1904. N°. 17. Dinsdag 9 Februari. 91sle jaargang. e FEUILLETON De Grouverneur. Uitgave van de Naaml. Yennootsehap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOESCHE uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, JT AbR5p Afzonderlijke nommera 5 cent InzestdSng van advertenfiën vóov 2 saren op den dag des* uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, alken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES op DONDERDAG 11 FEBRUARI 1904, des namiddags 3 uren. Goes, 8 Februari 1904. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek J. J. Stokmans om grond aan den West- havendjjk onderhands te mogen pachten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van een nieuw lokaal bij school C en aanstelling van een onderwijzer aan school B. 4. Verzoek K% de Buck om vaststelling peil en rooiing voor het bouwen van een woning aan den '8 Heer Hendrikskindarendijk. 5. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1903. 6. Afschrijving van plaatselijke belastingen. Nabetrachting over den Gemeenteraad. In de eerste dagen van September kwam een kleine jongen aan onze deur j>pleizierige kermis" wenschen. Toon hij het oenigszins verbaasde gezicht zag, dat door zijn wensch veroorzaakt werd, voegde hij er aan toe »ik ben in Augustus ziek geweest en moeder zei, dat ik nu maar moest gaan wenschen." Dit voorval kwam ons in de gedachte, toen do voorzitter van onzen Gemeenteraad op Donderdag 4 Februari den leden nog alles goeds kwam wen schen voor 1904, waarvan al meer dan het twaalfde gedeelte was verdwenen. Dat werkt eenigszins comisch en als wij wel hebben, is dit ook een der redenen, waarom de nieuwjaarsspeeehen in vele gemeenten reeds zijn afgeschaft. Ook is eene huldi ging van de nagedachtenis van overledenen beter op hare plaats in de eerste zitting Da het over lijden, als men nog onder den eersten indruk ver keert, dan zoo langen tijd daarna. Dit geschiedt trouwens overal. De gebouden discussies leveren ditmaal al heel weinig stof op voor eene nabetrachting. De wijziging in bet reglement van het Weduwen- fonds der gemeente-ambtenaren ging er door met een spoed, evenredig aan de traagheid, waarmee het voorstel uit de handen van B. en W. is ge komen. De toelichting omtrent de vertraging, die de behandeling van dit voorstel heeft ondervonden, hebben onze lezers in het vorig Dommer kunnen zien, eene toelichting, tusschen wier regels men ook nog wel iets kan lezen, naar het ons voorkomt. Volgens de nieuwe regeling wordt bet deelnemen er aan van ambtenaren, die gepensionneerd worden, facultatief gesteld. Zij kunnen contribuearen naar den maatstaf van hun pensioen en naar die ver houding wordt dan ook de uitkeering aan de weduwe berekend. Ook ambtenaren die reeds ontslag hebben, raaar minstens 10 dienstjaren tellen, kunnen deel hebbers van het fonds blijven, maar nimmer in eene hoogere klasse dan zij geplaatst zijn geweest. Heeft een ambtenaar den leeftijd van 65 jaar bereikt en Roman van Ludwich Habicht. Er waren maar een paar monschen in de kleine eetzaal bijeen, de rentmeester, een oud uitgedroogd mannetje, dat waarschijnlijk alleen in zijne hoe danigheid van erfstuk in de familie geduld werd, en denkelijk niet erg in den smaak viel bjj den graaf, terwijl de jonge man, die naast hem stond, zjjne schitterende positie waarschijnlijk alleen aan zijn knap uiterlijk te danken had. Het was oen groote slanke man, de opperhout vester van den graaf. Eenige jaren geleden was bjj in een ondergeschikte betrekking bij den graaf gekomen de graaf mocht hem gaarne lijden, en gaf hem vele bewijzen van zijne genegenheid. Toen de oude opperhoutvester kort geleden stierf, be noemde de graaf den jongen Meinhardt in zijne plaats. De onderhoorigen van den graaf waren daarover zeer verontwaardigd. Zoolang de oude graaf nog leefde, was alles heel geleidelijk gegaan en was een ieder naar gelang van zijn leeftjjd en bekwaamheid vooruit gekomen. Maar ledert deze zoon was opgevolgd, waren er allerlei onregelmatig heden voorgekomen zoo erg als ditmaal was het echter nog nooit geweest. Er werden de zonderlingste vermoedens uitge sproken ten opzichte van de plotselinge promotie van den jongen man. De oude bedienden dachteD, is hjj weduwnaar of ongehuwd, dan behoeft hij niet verder te contribueeren. Wil de weduwnaar echter op nieuw trouwen, wat op 65-jarigen leef tijd wel niet veel zal voorkomen, dan moet hij op nieuw gaan contribueeren. Eene stille demonstratie, vermoedelijk van a.-r. zijde, had er plaats bij de benoeming van eon lid der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. Mr. Lucassewiens Daam niet op de aanbeveling voorkwam, kreeg drie stemmen. Dg rekening over 1903 en begrooting voor 1904 van de gasfabriek gingen zonder discussie of stemming onder don hamer door. Uit het ons toegezonden rapport der gascornmissie hebben wij met schrik bemerkt, dat wij Goesche gasverbruikers hebben geprofiteerd van het lage tractement dat de directeur jaren lang genoten heeft. Van soc.-dem. zijde zou men ons uitzuigers" kunnen schelden. Maar, gouden we willen opmerken, als het salaris van bouw- meoster-gasdirecteur te zamen voldoende is geweest, dan is dat van den bouwmeester te groot geweest, en heeft dus de verdeeling niet gedeugd. Aan geen van beide hebben wij gasverbruikers schuld en wij zullen dus nu ook de salarissen der verder bij de gasfabriek betrokkenen zjjn verhoogd verder rustig bij ons pitje kunnen zitten, zonder de be nauwende gedachte, dat dit licht ons wordt verschaft door lieden, die onder een sweeting-systeem arbeiden. Zooals we roeds zeiden, 't ging in deze zitting kalm toe, wel een weinig saai zelfs, 't Was alsof do muren van de Raadszaal den nagalm hadden bewaard van gedempte stemgeluiden, die vroeger in deze Rechtzaal hebben geklonken, voor wier deur do rechters gevoelens van toorn of wrok moesteü doponeeren, als een ander menscb zijn paraplu of wandelstok. Toch dreigde er nog een klein momentje van toorn. Het was toen de heer Temperman aanmerking maakto op de wijze waarop de straten weer gelegd waren, nadat zij waren opgebroken voor 't verwijden der gasbuizen. Toen werd hem van de zijde van het Dagelijksch Bestuur een antwoord gegeven, dat nu juist niet van tegemoet komen aan den inter- pel/ant getuigde, die toch de beste bedoelingen had, want wij allen weten van dat slechte herleggen der bestrating na het verwijden der gasbuizen mee te praten. De voorzitter bezwoer echter op handige wijze spoedig den opkomenden storm, door den heer Temperman te beloven, dat in het vervolg rekening zou worden gehouden met zijne opmerking. Overigens had het Dagelijksch Bestuur reden den heer Temperman dankbaar te zijn, want door eene opmerking aan het slot der zitting van genoemd raadslid, hebben wij vernomen boe B. en W. op de kleintjes passen en zich een kansje om op goed- koope wijze aan straatkeien te komen, niet hebben laten ontglippen. Er was nog al vrij wat publiek die belangstelling is nog een overblijfsel uit vroegere dagen, toon er nog wel eens luidruchtige tooneeltjes voorvielen. Oppervlakkig beschouwd zijn het altijd dezelfden, dio daar opeengedrongen hangen over do ijzeren pinnen van het hekwerk voor zoover zij ten minste die hoogte bereiken, want er zijn er ook onder, die de kinderschoenen nauw zjjn ontwassen. Men komt in verzoekiüg te gelooven, dat de bezoekers hier dat Meinhardt het een of andere toovormiddel be zat en den graaf geheel onder zijn invloed had, maar de jonge bedienden lachten in het geniep om dat idee en wezen elkaar op de mooie zuster van Meinhardt, die zeker de grootste tooverkracht uitgeoefend zou hebben. De gravin stond in een vensternis met haar hoofd op haar arm geleund en keek uit het raam. Toen haar man de kamer binnen kwam, draaide zij zich niet om. Haar mooi regelmatig gezicht vertoonde geen spoor van aandoening. Hier breng ik je onzen nieuwen gouverneur," zei de graaf, maar waar zijn de jongens?" Rudolf boog en het kostte hem moeite zijne verlegenheid te verbergen. Een enkele blik was voldoende om hem te doen inzien welk eene groote verandering Helena had ondergaan. Het opgewekte, onschuldige kind was eene ern stige, stille vrouw geworden. In de vroeger zoo vroolrjk lachende oogen was nu eene zwaarmoedige uitdrukking en een pijnlijke trek, die om hare fijne lippeD diep was ingegroefd, vormde een zon derlinge tegenstelling met het gelukkige glimlachje, dat zij vroeger vertoonde. »Het doet me genoegen, dat u nu toch gevolg hebt gegeven aan de uitnoodiging van mijn echt genoot en heet u welkom in ons huis," zei de gravin beleefd. De inhoud van die toespraak was koel, maar de toon, waarop zij sprak, klonk Rudolf in de ooren als een groet uit vervlogen tjjden. Rij hoorde weer de klankvolle, weeke stem van Helena, die zoo'n groote bekoring op hem had uitgeoefend. sedert de vorige raadszitting zijn staan gebleven, in don grond vastgegroeid. Zij vormen eene klassezij zijn de amateur-raadsleden zij bestudeeren blijkbaar de agenda der raadzittingen niet, waut zij bomen '"ook, als er niets bijzonders aan de orde is. In de raadszaal wordt zeer behoorlijk gestookt, dat is ook een voordeel. GOES, 8 Febr. 1904. Het Uitvoerend Drankwet Comité heeft hot volgend manifest verspreid Aan het Nederlandsche volk Binnenkort zal de Tweede Kamer der Staten- GeDeraal een gewichtige beslissing moeten nomen. Een beslissing, die raakt het wel en wee van onze kinderen, die raakt het geluk van tal van huisge zinnen, die raakt den stoffelijken en zedolijkon groei van heel ons volk. Het zal gaan om de vraag, of de ellende, voort vloeiende uit het alcoholmisbruik, zich nagenoeg vrijelijk zal mogen uitbreiden, of dat eindelijk met kracht maatregelen zullen worden genomen, om daaraan paal en peik te stellen. Daar wordt gezegd, dat het do bedoeling is tap pers en bierhuishouders uit hun brood te stooten. Dat is niet zoo Het gaat niet t'»gen de koffiehuishouders, doch tegen dat deel van hun koopwaar, waardoor zoo veel ellende en leed en jammer ondor de inenschen wordt gebracht. Het gaat om de bevrijding van de vele zwakken onder ons, bet gaat om de beveiliging van onze kinderen, het gaat om meer levensgeluk voor dui zenden en nog eens duizenden. Zult gij, mannen en vrouwen, vaders en moeders, zult gij dit alles onverschillig aan u laten voorbij gaan, of zult ge naar uw beste vermogen mede helpen, om aan het drankkwaad een einde te maken Indien ge dat wilt, tee kent dan het volksverzoek- schnft, dat aan de Tweede Kamer zal worden aan geboden. Daarin wordt gevraagd, maatregelen te nemen, die ten doel hebben a. het toekennen van het recht aan de meerder jarige mannelijke en vrouwelijke ingezetenen van een plaats, om den drankhandel te beperken of te doen verbieden h. de verlaging van het nu geldende wettelijk aantal vergunningen c. streng toezicht op den verkoop, niet alleen van sterkedoch. óók van gegiste dranken en beper king van het aantal bierhuizen d. bescherming van jeugdige personen tot den leeftijd van 18 jaar tegen de verleiding van drank en bierhuizen e. bescherming der arbeiders tegen gedwongen kroegbezoek opheffing van het geldelijk belang der ge meenten bij het bestaan van drankneringen. Na een plotselinge ongesteldheid, is te 's Gra- venbage in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer A. M. van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Eist en oud lid van de Eerste Kamer. Op dat oogenblik hoorden zjj lawaai voor de deur: een jongen kwam de kamer binnengeloopen en kroop half weg schier de gravin. Mama, help mij riep hij angstig en keek schuw de zaal in naar zijn opvolger. Het was een jongen van ongeveer dertien jaar, een lang zwak uitziende knaap. Zijn smalle borst, zijne lange hals en zijn geteekend kleurtje schenen hem als tot een teringlijder in spe gestem peld te hebben. Er was een vreesachtige uitdrukking in zijne waterachtige oogen aan die vreesachtigheid dankte hij ook alleen zijn neiging tot jokken. Waarom kruipt ge weer weg, slaapkop?" vroeg de graaf en zijne grijze oogen rustten verachtelijk op zijü oudsten zoon. ♦Hendrik wil me slaan antwoordde de knaap angstig. Op dat oogenblik kwam zijn vervolger de kamer binnen. Er was zeker geen grooter tegenstelling denk baar dan die, welke er tusschen deze twee jongens bestond. De jongste zoon van den graaf was hoog stens tien jaar oud en was wel een hoofd kleiner dan ziju broermaar zijn gestalte was gedrongen, krachtig en maakte een bizonder gezonden frisschen indruk. Het gezicht van den jongen was rood, en zijne donkere oogen schitterden; hij had een groote rijzweep in zijne hand en scheen niet weiüig lust te hebben om zijn broer daarmee eens geducht kennis te doen maken, toen de graaf hem voorkwam. «Heila jongens, wat beteekent dat?" riep bij met harde stem. Hendrik liet zich daardoor echter niet van zijn stuk brengen hij wierp zijn hoofd in zijn n*k en zei brutaal, terwijl hij mot zijn zwopp klapte: »Ik zal dien gemeenen jongen eens een flink De heer Van Kol is, naar het Volk verneemt, wederom in zijne woonplaats te Princenhage terug gekeerd, hopelijk geheel genezen. Borsele. In de Vrijdag gehouden Raadsverga dering werd behandeld eene aanvraag om ruiling van eigendommen. Uit overweging, dat de jaariijksche inkomsten van de tegenover elkander staande perceelen te vari uiteenliepen, ten nadeele van de gemeente, besloot de Raad een voorstel tot betere verhouding te doen. '•-Gravenpolder. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling 's-Gravenpolder van Volksweerbaarheid onder voorzitterschap van den heer Risseeuw. Aanwezig waren 29 van de 47 ledtn. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 14,75, de uitgaven f7,365, zoodat een goed slot bleef van f 7,385. Door de schittvereeniging »Orawj8-Nasfau" wordt geschoten met marga-patronen op een terrein, vlak bij de gemeente. Dit terrein is aan de vereeniging afge staan voor den aanleg van een schietbaan voor scherpe patronen 29 Maart van 't vorige jaar is aan den Directeur der NormaalEchietschool te 's-Gravenhago een teekening van het terrein ver zonden. Later zijn nog eenige inlichtingen verstrekt, maar tot heden is geen antwoord ingekomen. Na afloop der vergadering deed de gramophoon van den heer dr. Qeill te Nisse, die zijn instrument, op verzoek van den voorzitter, belangeloos voor dezen avond had afgestaan, veie schoone muziek- en zangnummers booren. Krabbendijke. Vrijdag j.l. vergaderde onder voorzitterschap van dhr. A. de Kok het Waterschap de ValckeDisse Geul." Aanwezig waren ook dhr. Jan Welleman voor den Maagspoldor, dhr. E. Guljé voor den Emanuölpoldpr, dhr. Bal voor den Valcke- nissepolder, dhr. G. Wabeke voor den Alairepolder, dhr. C. Blok voor den Oostpolder, dhr. Kolff voor den Stroodorpepolder en de provinciale ingenieur. De voorzitter zeido, dat deze vergadering uitslui tend is belegd naar sanleiding van een verzoek van den Nieuw-Krabbendijke polder. Deze, alsmede de MaagBpolder hadden een onderzoek doen instellen naar de oorzaak der onvoldoende afwatering. Zij hadden dit onderzoek opgedragen aan den inge nieur, dhr. Coomansdie in den vorm van een rap port de oorzaak en tevens de middelen ter verbete ring heeft aangewezen. Als eersten eisch Etelde de ingenieur verbreeding van den watergang in den Emanuffipolder. Volgens de meening van den voor zitter was verbetering boog noodig, maar als men begon m^t de waterleiding in den Valckenissepol- der, van den Zuiddijk tot. aan de splitsing, voorts den duiker ondor den Zuiddijk verlaagde en dan de Emanuélpolder zijne leidiög onderhield, dan zou men z. i. geen last meer van water hebben. De Voorzitter stemde graag toe, dat dit niet vol gens het rapport van den ingenieur was, maar volgens hem was het nog de vraag of het wel zoo ge- wenscht zou zijn, dat alles afgetapt wordt,? Dhr. Lenshoek ging geheel met den ingenieur mede. Men moet beginnen met den kop, en niet met de staart of midden in. De voorzitter hield vol, dat de ver- aandonken gevenDit zeggende nam hjj geheel de houding aan van een voornamen heer, die zijn zweep opheft tegen een weerspannigen knecht. Ik heb hem niets gedaar," antwoordde do oudste zoon angstig en trachtte zich nog meer achter don rug dor gravin te verbergen. Arthur heeft in het geniep een gesp van mijn zadelriem losgemaakt, om mij te laten vallen," begon Hmdrik zijne beschuldiging. ♦Ik heb bet heuscb niet gedaan," antwoordde de andere op jammerenden toon. »Dat is weer net iets voor jou," zei de graaf, maar nu houdt ge je allebei stil en maakt je bui ging voor meneer Stabl, je nieuwen gouverneur, ik sta er op, dat ge hem in alles gehoorzaamt." De graaf trok een zeer streng gezicht. Arthur gehoorzaamde onmiddellijk aan dat bevel van den graafhij maakte een diepe buiging voor Stahl en keek hem met zijn vreesachtige oogen aan, alsof hij hem wilde verzoeken om niet al te streng tegen hem te zijn. Hendrik daarentegen zei brutaal»Aha, is dat onze nieuwe leeraar, over wien Wolf al zooveel verteld heeft." Met een brutaliteit, die aan onbe schaamdheid grensde, kwam bij naar Rudolf toe en stak hem zijn rechterhand toe, waarin hjj nog de rijzweep hield. ♦Voordat we nader kennis maken met elkaar, verzoek ik u die rij zweep neer te leggen," ant woordde Rudolf met eeD sarcastischer) glimlach en keek don overmoedigen jongen kalm en beslist aan. In den beginno trachtte de jongen zijn blik te beantwoorden, maar de oogen van Rudolf schenen

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1