1904, N°. 20. Dinsdag 16 Februari. 91sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,2.5= Afzonderlijke nomniers 5 cent. Inzending van advectentsên vóoz* 2 uren op den dag der uitgave- De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel moer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. OPROEPING. Bij K. B. van 22 Januari 1904 no. 13 is bepaald, dat zal worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend de milicien-verlofganger lichting 1900 van het 3o Regiment Veldartillerie to Breda, van 7 Maart tot 2 April 1904 Engelbertus Verbeem. Hij wordt opgeroepen om des namiddags vóór 4 uren tegenwoordig te zijn bij zijn Korps, worwaarts hij zich rechtstreeks moet begeven. Bij niet-voldoe- ning aan de oproeping wordt hij als deserteur be handeld, on indieu hij niet op dea bestemden tijd onder de wapens komt of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemt of wel achterlijk blijft in het aanleeren vau den wapenhandel, wordt hij zooveel langer onder de wapenen gehouden als de comman dant noodig acht. Goes, 13 Februari 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Hereeniging? Wij hebben reeds meermalen de hoop uitge sproken, dat bij de eerstvolgende verkiezingen eene vere8nigd liberale partij, aan éen parool gehoor zamend, zou mogen optrekken naar de stembus, omdat wij er van overtuigd zijn, dat de kracht, uitgaande van eene hereenigd liberale party, de kerkelijke meerderheid van heden zal doen ver dwijnen. Ook hebben wij toen doen uitkomen, dat het eenigo struikelblok voor deze hereeniging is de kiesrecht-quaestie. Indien het gelukt eene oplossing te vinden voor doze quaestie, waarmee zoowel de achterhoede der liberalen, als de vrijzinnig-demo craten genoegen kunnen nemen, dan is het struikel blok uit den weg geruimd. Want ander diep gaand verschil bestaat er niet. Men mag een weinig van gevoelen verschillen, omtrent sociale hervormingen, over de richting waarin, en den tijd waarop deze tot stand moeten worden gebracht, ten slotte zal men het daaromtrent wel eens worden, elkaar daar om niet in het haar vliegeu, d&arom niet van elkaar scheiden. Er is zooveel wat vereenigt, de denkbeelden omtrent grondwettige rechten en vrij heden, onderwijs, vrijhandel, enz., dat men zich alle moeite moest geven, om het over hot punt dat verdeelt, eens te worden. Daarom mag men het bejammeren dat in plaats van naar hereeniging te streven, de strijd onder de liberalen over deze quaestie voortduurt. Iu de Tweele Kamer heeft prof. Drucker duide- lgk verklaard, dat voor hem ui do zijnen geen pro gram aannemelijk is, *waarop niet voorkomt de grond wetsherziening om te komen tot toekenning van het kiesrecht aan allen, die niet om overwegende redenen van algemeen belang daarvan moeten worden uitgesloten In het tijdschrift Onze Eeuw heeft mr. v. Houten deze verklaring aangemerkt, als het geven van »de geheele hand" aan de sociaal-democraten, die zich voorstellen, »beter dan door stakingen het gezag in handen te kunnen krijgen door allemanskiesrecht". En de schrijver vraagt dan, of Drucker en Borgesiu welke laatste niet wel reeds, zooals de eerste, de geheele band aan het »allemanskiesrecht voor rijk, provincie en gemeente" gezegd wordt gegeven te hebben, maar toch ook bereids den vinger heeft toegestoken, zich nu werkeljjk er mede vleien, dat met dit shibboleth de Kuyperiaansche meerderheid zal kunnen worden verdreven Indien ja, dan ver- keeren zij, naar des heeren van Houtens stellig oordeel, in eene ^groteske dwaling". Zijns inziens is »de eenige kans op eene liberale meerderheid, dat eerlijk, zonder voor goed, van verdere uitbrei ding van kiesrecht bij de maunelijke bevolking wordt afgezien". »Wie dit", schrijft hg, »niet doet om de vele goede redenen, die er voor pleiten, moge,, het doen, omdat hij toch niet met het hoofd door den muur kan loopen. De liberale vaan kan slechts overwinnend zijn als allen gezamenlijk gaan strijden voor de zaken waarover zij het eens zijn of eens kunnen worden, omdat er overeenstemming is ton aanzien van het einddoel". Is dit juist, dan is nu reeds alle kans op een gemeenschappelijken stembusstrijd links, tegen den gemeenscbappelgken vijand verkeken. Maar is zijne voorstelling dus vraagt profes sor Oppenheim in de Prov. Oron. Ct. in een opstel getiteld: Onmogelijke Samenwerking? van zaken onaanvechtbaar Is voor de niet bg de vrijzinnig democraten of liberale unie aangesloten liberalen elke verdere" uitbreiding van kiesrecht bij de man nelijke bevolking uit den booze Is bg hen de tegenstand tegen, nieuwe grondwetsherziening niet het oog op het kiesrecht zóó diep geworteld En wat het voornaamste iswordt door Drucker en zijne groep, wordt door de commissie, die de liberale unie omtrent bet kiesrechtvraagstuk beeft voorge licht, het ^allemanskiesrecht" verlaagd of zelfs aanbevolen Om met de laatste vraag te beginnen zoowel de, in de Kamer afgelegde, verklaring als het vrij zinnig-democratisch voorstel tot grondwetsherzie ning zijn daar om van het tegendeel te overtuigen. Vau toekenning van kiesrecht »aan allen, die niet om overwegende redenen van algemeen belang daarvan moeten worden uitgesloten,11 van anders niet, is in hunne verklaring gesproken. En in hun voorstel tot grondwetsherziening wordt, behalve van de ver plichte uitsluitingen, gewaagd van de bevoegdheid, die do wetgever moet hebben om o. a. ben van de stombus te wereü, bij wie, hetzij wegens her haald willekeurig verzuim in de vervulling van staatsburgerlijke verplichtingen, of wegens volkomen maatschappelijke onzelfstandigheid het kiesrecht niet veilig is. Is dat a/femansstemrecht En de grondwetsherziening, die de vrgzinnig- democraten eischen Eilieve, zij is in den eigen gedachtengang van mr. Van Houten oven zeer noodig. Hij wil van verdere uitbreiding van kiesrecht bij de mannelijkebevolking niet hooren. Op het ge cursiveerde woord valt de klem. Ook in verband met hetgeen in zijne studie over den rechtstoestand van de vrouw wordt opgemerkt, is geene andere opvatting mogelijk dan dat haar kiesrecht in be ginsel zijne sympathie heeft. Welnu aan het binnen treden daarvan valt zonder grondwetsherziening niet te denken. Zoodat althans over do noodzakelijkheid daarvan, met het oog op het kiesrecht, overeen stemming is zelfs tusschen hem en de groep die hij bestrijdt. En dat de liberalen »voor goed" van verdere uitbreiding van kiesrecht voor de mannelijke bevolking afkeerig zouden zijn, is met de feiten evenmin in harmonie als met het liberaal beginsel. Maar dan volgt uit dit alles, dat het, wel verre van volstrekt noodzakelgk, uiterst bedenkelijk en voor de tot stand brenging der hereeniging beslist vernietigend zoude zgn een eisch te stellen, van welken men op de vingers kan narekenen, dat bg, na hetgeen is gezegd en verklaard en ingediend, niet kan worden toegegeven Het komt ons voor dat de woorden van mr. Oppenheimals men het groote doel van eene her eeniging der liberale partij met het oog op den eerst kom en den stembusstrijd voor oogen houdt, meer bevorderlijk zijn aan dat doel, dan de strijdlus tige en alle toenadering afsnijdende zinnen van mr. Van Houten. GOES, 15 Fe'or. 1904. In ons vorig nommer komt een verslag voor van eene vergadering, gehouden op uitnoodiging van het bestuur der afd. Vlissingen van den Bond van Militairen en oud-Militairen dit moet zijn: van Miliciens en oud-Miliciens. Donderdag word te Rotterdam eene vergade ring gehouden van tabaksfabrikanten uit Zuid- Holland en Zeeland, waarin besloten werd do te verwachten verhoogde belasting op tabak te be strijden en de verschillende daartoe dienstige maat regelen besproken werden. Er werd een bestuur gekozen, dat zich in verbinding zal stellen met de reeds bestaande eomité's. In de maanden Juli en Augustus en zoo noo dig in de eerste dagen van September zal examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bg do Koninklijke Militaire Academie te Breda. In de maanden Juli en Augustus e.k. zal een examen worden gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar do St. Ct. van Zaterdag j.l. Volgens het Hbld. onderhandelen de betrok ken spoorweg- en stoomvaart-maatschappijen over wijziging der vrachtprijzen voor reizigers tusschen Engeland en Duitschland en zou de Great Eastern Railway een dienst op Zeebruggo willen openen, zoodra de zeehaven van Brugge gereed is. Men vermoedt, dat dan het reizigersverkeer tusscben Engeland en Zuid-Duitschland, dat nu nog grooten- deels over Vlissingen plaats heeft, wel gedeeltelijk naar Zeebrugge en Ostende zal worden vorplaatst. Dan zou aan Vlissingen groot nadeel worden toe gebracht een nieuwe slag dus voor de Maatschappij »Zeeland". Aangedrongen wordt op het nemen hier te lande van gelijke maatregelen. Nieuwdopp. Het vereenigingsleven komt hier meer en meer tot bloei. In den loop van het vorige jaar werden opgerichteene wenrbaarbeids(scbief)- vereenigingeene zangvereniging op christeljjken grondslag; eene christelijkejonge-doebterenvereeïri- gicg en eene anti-revolutionaire kicsvereeniging. Bovendien stelden eenige personen pogingen in het werk, om eene onderlinge varkensverzekering tot stand te brengen. In de vergadering van Don derdagavond werd dit doel bereikt en een vijftiental leden meldden zich aan. Als bestuursleden dezer dorpsvereeniging »Onderlingo hulp" werden gekozen do heeren B. de Jager tot voorzitter, A. Baljé tot secretaris en A. Polderdijk tot penningmeester. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke i De volgende kwestie is op't oogenblik aanhangig bij de waterschappen Hoedekenskerke" en »Baar- land". Door den Hoofd-Ingenieur van den prov. waterstaat in Zeeland is opgemerkt, dat dijkpaal 0 van Baarland niet op het punt wordt aangetroffen, waar de kruinen van de zeedijken van de water schappen Baarland" en »Hoed-'kenskerke" aan elkander sluiten, doch ongeveer 100 M. verder voorwaarts op den zeedgk van Hoedekenskerke. Naar deze schgnbaar abusieve plaatsing der dijk- palen onderzoek doende, bleek den Ingenieur, dat deze plaatsing geen vergissing is, doch dat werke lijk bij dijkpaal 0 aanvaDgt do zeedijk, in onder houd bg het waterschap Baarland", zoodat dit waterschap ruim 100 M. lengte zeedijk onderhoudt, die alleen dient tot beveiliging van het waterschap ^Hoedekenskerke". Deze regeling is het gevolg van een overeenkomst van 1 Sopt. 1716 tusschen de waterschappen ^Hoedekenskerke" eh »Baarland", neerkomende op 't volgende Het waterschap Baarland" heeft te onderhouden het gedeelte zeedijk aan bot waterschap Hoede kenskerke", voor zooverre dit ligt op het gebied van Baarlands ambacht, d. i. over 26 a 27 roeden en dat voor dit onderhoud Hoedekenskerke betaalt aan Baarland jaarlijks 5 ponden Vlaamsch, terwijl Baarland tevens geschot kan heffen van den Vijf- zoodijk en do landen daar benoorden in Baarlands ambacht gelegen, ter oppervlakte van 33 gemeten 27 roeden, doch daarentegen het waterschap Hoede- kenskerke voor de afwatering dezer landen, tot Baarlands ambacht behooronde, doch gelegen in het waterschap Hoedekenskerke, een bedrag ontvangt van 13 ponden Vlaamsch, zoodat ten slotte het waterschap Baarland jaarlijks aan het waterschap Hoedekenskerke heeft uit te keeren f 48. Deze regeling heeft tot nu toe gegolden en klaar blijkelijk vindt ze haar aanleiding in de grens tusschen de ambachtsheerlijkheid Baarland en de ambachtsheerlijkheid Hoedekenskerkedie gelegen is op «enigen afstand noordwaarts van den dijk, die, aansluitend aan den zeedijk, het waterschap Baarland van dat van Hoedekenskerke scheidt. Tot nu schijnt, deze regeling tot geen moeilijkheden aanleiding te hebben gegeven. Te verwachten is echter, dat deze moeilijkheden Diet zullen uitblijven, wanneer dit oevergedeelte nabij de aansluiting van de beide waterschappen, zooals te vreezen is, in de naaste toekomst schade zal gaan ondervinden van deu stroom aantal en wellicht kostbare werken noodig worden en bet gewenscht is en regelmatig moet worden geacht, dat ieder der waterschappen het beheer voert en belast is met het onderhoud van den zoedijk en den daarvcor gelegen oever, voor zooveel daardoor het waterschap wordt beschermd. Door Gedeput. Staten van Zeeland zijn de water schappen Baarland" en ^Hoedekenskerke" hiermede iu kennis gesteld en zgn de betrokken Besturen uitgenoodigd om dezo kwestie afdoende te regelen. Heinkenezand. Met ingang van l Maart 8. s. is als wagenlichter bij de Staatsspoorwegen te Vlis singen aangesteld dhr. Joh. Hollestellethans smids knecht alhier. Waarde. Vrijdag jl. werd alhier in een der schoollokalen de algemeene vergadering gehouden van de werkliedenvereniging ^Onderlinge Hulp", die bijgewoond werd door 30 leden en begunstigers. Uit de rekening van don penningmeester bleek, dat de inkomsten bet afgeloopen kalenderjaar hadden bodragen f 454,20 en de uitgaven f 51,95, zocdat bet goed slot bedraagt f 402,25. Aan 10 zieken was uitgekeerd de som van f51,02 1/3. flet aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, dhr. M. Allewijnwerd herkozen. Met 17 tegen 13 stemmen werd besloten voortaan geen gebruik te maken van het schoolgebouw om te vergaderen, doch zulks te doen in een herberg. Een voorstel om alsdan 5 cent per persoon uit de kas te verteren werd verworpen. De vereeniging telt thans 30 leden en 24 be gunstigers. Wolfertsdijk. Zaterdagmiddag jl. werd de ver gadering gehouden, waarin van gedachten zou ge wisseld wouden over do oprichting eener onderlinge werkliedenverzekoring tegen ongelukken in hit land bouwbedrijf. Opgekomen waren 27 gebruikers van gronden voor het meereDde«d b^heo.v^nde tot de grootere landbouwers. Do voorzitter van Land bouw en VeeteeR," de heer (7. Zuijdweg, opende met een enkel woord de vergaderingen gaf daarna hot woord aan den beer J. Koert, om bet rapport der commissie van onderzoek to bespreken en toe te lichten. Hij gaf eerst aan, hoe particuliere maat schappijen verzekeringen sluiten en hoe de onge vallenwet de zaak der verzekering in andere bedrijven heeft geregeld. Daarna werd begprokeu, hoe de commissie meont, dat gevoegelijk onderling kan te werk worden gegaan. Uit de over de verschillende onderdeelen gehouden discnssiè'n bleek, dat de aan wezigen over het geheel instemden mot de betaling Daar bet aantal H.A. bouwland in gebruik, waarbij 3 H.A. weiland gelijk wordt gesteld met 1 H.A. bouwland uit te keeren naar een vast bedrag van af 30 ct. tot f 1 naar gelang van den leeftijd, onver schillig welk loon tijdens het ongeluk wordt ge noten do verschillende uit keeringen naar denaard van het ongeval de verdeeling der deelnemers in 4 klassen naar gelang van het gevaar enz. Na voorloopige vaststelling dezer onderdeelen, werd aan elk der aanwezigen gcraegd ot hij ork wenschte toe te treden. 23 gaven een bevestigend antworrl. Daarna word goedgevonden een com missie te benoemen van 5 leden om statuten te ontwerpen. De heeren J. KoertP. Koeman en J. Lindenberghlid der commissie van voorbereiding, werden bg acclamatie benoemd, en bg stemming do heeren K. van der Slikke en J. M. Houterman. Het laat zich aanzien, dat binnenkort de eerste Zeeuwsche en misschien wel de eerste Nederlsndscbe onderlinge verzekering tegen ongelukken in het landbouwbedrijf is opgericht. De voorloopige deel nemers brachten 891 H.A. bijeen. Kolijn&plaat. In de vergadering van ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder, Vrijdag 11. ten gemeentebuize alhier gehouden, werd wegens periodieke aftreding van den dijkgraaf J. de Loof' alhier de volgende voordracht opgemaakt lo can- didaat dhr. J. de Loof, 2e cand. dhr. A D. Snoepf 3e cand. dhr. P. K. Booneallen alhier. Ciortyene. Vrijdag is tot lid van den gemeente raad gekozen, bij enkele candidaatstelling, de beer A. G. C. Danckaerts, zoon van het afgetreden lid A. V. Danckaerts. (De Zeeuw). Wissekerke. In dej 1. Vrijdag gehouden raads vergadering waren alle leden tegenwoordig. Bij den aanvang werd het nieuwe lid, de heer Kieuwdorp, beëedigd en door d<n voorzitter geluk gewenscht. Naar aanleiding van do voorgelezen notulen dpelde de voorzitter den klagers in de vorige raadsver gadering mede, lo dat de te hooge beschoeiing in den veerweg is weggenomen 2o dat zgn voornemen is aan de Noordzijde van het wegje van H. v. d. Haas een voetpad te doen afpalen 3o dat de toe stand laDgs de huizen te Geeisdijk is verbeterd, en 4o dat voor hot harde rijden op de hoofdpunten der gemeente waarschuwingsborden geplaatst zijn. Onder du ingekomen stukken komt 0. a. voor, eene opgave van L. G. Overbeeke van vervoerde passa- g ei-s door zgn omnibus-dienst in 1903, waaruit blijkt, dat tusschen Wolfaartsdijksehe Veer en Goes met tusschenstations v. v. zijn vervoerd 5841 per sonen. Daarna werd aan de orde gesteld de benoe ming van 12 leden voor de drio Commissien tot wering van schoolvrr/uim in deze gemeente. Herkozen werden de beuren A. T. C. Swenne C. N. v. d. Heijde en P. den Boer voor bet dorp J. L. Ma>cusseA. Heule en Abr. Abrahamse voor Kampei land en M C. Mot, P. Willem senJ. J. VerhulstfC. Heijboer en C. Dekker voor Geersdijk. In de vacature, wegens het niet meer in aanmerking willen komen van dhr. Adr. de Nooijer, werd go- kozen dhr. P. de Pree, voor Kamperland. Daarna kwaju in behandeling een voorstel van het raadslid Schippers, om bet aantal armverzorgers voor het burgerlijk a'tiibestuur te brengen van 2 op 4, n.l. nog 1 te Geersdijk en 1 te Kamperland. Na toelichting van dit voorstel door deu voor steller en na inlichting door den voorzitter, dat bij aanneming van dit voorstel het reglement ge wijzigd zou moeten worden, terwijl eene aanstaande wijziging der armenwet zulks weer noodzakelijk kan maken, werd door den voorsteller ten slotte zgn voorstel ingetrokken. (Dat anders eene reglementswijziging voor dezen tijd niet overbodig zoude zgn, bewijst wel de vol gende door den voorzitter uit het reglement van 1856 geciteerde bepaling: te benoemen in of uit den gemeenteraad en van den Hervormden godsdienst'1. Corr.) Daarop werd met algemeene stemmen besloten aan dun onderwijzer A. P. L. Snijder voor bet g"ven van gymnastiek-lessen aan scbooljong'-ns over 1993 eene gratificatie te verleunen van f 30. Met algemeene stemmen werden daarna beschik-

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1