1904. N°. 13. Zaterdag 30 Januari. 91s'" jaargan Bij dit no. behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Does, lf25« Aizonderljjke nommerB 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs siöchts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. fag!?* Na aanst. Dinsdag 2 Februari wordt buiten de gemeente per postqui tantie beschikt over de dan nog over 1903 onbetaalde abonnements- en adver- tentiegelden. DE ADMINISTRATIE. GOES, 29 Jan. 1904. Jl. Woensdagavond hield de Commissie voor het huldeblijk aan E. M. koningin Emma ten stad- huize alhier hare eind-vergadering tot het consta- teeren van de opbrengst der gehouden collecte. Zjj bleek te hebben opgebracht f 287.57, waarvan, na aftrek van f 14.12-5 voor onvermijdelijke onkosten, een som van f' 273.445 zal worden gezonden aan de hoofd-commissie te 's-Gravenhage. Onder voldoening over dit bevredigende resultaat dankte de voorzitter, de burgemeester, de leden der Commissie voor de vervulling van de welwillend op zich genomen taak en de burgerij voor hare milde bijdragen, waardoor zij heeft getoond te heb ben willen geven een bewijs van erkentelijkheid aan H. M. en van liefde voor de lijdenden in het sanatorium. Tevens verzocht hij den aanwezigen vertegenwoordigers der pers dien dank te willen overbrengen aan de Goesche burgerij, een verzoek, waaraan wij bij dezen gaarne voldoen. Met ingang van 1 Februari a. s. is benoemd tot klerk-telegrafist aan het station der S. S. te 's-Heer Arendskerke dhr. H. H. P. de Wit van Fjjenoord. Door den gemeenteraad van Middelburg is met 8 tegen 7 stemmen besloten, in de verorde ning, houdende bepalingen omtrent den maximum arbeidstijd in de bestekken der gemeentewerken, dezen te bepalen op 10 uren per dag. Naar het Vad. verneemt, is de toestand van den heer Van Kol sterk vooruitgaande, zoo zelfs, dat bij een internatiouaal congres, dat den 7den 2 FIÏÏH.LETÖH De Gouverneur. Roman van Ludwich Habicht. Mevrouw Stahl zat met haar rug naar haar zoon toe. Zij draaide zich ook nu niet om en zonder op de woorden van haar zoon te antwoorden, nam zij een nieuwen draad, trok dien door haar tanden, zoodat hij een scherp geluid maakte en zei dan, terwijl ze hem in haar naald stak »Mijne oogon worden hoe langer hoe slechter." Hij begreep zijne moeder zij trok haar draad gaarne door hare tanden heen als haar iets onaangenaam of onverschillig was en haar klacht aangaande hare oogen bedekte de veel dieper gaande klacht aan het adres van haar zoon, dat zij zich half blind moest werken, terwijl hg droombeelden najaagde, die nooit werke lijkheid zouden kunnen worden. »Moeder!" riep hij uit, »waarom wilt u niet ge- looven, dat ik mijn doel eenmaal bereiken zal ♦Omdat ge mij geen enkel resultaat kunt aan wijzen antwoordde zij en boog weer vlijtig over haar naaiwerk heen. »Is mijne verzameling gedichten dan niet zeer gunstig opgenomen door de kritiek vroeg hij levendig. »Maar je hebt er geen cent mee verdiend", luidde het nuchtere antwoord, »en je stukken wor den je door alle directeuren teruggestuurd ♦Ja, mijn eerste pogingen antwoordde hij. ♦Maar het drama, dat ik nu opgestuurd heb, is van verschillende en zeer invloedrijke zijden als tooneelmatig en goed geschreven beschouwd het zal en moet opgevoerd worden en als het in den smaak valt, ben ik opeens rijk en beroemd," voegde de jonge dichter er levendig bij, terwijl zijne oogen begonnen te schitteren. Hij sprong op en liep het. kleine kamertje op en neer, alsof hij nu al genoot van zijn toekomstig geluk. ♦Als het in den smaak valtzei mevrouw Stahl hem na. Maar Rudolf lette niet op die opmerking. »Dan zal het mijn hoogste geluk zijn zonneschijn om u te verspreiden," vervolgde Rudolf levendiger. Dan krggt u weer een mooie woning, dan kunt n weer overkleeden koopen, die u zoo mooi vindt en de meisjes gaan dan naar de beste scholen in plaats van naar dehij kon het woord »ar- Februari te Brussel geopend wordt, hoopt te kunnen bij wonen. Kaitendijke. Herbenoemd tot leden der Com missie tot wering van schoolverzuim alhierds. JG. M. Andreae, 1. J. E. Feteus, H. van Belois, L. de Bel eu M. Wisse. De opbrengst der collecte voor het huldeblijk aan fl. M. de Koningin-Moeder beeft te 'a-Beer Abtskerke opgebracht f 22,75. Te Schore is, door de leden van den Raad en het hoofd der schooi als commissie, gecollecteerd f41,57. Te Baarland werd f49,70 bijeengebracht. Kunst en Wetenschap. Gisteravond hield dhr. W. C. van de Volkere van Vlissingen zijn tweede voordracht in de schouw burgzaal der sociëteit V. O. V. alhier, die bgna geheel was gevuld met belangstellenden in de door hem behandelde onderwerpen: Röntgenstralen en d'Arsonvalisatie." Spr. ving aan met zijne hoorderessen en hoorders duidelijk te maken wat men onder Röntgen- of X-atralen, zoo genoemd naar den ontdekker Röntgen, of naar X, de onbekende in de wiskunde hoe zij worden verkregen en vertoonde daarbij een aantal goed geslaagde proeven, die het gesprokene beves tigden. Na deze voorafgaande verklaringen liet dhr. v. d. V. een serie lichtbeelden zien, dio een duidelijk idee gaven van de merkwaardigste opnamen met Röntgenstralen, van eenige Röntgen-laboratoria in verschillende hoofdsteden van Europa, van ver scheidene opnamen, in zijn eigen laboratorium ge daan, en van de behandeling van lupuslgders in het gesticht van dr. Bollaan. Deze lichtbeelden waren inderdaad zeer interes sant men zag op het sehtfrm duidelijk de beenderen van hand, arm en borstkas in het veel donkerder schaduwbeeld van het geheel, zelfs de indrukken van ringen, armbanden, stukjes glas en naalden waren duidelijk zichtbaar. De belangstelling der aanwe zigen steeg echter ten top, toen proeven werden genomen bij een jonge dame, die zich daartoe wel willend beschikbaar stelde en daardoor ten volle den dank verdiende, dien de spr. haar bracht, onder menschool" niet over zijne lippen krijgen. De kleine meisjes hadden al bij zijn eerste woorden aangaande die heerlijke toekomst hare pennen neer gelegd en luisterden aandachtig. Er is iets meesleepends in de droomen der jeugd. Zelfs de nuchterste mensch wordt er door mee gesleept en begint eindelijk de^schitterende schil deringen te zien, die door jeugdige dweeperij op de zwarte wolkenwand der toekomst zijn neerge worpen. Mevrouw Stahl kon zich ook niet onttrek ken aan die toovennachfc. Zij richtte zich op hare bleeke wangen werden lichtrood getint, zij liet haar werk rusten en zoi zachtjes en schuchter alsof zij den drempel van het door haar zoon op gerichte kasteel zijner droomen nog niet durfde te overschrijden Eerst moeten we onze laatste kleine schulden betalen Ofschoon er uit die opmerking weer de groote nuchterheid zijner moeder sprak, was Rudolf toch al gelukkig, dat zij rekening hield met zijn toekom stig succes en zgne plannen en dus antwoordde hij dadelijk ♦Zeker, lieve mama, daarvoor zal ik in de eerste plaats zorgen. Ik verwacht het antwoord eiken dag. De intendant heeft mij nog al hoop go- geven en als mijn stuk in den smaak valt, dan heb ik allesgeld, eer, roem, dan kan ik in volle vrij- heid een meer beteekenend levensdoel vervolgen, dan wacht ons een schoone, eene schitterende toe komst." Rudolf was nog geheel verdiept in zijne droomen en wilde voortgaan de toekomst te versieren met de rijke bloeiende fantasie van een jongen dichter, toen er aan de deur geklopt werd. Een oogenblik daarna stak de brievenbesteller een klein dik pakje door de half geopende deur aan den heer Rudolf Stahl, het kost niets." Nauwelijks had Rudolf er zijn trillende hand naar uitgestoken of do brievenbesteller was al weer ver dwenen. De jonge dichter behoefde het pakje niet eerst te openen de vorm ervan zei hem, dat zijn stuk niet was aangenomen. Niettegenstaande dat scheurde hij het haastig open en vond behalve zijn handschrift een brief, waarin hem zeer koel doch zeer beleefd werd medegedeeld, dat zijn stuk niet was aangenomen. De redenen voor die weigering waren niet eens opgegeven. Zjjn gezicht was doods bleek geworden en drukte groot verdriet uit maar er kwam geen enkel woord over zgne lippen. Hg legde het pakje zachtjes op de tafel, liep naar zijne moeder toe, die elk van zijne bewegingen in angstige spanning gevolgd had en zei met trillende belofte haar een fotografie of liever radiografie te zullen toezenden, van haar eigen hand, waarvan tijdens de voordracht met Röntgenstralen een beeld is genomen. Ten slotto noemde spr. de groote diensten, die de X-stralen bewijzen in de geneeskunde bij het opsporen van harde voorwerpen, die het lichaam zijn binnen gedrongen of bij gebroken beenderen. Na de pauze behandelde hg d'Arsonvalisatie" of de nieuwste geneeswijze, voarnameljjk van lupus, exeem en andere hardnekkige huidziekten. De be handeling onderscheidt zich in eene locale, bij plaatselijke ongesteldheden, en in eene algemeene, waardoor andere ziekten, als slapeloosheid en suiker ziekte worden genezen. Bij de eerste gevoelt de lijder meer of minder pijn, terwijl bij de tweede de patient niets waarneemt, wat de spr. een schaduw zijde van die behandeling acht, omdat men toch iets voor zijn geld wil hebben, al is het ook wat pijn Dezelfde jonge dame was ook nu zoo wilwillend, door plaats te nemen in de spoel (bet toestel, waar mede d'Arsonvalisatie geschiedt) het door den spr. verklaarde te toonen. Aan het einde der voordracht beloonde een daverend applaus dhr. v. d. V. voor zijn interessante, leerzame en onderhoudende voordracht, en onge twijfeld zullen velen hopen, dat de waarschijnlijkheid, die hij mededeelde hier nogmaals te zuilen optreden, werkelijkheid moge worden. Jozef Israels. Van de koninklijke hulde en van die der buiten landers, Neérland's grootsten schilder op zijn 80en geboortedag ten deel gevallen, hebben wij in ons vorig nommer reeds met een enkel woord melding gemaakt. Glorierijk werd hij gehuldigd in Pulchri Studio" in den Haag, waar de jubilaris, binnengeleid door het feest-comité, in tegenwoordigheid van honder den vereerders en vrienden, kunstbroeders, enz., die den krassen grgsaard met luid applaus be groetten, naar een podium werd gevoerd, dat ver sierd was met groen en bloemen. Nadat hem eene cantate was toegezongen," werd eerst het woord gevoerd door den schilder Mesdag, die zgne groote voldoening uitte, dat Israels nog steeds is gebleven dezelfde kuustenaar, èn sieraad én nestor der Hol- lippen »Ik zal nu de eerste de beste gouverneurs plaats, die mij wordt aangeboden, aannemen." Zonder haar antwoord af te wachten stormde hij de kamer uithij moest naar buiten, hij moest den vrijen loop laten aan zijn smart. Hij zag niets van den blauwen hemel, noch van den vroolijken zonneschijn, die het nog wat dunne gras op de weiden donkorder scheen te kleuren zijn blik rustte somber op den grond en hij liep zoo hard hij kon naar zijn lievelings plekje toe, een klein boschje, dat een klein meertje schilderachtig omgaf. De zacht ruischende voorjaarswind joeg de laatste dorre blaadjes op den grond die blaadjes hadden de winterstormen zoo lang getrotseerd, maar waren niet bestand tegen de zoele voorjaarswinden. Het ontlokte Rudolf een glimlach en hij luisterde in somber gepeins verdiept naar het vallen der ver dorde bladeren. Zij zingen een klaaglied", mompelde kg, »en dat ofschoon zij hun levenstaak volbracht hebben terwijl ik in den eersten dageraad van het leven al op den grond geslingerd word." Er bestaan geen plageriger droombeeldon dan die welke een jongen dichter vervolgen. Duivelachtige machten schijnen dikwijls met zoo'n ongelukkige hun spel te drijven zij wgzen hem nooit geheel af, zij gunnen hem nooit een volmaakt succes. De jooge Stahl had ook den invloed dier macht gevoeld. Hij had alle hoop opgegeven, toen hij plotseling een uitgever voor zijn gedichten gevonden had. Zij waren door do critiek zeer gunstig opgenomen en Rudolf ging zich verbeelden, dat hij zich geheel aan de dichtkunst kon wijden. Hij gaf zijne betrekking op en nu ontstonden er na elkaar verscheidene gedichten en drama's, maar hij vond nu noch een uitgever voor zijne gedichten, noch een tooneel voor zgne drama's. Kunstrecensenten, wien hij zijn werk voorlegde, spraken er een zeer gunstig en bemoe digend oordeel over uit, maar zelfs de scherpste blik kan uit de eerste dichterlijke pogingen van een beginneling niet opmaken of er een toekomst in zit of een volmaakt gebrek aan talent. Een be vallige zonnestraal kan ook oen klein talent doen ontwikkelen en de voortdurende druk van het noodlot kan zelfs een werkelgk bestaand talent eindelijk g6heel vernietigen. In het ernstige strijden en worstelen van oen jong talent zit altijd iets, dat aan waanzin doet denken. Gelukt het den zwemmer, die moedig in zee is gesprongen, den vasten wal te bereiken, dan wordt hom van alle kanten veel succes" toegeroepen, maar als hij zinkt dan fluistert landsche schoolhij wenschte hem namens duizen den vrienden en vereerders geluk en hoopte, dat Israels in goede gezondheid de glorie van Neder land mocht big ven. Daarna werden als huldeblijk der beeldende kunstenaars aangeboden bronzen en zil veren eeremedailles der Nederlandsche kunstenaars en deelnemers uit bijna alle landen der wereld, en vertoonende de beeltenis van Israels en de sym- bolieke voorstelling van de plaats, door hem in de wereld ingenomen. De jubilaris dankte het comité en allen, die aan het geschenk medewerkten, waarna bet zangkoor het tweede gedeelte der cantate zong. De mededeeling van Israels bevordering tot Com mandeur van den Nederl. Leeuw, werd stormachtig toegejuicht. Hierop bood prof. Quack in een gloed volle toespraak het huldeblijk van kunstvrienden en vereerders aan. Het huldebljjk bestaat in een groot gedenkboek met op het eerste blad het handschrift der Konin gin-Moeder en bevattende alle namen van Israels' vrienden. Spreker huldigde onder meer Israels strijd tegen sleur en routine. Na een kort dank woord van den jubilaris, sprak dhr. Bart van Hove en bood den jubilaris bet eerevoorzitterscbap van ♦Arti et Amicitiae" te Amsterdam aan. Nog spraken Blommers namens de Hollandsche Teekenmaatschappij de voorzitter der Maatschappij ter bevordering dor bouwkunst namens het Comité van architecten en de beoefenaars van decoratieve kunst, die den jubi laris een oorkonde overhandigde. Namens ♦Pictura" en Minerva" te Groningen, Israelsgeboorteland, bood mr. Feith zijn huldebetuiging oaD, zeggende trotsch te zijn, Israels als eerelid van het Genoot schap te tellen. Hij betitelde Israels als prins der schilders en overhandigde hem een lauwerkrans als groet uit zijn vaderstad. Ook werd een krans aan geboden door den heer J. Hudig, namens de Aca demie van beeldende kunsten on technische weten schappen te Rotterdam. Vervolgens werd de jubi laris gehuldigd door prof. Blok, namens de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden, Israels het eerelidmaatschap aanbiedende. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 31 Januari. Geen dienst. de laatste hem verderf aanbrengende golf hem nog plagerig in het oor: ♦ge zijt een dwaas geweest." Het scheelde niet veel of de jonge dichter had door die gedachten gekweld, in het meer een eind gemaakt aan zijn leven, maar dan dacht hij plotseling aan zijne moeder en zgne kleine zusjes, voor wie bij beloofd had te zullen zorgen en zijn besluit was genomen. Hij zou voor goed afscheid nemen van zijne dichterlijke droomen en zijn best doen om, ondanks de schipbreuk zijner idealen, een achtenswaardig bestaan te leiden. Toen hg naar huis wandelde, was zijn gezicht geheel veranderd de weeke, droomerige uitdrukking was er geheel uit verdwenen en hij betrad het kleine kamertje met op elkaar geklemde lippen en ernstig gefronsd voorhoofd. Mevrouw Stahl keek haar zoon bezorgd aan, toen hij binnenkwam zij liet zich echter door zijn kalm uiterlijk om den tuin leiden en herademdeer is visite voor je gekomen," zei zij vriendelijk en wees naar een jongen man met het pakje van een ♦lijf- jager" aan, die voor het raam zatvervolgens ver liet zij het vertrek. Rudolf keek den vreemdeling, die hem toch bekend voorkwam, verbaasd aan, Herman Wolf...." zei hij aarzelend. ♦Zekor, de dolle Herman Wolff, het is mg aan genaam, dat ik nog horkend word," zei de jonge man en drukte Rudolf de band. Ofschoon zij samen op de schoolbanken hadden gezeten, vermeed Her man tocb het vertrouwelijke *jij," daar hij wilde afwachten welken toon zijn vroegere schoolkameraad tegen hem zou aanslaan. »Zijt ge het werkelijk riep hg hartelgk uit, »ik vind het erg aardig je na verloop van zooveel jaren weer te zien. Hoe is het jou gegaan voegde hij er levendig bij om een vraag naar zijn eigen levensloop te vermijden. Toen Herman merkte, dat de jonge Stahl hunne vroegere vriendschap niet vergeten was en zich niet stootte aan zijn livrei, richtte hij zich hooger op en antwoordde lachend Sedert ik om mgno dolle streken van het gym nasium ben weggejaagd, heb ik menig avontuur beleefd, totdat het noodlot mij eindelijk in deze livrei heeft gestoken." Het noodlot?" vroeg Rudolf peinzend. »Ja zeker," zei Wolf, ♦geloof het maar gerust het noodlot doet alles van den een maakt het een minister, van den ander oen lakei, wat feitelgk op hetzelfde neerkomt." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1