1904. r. 1. Vrijdag 1 Januari. 91sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FaUIILlTOH Vaa Verliezen en Vinden. uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrpdagavond, uitgezonderd -op feestdagen. Prp per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 5eSS. Afzonderlijke nommero 5 cent. inzending van advet-teniiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prps der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct, BS directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelytss- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Gemeenteraad van Goes, Vergadering van Woensdag 30 December, 'a avonds 7 Va uur. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de bh. Kakebeeke, met kennisgeving, wegens uitstedigheidOchtmanmet kennisgeving, en Janssen. Medegedeeld werd, dat o. a. zyn ingekomen van Gedep. Staten a. goedkeuring van eone wijzi ging in de af- en overschrij vingen op de begrooting van 1903 b. goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1904c. goedkeuring van cone in gebruik geving van de Oostvest van mej. Ochtman verzoek om eervol ontslag tegen 1 April, of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien, als onderwijzeres aan de Meisjes school. Hot ontslag wordt eervol verleend. van de ambtenaren ter secretarie eene dankbetui ging voor de verhooging hunner jaarwedden van mej. Muelman dankbetuiging voor bare be noeming tot onderwijzeres bij het O. L. onderwijs en verklaring, dat zij de benoeming aanneemt vaxi de afd. Hulst der »Mij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt" een verzoek om steun voor haar aan Ged. Staten gericht adres om afschaf fing van provinciale tollen. Eerst is aan de orde een verzoek van if. Labeur om ondershands wederom grond bij de meestoof >de Zon" te mogen pachten, welk verzoek over eenkomstig liet voorstel van B. en W., zonder Hoofdelijke stemming wordt toegestaan. Daarna is aan de orde een verzoek van den Ker kraad der Gereformeerde kork te Goes, om van de gemeente in koop to mogen ontvangen een strookje gemeentegrond, gelegen tusschen het ge bouw der spijskokerij en een buis, toebehoorende aan genoemde kek, ten einde dat huis te kunnen verbouwen. B. en W. meenen te kunnen adviseeren dit ver zoek toe te staan, aangezien het strookje grond voor de gemeente van weinig belang is en er vol doende ruimte overblijft voor de aldaar aanwezige gemeentegang. Zij stellen voor den koopprijs te bepalen op f25 en de kosten der overdracht to ngen voor rekening van adressant. Verder stel- zij voor den koopprijs te bestemmen voor het en «van een bergplaats van brandstoffen ten uste der spijskokerij. Je Fin. Commissie had hiertegen geen bezwaar. De heer v. d. Leeuw vraagt, of een volgenden keer, wanneer weer wordt voorgesteld gronden te ruilen, de gemeente-bouwmeester de Raadsleden niet op de hoogte zou willen brengen van hetgeen eigonlyk gevraagd wordt. Anders kan spr. met gven gerust geweten zijn stem aaa dergelijke voorstellen Roman van Gerhard Stun. De heer in do fauteuil, die niet gemerkt had, dat Heydemann binnengekomen was, sprong verschrikt toen hij Heydemann zag. Met verbazing zag hij u aan, zei iets,, dat Heydemann niet verstond a ging vlug naar een deur, die hij met een korten -uk opende en verdween iD eene aangrenzende amer. Het volgende oogenblik trad hieruit echter een in te voorschijn en kwam met een uitroep van arik en toorn op Heydemann toe. >Hoe durft u het wagen Zijne Hoogheid lastig te allen riep hij in 't Engelsch met een vreemd ccent. »Wat wil u hier? Wie is u >Ik ben journalist", stamelde Heydemann in zijn Leste Engelsch. »Ik wilde Zijne Hoogheid ontvangt geene journalisten", sp de man woedend. »U hadfc eerst om audiëntie mueten vragen. Zijne Hoogheid heeft eene moeilijke >i<; gehad. Over twee dagen vertrekken we naar P rijs. Wat wil u nog meer weten vlk zou gaarne weten hoe Zijne Hoogheid fcv-t hier bevalt in Europa". »Zeer goed zeer goed. Adieu. Hier is de uitgang". En voordat hij het wist, stond Heydemann weer :n de gang en ging werktuigelijk naar beneden. De portier stond weer bij den uitgang. Onver schillig keek hij Heydemann aan. Deze waagde het nu hem te vragen, hoe vele begeleiders de Radja meegenomen had. >U is verslaggever?" vroeg de portier. »Ja, voor de »Dagbode'V' gaven. Hij moet weten, wat er eigenlijk verkocht of verruild wordt. De Voorzitter zegt, dat do stukken betreffende dit voorstel ter inzage hebben gelegen en dat, wan neer een Raadslid inlichtingen had gevraagd aan den gemeente-bouwmeester, deze ambtenaar zeker met alle bereidwilligheid die zou hebben gegeven. Ten overvloede wil hij den bouwmeester echter nog wel verzooken dit voortaan te doen. Verder deelt de Voorzitter, nog mee, dat geen bezwaren tegen het onttrekken van dien grond aan den publieken dienst zijn ingebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Daarna worden eenigo reclames tegen den Hoof- delijken Omslag behandeld en de aanslagen vattge- steld overeenkomstig het advies van de betrokken commissie. Het tweed® suppletoir kohier van den Hoofde- lijken Omslag in 1903 wordt hierop vastgesteld tot een bedrag van f 163,74 Va- Daarna wordt besloten, na gunstig advies van de Fin. Commissie, tot eenige af- en overschrijvin gen op de begrooting voor 1903 tot een bedrag van f 1853.735. Thans worden benoemd de leden in verschillende Commission en Colleges. Daar van deze benoemingen eene publicatie in ons blad verschijnt, verwyzen wij belangstellenden naar deze publicatie. Daar de heer J. E. Mulock Houwer voor eene herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur niet meer in aanmerking wenschte te komen, zegt de Voor zitter, dat hij op insteuiiniDg van den Raad meent te mogen rekenen, als hy den heer J. E. Mulock Houwerdie twintig jaren lang lid van dit Bestuur heeft uitgemaakt, een woord van dank en hulde brengt voor het vele goede, dat de beer Houwer in dezen heeft verricht. (Applaus.) In de plaats van den heer J. EMulock Houwer wordt benoemd dhr, H. J. van Lis. De vergadering wordt, na de gebruikelijke rond vraag, gesloten. GOES, 31 Dec. 1903. Do begrooting van het Nederlandsch Land- bouwcomité is aan de leden toegezonden, vastgesteld in inkomsten on uitgaven tot een bedrag van f8250, zijnde ongeveer f 6000 lager dan in het vorige jaar, omdat de bewerking van bet landbouwverslag thans is overgegaan naar de afdeeling Landbouw bij het departement van waterstaat enz., en dien tengevolge de rijksbijdrage en de uitgaven in even redigheid zijn verminderd. 's»Ge*avenpolder. Woensdagavond hield de vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen s>'s-Gravenpolder" haar jaarvergadering. Aanwezig waren 16 van de 40 leden. Uit de rekening van dea secretaris-penningmeester bleek, dat de ontvang »Dat dacht ik al," antwoordde de portier. Ja, hoeveel menschen dus »Nu, er zijn hier in 't geheel zes heeren. De vorst, twee ministers, een fourier en twee be dienden." Heydemann was buiten en ademde de frissche lucht met diepe teugen in. Zijn hoofd duizelde hem nog. Langzamerhand begon zijn bloed echter rustiger te stroomen. Hij bleef staan, sloot zijne oogon een oogenblik, om rustig te kunnen denken. De korte indrukken, die hy gekregen bad, trokken zijn geest voorbijbij doorleefde alles nog eens. En langzamerhand werd hem alles duidelijk, bij gevoelde, dat hij kalmer werd. Hij liep nu flink door, dacht nog na over hetgeen bij gezien had en plotseling kwam er een zegevierende lach op zyn gezicht. Ja nu wist hij heel goed, wat hij te doen had. Heydemann stond weer in het redactiebureau de heer Schultze zag van zijn werk op en vroeg »Wat is u te weten gekomen Ja, het is de Radja van Godaweri," antwoordde Heydemann. »Hebt ge hem gezien vroeg Schultze. »Ja, ik werd er zelfs uitgegooid." Algemeen gelach. »Daar féliciteer ik u mee", antwoordde Schultze vroolijk. »Maar kunt ge er nu iets over schrijven »Ik geloof het wel", antwoordde Heydemann. »U maakt het toch niet te lang?" vroeg Schultze bezorgd. »Ik hoop het niet te omslachtig te maken", zei Heydemann, »maar kan ik de encyciopaedie even krijgen Weer algemeen gelach. »0endrik!" riep Schultze aan een langen jongen, »breng dezen heer naar de bibliotheek Heydemanrr zat weer in de verslaggeverskamer sten bedroegen f6731,72 1/2, de uitgaven f6712,33, zoodat een goed slot bleet' van f 19,39 ty. Volgens 't jaarverslag zijn aan de leden geleverd 67 alen super-ph., 451 balen amm. supph. en 13/ balei chili salp. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreden de heeren J. Woutersen voorzitter en W. Geelhoed, commissaris. Dhr. Wou tersen werd herkozen, terwyl in plaats van dhr. Geelhoeddie niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd dhr. A. van Dijkt. Ten slotte werd door den voorzitter uiteengezet hoe en waarom gewerkt wordt voor het oprichten van een coöperatieve kunstmeststoffenfabriek in deze streek, met het gevolg, dat 34 aandeelsn genomen werden. De kapitein A. H. Overman te Willem I (Ned.- Indië) heeft eervol ontslag uit den militairen dienst verzocht. Kunst en Wetenschap. De bij de firma K Kleeuwens Zoon ver schenen 12e aflevering van bet Tijdschrift ter be oefening van het Administratief Recht bevat Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen Vereouigingen tot oefening in den wapen handel. Rijksbijdrage in het onderwijs. Perio dieke werkzaamheden in November en December. Geslachtsnaam van erkende kinderen. De wo ningwet, door D. Kooiman. Gebruik gemeente stempel.Kadegeld enz. Huwelijksakte bij vol macht. Leestafel. Vragen ter beantwoording. Gemengde Berichten. Uit Die ver wordt aan de Ass. Ct. geschreven Do jagers uit deze environs hielden Woensdag eene dryfjaebt in 't Wittorveld. Dit is op zich zel ve geen feit, dat der vermelding waard is, doch er gebeurde iets bijzonders. Ze hadden o.a. eene boutsnip geschoten en dit beestje was reeds in de tascb geborgen. Terwijl er halt gehouden werd, ziet een van de Nimrodszonen, dat de vogel in de tasch van zijn collega nog leeft. Hij neemt hem er uit, zet hem op de band, houdt eene korte toespraak, en daar vliegt de gewaande doode heen. Een tiental schoten knallen, doch de vogel blijft vrij. Een weddenschap. De volgende weddenschap had in Norfolk (N.-A.) plaats. Iemand beweerde, dat ook de sterkste man geen gallon (ongeveer vier literj water droppelsgowijze in zijn hand kon op vangen. Zooals altijd, was er een ander, die 500 dollars verwedde, dat hij in staat was zulk eene kleinigheid te kunnen uitvoeren. Doch hij had zich leelijk vergist. Nadat 500 droppels water van eene hoogle van slechts drie voet op de palm van zijne hand waren neeigevallen, schreeuwde hy het uit van pijn en dat hij er genoeg van had, want elke droppel scheen thaDS als een krachtige slag met een stok op zijn hand neer te komen, terwijl op de en schreef blad na blad. De pen vloog onophoude lijk over het papier. Verscheidene bladen lagen reeds vol geschreven voor hem, toen Schultze binnenkwam en ongeduldig vroeg: »Hoe is het? Is u er gauw mee klaar?" Heydemann gaf hem de volgeschreven velletjes en haastte zich het nog ontbrekende af te krjjgen. Schultze nam deze mee en ging weer weg. Na eenigen tijd hield Heydemann op met schrijven en bracht het overige naar het redactiebureau. Schultze zag hei geschrevene vlug door en zeide daarna lachende ^Mijnbeer Heydemann, ik maak u mijn compli ment, u heeft u ais een goed verslaggever van uw taak gekweten. Na deze proef hoop ik, dat u hier een goed medewerker zal willen zyn." In de avonduitgave van de >Dagbode" las men een lang bericht over den Radja van Godaweri. Hierin werd eone bescbryving gegeven van Goda weri, den Radja en zijn eersten ministerer werd in verteld, dat de vorst eene vermoeiende reis had gehad, dat Europa een goeden iudruk op hem maakte, dat hy nog meer groote steden zou be zoeken, en later met de ervaring, die hij in Europa .had opgedaan, in zijn vaderland hervormingen wilde tot stand brengen. De verslaggevers lazen nauwkeurig elk woord van het bericht, omdat men wist, dat het van eenen nieuweling was. En iD minder dan een half uur was de >nul" tot een »nummer," de maD, van wien men geen notitie nam, tot collega geavanceerd. Met wat meer zelfvertrouwen dan de vorige dagen kwam Heydemann den volgenden morgen op het bureau. De andere heeren vonden het nu de moeite waard, zijn groet to beantwoorden eD af en toe een kort gesprek met hem aan te knoo- pon. Heden begon ook eigenljjk eerst zyn werk als verslaggever. Schultzo vertrouwde hom verschil- huid zich een blaas, ter grootte van een dollar' ver toonde. Op den tweeden Kerstdag is te Bazel en in den omtrek een lichte schok van aardbeving waar genomen. Jonge weduwen. Volgens een door de Engel- sche regeering uitgegeven statistiek vindt men tegen woordig in de Engelsch-Indische bezittingen 70.000 weduwen, welke het negende levensjaar nog niet hebben bereikt. Deze weduwen zijn kinderen, dio dadelijk na bun geboorte of een paar maanden later aan knapen door de ouders beloofd worde», en die, volgens de wetten van het land, werkelijk als weduwen beschouwd worden, wanneer hun aan staande echtgenooten sterven. Deze ongelukkige jonge meisjes mogen nooit weder trouwen en moeten dus haar leven lang weduwe blijven. Een beest. Te Jekaterinenburg, beeft, blijkens •en verslag in «en Russisch blad, de Sibirsky West- nik, onlangs terecht gestaan de gouverneur van de strafinrichting te Nikolajef, kolonel Fosz. De pun ten van aanklacht behelsden niets meer of minder dan verduistering, valschheid in geschrifte en mis handeling van verbannenen. Wat het laatste betreft, ble«k uit de v«rhooren, dat Fosz een complete fol terkamer had ingericht, waarin de gevangenen aan de gemeenste martelingen werden onderworpen. De inspecteur der gevangenissen Schilkareky getuigde, dat de folterkamer eeD allerakeligsten aanblik bood. Allts, wanden, vloer, en zoldering was van onder tot boven met bloed bespat. De bannelingen, die maar het kleinste vergrijp hadden begaan, werden door Fosz vaak doodgeranseld. Om een voorbeeld te noemen Een gevangene, die onder verdenking stond van te willen vluchten, werd na een behan deling door Fosz in het hospitaal gebracht in een toestand, dien de getuigen als »helsch" betitelden. Het lichaam van den ongelukkige was één bloedige klomp vleesch van onder tot boven, terwijl hem verscheiden beenderen waren stukgeslagen. Voorts bleek, dat verscheiden gevangenen onder de beest achtige wreedheden krankzinnig geworden wareD. Fosz hield de strafoefeningen in eigen persoon, overtuigd als hij was, dat niemand hem in geraf fineerde martelingen kon evenaren. De straf is te licht, slechts drie jaar tuchthuis en verlies van alle rechten. Uit Moscou wordt aan de Times gemeld, dat tydingen uit Kischeneff het bestaan van een com plot bevestigen, dat zich gedurende de Russische Kerstmis tegen de Joden wil richten. Een bekend Israëliet te Kischeneff heeft op eene audiëntio by prins Krusnjf gewezen op de verbittering, wegens het bekende 7onnis gerezen. Eene Israëlitische dame ontving van haar echtgenoot, dio te Kischeaeff ver toeft, een telegram, meldend >Ernstige toestand, vertrek niet." Verschillende Joodscbo ingezetenen zijn van plan, Kischeneff vóór Russisch Kerstmis t« verlaten. lende kleine opdrachten toe, waardoor hij de noo- dige routine zou verkrijgen om later meer zelf standig te werken. Hij had zich juist van een opdracht gekweten on was bezig het resultaat van zijne onderzoekin gen in een artikel weer te geven, toen Eduard Bohne vroolijk groetend binnenkwam. »Zie ik n weer riep hij Heydemann verheugd toe, als was hiermee zijn liefste wensch vervuld. »Uw bericht is fameus, beste Heydemann. 't Is een juweel, zeg ik uIk heb mij er bijzonder over verheugd." >Nu, heb je de tienduizend mark al verdiend, Böhnchen vroeg Scbwabe, hiermee al die com plimenten onderbrekend. »Hou je maar kalm," antwoordde Bohne, »ik zal ze verdienen »Ik heb je gewaarschuwd, Bohne," zei Schwabe spotteid. »Je zult je weer eens voordo zooveelsto maal blameereü." »Nu," antwoordde Bohne, »dat zal nog wel gaan, jjj blameert je zelf alle dagen." Daarna wendde hy zich tot Heydemann en over legde met dezen, om des avonds tezamen nog eens over alle bijzonderheden omtrent het verdwijnen van het geld te spreken. »Een opsnijderbromde Schwabe, toen Bohne de kamer verlaten had. Ja, dat is hij," zei een der verslaggevers, »maar hij is laDg niet dom. De geschiedenis met den juweelendiefstal, eenige maanden geleden hier ge pleegd, heeft hy toch maar aan het licht gebracht en de politie daarmee een grooten dienst bewezen." »Een blind kuiken heeft éénB een korreltje ge vonden-," zei Schwabe hatelijk. »Nu, in elk geval is bij een slimme jongen. Hy werkt weinig en verdient veel." >Met bedriegelijke reclame 1" bromde Schwabe. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1