1904. iN". 8, Dinsdag 19 Januari. 91"' jaargang. FEUILLETON Van Verliezen en Vinden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 2„fi5« Afzonderlijke nommers B C6nt. Inzending van adverfenftiën vóos* 2 uren op den dag dep uitgave. COURANT Do prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 5ü cent, eiken regel meer 10 ct. Bji directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prpa slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijkt- en doodberichten on de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1 10 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De op 9 Januari 1904 aangekondigde BEPER KING VAN VERVOER over de kunstwegen in deze provincie is buiten werking getreden met middernacht tusschen 16 en 17 Januari 1904. Goes, den 16 Januari 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. GOES, 18 Jan. 1904. De Staatscourant geeft een overzicht van de opbrengst dor Rijksmiddelen over de maand Decem ber en daarmede ook over het afgeloopen jaar. Ons eerst bepalende tot do laatste maand van het vorig jaar, zegt de N. Ct., zien wij, dat do op brengst weinig verschilt van die in December 1902. Ze i3 enkele duizenden guldens hooger. Toch zijn er in sommige rubrieken aanzienlijke schomme lingen aan te wijzen. Zoo in die der directe be lastingen, welke bijna 2 ton meer opbrachten dan in het vorig jaar, veroorzaakt door hoogere ont vangsten bij de grondbelasting en do bedrijfs belasting. Verder verdient opmerking, dat de suikeraccijns met 1 i/s ton beneden December 1902 bleef en de successierechten bijna 3 ton minder opleverden. Dat niettegenstaande deze laatste tegenvallers December 1903 een goed figuur maakt, is een ge volg van de stijging van bijna alle andere bronnen van inkomst. Van de directe belastingen spraken wij reeds. D) invoerrechten gaven f 66,000 meer. Da accijnzen, behalve die op de suiker en die op het geslacht, toonen alle hoogere opbrengsten, zoo ook de zegel-, registratie- en hypotheekrechten, ea voorts de domeinen, posterijen en loodsgelden. Alleen de rijkstelegraaf bleef iets beneden 1902. December 1903 gaf aldus een opbrengst van f 13.065.130.52 tegen f 13.039.019.88 in Decem ber 1902. En nu het geheele jaar. Dit geeft reden tot groote tevredenheid, want tegenover een totaal-generaal van f 144,049,346,62 in 1902 staat een opbrengst van f 147,828,508,39 in 1903. Dit is een vermeer dering van bijna 3.8 millioen gulden. Evenals dit in de maand December het geval was, hebben over het geheele jaar bijoa alle mid delen meer opgebracht dan in 1902. Enkele uit zonderingen vioden wij bij de accijnzen. De wrjn- accijns bleef met een f20,000 en die op het ge distilleerd met ruim f 120,000 beneden het vorig jaar. Hieruit volgt, dat de overige bronnen van inkomst, behalve met bovengenoemde 3.8 raillioeD, gestegen zijn met het bedrag, dat de ie accijnzen en enkele kleinere middelen minder opleverden. Van de ongevesr 4 millioen gulden meer komen in rondo sommen voor rekening van de grondlasten ruim f150,000, de personeele belasting f144,000, de bedrijfsbelasting f 135,000, de vermogensbelasting f 144,000, de invoerrechten f515,000, de suikerac cijns f868,000, de bier- en wijnaccijns f33,000, de accijns op het geslacht f40,000, de zegelrechten f50,000 do registratierechten f389,000, de hypo theekrechten f 55,000, de successierechten f 535,000, de posterijen f590,000, de rijkstelegraaf f91,000 en de loodsgelden f188,000. Deze opgaaf levert voorzeker het bewijs, dat de landsinkomsten regelmatig stijgende zijn. 27 Roman van Gerhard Stein. Het grootste deel van den weg hadden ze reeds afgelegd en het gebouw van de sDagbode" was reeds te zien, toon Edith plotseling vroeg »Maar waarom kwam u toch niet gedurende al dien tijd? Frederika is er zeer verwonderd, ja boos om en meent dat u, nu u journalist is geworden, niets meer van ons wilt weten." »Maar, juffrouw Edith," stamelde hij, »ik ver zeker u ik geloofde juist het omgekeerde »0," zeide ze vriendelijk, »ik dacht al zoo iets en weet, dat u het zeer druk hebt. En dat zeide ik ook aan mijne zuster. Weet u, dat mynheer Beutler in dien tijd vaak bij ons is geweest En zijn vriend Bohne ook." i>Wat zegt u? Bohne is vaak bij u geweest?" vroeg hij onaangenaam verrast, Hij heeft me daar niets van gezegd." Ze zag hem lachend aan en monsterde daarbij onwillekeurig vlug zijne gestalte en vond, hetgeen ze eigenlijk reeds dadelyk opgemerkt had, dat zijne verschijning veel zelfbewuster was dan voor eenige Daar voor 1903 een bedrag van f 138,801,715 aan inkomsten was goraamd, word die raming met niet minder dan 9 millioen gulden overtroffen. Invoerrechten. Men verzekert, dat het nieuwe tarief van invoerrechten, zoo 't niet deze maand ver zonden wordt, de Tweede Kamer in den loop van baar aanstaanden zittingtijd na het reces zal be reiken. De opbrengst der gewijzigde heffing wordt ge raamd op 9 millioen gulden meer 'sjaars. öath. Tot surnumerair bij de Staatsspoorwegen, station Kapelle-Biezalinge, is met ingang van 28 dezer aangesteld de heer Jac. Blok Jz. alhier. Schone. Do loop der bevolking van 1903 tot 1904 in deze gemeente is als volgt: Op 1 Januari waren bier 395 m., 397 v., totaal 792 personen. Geboren werden in 1903 10 m 17 v., totaal 27; overleden zijn 4 m., 4 v., tonaal 8 in de gemeente hebben zich gevestigd 16 m., 19 v., totaal 35; uit de gemeente vertrokken 38 m., 38 v., totaal 76, zoodat de bevolking 1 Januari 1904 bestond uit 379 m., 391 v., totaal 770 personen. Er werden 9 huwelijken gesloten. Wekelijksch algemeen overzicht Op het oogenblik, waarop wij dit overzicht schrij ven, valt er nog niets definitiefs mee te deelen omtrent den toestand tusschen Rusland en Japan. Wij zeggen op het oogenblik, want ieder uur kan de ernstige vraag, of het oorlog zal zijn of vrede, beslist worden door eene onvoorzichtigheid, door een verzuim of door een noodlottig toeval. Wil men eene optimistische beschouwing, welnu dan fcrooste men zich met de meening van som migen, dat Japan liet goede moment om den oorlog te verklaren heeft verzuimd de Russen worden in bet Oosten eiken dag sterker. Men hoopt ook, dat er eene oplossing zal zijn te verkrijgen op den grondslag van afbakening van twee belangensferen, met eene neutrale Zone daartusschen. Wil men eene pessimistische beschouwing, men neme aau, wat in Berlijn »uit goede bron" wordt verzekerd, dat Japan aan Rusland geantwoord heefr, de onzijdig-verklaring van Noordelijk Korea niet te kunnen overwegen. Japan doet echter een tegen voorstel. De onzijdigheid van de noordelijke streek van Korea zou wel aannemelijk zijn, indien tegelijk een strook laugs don Mantsjoerschen oever van do Jaloe onzijdig werd verklaard, zoodat die grens rivier het midden zou vormen van eene onzijdige Zone; iets dat Rusland stellig niet zal aannemen. Maar zooals we zeiden, men weet niets stelligs. Er kunnen, nu beide mogendheden zwaar gewapend tegenover elkaar staan, en men nota's en telegrammen wisselt, die soms tot misverstand aanleiding geven, onverwachts dingen gebeuren, die'do hoop op vrede den bodem inslaan. Met het onverwachte moot iD dezen toestand rekening gehouden worden. Voor mogelijke nadere tijdingen zie men onder de Laatste Berichten. De Kamer in Frankrijk zal zich binnen enkele dagen hebben bezig te houden met- het feit, dat de Regeering een Elzasser als een vreemdeling, een Dnitscher, als zoodanig over de grens beeft laten zetten, waaidcor zij, zeggen de patriotten, het trac- taat van Frankfort heeft erkend. Men zou zoo meenen, dat dit altijd erkend was, maar de pa- weken. Hij was, naar bet scheen oen ander mensch geworden. »Ja, mijnheer Bohne komt dikwijls," hernam ze, »en als altijd is hij werkelyk een heel onderhoudend mensch. Denk u eens aan, bij maakt mij ijverig bet hof." »Dat is onbeschaamd genoog van hem zei Hey demann heftig. »Deze praalhans, deze opsnijder »Ach, maar wat oordeelt u nu scherp," ant woordde Edith onschuldig. Mijnheer Bohne beeft wel is waar eene levendige phantasie, maar is overigens toch een net mensch." Hij bevalt u dus heel goed, niet waar zei hij met bitteren spot. Edith ontging de scherpe toon niet, waarop hij dit zeide. Dit verheugde baar juist. Een triomfan telijk lacbje kwam om hare lippen, toen ze ant woordde »0, ja, hij bevalt me heel goed." Heydemann werd stil en bleef ook stil, toon ze langzaam verder gingen. Zijn keel was als toege- schroefd, hij kon geen woord zeggen. Ze deed echter alsof ze hierop niet lette. Ze bleef vroolijk, ja scheen opgewekter dan ooit. Ze stonden nu voor het gebouw van de »Dag- bodo" en Heydemann wilde afscheid nemen. kooit ons toch zeker eindelijk weer eens op zoeken," vroeg ze vriendelijk, toen ze hom de hand triotten in Frankrijk zijn van andore meeniog. Het geval heeft zich als volgt toegedragen. Do abbé Dehors is een geboren Elzasser, doch Duit- scher geworden door het oorlogsrecht. Hij heeft den eed van trouw afgelegd aan hot Duftsche Rijk, want bij is lid van den Rijksdag. Hij zou eene voordracht houden te Luneville, waar het sluiten van eene kapel do gemoederen in beweging had gebracht. Het was te voorzien, dat do abbé zou te velde trekken tegen de anti-kerkelijke politiek van het ministerie Combes. Nu bestaat er in Frank rijk eene wet, volgens welke personen uit het bui tenland, die men verdenkt van minder welwillende bedoelingen jegens do Republiek, kunnen worden verwijderd. Op grond hiervan hoeft do prefect van Luneville den abbé het verblijf in Fraukrijk ontzegd. Vandaar groote beweging tegen do Regeering. De Gaulois schreef, dat h 'f ministerie-Oomfes niet alleen »hot tractaat van Frankfort heeft er kend," maar zich ook tot een onderworpen slaaf van Duitschland heeft gemaakt." En de hoer des Esrarts, bij wien de abbé zou hebben gelogeerd, heeft bet Kabinet in do Kamer willen interpelleeren Dat had Donderdag plaats, ten minste het verlof tot een interpellatie werd gevraagd. Do minister president wilde een week uitstel, doch de geheele rechterzijde eischte onmiddellijke bespreking. Do heer Combes kreeg zijn zin, maar uit de wijze, waarop gedebatteerd werd over dit uitstel, blijkt, dat het bij de interpellatie zelf wel eens warm kan toegaan. Dat is niet zonder bedenking ook, nu volgens do meening ran sommigen het »bloc," dat is de gecombineerde meerderheid, die het ministerie door dik en dun volgt, scheuren begint te ver- toonen, daar ettelijke radicaal-socialisten huDne fracti® bobben verlaten, tengevolge het verkiezen van eea vice-president van de Kamer. In Engeland is Chamberlain nog steeds bezig de groote schare tot protectie te bekeeren. Hij stelt bet volk voor oogen het schitterend beeld van eon Groot Engeland, een wereldrijk, het eerste ter we reld. Om dit beeld to voltooien, om de volmaakte aaneensluiting van de koloniën met hot moederland tot stand te brengen, eischt hij ietsniet veel na tuurlijk volgens zijne redeneeringen, eene kleinig heid, zoo goed als niets. Men zal een weinig meer moeten betalen voor sommige levensmiddelen. Maar wat beteekent dat, als men een zoo verbeven doel najaagt En de groote schare, op wier edelmoe digheid aldus een beroep wordt gedaan, laat zich bij den neus nomen, stemt toe, en laat »onzeJoe" leven. Maar onder de personen, die zich niet laten ver blinden door de rhetorica van Chamberlain behoort de hertog van Devonshire. Deze man, die oorspron kelijk liberaal was, heeft zich indertijd van Gladstone afgescheiden, toen deze op het punt stond om Ier land de zelfstandigheid te geven, waarin do hertog het begin zag van eene verbrokkeling van het Brit- scho Rijk. Aan het hoofd van de unioniston verbond hij zich toen met do conservatieven. Thans beeft hij zich van den eersten minister Balfour, die geheel onder den invloed staat van Chamberlain, afgeschei den en de vereeuiging voor vrijhandel, die de plan nen van den ex-minister van koloniën bedreigt, staat onder 's hertogs bescherming. Vrij bandelaar is deze en wil bij blij ven. Chamberlain is het echter volstrekt niet met den hertog eens, dat de partij, omdat deze er uit gaat, zal ophouden te bestaan. Hij wil de leden daarover in het voorjaar laten beslissen. reikte. Heydemann zag de kleine, net gehaadschoende hand, zijn blik bleef er even op rusten, maar bij nam ze toch vluchtig aan, zonder b&rtelijken druk. >Ik weet niet... ik heb zooveel te doen. Ik zou u ook niet graag storen." En voor ze hierop iets kon antwoorden, was hij verdwenen. Wat wilde zo dan met dezen Bohne? Waarom vertelde ze me dat vroeg bij zich zelf af. Hij dacht en dacht eu kwam ten laatste tot de con clusie, dat het een wenk moest zijn. Een wenk om niet meer t9 komen en te storen. De zusters hadden zich gedurende al den tijd, dat hij weggebleven was, niet om hem bekommerd. Mevr. Driessen scheen het wel zonder hem te kun nen stellen. Maar waarom vroeg Edith dan waarom hij niet was gekomen Waarom zei ze dan, dat bare zuster hem dit kwalijk nara Waarom had ze hem nu dan weer uitgenoodigd Mismoedig ging hij aan zijne schrijftafel zitton, maar het werk vlotte niet. En in deze ongelukkige stemming kwam Bffine hem nog storen met zijn ongewone levendigheid. »Goedan raorgeD, Heydemannetje Ho-3 gaat het?" riep hij. »Ik heb goede berichten voor u." »Zoo vroeg Heydemann spottend. Bohne lette niet op den spottenden toon, waarop Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In do zitting van 16 Januari 1904 zijn ver oordeeld wegens Ooertred. leerplichtwetP. J. do H., J. A. de L., A. H., M. H., M. G., A. D., A. van de W, C. S., J. W. F., P. van G., A. V., G. C. V., A. van de H., I. R., A. G allen te Wissenkerk»*, G. de S., D. K., T. V., J. B., S. V., te Colijnsplaat, ieder tot flb. s. 1 d. b.A. K. te Waarde en W. C de K. te Wisseakerke, ieder tot 2 m. f 1 b. s. 2 m. ld. h.; P. J. en J. K. te Wissenkerke, H. J. S., W. van L., H. K. B. B., M. P., M. van H., te Waarde, ieder tot f 0,50 b. s 1 d. h.J. van K. te Waarde tot 2 m. f 0,50 b. s. 2 m 1 d. h.P. 1). te Wissen kerke tot f 2 b. s. 2 d. h. Jagen zonder acte en verg P. de V, te Borssel®, J. K. te Hansweerd, A. O. te 's-Ueerenboek en A. de K. te Hoedekenskerk**, ieder tot 2 in. f 10 b. s. 2 m. 4 d. h. en verb, verkl geweer en paf ronen J. de V. te Ovezande tot 2 m. f 10 b. s. 2 m 4 d. h verb, verkl. geweer en lichtbak. In veld ivild vervoeren.- P. F. te Hansweert tot f 10 b. s. 3 d. h., verb, verkl. bevel uitl. 3 hazen of f 3 s. 2 d. h. Met strik ivild b'macht.M. T. te Kattendijke en P. K. te Wemeldinge, ieder f 3 b. s. 2 d. b., verb, verkl. strikken H. D. te 's-Heer Abtskerke en P. van L. te fleinkenszand, ieder f5 b. s. 3 d. h., verb, verkl. bevel uitl. 5 strikken off 0,50 s. 1 d. h. StraatschenderijP. G. te Ierseke tot f 3 b. s. 2 d. h., M. V., G. M. van B. en D. D. te Ierseke, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h. NachtrumoerJ. V. te TIansweerd tot f 10 b. s, 3d. h P. C. 0., O. F., G. M. van B F. de J. en J. P. te Ierseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. b. Trekdier onbeh. laten staanL. B. H. te 's-Heer Arendskerko en C V. te Heinkenszand, ieder tot flb 8. 1 d. h. Loopenop bez. grondA. H P. K. te Wemeldinge J. K, te Hansweerd, ieder tot f 3 b s. 2 d. b., J. T. te Baarland tot f 5 b. s. 3 d. h. Fietsen zond. lichtC. F. te Goes J. W., J. G., J. D. te Kattendijke; J. M. H. te Wemeldinge; B. V. te Kloet,inge P. N. te Kapelle, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h ld. en zond. bel of hoornD. P. S te 's-Heer Arendskerke tot f 2 b. s. 2 d. b. Bijden op hondenkarO. de V. te Ierseke tot f 1 b. s. 1 d. h. DronkenschapP. M. van W. te Goes P. M. te Heinkeriszand, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., A. V. zond. bek. woonpl.A. M. do P. te Hansweerd; F. S. te Ierseke, ieder tot f 3 b. e. 2 d. b.J. J. F. te Hausweerd tot f 6 b. 8. 3 d. h. Idem bij le herh.J. de J. te Goes, tot 2 d. h. Idem bij 3e herli.J. V. te Hansweerd en J. V. te Heink-mszand, ieder tot 1 w. b. Idem bij 5e herh.L. V. te Goes, tot 14 d. h. Idem bij 8e herh.H. D. te 's Heer Abtskerke, tot 3 w. h. Idem bij 9e herh. 2 maal: J. B.te Beir.kenszand, tot 2 maal 2 w. b. Vrijgesproken werden M. W. te Schorr, beklaagd van sluitboomen niet, openen na passeeren trein P. M. te Waarde, A. F. te Kats, J. M. te Colijns plaat, J. S. en C K. te Wissenkerke, beklaag! van overtred. leerplichtwet. Voorts werden bekrachtigd de verstek vonnissen dd. 17 Octb. en 28 Nc7b. 1903, waarbij J. D. te dit gezegd werd. »Ja", hernam hij, »ik ben met Krüger zoo ver, dat hij weldra ontmaskerd zal worden. Hij heeft in den laatsten tijd veel geld uitgegeven. Hij gaat gauw trouwen. Hij gevoelt zich nu heel zeker van zijne zaak." Heydemann hechtte weinig meer aan al betgeen Bohne zei. »Neen, ik vergis me nut", zeide Bühne, »ik niet, hoogstens de anderen, als de commissaris Wilke, enz." i>Wat, zegt Wilke?" Wat. die zegt? Wel, hij ziet niet verder dan zijn neus lang is. Bij denkt tot eene geheel andere oplossing te komen. De politie is natuurlijk als altijd op het spoor, maar vinden zal ze wel niets." tEo denkt gij het zoover te brengen Natuurlijk". »Nu, zal ik u eens precies zeggen, wat ik denk, Bohne", zei Heydemann drifiig. »Ik denk, dat het louter onzin is, hetgeen gij vertelt. Opsnijden, anders niet. En ik wil, dat u mij van nu af met rust laat. Met rust! Begrjjpt u me goed? Ik wil er niets meer van welen 1 Ook niet van u. En ik verzoek u hiermee, u niet verder om mij te be kommeren. Aditu." Bobne stond versteld. Ontzet stond bij H<y lemann aan to kijker. Deze plotselinge, o^verwachie uit barsting van toorn begreep by niet. Hij herstelde

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1