Bijvoegsel. 1904, N°. 4. Zaterdag 9 Januari. 91sle jaargang. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25s Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk*- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 10 Januari Godsdienstoefening door ds. SSpaans's voormiddags 10 uur. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt voor het beroep naar Peins en Zweins door W. H. A. Scholte, cand. te Oostburgvoor Heino (O.) door Chr. Hunnigher te Vlissingen. Aangenomen naar Eenigenburg door W. H. A. Scholte cand. te Oostburg. Biezelinge- In plaats van dhr. W. Slahbekoorn Hz. die bedankt beeft als diaken, is als zoodanig benoemd dhr. L. de Jager Gz. alhier. Onderwijs. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. Taal en Ge schiedenis aan de R. H. B. S. alhier is benoemd Dr. N. van Wijk, leeraar aan do H. B. S. te Arnhem. Kunst en Wetenschap. Het Januari-nommer van het Maandblad tegen de Kwakzalverij, bevat Hoofdartikel: Het nut van ons Maandblad. Berichten: Mr. A. Bind, Voorzitter der Vereeni- ging. Publicatie van den Gezondheidsraad te Karlsruhe over Johannis thee. Lezing over kwak zalverij. Uit den ouden tijd. Hoe »Kurp- fuseher" hun opleiding kunnen krijgen. Kwak zalvers en geslachtsziekten. Mededeelingen van verschillenden aardHet gevaar van kwakzaiversbehandeling. Schifftnann's middel tegen asthma en fatsoen. Laatste echo van het Vaticaan. Blankine. Hoe portretten voor advertenties worden verkregen. Verantwoorde lijkheid dor nieuwsbladen voor hun advertenties. Regeling omtrent den handel in specialité's en gebeimmiddelen in Hongarije. Een puntdicht niet voor Duitschland alleen. Ingezonden Over kwakzalversadvertenties in dag bladen. BoekbeschouwingDr. H. Pinkhof Hygiënische Vlugschriften no. 7. Prof. GvyeDe Adenoïde Vegetaties. Th. A. Quanjer, Het Nieuws. Dr. G. W. Bruinsma, De Levensverzekeringmaat schappijen op den goeden weg. Correspondentie. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Voor de arrondissements-rechtbank te Mid delburg stonden heden terecht W. G en J. G. uit Cortgene, die den 28 October zich in het jachtveld in den Wissekerke-polder tegen den onbezoldigden rijks veld wachter Kramer hebben verzet, terwjjl den eerste tevens ten laste gelegd wordt, dat hij dien politiebeambte van het loven heeft willen berooven of zwaar lichamelijk letsel heeft willen toebrengen. Tegen den eersten beklaagde werd 5, tegen den tweeden 8 jaren gevangenisstraf gevorderd. De verdediger concludeerde voor beiden tot vrijspraak, subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen dr. L. Bouwmangenees heer aldaar, die terecht heeft gestaan terzake dat hij door schuld den dood vau een kind veroorzaakt heeft. Zooals men weet, had de dokter voor uit wendige behandeling van drie kinderen, die aan huiduitslag ledeD, resorcinum voorgeschreven, ter wijl hij bedoeld had resorbinum, een fout, die bij niet ontdekt heeft, toen de apotheker hem liet vragen, of het recept wel goed was. Tengevolge van deze fout is een der drie patientjes, een kind van bijna 4 jaar, overleden. De rechtbank heeft den dokter veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Buitenlandsche Berichten. Rusland en Japan. Het antwoord van Rusland aan de Japansche Regeering is thans ingekomen, doch werd gisteren nog geheim gehouden. De in druk in de best ingelichte kringen te Tokio is, dat het antwoord onvoldoende is. Er worden druk bij- oenkomsten van ministers en hoogwaardigheidsbe- kleeder* gehouden. De correspondent van de New York Herald te Petersburg seinde gisteren dat de mogelijkheid van het behoud van den vrede op hot nulpunt gedaald. Men verwacht elk oogenblik, zegt hg, te hooren van een botsing op Korea. De Koning van Denemarken. Volgens oen Laf- /an-bericbt uit Berlijn zou het mot den gezond heidstoestand van Koning Christiaan IX, die zich te Gmünden bevindt, zeer ongustig gesteld zijn. De Koning is zwaar ziek en zeer zwak hij lijdt veel. Zijn terugkeer naar Denemarken is voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Gemengde Berichten. Gisteravond werd in de »Prins van Oranje" alhier een soiree gegeven door de Tooneelvereeni- ging ^Onderling Kunstgenot" met medewerking van de »Symphonie", directeur de beer F. X. Mannhardt. Opgevoerd werden >'t Sonnet", een blijspel in drie bedrijven door Fred, van Eeden ©n ïPiet de Schoolmeester", dramatische schets in twee bedrijron door Jac. C. de Vos. Beide stukken, vooral het laatste, werden zeer ten genoeg© van het vrij talrijk opgekomen publiek opgevoerd, waar uit bleek, dat de nog jonge vereeniging zich met ijver en succes toelegt op de beoefening der too- neelspeelkunst en gaarne nog meermalen zal gehoord worden. Even loffelijk kweet de »Symphonie" zich van hare taak door de goede uitvoering van «en vijftal muziekstukken, waarmede de bedrijven der tooneel- stukken werden afgewisseld. Moge bij de samenstelling van het programma voor eene volgende opvoering rekening gehouden worden met de klok. Tot onze spijt hebben wij in een vorig Dom mer de vergissing begaan, onder do bekende doo- den van het vorig jaar ook te vermelden don heer H. Markusse van Kruiningen. Tot onze blijdschap kunnen wjj thans melden, dat genoemde heer zich nog onder de levenden bavindt en zich in goeden welstand mag verheugen. MeD zegt wel eens, dat personen, die eens dood gezegd zijn, gewoonlijk een lang leven boschoren is. Als boete voor onzen mis slag spreken wij den wensch uit, dat dit, vrat den heer M. betreft, bewaarheid moge worden. Gisteren had alhier de uitvoering plaats van het georganiseerd jjsfeest voor behoeftige kinderen tot deelneming hadden zich aangemeld 26 jongens voor rijden, 130 jongens en 51 meisjes voor loopen. Er werd ook naar den ring gereden en geloopen. Na op het »Slot Ostende" opgesteld t® zijn, begaf de stoet zich in optocht naar de kleine vest, bij de Ganzepoort, waar vele toeschouwers tegenwoor dig waren. Alle deelnemers ontvingen prijzen, die bestonden in dekens, kleedingstukken, kacheltjes en eetwaren, alsbropd, spek, worst, gort, rijst, bruine boonen enz., ook werden vel® bons uitge reikt voor steenkolen. Te -31/3 ure eindigde de wedstrijd en na afloop ging men in optocht door eenige straten naar het Slot terug, waar de stoet uiteen ging. Bij de uitreiking der prijzen sprak dhr. S. van der Peijl, als voorzitter, eerst tot de kinderen, voorts tot de burgerij, die de commissie zoo ruim schoots in d® gelegenheid had gesteld, om goede prgzen te kunnen aankoopen voorts tot de com missieleden, de Harmonie »Euphonia", die het feest heeft opgeluisterd, en ten slotte tot, de politie voor de hulp tot handhaving der goede orde. Men schrijft ons uit Ierseke 's Zomers (en deD laatsten zomer niet het minst) hoort men de palingvisschers in de Ierseksche Moer niet zelden klagen over slechte vangst, en dat niet zonder reden, want ze vangen soms in een heelen nacht een luttel zootje van een paar pond of nog minder. Dezer dagen, nu ijs de leidingen bedekt, blijkt evenwel, dat er nog genoeg paling is. Als men een bijt in het ijs kapt, of in den gpuiboezem, als door het trekken der sluis hot water bloot komt, vertoont zij zich in soms aanzienlijke hoeveelheid en men kan ze dan maar met de hand grijpen. Een visscher ving bijv. op één dag 40 pond. Men kan begrijpen, dat er liefhebbers zijn. Het is een niet te versmaden schadeloosstelling voor de strem ming der werkzaamheden aan de oestercultuur ten gevolge van de vorst. 's-Heerenhoek. In do gisteren gehouden ver gadering van het musschengilde alhier, werd tot commissaris herbenoemd dhr. W. J. Rijk en tot bode dhr. J. M. de Jongedie hunne benoemingen hebben aanvaard. Ingeleverd waren 4324 musschen, waarvan door dhr. F. B. Thomaes (wethouder) 2224 stuks en door dhr. B. Rijk Pz. 559, door dhr. F. B. Thomaes zijn nu in drie jaren ingeleverd 4921 musschen, waarvoor hij den titel van keizer van hot musschengilde heeft ontvangen. Borsele. Gisteren trof een koopman in varkens het ongeluk dat bij het vervoeren van eenige ge meste dieren langs den provincialen steiger een dezer in de Westerschelde viel zonder dat het gelukte het beest terug te vinden. 's-Gravenpolder. Donderdagavond bield de schietvereeniging vOranje Nassau" alhier haar jaar vergadering. Aanwezig waren 19 van de 27 leden. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroagen f34,325, de uitgaven f 15,79, alzoo een batig saldo van f 18,235. In het b®stuur kwam geen verandering. De landbouwer R. te Lievelde onder Lichten voorde, die Zaterdag met zijn buren van uit Aal ten de meubels, enz. ophaalde voor den nieuweD eigenaar van het erv® Tank aldaar, had op de terugreis het ongeluk met zijn voet bekneld te rnk®n in een dichtgevroren wagenspoor. Het was den man nitt mogelijk de paarden mot den zwaar beladen wagen tot stilstand te brengen, zoodat beide wielen over zgno beenen gingen en ze daar door als 't ware tot splinters verbrijzelden. Gister middag is de ongelukkige na veel lijden en onder hevige pijnon overleden. De Christen- Democraat" en het bal ten hove. De Christen- Democraat, onder redactie van de heeren A. P. Staalman en mr. T. de Vries, schrijft, melding makende van h«t bal ten hove op Zaterdag 11. >Is het voor een eenvoudig anti-revolutionair niet verschrikkelijk hier te lezen, nog wel eervol vermeld, onze Christelijke minister Meloil van Lijnden, ook al een minister van de Christelijke Kloine luyden En wat zegt mtn van den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken? Hij, de voorzitter nota bene van de Unie, »Een School met den Bijbel", eervol vermeld in den quadrille-dans Heuscb bet wordt ons te machtig. En op gevaar af, dat de heer mr. De Savornin Lohman ons weer vergelijkt met de lastige Saints" (heiligen) in het Barebone Parlement onder Cromwell, protesteeren wij op grond van Gods Woord en van ons anti-revolutionair beginBel tegen zulk een ge drag van onze anti-revolutionaire mannen van naam en invloed, die om hun christelijke belijdenis het vertrouwen verwierven van de christelijke kleine luyden." Een onverbeterlijke. Men schrijft uit Delft Ter zake van het doen verrichten van arbeid door een kind van 11 jaar (tegen eon loon van 30 cent per week) werd voor eenigen tijd een z. g. patroon door den kantonrechter veroordeeld tot f 15 boete, of hechtenis. De veroordeelde vroeg gratie. Toen nu door do autoriteiten een onderzoek werd ingesteld, met bet doel na te gaan of er motieven aanwezig waren, die bij de beoordeeling van het gratie-onderzoek konden wegen, werd in de werk plaats van den betrokkene opnieuw een jongen van elf jaar aangetroffen, bezig met arbeiden. Aan dezen jongen werd een loon uitgekeerd van 3 ceot daags of een sinaasappel, naar keuze. Natuurlijk werd opnieuw tegen den on verbeterlijken exploitant van kinderen geverbaliseerd en zeer zeker zijn thans motieven gevonden, welke bij de beoordeeling van hot gratie-verzoek gewicht in de schaal zullen leggen. Van een diep rampzalig jongeling. Dezer dagen liep in den Aerdenhout een jongmensch, wien't op de wijde wereld te eng was. Hij was nog maar twintig jaar oud en had meer zorgen in zijn hoofd, dan veleü, wier haren door de beslommeringen des levens zijn vergrijsd. Met do werkzaamheden op het kantoor te Am sterdam ging het niet naar wensch en de vooruit zichten van hem en zijn meisje waren verre van rooskleurig. Zijn meisje zond hem een brief, die zijn pessimistische stemming nog verergerde en toen stond het voor den jongeling vast, dat hij in dit aardsche tranendal te veel was. Hij bracht zijn viool naar de Bank van Leening en kocht voor de vier gulden, welke hij erop kreeg een revolver met niet minder dan twintig patronen. Zijn einde zou zgn in Hollands blonde duinen. Hij zeide Nederlandsch groote hoofdstad vaarwel, nam den trein naar Haarlem en werd op weg naar Zandvoort gelukkig aangetroffen door een veld wachter, die hem van zijn plannen terughield door hem op last van den burgemeester van Bloemendaal als minderjarig kind naar zijne moeder terug te brengen. {Opr. H. Ct.) Wat er met een draaimolen verdiend wordtBij de te Delft gehouden verpachting van twee plaat sen voor stoomcaroussels op de a. s. kermis was het hoogst ingeschreven door P. Xhaflaire voor f5017 voor beide plaatsen. Deze som is ongeveer f3000 hooger dan de gewone opbrengst. Gezichtsbedrog. Aangaande een eigenaardig gezichtsbedrog, dat vooral op nevelachtige winter dagen schijnt voor te komen, schrjjft men aan de Zutph. Ct. Het schijnt, dat de grijze nevel, die op mooie winterdagen vaak voorkomt, tegen de zon in gezien, vergrootend werkt. Meermalen had ik de gelegenheid dit op te m«rken, maar zoo sterk als Zondag zag ik het nog nooit. Buiten wandelend op een vrij langen rechten weg, zag ik op een afstand van 5 a 10 minuten gaans een man aankomen. Deze leek zulk een Enak's zoon, dat ik me afvroeg of de Berlijnsche reus Macfanow soms uit de gijzeling ontsnapt was en hier in Gelderland ronddwaalde. Toen de man genaderd was, bleek hij evenwel iemand te zijn van een grootte, die zelfs nog beneden de middel maat was. E«nige oogenblikken later deed zich hetzelfde verschjjnsel voor, toen in de verte eene vrouw naderde. Hare gestalte leek die van een Brunhilde of een andere walkure uit den Germaanschen tijd. Niettegenstaande de reeds opgedane ondervinding mij reden tot voorzichtigheid in het oordoelen had verschaft, twijfelde ik er ditmaal niet aan, of de naderende was ®en vrouw van bijzonder hooge sta tuur, en naar verhouding breed. Mijn ontnuchtering was dan ook niet gering, toen zij bij het naderen een jong meisje van volstrekt niet buitengewone grootte bleek to zgn. Ditzelfde gebeurde mij dienzelfden morgen nog bij het schatten van de grootte van boomen, huizen en molens. Trouwens van een vooropgestelde scbat- tingsneiging was geen sprake het verschijnsel was zóó opvallend, dat men het wel moest zien. Het was of men rondwandelde in een land van reuzen, met gebouwen en boomen, wier afmetingen in proportie waren van de bewoners. Eén geval slechts wil ik nog vermelden. Het was, toen vóór mij uit den nevel een figuur opdook, die ik hield voor een man, zittend op een ouderwet- scben hoogen tweewieler. Dit voorhistorische voer tuig komt bier in het Graafschap nog wel enkele malen voor, zoodat de veronderstelling niets onge rijmds had. Bij het nader komen bleek het oven wel een 14 of 15-jarige jongen op een gewone fiets te zijn. Eigenaardig is het, dat dit verschijnsel zich niet voordeed bij voorwerpen achter mij en dus gezien van de zon af. Het bleeke winterzounetje schijnt dus bij dit gezichtsbedrog wel een rol te spelen. In de trouwzaal, 't Tooneel stelt voor de trouw zaal van een der groote gemeenten in ons land. Bruid, bruidegom, ouders en getuigen. De ambtenaar neemt plaats, en plechtig klinken zijn vragen tot den vader deze verklaart gij uwe toestemming te geven aan uw zoon, A tot het aangaan van een huwelijk met B De vader keert zich tot deD zoon en roept uit »als je me vijf gulden geeft, zeg ik ja". Groote consternatie Eindelijk rhaalt zoonlief 2 rijksdaalders uit den zak en papa geeft »van ganscher harte" toestem ming. Burgemeestersbenoeming. Uit Westbroek en Achttienhoven wordt aan de Utr. Ct. het volgende geschreven Nieuwjaarsdag bracht in deze gemeenten de zeer treurige tijding, dat niet was voldaan aan 't ver langen van de overgroot© meerderheid der inwoners en dat de door hen gewenschto man niet benoemd was tot burgemeester. De heer D. Vink, vroeger ambtenaar ter secreta rie alhier, thans secretaris der gezondheidscommissie te Loenon a/d. Vecht, wa6 benoemd tot hoofd dezer gemeenten. Ontzaglijk veel moeite was gedaan, om dezen heer Vink Diet te doen benoemen, daar hij volstrekt niet werd begeerd. Tweemaal waren de vier wethouders op audiëntie geweest bij den commissaris der Koningin. De eerste maal om Z.Exc. te zeggen, dat de heer V., die werd aanbevolen door onzen vroegeren bur gemeester, den heer de Waal Malefijt, hier door de meesten niet werd begeerd en Z.Exc. te ver zoeken dit aan den minister te melden. De tweede ■aaal om Z.Exc. te vragen, om den persoon hunner keuze aan te bevelen bij den minister. De wethouders gingen ook tweemaal ter audiën tie bij den minister. De eerste maal was het hun te laat bekend geworden, dat er geen audiëntie zou zgn, en spraken zij dr. Kuyper zeiven wel niet, doch wel een der hoogste ambtenaren van 't ministerie, die beloofde hun verzoek aan den minister over te brengen en het rekwest, dat zij bij zich hadden, te overhandigen. De tweede maal wilde de minister hen niet ont vangen. Door de wethouders werd nog ten overvloede een eerbiedig verzoek gericht tot H. M. de Koningin, om den heer V. niet te benoemen. De redenen, waarop dat verzoek steunde, werden daarin te kennen gegeven, alsook de meening, dat hot niet zou zgn in 't waarachtig belang der gemeenten, zoo de heer F. hier burgemeester werd. Alles vergeefs l

Goessche Courant | 1904 | | pagina bijlage 1