1904 r, 1, Bijvoegsel Vrijdag 1 Januari. 91s" jaargang. FEUILLETOM De strijd met den Leeuw. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jf 9,25* Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advei*3eniiën vóop 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel moer 10 ct. B|j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door den gemeenteraad zijn in de vergadering van heden benoemd in de verschillende commissiën en besturen van gemeente-inrichtingen a. de jinanciëele commissiede beeren J. J. Ocht- man, W. Temperman en D. D. van den Bout, waar van de eerste tevens tot voorzitter b. de commissie voor het ontwerpen der strafver ordeningen, van welke commissio de Burgemeester ambtshalve voorzitter is, de beeren J. Pilaar en en A. E. Jansson c. de commissie van bijstand bij het opmaken der kohieren van den Hoofdelijken Omslag, de heeren W. Temperman, L. Duvebot Cz. en J. Donner d. Commissie voor de reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag de heeren A. E. Janssen, J. Z. Risch en W. Kakebeeko e. de gascommissiede heeren J. J. Ramon dt, tevens voorzitter, J. J. Ochtman en J. F. van der Leeuw f. de commissie van classificatie der onvermogende schoolkinderende heeren J. J. Ramondt, Wethouder, J. F. van der Leeuw, lid van den Raad, B. M den Boer, lid van het Burgerlijk Armbestuur, P. Verburg, lid van de diaconie der Ned. Herv. ge meente, J. Faberij de Jonge, lid van de diaconie der Geref. kerk, J. B. van Kalmthout, lid van het R. C. P. Armbestuur en L. A. Knitel, lid van de Commissie voor de CEconomische Spijsuitdeeling g. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijsde heer H. J. van Lis li. tot lid der commissie van toezicht op de inrich tingen voor Middelbaar Onderwijsde heer I. G. J. Kakebeeke Een tooneel uit het circusleveu, door George Brown. Klatergoud en bonte kleur Eene zee van licht en een gedruisch van vroolijke stemmen De eerste voorstelling van het wereldberoemd »Hippodrome et Menagerie des Nations" in de levenslustigste en lichtzinnigste van alle steden in Parijs. Het was binnen zeer warm, en den bezoekers dezer eerste voorstelling stond het zweet op het voorhoofd, maar geduldig wachtten ze met gespannen nieuws gierigheid op het optreden van den »onovertref- baren" Paolo, »eenig in de geheele wereld." De jonge Paolo zijne vrienden en kameraden kenden hem beter onder den minder opwindenden naam August Uhlsen, was eon echte Duitscher, een stevige blondlokkige EYies met een frissche gelaatskleur. Jong wees geworden, had de directeur van een rondtrekkend circus zich over hem erbarmd en nolens volens had hij het beroep van artist moeten opvatten. Van onderen op had hij gediend en gedurende zijn moeilijken leertijd stellig meer stooten en klappen dan brood gehad. Hij was echter in zijn vak vooruit gekomen en er was zeker geeno ^specialiteit," waarin hij niet zijn man kon staan. Als »Paolo, de Australische Hercules," werd hij weldra een »ster" en bet publiek, dat bet circus vulde, offerde gaarne zijn zuurverdienden franc, om hem te kunnen bewonderen. Toen Paolo dezen avond in de manége kwam dreunde het gebouw van eindelooze bijvalsbetui gingen. Het zou ruimte en tijd verkwisten zijn, wanneer we hier de kunststukken van den »stork- sten man der wereld" wilden beschrijven, wanneer we wilden vertellen, hoe hjj zware gewichten met de kracht van een Hercules en de bevalligheid van een Apollo ophief, hoe hij touwen en kettingen stuk trok, alsof het dun bindgaren was, hoe drie sterke paarden hem niet een duimbreed van zijne plaats konden krijgen en hoe hij zich ten slotte een samenstel van planken op de borst liet leggen en daarop paard, rijtuig en koetsier droeg. Ofschoon Paolo dezen avond zoo met overleg werkte" als maar ooit en ofschoon men geenerlei inspanning aan hem kon bespeuren, gevoelde hij zich toch innerlijk gedrukt door den indruk van iets buitengewoons, iets vreeselijks, dat nog heden moest gebeuren, en hij haalde ruimer adem, toen zijn »nummer" was afgeloopen en hij dacht naar zijne garderobe terug re kunnen keeren. Telkens en telkens weer moesf h|j echter in de manége komen om te bedanken voor de luide toejuichingen, welke hem ten deel vielen. Maar aan alles komt ten slotte een einde en ook Paolo meende eindelijk voor de- i. tot leden van het Burgerlijk Armbestuur, de hee ren H. J. vaD Lis en B. M. den Boer j. tot regentes van het Weeshuismevr. Breet- veltIttrnann. k. tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuimde heeren J. Fransen van de Putte, A. van Schelven, J. Donner, J. de Hoogh, Jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs, G. van der Hoek, D. van 't Wosteinde. Goes, 30 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. V A N RBIGEKSBERG-6 VERSLUIJS. Kerknieuws, Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Ouwerkerk bij Zierikzee de heer J, O. Kars, cand. te Goudriaan. Onderwijs. KoHtgene. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school alhier hebben zich vijf solli- citante's aangemeld. Rechtzaken. Het verwisselde kind. De Amsterdamsche recht bank deed uitspraak in de zaak van G. Vermey den vader van een kind, volgens hem pen knaapje en wel een knaapje van het mannelijk geslacht, dat in het Wilhelmina-gasthuis werd opgenomen, tegen de gemeente Amsterdam, die zegt, dat het in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen kind geen knaapje was, maar een meisje. De gemeente was opgetreden als eiscberesse in conventie en had gevorderd, dat de vaderden »bur- gerlijken staat" van het kind zou erkennen, dat zen avond voor den laatsten keer in de manége gekomen te zijn. Maar het lot had het anders be sloten, want nauwelijks was de zware portière, welke de kleedkamer van den kunstenaar van de manége scheidde, achter Paolo neergevalion, of zijn »garderobier" kwam geheel buiten adem naar hem toesnellen de knieëD knikten hem en zijn van angst vertrokken gezicht vertelde duidelijk, hoe vreese- lyk hij was geschrikt. »De hemel sta ons bij, m'sieur Paolozei hij hijgend. »Wat moeten we thans aanvangen Scipio heeft uit zijne kooi weten te ontkomen en is op weg naar do manégedat is de eenige uitgang, waarlangs hij kan ontkomen, en alleen do lieve God kan ons nog redden Terwijl hij sprak, wrong hij wanhopig de handen en hij zou bijna van angst aan de voeten van Paolo zijn neergevallen. Scipio, bij welks naam ook de »sterke man" eene koude rilling door zijne aderen voelde gaan, was een reusachtige leeuw, wien het gelukt was te ontsnappen, en aangelokt door den reuk.der paarden was hij thans op weg naar de manége, aan den anderen uitgang waarvan de stallen lagen. Wat kon Paolo doen Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd, toen hij zich voorstelde, welke noodlottige gevolgen eene overijlde vlucht van het zoo talrijke publiek, dat zeker het hoofd zou verliezen, moest hebben. Hoe in haren panischen schrik zwakke vrouwen en kinde ren, ja ook sterke mannen op den grond geworpen en doodgetrapt zouden worden Maar er bleef hem slechts weinig tijd tot overleg, want reeds liet zich een dof gebrul hooren, hetwelk aankondigde, dat het beest reeds naar zijne prooi rondtoerde. Dat gebrul scheen alle energie, welke in den »sterksten man der wereld" woonde, wakker te roepen, en hij wilde eene gedachte, welke met bliksemsnelheid bij hem was opgekomen, ijlings in eene daad om zetten. Waar zijn Francois, Jean, Piorr en de anderen x-Weggeloopen, m'sieur Allen hebben het hazen pad gekozen". »Die lafaards!" riep Paolo en klemde van woede de tanden op elkaar. »Luister eens", wendde hij zich daarop tot den knecht. *Jy bent de eenige, die ten minste nog wat moed heeft getoond en dat zal ik nooit vergeten. Klim door het venster mijner garderobe en loop zoo vlug als je beenen je kun nen dragen, naar de kazerne aan het ander einde der straat. Vertel daar den wachthebbenden officier wat hier is voorgevallen en verzoek hem om hulp. Ik zal ondertusschen beproeven het met monsieur Scipio klaar te spelen". Paolo, die haastig een kleinen dolk, welke hij gedurende de voorstelling voor een goocheltoer had gebruikt, bij zich had gestoken, kwam tot groote verbazing en verrukking van het publiek weer in de manége. Nadat hij een clown nog haastig had toegefluis- het was een kind van de echtelieden G. Vemwy en Maria Velden. Daartegenover was de vader bij procureur opge treden als eischer iD reconventie, eischende f 1000, schadevergoeding wegens moreele en materieele schade, hem toegebracht wegens het verbroeden van zijn zoon, Franciscus Gerardus, welken de gemeente totaal van den aardbodem heeft doen verdwijnen zooals by zegt al wilde zy hem dan ook ter vergoeding een minderwaardig wezen, zynde 'n meisje, in de handen stoppen. De rechtbank was in haar vonnis van oordeel dat, voor zoover betreft den burgerlijken staat van het kind, gebleken is, dal die staat volgens het register van den »burgerlijken staad" is die van »zoon", hetgeen met de feitelijke waarheid in stryd is, zoodat er in deze slechts termen bestaan tot verbetering van de akte van geboorte. De rechtbank verklaarde den eischer in conventie ontvankelijk in zyn eisch en laat hem toe door getuigen te bewyzen, dat het aan den vader terug gegeven kind 't zelfde is als het kind, dat door den vader aan het Wilhelmina-gasthuis is toever trouwd, en bepaalt dit getuigenverhoor op Maandag 7 Maart 1904. De eisch in reconventie werd niet ontvankolyk verklaard en de eischer veroordeeld in de kosten, op f 100 geraamd. Suitenlandsche Berichten. De crisis in Oost-Azië. De Berlijnsche Lokal- Anzeiger verneemt, dat de Japanscbe regeering aan de vertegenwoordigers d«r mogendheden te Tokio te verstaan heeft gegeven, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar was. Japan zou van leer moeten trekken, tenzy Rusland dadelijk de gestelde eischen inwilligde. Japan kon ook niet langer op R island's beslissing wachten. Een dergelijk bericht, hoewel voorzichtiger gesteld, terd, dat hij het optreden der op hem volgende kunstenaars zou verhinderen en zoo spoedig moge lijk de staldeuren sluiten, trad Paolo voor het pu bliek, maakte de gobruikolyke buiging en nadat hp zyn arm had opgeheven ten teeken dat hij wilde spreken, begon hp Dames en heeren Voor de buitengewone wel willendheid, waarmee u hedenavond mijne beschei den werkzaamheden wel hebt willen ontvangen, kan ik u niot voldoende met woorden bedanken. Daden echter spreken luider en duidelijker dan de schoon ste woorden. En daarom wil ik u dan voor de eerste maal mijn beroemden gedresseerden leeuw in vrpheid vertoonen. Hij en ik zullen hier voor u gaan worstelen. Ha Hoort u, dames en heeren, hoe bij mijne uitdaging aanneemt Achter de portière hoorde men thans een luid gebrul, dat de angstige gemoederen onder het pu bliek in groote onrust deed verkeeren. Een herhaald gebrul deed thans het gansche ge bouw schudden en met een grooten sprong kwam het edele dier door de portière in het midden der manége gevlogen. Hier bleef het in elkaar gedo ken liggen, blijkbaar door het vreemde van zpne omgeving getroffen, alsof hij zijne ongewone vrij heid nog niet recht koD begrijpen. Akelig rolden zpne met bloed beloopen oogon en de adem, die met haastige stooten uit zijn muil en neus kwam, bracht het zand Oöder zpne neusgaten in beweging. De toeschouwers, die zonder dat ze het ver moedden getuigen zouden zijn van een strijd op leven en dood, zagen met ingehouden adem en niet in staat om te spreken naar de beide strijders, die elkaar in de in 't geelachtige gaslicht schitterende arena met de oogen maten. Geen geluid liet zich hooren, alleen vernam men het gedruisch van het verkeer op de straat. Intusschen duurde dit wondorbaro schouwspel slechts nauwelijks eene halve minuut. Scipio's aan val afwachtende, was Paolo met de beenen ver uit elkaar gaan staan om een meer vasten stand te hebbenzijn wapen hield bp in de holle hand verborgen. Lang behoefde hij niet te wachten. Met een ge weldigen sprong was het reusachtige dier bp hem. Maar dozen keer miste het de prooi, waarop het hoopte, want hot geoefende oog van den athieet had zpne beweging begrepjn en terwijl bp zich bukte, zoodat hoofd en knieën bijna den grond aanraakten, was hp naar de tegenovergestelde zijde uitgeweken en daardoor ternauwernood ontkomen aan het lot van door hei geweldige lichaam van den leeuw te worden verpletterd. Bliksemsnel draaide de leeuw zich om, giDg in het zand liggen en zocht voorzichtig met de oogen een zwakke plaats bij den tegenstander, welks lenige ledematen en vlugge bewegingen hem in de war brachten en die hem hier in hot open strijdperk miuder bevreesd tegemoet trad dan die lafhartigen, welke hij tot dusver had lecren kennen, die, als ze bevat de National-Zeitung, die zegt, dat Japan onge- twpfeld ernstige mobiliseeriogsmaatregelen heeft ge nomen, en nadruk gelegd heeft op zijn voornemen om Rusland een ultimatum te stellen. Maar even als de Lokal-Anzeiger zegt, dat »men reeds zoo dikwijls de sabel beeft laten rinkelen om nadruk te leggen op diplomatieke eischen", evenzoo zegt de National-ZeitungMisschien dreigt de Japansche regeeriüg slechts met de wapenen om haar diplo maten to ondersteunen." Arbeid op Zaterdag. De Nationale Riad te Bern heeft een ontwerp tot regeling van den arbeid op Zaterdagen aangenomen. Art. 1 bepaalt, dat op Zatei dagen od op dezen voorafgaande en wettelijk erkende feestdagen, in de inrichtingen welke aan de fabriekswet onderworpen zpD, met inbegrip van het schoonmaakwerk niet langer dan negen uur, en in geen geval na 5 uur 's avonds gewerkt worden mag. Art. 2 verbiedt de in het vorig artikel voor geschreven arbeidsbeperking te ontduiken door aan de werklieden werk mede naar buis te geven. Gemengde Berichten. Het Iroquois Theatre te Chicago, een prach tige nieuwe schouwburg, naar het model van de Pargsche Opéra Comique gebouwd, is gisteren in brand geraakt, terwpl een voorstelling aan den gang was. Er ontstond een paniek, velen werden ver pletterd of verbrandden. Do politie schatte giste renavond om vijf uur het aantal dooden en ge kwetsten op 500. Volgens een ambtelijk rapport heeft het on derzoek der doode ratten, in het stoomschip Cordoba te Hamburg gevonden, het vermoeden bevestigd, dat de dieren aan pest gestorven waren. Van de opvarenden is niemand ziek geworden. Wegens de voorzorgsmaatregelen, die getroff-n zijn, bestaat er geen gevaar. voor de dikke tralies van zijue kooi stonden, hem plaagden en sarden, maar vol vrees en ontzetting achteruit sprongen, wanneer hij in zijne woede zyn verschrikkelgk gebrul liet hooren. Voorzichtig als eene kat sloop hy thans langzaam dichter naar zyn vyand. Maar ook Paolo overlegde. Wanneor zouden de soldaten komen Zou hij dezen ongolijken stryd zoo lang kunnen volhouden tot ze arriveerden, of zou hq voor dien bet onderspit delven Maar geen spier van zyn gelaat bewoog zich. Elke zenuw on elke pees was gespannen, de geringste beweging van zyn tegenstander volgde hg met de oogen en nam dienovereenkomstig met do grootste voorzichtig heid zyne maatregelen. Met een diep, dof gebrul ging de leeuw nu op de achterpooten staan en Paolo, thans alle voor zichtigheid vergetende en meegesleept door de ge dachte dat het beslissende oogenblik thans was ge komen, vloog als razend op hem aan in eene vreeseiyko worsteling hielden mensch en dier elkan der omvat. By den forschen aanloop had Paolo zyuo dolk laten vallenweerloos stond hg thans tegenover het beest Al zyne kracht verzamelend gelukte het hem het dier van zich af te schudden en op den grond te werpen. Maar Scipio, die nu eenmaal bloed had gelekt, was ook niet werkeloos gebleven. Zijne forsche klauwen hadden den armen Paolo erg toegetakeld en de karmozijnroode strepen, welke op zyn tricot zichtbaar werden, verrieden de toeschouwers, die in ademlooze spanning terneer zaten, dat dez8 worsteling toch meer beteekende dan mon zelf wilde bekennen en menig angstig mensch, die door het zien van bloed verschrikt was geworden, zocht stilletjes den dichtsbgzgoden uitgang te bereiken. Maar haltWat was dat voor een gedruisch De voetstappen van gewapende mannen Het vol gende oogenblik had eene afdeeling soldaten uit de naburige kazerne zich in de manége opgesteld. Aller oogen blikten strak naar bet punt, waar de beide stryders lagen. De officier, die het commando voerde over den troep, had een revolver voor den dag ge haald en loste een, twee, drie goedgerichte schoten op den kop van den op den grond liggecden leeuw. Behoedzaam werd Paolo opgenomen en wegge dragen. Het bloed vloeide hem by stroomen uit het lichaam, hg bad bet bewustzgn reeds verloren en was den dood nabg. Onder leiding van de soldaten verliet men nu in de grootste orde het circus en de ontzette toe schouwers, die eerst nu vernamen in welk vreese- lyk gevaar ze hadden verkeerd en hoe ze daaruit werden gered, keerden zwijgend en tot in het diepst hunner ziel ontroerd naar hunne woningen terug. Acht dagen later heeft men Paolo op oen klein kerkhof op de grens van Parys begraven.

Goessche Courant | 1904 | | pagina bijlage 1