903. N Dinsdag 29 December. 90sle N ieuwj aars wenschen is FEUILLETON Van Verliezen en Vinden. Jo De uitgave dezör Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jf 1,25* Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverfenïiën vóór 2 uren cp den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. in ons nommer van Vrijdag 1 Januari a. s., dat dien dag 's morgens zal worden uitgegeven, kunnen, zooals gebruikelijk is, geplaatst worden tegen 35 cent voor hoogstens 8 regels. Deze, zoowel als andere advertentiën voor dat nommer, worden uiterlijk Don derdag 31 December, vóór 's middags twaalf uren aan het bureau ingewacht. DE ADMINISTRATIE. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER SS E 33 E E iï T DOES op WOENSDAG 30 DECEMBER 1903, des avonds te 7i/2 uren. Goes, 24 December 1903. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek M. Labeur om ondersbands wederom grond bij de meestoot' »de Zon" te mogen pachten. 3. Verzoek van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Goes om een strookje grond, gelegen naast het lokaal der oeconomiseke spijskokerij, van de gemeente in eigendom te mogen ont vangen. 4. Reclames Hoofdeljjken Omslag over 1903. 5. 2e suppl. kohier van Hoofdelijken Omslag in 1903. 6. Af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1903. 7. Benoeming leden in Commission en Ooileges. Ten gerieve van belanghebbenden is bepaald, dat de herijk van Maten en Gewichten Toortaan niet elk jaar, maar om de twee jaren zal plaats hebben. Belanghebbenden worden verwittigd, dat voor de gemeenten in ZUID-BEVELAND en ZEEUWSCH- VLAANDEREN in 1904 geene verplichting tot herijk bestaat, zoodat het onnoodig is voor de ingezetenen van die gemeenten, in dat jaar de maten en gewichten ter verificatie aan to bieden. De aandacht wordt echter gevestigd op de be paling, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blij von van de vereischte stempelmerken, en dat bet laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren on geschonden moet worden bewaard. Goes, den 28 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Roman van Gerhard Stein. Tegen den middag wachtten de beide zusters tevergeefs op bet verschijnen van Heydemann. Tegen vijf uur verliet Edith het huis, om les te gaan geven. Op het oogenblik echter, dat ze de deur uit wilde gaan, hoorde zo baren naam noemen. Verwondord zag zo om Heydemann stond voor haar. j>Juffrouw Edith," zeide hij haastig, verlegen en tegelijk blij lachende, waarbij zijn stem van emotie trilde, »ik wilde u maar zeggen, dat dat ik heden mijn eerste geld verdiend heb. Zes mark hier zijn ze." Edith zag hem verrast aan. Heeft u geld verdiend? Hoe dan?" vroeg ze belangstellend, terwijl ze onwillekeurig naar de geldstukken zag. »Ja ja. Eigenlijk maar door een toeval bij de courant, bij do Dagbode." Ik wachtte hier op u, om het u u te zeggen." Ze schudde bet hoofd, zag hem op eigenaardige wijze aan en een glimlach kwam op haar gezicht. Hare lippen bewogen zich, alsof ze iets wilde zeg- GOES, 28 Dec. 1903. Gedeputeerde Staten bepaalden het aantal in de lichting van de militie van 1904 voor elke ge meente in Zeeland' ter-volledige en ter korte oefe ning. Het bedraagt voor Goes 15 en 6, Ierseke 12 en 5, Baarland, Elle- woudsdijk, Oudelande 1 en 1, Driewegen, 's-Gra- venpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heerenhoek, Hoe- dekenskerke, Kloetinge, Nisse 2 en 1, Kortgene 4 en 2, Borsele, Kattendijke 4 en 1, Kapelie, Wolferts- dijk 6 en 3, Rilland, VVemeldinge-Sebore 5 en 2, Krsbbendyke 8 en 3, 's-fleer Arendskerke, Krui- ningen 8 en 4, Ivolijnsplaat 6 en 2, Wissekerke 9 en 4 De gemeente Kats moet 1 man ter vol ledige oefening leveren. Hot eerste cijfer achter den naam ziet op het aantal miliciens voor de volledige oefening en het tweede cijfer is het aantal voor korte oefening. De heer C. J. Hage, klerk-telegrafist bij het Staatsspoor te Kapelle-Biezelinge, is met ingang van 27 dezer naar Middelburg verplaatst. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1904, benoemd tot commissaris der Koningin in Drente, mr. J Linthorst Homan, lid van Gedepu teerde Staten van Drente. Deze benoeming is in die provincie met zeer veel genoegen vernomen. De heer Homan is een Drenth van ouden stam. Als advocaat te Assen maakte hij indertijd naam als zeer bekwaam rechtsgeleerde. Ongeveer twintig jaar geleden werd hij in het collego van Gedopu- teerde Staten gekozen, waarvan hij thans het oudste lid in dienstjaren was. In de vergaderingen der Prov. Staten muntte hij uit door de welsprekende wijze, waarop hij het woord voerde. Als Commis saris der Koningin mag men veel van hem ver wachten, daar bij, geboren Drenth, uitnemend op de hoogte is van de nooden en behoeften van en. de toestanden in deze provincie. De heer Homan is liberaal en komt daarin overeen met de geheele vergadering van de Prov. Staten, die uitsluitend uit liberalen bestaat. Borseie. Door tussehenkomst van den burge meester is alhier eene plaatselijke commissie ge vormd, die zich zal belasten met eene inzameling van bijdragen voor de huid» jegens H. M. de Koningin- Moeder bij gelegenheid van Haar 25-jarig jubilé als ingezetene van ons Vaderland. Schone* Door de Afd. KruiningeriSchore van »Het Groene Kruis" werd tot bestuurslid voor Schore herkozen dhr. P. Janse. Tot leden van de commissie voor de nieuwejaars- collecte zijn benoemd de h h. P. MolhoekA. Stevense W. in 't Anker on G. Bruijnzeel Wekelijkse!) algemeen overzicht. In Duiiechland is de Rijksdag tot den 12en Januari uiteengegaan. De laatste zitting voor de vacantie was nog vrij belangrijk het debat liep over de socialisten. De echte conservatieven waren met hetgeen de Rijkskanselier in dezen verkondigde maar matig ingenomen. Von Bülow is ook wel conservatief, omdat een minister in Pruisen kwalijk een warm liberaal kan ziin, maar hij is in elk geval geen reactionnair. Hij is tegenstander van de soci alisten, en heeft zich zelfs het woord laten ont- gen, maar ze zweeg. Ze scheen plotseling veel haast te hebben en zonder iets te zeggen, knikte ze hem vriendelijk toe en ging vlug weg. Op een vroeg uur, waarop de redacteuren van groot-steedsche couranten nog aan hun ontbijt plegen te zitten, verscheen Heydemann op hot bureau. Verwonderd zagen de loopjongens naar hem. Eerst toen hij vertelde, dat de heer Schultze wist, dat hij zou komen, word hij in de verslaggeverskamer gelaten. En daar zat hij nu en wachtte. Kwartier na kwartier verliep en door niets werd de diepe rust, die overal heerschte, verstoord. Eindelijk werd de kamerdeur geopend en een oud beer met een verdrietig gezicht trad binnen. Heydemann sprong op, maakte eene buiging en stelde zich voor. De andere knikte en bromde bij wijze van voorstelling een woord, dat als Schultze of Mtiiler of Lehmann of misschien nog als iets anders klonk. Daarna ging, hij zitten, begon te lezen en scheen in 't geheel niet meer te-denken aan den man, die zich in dezelfde kamer bevond. Na korten tijd kwam er een tweede heer met een grijzen baard, een derde mot een zwarten snor, een vierde, die er als een tooneelspeler uitzag. Steeds kwamen er meer. Telkens als er iemand binnen kwam, stelde Heydemann zich voor. Verwonderd vallen, dat men die party der revolutie »neerslaan" moet. Maar hij wil niets weten van nieuwe so cialisten-wetten. Wat hebben deze wetten vroeger bewerkt? Onder den druk der uitzonderings-w»tten verminderde aanvankelijk het aantal stemmen op sociaal-democraten van 437.158 tot 311.961, maar begon toen weer te stijgen en de wetten beletten niet, dat in 1890 de partij reeds 1 i/s millioen stemmen op baar candidaten zag uitbrengen. Boven dien, door de sociaal-demoGraten buiten de wet te stellen, loopt men gevaar, dat de anarchistische elementen de bovenhand verkrijgen. Dat belet ech ter de conservatioven in den Rijksdag niet telkens weer op socialisten-wetten aan te dringen. Zij is altijd van meening geweest, eene meening, die on gelukkig tegenwoordig in breeden kring opgang maakt, dat maatschappelijke kwalen door strafbe palingen en dwangmaatregelen moeten worden be treden. Het interessantste uit het debat is echter, dat de Rijkskanselier, die er niet aan denkt uitzonde ringswetten voor te stellen, aandrong op een een drachtig optreden van d® burgerij tegen de sociaal democratie. Hij verwacht veel van sociale hervor mingen, van het vrij© debat. Dat laatste laat zich hooren maar di© eendracht dor burgerlijk» par tyen Kort na d© red© van den heer Von Bülow verweet reeds een der ^burgerlijke" sprekers aan de vrijzinnige partij, dat zij als wegbereidster op trad van de socialisten, waarop weer ©en ander ^bourgeois" lid opmerkte, dat by nog liever ver dronk in do Roode dan in de Zwarte Zee. Dat is de eendracht der burgerlijke partijen, waarop de heer Von Bülow een beroep doet. Het is een feit, dat de Engelsehen, als zij om de een of andere reden in opwinding geraken, altijd stof tot ergernis vinden, omdat zij er naar zoeken, bij de Duitschers. Engeland en Buitschland kunnen elkaar niet uitstaan. Dat blijkt thans weer uit een paar staaltjes. De Duitsche Keizer, die weer hersteld schijnt, heeft dus ook weer een rede voering gehouden en deze redevoering bevat de stof voor de ergernis van de Engelscben. Wilhelm dan heeft te Hanover, in ©en kring van officieren van feestvierende regimenten, gezegd, dat bij Wa terloo het Engelsche leger gered werd door de komst van Blucher aan bet hoofd der Duitsche troepen. De Engelschen echter, die beslag gelegd hebben op Waterloo en den uitslag van den slag toeschrijven aan Wellington, hun »ijzeren hertog", die bij hen voor een groot genie geldt, zijn zeer gebelgd over deze redevoering, die echter voor de rechtbank der historie juist is. Ook buitenlandsche bladen bemoeien zich met het geval en geven de eer van Waterloo aan Blucher, wat de Engelschen nog razender maakt. Hun bladen vervallen weer in den gewonen scheldtoon en pochen op het Engel sche leger. Nu, vau dat leger weten we alles. Verder is er dezer dagen in Daitschland eene brochure verschenen, die als eene waarschuwing klinkt tegen Engeland. Zooals men weet, is er in de Engelsche pors ernstig geklaagd over de Re- gooring van den Congo-staat. Nu waarschuwt een deskundige, prof. Von Stengel zyne landgenooten ernstig tegen die Engelsche verhalen. De Duitsche Regeering, meent hij, heeft er niet het mioste be lang bij integendeel om aan eene mogelijke actie van Engeland tegen d9n Congo-staat mee t® doen. Als in Engeland, zooals in den Chineeschen zag men dan even naar hem, mompelde verdrietig een onverstaanbaar woord terug en deed verder alsof hij daar niet aanwezig was. Daarna begon er een luid on druk gesprek. De heeren spraken over zaken, waarvan hij niets be greep, over personen, wier namen hij nooit gehoord had, on zoo, dat bij er geen verband in kon vinden. Uur na uur verliep, het liep tegen den middag, de levende machine der redactie werkte st6eds haas tiger, luider en sterker en Heydemann zat. er nog altijd ledig bij, ontmoedigd, en geen mensch be kommerde zich om hem. De heer Schultze had hem geheel vergeten. Daarna werd het langzamerhand stiller en stiller. Het zou gauw pauze zijn. Nog slechts een zat aan zijn lessenaar, een lang, groot heer met een grijzen baard en een scherpen bril. En nu stond ook deze op, om weg te gaan. Heydemann waagde het nu eerst iets to zeggen. Hij vroeg schuchter, zacht, of het nu middagtijd was op het bureau. »U is zeker een nieuweling?" vroeg de verslag gever. »Waar heeft u vroeger gewerkt?" »Nog in 't geheel niet", antwoordde Heydemann beschaamd. »Nu zeide de andere, zijne schouders op halende, u wil dus journalist worden Veel voldoe ning zal u daarvan niet hebben. Ik wilde wel, dat ik maar iets anders was. En bovendien nu, u zal het zelf ondervinden. Hoo is uw naam toch 1 oorlog, geroepen wordt »de Duitschers voorop hobben deze eenige reden, zegt hij, om aan die roepstem niet onvoorwaardelijk te voldoen. Ook over deze brochure verkeeren de Engelschen in zeuuwachtig-opgewonden toestand. Uit de hoofdstad van Servië, Belgrado, komen allerlei zonderlinge berichten. Een daarvan is, dat achtereenvolgens allo gezanten der vreemde mogend heden de hoofdstad hebben verlaten. Het schijnt eene afspraak te zijn wel beweren de Belgradosche bladen natuurlijk, dat daarvan geen sprake is, maar het is toch een zonderlinge overeenstemming. De gezanten vertrekken, omdat hunne Regeeringen niet willen, dat zij op nieuwjaar het vorstelijk paleis zullen bezoekon, waar zij de moordenaars van Alexander en Draga zouden ontmoeten. Toen Peter 1 den met bloed bevlekten troon be steeg, verwachtte men, dat hij kolonel Maschin en de anderen zou bestraffen. Men zag zeer goed in, dat hij zyne regeering niet kon beginnen met een procos wegens Koningsmoord, dat hij de mannen, die hem den weg tot den troon hadden gebaand, niet kon laten fusilleeren, maar men dacht ten minste, dat hij de moordenaars op een afstand zou houden. Dat is niet gebeurdintegendeel, deze gevaarlijke heeren zyn in rang verhoogd, bekleeden aanzienlijke betrekkingen en vormen do naaste om geving van den Koning. Durft de Koning deze mannen niet straffen, omdat zij zoo gevaarlijk zijn, of is waar, wat men beweert, dat hij, toen zy hem de Kroon kwamen aanbieden, de voorwaarden heeft aangenomen, door hen gedicteerd Het is jammer, dat de Koning deze mannen niet van zich durft te verwijderen, want dit doende, zou hij waarschijnlijk ook het betore gedeelte van de bevolking voor zich winnen. Er scbynt namelyk eene kentering gekomen te zijn in de gevoelens der Serviërs. De beweging onder de officieren te Nisch heeft dat onlangs bewezen. Toen Alexander en Draga op gruwelijke wijze waren vermoord, stak men te Belgrade de vlaggen uit en illumineerde men. Thans schaamt men zich naar het schijnt over die manifestatie en beweert men daaraan slechts te hebben meegedaan, omdat men gedwongen werd door de moordenaars Op Allerzielen togen velen naar de graven van Alexander en Draga en legden daar kransen neer. Peter 1 mist echter do handigheid, die bij al zijne ondeugden, Milan bezat, en in weerwil van bet eenige dagen door ons overgenomen bericht, dat de Koningsmoordenaars zouden worden ontzet uit hunne ambten, gelooven we niet, dat de Koning daartoe den moed en het verstand zal bezitten. De toestand in het Oosten van Azië Hjjft nog altijd zeer critiek, niettegenstaande de geruststel lende berichten, die men van Rusland uit in de Europeosche pers doet opnemen. In Japan is de stemming van het volk tot kookhitte gestegen en wil men de Regeering door alle mogelijke mid delen pressen tot den oorlog. Rusland weet dat en scbynt er op te specu- leeren, dat Japan den oorlog verklaart. Daarbij komt, dat Japan haast heeft, want het is bevreesd, dat Rusland misschien nu Japans aanspraken op Korea zal erkennen tot het zelf gereed is met den aanleg van spoorwegen en andere krygsmiddelen. Daarom wil Japan ook thans erkenning van zijn ^Heydemann". »Heydemann Heydemann zeide de journalist nadenkend, »over een naamgenoot van u werd onlangs veel gesproken. Dien heeft men zijn geheele vermogen ontstolen." »Dat was ik." »Was u datAch, lieve hemelNu, maar dan noem ik u een ongeluksvogel, hoor Heeft u nog iets overgehouden van uw geld »Zoo goed als niets." »Zoo daarom dus! Werkelijk zeer te betreu ren. Misschien komt u nog weer aan uw geld en behoeft u hier niet afgejaagd te worden. Ieder beroep is beter, dan dat van een journalist. Overi gens ja vroeg u niet, of het nu pauze is Voor de redactie niet, maar de verslaggeveis heb ben niets meer te doen. Na twee uur beginnen die eerst weer." Met een ontevreden gezicht nam by zyn hoed en na een vluebtigen groet ging hij de deur uit. Dus na twee uur weer beginnen. Zes uur had hij daar gezeten met uitzondering van dezen eenen man had niemand een woord tegen hom ge zegd, niemand had notitie van hem genomen. Een slecht begin Langzaam verliet hij het bureau, ging naar een klein res'aurant om iets te eten en bracht den overigen tijd op straat door. Als hij weer in de verslaggeverskamer kwam»

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1