1904. N°. 24. Donderdag 25 Februari. 91sle jaargang. i2 FEUILLETON De Gouverneur. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ff 1,35, Afzonderlijke nommers 5 cent. Bnzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend Geboorte-, lin welp kg- en doodberichten en de daarop betrekking bobbende dankbetnigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Ainvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per rogel. GOESCHE Bet Bof van Arbitrage. In ons vorig nommer hebben wij reeds melding gemaakt van de uitspraak van het Hof van Arbitrage in zake het geschil tusschen Venezuela en de Mogend heden. Na de voorlezing van de beslissing heeft de voorzitter de Russische graaf Möerawieff eene toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat het scheidsgerecht deze zijne uitspraak heeft gegeven na langdurig en nauwkeurig onderzoek van alle gegevens, in volle onpartijdigheid. Natuurlijk kan ook op deze beslissing, als op alle menschenwerk, critiek worden geoefend, doch als gewijsde zaak staat zij boven de critiek verbeven er is internatio naal recht' gesproken en hieraan is niets te ver anderen. De voorzitter erkende, dat het hier de plaats niet is voor politiek toch wenschte hij enkele beschou wingen te wijden aan den huidigen toestand, zoo verschillend van dien tijdens de vorige byeenkomst. Weinig had men toen gedacht, dat deze arbitrage, die zulk een vreedzaam begin had, zou eindigen onder de sombere geruchten van den oorlog. Doch zoo is 's werelds loop plotseling als men er het minst op verdacht is, wordt een verschrik kelijke slagboom geworpen op den weg naar het licht en den vooruitgang. Men streeft naar het goede, doch is helaas niet beveiligd tegen een onverwach- ten vijandigen aanval. Men is verplicht een oorlog van wettige zelfverdediging te aanvaarden in naam van de eer en van de vryheid. Da voorzitter sprak zijn vertrouwen uit in eene rechtvaardige Voorzienigheid, die de veldslagen bebeerscbt en die een onderscheid zal maken tus schen het recht en ongegronde aanspraken. »Docb waDneer eenmaal deze oorlog tusschen een Europeesch en een Aziatisch volk zal zijn geëin digd en de sombere wolken zullen zijn verdwenen, dan zal het licht weder doorbreken in de inter nationale verhoudingen. De arbitrage te 's-Graven hage blijft intusschen als een bolwerk van het recht, de waarheid en de rede, eene schoone verwachting voor de toekomst scheppend J" Die verklaring, dat de uitspraak in volle onpar tijdigheid is gegeven, lijkt ons wel wat overbodig het heeft den schijn, alsof de heer Möerawieff on derstelt, dat er personen zijn, die daaraan zouden twijfelen. Bedenkelijker is het echter, dat de voor zitter van een internationaal scheidsgerecht, die eerst heeft verklaard, dat het daar niet do plaats is voor politiek, toch in het verdere van zijne toe spraak, zinspelend op den Russisch-Japanschen oor log, zegt, dat men helaas niet beveiligd is tegen een onverwachtenvijandigen aanval en dat men (dat is natuurlijk Rusland) verplicht is een oorlog van wettige zelfverdediging te aanvaarden Die woorden komen ons voor onvoorzichtiglijk te zijn geuitde Japanners zullen ze wel niet zonder protest voorbij laten gaan, vooral nu het een Rus, dus party in deze, is, die ze uitgesproken heeft. Als graaf Möerawieff het Hof van Arbitrage be schouwt als »eene schoone verwachting voor de toekomst scheppend", dan zullen wij niet trachten hem in die illusie te storen, maar hij zal de sym pathie van de Japanners voor het Hof niet ver meerderen door, misbruik makend van zijne positie als voorzitter, Rusland voor te stellen als voerend een oorlog uit wettige zelfverdediging. Roman van Ludwich Habicht. Het was den houtvester er alleen maar om te doen om den groeten mijnheer te spelen en zijne schitterende positie met de indringerigheid van een parvenu te doen uitkomen. De gasten werden in een andere en grootere kamer gelaten woldra was de tafel met al het zilveren tafelgerei bedekt, waarop Meinhardt hem met een zelfingenomen glimlachje den prijs van eiken zilveren lepel meedeelde. Hij nam de bewonderende attenties van zijn toekomstigen zwager met welgevallen aan en hoe meer deze zich verbaasde over zijn geluk, des te minder stijf en teruggetrokken werd zijne houding, zoodat hij bijna weer den ouden vervrouwelijken toon tegen Herman aansloeg. Het avondeten was zeer royaal en had zelfs een fijnproever kunnen bevredigen. Een uitstekende Hongaarsche wijn ontbrak zelfs niet aan het menu en de ex-kameraden grepen vlijtig naar de fleseh. Wanda sprak in den beginne bijna in het geheel niet, maar toen haar broer heel luid en druk met haar aanstaande ging zitten praten en de beide vrienden uitstekende bewijzen leverden voor de kracht hunner longen, wendde zij zich tot Rudolf en praatte levendig tegen hem. Ten gevolge van dat gesprek raakte Rudolf er hoe langer hoe meer GOES, 24 Febr. 1904. Volgens het eerste ontwerp dor zomerdienst regeling op de staatsspoorwegen, die 1 Mei a. s. in werking treedt, zullen er in den treinenloop op de Zeeuwscbe lijn een paar wijzigingen worden gebracht, namelijk do trein, welke thans 's namiddags om 1.7 uit Vlissingen vertrekt, zal dan om 12.35 vertrekken, dus 32 min. vroeger de trein, welke thans 's namiddags om 4.30 uit Vlissingen vertrekt, zal dan om 5 uur vertrekken, dus 30 min. later. In omgekeerde richting zal de trein, welke nu 's namiddags om 3.35 uit Roosendaal vertrekt, dan te 4 uur vertrekken,, dus 25 min. later. Alle opgaven zijn in Greenwichtijd. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. Ct. Klacht op klacht hoort men over den handel in oesters en hoewel volgens sommigen wel wat al te hard geschreeuwd wordt, kan niet ontkend worden, dat de toestand niet rooskleurig is. Aan wien de schuld daarvan Zou nog letterlijk niet van toepas sing zijn, wat voorkomt in oen verslag van de Bcr- lijnscbe Kaufmanschaft over den omvang van handel en* ny verheid te Berlijn over 1901, waarin o. m. wordt gezegd »De hoedanigheid van de Nederland- scbe oesters was van den beginne af uitstekend, en daar de vorige jaren ook goed zijn geweest voor de jarige oesters, zoo was ook de hoeveelheid van de als prima aangeboden oesters tamelijk groot. Ten deele om deze reden, ten deele omdat in Nederland op onreeële wijze onder de markt gewerkt wordt, daalde de gemiddelde prijs van f 55 zeer snel tot f 45 en soms nog lager. Slechts voor enkele buitengewoon gunstig gelegen perceelen werden de verlangde hooge prijzen bewilligd." »Soms nog van toepassing wenschen wij te vragen. Naar het Vad. verneemt is door het departe ment van marine telegraphisch order verstrekt aan de marine-commandanten in de verschillende haven plaatsen om hun vaartuigen onmiddellijk onder stoom te brengen, zich van ammunitie te voorzien en zich voorts ter reede beschikbaar te houden van de civiele autoriteiten, voor het geval, dat bij het plegen van contrabande de hulp der marine mocht worden ingeroepen. Ook de fiscale ambtenaren heb ben order gekregon nauwlettend toe te zien bij de inschrijving van overlading van goederen uit Neder- landsche of vreemde schepen, bestemd vooroorlog- voerende mogendheden. In geval van schending der neutraliteit moet onmiddellijk de procureur-generaal bij het gerechts hof verwittigd worden. De Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gekozen tot lid der Eerste Kamer jhr. C. H. A. van der Wyck, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, met 43 van 71 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. ^fo&fertsdi|k. In de Maandagnamiddag jl. ge houden raadszitting, waarin de leden G. de Jager en P. van de Linde afwezig wareö, geschiedde de reeds gemelde benoeming van een onderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge bij herstemming tus schen de heeren Bortel en Butlerwaarbij laatst- van overtuigd, dat in Wanda's gemoed een heel ander ideaal leefde en dat zij nooit gelukkig zon worden met zijn vriend. »De vrouw moet tot den man kunnen opzien," op dat punt kwam zij steeds weer terug. Haar ge- beele optreden verried nu een zekere droomerigo haasthare oogen werden meer dan eens vochtig en zij streek met haar hand over baar voorhoofd. Rudolf begon per slot te vermoeden, dat er voor hare zwaarmoedigheid nog een andere, eeD dieper- gaande reden bestond dan hare overijlde verbin tenis met een man, die haar onverschillig was geworden. Rudolf gaf meer dan eens het sein tot het ver trek en eindelijk liet Herman zich er ook toe be wegen. Hij waggelde een beetje, toen bij opstond, waarop de opperhoutvester verrukt uitriep»Je bent heusch dronken 1" »Wel nee, ik ben heelemaal nuchter," antwoordde Herman en zijn tong sloeg dubbel. By liep naar het raam, liet den koelen avondwind langs zyn voorhoofd strijken en tuurde naar het bosch, dat aan dien kant tot dicht bij de houtvesterij kwam. Het was Herman alsof het bosch in een nevel ge huld was en alsof er allerlei gestalten voor hem opdoken. Hij zag den graaf om de hut heen sluipen en een jong meisje door het struikgewas heendrin gen. De joDge man streek met zijne ruwe hand over zijne oogenhij begreep nu zelf ook, dat hij te veel gedronken had en stak zyn hand in zyn zak om zijn voorhoofd af te vegen. Bij die gelegenheid viel de handschoen, die hy voor de genoemde 3 en eerstgenoemde 2 stemmen bekwam. Voorts werden benoemd tot ledeD der commissie tot wering van schoolverzuim de hh. A. van de Linde D. Vleugel en P. Koemanaftredende leden, en als nieuwe leden de beeren C. A. Leempoel en J. M. BoldermaniD plaats van de heeren J. W. ran de Linde en A. Pot. Ook had nog eene korte bespre king plaats van een nieuwe bouwverordening. Later zal deze in comité worden voortgezet. leraeke. De Groene Krnis-vereeniging >Zieken- zorg" alhier, die Dinsdagavond baar eerste jaar vergadering hield, telde in 1903 van 226—217 leden. De inkomsten beliepen f 439,50, de uitgaven f 227,34, waarvan f 106,84 voor verplegingsartikelen en f73,82 voor versterkend voedsel, hoofdzakelijk melk od eieren. O. a. werden aan één parsoon 35 eieren en aan een ander 249 L. melk verstrekt. De gezondheidstoestand was gunstig en 't getal zieken, die voor begunstiging in aanmerking kon den komen, gering. Kolijnsplaat. Dinsdagavond werd de gewone jaarvergadering der afdeeling Kolijnsplaat van de vereeniging Volksweerbaarheid" in een dor school lokalen alhier gehouden. Slechts 7 van de 50 leden waren opgekomen. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten in het afge- loopen jaar f22,27 en de uitgaven 22,851/3 be dragen hadden, zoodat het nadeelig saldo f 0,58 i/s bedraagt. Tot bode der afdeeling werd dhr. G. Bouwense benoemd. Nog werd besloten de subsidie aan de schiet- vereeniging >Wilhelmina" alhier voor dit jaar te bepalen op f7,50. WSssekerke. J.l. Dinsdagavond werd in de openbare school alhier vergadering gehouden van de afdeeling >Volksweerbaarheid". Uit de door den penningmeester gedane rekening bleek, dat in 1903 was ontvangen f84,72 en uitgegeven f52,38 w.o. eene subsidie aan de scbietvereeniging van f 25 en aan de gymnastiek-vereeniging f 10. 't Goed slot bedroeg f32,34. Met aigemeene stemmen werd be sloten uit dat goed slot weer eene subsidie te ver- leenen aan de schietv. van f15 en aan de gymnas- tiekv. van f 10. Met bijna alg. stemmen werden her kozen de aftredende bestuursleden dhrn. D. J. Beider man, P. den BoerC. N. v. d. tieijde en A. A. v. d. Maas Ez. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEK. Bij de gisteren voortgozette behandeling van het ontwerp tot wijziging van de wet op het H. O. was de heer De Savornin Lohman aan het woord. De groote belangstelling, die het betoog van den christelijk-hisfcorischen leider wekte, was niet alleen te danken aan de nieuwsgierigheid hoe hij tegen over het aanhangig wetsontwerp zou gaan staan. Want dadelijk aan den aanvang stelde de afgevaar digde uit Goes de nieuwsgierigen tevreden met de verklaring, dat hij vóór zou stemmen. Dat moet eene geruststelling voor dr. Kuyper zyn geweest, maar in het volgende van de rede hut had gevonden, op den grond. Hij raapte hem snel op en mompelde: »Hé, dat zou ik by na ver geten hebben Hij scheen op eens geheel nuchter te zijn geworden en maakte aanstalten om afscheid te nemen van den houtvester. Meinhardt had de bewegingen van den jongen man aandachtig ge volgd zyn gezicht drukte heel duidelijk de minach ting uit, die hij voor Herman gevoelde, maar niettegenstaande dat drukte hij hem nu de hand en zei bijna vriendelijk^Goeden nacht, zwager Wanda had intusschen druk doorgepraat met Rudolftoen Herman zich tot haar wendde, nam haar gezicht weer een mismoedige uitdrukking aan. »Hebt gij misschien dien handschoen verloren vroeg de jonge man snel en hield haar den hand schoen voor, terwijl zyn blik onderzoekend en door dringend op het gezicht van het jonge meisje rustte. Ondanks de schemering zou hij eiken blos, ook den lichtsten opgemerkt hebbeD. Wanda wierp slechts een vluchtigen blik op den handschoen zij vertrok geen spier en antwoordde zeer kalm »Je weet wel, dat ik nooit iets verlies, Herman". »Maar ik heb je toch kort geleden zulke grijs groene handschoenen zien dragen", zei Herman snel de wijn scheen hem in eene moedige stemming ge bracht te hebben. Zyn blik werd zoo mogelijk nog doordringender. Maar Wanda's gezicht verried niet de geringste aandoening. Zij schudde alleen maar het hoofd en wendde zich af, alsof zij niet van plan was om verder door te praten. Bij elke andere gelegenheid kreeg de premier zulke bittere pillen te slikken, dut het genoegen aan het begin van de rede des heeren Lohman beleefd, den premier wel vergald zal zijn. De beer Lohman begon mot te ontkennen, dat dit ontwerp iets te maken had met de vrijmaking van het onderwys. De bjjzondere universiteit, die van de wet zal gebruik maken, legt zich juist banden aan, en boet een goed gedeelte in van de vrijheid, die zij nu onbelemmerd geniet. Een vergelijking van de Vrije Universiteit met de Openbare, viel in het voordeel van de laatste uit. Eene universiteit, zeide dhr. Lohman, behoort niet te hebben eene bepaalde richting. Het doel eener universiteit is slechts wetenschappelijk onder zoek, het constateeren en ordenen van feiten en verschijnselen. Eene universiteit kan niet zyn een opvoedingsgesticht, een school om de jongelui te bevestigen in een bepaalde leer. Neen, haar strek king is slechts den studenten te leeren, zich zeiven een grondslag voor hun heele leven langs methodi- seken weg te zoeken. Het is slechts om een stelsel matige opleiding der jongelui te doen, nooit om hun een bepaalde belydenis of overtuiging op te dringen. Daarom kaD het onderwys in bet algemeen aan eene universiteit nooit berusten op een bepaald dogma. Wenechfe een bepaald hoogleeraar zich bij zyn onderwys op positief christelijke grondslagen te b&seeren, niets is daar teger, mits hij alleen steeds indachtig zij, dat hot hem niet te doen moet zijn om die beginselen in zyn leerlingen over te plauteD, doch om hon uit eigen, vrij, methodisch onderzoek een steunpunt voor hun wetenschappe lijke ontwikkeling te laten verwerven. De school, die zich aan een bepaald dogma zou willen vast klampen, kan daarom nooit in waarheid zyn een universiteit. Zy doet aan de vryheid der wetenschap te kort. Daarna hield dhr. L hman eene lofrede op de heilzame werking van onze openbare universiteit. Als het modernisme, zeide by, kracht had gekregen, dan was dit niet zoozeer door de werking der uni versiteit, als wel door invloeden van buiten af. Spre kend over de Vrye Universiteit, zeide dhr. Lohman, dat toestanden, daar heerschend, hebben meêgebracbt, dat het levensbeginsel der openbare universiteit, de vrijheid van overtuiging naar eigen geweten, aan de Vrije Universiteit is gefnuikt, en dat alle kwade gevolgen daarvan meteen zijn binnengehaald. Het onderwijs aan de Vrye Universiteit, op deze wijze gebonden, moet leiden tot. onoprechtheid. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. De moeilijkheden j-ijn niet te ontzeilen, zelfs niet door een recht op pensioen, als bet ontwerp toe kent. Wie zal het genadebrood, op deze wijze toe gekend, willen eten En dan, er komen nog zoo veel andere motieven in het Bpelhet verbreken van een vriendschapsband, het vaarwel zeggen van een vriendenkring. Hoe weinigen zyn er togen op gewassen. Zoo leidt bet stelsel er toe, dat de moeilijke punten worden doodgezwegen bij het onderwys. De Vrye Universiteit wordt verlaagd tot een propagand&school. Zij leert slechts het partij dogma en verschilt niets van een sociaal-democrs- lische propaganda, dan alleen, dat de eerste aan den staat om geld vraagt, de laatste niet. Van gelijkstelling tusschen de openbare universiteit en do Vrije Universiteit kan daarom voor hem, die zou Herman zich door baar fier zwijgen van zyn stuk hebben laten brenger, maar nu waagde hij het uiterste en vervolgde hardnekkig: »Je moet me de waarheid zeggeD, ik eisch bet van je, mijn levens geluk bangt er van af." In grot te spanning rustte zyn blik op haar gezicht. Het was alsof hare oogen grooter werden zy keek hem verbaasd aan en er speelde een somber glim lachje om bare lippen. ^Herman," riep zy veront waardigd uit, >hoe durft ge Hij wilde iets antwoorden, maar de houtvester riep nu lachend uit: »Neem me niet, kwalijk, beste jongen, je bent een dwaas, dat je zob'n spektakel maakt om zoo'n kleinigheid. Kijk in laar hand schoenendoos, dan. zult ge zien, dat er geen een ontbreekt." Hij sprong op, ging de doos halen en wierp de handschoenen paarsgewijs op de tafel. Herman had de handschoenen weldra alle be keken er ontbrak er geen een, maar er was wel een paar bjj, dat dezelfde grijs-groene kleur bad. »Zyt ge nu gerust gesteld vroeg do houtvester spotachtig. »Boe komt ge eigenlijk op het idee om zoo'n drukte te maken over zoo'n kleinigheid Onthoud het maar goed Wanda is veel te trotsch om zich ooit tegenover jou te rechtvaardigen, zoodra ge haar begint te dreigen." »Kunt ge het mij vergeven, Wanda vroeg Her man smeekend. Zyn achterdocht was geheel ge weken en hij wendde nu alle mogelijke middelen aan om zijne aanstaande weer in haar humeur te brengon. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1