belangstelling de afwikkeling der zaken tussohen Rusland en Japan volgt. Bij de Oostersche quaestie in Azië, zou men de Oostersche quaestie in Europa, in het bijzonder de hervormingen in Macedonië bjjna vergeten. En toch gaat daar lang nog niet alles naar wensch. De diplomatie blijft echter waakzaam tegenover d® bekende neiging der Porte om telkens in te dom melen. Dan komen de gezanten van Oostenrijk en Rusland een bezoek brengen aan den Sultan en dringen eens weer op bespoediging aan. Dat helpt dan weer voor een paar dagen, totdat een nieuwe duw noodig is. Het spreekt van zelf, dat het juist afbakenen der bevoegdheidsgrenzen der buitenlandsche ambte naren der gendarmerie van die der Turksche zeer veel voeten in aarde heeft en men daarbij alle ge legenheid heeft de gevoeligheid van den Sultan op te wekken. Daarbij komt, dat de oude gendarmerie nog steeds in functie i», omdat de Porte die niet wil afdanken. Met het oog op hetgeen in het voor jaar is geschied, wil zij de gendarmerie niet door troepen doen vervangen. Ook hot aantal officieren, van vreemde naties, dat bg de gendarmerie zal worden ingedeeld, maakt een punt van overweging uit. En geen enkele van de nieuwe functionarissen is goed op de hoogte van taal on zeden van het land, waarin zij dienst moeten doen. Ook de rege ling van hunne financieels beloonin'gen baart nog zorgen Turkije geeft daaromtrent geen voldoende waarborgen. Dat zijn alle zwarigheden omtrent één onderdeel der hervormingen als de andere er ook zooveel hebben, kon Sara/of, de leider van den opstand, wel eens gelijk hebben als hij zegt, dat er toch niets van komt en hij daarom tegen het voorjaar, als de sneeuw op de bergen smelt, weer den opstand met vernieuwde kracht zal doen uitbreken. In Frankrijk heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan, dat de sociaal-democratische oud-minis ter Millerand door den socialistischen bond van het departement Seine is uitgestooten. Herhaaldelijk heeft er verschil van meening onder de socialisten bestaan, over de houding, die men tegenover Mille rand moest aannemen, vooral toen hij eeD portefeuille aanvanrdde. Men vroeg zich toen af, of een socialist wel deel mocht uitmaken van een bourgeois-kabïnet. Da maeningen daarover zijn verdeeld gebleven. Maar nu heeft hij in de Kamer onlangs iets ge daan, wat hem de gunst heeft doen verliezen. Aan de orde was het voorstel van den hoer Hubbard dat Frankrijk het initiatief zou nemen voor de ont wapening der groote mogendheden, een voorstel dat door den sociaal-democraat Jaurès zeer krach tig werd gesteund, maar niettemin met 485 tegen 61 stemmen werd verworpeü. Ook de heer Millerand had tegen gestemd. Om die reden droeg de bovengenoemde bond toen aan de sociaal-democratische verkiezingscommiesie in het twaalfde arrondissement van Parijs op, haren vertegenwoordiger, Millerandter verantwoording te roepen. Deze commissie verklaarde echter, dat de kiezers volkomen instemdsn met de gevoelens van hun afgevaardigde. Dit antwoord was volstrekt niet naar den zin van den bond, die nu zelf over het geval vergaderde en met 60 togen 40 stemmen be sloot den heer Millerand buiten het verbond te sluiten. Do uitgestootene hoeft het geval heel wijsgeerig opgenomen. Hij verklaart, dat men hem wel buiten den bond kan sluiten, maar toch niet ontrouw kan maken aan zijne beginselen. De daad van het partij bestuur betreurde bij voor de socialistische partij, omdat daardoor is uitgemaakt, dat niemand lid van die partij kan zijn, die geen voorstander is van eene onmiddellijke ontwapening. Onderwijs. Aan dhr. J. Stamp er ius. hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam is een pensioen ver leend van f 965. Zaterdag hield de afd. 's-Gravenpolder van het N. O. G. te Ovezand haar jaarlijksche huis houdelijke vergadering. Het aantal leden is in 1903 met 7 vermeerderd, zoodat de afdeeling thans 18 leden telt, waaronder 1 honorair lid. De rekening sloot met een batig saldo. De betrekkingen van secretaris en penningmeester waren tot nu in één persoon vereenigdbesloten werd die over twee personen te verdoelen en nog een vijfde bestuurslid als 2en secretaris te benoemen. Gekozen werden als 1§ secretaris dhr. Lambers, romans schrijven en laten drukken als jo wilt of je er nu voor moet betalen of er geld voor krijgt, dat is je eigen zaak. Maar wanneer een ander meewerkt »Hij krijgt er immers geld voor 1" »Ja, maar jij zet je naam er op. Zijne gedachten, zijn stjjl zgn toch niet het werk van jou. En je kunt toch niet op het titelblad zetten door Friede- rika Driessen en August Heydemann." »Och, je praat als een schoolmeester." »Nu ja, dat ben ik ook, maar heb ik dan geen gelijk »Hoor eens, Editb," zei mevr. Driessen, terwijl ze hare zuster «pottend aanzag, »je houdt een lange rede om mjj op het pad der deugd te houden. Doe je dit alleen ter wille van inij »Hoe bedoel je dat »Wel, ik geloof, dat je hierbg meer denkt aan Heydemann dan aan mij". >Maar Frederika 1" »Stil maar. Ik heb ook mijne oogen. Denk je, dat ik het niet gemerkt heb, dat je het onaangenaam vindt, dat hg mgn medewerker is?" »Ja, hg is er te goed voor om je ondergeschikte te zijn". »Waarom ben je niet wat oprechter »In hoeverre aftr. lidals 2e secretaris dhr. H. de Priesterals penningmeester dhr. Oir. Moerdijk Hoewel te laat voor 't uitbrengen van een rapport, werd het ontwerp-pensioenwetten nog besproken. Vele onderwijzers zjjn even hoog of hooger ver zekerd bij de Levensverzekering van 't N. O. G. dan de uitkeering door het Rijk zal bedragen. Voor hen zal het dus voordeeliger zijn, bij aanneming van 't ontwerp, vrijstelling aan den minister te vragen. De groote vraag is intusscben zal 't N. O. G. bij minder deelname en uittreding een nood zakelijk gevolg van de aanneming der voorgestelde pensioenwetten bij voortduring aan zijn ver plichtingen kunnen blijven voldoen. De afdeeling acht het van het grootste gewicht, dat deze zaak in 't belang der deelnemers, intijds grondig wordt onderzocht. De heer Risseeuw, hoofd der school te Ellewouts- dijk, bedankte als lid, wegens zgn aanstaand ver trek naar Sluiskil, met de beste wenschen voor den bloei der afdeeling. Ondanks den ongunstigen toestand van wéér en wegen waren 11 leden aanwezig. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Op 1 Jauuari waren bij de Ned. Herv. kerk 188 predikantsplaatsen vacant, waarvan 11 in Zee land. Het aantal vacatures bedroeg 32 minder dan in 1903. In de plaats van ds. C. F. Zeeman te Zonne- maire is benoemd tot secretaris van het Provinciaal college van toezicht op de kerkelijke goederen en fondsen der Hervormde gemeenten in Zeeland mr. A. A. de Veer Ge. te Middelburg, die als zoodanig met 1 Januari jl. in functie is getreden. Gereformeerde kerken in Nederland. Aangenomen het beroep naar St. Filipsland door ds. L. Boone te Terneuzeu. Heinkenszand. Gekozen tot ouderling dhr. J. Dominicus. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Bg het bureau van het »Nederlandsch Land- bouweomité nader ingekomen brieven bevestigen de reeds vroeger gedane metWeelingen, dat de verzending van vee naar Zuid-Afrika per Mashona in alle opzichten geslaagd moet heeten. Generaal Botha bericht nog dat door welwillende medewerking van bet gouvernement al bet vee per sneltrein van Kaapstad is doorgevoerd. Onder her haling van den groot.en dank, waartoe het Afrikaan- der volk aan de milde gevers is verplicht, werd nog gemeld »Het is mij aangenaam, UEd. te kunnen mededeelen, dat het tot dusverre uitstekend goed met de beesten gevaren is. Er was nog geen een zelfs ziek, wat mg doet verwachten, dat zg bier goed aarden zullen." liet verzenden van Amerikaansch vee naar Antwerpen heeft zoo goed als opgehouden. Aan verscheidene verzendingen hebben de ondernemers zelfs geld verloren. Buitenlandsche Berichten. Bulgaarsch-Twksch incident. Er komen ernstige berichten ust het district Sunanova, waar een sterke Bulgaarsche bende het Turksch grondgebied heet te hebben geschonden. Acht bataillons iufanterie, en een batterij artillerie zgn reeds uit Sunanova ver trokken en een regiment cavallerie te Saloniki hoeft order gekregen zich gereed te houden, oju binnen vier-en-twintig uur te vertrekken. Men zegt dat er een gevecht heeft plaats gehad te Kochana, waar van do Bulgaren 100 zouden zijn gedood. Gemengde Berichten. Baarland. Vrijdag werd alhier door de dijk werkers een doode zeeschildpad opgevischt. Het gewicht van het dier was 50 K.G. De afmetingen van bet pantser zijn 1 Meter bij 0.9 Meter. De kleur dor rugzijde is grjjs met donkere vlekken. De reizigers van den sooltiein van Amsterdam naar Antwerpen, werden Donderdagavond hevig door een zwaren schok, ter hoogte van Oudenboscb, op geschrikt. Bj onderzoek bleek, dat een wagen be spannen mot een paard, te pietter was gereden. Het paard was den kop afgesneden en de stukken der kar zaten'tusschen de machine, zoodat de trein tot stilstaan moest worden gebracht om die stukken te verwijderen, waardoor eenige vertraging ontstond. »Zeg het dan toch openlijk, datje Heydemann nu, dat je je voor Heydemann interesseert. Jij draait de zaak om. Nu zal ik degene zijn, die »Neen, noen, dat doe ik niet. Ik heb je dadelijk beel goed begrepen. Je kunt wel gelijk hebben, maar je moet mg er geen verwijt van maken. En de geheele zaak zou je koud laten, indien de man er niet bij betrokken was, die nu, in wienje zoo'n levendig belang stelt". »Ik begrijp je niet", zei Editb schouderophalend. Hierna zwegen beiden eeo tijdlang. Toen zeide Edith plotseling »Nu ja, bet ii waar. Ik zou graag zien, dat hg zelfstandig, geheel zelfstandig was. Hij is een goed ontwikkeld man. Je moet hem nu niet verder lastig vallenhij heeft immers beter werk gevonden". »Nu, zie jezei Frederika spottend, »hoe be zorgd je voor hem bent, haast als voor iemand, dien men »Maar Frederika »Goed, ik zal niets meer zeggen. Ik bemoei me niet met je hartsgeheimen. En ik geloof ook wel, dat deze toestand op den duur niet houdbaar is. Ik zal het later alleen zien te doen". (Wordt vervolgd.) De voerman, zoowol als de passagiers kwamen met den schrik vrij. Op hst station Wouw ontspoorden Zaterdag ochtend, bij het terugzetten van een goederentrein, drie waggons, waardoor een der sporen korten tijd versperd was en enkele personentreinen vertraging ondervonden. Sneeuwballen gooien. Sneeuwballen gooien een onschuldig vermaak volgens velen bracht een jongen te Giethoorn, op de bank der beschul digden te Heerenveen. Hij had met sneeuwballen gegooid en zoo zei bij bij ongehik had ie toen een glas ingeworpen. De getuigen verklaarden echter anders hier waB opzet in 't spel. Want hg had steeds op die glas ruiten »gemikt" en ten slotte had dat mikkon het rink-kink succes gehad. En toen was hg doorge gaan met op andere ruiten te mikken. Het O. M. geloofde niet aan een ongeluk en requireerde een gevangenisstraf van ééne maand. Sneeuwballen gooien kan dus ook niet-onschuldig zijn. Men schrgft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Wie deze streek kennen en haar op den jongsten Nieuwjaarsdag bezochten, moeten, de zwelgerijen en brooddronkenheid van vroeger zich herinnerende, hebben waargenomen, dat we gelukkig toch vooruit gaan. De politie, die anders op zulke dagen de banden vol had, zag hare taak thans zeer verlicht. Voor een groot deel tnogen we dit toeschrijven aan het vermanend woord der verschillende vereenigin- gen, welke de volkszonde van het drankmisbruik bestrijden, en dat wel weerklank schijnt te vinden. Dan heeft men het optreden van Christelijke ver- eenigingen, die om uitspattingen te voorkomen, juist op don Nieuwjaarsdag, evenals bg kermissen, feestelgko bgeenkomsten organiseeren, waarin het publiek zich goedkoop en behoorlijk kan vermaken. Deze bgeenkomsten werden goed bezocht en houden ongowenschte gasten van de straat. De marechaussée te Drachten stelt een onder zoek in naar eene ernstige mishandeling, gepleegd op den heer D. Deze is op een eenzamen weg door 5 borols aangevallen en met schaatsen bewusteloos geslagen, waarna men hem aan den weg liet lig gen. Hij had 8 wonden aan het hoofd. Men beeft hier te doen met eeae wraakneming. De daders moeten reeds gevouden zijn. Brandgevaar in de schouwburgen. Het onder werp »veiligbeid in schouwburgen" blijft aan de orde. De directie van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam heeft een practisch on eenvoudig middel bedacht, om het publiek gerust te stellen. Dezer dagen, vóór den aanvang der voorstelling, werd van het tooneel medegedeeld, door welke voor zorgsmaatregelen de bezoekers van dezen schouw burg, in geval van brand, voor gevaar beveiligd zijn. Vooreerst werd gezegd, dat de brandweer voort durend scherp toezicht houdt en stipte navolging van hare voorschriften controleert, en verder, dat er in den Hollandschen Schouwburg op het tooneel een uitstekend ingericht bluschscherm aanwezig is, dat door het opendraaien van één kraan onmid dellijk een stortregen over het geheele tooneel doet vallen dat er bovondien een voldoend bvandscherm aanwezig is, waarvan de goede werkiug eiken avond vóór en na de voorstelling, onder toezicht van do brandweer, wordt beproefd en eindelijk, dat op alle rangen, behalve de gewone uitgangen, nog een voldoend getal nooddeuren zijn, welke van een bijzonder soort van sluiting voorzien, door één enkelen vingerdruk naar buiten openspringen. Deze mededeelingen en de verzekering, dat het publiek den Hollandschen Schouwburg in volle gerustheid kan blijven bezoeken, werden met luid applaus begroet door de toeschouwers, die na afloop der voorstelling in de gelegenheid werden gesteld zich door de geopende nooduitgangen te verwijderen. Ook in andere schouwburgen zal dit voorbeeld wel gevolgd worden. (N. v. d. D.) Uit Chicago. De directeuren van den Iroquoi'g schouwburg hebben in den loop van het door de commissie betreffende de oorzaken van den brand ingesteld onderzoek, erkend, dat aan hunne beamb ten geenerlei instructie verleend was met betrek king tot het geval van brand, en dat de elf uitgan gen van het gebouw, die in geval van nood open moesten blijven,gedurende de paniek gesloten waren. Een rijke Amerikaansche dame, die in Augus tus 1889 te Liverpool wegens vergiftiging van haar man ter dood werd veroordeeld, welke straf in levenslang werd veranderd, zal, volgens een bericht uit Washington, in Juli vrijgelaten worden. In Amerika zoowel als in Engeland zijn er velen, die nooit opgehouden hebben in de onschuld van de veroordeelde te gelooven. De stad Motherwell in Schotland dreigt sinds eenige dagen te verdwijnen. De huizen zakken langzamerhand weg, zoodat de vensters van de eerste verdieping reeds bijna den grond /aken. Enkele gebouwen verliezen meer en meer het even wicht en de toren van het stadhuis staat zoo scheef als die van Pisa. Een wonderlijk geval, aantoonende welk een grooten invloed zijn omgeving op een kind kan uit oefenon, moet zich in Australië hebben voorgedaan. Een gekleurde keukenmeid, die niet veel tgd kreeg om haar kind op te passen, sloot het doodeenvoudig gedurende den dag tusschen de hoenders in eea hok op. De politie werd ervan in kennis gesteld en merkte naderhand op, dat het arme kind net als de hoenders te werk ging. Het kraaide en ka kelde om de beurt, vocht met hanen net als een hoen, krabde in den grond en rolde in het stof. De moeder werd tot een geldboete veroordeeld en het kind in een gesticht opgenomen, waar men moeite had het andere manieren te leeren. Amerika is het land der vrijheidmen kan er ongestraft hier en daar in het Verre Westen ten minste moorden en stelen, maar wee dengeen, die de begeorende hand mocht uitsteken naar een postzegel, zij het er ook slechts een van een kwartje Dezer dagen is iemand uit het tuchthuis ontsla gen, die destgds tot levenslangen dwangarbeid was veroordeeld wegens het stelen van een postzegel van 10 cent. president Mc. Kinley veranderde later de straf in 15 jaar, rekening houdend met het voorbeeldig gedrag van den gevangene. Die vjjftien jaar zijn thans verloopen en zoo is de veroordeelde op vrije voeten gesteld. Met 18000 francs in den zak is een 16-jarige jongen uit Rgsel bijna van den honger omgekomen. Hij was werkzaam bij de Nationale Fransche Bank als bediende. In een onbewaakt oogeablik maakte hij zich van 18 bankbiljetten, elk groot 1000 francs, meester en begaf zich met dat geld naar Douai, waar hij in een groot hotel zijn intrek nam. Toen hij eenige dagen later den eigenaar ter betaling een bankbiljet van 1000 francs gaf, kreeg deze argwaan en liet de politie halen. De jongen rook echter lont en ging, met achterlating van het bankbiljet, er van door. Te voet ging hg over het platteland naar België, onderweg zijn middagmaal bij elkaar bedelend. Eiudelgk in Montygne probeerde hij nogmaals een biljet in te wisseleD, helaas, met hetzelfde gevolg. Ook hier moest hij een papiertje van 1000 francs achterlaten om zichzelf te redden. Door honger en vermoeidheid gekweld, liep de arme jongen verder, maar liet zich buiten de stad neervallen, daar zjjn krachten hem begaven. Zoo werd hg door eeD jongen landlooper gevonden, die zijn brood met hem deelde en hem meenam naar Brussel. De jongen bleek echter voor land- looperg niet in de wieg gelegd, de landlooper Bet hem ten minste zonder eenige hulp in de laatst genoemde stad achter. In zijn radeloosheid gaf de jeugdige vluchteling zich daarop bij de politie aan, die hem gevangen bield en later aan de Fransche politie uitleverde. Op Corsica is een Duitscher, met name Meyer vermoord in een bosch gevonden en in verband daarmede werd zekere Tiemann, die in betzelfde hotel als Meyer te Ajaccio had gelogeerd, in hech tenis genomen. Tiemann ontkende, iets met den vermoorde uitgestaan te hebben gehad, maar uit een aanteekening in diens zakboekje bleek, dat beiden den avond vóór den moord samen naar bet bosch moeten zijn gegaan en op Tiemann rust dien tengevolge zware verdenking. Ramp op Sumatra. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Batavia seinde Een bandjir (over- stróoming) in de Anei-kloof sloeg de spoorbaan op twee plaatsen weg, over een lengte van vijftig meter. De paraboolbrug met het landhoofd aan de zijde van Padang-Pandjang zgn geheel verloren. Het treinen verkeer is voor twee maanden gestremd de kosten van horstolling worden geraamd op twee ton. De verzending van Ombiliën-kolen voor water staat en marine is voorloopig gestaakt. Uit Aken meldt men aan de Limb. Roer Vrijdagnacht omstreeks 1 uur traden drie jonge kerels, die al verscheidene dranklokaliteiten bezocht hadden, binnen bij de weduwe L. te Aken. Onder hen was ook de tegelbakker L., wien indertijd wegeDS een vechtpartij de toegang tot dit café door de weduwe L. verboden was. Zoo kreeg ook nu L. geen drank van de herbergierster. Een zijner mak kers zeide daarop»als jelui niets krijgen kunt, drink dan maar met mg." Maar L. was slecht te spreken en zeide »in deze zwgnenkroeg drink ik heelemaal niet." De zoon der herbergierster kon dit niet verduweü, en trok dan ook zonder veel omhaal met L. aan 't vechten. Na een woedende worstelpartij kreeg eindelijk L zgn tegenpartij onder de knie en stond op. Doch alvorens weg te gaan gaf hg den zoon van de herbergierster, die machte loos neerlag, nog een hardeD schop tegen het hoofd. Het treurig gevolg hiervan was, dat de dood on middellijk intrad. De dader werd dienzelfden nacht nog aangehouden en in verzekerde bewaring ge bracht. Door liberale bladen wordt zeer gecritiseerd een vonnis van het Berlijn*che hof, waarbij beslist wordt, dat een dienstbode, die een viertal oorvggen had gekregen, niet het recht had, zonder opzegging baar dienst te verlaten. Dit gold niet als mishan deling, maar wettige uitoefening van het tuchtrecht van den meester. Te Lyon is op reusachtige schaal ingebroken door een internationale dievenbende. Woensdagnacht alleen hebben drie post-bureau's, eon dertigtal kelders van woonhuizen, een villa buiten de stad, een ap partement en tal van winkels bezoek van die bende gehad. Op een der bureau's vonden ze 200 francs, op een ander namen zij de moeite een geweldig groote brandkast open te breken, waarin zij echter niet meer dan 3 francs vonden wel een uiterst geringe belooning voor zulk zwaar werk. De villa daarentegen werd geheel leeggehaald. Lang hebben de dieven geen genoegen gehad van hun werk. Reeds in den loop van den volgenden dag werden tien hunner gearresteerd. X-Stralen. De wetenschap is de Amerikaansche staatslieden te hulp gekomen, ter oplossing van de Neger-quaestie. Een harer »hoogepriester«", profes sor Pancoastvan de hoogeschool Philadelphia, moet namelijk een middel gevonden hebben om negers wit te maken. Niet met de verfkwast, maar met X-stralen. Hij nam proeven op negers om de werking van X-stralen op kankerweefsels waar te nemen en bevond toen, dat de huid dier personen, op de plokken, welke aan die stralen waren bloot gesteld geweest, van kleur veranderde en gelgk werd aan die van menschen van bet Kaukasische ras. Die verandering, zegt de professor, blijkt van blijvenden aard te zgn. Het zal voortaan dus dubbel dwaas wezen om den moriean te willen »wasschen". Er beBtaan andere, meer doeltreffende middelen om hem blank te krggen.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2