noemden Van Uemelryckalthans aan een ander dan aan haar, beklaagde. De loods is in de woning van deze beklaagde, in de Lange Noordstraat, te Vlis- singen, bewusteloos gevonden en heeft daar 3 dagen in dien toestand op den grond gelegen. Hij werd gevonden door een inspecteur van politie, die hem naar het gasthuis liet overbrengen, alwaar hg, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den 13 November overleed. Beklaagde werd, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De mede bij deze zaak betrokken 62-jarige vrouw A. H., zonder beroep, wonende te Ylissingon, tegen wie, wegens heling, 3 maanden was geëischt, werd wegens diefstal en heling mede tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk De heer J. C. Earscand. te Goudriaan, heeft het beroep naar Ouwerkerk (Duiveland) aangenomen. Gereformeerde kerken in Nederland. lersoke. Alphabetisch tweetal, ds. G. Doekes te Heemse en ds. D. Hoek te Heinkenszand. Land- en Tuinbouw en Veeteelt Een onzer correspondenten op Zuid-Beveland schrijft ons Bij onderzoek is mij gebleken, dat tot op heden nog niets bekend is omtrent het contracteeren der suikerbieten. De prijs van f 10, zooals in de N. R. Ct. stond vermeld, is eenvoudig een bod van Belgische fabrikanten. Wel staat het vast, dat er bij gunstigen prijs nog al wat grond beschikbaar zal zgn. Binnen enkele dagen zullen de fabrikanten wel tot overeen komst gekomen zijn, en kan met het contracteeren worden begonnen. Eierhandel. II. Indien er verbetering zal komen in den eierhandel, dan is het noodig, dat de eierproducenten de handen ineen slaan. Zij moeten middelen beramen om huüne eieren ten allen tijde, ook wanneer de productie het grootst is, tegen zulke prijzen van de hand te kunnen doen, dat het de moeite van het kippenhouden loont. Kan men in ons eigen land geen behoorlijke prijzen maken dan dient een eier-export-handel in het leven te worden geroepen voor den verkoop in het buiten land, en wel bepaaldelijk in Engeland. Hoeveel toch er in Engeland aan de pluimveeteelt moge worden gedaan, en al is het op het gebied der sport-pluim- veeteelt ook de toongever in Europa, het kan op verre na niet voorzien in zijne eigen behoefte aan eieren op het gebied der eierproductie is het ons volstrekt niet vooruit. In 1899 werd door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen in eene circulaire de aan dacht der Nederlandsche hoenderhouders gevestigd op den zich steeds meer ontwikkelenden eierhandel op Londen, dat jaarlijks millioenen bij millioenen eieren uit bet buitenland betrekt. ♦Nederland" zoo wordt in bedoelde circulaire gezegd ♦blijft bij alle andere landen ten achter en toch is Nederland ten opzichte van de Engel- sche markt gunstiger gelegen dan eenig ander land." Om ook ons land te doeD deelen in de win sten met dien handol dringt genoemde Kamer van Koophandel aan op coöperatie, hetzij uitgaande van een vereeniging, hetzij van de producenten zelf, hetzij eindelijk van handelaren buiten de produ centen om. Als voorbeeld, hoe door coöperatie het doel bereikt kan worden, haalt men Denemarken aan. Daar is voor eenige jaren opgericht de ♦Dansk Andels Egg Export," eene vereeniging van eier- verkoopers, die zich ten doel stelt alle te verkoo- pen Deensche eieren bijeen te brengen en naar Engeland te zenden. Deze vereenigiug verkrijgt hare eieren uit alle oorden des lands, zoowel van kleine als van groote pluimveehouders. Men giög bij de oprichting ook uit van de meening, dat de, door opkoopers en andere tusschenpersonen behaalde winsten voor een groot gedeelte den producenten ten goede konden komen, als men zich vereenigde en dat men niet mis gezien heeft, blijkt ten dui delijkste uit den omvang, dien de Deensche eier handel op Londen in korte jaren heeft'gekregen. Volgens statische gegevens vertegenwoordigde die handel in de jaren 1890 tot 1894 gemiddeld per jaar eene waarde van 5 millioen guldeD, terwijl die langzamerhand steeg tot 12 millioen in 1900. De Engelschen stellen als eisch, dat de eieren zoo versch mogelijk aankomen, doch ook de grootte is voor hen niet zonder beteekenis. In Engeland wor- bedenkelijk scheen om over te steken. Heydemann begon zich plotseling ongerust te maken over Edith. Zijn hart stond stil bij de gedachte, dat Edith hier een ongeluk zou kunnen krijgen. En plotseling zijne verantwoordelijkheid als cavalier gevoelend, vatte hg moed en zei ♦'t Is gevaarlijk om over te steken, juffrouw Edith. Wil u mg een arm geven Ze zag hem van ter zijde lachende aan. Zij, die geboren was in eene groote stad, was genoeg ge wend om door nog grooter drukte te gaan. Maar ze knikte toestemmend en legde haren arm in den zijne. Hij drukte dien aan zich, als een voorwerp, dat heel zacht behandeld moet worden. En daarbij gevoelde hg, hoe het bloed hem van het hart naar het hoofd stroomde en weer terug en hg had een gevoel, alsof hg zou kunnen vliegen. Zoo kwamen ze aan den anderen kantEdith trok haren arm nu dankend terug. De spanning, die hem tot nu had doen zwijgen, was geweken. Hij sprak over het levendige verkeer om hem, over het leven te Berlijn, zij antwoordde, en zonder dat ze het beiden goed wisten, waren ze in een ge sprek gekomen, dat steeds meer een persoonlijk karakter aannam. Als een goede bekende, die het recht had naar alles te vragen, deed ze hem ongedwongen ver den de eieren niet alleen Verkocht bg den tel, maar ook bij het gewicht en worden voor de zwaarste ook de hoogste prijzen besteed. Dat die prijzen ook afhangen van den minderen of meerderen aanvoer, dus ook van den tijd van het jaar, is licht te begrijpen. Nu brengt de wijze van verpakkingen verzending altoos eenige onkosten mee, maar er blijkt uit de verslagen, dat aan de Deensche eierleveranciers toch gemiddeld ruim 3 ets. per stuk voor hunne eieren werd uitbetaald. Menigeen zal dezen prijs misschien wat laag vinden, doch men bedenke, dat de export niet alle geproduceerde eieren omvat, maar alleen de overproductie, waarvoor men in eigen land geen prijzen meer kan bedingen, omdat in eigen behoefte is voorzien en dan is 3 ets. toch altoos nog een mooie prijs. Dat de eierhandel op Londen voor de Denen eene winstgevende zaak is, is voldoende gebleken, maar of wij onzen eierhandel nu ook op diezelfde leest moe ten schooien, d. w. z. of wij ook dadelijk eene groote voreeniging moeten oprichten van zooveel mogelijk alle eierproducenten des lands, één grooten eieren- exporthandel, ziedaar eene vraag, die wel eerst ernstig overwogen mag worden. Toch is samenwerking zij het dan ook op andere wijze noodig, zullen onze producenten hunne waar ten allen tijde van de hand kunnen doen tegen prijzen, die met het buitenland kunnen concurreeren. In plaats van vereenigingen voor den export-handel zgn vooralsnog binnenlandsche seierkoopvereeni- gingen" te verkiezen, die de grootere, maar ook de kleine producenten uit verschillende deelen van ons land omvatten en die den eierverkoop, voornamelijk in de groote steden, regoleD, onder waarborg voor do verbruikers, dat zij van do eene of andero ver eeniging nooit anders dan versche eieren zullen bekomen. Dat is natuurlgk een eerste vereisehte en aan dien eisch kan met goeden wil worden voldaan. Dan zal blijken, of er, en zoo ja, waar overpro ductie is dan kunnen de besturen der verschillende vereenigingen zich met elkander verstaan. En mocht eindelijk de pluimveehouderij zulk een omvang blijken aan te nemen, dat in eigen land geen goede prijzen meer zijn te maken, laat dan die verschil lende besturen de handen ineenslaan en de vele eierkoopvereenigingen samensmelten tot een oier- exporthandolsvereeniging op de wijze, zooals die in Denemarken is ingericht. De onlangs opgerichte Vereeniging tot bevorde ring der pluimveehouderij in Nederland vindt hier een ruim veld ter bearbeiding. Buitenlandsche Berichten. Rusland en JapanDe inhoud der gisteren uitgegeven berichten is nog niet zeer geruststellend voor de vredesvrienden. In de eerste plaats blgkt, dat door dtn Japanschen gezant te Londen het bericht is bevestigd, behelzende dat de Japansche regeering er telegrafisch bij het Cbineesche gou vernement op heeft aangedrongen, bij een eveu- tueelen Japansch-Russischen oorlog onzijdig te bljj- ven, teneinde den Europeeschen mogendheden ieder voorwendsel tot interventie te ontnemen. Dan is, zijdelings, mede door den gezant toege geven, dat hij een telegram ontving waarin hem mededeeling werd gedaan van het feit, dat Japan's waarschuwing aan China vergezeld was van de volgende onheilspellende mededeeling Ruslands tweede nota van antwoord kan niet door Japan worden aanvaard. Zoo Rusland niet wil wijken, zal Japan verplicht zijn, onmiddellijk een beroep op de wapenen te doen." "Wel heeft de gezant de meening geopperd, dat er een fout zou schuilen in dit telegram, dat het verkeerd kan zijn overgeseind, maar de overige berichten luiden ook alarmeerend. De gezantschappen te Peking hebben het authen tieke bericht gekregen, dat twee divisies Russische troepen met den Siberischen spoorweg op weg naar het Oosten zijn. Russische troepen hebben Hsin-min-ting, het eind punt van den onlangs voltooiden zijtak van den spoorweg van Sjan-hai-kwan naar Nioe-tsjwang, bezet. De vreemdelingen te Nioe-tsjwang, bevreesd dat de stad het tooneel van vijandelijkheden wordt, dringen er bg de consuls op aan, dat zij van hun regeering gedaan krijgen, dat deze de onzijdigheid van Nioe-tBjwang handhaven. Uit Port Arthur wordt gemeld, dat ter voor koming van een mogelijken onverhoedschen aanslag van de Japanners op Port Arthur, de Russen buitengewone voorzorgen nemen, zoowel in de stad schillende vragen, die hij openhartig beantwoordde. Ze vroeg hem, hoe het hem beviel op het bureau, of hij zich geschikt gevoelde voor journalist. En in welke richting hij werkte. Hij antwoordde met eene bereidwilligheid, als was het hem eene behoefte over datgene te spreken, waarin zjj belang stelde. Hij vertelde haar, hoe gelukkig hg zich gevoelde, welk een behoefte hg had, om te werken en steeds meer te werken en zich zóó te ontwikkelen, dat hij niet alleen een goed verslaggever, maar ook een goed journalist en schrijver zou worden. En hij vertelde met hu mor, dat hij zich zelf als een Nabob voorkwam, daar bg sedert eenigen tijd meer geld verdiende dan hij noodig had en dat hem nu niets anders overbleef dan kapitalist te worden. Ze hoorde opmerkzaam toe, en wanneer hij even zweeg, vond ze altgd weer eene vraag, die hem verder deed gaan. Hg bemerkte in 't geheel niet, dat het later werd en hij zijn doel steeds meer naderde. En plotseling stonden ze beiden voor het groote gebouw van de ♦Dagbode." Hij wist in 't geheel niet hoe hg hier gekomen was, hij was verbaasd er nu al te zijn en begon plotseling verlegen te worden. (Wordt vervolgd zelf als langs doü geheolen spoorweg doör Manisjoe- rije. Ook gaat het gerucht, dat de Japanners van de viering van het Russische Kerstfeest gebruik zouden willen maken om de Russische oorlogs schepen te Port Arthur te verrassen. Dag en nacht wordt nauwlettend wacht gehouden. De geheele vloot is nu slagvaardig. Naar het heet, is op het dreigende nieuws uit Korea da bevelhebber van de 7e Russische brigade naar de Jaloo vertrokken om een plek voor een tijdelijk kamp uit te zoeken en er troepen samen te trekken. Er moet gisteren te Tokio eene langdurige bij eenkomst zijn gehouden van den Keizer, alle leden van het Kabinet, vijf uit den Raad der Oudsten, twee admiraals en generaal Kodama. Naar gemeld wordt, werd het antwoord aan Rusland, gisteren ontworpen en vastgesteld. Dit antwoord wordt be schouwd als de laatste stap der onderhandelingen. De belangstelling van de bevolking in de kwestie ia tot koortshitte gestegeD. Japan zal, zoo wordt verder gemeld, io zijn ant woord op de laatste Russische nota waarschijnlijk een termijn stellen, waarbinnen Rusland antwoorden moet. Bij den strgd tusschen Rusland en Japan ligt, naar de opvatting van diplomatieke kringen te Berlijn, volgens de N. R. Ctde grootste moeilijkheid voor het oogenblik hierin, hoe Rusland zijn terug tocht inrichten zal om dien niet voor de oogen der gansche wereld tot een volslagen nederlaag te maken, terwijl de Japansche regeering juist zoo'n voorstelling voor het Japansche volk noodig heeft. Uit Servië. Dezen Maandag heeft, onder voor zitterschap van koning Peter I van Servië, een ministerraad plaatsgevonden, waarop besloten werd, dat de Koning dit jaar geen Nieuwjaarsreceptie zal houden (Servië heeft de oude tijdrekening). Bedoeld besluit is nogal verstandig, daar alle leden van het corps diplomatique te Belgrado de residentie hebben verlaten, of anders op het punt staan te vertrekken. Deze zeer duidelijke wenken dor ge zanten van de groote en kleine mogendheden in Servië, zgn nog eens onderstreept door graaf Go- lucliow*ki, den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken. Deze heeft zich dezer dagen in de Oostenrjjksche Delegatie, bij de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken nog eens uitgesproken over de wenschelijkbeió, dat koning Peter de samen zweerders van 10 Juni 1903 uit zijn omgeving verwijdert. Esterhazy. Een Parijsch blad beweert dat uien Esterhazy te 's-Gravenhage heeft gezien, waar hg een onderhoud zou bobben ,gehad met ver schillende personen naar aanleiding van de revisie van het proces- Dreyfus. Gemengde Berichten. Het roekelooze spelletje om het ijs nog te beproeven, lang nadat de dooi is ingevallen, had hier heden bijna een offer geëischt. Toen heden morgen om 9 uur een paar knapen van 10 en 12 jaren zich op het ijs in het Achterhaventje waagden, zakten zij er door. Een van hen was nog al spoedig weer op het droge, maar de ander zou stellig ver dronken zijn, indien niet de werklieden Bruel en De Eouw zich te water hadden begeven om den knaap te redden. Bewusteloos werd hij aan wal gebracht en kwam eerst weer bij, toen enkele voor schriften bij het redden van drenkelingen op hem waren toegepast. 's-Heer Arend sfeea*Exe> Het musschengilde alhier hield jl. Maandagavond zijne gewone jaar- lijksche algemoene vergadering. Tot voorzitter werd benoemd in plaats van wijlen dhr. J. Vermet. dhr. J. D. Elenbaas en tot secretaris werd herbenoemd dhr. J. Smit Sr, terwijl nog werd benoemd tot bestuurslid dhr. Jacsvan Bekke. Het grootste aantal musschen (829) was inge leverd door dhr. M. van lwaardendie dus koning van het gilde is. Uit 's-Heerenhoek schrijft men Vermelding doen van elk jaarfeest, dat alhier door de verschillende corporaties gevierd wordt, zou te druk wezen, maar alles ongemerkt laten voorbijgaan kan ook niet. Zoo hield verleden week het musschengilde zgn jaarlij kscbe bijeenkomst, waar men voorzeker over meer zaken discussieert dan wel over onze kleine straatjongens. Maandag vierden twee loterij vereenigingen haar jaarfeest, heden de handboogsocieteit ♦Concordia" en de tooneelclub »Ocs Genoegen". Morgen de handboog societeit De vrije Schutters". De volgende week weer twee loterij vereenigingen en tot slot hopen de loden der tourclub ♦Prins Hendrik" op den 27 dezer een gezellig avondje onder elkander door te brengen. Dat men bij zulke gelegenheden zich amuseert, bewijst wel de aanwezigheid van vele leden, die een grooten afstand, soms door alle weer en wind moeten afleggen. In de gemeente Dongen is de zoogenaamde slijmziekte onder de kinderen uitgebroken. Reeds een aantal zgn in korten tijd bezweken, terwijl anderen aan deze kwaal Ijjdende zijn. Werden het vorige jaar wegens slapte in de afdeeling scheepsbouw te Vlissingen vele werklieden op de werf der Kon. Maatsch. ♦de Schelde" bedankt, thans, nu weder het bouwen van een nieuwe mail boot voor de Rotterd. Lloyd aan de Maatschappij is opgedragen, zijn weder 60 70 werklieden aan genomen en dit getal zal zeker nog vermeerderd worden. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, is dezer dagen in Zeeland een Engelschman ge weest, die een onderzoek heeft ingesteld naar oester putten enz., en o. a. te Bruinisse vergezeld was door den voorzitter van het bestuur der vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Naar gezegd wordt, zou dit in verband staan met de telkens in Engeland voorkomende besmetting van oesters. Het ware te wenschen, dat een en ander tot gevolg had, dat Engeland weer begon te trek ken, zooals dit jaren geleden geschiedde. Men meldt, dat te Mechelon is aangehouden L. PGood, kantoorklerk, het laatst gewoond heb bende te Middelburg, tegen wien rechtsingang met bevel tot gevaugenhouden was verleend door de rechtbank aldaar, wegens de bekende diefstallen op een dor bookmakerskantoren aldaar in 1901 en 1902 gepleegd. Door de Nederlandsche justitie zal aan de Belgische zgn uitlevering worden gevraagd. Had men voor een paar maanden een zonder linge lotingskwestie te Overslag, eene grensgemeente in Zeeuwseh Vlaanderen, nu is er weer eene in twee grensgemeenten der zelfde streek, namelijk te Eede en te St. Kruis. In elke gemeente woont een Belg, wiens zoon bij de laatste loting voor de Nederlandsche militie een dienstplichtig nummer trok. Daar de lotelingen niet wisten, hoe nu op- zichtens België te handelen, vervoegden zij zich bij den Belgischen Minister van Oorlog, die hun dezer dagen deed weten, dat zij als Belgische lote lingen werden beschouwd en dus ook in't geboor teland hunner vaders aan de loting moesten deel nemen, wilden zij niet als deserteur worden aan- geteekend. Men is natuurlijk zeer benieuwd hoe zij zullen moeten handelen, wanneer zij ook in 't land van koning >Pol" een dienstplichtig Dummer hebben, daar dit voor ben als grensbewoners een lastige geschiedenis kan wordeD, aangezien ze dikwijls over de »scbreef" moeten. Zeker toch is het, dat een zoon van Belgische ouders, in Nederland gediend hebbende, later in België als deserteur werd gearresteerd en er vier jaar heeft moeten dienen, omdat hij er niet aan de loting had deelgenomen. (Tel.) De reizigers in den nachttrein naar Parijs, die te 6 15 van Amsterdam vertrekt, zijn Zondag avond aan een gevaar ontkomen. Tusschen Den Haag en Delft hoorde men een geweldigen slag, gevolgd door een regen van kiezelsteenen tegen de ruiteü. Het postpersoneel, dat naar buiten keek, zag een vuurstraal laDgs den trein. Oogenblikkelgk werd de noodrem overgehaald, en de trein tot staan gebracht. Uit een onderzoek bleek, dat een roer- jjzer, dat vermoedelijk van den juist gepasseerden trein 227 was gevallen, tusschen het raderwerk beklemd was geraakt, zoodat een ontsporen onver mijdelijk zou zijn geweest. Nu liep 't ongeval met een half uur vertraging af. (Hól.) Papuss. Papuss is Maandagmiddag in de Doele te Rotterdam, in een glazen fleseb, in werkelijkheid een langwerpige, achtkantige kist met glazen bo- dokking, ingesloten en verzegeld. De vertooning onderscheidde zich in niets van die van het vorige jaar. Papuss begon met het ge bruikelijke loopen op messen en spjjkers en het zich prikken met naalden, terwijl zijn impresario een toespraak hield. Om kwart voor vieren werd Papuss, slapend, gewikkeld in lappen en doeken, tot zelfs bet hoofd toe, en, schijnbaar ongevoelig, in de kist gelegd, die op een in het Salon aangebracht podium was geplaatst. Na sluiting en verzegeling bracht men de kist vervolgens naar een lokaaltje gelijkvloers, waar zij in schuinen stand geplaatst, met baar inhoud voor krjklustigen ten toon staat. Eenige toiletbenoodigdheden, sigaretten enz. nam de heer Papuss in zgn glazen huis mede. Elf dagen en even zooveel nachten blijft hij opgesloten. Menschlievendheid. Een dienstbode uit Loos duinen, die per schaats naar Vlaardingen wilde rijden, zakte door het ijs, kopje onder. Men bracht het meisje naar een boer om daar wat op te knappen. De rgke boerenfamilie gaf haar een borrel en stuurde ze toen druipnat naar Loos duinen, ruim een half uur, met de boodschap, dat ze maar hard moest loopen. Thans is het meisje ernstig ziek. De pokken te Volendam kunnen thans als ge weken worden beschouwd. Het 3-tal kinderen, dat nog in de barak werd verpleegd, is als hersteld naar de ouderlijke woning teruggebracht. Het mag zeker aan de bijtijds genomen maatregelen worden toegeschreven, dat de ziekte zich niet verder uit breidde. Van de bijna 3000 inwoners, die het dorp telt, werden binnen 2 weken niet minder dan 1800 per sonen gevaccineerd of gorevaceineerd. Ook werd zorg gedragen voor volkomen isoleering van alle verdachten. Zoodra de bewoners van een perceel werden verdacht, werd voor het huis een wacht geplaatst, die, dank zij de goede gezindheid der visschersbevolking, zorg dragen voor volkomen af zondering. Zaterdagavond is, tijdens een kortstondige afwezigheid der moeder, een meisje van negen maanden in de ouderlijke woning te Rotterdam, van een stoel gegleden en met het hoofdje voor over in een emmer met zeepsop gevallen. Toen de moeder terugkwam, was haar kind verdronken. Te Sprang is een 3-jarig kind in een onbe waakt oogenblik in een pot kokende stijfsel ge vallen. De kleine bekwam zulke hevige brandwon den, dat zij spoedig aan de bekomen wonden is overleden. Te Heusden heeft het hoofd der school met den Bijbel het werk gestaakt, omdat hem de uit betaling van salaris is geweigerd. Het solidariteits gevoel bij de schoolgaande kinderen was van dien aard, dat de beide onderwijzeressen slechts aan enkele kinderen in hare klassen onderwijs behoefden te gevenbgna allen hielden vacantie. Op het station Leiden is Maandagmorgen de hulparbeider V. d. B. door een rangeerenden trein aangereden en gedood. Een 81-jarige vrouw te Wormerveer geraakte gisteravond onder een spoorwagen, die van 't station naar de Zaan gevoerd werd. Zg bleef oogenblikkelgk dood. Door den eersten trein van Alkmaar naar Hoorn

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2