1904 N0, 4. Zaterdag 9 Januari. 9Te jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUILLETOBf Van Verliezen en Vinden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lf25r A.fzonderl|jke nommers 5 cent. Inzending van adverfentiën vóar 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Door Y. TALSMA is ingediend een verzoek tot plaatsing van een gasmotor, in perceel C 5, kad. bekend sectie D 367. De stukken liggen ter visie op de Secretarie van de gemeente, terwijl eventueele bezwaren kunnen worden ingediend op Vrijdag 22 Jan. 1904des voormiddags te 10 uur, ter vergaderkamer van ondergeteekenden. Goes, 8 Januari 1904. Burgemeester on Wethouders van Goes, DB KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Dienstweigering. Het spelletje is weer aan den gang. Na den dienst weigeraar De Bruindie eindelijk door een predi kant tot andere gedachten is gebracht, hebben we nu den dienstweigeraar Terwey gekregen. Deze heeft in den uitdragerswinkel, waar zich de oude plunje van Dr. Kuyper bevond, zijn uniform verwisseld tegen een mantel met het devies »Het staat bij ons bovenaan als heilige, onom- stooteljjke regel, zoodra een onderdaan zich op zijn consciëntie beroept, wjjke de overheid uit eerbied voor het heilige terug. Dan dwinge zij nooit." De milicien Terwey zal nu wel ten hoogste ver baasd zijn, dat de overheid volstrekt niet voor zjjn heiligste is terug geweken, doch zijn beroep op zjjn consciëntie heeft beantwoord door hem drie maanden op te sluiten. Dat dit geschied is, we kunnen het natuurlijk niet anders dan goedkeuren zoolang we een leger hebben, moet ieder Nederlander, die daartoo in de termen valt en lichamelijk geschikt is, zijn diensten in dat leger bewijzen, en in dat leger zelf dient de discipline te worden gehandhaafd. 't Zou wat moois worden, als men tot iemand, die zeide gewetensbezwaren te hebben om als mili cien te dienen, eenvoudig zeide, «nu man, ga dan in vrede". Het zou binnenkort wemelen vau lieden, Tolstoïanen en anderen, die kwamen verzekeren, dat ze het niet met hun geweten kunnen overeen brengen in het leger te treden. En zou het bij de miliciens ophouden We kunnen om voorstellen, dat de beweging al spoedig zou overslaan op de belastingbetalers. We hooren al iemand in gemoede beweren, dat hij met geen gerust geweten kan bijdragen in de Rijksbe lastingen, waarvan zooveel millioenen worden be steed voor het aanschaffen van snelvuurkanonnen. Wij zien den fiscus al »wjjken" en uit eerbied voor dit beroep op een consciëntie de aanmaning- of waarschuwingsbriefjes terughouden. Nu zou men tegen dit alles misschien niet veel kunnen hebben, indien de overblijvenden zouden 23 Roman van Gebhabd Stein. Heydemann was weer op het bureau en zat aan een lessenaar. Het ging hem minder vlot af, dan de andere dagen. Hij was vermoeid van het vele werken des nachts. Hij had het de beide laatste dagen drukker gehad dan ooit te voren. De re dacteur Schultze had weldra ontdekt, dat de nieuwe medewerker niet alleen een intelligent en beschaafd mensch was, maar ook eene persoonlijkheid, geheel geschikt voor de journalistiek. En Heydemann kwam zelf ook tot die ontdekking. Hij verwonderde zich er over, hoe gemakkelijk en vlug hij zich overal in wist te werken, hoe gauw hij over de moeilijkheden heen was, die een beginner onder vindt. Ook zijn talenkennis kwam hem te hulp, zoodat hij al gauw meer werk had, dan h|j in de eerste dagen had durven hopen. Wanneer hij 's avonds thuis kwam, wachtte hem echter nog het omwerken van mevr. Driessen's manuscript. Het moest eigenlijk heelemaal opnieuw geschreven worden zoodat hij vaak tot laat in den nacht zat te werken en te weinig slaap en rust kreeg. Zoo zat hij nu moe en uitgeput aan zijn lesse naar en schreef langzaam het eene woord na het andere, toen de deur werd geopend en Bohne kwam binnenstormen. »Nu, Heydemannetje, hoe gaat het, hoe staat het er mee?" begon hij. «Vrooljjk en gezond, ja? En vlijtig als altjjd. Ik hoor, dat je hier in enkele dagen een nummer zijt geworden. Nu, weet ge het nieuws al Ik heb Krüger leeren kennen En weet ge, hoe het hem gaat willen invallen en met genoegen dienst gingen doen voor de weigeraars of de belasting betalen voor hen, die hierin achterwege bleven, maar onze meeuing over het menschelijk geslacht is helaas zoo sceptisch, dat wij gelooven, dat er in een mi nimum van tijd geen mensch meer zou rondloopen zonder gewetensbezwaren. Maar, scherts ter zijde; ter willo van de gemeen schap moeten nu eenmaal vele menschen zich een weinig gewetensdwang getroosten en de wet moet die wel opleggen. Doch dit is zeker, en hierop wilden wij eens weer de aandacht vestigen, in hoe veel moeil|jker positie bier een ministerie staat, dat altijd prat gaat op specifiek-christelijke beginselen, dan een liberaal Kabinet en hoe weinig er van die beginselen in de pract|jk terecht kan komen. Als straks de heer Terwey op Bijbelsche gronden zjjn dienstweigeren zou willen verdedigen, dan zou hij voor een specifiek-christelijk rechter vermoedelijk vrij uitgaan. Het is altijd schipperen tusschon die beginselen en de practijk, eeü transigeeren in alles De Staats loterij bijv, is in de oogen van de anti-revolutionairen eene zonde, maar toch gooit men het op een accoordje en zal deze zonde nalaien Da twintig jaar. Verdunning der beginselen, zoude prof. Drucker zeggen, en wel een homeopathische. Wat komt er bijv. van het vierde gebod onder dit ministerie meer terecht dan onder een ander? Een paar personentreinen heeft men op Zondag op onze spoorwegen minder doen loopen in het eerste jaar het vorig jaar zijn die treinen weer inge schakeld. En zoo zou men door kunneD gaan. Nu weten wij zeer goed, dat al deze dingen niet anders kunnen, maar we wilden alleen eens in het licht stellen hoe verkeerd de kiezers er in 1901 aan doden te gelooven, dat alles nu zoo geheel anders zou gaan, dat nu »de Daam van God zou worden hersteld in ons land," enz. enz. Men leefde toen in een tijdperk van phrasen dat moge men nu inzien. GOl 8 Jan. 1904. Gisteravond vergaderden in de Raadzaal alhier een achttal heeren, die zich gevormd hebben tot een commissie en zich ten doel stelden plannen te bespreken tot het brengen eoner bijzondere buldo aan H. M. de Koningin-Moeder ter herdenking vaD den dag, 22 Jan. a. s., waarop zij vóór 25 jaar Haar intocht deed in ons land. Deze commissie be staat uit den Burgemeester en de h.h. J. Fransen v. d. Puttemr. C. Lucassef Joh. PilaarMde Jonge Jz., D. CapponM. A. Stieger, jbr. v. Reigersberg Yer sinia's, 1. O. J. Kakebeeke en M. FI. Harink. De beide laatsten waren verhinderd tegenwoordig te zijn. De Burgemeester opende de bijeenkomst met onder de aandacht te brengen hoezeer H. M., niet alleen als vorstin, maar ook als weldoenster, aanspraak Heydemann haalde de schouders op. »Nu, ge behoeft niet zoo onverschillig te doen, beste Heydemann. Krüger laat een groote fabriek bouwen." »Wat?" vroeg Heydemann, vaD zijn stoel op springend. »Nu, ziet ge welriep Bohne triomfantelijk. »Ik wist immers, dat dit u interesseeren zou. Eene groote fabriek en hij heeft geen compagnon. Ik ben in het gebouw geweest en heb ook de fonkel nieuwe machines gezien. Ik maak hem wijs, dat hij door toedoen van mij voor het Olympia-circus, dat hier gebouwd wordt ik schrijf immers alle berichten daarover de electrische machines zal leveren. Nu en zoo zijn we de beste vrienden ge worden." «Maar daarmee zijn we nog niet veel verder", zei Heydemann gedrukt. «Wacht maar, wacht maar, beste Heydemann", zei Bohne gewichtig. »'t Is een groote schurk, die Krüger. Wanneer men met hem spreekt, zou men hem voor den eerlijksten man houden. Maar hij heeft ze achter de mouw. Hij kan zich beheerschen. Ik hen overtuigd, dat bij, en hij alleen het geld weggenomen beeft." «Och, Ik ben daarvan nog lang niet overtuigd zei Heydemann bitter. «Maar ik des temeer!" riep Bohne. «Denk eens •Ttn na. De man h«eft in 't geheel geen vermogen en laat eene fabriek bouwen. Over zijn toekom- stigen schoonvader is bij slecht te spreken, bij scheldt op hem en noemt hom niet anders dan «ouden knikker". Van dezen heeft h|j het geld dus niet gekregen. Maar hij heeft geld Vanwaar? En plannen plannen zeg ik u! Gisteren heb ik het gesprek eens op den diefstal gebracht. Ik sprak over zijn toekomstigen schoon vader, over «De Roode Leeuw", en toen noemde ik ook den naam Heydemann. Toen hadt ge hem heeft op de oprechte erkentelijkheid van het Neder- landsche volk. Het is bekend hoe groot belang de Koningin-Moeder stelt in de nieuw opgerichte ge stichten ter verpleging van longlijders en met welke vorstelijke mildheid zij het Oranje-Nassau-Oord in het leven riep en op Haar initiatief het «Emma- fonds" werd gesticht, waaruit steun wordt verleend aan hen, die een verblijf in het Sanatorium Diet zelf kunnen bekostigen. De stichting zelve heeft EOg veel behoefte aan geldelrjken steun, om de nu reeds ongeveer 100 patiënten te kunDen verplegen. De zich te 's-Gravenhage gevormd hebbende Hoofd commissie tot het brengen van een bijzondere hulde aan H. M. de Koningin-Moeder is overtuigd, dat de meest welkome hulde, die het Nederlandscbe volk Haar bij deze gelegenheid zou kunnen aan bieden, zou ziju het bijeenbrengen van een flinke bijdrage voor Hare stichting. Na deze inleiding stelde de Burgemeester voor zich bij de Hoofd commissie aan te sluiter, wat algemeen werd goed gevonden en waarna de Bur gemeester als voorzitter, dhr. J. Fr. v. d. Putte als penningmeester en dhr. Joh. Pilaar als secre taris dezer sub-commissie werden' aangewezen. Hierna werd besloteD, zoo mogelijk op 22 Januari, aan de huizen der ingezetenen gelden te verzamelen voor bovengenoemd doel. Indien noodig zal do com missie daarvoor nog met eenige leden worden uit gebreid. Daarna werd de bjjeonkomst door den Voorzitter gesloten met den wenseb, dat de Goesenaren hunne offervaardigheid voor dit schoone doel zullen toonen en hunne sympathie voor H. M. zullen aan den dag loggen, o. a. door het uitsteken der vlag bij gelegenheid van dit jubileum. Minister Kuyper te Brussel. Minister Kuyper maakt een reis naar België. Eergisteravond is in het koninklijk palcis te Brussel een maaltijd ge blader, door den koning der Belgen onzen mi nister aangeboden. Vóór bet diner had de koning dr. Kuyper het grootkruis van de Leopoldsorde doen toekomen. De reden van deze reis weet de Brusselsche cor respondent van 't Hbld. mee te de len. Hij seiude o a. «Z.E. vertelde herwaarts gekomen te zjjn, daar Koning Leopold den wensch geuit had zich met hem te onderhouden, met het doei een hartelijker toenadering tot Nederland t® bewerkstelligen. De gezamenlijke bevolking van beid® landen is thans dertien millioeu, een niet gering to schatten cijfer. Het Nederlandsch element is, vooral sedert den Transvaalschen oorlog, algemeen gewaardeerd, en wie weet wat de toekomst baart." Uit een uitlating van De Standaard valt op te maken, dat d© Regeering uit de door haar in uitzicht gestelde verhooging der invoerrechten eeoe vermeerdering van inkomsten van ten minste l2 millioen gulden deokt te krijgen. moeten zien Hjj werd bleek, hij werd rood, hij werd onrustig en ik zeg zoo onschuldig mogelijk »Eene onaaugename geschiedenis. Do politie zal u wel verdenken". Eu hjj vroeg »Zou u denken ik zou dat zeer onaangenaam vinden". Nu, natuur lijk. Hjj werd toen opmerkelijk stil, zag mij voort durend van ter zijde aan als iemand met een slecht geweten en maakte plotseling een eind aan ons gesprek. Hij kreeg bet iD eens te kwaad. Ik twijfel er in 't geheel niet meer aan hij is de grootste schurk". Heydemann verzonk in gedachten. Half hoopte h|j, half twijfelde hij. Somber bleef hij voor zich kijken en zweeg. Bohne legde dit zwijgen uit als het gevolg van eene hopelooze vertwijfeling. Hij klopte Heydemann op den schouder en zei vertroostend «Ik zal wel voor alles zorgen Ik krijg hem, ik vang hem Wis en zokerNu over wat anders. Zien wij elkaar bij mevr. Driessen Ik ben door Beutler voor het diner genoodigd. Het moet eene interessante dame zjjn. Niet >0, ja," vergenoegde Heydemann zich te ant woorden. «Ik zal u daar dus vinden «Ja, tot weerziens dan Bohne verdween weer en Beydemann trachtto verder te gaan met zijn werk. Maar hot vlotte Diet. Bohne had hem onrustig gemaakt. En nu was hij in het minst niet in eene stemming voor een groot gezelschap. Hij had bij de afspraak van mevr. Driessen en Beutler er in 't geheel niet aan ge dacht, dat ook hij bedoeld werd. Maar zij bad h®m laten zeggen, dat zo hem dien middag verw?.cht,te, en hij had niet den moed voor bare uitnoodiging te bedanken. Toen hij evon later dan het vastgestelde uur de eetkamer binnentrad, was men reeds in druk gesprek. Bohne was nu do hoofdpersoon. Hij had zich Nieuwdorp. Woensdag hield de Laodbouwers- vereeniging «Ons BelaDg" haar gewone vergadering. Uit de rekening bleek, dat ontvangen was f 365,745, de uitgaven bedroegen f265,285, batig saldo f 100,49. Uit het verslag bleak, uat er in 1903 aan kuDst- mest werd omgezet 283000 K G. voor den prijs f 13980,40 en f745,795 aan verschillende klaver zaden. Do aftredende bestuursleden, de heoren B. de Jager en P. de Putter werden met algemeene stemmen herkoztn. Nadat de belangen van cöoperatie in zake kunst mest bepleit waren, werden nog al enkele aan- deelen genomen. Een voorstel van den heer G. de Jagerom de onkosten f0,02 per baal te vermin deren, werd met algemeene stemmen aangenomen. Rilland* Het bestuur der kolenvereeniging «De Vrijheid" deed gisteren rekening en verantwoording van z|jn beheer. Do kassier bleek ontvangen te h®bben f 2313,62 terwijl de uitgaven f 2134,04 bedroegen, alzoo een goed slot van f 179,58, te verdeelen over 65 aandeelen. Het aantal H.L. kolen beliep 2657. Voor de leden bedroeg de prijs f 0.68 per H.L., voor niot-leden t 0.84. Door de wijze van optreden van een der leden namen de drie commissarissen hun ontslag, zoodat nieuwe commissie-leden moeten worden benoemd. Kruiningen. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig de h.h./. Wonder- gem en JNieuwenhuijse. Medegedeeld werd dat de B*grooting over 1904 door Ged. Staten is goegekeurd en dat in de vorige maand kasverificatie heeft plaats gehad. Aan de orde was nu de benoeming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Aan genomen werd het voorstel van den Voorzitter ooi het aantal leden te bepalen op 7 in plaats van 9 voor Kruiningen en 4 voor Ilansweerd. Tot leden der commissie te Kruiningen werden benoemd de heeren JKost nse, J. van Dijke, M. G. Bouwens, A. Visser, A. J. Weber, D. Duindam en G. L. van 'f Hof. Voor die te Hansweerd werden gekozen de heeren J. B. Koch, J. E. v. d. Slikke, J. L. de Paauw en J. Nieuwenhuijse. Een volgende benoeming gold die van een lid van 't Burgerlijk Armbestuur. Hiert03 werd her komen de heer C. Dek. Een derde benoeming betrof die van een onder wijzer voor het herhalingsonderwijs. Met algemeene stemmen werd gekozen de heer G. Lvan Hof. Verder keurde de Raad een voorgestelde wjjziging in de begrooting van 1903 goed. Op voorstel van B. en W. werd besloten voor de ontstane vacature van gemeente-verloskundige een oproeping te doen tegen eeu salaris van f 150. Verder werd niets van belang meer behandeld en sloot de Voorzitter de vergadering. elegant gekleed en zag er goed uit in zijn onbe rispelijke kleeding. Toen Heydemann binnenkwam, maakte Bohne zich juist warm over de politie. >0 dames, u weet in 't geheel niet, hoe dom die menschen zjjn," zei bij. »Ze zijn altijd op het spoor, maar vinden doen ze bijna nooit iets. Slechts dan, wanneer een van ons hen helpt. Ja, dan en ik zeg u, voor mij siddert iedereen." »U bemoeit zich du9 met politiezaken vroeg mevr. Driesen nieuwsgbrig. «Ja, zoo tusschenbeide," aatwoordde Bohne, «wan neer zich een interessant geval voordoet. Ik houd mij bezig met alles, wat betrekking heeft op de rpdactiepolitiek, litteratuur, schouwburg, dage- lijksch nieuws, beurs Heydemann zag hem verwonderd aan. Deze man zei immers de grootste leugens. Hij was niets dan verslaggever en Heydemann wist, dat zijne ver slagen in een slechteD, ruwen stijl werden geschreven, zoodat ze door den redacteur soms geheel moesten worden omgewerkt. Mevr. Driessen zag echter vol bewondering tegen Bohne op. «Dan is u immers een genie," zei ze met op rechte bewondering. Heydemann boog zich diep over zjjn bord. Hjj ergerde zich en kon het lachen ook nauwelijks laten. Bohne liet zich hier van een geheel andere zijde Hij scheen echter een goeden indruk te maken. Mevr. Driessen zag hem voortdurend met de grootste bewondering aan, ze geloofde alles en ook Edith hield zich niet geheel onverschillig. Ze zag hem nu en dan erns van ter zijde aan. E-n fjjn lachje lag om hare lippen, hetgeen lleydemann uitlegde als een bewjjs van welgevallen. Dit ergerde hem, en hjj wist zelf niet recht waarom. (Woidt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1