1903. N' 150. Zaterdag 19 December, 90'" jaargang. Bij dit ho. behoort een bijvoegsel FEUILLETON Van Verliezen en Vinden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavoad, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f»25« Afzonderlijke nominors oent. Inzending van advenientiën wóoi1 2 uieea op den dag de« uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel moer 10 et. Bg direet9 opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,.— berekend. Aanvragen om en vermolding van liefdegaven 5 eont per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „G.oesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Diakeoen dor Hervormde gemeente zullen op den tweeden Kerstda'g, zijnde ZATERDAG don 26 dozer, na hot eindigen dor voormiddag-godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamdo KERST-COLLECTE houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van hunne bedeelden, wolke inzameling ten zeerste wordt aanbevolen. Goes, den 18 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOQIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. GOES, 18 Dec. 1903. Jl. Woensdagavond hielden de loden van den Christeiyken Volksbond alhier eeno algemeene ver gadering in »de Prins van Oranje1'. De opkomst was slechts gering, wat den voorzitter, dhr. J. M. Kakebeelceaanleiding gaf in zijn openingswoord zijn spijt te betuigen, dat door trouwere opkomst der burgerij niet meor belangstelling en mede werking in de nuttige zaak der werkverschaffing wordt getoond. Inzonderheid heette bij den burge meester dezer gemeente welkom, wiens tegenwoor digheid ter vergadering hg ten zeerste apprecieerde, als een bewgs de vereeniging te willen steunen. Nadat oen paar mededeelingen waren gedaan omtrent de rekening, werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van den Volksbond gedurende het afgeloopon jaar, zooals dit iD de dezer dagon verspreide brochures is vermeld. Vervolgens kwam de rekening 1902—1903 ter tafel. Zij was te voren door de daarvoor bestaande commissie nagezieu en werd door de vergadering goedgekeurd in ontvang op f 3103,40 1/2, in uitgaaf op f 3965,86, zoodat zij stoot met een nadeelig saldo van f 862,45 i/s- Dit kwaad slot is echter slechts schijnbaar, daar het geheel wordt gedekt door een ruimen aanwezigen voorraad biezen, hout, rijshout enz. Minder schitterend moet de financiëele toestand der Vereeniging worden genoemd, omdat haar nog steeds een belangrijke schuld drukt, waarvan de gedeeltelijke jaarlijksehe aflossing en do intrest eerst moeten worden voldaan, eer men de inkomsten kan aanspreken voor uitgaven ten behoeve der werkverschaffing. De voorzitter spoorde de aan wezigen dan ook aan eens flink in den zak te tasten om te helpen die schuld te delgen. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs leden, dhrn. J. A. van Heel, G. R. van Lelyveld en M. A. Stieger, werden met algemeene stemmen herkozen. fn de commissie tot het nazien der rekeningen werd dhr. J. S. J. Dekkerdie aan de beurt van 15 Roman van Gerhard Stein. Ja, dat was het beste dat zag hij in en bij begaf zich dadelijk op weg. De wachtmeester met zijn blonden baard en een bril op, zat op zijn gewone plaats en schreef als altijd lange protocollen. Eindelijk legde hij do pen neer en wendde zich met een vragenden blik tot den wachtende. »We hebben hier niets meer met uwe zaak te maken. Indien u iets wenscht te weten te komen, moet u zich wenden tot den commissaris Winkel." Daarmee was dit onderwerp afgeloopen. En voor Heydemann het wist, stond hij weer op straat en liep doelloos voort. Na eenigen tijd be sloot hij echter naar het commissariaat te gaan. Eindelijk stond hij voor het reusachtig groote gebouw en toen eerst kwam zijn wensch weer vuiig bij hem op. Met de angst, kleinsteedsche men- schen eigen, overlegde hij, of hij zou gaan of niet. Daarna ging hij echter vlug naar binnen. Het was niet gemakkelijk den commissaris te vinden. Hij dwaalde door den doolhof der lange gangen, hg vroeg en dwaalde verder, totdat hij eindelijk in de zoolang gezochte kamer stond. Het was een somber, lang vortrek, waarin zich niets bevond dan eene schrijftafel en eenige stoelen. »U is mijnheer Heydemann vroeg de commis saris onverschillig. »Ja, ik kan u niets meer over uwe zaak zeggen, dan u zelf weet." »Maar het heette toch, dat het geld, dat de jonge man er doorgebracht heeft, het mijne was," zeide Heydemaün. »Welke jonge man vroeg de commissaris met het onschuldigste gezicht. aftreden on niet herkiesbaar was,''vervangen door dhr. A. Dekker Johz. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat dhr. Talma waarschijnlijk dezen winter als spreker voor den Bond zal optreden en mocht hij verhinderd zijn dan zal getracht worden een ander in zijne plaats te vinden. Onder allen, aan wie de Voorzitter een woord van dank bracht voor het aandeel, dat zij aan de werkzaamheden van den Chr. Volksbond hebben genomen, noemde hij inzonderheid de leden van de commissie voor werkverschaffing, door wier belange- looze toewijding deze zaak tot hiertoe in het loven is gebloveu. Nadat nog eenig9 discussie was gevoerd over een paar posten der rekening, sloot de Voorzitter de vergadering met eene warme aanbeveling der eerst daags te houden collecte voor de werkverschaffing, die van jaar tot jaar minder opbrengt en die toch zoozeer den steun der burgerij verdient, omdat daaruit zoovele weikloozen aan arbeid worden ge holpen, die hen door den winter heen brengt. [Met verwijzing naar eene. advertentie in dit nummer, bevelen ook wij deze collecte warm bij onze stadgenooten aan. Verslagg.J Big kens do Memorie van Antwoord op het XIo Hoofdstuk (Onvoorziene Uitgaven.) is het bil lijk voorgekomen den ontvanger der directe belas tingen enz. te Goes, dhr. G. G. A. Meuwissenvan rijkswege eene schadeloosstelling te verleenen voor de aanzuivering van een kastekort (veroorzaakt door een vroegeren, sedert overleden, rijksklerk dor be lastingen, wiens verduisteringen, nu vastgesteld, bij de overname van het kantoor niet te constateeren zijn geweest) en zulks aangezien het dien ontvan ger niet meer mogelijk was, dit tekort op zijn voorgangers te verhalen. Door den beer O. Klooster-man Cz voorheen woonachtig te Biezelinge, thans klerk bij de post en telegrafie te Dordrecht, is het radicaal voor de posterijen behaald. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 76 jaren overleden mr. J. J. van Meerbeke, vice-presi dent van den Hoogen Raad. De Tijd zegt uit goede bron te hebben ver nomen, dat de wildschade-wet niet, zooals eerst plan was, afzonderlijk zal ingediend worden, maar dat bepalingen omtrent de wildschade zullen op genomen worden in het ontwerp tot algemeene jaehtwetswijziging. De Rijksmiddelen. November 1903 is bijna een ton gouds gebleven beneden November 1902. In de opbrengst der directe belastingen, zegt de N. Ct.y vallen, vergeleken met het vorig jaar, nog al eenige schommelingen te constateeren. De grond belasting bracht f 56,000 meer op en het personeel »Die, van wien nu weer in de courant staat, dat hij het geld van een handelshuis in Breslau tot het zijne heeft gemaakt." j>Nu, en dat is het uwe toch niet En overi gens al wat in de courant staatHet heette immers cok, dat de politie verschillende personen in hechtenis had genomen en den dief reeds op hot spoor was. Gelooft u dat eveneens Heydemann zwoeg. Dat bericht had hij immers zelf afgegeven. »Niot waar het bericht was valsch. T leeft het immers zelf aan de redactie gegeven, 'ulk eene scherts moet men vermijdeu, mijn waarde mijnheer Heydemann. De politie kan zoo iets heel kwalijk nemen." »Maar het laatste bericht..." vroag Heyd mann terneer geslagen. s-Daarin stmt, dat ik niet bestolen ben, maar hot, geld verloren heb. Ik ik heb het echter niet verloren, want ik had het niet bij me, toen ik het hotel verliet". De commissaris zag enkele seconden opmerkzaam naar de punten van zijne schoenen. »U weet toch zeker wel, mijnheer Heydemann, dat een courantenbericht niet altijd even juist is. De politiereporfcer kan iets verkeerd verstaan heb ben. Ik zelf ben immers nog niet van moening, dat u het geld verloren moet hebben, ik zoek nog, ik doe wat ik kan meer kan ik u niet zeg gen. Komt er eenig licht in de zaak, dan krijgt u dadelijk bericht". »Maar door het laatste bericht, sta ik immers als een leugenaar aangeschreven", antwoordde Hey demann zuchtend. »Ja, dat kan ik niet helpen", zei de commissa ris schouderophalend. »Gaat u dan naar de redactie van de »Dagbode", om er met den redacteur over te spreken. Misscben kan die een tegenbericht ge ven. Tn elk geval is dat niet mijne zaak". De commissaris stond op met die beweging en met die uitdrukking op zijn gezicht, welke een ruim f 100,000 rnee.r, terwijl ook de vermogensbe lasting met ruim f 106,000 boven het vorig jaar kwam. Daartegenover staat echter een lagere op brengst van f 137,000 voor de bedrijfsbelasting, zoodat het totaal dezer rubriek met ruim f130,000 boven dat van verleden jaar November steeg. Ook de rechten op den invoer brachten een 1' 30,000 moer op. Daartegenover staat een mindere ontvangst van moer dar. f 433,000 bij de accijnzen, hoofdzakelijk veroorzaakt door de suiker. Deze leverde een na deelig verschil van niet minder dan f 340,000, daar de opbrengst van deze maand November slechts bedroeg f 1,464,536.43 tegen f 1,804,682,221/2 November 1902. Toch bleef de opbrengst van den suikeraccijns in de laatste drie maanden van dit jaar nog f 326,000 boven die ia hetzelfde tijdvak van 1902. De overige accijnzen waren, behalve die op het bier, welke f 13,000 moer opbracht, eveneens lager dan verleden jaarDe wijn met f 4000, die op het gedistilleerd mot f 67,000, die op het zout met f 6000 en die op het geslacht met f 27,000. Voorts dienen vormelding een mindere ontvangst op de zegelrechten van f 20,000, een meerdere ont vangst op de registratierechten van f 72,000 en eveneens een meerdere opbrengst van f 5000 op het successierecht. Deze laatste bron van iu komst toont dus ditmaal al zeer weinig verschil bij het vorig jaar aan. Vermelden wij ten slotte, dat de domeinen f 10,000 meer, de posterijen bijna f 100,000 meer, de tele grafie f 6000 minder, en de loodsgelden f 13,000 meer opbrachten, dan blijkt er uit, dat de resul taten der maand, hoewei de accgnzen tegenliepen, betrekkelijk gunstig mogen heeteD. Over de eerste elf maanden van dit jaar werd ontvangen f 134,763,377.87 tegen f 131,010,326 74 in 1902, zoodat we tot nu toe met het aanzienlijk bedrag van ruim 3 3/4 millioen boven het vorig jaar zijn gekomen en met 7 millioen boven de raming van dit jaar. Valt December niet tegen, dan is er zeker reden om over de fiaaucieele uitkomsten van dit jaar voor do schatkist tevreden te zijn, De directeur-generaal der posterijen en tele- graphio brengt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken welke men op 1 Jan. e. k. wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tasschen 22 en 30 Dec. te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de volle alreszgde moeten dan echter ge trokken zijn twee elkander snijdende lijnen. Slechte lectuur. »In een hotel te 's-Gravenhage zijn door de politie aangeboudon twee jongens, van 15 en 16 jaar, die 4 dezer de ouderlijke woning te Utrecht heimelijk bezoeker ondubbelzinnig to kennen geven, dat het onderhoud is afgeloopen. Elke verdere vraag zou overbodig zijn, Heydemann zag en gevoelde het. En zonder eenigen troost verliet hij het bureau. Wat nu? Edith had dus werkelijk gelijk. Ze had niet geloofd aan de verschillende berichten en niet verwacht, dat hij ooit weer aan zijn geld zou komen. En nu, na dit onderhoud met den commissaris had ook hij weinig hoop meer. De droom vaneen nach dat was dus alles, wat hij had genoten van de groote erfenis. Vier-en-twintig uren had hij zich in het bezit er van verheugd daarna was de ellende weer begonnen. Als men hem nu maar niet voor een leugenaar hieldDat ergerde hem in hooge mate. Er was vastgesteld, dat hij het geld verloren had louter onzinZoo iets kon men van een beschoDkene zeggen, en wie het las, moest op het denkbeeld komeD, dat Heydemann zijne zinnen niet goed bij elkaar bad gehad. En bij was dien voormiddag toch heel nuchter geweest, zoo nuchter als in zijne geboorteplaats, waar hij nooit dronken geweest was. Ja, hg wilde met den redacteur spreken In de courant moest vermeld worden, dat het bericht onjuist was. Hij kon wel is waar niet vooruit zien, hoe de redacteur hem zou ontvangen. Heydemaün's geweten was niet rustig. De leugen wreekte zich nu, hot, valscho bericht, dat hij den redacteur had gegeven, zou hem nu veel moeite veroorzaken. Maar dat was niets, bij zou het onaangename wel slikken, als het laatste bericht maar tegengespro ken werd. Daar stond hij weer in de kamer met de twee dubbele lessenaars, de groote papiermand en de menigte couranten. Allen zaten hier over hunne manuscripten ge bogen on als den eersten keer zag Sebultzo van zijn werk op. Plotseling kwam er leven in zijne trekken. verlaten hadden, met medeneming van eerig geld. In hun bezit werden gevonden eeg, bundeltje detec tive romans van ïde Wij sons", 9en pistool en een paar dolkmessen. De j m gelui hadden eenige groote steden in ons land bezocht, en ook een uitstapje naar Brussel en Antwerpen gemaakt." Dit berichtje, dat we in een der Hollandsche bladen aantroff en, geeft aanleiding ooi eenige op merkingen te maken over deze soort lectuur. In bleurigen omslag liggen deze verhalen der Wilsons voo-r de meeste boekwinkels thans voor de ramen. De geheimzinnige titels geven blijk var» de onuitputtelijke fantasie van den schrijver of do schrijvers, want het kunnen er best moer zijn, daar alle verhalen volgens hetzelfde recept zijn bewerkt. Gewichtige misdaden zijn begaan, worden begaan of zullen worden begaan. Dan treden de Wilsons op en bang voor niets en niemand, sporen zij de misdadigers in hun eigen schuilhoeken op, leggen de misdrijven bloot, redden do verdrukte onschuld en nomen op de laatste bladzijde, als triomfeerende helden afscheid tot het volgende deeltje. Zoodra men er twee gelezen beeft, kan men zich de serie andere wel voorstellen. Deze strekking nu, de misdaad gestraft, de deugd beloond, naar het oude regime der tooneelspelen, zou Dog zoo kwaad niet zijn, wanneer alles maar eenigszins aannemelijk werd gemaakt. Maar deze helden kunnen zwemmen, dobbelen, vochten, praten, alles tienmaal beter dan een ander. Zij zijn bestand tegen vergif, vuur, water en revolverkogels. Een dood mensch wordt zelfs in het leven terug gehyp notiseerd. De jeugd oudere lezers lachen eens over deze prulLen en ze zullen hen geeu kwaad doen slikt zoodoende een reeks van onmogelijke leugens, die als feiten worden voorgezet. De ver beeldingskracht wordt dermate opgezweept, dat jon- geüs vóór het naar bed gaan angstig in alle hoeken kijken, of ook inbrekers of sluipmoordenaars op 't punt staan hum slag te slaan. Zoo verwondert het ons dan ook niet, dat de jongens, waarvan in bet bovenstaand berichtje sprake is, in het bezit werden gevonden van Wilsons romans. Vermoedelijk zijn deze wel de oorzaak ge weest van de omzwervingen der jongelieden. -Ouders zijn nu gewaarschuwd. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 20 December geen dienst, Ned. Hervormde kerk. Waarde. In de Donderdag j.l. gehouden ver gadering van kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier werd tot president-kerkvoogd herbenoemd dhr. J. J. Mol en benoemd tot stokman en bode, in plaats van dhr. A. Kamerlingdie zijn ontslag genomen heeft, dhr. W. van Liere. »Is u niet mijnheer Heydemann, de bestolen millio- naig vroeg hij wat ironisch. »Ja, maar geen millionair," zei Heydemann zuur lachend. »U komt zeker weer een valsch bericht brengen zei Schultze scherp. »Neem u me niet kwalijk, mijnheer de redac teur," verontschuldigde Heydemann zich, »ik geloof toen »Wat u geloofde, is me totaal onverschillig," antwoordle Schujtze, »in elk geval heeft u ons een onaangenaamheid bezorgt. Het was een leugen. Maar u ziet, geholpen heefr, u dat niet »Nu ja," antwoordde Heydeman snel, »ik kom vandaag weer om een bericht." Waar voor vroeg Schultze. »Het bericht, dat vandaag in uwe courant staat, deugt niet." »Nu dat zou mooi wezen lachte Schultze. Heydemann zette hem nu de zaak uiteen. »Zoo, zoo," zeide Schultze koel. »En wat wenscht u nu." »Te belichten, dat ik het geld niet verloren heb." Uk denk er niet aan eerst brengt u me een valsch bericht en nu zal ik het bericht van een steeds te vertrouwen reporter tegenspreken Ja, maar Uk kan u werkelijk niet helpen, mijnheer Hey demann. Ik stel een onbepaald vertrouwen in den man, die me het bericht heeft gebracht." »Maar bedenkt u toch eens, mijnbeer de redac teur," smeekte Heydemann, »waoneer men dat leest, wat vandaag in de courant staat, moet men mij vrijwel voor krankzinnig houden. Ik bezit nu immers niets meer en moet trachten oene betrekking te krijgen. En wanneer er zoo over me geschreven wordt, zal geen mensch uie meor vertrouwen." Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1