1904. N#.9. Donderdag 21 Januari. 91sle jaargang. FEUILLETON Van Verliezen en Vinden. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjB der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t weeiaaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. KIEZERSLIJSTEN. De BURGEMEESTER v»n GOES noodigt de mannelijke ingezetenen, die vóór of op den 15 Mei 1904 den leeftijd van 25 jaar zullen hebben bereikt, uit a. Zoo zij in eene andere gemeente des rijks over het laatstverloopen dienstjaar 1903 zijn aan geslagen tot een bedrag van minstens één gulden in de grondbelasting of over het dienstjaar 1903 in de Personeele belasting of over het dienstjaar 1902/1903 in de Bedrijfsbelasting of de Vermogensbelastingdaar van opgave te doen, onder overlegging van voor vol daan geteekende aanslagbiljetten, vóór 15 Februari 1904. Indien zij meenen op de kiezerslijsten te kunnen worden gebracht op grond van gemeenschappelijk grondbezitmoeten zij tevens overleggen een door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven aanslag biljet vermeldende het bedrag van het aandeel in den aanslag, dat eveneens minstens één gulden moet bedragen, gestaafd door de noodige bswijzen. b. Zoo zij, als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, op den 31 Januari 1904 sedert 1 Augustus 1903 in huur hebben bewoond één huis of gedeelte van een huis met of zonder grond of localen en bijgebouwen niet voor bewoning bestemd, waarvan de huurprijs, per week berekendten minste één gulden bedraagt, of wel achtereenvolgens in de zelfde gemeente twee zulke "huizen of gedeelten van huizen hebben bewoond, daarvan vóór 15 Februari 1904 aangifte te doen. Eveneens de schippers, die in eigendom, vruchtgebruik of huur van 31 Augus tus 1903 tot 31 Januari 1904 hebben gehad een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter of 24000 K.G. laadvermogen. c. Zoo zij op 31 Januari 1904 sedert 1 Januari 1903 bij niet meer dan twee personenondernemingen openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking zijn geweest of als inwonende zoon in het beroep hunner ouders zijn werkzaam geweest en als zoo danig een inkomen hebben genoten van f325 'sjaars, (vrije kost wordt berekend tegen f 50 'sjaars vrije kost en inwoning op f225 'sjaars), daarvan ook voor 15 Februari 1904 aangifte te doen, onder opgave van den persoon of van de instelling. d. Zoo zij op 1 Februari 1904 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van minstens f325, welk pensioen moet verleend zijn door een onder neming, openbare of bijzondere instelling, daarvan voor 15 Februari 1904 aangifte te doen, met opgave van het bedrag van het pensioen of lijfrente en de in stelling of onderneming. Ingeval zij tevens in dienstbetrekking zijn, wor den pensioen, lijfrente en inkomen te zamen genomen voor het vereischto bedrag (f325). e. Zoo zij op 1 Februari 1904 sedert minstens één jaar den eigendom hebben met vrije beschik king over ten minste f 100 nominaal ingeschreven in de grootboeken der Nationale Schuld of ten minste f50 ingelegd hebben in de Rijkspostspaarbankin eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijkheid bezittende Vereeniging, naamlooze Vennoot schap, van eene Coöperatieve vereeniging of van eene stichting, daarvan voor 15 Februari 1904 aan gifte te doen onder overlegging van eene verklaring van de directie der Grootboeken der Nationale Schuld, van den directeur der Rijkspostspaarbank 28 Roman van Gerhard Stein. Zoo verliep deze dag. Hij had niet kunnen wer ken, hij had geen kamer gevonden en vermoeid naar lichaam en ziel kwam hij laat in den avond weer op zjjne kamer terug. Hij stak niet eens licht aan. Vermoeid liet hij zich op een stoel neervallen en keek strak voor zich uit. Zoo zat hij daar langen tijd, steeds slechts met de gedachte in zijn hoofd, dat hij hier niet langer moest blijven wonen. Eindelijk stond hg op, om naar bed te gaan. Zijn oog viel nu op iets wits, dat hij op de tafel onderscheidde. Hij stak de lamp aan en uit het schrift zag hij, dat het een brief van mevr. Driessen was. Weer een manuscriptbromde hjj, opende den brief en las »Beste mjjnheer Heydemann. Uwe hospita vertelde me, dat gij uwe kamer hebt opgezegd. Het spijt me erg, dat we u nu als buur verliezen. Maar vóór gij ons verlaat, zou ik graag nog iets met u bespreken. Zou u morgen kunnen komen Op de koffie misschien 1 Ik ver wacht u bepaald nog eens. Uwe dw. Frederika Driessen." of van het bestuur der spaarbank enz. De spaarbanken hier bedoeld opgericht na 1 Mei 1900 moeten een waarborgfonds van f 25000 bjj de Nederl. Bank gedeponeerd hebben. Zoo zij Doch in de gemeente zelf in de Rijks belastingen zijn aangeslagen, noch vallen onder de bovengenoemde gevallen, maar met goed gevolg hebben afgelegd een examen, door of krachtens de wet ingesteld of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt of betrekking of beroep, daarvan voor 15 Februari 1904 aangifte te doen onder overlegging van het bswijs van gedaan examen. De verschillende aangifte-biljetten zgn kosteloos op de secretarie verkrijgbaar gestold na 1 Februari 1904. Aangifte behoeft niet te geschieden door hen die op de loopende kiezerslijsten voor komen, bedoeld onder lit. 6, indien zij op 31 Januari 1904 alsnog hetzelfde huis of gedeelte van hetzelfde huis, of hetzelfde schip als vorig jaar bewonen door hen die op de loopende kiezerslijsten voor komen, bedoeld onder litt. de en dus wegens pensioen, examen, inschrijving Grootboek of Post spaarbank echter wel door ben die kiezers zgn volgens litt. c en d alinea 2, dus wegens inkomsten uit beroep met of zonder pensioen of lijfrente. Deze personen ontvangen van den Burgemeester o®n aangifte-biljet ter invulling. Goes, 20 Januari 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Propagandaclubs. Wij hebben Maandagavond in de »Prins van Oranje" eene vergadering bjjgewoond van de anti revolutionaire propagandaclub. Als men naar eene bijeenkomst, uitgeschreven door een propagandaclub, gaat, is het toch niet al te naief, te veronderstellen, dat men daar de voortreffelijkheden zal hooren van de zaak, waarvoor de club propaganda maakt. Maar neen, in plaats daarvan hebben we een paar uur lang een spreker hooren afgeven op bet socialisme. Ed dat niet op origineele wijzeneen, met een stapel sociale geschriften naast zich, als een reiziger in politiek, koos de spreker uit heel een rij van vaderlandsche en buitenlandsche socialistische schrij vers citaten en deze werden als tweedebands weten schap uitgegoten over de arme hoofden der toe hoorders, wien het, ten minste do minst ontwikkelden onder hen, wel geduizeld zal hebben bij al die ismen, logiën, enz., enz. Er is natuurlijk geen levende ziel bekeerd, en de propaganda op zoo'n avond is in hare gevolgen tot nul teruggebracht. Daar bjj kwam oog, dat de inhoud der rede uitent sober en droog was en de voordracht niet boeide. Toch hebben we ons nog een oogenblik geamuseerd het was toen de voorzitter was het scbalkscb- heid aan het slot de vergadering bedankte voor het geduld, waarmee zjj den spreker had aangehoord. Waarom we dit alles hier neerschrijven Niet om onze tegenpartij hier onaangenaam te zijn, maar om onze partijgenooten te waarschuwon, dat zij niet in dezelfde fout mogen vervallen. Over het algemeen zien we weinig heil in dor- Het was voor het eerst, dat hij schriftelijk eene uitnoodiging kreeg van mevr. Driessen. Zij wist dus al, wat bij van plan was. Wat zou ze van b§m willen Zeker was het over het vervolg van den roman. Dit lachte hem in 't geheel niet toe, want met zijne drukke journalistieke werkzaamheden kon hij niet dan met groote opoffering van tijd hare manuscripten omwerken. Hij had daar mevr. Driessen in zoo'n langen tijd niets meer van zich had laten hooren reeds gedacht, dat ze niet meer schreef of zijne medewerking niet meor noodig achtte. Nu sloeg deze brief aan al zijne hoop den bodem in. De romanschrgverij zou dus weer beginnen. Aan de uitnoodiging om op de koffie te komen, kon hg zich niet onttrekken. Hij moest gaan, boe ongaarne hij het ook deed. Ongaarnewant hij zou Edith nu weer ontmoeten I Toen hij des morgens opstond, had hij al een zwaar hart. Met elk uur begon hij echter nog onrustiger te worden. Hij dacht niet meer aan mevr. Driessen en hare manuscripten. Alleen doze vraag hield hem bezigZal zij, zal Edith er ook zijn of zal de zuster hem alleen ontvangen Eindelijk was het gewichtige uur aangebroken. Een oogenblik stond hij stil aan de deur, zijn hart klopte onrustig. Hjj belde nu, het dienstmeisje deed hem open en zonder zgn vraag of mevrouw thuis was, te beantwoorden liet ze hem dadelgk in gelijke bgeonkomston. De personen, voor wie zij vooral bestemd zijr, komen er niet, of indien zij er komen, is het betoog voor hen veelal te hoog en hunne hersens krijgen te veel op eens te verwerken. Veel meer nut verwachten wij van kleine vlugschrif ten, die populair zijn geschreven en bij bet lezen waarvan de eigenaar den tijd heeft om na te denken. Maar wil men bepaald dergeljjke bijeenkomsten houden, dan zorge men in de eerste plaats voor sprekers, die de gave van het woord hebben, die weten te boeion en die de door heD behandelde stof machtig zijn. En dan boude die spreker zich niet onafgebroken bezig met het uitmeten van het zon- denregister eener andere partij, maar stelle op den voorgrond wat men zelf voortreffelijks heeftdaar voor make men propaganda. Door enkel pogingen te doen om eene andere partij af te breken, bewijst men allicht te veel eer aan die partij, en wekt men allerminst vertrou wen in', eigen kracht. Dr. Kuypers reis. Van de reis van minister Kuyper naar België is zooveel ophef gemaakt helaas hoeft de minister door zich herhaaldelijk te laten interviewen, meer dan aan een niet ijdel mensch past, daartoe bijge dragen dat het niemand verwonderen kan, dat in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1904 het volgende staat te lezen »In de dagbladen komen allerlei berichten voor omtrent bet doel van een reis van den minister van binnenlandsche zaken naar België. Men vroeg of deze reis een politiek doel had en, zco ja, of de-minister daaromtrent nadere mededeeling kon doen De berg zal dus nu baren, maar het zou ons niet verwonderen, als er ook ditmaal een belache lijk muisje te voorschijn kwam. Wjj worden daarop al eenigszius voorbereid door een Haagscb communiqué, aan verscheiden bladen verzonden. Dit luidt »Nu de minister van binnenlandsche zaken uit Brussel is teruggekeerd, is omtrent het doel van zijn reis naar België niets anders bekend geworden dan dat de minister-president op uitnoodiging van koning Leopold een bezoek aan het Hof van dien souverein heeft gebracht. De ontmoeting is voor bereid door den vorigen gezant alhier, Graaf De Qrelle- Rogier. Tevens wordt verzekerd, dat, welke gevolgtrek kingen men ook uit de reis van dr. Kuyper moge maken, daaronder in geen geval gereend zou kun nen worden het voorbereiden vaneen eventueel bezoek van H. M. de koningin aan koning Leopold We weten dus alvast, wat er niet gebeurd is. Intusschen is ons landje in het buitenland al weer heel wat over de tong gegaan. GOES, 20 Jan. 1904. Daartoe uitgenoodigd door de »Goesehe Anti revolutionaire PropagaDda-club" trad Maandagavond voor een vrij talrijk publiek de zaal was half bezet in »de Prins van Oranje" alhier, de heer N. Oosterbaan van Doesburg als spreker op. Nadat de bijeenkomst door dhr. J. Bvijse met gebed was geopend en hij den spreker had ingeleid, behandelde deze het onderwerp ^Socialisme en stof- de salon gaan. Voor hem stond echter niet mevr. Driessen, maar Edith. Zij beantwoordde zgn groet verlegen en vormelgk, maar toch niet onvriendelijk. >Mijne zuster laat zich verontschuldigen," zeide ze met wat onzekers in hare stem. »Ze werd voor een half uur voor eene gewichtige aangelegenheid geroepen en droeg mij op met u over het manuscript te spreken." VJa, over het manuscript," herhaalde hij werk tuigelijk. »U zal zich er wel over verwonderd hebben, dat het vervolg zoo lang op zich liet wachten vroeg ze. »Nu ja," zei hij aarzelend, »en eigenlijk ook niet. Ik had zooveel te doen er is altijd voel werk voor de redactie." *Dat u geen tijd vondt, om u er over te ver wonderen," voltooide ze. »Nu, met de voltooiing van den roman zal u het dus nog drukker krijgen. Hoe wil u dat aanleggen »Ik weet nietwanneer het echter moet »ls u daaraan dan zooveel gelegen vroeg ze met het onschuldigst* gezicht. Heydemann zag haar verbluft aan. Ze deed im mers, alsof hij geen opdracht kreeg, maar om dit werk verzocht had. »Ik weet werkelijk niet, wat ik hierop antwoorden zal," zei hjj verlegen. »Ik heb het al zoo druk, zoodat ik eigenlijk blij was, dat het manuscript op zich liet wachten. Maar indien mevr. Driessen het vergoding." Naar aanleiding van de vraag Wat is socialisme gaf spr. \óór de pauze een uitvoerig overzicht van het wezen, het doel en de geschiedenis daarvan, waarbij ter sprake kwamen de leerstellingen en bet streven van een aantal manDen en vrouwen uit binuen- en buitenland, die als propagandisten van het socialisme bekend zijn geworden. Hij gaf daarbij als zijne roeening te kennen, dat bet stelsel der democratie is ontstaan in de studeerkamer der ge leerden en niet in de werkplaats van den arbeider. Na de pauze trad bij in eene beschouwing van de »Stofvergoding", hot historisch materialisme, dat hij in lijnrechten strijd achtte met het Christen dom, en voor de toekomst oen groot gevaar noemde, dat Diet it te bestrijden met stoffelgke, maar met geestelijke wapenen. Er werd niet gedebatteerd. Alleen protesteerde dhr. Maschhaupt tegen de weinig kiesche en zeker niet van christelijke liefde getuigende wijze, waarop dhr. O. melding had gemaakt van den dood van Cornelie Hvygevs, die in zijn voordracht als propa gandiste voor hot socialisme was genoemd. Dhr. O. gaf dit niet toe en zeide stellig niet de bedoeling gehad te hebben deze op noodlottige wjjze omgekomen vrouw iu een bespottelijk daglicht te stellen. Dhr. Buyse dankte den spreker voor zijne goede woorden en de aanwezigen voor het geduld, waar mee ze die hadden aangehoord, waarna dhr. O. de bijeenkomst met dankzegging sloot. In de op 3 Dec. jl. gehouden Raadsvergadering is voor één jaar toegestaan een verzoek van de ver eeniging »IJsvermaak" alhier, om jaarlijks van 15 Nov. tot 15 Maart het gebruik te hebben van de Westvest, tegen eeDe jaarlijksche retributie van f 1, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden wat betreft veiligheid en orde. Sommigen meenden, dat door de betaling van deze geringe retributie de vereeniging het recht kreeg om entree te heffen van de personen, die zich op de baan bewogen. Anderen waren echter van' meening, dat door die retributie dit recht vol strekt niet werd verkregen. De laatsten zijn voor loopig in bet gelijk gesteld, doordat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie een proces-verbaal, dat door de politie alhier was opgemaakt tegen een persoon, die zich, zonder entréegeld te hebben betaald, op de baan bevond, heeft terug gezonden met de opmerking, dat dit feit niet vervolgbaar is. Het watir in de Vest wordt beschouwd als te zgn voor den publieken dienst en was daaraan niet onttrokken. De bordjes met bet opschrift, waarbij de toegang werd ontzegd op grond van art. 461 W. v. S., konden hier niets uitrichten. Waarde. De vereeniging van varkenshouders »Eigen Hulp" alhier hield Maandag jl. haar ge wone jaarlijksche vergadering, bijgewoond door 48 leden. Uit de rekening van den penningmeester, bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 498,35, de uitgaven f 93,76, zoodat bet goed slot bedraagt f 404,59. Voor sterfte of afmaking van varkens was uit gekeerd f 89,51, voor verkocht vleesch was terug ontvangen f 39,12 f/2, zoodat de schade door het ver lies van zes varkens bedraagt de som van f 50,38'/j. De drie aan de beurt van aftreden zgnde be6tuurs- wenschtik ben baar zooveel dank schuldig.... Wanneer het moet, kan ik immers ook al het cou rantengeschrijf laten varen >Maar waar denkt u aan riep Edith verschrikt. »Dat zm ik nooit goed vinden." Heydemann zag haar verwonderd aan. »U, u zou Plotseling werd ze verlegen, ze voelde, dat ze zich had laten meevoeren. »Dat zei ik uit vriendschap voir u," hernam ze. »U heeft nu een beroep, waarvoor u geschikt is. Wanneer u het zou opgeven, zou dat zelfmoord zgn." Eenige oogenblikken was het stil. Hij zag voor zich en antwoordde op bitteren toon. »En al was het zelfmoord Wanneer ik het wilde doen, wat kon u dat dan nog eigenlijk schelen, juffr. Editb »Ja, u hebt gelgk, daar sta ik geheel buiten," antwoordde ze droog-weg. »Ja, dat wist ik," zeide bij beslist. »Por slot van rekeniDg is bet toch hetzelfde, of ik dit doe of iets anders, of ik leef, of dat ik dood ben. Niemand zal mg missen, niemand kan het iets schelen of ik voor eene courant werk of criminalistische romans omwerk." >Ja, daarin heeft u wel gelijk," antwoordde Elith. »En daar ik zooveel verschuldigd ben aan uwe zuster, zal ik mij liever geheel aan haar werk wijden. Ik hoop, dat er dan ook nog eenigt-u tijd over zal big ven om voor de >'lagfcode'' te werken.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1