Wemeldinge wegens openb. dronkensohap bij 6e herh. 2 maal gepleegd, werd veroordeeld tot 2 maal 3 weken hecht, en tegen welke vonnissen verzet. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde den commies der posterijen le klasse JJ. Van H., die op heeterdaad betrapt werd op diefstal van Amerikaansche en Congobrieven in het hoofdpost kantoor te Rotterdam, tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Elburg ds. P. de Looze te Oud- Vosmeer. Daar ons Vaderland alle reden heeft zich dankbaar te verblijden over de talrijke zegeningen, die God het, gedurende een tijdperk van vijf-on- twintig jaren, heeft willen schenken in de persoon van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin- Moeder, noodigt het moderamen der algemeene synodale commissie de predikanten der Nederland- sche Hervormde kerk uit, in de godsdienstoefening van Zondag 24 Januari a. sdien dank in den gebede uit te spreken en Hare Majesteit, met het Koninklijk Huis, eerbiedig Gode op te dragen. (Kerkel. Ct.) Gereformeerde kerken in Nederland. lerseke. Beroepen bij de Gereformeerde ge meente alhier, ds. G. Doekes te Heemse. Wolfertsdijk. De leden der Gereformeerde gemeente kozen Zondag j.l. tot diaken in de vacature- A. Nagelkerkedie tot ouderling is benoemd, dhr. G. Weina. Binnenkort zal weder een vergadering worden belegd om te beraadslagen over de wjjze, waarop eerlang tot stichting eener school met den bijbel op gereformeerden grondslag kan worden overgegaan. Onderwijs. Neinkenszand. Tot lid van het bestuur der N. B. zondagschoolvereeniging >Maranatha" alhier is benoemd mej. T. E. Capponin plaats van mej. C. A. de Wildedie naar elders vertrokken is. Buitenlandsche Berichten. President Steyn. Dhr. Gordon Erasersecretaris van president Steyn, schrijft aan de N. R. Ct. »Op uw verzoek kan ik u met blijdschap mede- deeleü, dat het met de gezondheid van den Presi dent nog steeds vooruitgaat. In de laatste maanden was de verbetering veel sneller dan vroeger. Zijn BoogEd. kan nu aan den arm van mevrouw Steyn iederen morgen een wandeling van ongeveer twee kilometer op de proméffade de la Croisette doen. Zijn HoogEd. rust gewoonlijk tweemaal dien minu ten gedurende de wandeling. Alleen blijven de oogleden nog wat zwak en zijn do armen en handen halsstarrig, maar ook daarin beginnen wij langzamerhand beterschap te bespeuren. Zijn HoogEd's algemeene gezondheid is uitste kend, zoodat wp het volste vertrouwen koestereu, dat de genezing, te Montreux begonnen en in Rei- chenhall voortgezet, hier te Cannes zoo niet geheel, toch bijna volkomen zal zijn. President leeft dus in de hoop, nadat hij een tijdje in Holland heeft doorgebracht, om tegen hot einde van den zomer naar Zuid-Afrika te gaan President is hier onder de behandeling van den door professor Winkler aangewezen geneesheer dr. Barodat. Bij wordt iederen morgen gemasseerd en neemt iedere week een stoombad." Gemengde Berichten. Vrijdag hield de afdeeling Krabbendijke der »Centrale Vrijzinnige Kiesvoreeniging" hare verga dering bij dhr. W. Krijger. Het aantal leden was tot 51. gestegen. De voorloopige statuten werden met enkele wijzigingen goedgekeurd. Het bestuur bestaat uit zeven leden, waarvan elk jaar de helft aftreedt. Op Vrijdag a. s. zal de heer Vorsterman van Oyen hier eene lezing houden. Kapelle. Zaterdagnamiddag verkeerde een groot gedeelte dezer gemeente in opschudding, doordat de arbeider B. Jdie werkzaam was geweest in het veld, dood huiswaarts word gevoerd. Naar men zegt was de man door een hartverlamming getrof fen en plotseling overleden. Kwadendamme. De vorige week heeft alhier een ernstige diefstal plaats gehad. Terwijl man en vrouw afwezig waren, is bij dhr. J. Hoenebehalve een ham en wat spek, een som gelds van f 67 od zich echter weldra. Hij had reeds veel beleefd en hij wist, hoe zonder ling de menschen soms konden zijn. Wie weet, welk eene onaangename zaak Heydemann van daag gehad had. Hij bleef daarom beel rustig en zei >Neen, mijn jongen. Denk maar niet. dat ik mij er maar zoo bij neerleg. Ik nader mijn doel reeds. We zullen eens zien 1" Heydemann had een besluit genomen. Om elke verzoeking te ontkomen had hij zijne kamer opge zegd en zag nu uit naar eene nieuwe in de nabij heid van het bureau. Nadat hij zijne hospita hiermee in kennis gesteld had, ging hij vlug de trap af. De deur van mevr. Driessen's woning bleef gesloten. Edith was ner gens te zien. Dat paste juist bij zijne stemming. Hij wilde niets meer weten, hij wilde Edith uit zpne herinnering verbannen. Ja, nu was het hem duidelijk: hij had haar lief, hartstochtelijk lief. Hij had zich geheel voor baar willem opofferen, indien zij het gewenscht had. Maar zij wonschte het nietze wonschte niets van hem. Bij was dat geloofde hij zeker een nul in hare oogen, een onbeduidend mensch, de schrijver van hare zuster. En daarom had ze met hom wel mogen eeDig goud en zilver gestolen. Daar deze som juist tot het betalen van pacht was bestemd, is de man er deerlijk door teleurgesteld en het medelijden met hem is dan ook algemeen. Waarde. Vrijdag jl. werd door de muziek vereniging >Paul Kruger" alhier in de openbare school een concert gegeven, dat door een vrij tal rijk publiek werd bijgewoond. Het programma be vatte een zestal muziekstukken, die zeer verdien stelijk werden gespeeld, alsmede een tweetal blij spelen en twee voordrachten. Vooral de blijspelen, getiteld »Bergen en Dalen" en »Knoopen in den zakdoek" vonden veel bijval. Dat alles zeer ten genoege van het publiek was, bleek wel uit het uitbundig applaus. Te Hoedekenskerke hebben Woensdagavond j.l. ongeregeldheden plaats gehad, waarvan onze correspondent ons om tot nu toe onopgehelderde roden onkundig heeft gelaten. Wij moeteD derhalve onze toevlucht nemen, tot hetgeen wij omtrent deze zaak vinden in de MiddeltCt. Het eerste bericht daariu geplaatst, maakte op ons den indruk van partijdigheid en we zouden het dan ook niet hebben overgenomen, indien üiet in het volgend nomraer plaats was verleend aan oen stuk van den betrokken predikant, zoodat onze lezers de zaak nu van twee kanten kannen bezien. Het eerste bericht dan luidde Woensdagavond was ons dorpje in beroering. De eigenmachtige handelingen van den predikant der Herv. kerk alhier hadden reeds sedert geruimen tijd de gemoederen geprikkeld van een overgroot deel dezer gemeente en nn had Z. Eerw. voor d'en avond den kerkeraad weten te bewegen om in de Herv. kerk eene bijeenkomst te houden met muziek uitvoering, waarbij jongelingsvereenigingen uit de omliggende plaatsen genoodigd waren. Voor deze muziekuitvoering had bij geen toestemming ver zocht aan den burgemeester en evenmin had bij aan kerkvoogden vergunning gevraagd om het kerk gebouw voor deze doeleinden te mogen gebruiken. De omstandigheid, dat deze bijeenkomst tegen 10 cent entrée door het publiek kon bijgewoond worden, werd door het volk als eene aanleiding tot oproerigheid aangegrepen, hoewel do afkeer van gebruiken d la Leger des Heils, in sommige oogen misbruiken, dis in den laatsten tijd onder leiding van don predikant in zwang komen, er de dieper liggende oorzaken van waren. Den heelen avond trokken zingende en joelende troepen volk door 't dorp, terwijl de politie medewerking van het publiek noodig had om handtastelijkheden of baldadigheid te voorkomen. Het bleef dezen keer echter alleen bij eenige stukgeworpen ruiten. Naar aanleiding van dit bericht schreef ds. Kuylman aan do M. Ct. Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van het bericht van uto correspondent uit Hoedekens kerke, voorkomende in de editie van Vrijdag 15dezor. Allereerst een woord van dank voor het onder schrift der redactie, waardoor reeds geheel objectief de onwaarde van het partijdige stukje werd aan getoond. Ik mag er zeker nog wel iets bij voegen. Dat de kerkeraad voor een godsdienstige samen komst aan den burgemeester vergunning zou dienen te vragen om van haar eigen kerkgebouw gebruik te mogen maken, is pure onzin, terwijl overleg (nog niet eens goedkeuringmet de kerkvoogdij alleen dan noodig is, als de laatste er geldelijk bij be trokken is. Daar nu de kosten voor verlichting, schoonmaken, enz. enz. door den Ring van Chr. Jongel. ver- eenigingen zijn gedragen, was dat overleg niet noodig er is trouwens op dit oogenblik in de gemeente geen president-kerkvoogd, tot wien men zich zoo Doodig bad kunnen weDden. Na over den toon van dit berichtje. Uitdrukkingen als Eigenmachtige handelingen, de predikant ha f den Kerkeraad weten te bewegen, ge bruiken it la Leger des Heils, blijven voor rek en i Dg van den schi p ver. Een onpartijdig beoordeelaar ziet er slechts een mislukte poging in, om de ar moede van betoog door groofce woorden te bedekken. Maar do doorloopende toon is zoo beslist partijdig, dat het duidelijk blijkt uit welke bron nw corre spondent heeft geput. Had hij den predikant om nadere inlichtingen verzocht, dan ware zijn stukje nooit verzonden. De werkelijke toedracht der zaak is als volgt De vergadering van den Ring van Christel. Jongei. Ver. werd, na toestemming van den kerkeraad en na afkondiging in een openbare godsdienstoefening, gehouden in de kerk, met welwillende medewerking van het Chr. harmonie-gezelschap ^Hosanna" uit Goes. spelen als de kat met de muis. En zij had met hem gespeeld, zij had het als eene tijdpasseerieg beschouwd. Maar nu zou het voor goed uit zijn. Bij zou zijn troost in zijn werk zien te vinden. De tijd zou genezing brengen. Met geestdrift toog bij nu aan het werk, maar het vlotte minder dan ooit. Hoeveel moeite hij ook deed het meisje te vergeten, steeds levendiger zag hij haar in zijne gedachten voor zich. Hij kon aan niets denken dan aan haar. Elke poging, om aan iets anders te denk3n, was te vergeefsch. Steeds weer stond ze voor hem en onophoudelijk gevoelde hij het gemis van hare wederliefde. Ontstemd wierp hij zijn pen weg en verliet het bureau. Hij ging op weg, om eene nieuwe kamer te zoeken. Hij ging nu trap op, trap af, bezag groote en kleine kamers, eenvoudige en mooi ge meubileerde maar geene was hem naar den zin. Hij wist zelf niet, hoe hij de kamer wilde hebbenhij had slechts één gedachte, namelijk weg te gaan uit het huis, waarin Edith woonde en haar nooit weer te zien. (Wordt vervolgd.) De toegang word voor niet-leden opengesteld tegen betaling van 10 cent om eenigszins aan de reiskosten van het gezelschap en aan de vergoeding van hun verloren werkuren tegemoet te komen. Tegen oen en ander werden verscheidene manne* opgeruid, onder wie echter maar enkele leden mijner gemeente. Ik tart uw correspondent om zijn zeggen van een overgroot gedeelte der .gemeente waar te maken. Hij weet zeer goed, dat bij de laatste stemmingeD gebleken is, dat dat overgroot gedeelte te beschikken heeft over 8 a 10 stemmen en dat verder alle leden als éen man staan met den kerkeraad en predikant. Neen, mijnheer de redacteur, het waren enkele kwaadwilligen, natuurlijk versterkt met hen, die buiten alles staan, maar gaarne meedoen aan een ^relletje" die te vergeefs hebben getracht de bijeenkomst te doen mislukken en de orde te ver storen. Dat sterke drank ook hier weer een groote rol speelde dat die zelfs is uitgedeeld, heeft men mij uit vertrouwbare bron medegedeeld. Enkele feiten om op de houding der tegenstanders een licht te werpen. Toen de vergadering in de kerk niet kon wor den verstoord, werd het rijtuig van den ouderling M. J. Bakker weggesleept en buiten het dorp in een diepe sloot geworpen, zwaar beschadigd. Mijn vrouw werd buiten getrapt. Ik zelf werd door een (brood)dronkon bende opgewacht en ge volgd onder gejoel en gespot met niet onduidelijke bedoelingen, zoodat ik tot mijn huis toe door de politie moest worden begeleid. Dat, ondanks alles, de bijeenkomst voortreffelijk is geslaagd en handtastelijkheden tijdens en na de vergadering zijn voorkomen, is alleen te danken aan de kalme en waardige houding der Ringleden, ten getale van 130 tegenwoordig, die alles ver meden wat eenige aanleiding zou kunnen geven, hoewel zjj werden gescholden en met steenen ge worpen, en aan den heer IJ. Riemensbrigadier der rijksveidwacht alhier, wien ik bij dezen, ook nameDS de gemeente, bartelijken dank betuig voor zijn bezadigd, maar beslist optreden. Met de zekerheid hiermede de lezers van uw blad beter te hebben ingelicht omtrent de toestan den in cnze gemeente, en u, mijnheer de redac teur, dankend voor de welwillend verleende plaats ruimte, toekeu ik, enz. Zaterdag was hot de dag, dat het terrein van de oude Beurs te Amsterdam door de sioopers had moeten worden opgeleverd. E>it zou ook in der daad gebeurd zijn, meldt het N. v. N., indien de vorst geen belemmering had gebracht in het vervoer van steenen en puin. De slooping toch is zoo goed als afgeloopen, doch het grootste gedeelte van het terrein is nog als bezaaid met steenklompen, die men thans weder begonnen is wog te ruimen. Daarmede zijn 45 mannen aan het. werk, waaronder niet zijn begrepen de werklui voor het herstellen van het kanaaltje, dat op het terrein van de Beurs aan de zijde van het Damrak loopt. Hiermede zal nog geruimen tijd heengaan, alvo rens het geheele werk kan worden opgeleverd. Ge middeld hebben vanaf 28 Juli, op welken dag met de slooping werd begonnen, op het terrein honderd man gearbeid. Een ernstig geval. Namen wij dezer dagen onder alle voorbehoud uit de N. R. Ct. een bericht over, betreffende een kwestie aan de Chr. school fe Heusden, thans lezen wij in het Chr. Schoolblad «Donderdagochtend ontvingen we nog een bericht uit Heusden, dat we niet zóó konden opnemen, dewijl de berichtgever zijn naam niet gemeld heeft. Bedoeling er van is allen bevoegden ten ernstigste te ontraden naar de vacante betrekking van hoofd der Chr. school aldaar te solliciteeren. Kwesties tusschen den eersten bestuurder der school, ds. Laatsman, en da onderwijzers, die zich telkens weer laten verlokken om de vertrokkene of verjaagde onderwijzers op te volgen, zijn daar chronisch. Den laatsten zomer moesten het hoofd en de onderwij zeressen door fusschenkomst van den deurwaarder hun traktement zien te krijgen, 't Hoofd heeft nu gestaakt ook al wegens te vergeefs gevraagde be taling over December en is nu ontslagen enz. enz. Een plaatsvervanger was er al den volgenden morgen. Zal thans de waarschuwing baten De Heusden- sche schoolzaak is een schande voor ons Christelijk onderwijs. (De Ned.) De gemeenteraad van Woudrichem verwierp met algemeene stemmen een voorstel van den thans antirevolutionairen, vroeger socialistischen burge meester Verhagen om voortaan de vergadering met gebed te openen. Te Delft heeft Vrijdagnacht, te ruim 2 uren, de vrouw van een stoelenmatter op de straat het leven geschonken aan een zoon. De politie, die de vrouw in hulpbehoevenden toestand aantrof, heeft moeder en kind per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Een slager uit Maassluis kocht eene koe van een arbeider in Maasland en betaalde met een bankbiljet van honderd gulden. Thuis gekomen be merkte hij, dat hij een biljet van tweehonderd gulden in zijn portefeuille moet gestoken hebben. De ver- kooper houdt vol, dat hij een briefje van honderd gulden heeft ontvangen. De justitie bemoeit zich met de zaak. Zaterdagochtend had op de hoogere burger school te Zutphen, bij het nemen van een proef op de les in scheikunde aan de leerlingen van het gymnasium, een ongeval plaats, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Bij het ontwikkelen van waterstofgas sprongen met een hevigen slag beide flesschen, en do scherven werden met groote kracht weggeslingerd. De leeraar, dr. S., kreeg twee verwondingen, een aan de wang en een boven het oog, en een der scherven sloeg zijn brilleglas aan splinterswonder boven wonder werd het oog niet geraakt. Eeö der leerlingen bekwam drie ver wondingen, twee aan de wangen en een aan het voorhoofd. Bjj onderzoek bleken de verwondingen gelukkig van onsckuldigen aard te zjjn. Hoe hevig de kracht was, waarmee de glas scherven werden weggeslingerd, bljjkt daaruit, dat eenige ruiten in de ramen van het vertrek en in de glazen deuren van een kast met instrumenten, met kleine gaatjes doorboord, doch niet stuk ge sprongen zijn. (Z. C.j Te Ede prikte zich de 20-jarigo R. v. d. W. met een vork in de onderlip. Er kwam een zweertje op, dat hij met een rooden zakdoek afveegde. Waarschijnlijk zijn daardoor smetstoffen in de wonde gebracht, want spoedig zwollen hoofd en borst ge weldig op. Na ruim negen dagen volslagen bewus teloos te zijn geweest, is v. d. W. overleden. Een operatie op 't laatst gaf geen hulp meer. Een dergelijk geval deed zich voor te Leme- lerveld. De arbeider M., een man van omstreeks dertig jaren, had aardappelen uit een kuil gehaald. Toen had hij een onbeduidend wondje aan zijn bovenlip. Vermoedelijk heeft hij er langs gestreken met den pas gewasschen zakdoek, of met de be zoedelde hand. Des avonds reeds klaagde bij^ over pijn. Den volgenden dag was de bovenlip sterk gezwollen. De daaropvolgende dagen zwol heel het gezicht vreeselijk. De ingeroepen hulp van een arts mocht echter niet baten. De ongelukkige is na veel lijden overleden. Hij liet een jonge weduwe en een zeer jong kindje na. De wereld wil bedrogen zijnof Papuss uit de jlesch. De bonger-kunsteoaar Papuss heeft Zaterdag avond, vier dagen vóór z'n tijd, de flesch verlaten. Hij was verleden Zondagmiddag verzegeld en zou, als alles goed was blijven gaan, eerst Woensdag avond de flesch verlaten hebben. Maar het gmg niet goed de laatste dageD, lezen we in de N. R. Ct. Als er in de zaal werd gesproken of gelachen, niet eens over of om Papuss, trok deze soms zijn dolkmes en begon hij grof te vloeken en te schel den cochons, canaille, enz. Naar aanleiding van dit onhebbelijk optreden tegenover het publiek beeft do gérant van De Dooie aan den impresario, die met de directie van De Doele had gecontrac teerd, een brief geschreven, waarin hij er tegen opkwam, dat er in zijn lokaal dergelijke taal werd gebezigd. De impresario, die het optreden van Papuss ook zeer ongepast vond, stelde den man in de flesch met den inhoud van dit schrijven in kennis. Papuss echter lachte er wat om, «hij kon vloeken, zoo hard hij wou." Dat gebeurde Woens dagavond, en Woensdagnacht gaf Papuss ineens te kennen, dat er in plaats van twee kwartjes een gulden van de bezoekers moest worden gevraagd. De gérant en de impresario konden zich hiermee niet vereenigen, en begeleid door politie gingen zij naar Papuss om hem te zeggendat het entreegeld niet verhoogd mocht worden, aangezien men had te rekenen met het publiek. Papuss echter bleef op zijn stuk staan en trok weer eens zijn dolkmes. Doch toen hem werd aangezegd, dat hp met flesch en al op de Coolvest gezet zou worden, als hij niet binnen twee minuten zijn beslissing ingetrokken had, werd hij kalm en stond hij het publiek fat soenlijk te woord. Donderdag schijnt zonder incident van beteokenis te zijn voorbijgegaan, maar de Vrijdag bracht het begin van het eindewat er toen is gebeurd, moet Papuss1 flesch, in figuurlijken zin, hebben doen barsten. Een werkvrouw kwam 's avonds aan den gérant van De Doele en den impresario vertellen, dat zij met haar eigen oogen, héél duidelijk had gezien, dat Papuss voedsel had gebruiktgeklutste eiers en bouillon en knakworstjes. Zijn vrouw had hem dat alles gegeven. Enkele personen hebben zich toen later verdekt opgesteld, achter een venster met een gordijn, en hebben eveneens waargenomen, 'dat Papuss smakelijk een en ander gebruikte. Door te kpken in een spiegeltje, dat in zijn flesch hing, kon hij zien, wanneer iemand de zaal binnenkwam dan werd de maaltijd natuurlijk gestaakt. Na deze ontmaskering ging de impresario met den gérant van De Doele overleggen, hoe hij het best het contract met Papuss zou kunnen ontbinden. De gérant dacht, dat hij naar een deurwaarder of een advocaat moest gaan. Maar Papuss scheen in middels al lont geroken te hebben. Terwijl de heeren nog overleg pleegden, hoe de zaak ingepikt zou moeten worden, kwam de controleur mededeelen r>Papuss staat al buiten zijn flesch, hij heeft de ruit ingeslagen." En het rijtuig stond reeds voor, en de bagage was al gepakt. Bij deze bagage moeten eenige flescbjes zijn geweest, waarin aan den man in de groote flesch voedsel werd toegediend, door zijn vrouw en ook wel eens door een der controleurs, die den impresario Vrijdagavond van deze «onge- regeldheid" heeft in kennis gesteld. De heer en mevrouw Papuss zijn heengereden, en de impresario heeft zich bij den officier van justitie vervoegd met het verzoek, »maatregelen te treffen." De rechter te Preston in Engeland heeft Woensdag een koopman van 52 jaar veroordeeld tot schadevergoeding wegens verbreking van trouw belofte. De verloving dagteekende van 1878. Zij was toen twintig. Hij beloofde haar te trouwen na den dood van zijn moeder, die toen 61 was. De oude vrouw overleed in 1901, in den gezegenden leeftijd van 84 jaar. Toen zeide de treurende zoon »Wp moeten wachten tot moeder in haar graf koud is". En het hu welp k werd vastgesteld in Maart 1902. Maar op het laatste oogenblik ging hp naar Amerika en verloofde zich met een ander. Daar stond de vrouw, nu 46 jaar oud, na ruim 25 jaar lang wachten, en viermaal had zij in dien tusschen- tijd een aanzoek van anderen afgeslagen. De rechter wees haar 750 schadevergoeding toe. Van een verschrikkelijke zeereis kan een kapi tein uit Sagard op Rügen meespreken. Hij bevond zich met zijn stoomschip in de Indische wateren, Zijn geheele lading bestond uit petroleum in blikken kisten. Plotseling brak aan boord brand uit en ter wijl de manschappen onderwpl druk aan het blus- schen waren, ontstond in het middenschip een

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2