Donderdag 24 December 90s" jaargang. Bij dit do. behoort een bijvoegsel. N ieuwj aars wenschen Vaii Verliezen ea Vinden. De uitgave dózer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Does, 8s25a Afzonderlijke nommers 3 cent. SsszsKdaïStj van wóos» 2 us*esi op dan dag de?> uitgave. De prys der gewone advertentiën is var 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop 'betrekking hebbend dankbetuigingen worden van 110 regels X,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Wegens het Kerstfeest zal de GOESCHE COURANT' Vrijdag a. s. niet verschijnen. in ons nommer van Vrijdag t Januari a. s., dat dien dag 's morgens zal worden uitgegeven, kunnen, zooals gebruikelijk is, geplaatst worden tegen 35 cent voor hoogsteus 8 regels. Deze, zoowel als andere advertentiën voor dat nommer, worden uiterlijk Don derdag 31 December, vóór 's middags twaalf uren aan het bureau ingewacht. DE ADMINISTRATIE. Onttrekking &an den openbaren dienst. Burgomeestèr en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat door den Korkaraad der Gereformeerde Kerk te Goes een verzoek is inge diend om van de gemeente in eigendom te mogen ontvangen een stpoakj© opetabaven gemeen* teigr©53iSs gelegen tusschen de percselen wijk B no. 190 en no. 191, kadastraal bekend gemeente Goes gedeelte van sectie D no. 541, ter groote van ongeveer 4.50 M2. Bezwaren tegen het onttrekken van dien grond aan den openbaren dienst moeten worden ingediend ter secretarie der gemeente vóór Dinsdag 29 December a. s. Goes, 21 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Goss, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Kerstmis. Lang voordat onze voorvaderen waren gekerstend, vierden zij om dezen tijd van het jaar het feest van het licht. Hot christendom, dat hun werd gepredikt, sprak van een ander licht, dat in de duisternisse blinckt". Het sprak hun van een kind, dat geboren was in een land, ver in het zuiden, een gewijd land, waar dichters en profeten voorlang zijne komst hadden 17 FHflLLlïOif Roman van Gerhard Stein. Heydemann schudde ontstemd het hoofd. Er was immers in 't geheel niets te zien. Waarom was de brandweer geroepen, waarom was er een oploop, er was "immers, geen brand te bespeuren. Nieuwsgierig ea verdrietig ging hij naar de deur van het huis. Maar heel ver kwam bij niet. »Wat moet ge daar doen?" riep hom plotseling een brandweerman na. Heydemann was hierdoor zoo ontsteld, dat hij eerst geeno woorden kon vinden. »Maak dat ge wegkomt!" snauwde do man. Voorwaarts marsch, marsch Heydemann week verschrikt terug en zeide, zich verontschuldigend »Ik wilde zien, waar de brand is." »Dat geloof ik dadelijk, komt u morgen maar terug," zeide de brandweerman, met ijzigen humor. »Ja, maar antwoordde Heydemann, »ik kom voor de »Dagbode". De andore zag Heydemann onderzoekend aar., schudde het hoofd en zei, naar een anderen brand weerman wijzend: »Dan moet u zich wenden tot dezen heer, den inspecteur." Beleefd groetend sprak Heydemann den inspecteur aan. Hij zei hem, dat hij voor de »Dagbode" kwam en vroeg de plaais te mogen zien, waar do brand De inspecteur, die oen jarenlange, rijke ervaring had omtrent de vertegenwoordigers van de pers, lachte. Hij zag, dat 'Heydemann een nieuweling was. Maar deze nieuweling trad zoo bescheiden, zoo schuchter op, dat hij haast modelijden opwekte, en daar er in het huis niet veel meer te doen viel, 'gaf de beambte verslag van het gebeurde. voorspeld. Dat kind zou vrede en verzoening bren gen aan het menschdom. Engelen hadden bij zijne komst gejubeld, van vrede gezongen en van wel behagen in de monschen. Dat was de groote ge beurtenis, die aan de volkeren werd verkondigd met do blijde boodschap van licht en vrede. Wat er ook van het geloof voor velen onzer moge zijn heengedreven op des twijfels vloed, ge bleven is de bekoring van bet verbaal, dat de chrisféiïpredikers verkondigden aan onze voorvade ren en dat zij geloofden, bet vertolkende naar hunne opvatting, naar hunne wijze van denken en gevoelen. Gebleven is de blijde boodschap van hot licht en von den vrode, die zuilen komen. Wanneer Het licht' is reeds opgegaan de wereld heeft niet stil gestaan sedert het christendom op den ge- wijden grond van Palestina ontsprooteene plant, besproeid met het bloed van martelaren, onschuldig als de kindoren van Betlehem, en opgegroeid tot- een reusachtigen boom. De volken, die de wereld beheerschen, zijn de christenvolken, van verschillende belijdenis wel is waar, door leerstukken en leeringen, die allerreinst van den rasester waroD, verdeeld, maar één in 't geloof aan den geest, die levend maakt. De be schaving heeft veroveringen gemaaktde weten schap deed gewichtige ontdekkingen. De mensch der twintigste eeuw weet meer, vermag meer dan zelfs de zeer ontwikkelden uit de dagen, toen bet christendom ontstond. In vroeger geheel onbekende landen heeft de beschaving zich baan gebroken. Haar licht stijgt steeds hooger en dringt door ook in het donkerste werelddeel. Nog staan wij niet in het volle, heldere daglicht.nog houdt do strijd aan tusschen licht en duisternis, maar de dag zal zeker komen. Maar de vredehoe staat het daarmee Wie spreekt van den vrede op aarde, waarvan volgens den tekst van het Kerstfeest de engelen zongen, wekt, zooal geen ironisch glimlachen, dan toch zeker tegenspraak. Het ziet er niet naar uit op aarde, alsof de vrede spoedig komen zal. Alle lan den zijn tot de tanden gewapend in het oosten van ons werelddeel hebben Christenen en Turken elkaar trachten te verdelgen en morgen zal wel licht een conflict uitbreken in het oosten van Azië. Overal is strijd op maatschappelijk gebied en overal de verdeeldheid, die den een of anderen dag kan leiden tot een bloedige worsteling. Klinkt het Vrede op aarde" dan niet als ironie? Zeker. De tijden, -zoo zij ooit zullen komen, waarin het vreedzaam lam zal neerliggen bij den bloedgieri- gen wolf, waarin iedereen met volkomen gerustheid zijn work zal kunnen verrichten, zonder bezorgd te zijn, dat vijanden van buiten of van binnen daarvan De plaats, waar de brand geweest was, kon men niet bezoeken, daar men er bezig was met opruimen. Maar hij zou hem zeggeD, wat hij voor de cou rant noodig had. Dit deed hij zoo klaar en dui delijk, dat men woord voor woord had kunnen drukken. Hat vuur was geheel gebluscht, de brand was niet van veel beteekenis geweest en Heydemann kon weer terug gaan naar do redactie. Weer zat hij in de tram en bad hij op de heen reis zich bezwaard gevoeld, nu klommen zijne zor gen over dat bericht haast tot vertwijfeling. Hoe, met welke mooie en beteekenisvolle woorden zou hij zijn bericht beginuen, boe zou hij de gebeur tenis schilderen Hij dacht er over na en herinnerde zich ten slotte, dat hij vroeger op school weL dergelijke opstellen gemaakt had. En in dezen stijl zou hy het bericht schrijven. »Nu, hoe was het vroeg de heer Sehultzo vriendelijk, toen Heydemann weer binnenkwam. Heydeman gaf een tamelijk duidelijke beschrij ving en hield zich hierbij aan hetgeen de inspec teur gezegd bad. »In orde," zeide de redacteur, ^schrijft u het nu even op Liefst niet te lang." Hij drukte op een electrischen knop, een loop jongen trad binnen. »Breng dezen heer even naar de kamer der ver slaggevers," zeide Schultze tegen den jongen. En zich tot Heydemanu wendend, voegde hij er aan toe: »U gaat maar aan een lessenaar zitten schrij ven." En Heydemann begon te schrijven en schreef en schreef, het epne velletje na het andere. Plotseling werd hij in zijn werk gestoord. Een jongen trad biunen en ging naar hem toe met de woorden 3-Mijnheer Schultze vraagt om het bericht." »Ik ben zoo dadelijk klaar," zei Heydemann heel beleefd. En nog vlugger vloog de pen over hot papier. Nu was hjj eindelijk klaar. Mot een zekeren trots de vruchten zullen plukken, die tijden liggen in de verre toekomst. Wij kunnen het onze doen, om ze voor te bereiden, maar wij kunnen niet de wereld dwingen de oorlogsfakkel te blusscben voor goed; wij kunnen niet terstond de oorzaken vati"Zooveel verdeeldheid wegnemen. Maar wat wij wel kunnen bereiken, door onzen naasten plicht. 1e doen, dat is den vrede winnen met onze omgeving. Dat reeds is niet bijzonder ge makkelijk het eischfc dikwijls zelfbeheerscbing en veel goeden wil. Maar deze vrede is weggelegd voor wie van goeden wil zijn. En dan mogen wij hopen, dat de vrede ook eens komen zal voor de groote mensehen wereld, in staat en maatschappij. GOES, 23 Dec. 1903. Tot kantonrochter-plaatsvervanger in het kan ton Goes is herbenoemd mr.cle Wilt Hamer J.Gz.o De minister van waterstaat brengt in de Stct. (no. 299) ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 22 Januari 1904, te twaalf uren, van rijks wege tieD a twaalf hengsten van 's rijks bengst- veuleüdepot to Borgen op Zoom in het openbaar aldaar, als geschikt voor dekhengst, verkocht zullen worden. Behoudens onvo'orziene omstandigheden zullen de dieren te bezichtigen zij op Vrijdag 8 en Donderdag 21 Januari 1904, telkenmale te twaalf uren. De voorwaarden van verkoop zijn in de Stct opgenomen. ËSiszeSinge. Maandagavond werd door de wprk- liedenvereeniging »Eendraeht maakt macht" to Biezelinge en Eversdijk een vergadering gehouden. Voorgelezen werd een schrijven van den Minister van Justitie en eeu afschrift van een Koninklijk besluit tot erkenning der vereeniging. Tengevolge vau het bedanken van den heer E. Vérvaat als secretaris, wegens drukke werk zaamheden, werd als zoodanig benoemd de heer P. Kloosterman Dz., die deze benoeming bereid willig aanvaardde. Voorts werd bepaald, dat een spreker zal worden uitgenoodigd, teneinde in Januari 1904 voor de vereeniging op te treden. Met algemeene stemmen werd besloten ook de niet-leden in de gelegenheid te stellen de te houden voordracht gratis bij te wonen. Algemeen vond het voorstel van den heer P. Kloosterman Dz. bijval tot het instellen van een vragenbus. Elk lid is daardoor in de gelegenheid, om vragen hij het bestuur in te dienen, die dan in eijn of andere .vergadering zoo mogelijk kunnen worden behandeld, hetzij door een bestuurslid, een der andere leden of een beguustiger. De heer E. Paauioe besprak do wenschelijkbeid en het bewustzijn, dat hem het werk goed gelukt was, stond hij op, legde de velletjes bij elkaar en bracht ze naar Schultze. »Wat is dat?" vroeg de redacteur verbaasd, toen hij het omvangrijke manuscript zag. »Het bericht van den brand," antwoordde Hey demann. Schultze wierp een blik op het eerste blad, door vloog daarop vlug het verdere en lachte luid. »Neon, beste mijnheer Heydemann," zeide hij welwillend, s>zoo doet men dat niet. Branden be leven wij alle dagen en dit was maar een onbe duidend brandje. Daarover schrijven we niet veel." En hij ging aan zijne schrijftafel zitten, nam de pen in de hand en begon door te halen. Hij scheen maar niet genoeg van het geschreven weg te kun nen strijken. Toen hij eindelijk klaar was, zeide hij vriendelijk spottend: »Zie zoo, ziet u nu uw werk maar eens weer. Veel is er niet van overgebleven." Slechts enkele zaakrijke regels, bijna alleen het geen de inspecteur gezegd had, was blijven staan. Het was toch jammer van al de moeite, welke HeydemanD zich gegeven had. »Ja, alle begin is moeilijk", troostte Schultze, toen hij bemerkte,- dat Heydemann er zeer terneer geslagen uitzag. »De journalistiek moet geleerd worden. Nu, voor 't overige was uw bericht in 't geheel niet slecht." Nu scheen de redacteur de zaak als afgedaan te beschouwen. Er lagen nog vele manuscripten voor hem, waaraan hij begon te werken. Het ont ging hem, dat Heydemann was blijven staan en op iets scheen te wachten. Eerst na eenigen tijd viel het hem op. Hij keek wat verbaasd en vroeg»Wenscht u nog iets, mijnheer Heydemann »Ja, zeker had hij nog een wensch. Hij geloofde, dat de redacteur iets vergeten had en wol is waar h«)t voornaamstede betaling voor den arbeid. »Ik dacht", zeide Heydemann verlegen, x>dat het honorarium dadriyk betaald werd »0 zoo zeide Schultze, »u zou het geld om van wege de vereeniging petroleum aan te schaffoD. Hij zeido, dat dit op Wolfertsdyk ook geschiedt en daar uitstekend werkt. Door den heer P. van Zweden werd dit krachtig ondersteund, doch wegens do bezwaren, welke aan de uitvoering daar van verbonden zijn, besloot de vergadering daarop niet in te gaau. Door de afdeel in g ^Ziekenfonds" werd in plaats van den heer P. Kloosterman Dzdie tengevolge zijner benoeming als secretaris der Werklieden vereniging als bestuurslid aftrad, gekozen de heer E. Vervaatdie zich dezo keuze liet welgevallen. Het voorstel van het bestuur tot noodzakelijke wijziging van het reglement werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan het bestuur werd op gedragen een concept-wijziging op te maken, welke dan in de eerst volgende vergadering kan worden behandeld. KoiijnspSaaï. In de Maandag 11. gehouden raadsvergadering werd het adres der beide beurt schippers op Rotterdam, de heeren A. Ko7e en J. C. de Mulbehandeld. Het resultaat was, dat hun bij wijze van proef voor één jaar eene vaste lig plaats voor hunne schepen in de haven wordt aangewezen. Op het adres van dr. A. Aaltsz om ter beter ver lichting eene lantaarn voor zijne woning te plaatsen, werd goedgunstig beschikt. De vijf leden dor commissie tót wering van school verzuim, die allen moesten aftreden, werden met algemeene stemmen herkozen. Nog werd de beer O. Kievit tot lid van het bur gerlijk armbestuur herbenoemd. Met den benoemde stond de heer P. K. Boone op de voordracht. Waarde. In de Maandag j.l. gehouden vergade ring der dorpsvereeniging x-Helpt Elkander" waren aanwezig 25 leden. Uit hot jaarverslag bleek, dat de inkomsten dit jaar bedroegen f32,78 en de uit gaven f7,90, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f24,88. Hel ledental bedraagt thans 5Ï. In dit jaar zijn- aangevoerd 229100 kg kunst meststoffen en 1471/4 kg. ajuinzaad, terwijl in be stelling is 5900 kg. katoonmeel en 4400 kg. grond- notenkoek. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs lid dhr. J Pieper word met 23 stommen herkozen. Een bestuursvoorstel om de bezoldiging van den secretaris-penningmeester met 50 pet. te verhoogen werd verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Aan genomen werd bem, indien de kas zulks toelaat, een gratificatie te verleenen van f 5. Nadat door den secretaris der vereeniging het nut der Raif- feissenbanken was besproken, werd de vergadering na rondvraag gesloten. liefst dadelijk ontvangen." Hij nam een velletje papier, schreef eenige regels, riep den jongen binnen en zeido»Breng dezen heer naar het secretariaat." En zich tot Heydemann richtende, vervolgde hij Volgt u dien jongen maar." Heydemann maakte aanstalten om mee to gaan. Plotseling scheen hij zich echter te bedenken. Hjj ging weor naar Schultze toe. »Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer de redac teur," begon hij op smeekenden tooD. »Nu, wat is er nog vroeg Schultze, iewat on geduldig, omdat hij weer gestoord werd. t-Mijnbeer de redacteur," zeide Heydemann, »zal ik morgen weer terug komen 3>Ja, maar waarvoor Wat wil u hier dan doen Misschien, als vandaag.... ik kon misschien weer iets verdienen." »0 zoo, u bedoelt als verslaggever merkte Schultze op. »Ik kan u in dit opzicht niet aan moedigen. Wij hebben bier zoovele heeren, <Re zich er goed ingewerkt hebben en nieuwe hebben we niet noodig." »Maar vandaag waren er toch niet genoeg." »Dat was toevallig... 't is zomer. De een of andere heeft vacantie." Misschien komt zoo iets wei meer voor, als ik maar af on toe een kleinigheid verdien." Schultze zag voor zich. Hjj was een goed mensch en voelde onwillekeurig medelijden met dezen man, die, na oen nacht zich rijk te hebben gevoeld, weer tot de grootste armoede was gekomen. »Nu goed", zei Schultze, ^wanneer u wil komen, kan u zich ophouden in do kamer der verslagge* vers. Maar beloven kan ik u niets." O, hij wilde wachten Hij had immers niets te verzuimen. En als in een roes van geluk en hoop en met de vrees voor het onbekende, volgde hij den kleinen loopjongen, die hem door een doolhof van gangen naar het secretariaat bracht. (Wordt w

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1