BIJVOEGSEL GÜESCHE COURANT. ZATERDAG 23 JANUARI 1904. No. GOES, 22 Jan. 1904. Het Feest der Koningin-Moeder. Heden was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat Koningin Emma haar intocht hield aan de zyde van Koning Willem III in de residentie. In dit kwart eeuw heeft zij het hart van het Nederlandsche volk weten te winnen, zoowel door de vaste hand waar mee zij de teugels van het Regentschap wist te voeren en door het hooge plichtbesef, waarmee zij haar taak als Regentes en Moeder heeft vol bracht, als door haar weldadigheidszin. Was het wonder dat men dit jubileum in de Residentie wenschtte te herdenken 1 Gisterenavond begonnen reeds de feestelijkheden. Den Haag zag er recht feestelijk uit. Er werd druk gevlagd. In het Voorhout waren van gemeentewege vlag gen en schilden, in de nationale-, Oranje en Wal deck Pyrmontsehe kleuren aangebracht en op de Plaats was een muziektent verrezen, waarin muziek werd gemaakt. Volle straten on een levendig gedoe, eene vroolijke en opgewekte stemming onder de menigte. Tegen acht uur werd aan de Koningin-Moeder vóór haar paleis ©ene ware volkshulde gebracht, die de jubilarisse, te raidden van hare kinderer, op het balkon verschijnend, vriendelijk groetend in ontvangst nam. De regelingscommissie tot het aanbieden van een adres van hulde aan H. M. ging binnen het paleis en de eere-Toorzitter dezer commissie, de burgemeester van den Haag, hield daar eene hartelijke toespraak. Te voren was de Koningin-Moeder reeds gehul digd aan een feestdisch, gegeven in het Koninklijk Paleis, waar een 80 personen, o. a. de Voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de ministers en leden van hooge Staatslichamen aanzaten. De Koningin hield daar de volgende toespraak Lieve Moeder. ♦Wij gevoelen Ons gedrongen als Uwe Kinderen U van ganscher harte geluk te wenschen met het heugelijke feest dat U viert. »Ik ben overtuigd dat Ik de tolk ben van al de aanwezigen maar zeker niet minder van Mijn geheele Volk waar ik U toewensch, dat God U immer moge zegenen en U voor Ons, en voor het Vaderland lange jaren spare. »Voor een kwart eeuw betrad U voor het eerst het grondgebied van den Staat, waarin U Uw verder leven zoudt doorbrengen. Ik wil hier niet in her innering brengen het vele dat U in dit tijdperk doorleafde. Wij weten allen, dat het 25 jaren van zegen waren voor het Nederlandsche Volk. Wij weten hoe U steeds wist in dagen van vreugde U te verblijden met de blijden en in dagen van smart mede te lijden met de treurenden. »Het was toenmaals de hand van Mijn dierbaren Vader die U binnenleidde in Zijn land en op dit oogenblik staat ons allen zeker Zijn beeld voor den geest. Zijne nagedachtenis leeft in de eerste plaats in Mijn hart in dankbare herinnering voort. »Ik stel U allen voor met Mij in te stemmen in den heildronk op het geluk en het welzijn van de Konin gin-Moeder." Krabbendijke. In de op Donderdag alhier gehouden vergadering van de ingelanden van den Krabbendijkepolder was aan de orde de slechte afwatering van dezen polder. Een rapport van den provincialen ingenieur wees den weg tot verbetering. De heeren LenshoekVogelaar en Welleman waren voor gewichtige verbeteringen, terwijl de heer Ouljé to kennen had gegeven er tegen te zijn. Na vele besprekingen werd met meerderheid van stemmeü besloten, een voorstel aan het Water schap *De Valckeoisse Geul" te doen, om volgens het rapport de werken ter verbetering in den Emanuelpolder uit te voeren. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Gekozen tot President-kerkvoogd te Hoede- kenskerke dhr. J. van Belzen. Onderwijs. De voordracht voor onderwijzeres aan do Meisjesschool m. u. 1. o. alhier, vacature mej. Ochtman bestaat uit de dames no. 1, A. J. C. M. M. Rademaker te Culemborgno. 2, L. J. A. Prins te Wijk bij Duurstede no. 3, C. R. Meibergen te Almelo. Buitenlandsche Berichten. Be Dreyfus-zaak. Dinsdag heeft de procureur- generaal Baudouin de revisie-aanvraag in de Dreyfus- zaak bjj de strafkamer van het Hooggerechtshof ingediend. In plaats dat dit een zuiver vormelyk 3tuk is, vindt men daarin een uiteenzetting van de ♦nieuwe feiten", die een revisie van het vonnis van den krygsraad te Renne3 rechtvaardigen. De debatten zullen vermoedelijk eerst na een maand beginnen. Het Hof zal dan, na kennisgeving van de conclusiën van den procureur-generaal, be slissen of er aanleiding is voor een onderzoek. Zoo ja, dan komt de zaak voor alle vereenigde Kamers van het Hooggerechtshof, en dit zal vervolgens uitmaken of het vroegere vonnis moet worden ver nietigd met of zonder verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Het dossier der Drey fus-zaak werd door den pro cureur-generaal in eigen porsoon uit zijn kabinet naar de griffie van bet Hof overgebracht, terwjjl een kantoorklerk op eenigen afstand volgde zonder iets te dragen. Deze maatregel bewijst hoe voor zichtig men is geworden. Rusland en Japan. Uit Londen, vanwaar tot nu toe de meest dreigende berichten kwamen, komt ditmaal een ander bericht, dat, als het waar is, welkom zal zijn aan de vredesvrienden. Men vernam daar, zegt Reuterop hoog diploma tiek gezag, dat er een belangryke stap voorwaarts is gedaan ten aanzien eener minnelijke-oplossing van de crisis in het Verre Oosten. De vredespartij heeft in Rusland de overhand gekregen, tengevolge van de nadrukkelijke vertoogen ran zekere invloed rijke ministers, dat Rusland niet gereed is voor een oorlog. Rusland beantwoordt daarom Japan in een volkomen verzoenenden geest. Het is bereid de autonomie en integriteit van Korea te erkennen, waardoor de Koroaansche kwestie van de baan wordt geschoven, en voorts een nota tot de mogendheden te richten, waarin de souvereiniteit van China over Mantsjoerije en de integriteit van dat gebied wor den erkend. Japan verlangt echter, dat dit laatste beginsel formeel wordt neergelegd in een bijzondere overeenkomst tusschen Rusland en Japan. De vraag van het oogenblik is nog slechts of Rusland in laatstgenoemd voorstel zal treden, dan wel Japan zijn verlangen alsnog zal wijzigen. De meeste Engelsche bladen erkennen ook, dat er een wending ten goede is gekomen. Maar als dit enkel is geschied, omdat Rusland nog niet gereed is, dan vreezen we, dat de vrede niet duurzaam kan zijn. En Japan zal des te over moediger zijn geworden, wafe ook een gevaar op zich zelf bljjft. Gemengde Berichten. Rilland. Woensdagavond werd hier een ijsclub opgericht. Het bestuur bestaat uit dhr J. Wabeke P. van BatenW. Greep, W. van Gorsel, N. Nieuw- dorp en O. J. Bergs. Heinkenszand. Heden was het voor deze gemeente een feestdag ter herdenking van het jubi leum van de Koningin-Moederuit de meeste woningen en van het gemeentehuis en den toren wapperde de driekleur. In den namiddag werden de 250 schoolkinderen in de zeer net versierde openb. school ruimschoots onthaald op melk met koekjes, eenige toepasselijke liederen werden gezoügen, terwijl aan ieder kind eene herdenkingsplaat werd uitgereikt en door den burgemeester eene toespraak werd gehouden. Daarna werd een wandeling door het dorp ge maakt, waarbij het muziekgezelschap ♦Euterpe" den geheelen stoet vooraf ging. Vervolgens werden nog verschillende muziekstukjes ton beste gegeven. Deze week was schipper J. van Oost te lerseke getuige van een wilde jacht van een roof vogel op een postduif. Tot zijn vreugde ontsnapte de duif haar vyand door by hem aan boord een toevlucht te zoeken. De duif was gemerkt O. V. 38,8702. Aan de hofstede van een landbouwer onder Wouw (N.-Br.), klopte Zondagnacht een arme man aan en vroeg om nachtverblijfde ongelukkige had geen tehuis, zooals hy zeide, en was door koude uitgeput. De boer verschafte hem nachtverblijf in de hooi schuur doch toen hij den man den volgenden ochtend wilde wekken, vond hij hem dood op de deel liggen. Baldadig. Jl. Zondagavond, tegen 't nachtelijk uur, werd te Wijchen een treurig en tevens schan dalig drama afgespeeld. Daar hebben nl. eenige kwaadwilligen bij een paar stokoud# menschen de man zelf is reeds 73 jaar oud de luiken der woning vernield en een zevental ruiten verbrijzeld. Toen daarop de bewoner zich naar de rijkspolitie wilde begeven, bleek men nog niet tevreden met de aangebrachte vernieling der woning, daar toen door diezelfde personen die oude man vreeselyk mishandeld werd niet alleen, maar hem zelfs een zijner armen verbrijzeld werd. De omtrek van den Bosch is weer gelijk aan een groote wateroppervlakte. De wegen van daar naar Petelaar en Engelen zijn reeds weer onder- goloopen en die naar Vlijmen loopt gevaar. Een wedloop. Twee personen, die zich aan diefstal van ijzer te Enschedé hadden schuldig gemaakt, zouden onder geleide van twee rijksveld wachters naar Almelo worden overgebracht. Zij ontsnapten. Agenten van politie schoten te hulp en een wedloop ontstond De politie loste meer dan eens revolverschoten, doch de vluchtelingen renden door. Een hunner werd door de politie in een privaat teruggevonden. De ander werd gearresteerd na een langdurigen wedloop. Een tragische gebeurtenis. D#zer dagen werd te Groesbeek oen tweeling geboren. De toebereid selen voor een plechtigen doop werden aanstonds gemaakt, vrienden en kennissen kwamen opdagen om de ouders geluk te wenschen, waarna men op weg ging om de pasgeborenen ter kerk te brengen. Onderweg evenwel werden aldus zegt de Nijm. Ct. de kelen van de draagsters wat droog, waarom hier en daar eens werd aangelegd. By die gelegenheid bleek tevens, dat de kleintjes zoo »zuut" waren, doch by nadere beschouwing kwam men tot de ontdekking, dat zij onderweg het tijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld. Men kon nu niet anders doen dan de beide lijkjes huiswaarts brengen. Opgepast. De hoofdcommissaris van politie tfc Amsterdam bericht, dat in den laatsten tyd zoowel uit Nederland als uit het buitenland verschillende brieven door hem worden ontvangen, bevattende klachten tegen de ondernemers van zoogenaamde Lotenbanken en Premiënbanken, wegens beweerde nalatigheid in de aflevering van op termijnbetalingen gekochte premieloten, of waarbij belanghebbenden vermeenden recht te hebben op een hooger aandeel in de prijzen, waarmede premieloten waren uitgeloot. Ter voorkoming, voor zooveel mogelijk, van der gelijke klachten wordt aan eventueele koopers van door die inrichtingen aangeboden certificaten van aandeel in overweging gegeven, nauwkeurig kennis te nemen van de voorwaarden, waarop premieloten in eigendom te bekomen zijn, zoomede van de be palingen betreffende deelname aan trekkingen van premieloten (zoogenaamde loten-combinatiönj en van de hoegrootheid van het aandeel in eventueele prijzen. De verpachting van standplaatsen op de kermis te Groningen heeft de kolossale som van f 12,781.33 opgebracht. Voor twee stoomcaroussels werd inge schreven resp. voor f 4257 en f 3448,50. Nadat reeds geruimen tijd geruchten geloopen hadden over in het faillissement der kassiersfirma Gebr. Van Hoytema te Delft ontdekte onregelmatig heden, is voor eenige dagen een feit aan het licht gekomen, dat geleid heeft tot de arrestatie der in dividueels leden van de firma J. G. en H. van Hoytema. Woensdagmiddag te half zes heeft de comm. van politie, op telegrafischen last van den off. van justitie in den Haag, op genoemde firmanten de hand gelegd en hen, oDder de noodige bewaking en onder ge leide van de curatoren, laten overbrengeu naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage. Het vermoeden bestaat dat er verduistering heeft plaats gehad. Uit den mond van een der crediteuren in het faillissement vernam de N. R. Ct., dat de firmanten zich schuldig moeten hebben gemaakt aan verduis tering. De zegsman persoonlyk beleende ten kantore der failliete eenige effecten, tot zulk bedrag, dat een tamolyk groot overschot in het voordeel der failliete bestond. Deze fondsen zijn verdwenen. Sedert zyn nieuwe feiten aan het licht getreden. Uit het Geldersche dorpje Giesbeek wordt boricht, dat daar eene vrouw benoemd is tot brie vengaarder tevens besteller. Geen geschikt manne lijk sollicitant was opgekomen. Omtrent de ramp te Helmond meldde men van daar nog aan de 's-Bb. Ct. Dinsdagnacht tusschen twaalf en één en Woens dagmorgen om vier uur zijn de beide nog vermiste arbeiders dood van onder de puinhoopen te voor schijn gehaald. Het verspreide gerucht, als zou de zwaar gekwetste stoker v. d. in het gasthuis zijn overleden, bleek onwaar te zyn. Zyn toestand bljjft echter nog steeds levensgevaarlijk. De ramp bepaalt zich dus tot drie dooden en o#n zwaarge wond#. De oorzaak moest worden toegeschreven aan het ontploffen van twee bleek ketels. De schade aan de gebouwen en machinerieën is nog moeilyk te schatten, doch zal een halve ton wel overschrij den. Voor de talrijke arbeiders is het te hopen, dat de fabrikanten er in mogen slagen de voor do drukkerij benoodigde katoen op andore plaatsen gebleekt te krijgen, daar anders de fabriek gerui men tijd zal moeten gesloten blijven. Uit Aken wordt aan de Limb. Koergemeld 't Is barbaarsch zooals 't er hier en in den om trek in den laatsten tyd naar toe gaat. Een af grijselijke wandaad heeft nu weer de gemoederen in geheel Aken in rep en roer gebracht. Gisterenmorgen n.l. te half 8 heeft in 't restau rant van de brouwerij op de Marschiersteenweg der weduwe Lüttgensde brouwer Engelshoven deze weduwe vermoord en daarna zichzelven door ver scheidene revolverschoten van kant gemaakt. Engels hoven had reeds sedert den dood van den meer dan een jaar geleden gestorven brouwer Lüttgens de leidiüg der brouwerij op zich genomen en de er bij behoorende herberg beheerd. In dien tijd had hy reeds meermalen de weduwe het voorstel gedaan met hem in 't huwelijk te treden en meende met zekerheid te mogen verwachten dat zy eindelijk zou toestemmen. In de gepasseerde week evenwel verklaarde de weduwe hem zeer beslist, dat zij van een huwelijk met hem absoluut niets wilde weten. Toen Engels hoven haar niettegenstaande deze verklaring telkens toch met huwelyksvoorstellen bleef lastig vallen, ontsloeg zij hem uit zijne betrekking en verbood hem tevens den toegang tot het huis. Daardoor ge raakte E., die tegenover verscheidene stamgasten vaak groote jaloerschheid getoond had, in ontem bare woede, en verklaarde herhaaldelijk, dat hij een ongeluk aan de weduwe zou begaan, als zij op zyn voorstellen niet inging. De weduwe, die van deze dreigementen gehoord had, leefde in voortduren- den angst en verzocht haren zwager om hulp. Sedert 't onslag van E. kwam deze dan ook des nachts in 't huis van zyn schoonzuster waken. Op een avond kwam E. eensklaps in de brouwerij en trachtte door hem bekende handelingen 't bier te bederven, waarop hij evenwel door den zwager met vaart aan de deur werd gezet. Toen daarna ook nog verschillende andere pogingen om zich op de weduwe te wreken mislukten, kwam eindelijk gisterenmor gen de als een rauwe kerel bekend staande E. het huis der weduwe binnendringen, blijkbaar 'fe vreeselijke plan in zich omdragend, een bloedige daad te plegen. Het was te half acht gisterenmor gen dan, dat hjj do weduwe in de keuken aantrof, te midden barer kinderen, waar hij zonder veel omhaal direct drie revolverschoten op haar loste, waardoor zy onmiddellijk bezweek. Daarna richtte de onverlaat 't wapen op zichzelven en voltro zijn eigen vonnis. Het gerucht van d~ tende misdaad deed terstond de rond dellijk was de politie op de plaats o maatregelen te treffen. Het gbrecht ve eens in den loop van den morgen. De arme onge lukkige kleintjes werden naar een familielid gevoerd. Een vrouw uit Röblau, een herbergierster, die drie echtgenooten na elkander huwde om ze na korten tyd van kant te maken, is ter dood ver oordeeld en te Allenstein ook geëxecuteerd. In het Turksche dorp Marmadjek is een huis, waar een aantal vrouwen bijeen waren voor het vieren van een huwelijksplechtigheid, ingestort. Allen, die er in waren werden bedolven onder het puin. Zestien vrouwen kwamen om het leven en tien andere werden gewond. De gezworenen-rechtbank te Friedricbstadfc heeft uitgemaakt, dat het beleedigend en daarom ongeoorloofd is een onderwijzer aan te spreken met schoolmeester." Een hanflelsgCa'iendb uitflitTpfeatfi had den eersten onderwyzor van een naburig dorp ♦schoolmeester" genoemd en zag zich voor dat feit een boete opgelegd van 30 mark. Volgens de Piccolo van Triest is Zondag te Milaan een anarchistische aanslag gepleegd op den luitenant der cavalerie Cesare Silvelli. Op den hoek van het Scala-theater viel een onbekende raet een dolk op hem aan onder den uitroep♦Leve dr anarchie Leve de sociale revolutie Weg met bloedzuigers Silvelli, die zes steken heeft g' gen, is doodelijk gewond. De politie hed de moeite den moordenaar voor lynchen door de woe- dende volksmenigte te behoeden. Naar het bureau gebracht, weigerde hy alle inlichtingen. De dolk, waarmede het jongmenscb, die ODgeveer 20 jaren telt, zijn misdrijf pleegde, is van revolutionaire inschriften op het staal voorzien. Op het schietterrein bij de Weener voorstad Felixdorf was een luitenant met acht artilleristen bezig aan het gereed maken van bommen. Plotse ling ontplofte een kruitvat. De uitwerking- was vreeselyk. Het laboratorium werd geheel vernield. De muren stortten in en reusachtige vlammen kronkelden op. Twee verkoolde lyken van artille risten zyn gevonden. De luitenant, vreeselyk ver minkt, leefde eerst nog. Hij verzocht, dat men zijn broeder van zijn ongeluk zou inlichten, en gaf eenige minuten later den geest. Te Madrid hoeft het praatje gegaan, dut de paus dood was. Men meent de bron te hebben van dit gerucht en daar er zooveel dergelijke pt&eJies ten ©enenmale geheimzinnig ter wereld komen is hët~" wel merkwaardig, als er eens een geval is, dat zulk\ een gerucht tot zijn bron kan worden nagespeurd. Het schijnt zoo gekomen te zyn. Op de drukkerij van een krant werd ecD nieuwe pers geprobeerd. Er werd een proefkrant gedrukt en het toeval wilde, dat er boven aan die krant te lezen stond, dat de paus overleden was. Denkelyk een oud stuk zetsel van verleden zomer. Die krant is in handen gekomen van iemand, die niet wist, dat die tekst niet ernstig als nieuws van den dag werd gedrukt en zonder zich nader te vergewissen is hij het nieuwtje gaan vertellen. Dadelijk is het bericht tegen gesproken, maar aan de tegenspraak werd niet meer geloof gehecht dan aan het bericht zelf. Het gerucht heeft eerst uit moeten woeden, voordat het, voor de hard nekkige verzekeringen, dat paus Pius nog in leven was, bezweken iB. Zoo komen de verhalen in de wereld. Waaghalzerij. Al tyden staat de wereld ont steld te kijken naar de waaghalzen, die zich op een fiets van een steile hoogte af latende vallen, met het hoofd naar beneden een grooten boog rond vlogen. Wat die man de eerste op zijn fiets deed of zich liet doen, kon men ook wel met een wagentje laten doen en, daar het wagentje heel zwaar ge maakt kon wordeD, kon men het ook op wat grooter schaal doen. Misschien zouden er wel menschen zijn, die er plezier in zouden hebben, zich in dat wagentje te laten vastbinden en zoo het rad rond te razen. Dat zou toch zoo'n dolzinnig-bespottelijk nieuwe sensatie zyn, dat het niet missen kon of het geblaseerde, geblagueerde, geënerveerde, verveelde of sensatie-zoekende, uitgaande publiek van een wereldstad moest er wel een oogenblik van willen genieten. En zoo is het dan ook in Parijs, dus schrijft do correspondent der N. R. Ct. aldaar aan zjjn blad. Gisteren kreeg ik een briefkaart, waarop vry lakoniek »Als je nog niet in den bouclé naast het Casino de Paris gezeten hebt, ben je je tyd ten achtereen kwart seconde wordt je daar krank zinnig". Wat is er voor een journalist erger dan zijn tijd ten achter te zyn, wat verrukkelijker dan zyn indrukken bij kwart-seconden te kunnen tellen 1 En ik ben er been gegaan, in gezelschap van een onvervaarden, jongen EngelschmaD, en een Hollan der, die in het verre Oosten menig gevaar getrot seerd heeft. Groote hoogt zaal, hel-kleurig verlicht. Midden dwars door de heele zaal, hoog en trotsch, de hei- sche machine. En ineens valt uit de hoogte don derend een karretje neer, spuit weer uit de diepte op, en duizelt hals over kop den reusachtigen cirkel rond, verdwynt. We slaan alle drie ontzet de handen aan 't hoofd. En de man, die in Indië voor niets terugdeinsde, zegt: »dacht jullie, dat ik me in die Satansboepel zou wagen De Engelschman zegt, dat bij er alleen in wil met iemand, waar hy samen mee zou willen sterven. Ik betoog hen, echter niet heel op/ J

Goessche Courant | 1904 | | pagina bijlage 1