eischen op het stuk ran strategische puirten en havens in Korea, die kunnen dienen tot het af weren van eventueele latere aanvallen van Rusland. In Londen is men blijkbaar erg ongerust, want Engeland is immers de bondgenoot van Japan en zou bij een oorlog wel eens in uiterst scheeve posities kunnen komen te staan. Wel is waar be hoeft het Japan slechts te hulp te komen, als het door twee mogendheden wordt aangevallen, maar het heeft ook zijn belangen in Oost-Aziö en zou moeiljjk kunnen gedoogen, dat Rusland geheel over won. En toch, gesteld eens, dat de Japanneezen overwonnen, dan zou het niet onmogelijk zijn, dat de Europeesche mogendheden zich tegen het ge bruik maken van die overwinning gingen verzetten, dat zij, gedachtig aan Keizer Wilhelmus oproep, zich keerden tegen het gele gevaar, dan zou men het vreemde schouwspel zien, dan eene Europeesche mogendheid, Engeland, door tractaat gedwongen werd aan de zgde der gele broeders te strijden. We mogen het er dus voor houden, dat de En- gelschen aan hunne Japansche bondgenooten vrede- lievenden raad geven, nadat de Engelsche pers al het mogelijke gedaan heeft om het vuurtje aan te blazen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd voort gezet de behandeling der begrooting voor Water staat, Handel en Nijverheid. De minister ontkende tegenover den heer Melchers dat het bekende Kon. besluit den invloed van do spoorwegvakvereenigingen heeft te niet gedaan. Spoedig zijn voorstellen van de spoorwegmaat schappijen te wachten tot wijziging van art. 118 van het spoorwegreglement, ook met betrekking tot den nachtdienst. De enquête-commissie zal de Regeering van advies dienen. Het door de heeren Pijnacker Hordijk en Passtoors gewenscht rijkstoezicht naar de zeewaardigheid van visschersvaartuigen is bij de Regeering in ernstige overweging. Bij de afdeeling ï>Landbouw" verklaarde de heer Drucker voor het oogenblik af te zien van eene bespreking van het ontslag van den leeraar Lindeman maar hij kreeg verlof op een nader te bepalen dag over deze quaestie eene interpellatie te houden. Op een vraag van dhr. Borgesius bleek, dat wederindiening van een gewijzigd ontwerp op de landbouwvertegenwoordiging is te wachten. Doch de keuze is nog niet gedaan of dit van directe of indirecte (door bemiddeling der vereenigingen) vor- kiezing zal uitgaan. Het tusschenstelsel van het oude ontwerp wordt in elk geval prijs gegeven. Afschaffing van tienden is nog in nadere studie. Betere regeling van de subsidieering ter bevorde ring van do paardenfokkerij, waarop de heeren Smeenge en Hennequin hadden aangedrongen, zal nog eens door den Minister worden overwogen. Goede wenken, door de heeren Van Wichen, Melchers en Fruytier gegeven, ter bestrijding van de tuberculose onder hot vee, hebben 's Ministers volle aandacht. Gemakkelijk verstrekken van serum, dat nu niet dan tegen hooge kosten is te verkrijgen, hoeft 's Ministers sympathie. Reorganisatie van de rijkslandbouwschool waarbij de hoogere rijks landbouwschool zal worden losgemaakt van de in richtingen, waarmede zij nu samenhangt is in bewerking. De Kamer is uiteengegaan, vermoedelijk tot begin Februari. Kerknieuws Ned. Hervormde Kerk. HeBitkenezsmd. Herkozen is tot president- kerkvoogd alhier dhr. Ph. M. de Ronde Bresser. Kolijnsplaat. Herbenoemd zijn tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier de heeren J. van den Berge Kz. en A. Deurwaarder. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Heerenhoek zijn herbenoemd dhrn. M. Lamper en 7. Wiskerke Cz. Semle. Met het verkrijgen van een diaken der Herv. gemeente gaat hot hier niet naar wensch. De benoemde heer A. Minderhoud Hz. heeft ook bedankt, evenals de heer J. van de Velde Cz. Thans is gekozen de heer J. van Liere Jz. In sommige bladen, ook in het onze, is ge- waren de meeste verslaggevers reeds aanwezig. Toen trad er een heer binnen met een bruinen snor, een gouden lorgnet, waardoor sluwe, grijze oogen keken. Hij begroette allen luidruchtig en met eene levendigheid, als wilde hij alle aanwezigen opvroolijken. >Nu kinderen, hoe gaat het vroeg hij. »Veel te doen Er zijn vandaag weer acht vergaderingen, die ik alle moet waarnemen. Ik zal het er druk mee hebben." Toen bleven zijn levendige, beweeglijke oogen plotseling op fleydemann rusten. En als een oude bekende ging hij naar hem toe. »Is u niet mijnheer mijnheer Heydemann vroeg hij hem. »Ja", zeide deze, verrast opstaande. »Nu, weet u mijn naam is Bohne, Eduard Bohne U zal wel van me gehoord hebben. Nu, heeft de politie niets voor u kunnen doen? Uw geld zeker nog niet terug >Neen, helaas", antwoordde Heydemann, verbaasd over den vreemden man, die hem niet alleen kende, maar ook met zijne omstandigheden op de hoogte was. »Ja, natuurlijk. Bij de politie zijn ze immers allemaal dom zei Bohne verachtelijk, »er is geen enkele heldere kop bij. »Ja indien ik maar wat meer tijd had." >Snij nu niet zoo over je drukte op, Böhnchen," zei de verslaggever met het tooneelspelersgezicht. meld, dat ds. A. Burgerte Dreischor, het beroep naar Ek en Wiel heeft aangenomen. Dit is niet juistde predikant is zelfs nog niet eens beroepen, wijl de kerkeraad aldaar nog Vrijdag jl. de ver klaring tee kende, dat hij op genoemden predikant geen beroep wil uitbrengen. Het betreft hier de vraag of graaf Bentinck te Amerongen, als heer van Ek en Wiel, het recht heeft een predikant aan te wijzen. (N. v. d. D.j Gereformeerde kerken in Nederland. G. W. H. Epredikant te Zierikzee, die veroordeeld is wegens overtreding tegen de zeden, heeft ontslag gevraagd als predikant bij de Gerefor meerde kerk aldaar. Onderwijs. Mejuffr. F. A. Ochtman heeft tegen 1 April eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de Meisjesschool alhier. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht op te Baarland met Oudolande en Ellewouts- dijk f 16.001/8' HANDENARBEID. Bij het vanwege de Vereeniging tot Bevorde ring van het Onderwijs in Handenarbeid in Neder land, te Haarlem den 23 en 24 Dec. gehouden examen, is het diploma A (karton- en kleibewerking) behaald door den heer D. A. Poldermans alhier. Wij hebben reeds vroeger in dit blad het een en ander geschreven over het nuttige on aangename van Handenarbeid en zijn in onze meening versterkt, toen wij onlaugs een tentoonstelling zagen van het door de leerlingen van den heer Poldermans gepro duceerde. De ouders der leerlingen zijn dan ook ten zeerste tevreden en het is te hopen, dat de cursus, door den heer Poldermans gegeven, zal kunnen blijven doorgaan en niet wegens te weinig leerlingen zal gestaakt behoeven te worden. Voor don onderwijzer zijn de kosten aan zulk een cursus verbonden, tamelijk hoog, zoodat er een voldoend aantal leerlingen dient te zijn, zal hij niet met schade voor eigen beurs onderwijs geven. Kunst en Wetenschap. Onze lezers zullen gewis reeds hebben ge hoord van hot kunststuk van den heer Henri de Vriesdie in één comediestukje zevon van do acht daarin voorkomende rollen vervult. Het stuk is voor den artist opzettelijk geschreven door Herman Iieyermans Jr. Maandag den vierden Januari zul len onze stadgenooten in de gelegenheid zijn zich in persoon te kunnen overtuigen van dit kunststuk. Dan toch zal de heer de Vries in de zaal der so ciëteit V. O. V. eene voorstelling geven van het stuk Brand in de Jonge Jan." De bladen zijn vol lof over de wijze, waarop de heer de Vries de ver schillende rollen vertolkt, weshalve wij onze lezers gerust durven raden eens te gaan luisteren naar den hoogbegaafden artist. Vóór het drama »Brand in de Jonge Jan" zal dhr. de Vries nog een drietal schetsen van v. Maunk voordragen, nl. »De Nacht wacht van Rembrandt," »Eon sneldichter" en »Toon en Toos in de* Opera." Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 22 December 1903 zijn ver oordeeld wegens Overtreding leerplichtwet: A. M. de P., L. D., J. S., A. L. K., W. B., M. de B., P. H., C. D., F. S., W. M. K., J. N. B., C. P., J. W., P. J., B. M., allen te Ivruiningen, J. S., G. O., M. J., W. van den B., J. de H. te Krabbendijke, J. v. d. S. en J. K. te Hansweerd, H. v. H., J. T., A. v. d. B., J. B., M. v. d. V., J. T., A. v. D., J. v. d. L., allen te Rilland-Batb, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.J. B., P. F., J. 8. en J. D. te Kruiningen, ieder tot 2 m. f 1 b. s. 2 m. 1 d. h.M. de M. te Kruiningen en J. F. N. te Krabbendijke, ieder tot 2 m. f 0.50 b. s. 2 m. 1 d. h.J. V. te Kruiningen, J. W, te Rilland-Batb, ieder tot f 0,50 b. s. i d. h.D. M. te Rilland-Bath tot f 2 b. s. 2 d. b. Idem bij le herh.; A. D. te Rilland-Bath tot f2 b. s. 2 d. h.G. M., G. W., J. v. d. G., P. v. d. W., H. J. P. en J. T., allen te Rilland-Bath, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Idem bij 2e herh.G. de R. te Wissenkerke tot f5 b. s. 3 d. b. Jagen zond. acte en verg.H. G. te Schore, tot »Och, waar bemoei je je mee, Schwabe," zei Bohne, gekrenkt. »Je moet niet altijd naar jezelf oordeelen," en zich tot Heydemann wendend, vroeg hij: »Wat zegt do politie? Hoopt ze nog den man in handen te krijgen Is ze hem al zooals de schoone uitdrukking luidt op het spoor »Ik geloof van niet," antwoordde Heydemann. »Als altijdnatuurlijk!" riep Bohne spottend. »Ik zou werkelijk wel lust hebben mij met die zaak te bemoeien." »Bohne, Böhnchen, je zult je weor eens blamee- ren zei Schwabe. »Hou als het je belieft je grooten mond en be moei je niet met een anders zaken," riep Bohne, zich boos makend. »Laat u van dien daar niets wijsmaken," zei hij tegen Heydemann. »Als de navorschingen zoo gaan, als tot nu toe, zal u uw geld nooit terug krijgen, beste mijnheer Heyde mann. Dat moet anders aangepakt worden. Ja wel. Nu, wat krijg ik, indien ik den dief ontdek Geeft u me tienduizend mark >Gaarne," antwoordde Heydemann, verrast door den levendigen heer Bohne en door het geheelo gesprek. >Goed, dan leen ik mij er toezeide Bohne. Morgen zal ik met mijn onderzoek beginnen. Ge zult zien wat Bohne tot stand kan brengen En den glanzenden cylinderhoed opzettend, ging hij vlug de kamer uit. (Wordt vervolgd.) 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f2 s. 2d. h.J. van 't W. te Borsele, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f3 s. 2 d. h.J. G. van 't W. te 's-Heer Arendskerke, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h., verb, verkl. bevel uitl. ge weer of f2 s. 1 d. h. Idem 3 maal gepleegd: J. G. te Kortgene, tot 6 maal f 10 s. 6 maal 4 d. h., verb, verkl. bevel uitl. 3 geweren of 2 maal f2 s. 2 maal 1 d. h. en f2 s. 2 d. h. Idem 7 maal gepleegdW. G. te Kortgene, tot 14 maal f10 b. s. 14 maal 4 d. h., verb, verkl. bevel uitl. 7 geweren of 7 maal f 2 s. 7 maal 1 d. h. Idem met wederstand tegen beambteW. G. te Kortgene, tot 2 maal f30 b. s. 2 maal 6 d. h. verb, verkl. geweer. Poging doen om wild te bemachtigenW. G. te Kortgene, tot f 5 b. s. 3 d. h., bevel verniet, strikken. Visschen zonder acte en verg.J. W. to Ierseke, tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of I s. 1 d. h. Loopen over eens anders grondW. G. te Kort gene, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h.J. G. te Kortgene, tot f5 b. s. 3 d. h.A. B. te Hoede- kenskerke, tot f3 b. s. 2 d. h. Niet voldoen aan bevel sluismeesterC. L. v. d. W. zond. bek. woonpl., tot f5 b. s. 3 d. h. Op verb, tijd sekr. put ledigen: H. do K en H. P. K. te Krabbendijke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. De Rechtbank te Groningen heeft in de zaak tegen dr. L Bouwmanarts aldaar, nog geen vonnis gewozen. Overwegende dat niet tot klaarheid is gebracht of voor de zalf, door den bekl. voorgeschreven, is gebruikt als resorcinum de gewone stof van dien naam in den handel voorkomende dan wel bet resorcinum medicinale, en dat er eenige strgd be staat tusschen de verklaringen van de deskundigen dr. Posthumus en dr. Huizinga en de eindconclusie van het visum repertum, heeft de Rechtbank ge last dat het onderzoek in deze zaak zal worden hervat en dat alsdan als getuigen en als deskundigen nog zullen worden gehoord drie apothekers en twee artsen. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Methodisch melken. Een rapport is versche nen over de proefneming door den heer Hegelund uit Denemarken, genomen aan de proefzuivelboer derij te Hoorn op eenige koeien, welke volgens diens methode werden gemolken. De goede uitslag van deze melkwijze was volgens den heer H. af hankelijk van: a. droogmelken b. vlug melken c. met de volle hand melken. De heer H. melkt met droge handen, de uiers worden droog uitgemolken na bet schoon uitmelken moeten nog eenige grepen worden gedaan. De melkers, die .deze proefneming deden, beweerden, dat het droogmelken wel moge lijk was, doch dat het melken niet zoo vlug ge schiedde en hun veel vermoeidheid in de polsen veroorzaakte. De practische veehouders zelf bestreden de melk- methode le het is niet beter droog te melken, want het kalf maakt onder het zuigen ook de speen nat2e de vrees bestond, dat de koeien de melk door de vele wrijvingen niet zoo gemakkelijk zouden laten schieten 3e de meerdere tijd aan het namel- ken besteed, wordt niet beloond door meerdere op brengst. De melk der koeien werd op het vet-en zuurge- halte onderzocht, voor, gedurende en na de proef neming de opbrengst aan molk en boter was niet vermeerderd door het methodisch namelken. Het bestuur der Proefzuivelboerderij, meent dan ook, dat het beter is goed melken te bevorderen met alle geschikte middelen de melkmethode van Hegelundhoewel in Denemarken bijna overal ge volgd, vond het bestuur niet aanbevelenswaardig. Nog zij opgemerkt, dat de koeien in Denemarken 3 maal per etmaal worden gemolken en lang niet zooveel melk geven als die der proefzuivelboerderij. Buitenlandsche Berichten. De zaak Dreyfus. De commissie van herzie ning heeft vergaderd en, na de conclusie van het rapport van den heer Mercier gehoord te hebben, zich met algemeene stemmen verklaard voor de ontvankelijkheid van het verzoek om herzioning, zoodat de zaak van den oud-kapitein gerekend mag worden weder een nieuwe fase te zijn ingetreden. Het dossier der zaak is Zaterdagmiddag aan het Hof van Cassatie overgelegd. De nieuwe feiten, waarop de herzieningscommissie haar beslissing grondt, zijn lo. men heeft bevonden, dat een telegram, dat aan Dreyfus werd toegeschreven, na zijn gevangen neming verzonden was en vervolgens geanti-dateerd; 2o. eveneens is ontdekt, dat in het bestaande stuk ce canaille de D., de letter D in de plaats gesteld was voor de letter P. Zanardelli f. Zaterdagmorgen is te Rome over leden de bekende Italiaansche staatsman Zanardelli, die minister-president was in het liberale kabinet, dat den 3en November jl. is afgetreden. Sedert 1876 had bij in verscheiden ministeries zitting gehad. Vit Afrika. Elke pakketboot, die in de laatste dagen uit Zuid-Afrika vertrok, heeft een groot aantal Engelschen aan boord, dio geheel geruïneerd uit de Transvaal terugkeeren. Zij waren daar heen gegaan in de hoop spoedig fortuin te makan. Allen bevestigen, dat het met den toestand van nijver heid en landbouw zeer treurig is gesteld, daar de eigenaars der goudmijnen weigeren blanke arbei ders te gebruiken. Aan de Times wordt uit Johannesburg geseind De terugkeer van lord Milner levert een goede ge legenheid om den toestand van Transvaal eens nader te beschouwen. Niet alleen zullen de staatsinkom sten bij het eind van het financieele jaar een niet gering nadeeiig slot aan wij zen, maar ook is het land, wat de arbeidsquaestie betreft, er nog niet in geslaagd tot den toestand van 1898 terug te kteren. En zoo begint men te gelooven, dat Transvaal niet in staat zal blijken de 10,000,000, die het in Februari 1904 als zijn deel in de oorlogsschuld heeft te voldoen, te betalen. Dit alles komt door den betrekkelijke» stilstand der goudmijnen, tengevolge van het gebrek aan werkkrachten. Uit de berichten van den waarnemenden consul- generaal te Pretoria blijkt, dat het aanbod van werkkrachten in Transvaal de vraag overtreft. Wie geene zekerheid bezit er spoedig vaste bezigheden te^ vinden, behoort er dus op bedacht te zijn, dat hij zeer lang zonder werk kan zijn en dat de le vensbehoeften in Zuid-Afrika tegenwoordig duur zgn. Rusland en Japan. Men heeft slochte berichte» ontvangen uit de Koreaausche havens. Er haerscht daar volslagen regeeringloosheid. In do oorlogshavens worden belangrijke toebe reidselen getroffen, om troepen te zenden naar Foesan, Masampho en Tsjemoelpo, tan einde de orde te herstallen. Deze maatregelen zouden geno men worden met goedkeuring van Rusland. Japan heeft aan den Japanschen gezant te Peters burg het antwoord doen toekomen op de Russische voorstellen. Het antwoord is gesteld in vriendschap pelijke bewoordingen, die den weg tot nieuwe ge- dachtenwisselingen open laten. De Times verneemt uit Moskou Het is gebleken dat het transportschip Jekaterinoslaf naar Port Arthur 2000 uitgelezen soldaten en vele zeeofficie ren heeft overgebracht. Aan de Daily Mail wordt uit Sjanghai gemeld In China worden overal bonden opgoricht met het doel om het volk voor te lichten met betrekking tot Mantsjoerije. De correspondent van de Daily Mail te Sydney seint, dat Japan daar lood op groote schaal aan koopt, blijkbaar voor aanmaak van geweerkogels op groote schaal. Het spreekt van zelf, dat al deze berichten big ven voor rekening van de bladen, die ze zeggen te weten of uitvinden. Officiëel is niets. Gemengde Berichten. Met verwijzing naar eene in dit nommer voorkomende advertentie, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de uitstalling der voorwerpen, die geschonken zijn ter verloting ten gunste der »Wijk- verpleging" alhier. Er bevinden zich zeer fraaie, nuttige en doelmatige prijzen onder. De aandacht trekken vooral een menigte handwerken, door Goesche dames vervaardigd. Behalve geschenken van een groot aantal neringdoenden alhier, vindt men er ook een vrij groot aantal van buiten Goes. Zoo zonden o. m. de Gebr. Groote te Westzaan een collectie chocolade-artikelen, de firma Thueré te Utrecht een hoeveelheid thee in bussen en dhr. Hogendijk te Vlaardingen eenigen Portwijn, zoodat we tot het nemen van een kijkje, en met bet oog op het goede doel, nog meer tot het nemen van loten aanraden. 's-Heerenhoek. Gistersn had alhier een op zienbarend geval plaats. De persoon F. B. v. H., die veroordeeld is tot 4 maanden gevangenisstraf, was niet op zgn tijd verschenen om zijn straf te onder gaan, zoodat zijne arrestatie bevolen was. Toen de politie kwam om hem te halen, was hij zoek geraakt, maar na verloop van twto dagen kwam hij, denkelijk door den honger gedreven, de ouderlijke woning weer opzoeken en bleef den volgenden nacht daar logeeren. De politie, dit ter ooro gekomen zijnde, besloot hem den volgenden morgen te arresteeren, maar zoodra hij bemerkte, dat de politie in huis was (wijl hij op den zolder vertoefde), kroop hg door bet dakraam op het dak, waar hij eenmaal goed gezeten, de politie hartelijk uitlachte. Eindelijk door de koude gedreven, besloot hij weer maar door bet dakraam naar binnen te gaan, om zich aan de politie over te geven. Nadat hij zich wat had op gewarmd en na eens goed gegoten te hebben, is hij naar Goes getransporteerd. Een groote massa volk was daarbij op de been. Gisteren werd hier, zooals op vele andere ge meenten, het jaarlijksche Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk gevierd. Ditmaal is het echter te meer ver meldenswaardig, daar de zangvereeniging van Nieuw- dorp het feest opluisterde. Prachtige liederen, vol schoone melodie, weerklonken in het zoo smaak vol versierd en helder verlichte kerkje. Eén lied muntte boven alle uit, n.l. het »Eere zij God in don Hooge." Dit lied maakte dan ook een diepen indruk op do aanwezigen, die van verschillende gezindten aanwezig waren. Een woord van lof komt toe aan ds. Ten Broek, aan de onderwijzers dor Zondagsschool eo aan genoemde Zangvereeniging. Woifertsdijk. De kolenvereeniging »Eendracht" alhier hield op 2en Kerstdag hare alg. vergadering bij dhr. P. Corstanje. Uit de rekening en verant woording bleek dat er geleverd waren 116955 H. L. kachelkolen, 394 H. L. nootjes- en 42 H. L. antra- cietkolen. D® prijs was vastgesteld op 75, 95 en 140 cent per H. L. De totale uitgaven bedroegen f8885,44. Thans telt de vereeniging 419 leden. De beide aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Als naar gewoonte werd na de rekening onder leden verloot spek en worst, die dezen keer door dhr. A. v. d. Linde gegeven was, uit erkentelijk heid voor het prachtige cadeau hem verleden jaar geschonken bij zijn 25 jarig secretarisschap der vereeniging. Hoedekenskerk*. Het Kerstfeest, gevierd door de kinderen der zondagschool en hunne leiders, in de Hervormde kerk alhier, werd dit jaar opgeluis terd met fraaie lichtbeelden en toegelicht door ds. Kuylman, wat door de kinderen en hunne ouders, die het kerkgebouw geheel vulden, met de meeste belangstelling werd aanschouwd en aangehoord. De niouwjaarscollecte heeft opgebracht te Ellewoudsdgk f96,60, te 's-Gravenpolder f270,90

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2