1904. W 16. Zaterdag 6 Februari. 91sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjj8 per kwartaal, zoo binnea als buiten Doei, 1,23,, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adves*ten%i&n vóop 2 uren op rjen dag der uitgave. Dc prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwoljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Gemeenteraad van Goes Zitting vau Donderdag 4 Februari 1904, 's avonds te 7 s/4 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. Joh. Pilaar. De Voorzitter wenscht in deze eerste vergade ring den leden alles goeds toe voor henzelven en voor hunne huisgezinnen on hoopt dat Gods rijk- sto zegen in alle opzichten hun deel moge zijn. Verder herdenkt hij bet afgetreden raadslid en wethouder Al. de Jonge Jzden overleden gemeente ontvanger Z. D. v. d. Bilt la Mottheden eervol ontslagen bouwmeester D. de Koningbedankt de verschillende raadscommissies voor de belangeloos bewezen diensten en de ambtenaren voor hunnen ijver. Medegedeeld wordt dac zijn ingekomen o. a. van Gedep. Staten goedkeuring onderhandsche verpachting aan M. Labeurgoedkeuring ver koop van grond aan de Gereformeerde kerk van den heer A. S. J. Dekker een voorstel tot hot vaststellen eener verordening op het venten van J. J. Stokmans verzoek om grond aan den Westhavendijk in pacht te mogen ontvangen verzoek van M. Krijger om uitweg van zijn per ceel, sectie D no. 2483, naar den West wal medodeeling aanneming der benoeming tot leden in eommissiën en colleges verslagen van de Commissie voor de statistiek. Verder deelt de Voorzitter mee, dat hij den 22en Januari namens den Gemeenteraad een telegram van hulde heeft gezonden aan H. M. de Koningin- Moeier en dat daarop een telegram van dankbe tuiging is ontvangen. /Applaus.) Onttrekking aan dm openbaren dienst vu een ge deelte der gang in school B. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat zij het. Raads besluit tot ruiling van grond met F. J. Boone niet kunnen goedkeuren, vóórdat de gang van school B am den openbaren dienst is onttrokken. Ook Da de opmerking van B. en W. dat de gang niet voor ieder toegankelijk is, bleven Ged Staten bij hunne meening, aangezien de geheele school een openbaar gebouw is. Na gedane aankondiging zijn geene bezwaren tegen de onttrekking aan den openbaren dienst in gediend, zoodat B. en W. thans voorstellen alsnog een daartoe strekkend besluit te nemen. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Wijziging reglement Weduwen fonds der gemeente ambtenaren. Tot toelichting of verklaring van de vertraging, die de behandeling van dit voorstel sinds zijne inzending aan B. en W. heeft ondervonden, melden deze het volgende »Do vorige burgemeester, de heer Wesselink stelde veel belang in dit fonds Deze belangstelling leidde hem er t)e de indiening aan don Raad eenigszins te verschuiven, teneinde vooraf te over wegen en te onderzoeken of het niet mogelijk ware dit fonds te vereeaigen met het juist in het leven geroepen gemeente-pensioenfonds voor de ambtena ren zeiven, en de verplichtingen uit het eerste fonds tegenover de weduwen voortgevloeid of voortvloei ende, in het tweede fonds over te brengen. Van do zijde van den nu nog fuogeerenden voor zitter en van den mede nog in functie zijnden secretaris van het Weduwenfonds werd tegen zulk eene samensmelting bezwaar gemaakt. Al was aangenomen, dat het fonds in den zin der wet niet als eene stichting was te beschou wen, welker statuten nimmer gewijzigd mochten worden, zooveel was toch zeker, dat het kapitaal, hetwelk het fonds na een 12-jarig bestaan reeds bezat, aan anderen dan do gemeente behoorde, zoodat het niet veroenigd met of opgelost kon worden in eenig ander nieuw fonds, door de ge meente voor de ambtenaren zeiven opgericht, wat ook blijkt uit art. 20 (oud) van het reglement, waarin bij eventueele ontbinding van het weduwen- fonds aan het kapitaal eene vaste bestemming wordt gegeven. Dit verschil van meening heeft langen tijd de indiening aan den Raad tegengehouden en niette genstaande de heer Wesselinkmet den hem eigen ijver en bekwaamheid zich in dezen veel onder zoek en berekening heeft getroost, heeft hij blijk baar niet tot oeno oplossing in zijn geest kunnen geraken, want bij het nederleggen van zijn ambt zijn de stukken ongewijzigd en zonder eenigen vorm van voorstel overgegeven. Hangende den overgang van het Dagelijksch Be stuur der gemeente hetft de waarnemende Burge meester, tevens Voorzitter van de Commissie van beheer van het fonds, ofschoon in zijne opvatting der zaak geste and door den nieuwen wethonder, gemeend do komst van den nieuwen Burgemeester te moeten afwachten, opdat ook deze zich een oor deel over de zaak zou kunnen vormen en met ge noegzame kennis het voorstel, namens B. en W., bij den Raad zou kunnen indienen. Ook dit heeft aanleiding gegeven tot vertraging, die geëiudigd is mot de verklaring van den nieu wen Burgemeester, dat hij zich neerlegde bij het gevoelen van de andere leden van het Dagelijksch Bestuur. Mitsdien wordt het voorstel tot wijziging van bedoeld reglement thans aan de goedkeuring van den Raad onderworpen, waarbjj B en W. zich ro- feroeren aan de uitgebreide toelichting door bet bestuur van hot fonds gegeven en waarmede zij zich geheel kunnen vereenigen zij adviseeren dan ook tot goedkeuring van het voorstel." Zonder hoofdelijke stemming wordt de nieuwe verordening vastgesteld. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1903. Met gunstig advies van de financieele commissie, stellen B. en W. voor af- en over te schrijven in totaal f 2527.975 en de begrooting te wijzigen met een bedrag van f 762.95. Dhr. Temperman zegt, dat op deze af- en over schrijving een belangrijke post voorkomt, van f473 voor bestrating. Hij zou gaarne zien, dat in 't vervolg een aannemer, die aanneemt de gasbuizen te ver wijden, verplicht werd de bestrating, bijv. voor een tijd van drie maanden in onderhoud te houden. De oplevering is thans treurig geweest. Dhr. Ramondt brengt in herinnering, dat in dien post van f473 ook zit f 200 voor aangekochte steen, die op deze zaak geen betrekking heeft. De eerste bestrating is geschied door de aannemers en dus voor rekening van de gasfabriek de tweede bestrating door den bouwmeester, mode voor reke ning van de gasfabriek. De rekening daarvoor is ingediend en door de gasfabriek betaald. Dhr. Temperman zegt, dat dit er niet toe doet hij heeft willen doen uitkomen, dat de grondaan- vulling niet goed is geschied en zonder voldoend toezicht heeft plaats gehad. Als het toezicht goed geschiedt, zal bet een volgenden keer beter gaan. De Voorziter zegt dat in het vervolg rekening zal worden gehouden met de opmerking van dhr. Temperman. Het voorstel wordt aangenomen. Afschrijving van plaatselijke belastingen. Voorgesteld wordt door B. en W. met gunstig advies vau de fioaDcieele commissie, teruggaaf van belasting hoofdei, omslag te verleenen tot een totaal bedrag van f 11.96. Afschijving idem f 53.13. Kwijt schelding hondenbelasting f 2. Aldus besloten. Verzoek van J. Nortier om eervol ontslag als onderwijzer bij het Lager onderwijs. Het ontslag wordt eervol verleend. Benoeming onderwijzeres aan de Meisjesschool ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. Ochtman. De voordracht bestaat uitno. 1 mej. A. J. C. Al. M. Rademaker te Culemborg, no. 2 mej. L. J. A. Prins te Wijk bij Duurstede, no. 3 mej. G. R. Meibergen te Almelo. Op mej. Rademaker werden uitgebracht 11 stem men, op mej. Meibergen 1 stem, zoodat benoemd is mej. Ralemaker. Benoeming lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Tengevolge van het vertrek van den heer De Wijn. is in dit college eene vacature ontstaan en bicdeD B. en W. in overleg met gemelde commissie ter vervulling dier vacature, de navolgende aanbe veling aan no. 1 dr. D. J. Hissink, no. 2 G. G. A. Meeuwissen. Uitgebracht worden op dr. Ilissink 6, op dhr. Meeuwissen 3 en op mr. C. Lucasse 3 stemraeD. Bij tweede vrije stemming kreeg dr. Hissink 7, dhr. Meeuwissen 2 en mr. Lucasse 3 stemmen, zoodat benoemd is dr. Hissink. Door B. en W. wordt tor vaststelling aangebo den een suppletoir kobier van schoolgeld, school A, tot een totaal bedrag van f61,50. Zonder hoofdelijke stemming aldus vastgesteld. Rekening over 1903 en begrooting voor 1901 van de gasfabriek. De gascommissie rapporteert hierbij het volgende Wij hebben de eer hierbij in te dienen a. Balans ©n winst- en verliesrekening der ge meente-gasfabriek over 1903. b. Verslag over dat jaar. c. Begrooting voor 1904. Gelijk uit hoofdstuk 3 van het verslag blijkt, is het financieel resultaat van 1903 zeer gunstig te noemen en werd een eigenlijk winst-cijfer van f3283,525 behaald, waarvan f 2828,125 ter beschik king over 1904 is gebleven, ten einde daarmee gedeeltelijk te voldoen bet restant van de kosten der uitbreiding van de fabriek en van de aange kochte en geheel betaalde stokersvvoningen. In de toelichiing tot do begrooting voor 1904 -is aangetopkend, dat het juiste bedrag van dat restant nog niet is op te geveD, maar het zal hoogst waar schijnlijk om de f 4000 loopen. Hiervoor is indien de overbrenging van het zuiver overschot der rekening wordt goedgekeurd do genoemde f2828,125 be schikbaar, welke post door ons dan ook op de begrooting in ontvang en in uitgaaf is gebracht. Wij vleien ons, dat het ontbrekende uit don dienst van 1904 zal kunnen gekweten worden, zoodat de kosten der uitbreiding gedurende 1903, over eenkomstig de door den Raad goedgekeurde voor spellen, daaronder begrepen de kosten van deD adviseur, en met inbegrip vau den aankoop der stokerswoningen, geheel zullen gevonden zijn, zonder dat gebruik behoeft te worden gemaakt van de suppletoire leeningen, respectievelijk van f 3000 voor de woningen en van f 4000 voor de werken aan de fabriek, waartoe wij bij de betrokken raads besluiten werden geautoriseerd. Is dit gunstig resultaat verkregen tengevolge van de in 1903 buitengewoon groote toeneming van het, gasverbruik (met 200/q), waardoor tevens de groote noodzakelijkheid der nu reeds aangebrachte uit breiding afdoende is bewezen, het is voorzeker ook voor een goed deel te danken aan de uitnemende wijze, waarop de zaken door den directeur der fabriek worden behartigd. Het is U bekend, dat de heer De Koningdie de omvar, r"ke taak van het toezicht en bestuur der uitbreidlhg aan zjjne ge wone werkzaamheden zag toegevoegd, in den loop van 1903 zijn ontslag vroeg uit zijoo betrekking van gemeente-bouwmeester, ten einde meer tijd beschikbaar te krijger, ook voor zijn werkkring aan da gasfabriek. Ook is het bekend dat, in ver band met het combineoren van beide betrekkingen in één persoon, de fabriek en dus de gasverbruikers vele jaren hebben geprofiteerd van bet voordeel, dat uit het op zich zelf lage traktement van den directeur der fabriek als zoodanig werd verkregen. Dat dit na de splitsing en na de enorme uitbreiding van werkzaamheden en verantwoordelijkheid, die tengevolge van het toenemend gasverbruik is ont staan, zoo niet blijven kan, behoeft geen betoog. Vergeleken met de jaarwedden op fabrieken van ongeveer gelijken omvang in andere plaatsen, is het traktement van den directeur zeker nog be scheiden te noemen, wanneet dit door den Raad, ingevolge ons voorspel bij de begrooting voor 1904, op f 1600 wordt gebracht. Tot dit voorstel worden wij nog te eerder ge bracht omdat lo. de heer De Koning niet, wat elders wèl het geval is, vrije woning, vuur en licht, of, bij gemis daarvan, vergoeding voor een en ander geniet, 2o. deze verhooging, zoomede die van den klerk, den tweeden fitter eu den fittersjongen kunnen geschieden zonder verhooging van den gasprijs die evenals voor 1903 op 7 ets. per M3. wordt voor gesteld, terwijl nochtans met de buitengewone af lossing van f 1000 op de oude schuld kan worden voortgegaan, f 1000 als aflossing van den eersten termijn der jongste leening van f 22500 cum de renten daarvan als nieuwe posten op de Begroo ting zijn gebracht en een post van f 564,87 voor onvoorzien overblijft. Zijn dit alle gunstige verschijnselen, dio op den toenemenden bloei dor fabriek wijzen, ook ten deze geldt het, dat zij dreigt »gebukt te gaan onder haar succes", in zoover, dat die snelle toeneming van bloei spoediger dan aanvankelijk to verwachten was, verdere uitbreiding noodzakelijk zal makeD. Voorloopig verwijzen wij daarvoor naar het slot der Memorie van toelichting. Een nieuwe gashouder en verdere uitbreiding van het zuiverbuis zullen tegen den aanstaanden winter noodig zijn. Beide zaken maken onderdeeien uit van het groote plan, door ons in 1903 ingediend alleen zullen zij vroeger noodig zijn dan destijds te verwachten was. De zaak zal door de Commissie worden voor bereid. De Gascommissie, Ji J. Ramondt, Voorz. J. J. Ochtman. J. F. v. d. Leeuw. Met gunstig advies der Financ. Comm. stellen B. en W. voor a. de balans en winst- en vorlies-rekening goed te keuren met e^n batig saldo van f 2828.125 b. dat saldo over te brengen in ontvang op de begrooting voor 1904 c. do jaarwedde van den directeur te brengen op f 1600 en de verdere jaarwedden als door de commissie wordt voorgesteld d. te bepalen, dat in 1904 weder f 3000 zal wor den afgelost van de geldleenins, aangegaan in 1896; e. de begrooting voor 1904 in ontvangsten en uitgaven vast te stellen op f 39015.825 den gasprijs te bepalen op 7 cent per M3. en den prijs van de metorhuur zooals is vastgesteld in 1894 g. de gascommissie en den directeur der gas fabriek dank te betuigen voor het gehouden beheer. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen en vast gesteld di leden der gascommissie blijver, voor wat de rekening betreft, buiten stemming. Verzoek van L. G. Overbeeke om subsidie voor don omnibusdienst GoesWolfaartsdijksche veer. Gebleken is, dat de geldelijke resultaten ongun stig zijn, maar dat zoolang de ondernemer per soonlijk deelt inde werkzaamheden, de zaak levens vatbaar is, terwijl B. en W. meenen dat de omnibus- dienst voorziet in eene bestaande behoefte naar een verkeeismiddel tusschon Noord-Boveland en het station van den Staatsspoorweg. Zij adviseeren der halve ook voor 1904 eene subsidie van f 50 toe te staaü, onder bepaling, dat door hom ook over dat jaar zal worden overgelegd eene rekening der ontvangsten en uitgaven en eene opgave der passa giers. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Verzoek van het Kerkbestuur der Gereformeerde kerk om Cijns, rustende op perceel Sectie D no 508, ten behoeve der gemeente Goes, te mogen afkoopen tegen een som van dertig gulden, zijnde het twin tig voud van den Cijns ad f 150 'sjaars. Het genoemde perceel grenst aan den grond, die bij Raadsbesluit van 30 December 1904 aan de Gereformeerde kerk is verkocht, terwijl de bedoe ling is de woning, staande op perceel D no. 508, te vergrooten met den aangekocbteD grond. Het komt B. en W. voor dat bet voor de ge meente van geen belang is rechten op den bedoel den grond te behouden, zoodat ?ij adviseeren gun stig op het verzoek te beschikken. Do financieele commissie adviseert als afkoopsom te bepalen het vijfent win tig voud van den Cijns ad f 1.50 's jaars in plaats van het twintigvoud, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Overigens con form het vorenstaand voorstel. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Bij de rondvraag zegt dhr. Temperman, dat hij gezien heeft, dat er eene belangrijke levering van keien heeft plaats gehad ondershands en vraagt hij of zoo iets voortaan niet kan worden uitbesteed. Dat lp kt spr. voordeeliger en ook kunnen Goese- naars dan mede inschrijven. De Voorzitter zegt dat groote werken, die ook nu weer in 't vooruitzicht zijn, publiek zullen wor den uitbesteed. Hier geldt het echter een bijzonder geval. De keieD, die gekocht zijn, waren oorspron kelijk bestemd voor Haarlem het schip, waarmee ze vervoerd werden, is gezonken en toen zijn de steenen aan den meestbiedende verkocht. B. en W. bebhen gemeend een koopje te kunnen doen en de kans, om goedkoop keien te kunnen krijgen, niet voorbij te moeten laten gaan. Bovendien is deze leverantie door een Goesenaar gedaan. Daarna wordt de vergadering gesloten. GOES, 5 Febr. 1904. In de gisteren te Hoorn gehouden algemeene vergadering der Schippersvereeniging >Schuttevaei" werd o. a. besloten Aan te dringen op eene vluggere bediening aan de schutsluis te Hansweerd. Te trachten te bewerkeD, dat aan schepen, die 's avonds na den bepaalden inklariDgstijd van België te Hansweerd aankomen, worde vergund naar bin nen te schutten. Bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op verbreeding van de buitenhaven te Hansweerd. Nogmaals aan te dringen op het maken van een 2e doorvaart onder de spoorwegbrug te Vlake (ka naal WemeldingoHansweerd). Aan den minister van waterstaat nogmaals te verzoeken, lichten t*> doen plaatsen op de Ooster bermen van de haven te Wemeldinge en Hansweerd. Wemeldinge. In de Woensdagnamiddag gehou den zitting vau den Gemeenteraad werd goedgekeurd een aanbod van het Burgerlijk Armbestuur om het loopwegje aan de gemeente over te dragen plus f 800, onder bedirig, dat de gemeente dat wegje zal bestraten en onderhouden. Besloten werd in het dorp eene üieuwo school te bouwen met 3 lokalen. Daarna werd een vergadering met gesloten deuren gehouden tot het opmaken van hot kohier van het schoolgeld. Na heropening werd het kohier vastgesteld. Verder werd aan mej. M. C. Huijsentegen eenige vergoeding en tot wederopzeggens toe verlof ge geven de oude bewaarschool te gebruiken tot het geven van les in naaien en breien. Daarna werd de vergadering gesloten.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1