1904. N°. 6. Donderdag 14 Januari. 91s"' jaargang. 25 FEUILLETON* Van Verliezen en Vinden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagon. Prfjs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goe«, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOES, 13 Jan. 1904. Men meldt uit Vlissingen aan de Tel. Bij een onderhoud, dat ik had, met een met de zaken der Maatschappij ^Zeeland" goed bekende, verkreeg ik enkele inlichtingen, waaruit mij bleek, dat bet jaar 1903 als een zeer gunstig voor de Maatschappij kan worden aangeteakend. Er werden toch 104.060 reizigers vervoerd, terwijl de opbrengst van bet goederenvervoer zeer is vooruitgegaan. De zuivere winst, die over 1902 reeds f290,000 be liep, moet dan ook voor het jaar 1903, in welk jaar verder doorgevoerde bezuinigingen op de exploi tatie de extra-uitgaven konden Doutraliseeren, ge noemd bedrag ruim overtreffen. Wanneer men dezen toestand vergelijkt bij dien van slechts enkele jaren geleden, toen de Maat schappij ♦Zeeland" schier van jaar tot jaar achter uitging, moet men zich verheugen, dat zoo gunstige kentering nog bijtijds is ingetreden. De ontvangsten zullen zeker, door vermeerderd goederenvervoer, als de afgebrande pier te Queens- borough zal zijn herbouwd, en verder door het nemen van doeltreffende maatregelen, nog verbeterd kunnen worden. De minister van Waterstaat behoeft dan ook, wanneer hij de Maatschappij voor het enorme post vervoer een betere betaling geeft, zooals onlangs den minister in de Tweede Kamer werd aanbe volen, niet ongerust te zijn, dat die gelden aan de obligatiehouders zullen ten goede komen daarvoor kan de Maatschappij ♦Zeeland" thans gelukkig zelve ruimschoots zorgen. Tot 2en klerk ter secretarie te lorseke is benoemd dhr. J. J. Sipsma aldaar. Naar Het Volk mededeelt lijdt de heer Van Kol aan hardnekkige slapeloosheid tengevolge van oververmoeienis, zoodat hij gedwongen ie eenige rust te nemen en van alle heel of half beloofde spreekbeurten af te zien. Brieven enz. bereiken hem voorloopig niet. Borsele. In de Maandag gehouden Raadsver gadering werden do begrootingen van 1903 en 1904 gewijzigd o. a. voor nieuw rijswerk op de scheeps- gaten der haven en voor de verhoogde jaarwedde van den veldwachter. Door af- en overschrijving voorzag do Raad in de noodige credieten. Daar slechts de helft van het gevraagde rente loos voorschot voor de begrinding van een deel van den Jorjane- en Monsterweg, loopende van den Prov. steiger naar het dorp 's-Heerenhoek, is toe gestaan, besloot de Raad voor het verschil tusschen renieloos voorschot en kosten begrinding eene geld- leening aan te gaan. De slechte toestand van een deel van den Wol- faartsweg, leidonde van het dorp Borsele naar het oude overzetveer, gaf den Raid aanleiding het be trokken vak afdoende te verbeteren door bezanding, indien daarvoor goedkouring van heeren Ged. Staten kan worden verkregen. De kosten zijn geraamd op f 300. 's-Gravenpolder. In do Maandagavond ge houden jaarvergadering van net musschengilde deed de secretaris-penningmeester rekening en verant woording over 1903. De ontvangsten bedroegen f39,48 Vb, de uitgaven f22,25; zoodat een goed slot bleef van f 17,23 Vs- Totaal zijn door de leden ingeleverd 3475 musschen, waarvan door het lid L. Hoekman 800, die daarvoor een extra-premie Roman van Gerhard Stein. Heydemann beviel het steeds beter bij de *Dag- bode" en niet dan met schrik dacht hij er aan, dat mevr. Driessen hem wel gauw eens weer bij zich zou vragen. Het werk voor deze courant nam hem zóó in beslag, dat hij niet dan met opoffering van zijnen rusttijd voor haar zou kunnen werken. Eiken dag vreesde hij weer werk van haar te zullen krij gen. Dag na dag verliep echter en mevr. Dries sen liet niets meer van zich hooren. Zo scheen in den laatsten tijd niet meer te schrijven. Des te ijve riger legde hij zich echter op zijn werk toe. Hij deed alle mogelijke moeite om vooruit te komen. Langzamerhand leerde hij ook de andere redacteurs kennen en kreeg weldra meer opdrachten. Hij dacht nauwelgks meer aan het gestolen geld. Hij had het niet meer noodig en gaf do mogelijk heid op het eens terug te krijgen. Bohne alleen herinnerde hem er aan, maar hij hoorde diens me- dedeelingen met Ie grootste onverschilligheid, ja soms pngeduldig aan. ontving en tot koning van 't gilde werd gepro clameerd. 't Gilde bestaat nu 15 jaar besloten werd dit feit in een volgende vergadering eenigszins feeste lijk te herdenken. In 't bestuur kwam geen ver andering. Heinkenszand. Tot het brengen van eene hulde aan H. M. de Koningin-Moeder bij gelegen heid van baar 25-jarig zijn in Nederland, heeft zich alhier eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren burgemeester (voorzitter), J. Braamse J. SteketeeJ. J. KammersW. van den Dries en van Iwaar den. Ontwerp-Arbeidswet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp, houdende ^bepalingen ter bescherming van den Arbeid." Het is een zeer lijvig ontwerp, niet minder dan 444 artikelen bevattende en gaat vergezeld van eene zeer uitvoerige memorie van toelichting, 92 pagina's folio beslaande. Verder is er bijgevoegd een overzicht van wettelijke bepalingen in het buitenland betreffende verschillende onderwerpen, die bij dit ontwerp zijn geregeld. Zooals men weet zijn reeds in 1889 hier te lande bepalingen vastgesteld, ten einde overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrou wen tegen te gaan en in 1895 zijn er regelingen getroffen ter beveiliging vaD arbeiders in fabrieken en werkplaatsen. Het ontwerp, dat thans is ingediend, vat deze beide wetten Arbeidswet en Veiligheidswet samen en vult ze aan met nieuwe bepalingen. Het doel dezer regeling is volgens de memorie van toelichting het volgende Daarover, dat het arbeidsvermogen in den boezem der natie, zonder bescherming van Overheidswege aan "zichzelve overgelaten, schade lijdt, bestaat thans weinig verschil van gevoelen meer. De ontwikke ling der nijverheid door de aanwending van natuur krachten, do vondsten der scheikunde en de samen voeging van groote kapitalen, deed baar zoo reus achtige en gevaarlijke afmetingen aannemen, dat het arbeidsvermogen van een zeer aanzienlijk deel dor werklieden voor goede instandhouding en ont wikkeling geen genoegzainen waarborg meer kan vinden, noch in eigen voorzichtig beleid, noch in de voorwaarden bij het beschikbaar stellen van den arbeid te bedingen. Al moge dit bij geheel normaio bedrijven voor normale volwassen arbeiders nog tot op zekere hoogte mogelijk zijn, noch de jongeren in jaren, noch de vrouwelijke werklieden, noch de volwassen mannen in abnormaal gevaar met zich brengende bedrijven, zijn, zonder ruggesteun van de wet, in staat om de scbade, die dreigt, af te weren. Het is uit dien hoofde een onloochenbare eisch, dat de Overheid hier nader tusschenbeiden trede en zoowel over hen, die subjectief in abnor- malen toestand verkeeren, als over heD, die in objectief abnormale bedrijven werkzaam zijn, haar schild ter bescherming en ter beveiliging opheffe. Dit is noodzakelijk èn met het oog op de thans levende arbeiders, èn niet minder met het oog op de gezonde levenskracht van het opkomend en toe komstig geslacht." De stof voor het nieuwe ontwerp is verdeeld iü negen hoofdstukken. Hoofdstuk I behelst Algemeene bepalingen", de omschrijving van hetgeen door »arbeid", ♦arbeiders", Doe er maar geen moeite meer voor", zeide fleydemanD, toen Bohne hem eens vertelde hoe goed hij reeds bevriend was met Krtiger en dat het nu niet lang meer zou duren, dat de schurk ontmas kerd zou worden. »Ik zal de zaak zoo lang mogelijk vervolgen riep Bohne uit. »'t Is toch immers alles te vergeefsch", hernam Heydemann, het geld is weg en ik zal het wel niet terug krijgen. Er is mij overigens ook niets meer aan gelegen. »U niet, mijnheer Heydemann, maar mij des te meer. Ik wil mijn tienduizend mark verdienen". »Nu", zei Heydemann spottend, >een man, die over millioenen kan beschikken, wat geeft die nu om tienduizend mark ♦Millioenen vroeg Bohne verbaasd, ♦hoe be doelt ge dat Dat is u*'nu al weer vergeten", zei Heydemann lachend, >de groote courant van de miilioenen-ven- nootschap". Een courant? Welke courant? Nu ja..." er kende hij eindelijk, maar die tienduizend mark is baar geld". »Ik geloof niet, dat gij dit geld ooit zult krijgen," zeide Heydemann schouderophalend. Hij verdiepte zich weer in zijn werk en vergat ♦fabrieken of werkplaatsen", »winkel", enz. enz. wordt verstaan (artt. 119). Hoofdstuk II handelt over »de in leer zijnde per sonen" en regelt dus de leerling-overeenkomst (artt. 20—61). Hoofdstuk III regelt den ♦arbeid, die door be paalde personen niet mag worden verricht", (artt. 62—73) en bestaat dus hoofdzakelijk uit de arti kelen der bestaande Arbeidswet. Hoofdstuk IV handelt over ♦beveiliging bij den arbeid" (artt. 74232) en is dus het uitvoerigste do artikelen der Veiligheidswet en van de Kon. Besluiten op die wet berustende, zijn «r al dan niet gewijzigd of aangevuld in overgenomen, nl. wat betreft de eerste afdeeling, die op fabrieken en werk plaatsen betrekking hetft (^bouwwerken" worden uitgesloten Zij geven eerst de bepalingen ten be hoeve van eiken arbeider en in par. 2 die ten be hoeve alleen van jongens, meisjes of vrouwen. De tweede afdeeling (artt. 224—232) geeft voorschriften buiten fabrieken en wel lo. ten aanzien van winkels en apotheken en 2o. ten aanzien van het lossen en laden van schepen. Hoofdstuk V bevat ^bepalingen van bijzonderen aard" o. a. omtrent nadere voorschriften bij be drijven, beroep tegen voorschriften, vrijstellingen, het oprichten van fabrieken en4 aangiften van onge vallen (artt. 233—265). Hoofdstuk VI regelt de ♦beperking van den ar beidsduur"lo. voor jongens, meisjes en vrouwen; 2o. voor »mannen bij nachtarbeid en in voor de gezondheid schadelijke bedrijven", bepaaldelijk voor bakkerijen 3o. voor mannen in winkels, ♦waarom trent de Gemeenteraad voorschriften kan vaststel len" 4o. personen, werkzaam bij een openbaar middel van vervoer (art. 266—360). De tweede afdeeling regelt, voorloopig, de Zondagsrust (artt. 361—368). Hoofdstuk VII regelt het toezicht, hoofdstuk VIII bevat de strafbepalingen, hoofdstuk IX de slotbe palingen. Tweeërlei is in het ontwerp bepaald ten aanzien van personeel, hetwelk in winkels werkzaam is. In de eerste plaats wordt voorgeschreven, dat aan het bedienend personeel gelegenheid om te zitten moot worden verschaft. Daarnaast zijn voorschriften op genomen met betrekking tot den werktijd van jon gens, meisjes en vrouwen, die in een winkel werk zaam zijn. Eindeljjk is de mogelijkheid geopend, dat ook ten aanzien van mannen bepalingen van soortgelijke strekking kunnen worden vastgesteld. Wat de leerliDg-o vereen komst betreft, verstaat de wet onder man of vrouw degenen, die boven de 17 jaar zijn, onder jongens en meisjes degenen, die beneden dien leeftijd zijn. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld welken arbeid per sonen beneden 17 jaar niet mogen verrichten. Een jongen of meisje wordt leerling door het in wer king treden van een leerovereenkomst, die niet kan worden gesloten dan met een hoofd of bestuurder aan wion een vergunning is verleend. Deze ver gunning wordt telkens voor een jaar verleend door den burgemeester, na advies van een commissie, die door Ged. Staten wordt ingesteldkinderen beneden 13 jaar mogen geen arbeid verrichten. Dit geldt niet voor kinderen, die aan boord van schepen wonen. Wat den arbeidsduur betreft, mogen jongens, meisjes en vrouwen niet langer dan 10 uur per etmaal, gehuwde vrouwen 's Zaterdags niet langer dan 8 uren werken. Voor aan de gezondheid scha delijke bedrijven kan het aantal werkuren op 7, het geld, hij gevoelde zich verruimd, nu bij werk had en in zijn levensonderhoud kon voorzien. Van tijd tot tijd hield hij echter op met schrij- von, legde de pen neer en zag naar buiten in do blauwe lucht, in het onbekende. En dan zag hij in zijne gedachten de gestalte van een jong meisje voor zich, een meisje met donker haar, donkere oogen en een ernstig gezicht de gestalte van Editb. En altijd en altijd weer dacht hg aan haar met een steeds grooter wordend verlangen. Hg ver langde er naar, baar te zien en toch ging hij de beide zusters niet opzoeken. lederen dag, wanneer hij van het bureau kwam, wilde bij wel aan de deur op de eerste verdieping kloppen. Hij mocht daar immers zoo vaak komen, als hij wilde ja, hg scheen zelfs ondankbaar, donr nu niet meer te komen. Maar een vaag gevoel hield hem terug. Onwil lekeurig bleef hij aan de deur staan, wanneer hij 's morgens wegging. Eens op een morgen diende het toeval hem. Juist op het oogenblik, dat hij wilde uitgaan, ontmoette hij Editb, die ook juist uit wilde. Hg bloosde van verlegenheid en blijdschap. Ze groette hem vriendelijk en beiden gingen tegelijk de trap af Toon ze op straat waren gekomen, bleef ze een oogenblik staan. 8 en 9 uren per etmaal worden bepaald ook kan de vergunning tot 11 uren per etmaal worden vor- strekt door den minister. Mannen, die nachtar beid verrichten, mogen niet langer dan 11 uren per etmaal werken; ia broodb&kke'rijen eveneens niet moer dan 11 uren per etmaal. Voor ton hoogste twee etmalen par week, maar voor niet moer d»n 60 etmalen in een kalenderjaar mag hot aantal werkuren echter in sommige ge vallen 131/2 en 16 uur bedragen. In een broodbakkerij mogen mannen tusschen 9 uur namiddag en 5 uur des voormiddags niet werkzaam zijn. 's Zondags mag geen arbeid worden verricht. Voor personen, behooronde tot een kerkgenootschap of een godsdienstige vereeniging, die den weke- lijkschen rustdag niet op een ZoDdag vieren, moet op een daarvoor bepaalden werkdag, een rustdag worden gegeven. Bij groote noodzakelijkheid kan door den minister vergunning tot Zondagsarbeil gegeven worden. Alvorens het ontwerp in te dien«n, zijngelijk bekend is daarover de Kamers van Arbeid en die van Koophandel en Fabrieken gehoord. De minister deelt mede, dat over het algemeen het oordeel der Kamers gunstig was en dat het ver langen werd uitgesproken een regeling, als in het ontwerp vervat, tot stand te zien komen. Kunst en Wetenschap. De Nachtioacht. Onze kunstliefhebbers krijgen gelegenheid om hun liefde voor de kuDst te toonen in klinkende munt. Zooals men weet, hangt nog steeds Rembrandt's beroemde, schilderij ♦de Nacht wacht" verkeerd op 't licht. Er zijn proeven geno men, met dit gevolg dat men tot de conclusie kwam, dat voor de nachtwacht een eigen zaal moest wor den gebouwd. Het Rijk zal daarvoor f 70.000 geven onder voorwaarde, dat ook particulieren het hunne doen. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft daarover het volgende Wij vernemen, dat door den Minister wordt ge vorderd, dat door particulieren f30J00 wordt bij eengebracht, dat is dus evenves? als de eerste ter mijn van hot rijkssubsidie bedraagt, en wel vóór 1 Februari aanstaande. I)it zou de minister als voor waarde hebben gesteld, nadat hem uit een onder houd met enkele leden van do commissie gebleken is, dat bedoeld bedrag wel bijeen zou zija te bren gen. Het komt ons voor dat, du eenmaal het besluit tot het verleonen van een rijksbijdrage was genouieD, het stellen van deze voorwaarde, die alles weer op losse schroeven zet, te betreuien is. Iatusschen is het te hopen, dat paiticul'eren, nu de zaak eenmaal zoo staat, de dertig duizend gulden inderdaad bijeen zuilen weten te brengen. Vermoedelijk zal bg de behandeling van hoofdstuk V in de Eerste Kamer nog inlichting worden gevraagd". Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de veel besproken zaak tegen A. M. J,, 44 jaar, werkster, geboren te Middelburg, wonende te VlissiDgen, aan wie wordt ten laste gelegd, dat zij den 6en November jl., te Vlissingen, in hare woning, uit een portemonnaie van den Belgischen loods A. J. van Hemelryckmet het oogmerk van wederrechtelijke to» ëigenjng, heeft weggenomen een bankbiljet van 100 francs, toebehoorende aan go- U gaat zeker naar het bureau vroeg ze. ♦Ja," zeide Heydemann. Hij wist op dat oogen blik niets anders te zeggen. Dat treft goed," zeide ze lachend, ♦ik ga ook dien kant uitMag ik zoover met u mee voegde ze er schelmsch aan toe. Met genoegen," stamelde Heydemann. Ed zoo gingeü ze naast elkander voort. De zon scheen helderder dan ooit, de gezichten der men- schen stonden bijzonder vriendelijk vandaag, het leven rondom hen had iets opgewekts. Alles scheen de uitdrukking te zijn van den zonnigen,' wolke- loozen dag. Edith en Heydemann gingen zwijgend naast el kaar voort. Hg in die galante houding, welke de grootste zorg voor do dame verraadt. Zij met een onwillekeurigen lach op haar mooi gezichtje. Zoo gingen zo verder, zonder dat er iets ge sproken werd en kwamen aan het noordelijk uit einde van de Friedrich6trasse. Het oorverdoovend leven van het verkeer eener grooto stad klonk hun in de ooren. Het bellen der electrische trams, bet ratelen van de zware vrachtwagens, van do omni bussen en rijtuigeu een chaos van klanke.D. Ze sloegen nu de Friedrichstrasse in en morsten over do middenstraat. MenscheD, wagens en trams schenen zich hier opgehoopt te hebbcD, zoodat hot

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1