1903, N#. 149. Donderdag 17 December N ieuwj aarswenschen Vaccineeren en Hervaccineeren. FEUILLETON. Van Verliezen en Vinden. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten (roes, 1,25e Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van ad^erlentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodbonchten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. in ons nommer van Vrijdag 1 Januari a. s., dat dien dag 's morgens zal worden uitgegeven, kunnen, zooals gebruikelijk is, geplaatst worden tegen 35 cent voor hoogstens 8 regels. Deze, zoowel als andere advertentiën voor dat nommer, worden uiterlijk Don' derdag 31 December, vóór 's middags twaalf uren aan het bureau ingewacht. DE ADMINISTRATIE. De heer A. P. LASONDER, genees- en heel kundige dezer gemeente, zal Douderdng 17 December a. s., des namiddags te twee uren, in het Gasthuis zitting houden tot het gratis De ingezetenen worden in hun belang uitge- noodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Goes, 15 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUDS. Burgemeester en Wethouders van Goes, brengen ter openbare keanis dat het verzoek van J. j. STOKMANS, om in het perceel, staande a/d's-Heer Hendrikskinderendijk E no. 206, eene Bewaarplaats van Petroleum op te richten, door den verzooker is ingetrokken. Goes, den 16 December 1903. Burgemeesters en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Invaliditeit en Ouderdom. Bij de algemeen© beschouwingen over de Staats- begrooting, gehouden in de Tweede Kamer, is van verschillende zijden aangedrongen op spoed in zake eene verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. Diep teleurstellend was, zeide de hoer Drucker, wat hieromtrent in de Memorie van Antwoord stond. ♦Er is geen oogenblik sprake van geweest dit onderwerp te verwaarloozen of uit het oog te ver liezen", heette het daar. Daaraan hebben onze in validen en bejaarden verbazend weinig. Jarenlang is het onderwerp bestudeerd eene Staatscommissie beeft rapport uitgebracht en getoond alle mogelijke stelsels te hebben bestudeerddat verslag heeft aanleiding gegeven tot degelijke studies van ver schillende zijden en ondanks dat alles wordt het onderwerp behandeld alsof er nog niets over ware voorgevallen, en staat de basis nog zelfs niet vast. De minister Kuyper heeft toen gemeend de ver zekering te kunnen geven, dat, mits de Kamer wil en met ijver werkte, vóór de stembus van 1905 niet alleen een avant-projet, maar een ontwerp van 14 Roman van Gerhard Steih. Plotseling wendde Edith zich weer tot Pleyde- mann. ♦Mijnheer Heydemann," zeide ze zacht en har telijk, »ik heb u gekrenkt, dat weet ik. En ik wilde dit. Ja, ik wilde dit. Een man in de kracht van zyn leven, een ontwikkeld man, afhankelijk van eene vrouw, haar sehrij ver U moet alle moeite doen, om zelfstandig te worden. Een man zonder beroep 1 U moet eene positie zien te krijgen Br is zooveel werk ziet u de couranten maar eeDS door. Men kan in eene groote stad zooveel ver dienen. Dat gaat zoo maar niet in eens, maar u moet er naar gaan uitzien. Neemt u me niet kwalijk, dat ik als jongere zoo tegen u spreek, ik ben on derwijzeres en de schoolmeesters willen iemand altijd iets leeren. Maar u weet niet hoe graag ik wilde, dat ik u aan een goed beroep zou kunnen helpen Maar secretaris van mijne zuster 1 Neen, mynheer Heydemann, u moet zelf liever ro- wet zal zijn ingediend, en dat nog tijdig genoeg om nog eene afdoening door de Kamer mogelijk te maken. 't Heeft er veel van of dit onderwerp wordt be waard om als*lokaas te dienen by de aanstaande verkiezingen. Toch zou het zeer te wenschen zijn, dat zulk een wet zoo spoedig mogelijk tot stand kwamniet alleen om d9 directe goede gevolgen, maar oon om de zegeningen, die door haar op indirecte wjjze worden verspreid. Om deze laatste stelling te ver duidelijken, hebbsn wij slechts het oog te slaan naar onze oostelijke naburen, die ons, wat sociale wetgeving betreft, ver vooruit zijn. Iets wat, met het oog op den slakkegang van het huidige ministerie in deze materie, gemakkelijk valt. In Duitschland dan heeft men sedert 1887 reeds •ene verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. Een rapport, dat kort geleden bet licht heeft gezien, over de werking van d®ze verzekering, toont dui delijk aan, hoe ook indirect deze wetgeving den werkman ten zegen is, doordat zij dikwijls als heil zaam gevolg meebrengt, dat dreigende invaliditeit door het in don aanvang gonezen van ziekten in tal van gevallen voorkomen wordt. Immers, volgens het stelsel der invaliditeits-ver- zekering zijn de verzekerings-inrichtingen, waar onder vele particuliere maatschappijen zijn, gehou den een verzekerde, die door ziekte is gebrekkig geworden, een pensioen uit te keeren, zoolang zijüQ invaliditeit bestaat. En nu hebben die yerzekerings- inriebtingen in Duitschland al lang gemerkt, dat eene radicale geneeskundige bestrijding van oene ziekte in haar begin dikwijls voorkomt, dat de kwaal in lateren tijd onherstelbaar wordt. Die maat schappijen of verzekeringsbanken hebben begrepen, dat het iu haar eigen belang is en veel voordeeliger om terstond mede te werken aan die. radicale ge nezing van eene kwaal in baar begin. Doen zij dit niet, dan zijn zij soms in latere jaren verplicht gedurende langen tijd invaliditeits-pensioen uit te keeren. Ook de wetgever heeft dat ingezien en dus die maarschappijen de bevoegdheid gegoven om zich te beesten met het geneeskundig la! en verzorgen van personen, die aan een ziekte lijden, waaruit invaliditeit zou kunnen voortkomen. Het gevolg hiervan is geweest, dat in Duitsch land allerlei lijders aan ziekten, welke dreigden in een slepende kwaal te vervallen, in de eerste plaats longzieken, op kosten dfr verzekeringsmaatschap pijen worden verpleegd. Zelfs vindt men er maat schappijen, die een eigen sanatorium hebben, mit het oog op het voorkomen van een langdurigen schadepost, dien zij zeker zouden krijgen, indien zij sommige ziekten op haar beloop lieten. Cijfers spr«ken luid. En daarom het volgende aangehaald uit bovengenoemd rapport. In 1902 zijn vanwege de invaliditeitskassen in geneeskundige behandeling genomen bijna 36000 personen, hetgeen op een bedrag van Ongeveer zes milBoen gulden kwam te staan. Bijna de helft dezer personen leed aan tuberculose, maar op 31 Decem ber van het vorig jaar kon worden geconstateerd, dat 12000 van deze tuberculose-lijders óf geheel waren genezen, óf in elk geval zooverro hersteld, dat van algeheele invaliditeit niet meer kon worden gesproken. Van deze 36000 lijders wareD er in dat jaar 14000 naar sanatoria gezonden. Er waren in dat jaar reeds 16 arbeiders-sanatoria in exploitatie, waarvan 10 alleen voor longlijders. En op deze wijze behoeft de werkman geen aal moes te aanvaarden hij betaalt tot op zekere hoogte mans gaan schrijven of ten minste iets anders gaan uitvoeren. U is geknakt door dat groote verlies, maar een man behoeft toeh niet te gronde te gaan, omdat hij zyn geld heeft verloren Zoo denk ik er over en zoo zal u er ook nog wel eens over gaan denken." Ze ging staan en gaf hem een® hand. Hij stond op en gaf haar zwijgend de zijne. Ze voelde, dat die nat van tranen was. Mijnheer Heydemann," zeide ze diep bewogen, ♦ik.... ik.... ach, ik kan het u niet zeggen, zooals ik het bedoel. Het was werkelyk niet uit boosheid of minachting." ♦Ik heb u begrepen," zei hij zacht. Ze lachte nu vriendelijk tegen hem. ♦Dan zal ik u niet langer lastig vallen," zei ze hartelijk. ♦Gaat u maar weer aan uw werk. Ik zal hetzelfde doen goede vrienden dus Heydemann knikte toestemmend. Zijn gezicht had eene zwaarmoedige, hopelooze uitdrukking aange nomen. Ze zag het, wilde iets zeggen en onwillekeurig legde ze hare hand op zyn schouder, als wilde ze hem bijstaan in het afschudden van die zwaar moedige overdenkingen. Daarop verliet ze hoofdschuddend de kamer. met den werkgever mee, en de verzekerings-maat- schappij handelt in eigen belang, als zij zorgt yoor de gezondheid van den verzekerde. Dat zijn de indirecte zegeningen, voor een deel altijd nog maar, die eene verzekering tegen invaliditeit en ouder dom een land bezorgt. GOES, 16 Dec. 19«3. Bij de Staatsspoorwegen is benoemd, met ingang van 16 dezer, tot surnumerair J. II. van Noord tt Vlake. Ook do kiesvereniging Algemeen belang te Stavenisse heeft besloten ziek aan te sluiten bij de Centrale vrijzinnige kiesveroeniging te Goes. Wemeldinge. Maandagavond trad in 't gebouw der Chr. jongelingsvereeniging alhier op de heer G. G. Gybenpostdirecteur te Ierseke, en sprak over Onze politieke gezichtseinder. Na het tegenwoordig ministerie en zijn minister president vooral 'hoog geroemd te hebben, spoorde hij de. antirevolutionairen aau om by de eerstvol gende verkiezingen don tegenwoordigen staatstrein aan 't loopeu te houden. Van de gelegenheid tot debat, waarvoor eene tijdruimte werd geschonken van tien minuten, werd geen gebruik gemaakt. De zaal was matig bezet. Waarde. In de "Maandagnamiddag gebonden gemeenteraadszitting, waarin alle leden tegenwoor dig waren, werd de verordening, regelende bet openbaar lager onderwijs, gewijzigd wat aaDgast den toelatingsleeftijd der kinderen tot de school. Volgens de bestaande verordening was de toelatings leeftijd bepaald op 5 Va jaar, thans is deze verlaagd tot 5 jaar en 4 maanden. Vervolgens werd de begrooting gewyzigd. Tot havenmeester word herbenoemd dhr. W. van der Weele en tot lid van het burgerlijk of algemeen armbestuur dhr. P. Zandijk. Tot leden der nieuw- jaarscona missie werden benoemd de heeren C. Thore- naarJ. Blok Sz., J. L. Overbeeke, J. J. MolII. StoutjesdijkG. BalJ. Piepergemeenteraadsleden, en dhr. A. van Fraassen. Een schriftelijk verzoek van het muziekgezelschap ♦Paul Kruger", om een der schoollokalen te mogen gebruiken tot het geven van een concert in de maand Januari a. s., werd toegestaan. BLOEMLEZING uüE de Handelingen der> Staten-Generaal. Niet dit is de meest Christelijke Regeering, die alles tracht goed te maken door een beroep op Gods wil en Gods ordinantiën, maar wel die Re- georing, die het meest tot stand weet te brengen tot zegen van het geheele Nederlandsche volk. Goeman Borgesius.) Tegen de zonde der Staatsloterij ging hier elk jaar het krachtig protest van wjjlen ons hooggeacht medelid Donner. Welnu, dit Ministerie gooit het als het ware met die zonde door den Staat zelf be dreven, onder bescherming van de Overheid, op een akkoordje. Zij zal die zonde nalaten binnen hoogstens 20 jaar. Stuitender en weerzinwekkender kon moeilijk een standpunt worden ingenomen. En nu weet ik wel, men traeht deze houding te dekken, door te doen uitkomen hoe dat Staatsloterijspel is geworden een volksgewoonte, die hoe langer zoo meer indrong, maar het gaat bier om de eere Gods, wijl de Over heid is dienaresse Gods. En wanDeer wij dan den Christus zien optreden tegenover kooplieden en Heydemann bleef nog een tijd in gedachten ver zonken. Daarna stond hij langzaam op en ging naar de schrijftafel terug. Dag aan dag verliep en Heydemann wachtte nog maar altijd in zenuwachtige onrust op een toeken, eene oproeping van de politie. Maar geen enkel bericht kwam meer tot hem. Heydemann schoen voor de politie niet meer te bestaan. Ook mevr. doctor Driesen ^vermeed over deze zaak te spreken. Ze had twee maal raad gegeven, ze waagde het niet weer nog iets te verzinnen. Ze interesseerde zich nu meer voor iets anders. Ze dacht nu over een nieuwen criminalistischen roman, die, naar ze beweerde, veel opzien zou baren. En wanneer zo er van sprak, maakte zo aan vankelijk slechts korte toespelingen, maar lang zamerhand kwam ze er me® voor den dag, dat Heydemann medewerker zou zijn. Zo gaf toe, dat de laatste roman, die door het ♦Familieblad" was opgenomen en betaald, de eerste was, die niet op eigen kosten was gedrukt. En dit was voor het grootste deel aan Hoydemann's medewerking te danken. Ze verzweeg echter, dat juist eenige ideeën, welke Heydemann ingelascht had, den doorslag hadden gegeven tot de opname. geldwisselaars, die te kort doen aan Gods eere, dan vraagt Hij niet hoelang het reeds hun gowoonte was dat bedrijf alzoo uitte oefenen, maar Hij maakt een geesel van touwtjes en hij drijft ze voor zich uit. (Staalman.) Zouden er niet ook onder da vrienden van het tegenwoordige Ministerie zijn, die meenen, dat deze slakkengang der sociale wetgeving niet is, wat ons land in dezen tijd behoeft Het is waar, mijnheer de Voorzitter, tol van wets ontwerpen bereiken ons voortdurend, doch do meeste daarvan ik deok aan de Provinciale wet, dn zekerheidsstelling van gemeente-ambtenaren, de be- Yloeiingen, de verontreiniging van de openbare wateren, en zoovele andere, vallen zeker in de neutrale zone ze zijn zoodanig van aard en strek king, dat zij evengoed door belijders van huma nistische of paganistische beginselen konden zijn aanhangig gemaakt. Mat de Christelijke beginselen houden ze geen verband. En aan de sociale wet geving, in den zin, waarin wy die allen begrijpen, doen zij niets. (Drucker.) De Regeering is blijkbaar niet doordrongen ge weest van het besef, dat geen Regeering, die een vierjarige periode voor zich heeft, er in kan slagen de groote hervormingen, die zij op den voorgrond wil stellen, ook tot uitvoering te breDgen, indien zij niet zorgt, dat zoo al niet alle, dan toch de voornaamste dier hervormingen reeds in de eerste twee jaar de Kamer bereiken, want dat er anders niets of althans heel weinig meer van terecht komt. Niet dit is dus de grief, dat niet genoeg is gewerkt, maar wel, dat de methode van werken niet goed was. {Goeman Borgesius.) Benoemingen hier ie bespreken is altyd zeer moeilijk. Maar toch wil ik dit zeggen, dat, waar de blijdschap over de bekeering van een zondaar in den hemel groot is, die bekeering tegenwoordig reeds op aarde een sterken, mijns inziens te sterken invloed schijnt te hebben. (Drucker.) Roekeloos is het, wanneer de Regeering indient oen wetsontwerp Landbouwraden, dat dienen moet tot verheffen van den landbouw uit zyn verval, dat zóó slecht is samengesteld en zoo weinig aansluit en voldoet aan de gevoelde behoeften, dat het als on bruikbaar uit de afdeelingen der Kamer moet wor den teruggezonden. Roekeloos, omdat, waar de plattelandsbevolking, die een zoo belangrijk contingent voor de Christe lyke partijen levert, ontdekt, dat nu een voor haar 200 gewichtig vraagstuk aan de orde komt, de Re- geeiing blijk gaf haar behoeften niet te kennen, zij geschokt wordt in haar vertrouwen in deze Regeering. Wat, zoo zal men vragen, kunnen wij voor den landbouw verwachten van dit Ministerie, waar een zoo klakkeloos samengesteld wetsvoorstel veronge lukken moest om zijn gebrekkigheid en onbeduidend heid Het is roekeloosMijnheer de Voorzitter Waar zulke verwachtingen zijn opgewekt, zóó weinig serieus zijn taak op te vatten. Roekeloos is het, wanneer de Regeering ons voor legt een wetsontwerp tot wijziging van de Miliiis- wet, welks inhoud absoluut geen rekening houdt met do partgen der meerderheid en waardoor zij zich gedwongen zag, toen zij de gebiedende noodza kelijkheid van haar voorstel tot behoud van ons leger tot het laatste oogenblik voor heel het land had Toen mevr. Driessen aan tafel Heydemann de medewerking en daarmee ook de helft van het honorarium aanbood, zag hij vragend naar Edith. Ze zag hem niet aan, maar haar gezicht bleef strak en gesloten als dat van een standbeeld. Ze scheen dus niet ingenomen te zijn met dit plan. Heydemann zuchtte, boog zijn hoofd over het bord, zeide niet >ja" en niet ♦neen" en liet mevr. Driessen verder hare plannen uiteenzetten. Ze was verwonderd over zijne houding, want ze verwachtte, dat hij het aanbod met beide handen zou hebben aangenomen. Maar ten slotte schreef ze zija zwij gen toe aan schuchterheid en ging daarom des te dringender met hare voorstellen door. Den volgenden dag werd ze echter wel genood zaakt aich met Heydemann's persoonlijke aangele genheden te bemoeien. Deze dag bracht eene verrassing. Heydemann verscheen vroeg in den middag reeds in de woning der zusters, met de Dagbode" in de hand en met allo teekenen van opgewondenheid. Sedert dien Damiddag, waarop Edith hare ge dachten over zijne verhouding tot hare zuster on omwonden had gezegd, las bij 's morgens reeds de couranten en deed alle moeite om een geschikte betrekking te vinden. Maar geheel onbekend met

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1