zijn. De krijgsraad, die recht ge6prokeu heeft over de drie vermomde Japansche koelies, die in hechtenis werden genomen terwijl zg Zondag de spoorwegbrug over de Soengari trachtten te laten springen, heeft, uitgebracht dat het Japansche officieren waren een kolonel van de genie, een luitenant-ter-zee bij den torpedodienst en een luitenant, van de sapeurs, alle drie van den generalen staf. Zij werden tor dood veroordeeld en binnen het etmaal na buD gevangenneming opgehangen op de bruggeduikers, die zij hadden willen laten springen. Gemengde Berichten. De landbouwer Verbeek te Hoedekenskerke, had gisteren het ongeluk van eenige treden eener trap in het »café Boudeling" te valleD, waardóór bij het rechterbeen brak. Dr. Qoenen verleendo de eerste heelkundige bulp. De twee personen, die te Middelburg, in zake het faillissement van P. alhier, in bewaring zaten, zijn gisteren daaruit ontslagen. Gisteren hield de Christelijke Jongedochters- vereeniging *>Maran-atha" alhier, haar 27e jaar vergadering. Uit de verslagen, die werden uitge bracht, bleek dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert, zoowel wat het aantal der leden als de kas betreft. Een 90 stuks goederen waren afgewerkt on geschonken aan de Hervormde Zondag school alhier, de Martba-sticbting te Alfen a. d. Rijn en eene inrichting te Rotterdam. De avond werd verder op feestelijke wijze doorgebracht. Aan de door de firma E. Brandsma, theehandel te Amsterdam, uitgeschreven Prijsvraag voor een advertentie-vignet (zie ons blad van 4 Februari), werd door 3774 personen deelgenomen, die ruim 5500 ontwerpen inzonden. Heinkenszand. Jl. Zaterdag had do voerman van den grossier D. uit Goes het ongeluk dat zijn paard in de onmiddellijke nabijheid van het af sluitinghek, bij wachtpost no. 46, schichtig werd voor een voorbijrijdenden trein. Het paard sprong over het hek heen, terwijl de wagen het hek stuk reed, zoodat niet alléén eigen schade zal zgn te vergoeden, maar bovendien die, aangebracht aan de afsluiting. Zondagavond is bij Baarn een 18-jarige dienst bode door den trein overreden. Het vreeselijk ver minkte lijk werd Maandagochtend gevonden. Te Nederhemert had Zaterdagmiddag een eigenaardige begrafenis plaats. Door den hoogen waterstand stond bet veerhuis geheel geisoleerd in de Maas. In datzelfde huis stierf de vrouw des huizes, aan een slepende ziekte, waarvoor zg tevergeefs genezing had gezocht in het gosticht voor longlijders, Oranje-Nassau-oord. De begrafenisstoet nam nu plaats in drie groote roeibooten en voer onder het luiden dor klokken tot aan den Noorderdijk van den Nieuwen Maasmond. Rechts en links van dezen dijk is alles een uit gestrekte waterplas. Hier moest overgestapt worden in aan de andere zijde van den dijk gereodliggende booten en zoo ging de droeve stoet thans naar de Protestantsche begraafplaats te Eiland Nederhemert, dat door het hooge water ook is overstroomd en waar alleen de z. g. dijk en een paar erven, bet kasteel en de kerk nog watervrg zgn. Op de begraaf plaats kon met moeite een plaats worden gevonden, waar nog begraven kon worden. Op dezelfde wijze ging men weer huiswaarts. Te Swalmen nabij Roermond heerscbt tegen woordig groote onrust. Er bestaan namelijk aldaar twee benden, die het op elkander gemunt hebben, en als do gelegenheid schoon is met messen van leer trokken. Toen Zondag dan ook drie der vechters bazen een herberg binnentraden en aldaar den vijand ontmoetten, werden oogenblikkelijk de lampen ge doofd en sloeg men als bezetenen er op los. Eén persoon werd ernstig verwond en wist, begunstigd door de duisternis, zich onder de tafel te verbergen. Een dokter verleende geneeskundige bulp, doch terwijl deze hiermede bezig was, kwam weer een der woestelingen met een mes zwaaiende binnen, om het slachtoffer te wreken. Ook op straat komen nu en dan dergelijke weerzinwekkende tooneelen voor. Het is dringend noodzakelijk, dat de politie hier zeer streng optreedt, waarvan men echter tot nu toe niets heeft vernomen. (Tel.) Een 100-jaiige. Zondag vierde de oudste in woner van Gouda, Jacobus Schepzgn lOOsten ver jaardag. Als inwoner der Werkinrichting, waarin bij in 1888 werd opg^nomeD, was hem door regenten dier inrichting een feestje bereid, terwijl vele be langstellenden hem kwamen complimenteeren. Uit de inrichting zelf en uit de in de buurt staande huizen wapperden vlaggen, terwijl de muziek der dd. schutterij hem een serenade bracht, waarna de muziek verder in de inrichting nog eenige nummers ten beste gaf. Jacobus Schep werd den 21sten Februari 1804 te Kuilenburg geboreD, doch kwam reeds op 4-jarigen leeftijd te Gouda, waar bij bijna onafgebroken ver toefd beeft. Hij is drager van bet metalen kruis (in 1830 trok hij als korporaal mede ten oorlog). Nog dient vermeld, dat de 100-jarige man nog een flinke gezondheid geniet. Alleen het gezicht en het gehoor worden minder. Door de Belgische justitie is uitgeleverd en gisteren te Middelburg aangekomen L. P. G., die onlangs te Meehelen, werd aangehouden, als zijnde een der voormalige klerken van het hier toen be staande bookmakerskantoor, waar do bekende fraude werd gepleegd. In tegenstelling met de onbeholpen briefjes van arbeiders, die nu en dan worden openbaar gemaakt, bewondere men zegt Het Volk het volgende briefje van een jonkheer en wethouder van Velzen, die zich duchtig weerde in de school kwestie. Het briefje is opgenomen in bet Weekblad van Uitgeest van 20 Februari, en luidt als volgt Den heer Q. Klomp Uitgever Velsen 14 Febr. 1904 M. In uw eigen belang, deel ik U m e e d e, ik nog Commissaris, nog aandeelhouder, in den M. IJ. de Noordzee te Iïmuiden ben. Achtend, Karei del Court. Het Volk vergist zich, als bet meent, dat de familie d. C. tot de adelljjke families behoort, wat trouwens weinig tot de quaestie afdoet. Wg zouden echter nog wel sterkere stukjes kun nen afdrukken op dit gebiedbriefjes van meer dan wethouders, van burgemeesters van stadjes. Wij zullen ze echter niet publieeeron, want de Midd. Ct. bad gelijk, toen zij, over dergelijke brief jes sprekend, zeide, dat de gebrekkige stijl van zulke epistels geen openbaarmaking wettigt. Zij, die ze schreven, hebben het zeker niet betor geleerd, maar in elk geval niet geweten welk misbruik van hun schrijven zou worden gemaakt. Beestachtig. Te Kwakel had men, dus meldt de Tijd, dezer dagen in een herberg de aardigheid om een weddenschap aan te gaan over 't verbruiken van 14 borrels in tien minuten. De 17-jarige V. nam 't aan, met bet noodlottig gevolg, dat hij bij den negenden borrel ineenzakte en niet meer tot bewustzijn kwam. Te Ter Apel (Gr.) hoeft op de boerderij van de wed. Wijnbolds, een treurig ongeluk plaats ge had. Terwijl men met de machine bezig was te dorscben, geraakte de dochter des huizes, die in de nabijheid der machine haar haar stond te reini gen, met het natte haar aan de drijfstang, waar door het om de stang wond. Haar broer, die in allerijl toesprong, mocht het wel gelukken haar onmiddellijk er af te scheuren, doch in treurigen toestand. Het geheele met haar begroeide gedeelte van het hoofd, alsmede het voorhoofd werd geheel en al ontveld en ontvleeschd en zelfs een oor van het hoofd gescheurd. De toestand van de onge lukkige is bedenkelijk. Dezer dagen begaf zich een bruidspaar te Eemnes naar het gemeentehuis, toen een der vrien den ter eere van bruid en bruidegom enkele schoten wilde lossen. Niet bekend met de behandeling van een revolver, had hij het ongeluk in het tweede rijtuig te schieten, waarbij een der gasten zoodanig werd getroffen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een bekend straattype, wonende in een der achterbuurten van Almelo, is dezer dagen overleden. Als bedelaar gekleed, bood hij sinds jaren aan de ingezetenen dier gemeente en van omliggende plaat sen lucifers en blauwe steen te koop aan. Bedelen deed hij niet en wanneer men hem een aalmoes gaf, gaf hij steeds een doosje lucifers in ruil. Na zijn overlijden bleek zijn nalatenschap te be staan uit f'15000 aan contanten. Maandagmorgen keerde da heer D. v. M., een 23-jarig onderwijzer aan de gemeenteschool te Ca- pelle a/d.'IJsel, uit Schiedam huiswaarts. Te Kra- lingscbeveer de stoomboot, waarmede bij met zijn meisje de reis maakte, verlatende, geraakte hij te water en verdronk voor hare oogen, zonder dat hulp verleend kon worden. Een uur later werd zijn lijk opgehaald vergeefsch waren do pogingen om do levensgeesten weder op te wokken. Ontvanger en burgemeester. Naar de Goedkope Vlaardingsche Ct. mededeelt, heeft de ontslagen ge meente-ontvanger te VlaardingeD, zich gewend tot de Koningin, met verzoek van schorsing of vernie tiging van het besluit van den gemeenteraad, waarbg hij werd ontslagen. Hij heeft indertijd in zijn brief aan den minister van binnenlandsche zaken gevraagd, indien geen gevolg werd gegeven aan zijn aanklacht, een rechtsvervolging tegen hem in te stellen. Zgn aanklacht is, dat voor de kosten van het hek voor het (aau de gemeente behoorend) huis van den bur gemeester ten bedrage van f 654,40 door B. en W. een bevelschrift tot betaling was afgegeven op den begrootingspost ^stichting en uitbreiding van scho len voor lager onderwijs"ten gevolge waarvan 25 percent van de kosten aan het rijk in rekening werden gebracht. Een boschwacbter te Gruyheke bij Termonde, België, wieu herhaaldelijk kippen out stolon waren, bad aan 't deurtje van de ren een geladen revolver aangebracht, die bij 't forceeren van het slot moest afgaan. Vrijdag wilde zijn tienjarig zomtje den dieren eten geven en rukte aan de deur het pistool ging af en de knaap werd doodelijk in 't hoofd getroffen. In den nacht van Zaterdag op Zondag en vervolgens den geheelen Zondagmorgen beeft het te Weenen gewaaid of er een orkaan was losge broken Een groot aantal personen zijn gekwetst geworden, waaronder sommigen zeer ernstig. Er is bovendien veel schade aan gebouwen door den storm toegebracht. Wij hebben er bier in West-Europa de laatste dagen dus niet alleen van geprofiteerd. Kanker. Dr. Dogen, een beroemd Parijsch geneesheer, heeft aan de Franscbe akademie van wetenschappen een mededeeling gedaan over een nieuwe behandeling van kanker. Do door hem toe gepaste methode berust op de inspuiting van een toxine, dat bij door het kweeken van den micro coccus neoformans verkrijgt een bacil, welks aanwezigheid in snel woekerende gezwellen hij reeds jaren geleden heeft aangetoond. Dogen maakt melding van 126 gevallen, sedert 1 Januari 1901 door bem behandeld. Daarvan werd bij 58 gevallen (onder deze waren wanhopige gevallen, onwillige patiënten enz.) geen succes waar genomen. In observatie zijn nog 47 lijders de uit komst is voor 29 onbeslist maar bemoedigend, ter wijl 18 reeds als gunstig beschouwd kunnen worden. In de derde plaats vermeldde Dogen 21 gevallen, waarin geen spoor van kanker meer waar te nemen is, en die bij als genezen beschouwt. Een leelijke ontdekkiog deed eenige dagen geleden een koopman te Fontaine V Evöque in België Hij moest voor zaken naar Brusselvoor zgn geld, 4000 franc aan bankbiljetten, wist hij toen geen betere bewaarplaats te vinden dan den kelder. Hier verborg hij ze dan ook in een boekje uit vrees voor do dieven. Toen hij evenwel terugkwam bleken heel andere dieven dan bij vermoedde aan het werk geweest te zgn. Van de kostbare biljetten waren slechts wat papiorrafels overgebleven, de rest hadden de ratten opgegeten. Ten einde de lijkverbranding te bevorderen en speciaal ook onder de minder gegoeden in zwang te brengen, beeft de VereenigiDg voor 't crematorium te Hallo onderhandelingen geopend met een ver- zekerings-onderneming, ten einde tegen een zeer geringe jaarlijksche premie de lijkverbranding op zich to nemeD voor alle verzekerden, die daartoe het verlangen uiten. De grootste photographie ter wereld zal te zien zijn op de Wereldtentoonstelling te Sint-Louis het is een opname van de Golf van Napels, gemaakt door de Neue Photographische Gesellschaft te Berlijn het ^kiekje" is 13 M. lang en bijna 2 M. breed. Voor dit reuzenwerk moest natuurlijk een bizon der toestel gemaakt worden. Er werd een groot wiel van 4 M. middellijn gebouwd, dat aan een stellage word opgehangen. Het papier werd op dit wiel aangebracht en daarop werden de opnamen gemaakt. Daar men geen donkere kamer kon krij gen, die groot genoog was voor de ontwikkeling, vond die bewerking des nachts in de open lucht plaats. Het ontwikkelingsbad werd op het gevoelige papier gebracht door middel van een soort gieter, terwijl men hot wiel liet draaien. De proef werd daarna in een groot reservoir van 15 M. lengte en 2 M. breedte gefixeerd. Daarop werd de proef ge- wasscben, gedroogd en geretoucheord. Laatste en telegrafischs berichten. Heden zgn te 's-Gravenhage voor het examen in nuttige handwerken geslaagd de damesS. M. van Wel van Wolfertsdgk en F. Butler van Biezelinge, leerlingen der R. N. L. te Goes. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezette debat over het ontwerp tot wijziging van het H. O., trachtte mr. Aalberse prac- tisch te bewijzen, dat het Hooger Onderwijs, zooals het nu is, de katholieken nooit bevredigen kan. Hij trachtte dit te doen door citaten, genomen uit hetgeen drie professoren, op één dag nog wel, den gewichtigen dag, waarop deze spreker werd ingewijd in het beginsel der staatswetenschap, hebben ver-

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2