BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 16 JANUARI 1904. No. 7. Het tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1903, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 30 December 1903 werd vast gesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 Januari 1904 no. 78 goed gekeurd, en op heden aan den ontvanger ter in vordering uitgereikt, welk kohier in afschrift gedu rende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 15 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 15 Jan. 1904. Kolijnsplaat. Jongstleden Donderdag hield de werkliedenvereeniging »Uit het volk voor bet volk" alhier in een der schoollokalen een algemeene ver gadering van leden en donateurs. 28 mannelijke leden en eenige donateurs waren aanwezig. In 't ge heel telt de vereeniging 41 mannelijke en vrouwe- lgke leden. Van 3 Mei 1903 tot 7 Jan. 1904 werd ontvangen f291,90, in dien tijd werd uitgegeven f 38,32^, dus blijft als goed slot f 253,575. Daarvan is f 200 op de rijkspostspaarbank geplaatst. Aan ziektegeld is f23,20 uitgekeerd. Daarna werd eenstemmig besloten tot benoeming van een bode tegen eene bezoldiging van voorloopig f 15 per jaar. Gekozen werd C. Fortuin met 23 van de 28 stemmen. De aftredende bestuursleden de heeren D. J. Anemaet als penningmeester en J. Verburg en P. Verburg als commissarissen werden met groote meer derheid herkozen. Bg acclamatie werd de oommissie van toezicht, zijnde de heeren Pk G. EngelvaartP. Janse Jz„ M. de Regt Pz. en D. Verburg herbenoemd. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. ZoDdag 17 Januari geen godsdienstoefening. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de meisjesschool M. U. L. O. alhier hebben zich 9 sollicitanten Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Ct In de laatste tijden heeft men 't in onze pro vincie zeer druk met het maken van plannen en houden van besprekingen voor het oprichten van bijzondere scholen. Gesticht en geopend zgn er in de laatste tijdon zulke scholen te Kruiningen, We- Bmeldingo en Oud-Vosmeer vaste plannen zgn o.a. gemaakt te Kolijnsplaat en Biezelinge (gemeente Kapelle), wat blijkt uit den aankoop van gebouwen tot inrichting van scholen, terwijl voorbereidende maatregelen zgn genpmen in het Rumoirt (gemeente St. Philipsland), Scharendijke enz. Eerstdaags zal ook in de Geref. Kerk te Wolfertsdijk een samen komst gehouden worden, om de zaak te bespreken ook verluidt uit verschillende plaatsen, dat men reeds laogen tgd collectes enz. in de kerk en bij particulieren houdt, om later tot stichting van een sohool te kunnen komen. Kunst en Wetenschap. Velen waren teleurgesteld, toen zij vernamen dat de uitvoering van den heer Henri de Vries niet doorging. Toch zal de bekwame artist hier nog een voorstelling van Heijermans »Brand in de Jonge Jan" komen geven, benevens eenige stukjes van v. Maurik voordragen, indien bewezen is, dat een voldoend aantal personen op de lijst teekent, die daarvoor morgen bij onze stadgenooten zal rond gaan. Men verzuime nu niet te teekenen, indien men zich dit genotgen ten minste niet wil zien ontgaan. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van heden werden veroordeeld W. G., 25 j. en J. G., 19 j., arbeiders te Wisse- kerke, gedetineerd te Middelburg, wegens weder- spannigheid de le tot 4 maanden gevangenisstraf, de 2e tot 1 jaar gevangenisstraf, beiden met min dering der preventieve hechtenis, terwijl de le be klaagde werd vrijgesproken van hetgeen hem in de eerste plaats is te laste gelegd nl. bet schieten op den onbezoldigden rijksveldwachter Kramer. Van wege het Openbaar Ministerie was tegen den len beklaagde vgf jaren, tegen den 2en beklaagde drie jaren gevangenisstraf gevorderd. Buitenlandsche Berichten. Rusland en Japan. Nog altijd kan men uit de tegenstrijdige berichten, die uit Tokio of Peters burg of Londen komen, weinig afleiden voor de be antwoording der ernstige vraag, of het oorlog zal zgn of vrede. De onzekerheid duurt voort. Hier volgen eenige berichten door Reuter gisteren de wereld ingezonden. Hajasji, de Japansche gezant te Londen, beeft medegedeeld, dat hij Japan's antwoord aan Rusland heeft ontvangen. De gezant voegt er bij, dat het geenszins een ultimatum is, noch een tijd bepaalt voor de beantwoording. Het is in vredelievenden toon gesteld, maar beslist flink. Japan heeft zgn positie ten aanzien der voornaamste eischen, die het gesteld heeft, in geen enkel opzicht gewgzigd. De hoofdpunten in het antwoord zijn een herhaling van Japans oorspronkelijke voorwaarden betreffende zijn stelling in Korea en Mantsjoerije. Een der voor naamste, zoo niet het hoofdpunt, waarop het aan dringt, is China's souvoremiteit in Mantsjoerije. De Japansche gezant te Washington heeft minister Hay medegedeeld, dat Japan's antwoord neerkomt op een weigering van alle belangrijke voorstellen van Rusland, terwijl Japan's tegenvoorstellen van zoodanigen aard zijn, dat zij bijna zeker voor Rus land onaannemelijk zijn. Dientengevolge beschouwt men te Tokio den toestand met groot pessimisme. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Parijsche Patrie is men sedert 24 uur in diploma tieke kringen, tengevolge van uit het Verre Oosten gekomen telegrammen, overtuigd, dat Japan vast besloten is het geschil door de wapenen to be slechten. Het Russische linieschip Osljabja is te Port Said aangekomen. De Engelsche kruiser King Alfred en de Rus sische Dmitri Donskoj zijn to Suez aangekomen en nemen kolen in. De Kasoega en de Nisjinde nieuwe in Italië gebouwde Japansche schepen, zgn in het kanaal. Twee groote schepen der Russische vrgwilligers vloot, vol troepen, zgn gisteren den Bosporus door gevaren op weg naar het Verre Oosten. Vit den Balkan. De Bulgaarsche opstande lingen hebben een Turksch kruitmagazijn in het district Koeraanovo in de lncht laten springen. Er werden dertig Turken gedood. Gemengde Berichten. '•-Gravenpolder. Maandagmorgen zou de landbouwer P. Vermue een circa tweejarig rund, dat verkocht was, naar Goes vervoeren, toen het anders zeer makke dier aan zijn geleiders ont snapte en aan den baal ging. Het rende den weg op en door ons dorp, waar het reeds teekenen van kwaadaardigheid toonde. Met eenige koeien den vluchteling volgende, gelukte het bet rund bij den troip te krijgen, maar het blijkbaar dol geworden dier liep weer weg en geraakte uit het gezicht Na lang vruchteloos zoeken vond men het Woensdag middag door het ijs gezakt dood in oen sloot. Al wordt het vleesch voor de consumptie niet afge keurd, toch lijdt de eigenaar een belangrijke schade. Baarland* Uit het, op de laatst gehouien jaarvergadering van het musschengilde uitgebracht verslag bleek, dat er in 1903 ingeleverd waren 2320 musschen. Dhrn. J. Traasdie er 809, G. Schipperdie er 450 en B. Traas, die er 311 leverden, waren de hoogste. 25 Februari e. k. bestaat het gilde 15 jaar. Op dien dag wordt er eene eenigszins feestelijke ver gadering gehouden. In deze 15 jaar bedroeg het aantal ingeleverde musschen 32116. 's-Heer Arendskerke. Gisteren werd door de meisjes vereeniging Dorcas alhier, de jaarlij ksche uitreiking gedaan der door haar vervaardigde voor werpen. Menige arme werd bigde verrast. Tevens gaven zij in het gebouw der Zondagsschool oen feest avond aan hare begunstigers, die druk werd be zocht en allen een aangenamen avond verschafte. Heinkenszand. Jl. Woensdagnacht is onder deze gemeente van een onbewoond huis het raam ingeslagen en het slot van de huisdeur verbroken In het huis waren den vorigen dag eenige meubelen gebracht, daar het dezerdagen zou betrokken worden. Men vermoedt, dat meer aan baldadigheid dan aan te plegen diefstal moet gedacht worden, daar niets van het huisraad vermist werd. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Waarde. Donderdagavond hield de kolenver- eeniging »Algemoen belang" alhier haar gewone jaarlijksche vergadering, bijgewoond door 53 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er in het verloopen jaar zgn aangevoerd 2870 H L. kachelkolen, 45 H.L. antraciet en 2000 K.G. scbaal- kolen dat de inkomsten bedroegen f3184.25 en de uitgaven f 2893.095, een goed slot dus van f291.165. De kolen hebben aan de leden gekost f 0,73 per 88 KG. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs lid M. de Looze werd met algemeene stemmen herkozen. Electro Brillantine. Do burgemeester van Bos koop vestigt de aandacht op en verzoekt bij ont dekking der verblijfplaats bericht omtrent een net gekleed persoon, ongeveer 40 jaren. Hg geeft voor vertegenwoordiger te zijn van een nieuw poetspre paraat »Electro Brillantine", en geeft strooibiljetten af ten name van C. H. KoentzDeze persoon heeft aldaar op 16 December jl. bij een ingezetene 25 pakjes van dit preparaat verkocht, en de quitantie na betaling van f 1.75 alzoo geteekend. De conditie is dat men daarbjj een nikkel »lichtje" en theepot cadeau krijgt, hetgeen hij evenwel niet bij zich heeft, doch aan zijn adres te Leiden kan worden afgehaald. Er is aldaar geen spoor van hem te vin den. De pakjes zijn waardeloos, waarschijnlijk ge malen krgt. De weeshuisquaestie te Almelo. De Regenten van het herv. weeshuis te Almelo hebben een rapport saamgesteld, waarin alle beschuldigingen, in dan laatsten tijd tegen den vader en moeder dior in richting en ook tegen regenten uitgebracht, worden weerlegd en waarin de vader en moeder worden geprezen. Thans zijn de oud-wezen, genoemd in de rapporten van den inspecteur van politie, voorne mens een verweerschrift samen te stellen tegen het hun in het rapport van regenten ten laste gelegde. Wg zullen ons thans met deze quaostie niet moer inlaten, totdat de politie, in wier banden ook de zaak is, heeft gesproken. Te Strijpcn, aan de Belgische grens, heeft men den heer K. de L. en zijne zuster vermoord in hunne woning gevonden. Beiden waren met koorden geworgd. Diefstal is het doel der boos wichten geweest, daar alle kasten en laden open gebroken waren. De heer De L. had Zaterdag een groote som geld ontvangen, hetgeen de daders vermoedelijk hebben geweten. Een 13-jarige kleuter stond gisteren in den Haag voor den kantonrechter. Met steenen had bij gegooid, do deugnietDe kantonrechter vraagt hem En waren daar menschen bij Nee, meheer. Niet Ik geloof 't wèl. Naar wien gooide je dan met steenen Naar den politieagent, mijnheer. Oööödu3 een politieagent is, volgens jou, geen mensch Nee, meheer Onbedaarlijk gelach in de zaal). Te Alkmaar overleed den 10 len dezer plotse ling do heer A P. L. Naar wij vernemen, zijn er ten opzichte van dit sterfgeval vermoedens van vergiftiging gerezen, waarom het lgk ter schouwing is overgebracht naar het stadsziekenhuis. Enkele personen uit de naaste omgeving van den overledene, en ook zgn huishoudster, zijn door den commissaris van politie gehoord. (Tel.) De firma Siemens en Halske te Berlgn heeft een nieuw typedruk-telegraaftoestel vervaardigd, dat in staat is 2000 teekens in de minuut over te seinen. Het Duitsche Rgkspostbestuur beoft lange lijnen, voor de beproeving van het toestel, ter be schikking van de firma gestold en er moet reeds gebleken zijn, dat de aangekondigde snelheid van 2000 teekens in de minuut gemakkelijk en zeker te bereiken is. Het voorbeeld, door een Engelsch weekblad gegeven, om aanzienlijke sommen gelds ergens te verbergen en de lezers door duistere aan wijzigingen op het spoor te brengen, is door andere bladen gevolgd. De kans om op die manier ineens een klein kapitaal machtig te worden, vermeerderde de oplaag van hot blad zoo sterk, dat dit er dub bel en dwars de uitgave door vergoed kreeg. Op het oogenblik zijn er vele duizendon, die in Londen en do voorstedon zoeken naar de schatten, die de Weekly Dispatch ter gezamenlijke waarde van f 12.000 hier en ginds in den grond heeft gestopt. Men kan dag en nacht op de plekken, die men meent dat aangeduid zgn, menschen zien SDuffelen en spitten. Ofschoon er in het blad gezegd is, dat men nergens steenen behoeft op te breken of hek ken vernielen of bloembedden omwroeteü, verschoo- nen de schatdelvers in hun begeerte niets. De ge meenteraad van Luton heeft zich Dinsdagavond dan ook bezig gehouden met de schade, die de for tuinzoekers aan de openbare wegen toebrengen. De politie zal in 't vervolg eiken overtreder inrekenen. Het gevaar van een dagboek. Te Kidderminster in Engeland werd in October een vrouw vermoord. Van den dader geen spoor te vinden. Dezer dagen werd te Lincoln een landlooper wegens bedelen tot gevangenisstraf veroordeeld. Een cipier zag nu hoe de gevangene een blaadje uit een boekje scheurde en het trachtte door te slikken. Dit werd hem belet en het papier kwam den cipier in handen. Er stond op geschreven»Ik heb Zaterdagavond 1 October te Kidderminster, in Worcestershire, Swinford (zoo heete de vrouw) vermoord. God helpe mij. Eeu moord komt eens uit." De man staat nu wegens moord terecht. In de menagerie van Droxler te Parijs viel een woedende leeuwin den eigenaar aan en ver wondde hem doodelgk. Zijn vrouw, die hem ter hulpe kwam, werd eveneens zwaar gewond. De leeuwin werd door een politieagent met de revolver doodgeschoten. De post-stoomboot Clallam, varende van Se attle naar Victoria (Britsch Columbia) is onderweg gezonken en 53 menschenlevens voor het mee- rendeel van vrouwen en kinderen gingen daarbij verloren. Er gaat tegenwoordig nagenoeg geen dag voor bij of do Engelsche bladen bevatten hetzij het ver slag van een of meer processen tegen moordenaars, hetzij een verhaal van een nieuwen moord. E&n bizondere tragische misdaad is Dinsdagnacht te Dundee gepleegd. Men had daar in een huis in Todbarn-lane een familliefeestje gehad en zou om streeks één uur uit elkaar gaan. Een der feesvie- renden, een zekere Alexander Philips, werd toen hg zgn pijp aanstak, door zijn moeder een opmerking gemaakt. Als antwoord trok de man zgn zakmes en Btootte dit de oude vrouw in den hals. Het slacht offer zonk hevig bloedend neer en was onmiddel lijk dood. De moedermoorder is gehuwd en heeft 13 kinderen. Posterijen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor te Goes, over de le helft der maand Januari 1904. A. v. Steenderen, Del/shavenmej. S. Meur», Van Kruiningen: M. J. den Boer, Rotter dam mej. T. Bauvalk, Zaandammej. E. M. Bakker, 2 briefkaarten zonder adres. Van Hansweerd: mej. G. M. J. de Zeeuw- v. Weenen, Dordrecht. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ovezand. Donderdag werd door notaris van der Kloes publiek verkochtlo. het hofsteedje, bewoond door Verbeek te 's-Gravenpolder, groot 2.9438 H.A. voor f1980 per H.A. of f 5681,531/2 aan Jan Zuid hof Jz. te 's-Gravenpolder2o. de hofstede »Kwis- tenburg" te 's-Gravenpolder, bewoond door M. Smits, groot 12.5830 H.A. voor f1305 per H.A. of f 16420,811/2 aan Jan Westdorp q q. te Hoedekens- kerke 3o. 4.7250 H.A. bouwland ondor Hoedekens- kerke aan M. Nijsten te Wolfertsdijk, voor f1280 per H.A. of f6048; 4o. 1.9280 H.A. bouwland alsvoren aan P. Daalman te Baarland, voor f1425 per H.A. of f2747,40; 5o. 0.9220 H.A. bouwland onder Baarland aan J. Daalman te Baarland, voor f1500 per H.A. of f1383; 6o. 1.4940 H.A. wei land onder 's-Gravenpolder aan C. Rijk te Krui ningen, voor f1315 per H.A. of f1964,617o. 2.3510 H.A. weiland onder Nisse aan P. Boonman te Nieuwdorp, voor f 1313 per H.A. of f 3086,861/2 8o. 2.5660 H.A. weiland alsvoren aan D. Rijk te Heinkenszand, voor f 1300 per H.A. of f 3335,80 9o. 2.1480 H.A. weiland onder 's-Heer Abtskerke aan J. B. Werrg te 's-Heerenhosk, voor f 1510 per H.A. of f3243,48; lOo. 1.3908 H.A. weiland onder Nisse aan D. de Winter te Nisse, voor f 1330 per H.A. of f 1849,761/2llo. 1.3670 H.A. weiland onder 's-Heer Abtskerke aan wed. M. Vermue te Heinkenszand, voor f 1705 per H.A. off2330,731/2 12o. 3.4420 H.A. bouwland onder Heinkenszand aan P. Bood man te Nieuwdorp, voor f1470 per H.A. of f5059,74; 13o. 1.57 H.A. bouwland onder Heinkenszand aan M. Nijsten te Wolfertsdijk, voor f1375 per HA. of f2158,75; 14o. 1.7090 H.A. weiland onder Hoedekenskerke aan M. Stein aldaar, voor f1420 per H.A. of f2426,78 15o. 1.1540 H.A. weiland alsvoren aan C. Rijk te Kruiningen, voor f1335 per H.A. of f 1540,59 16o. 1.27 H.A. bouw land onder Baarland aan A. J. A. Hoogvliet q.q. te Biarland, voor f1480 per H.A. of f1879,60; 17o. 1.95 H.A. bouwland alvoren aan. C. Dekker te Baarland, voor f 1515 per H.A. of f 1529,39 18o. 1.0985 H.A. bouwland alsvoren aan P. Remjjn en J. Goense te Baarland, voor f1401 per H.A. of f1539; 19o. 1.0536 H.A. bouwland alsvoren aan P. RemijD te Baarland, voor f1435 per H.A. of f 1511,9U/2; 20o. huis te Ovezand groot 2 Aren 89 Centiaren voor f 1265 aan J. C. Rosseel aldaar 21o. tiendrecht op eenige grond in 's-Gravenpolder voor f 330 aan J. Zuidhof c. s. te 's-Gravenpolder. 's-Heer Arendskerke. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende verkooping voor afbraak der gebouwen van de hofstede van wjjlen dhr. Jan Vermet Sr., door notaris J. M. Pilaarzgn verkocht: Het woonhuis en de keet voor f400 aan Hoornick van 's-Heerenboek, de «chuur en ark voor f380 aan timmerman Janse te Nisse, het vetstal en varkenshok voor f 201 aan P. de Jonge te Kwadendamme. Verpachting van schorgronden in de Ooster Schelde. Hiervoor werd door dhr. M. Poels te Vonraij (L.) ingeschreven voor f452 's jaars, welk bod is aangenomen. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Goes dhr. A. Kleynthans in dezelfde betrekking werkzaam te Waalwgk. Correspondentie. Aan een onbekende. Stukken waarvan de schrg- ver ons zgn naam niet meêdeelt, worden onvoor- waardelgk ter zijde gelegd. S. te R. Voor ons niet van belang. v. H. te G. Critiek op critieken wordt in de meeste bladen niet opgenomen, ook in het onze niet. Waar zou het einde zgn Nooit is een geheel publiek het geheel met den criticus eens. In zoover willen wg den geachten inzender ech ter wel uit den droom helpen, dat toen wij de keuze der stukken van de bewuste uitvoering af keurden, wij niet wilden zeggen, dat wij de stuk ken zelf niet mooi vonden, maar ze ongeschikt vonden in verband met de krachten van het koor. Dat is heel iets anders. Er zijn in dit blad meer malen stukken van de nieuwere richting geprezen. Maar evenmin als men met een sterk en geoefend koor onbeduidende dingetjes zingt, wat den indruk maakt van met een kanon op hazen te schieten, iets wat, hoe juist het schot dan ook moge vallen, een laakbaar en ietwat smakeloos ondernemen blgft, evenmin kan een zwak koor zich wagen aan te moeilijke stukkenal kan dat koor ook vele moei lijkheden overwinnen. Wat U verder in het U in de pen gegeven stuk zegt ovor de koorleden, zul len we niet releveeren. Hoe eerder deze uitvoering in het vergeetboek geraakt, hoe betermen zie liever met verlangen uit naar een mooi volgend concert. Ten slotte zjj den heer v. H. in overweging ge geven, indien hij er prjj» op stelt, dat couranten ingezonden stukken van zijne hand opnemen, den toon van die stukken iets te wijzigen, daar de meeste bladen bg ons te lande gelukkig nog prjj» stellen op het in acht nemen der vormen in die ru briek.

Goessche Courant | 1904 | | pagina bijlage 1