Tenslotte werd de bouwverordening ter band genomen en daarin eenige wijzigingen gebracht, om te gemoet te komen aan eenige opmerkingen, gemaakt door de Gezondheidscommissie. Hieraan was heel wat werk, zoodat de vergadering van 12 tot 1 uur werd geschorst en daarna tot 3 uur werd voortgezet. Er was vrij wat publiek aanwezig. Nederlanusch-Indië. Uit Batavia wordt aan het Hbld. geseind De onveiligheid in de Bataviasche ommelanden neemt steeds toe. Nadat rooverbenden herhaalde lijk den omtrek van Meester-Cornelis onveilig maak ten, drongen nu benden het landgoed Tji Binong te Buitenzorg binnen. De administrateur Scheep maker werd zwaar gewond. Staten-Generaal. TWEEDEKAMEfi. Zaterdag werden voortgezet de debatten ovor de begrooting van Binnenlandsche zaken. Met den heer Sluis betreurde de minister het veelvuldig uitbreken van gevaarlijke sujetten uit het krankzinnigenge sticht te Medemblik en schreef dit toe aan de inrichting van 't gebouw en de soort dor verpleeg den. Spoedig is een rapport te verwachten van de vroeger voor het krankzinnigengesticht ingestelde staatscommissie, zoodat alsdan ook maatregelen tegen het euvel van uitbreken zullen overwogen worden. De minister verdedigde de bestaande loon regeling voor het personeel te Medemblik en Grave, tegenover den heer Helsdingendie voor vrouwelijke en mannelijke verplegers gelijke bezoldiging wensch- to. Naar aanleiding van des hoeren VissePs aandrang om subsidie voor de vereeniging tot behartiging der belangen van jongs meisjes betoogde de minis ter, dat hij het optreden der overheid in den geest der vereeniging de beste wijze van steun achtte. Vandaar dat hg in overleg met den minister van justitie is getreden tot het nemen van maatregelen tegenover valsche advertentien en verhuurkantoren, waardoor meisjes met slechte bedoelingen van het platteland naar de steden worden gelokt. De heeren Van ldsinga en Brants, af keurende de vivisectie, drongen op krachtige beperkende wette lijke maatregelen aan. De heer Van Asch van Wijck verdedigde homoeo pathic tegenover de miskenning van tegenstanders. Spr, waardeerde het, dat de minister, toen geen voldoond ontwikkeld persoon beschikbaar was, geen man van twijfelabhtige wetenschap als homoeopha- tisch hoogleoraar heeft benoemd. De minister zal aan den inspecteur van onderwijs opdragen een accuraat onderzoek naar hetgeen op gymnasia en hoogere burgerscholen op 't gebied der vivisectie voorvalt. Voor het in kennis stellen van bepaalde misbruiken houdt de minister zich aanbevolen. Wat de homoco- pathie aangaat oordeelt de minister den bestaanden toestand verkeerd öf de homoeopathie moet verbo den worden óf indien dit niet het geval is, moet de overheid in de toepassing dezer geneeswijze voorzien en diploma's creëeren. De heer van der Vlugt verzekerde, dat de leden der medische faculteit te Leiden geen bezwaar hadden tegen een homoeopathischen collega, mits hij maar wetenschappelijk man was ®n betoogde voorts met nadruk, dat samenvatting van't geheele clinische onderricht in één hand slechts dan moge lijk is, als die boogleeraar geen and®re colleges be hoeft te geven, want 't is voor één man een te zware taak clinisch onderricht in medische chemie. De heer Borgesius erkende dat de Kamer aan den minister niet kan opdringen de benoeming van e®n tweeden hoogleeraar te Leiden. Spr. drong aan om de begrooting met f4000 te verminderen. De minister ging de Leidsche hoogleeraar-quaestie na en betoogde nog steeds voornemens te zijn in de vacature Rosenstein een nieuwen hoogleeraar te benoemen, echter niet uitsluitend om prof. Nolen van 't onderricht in geneesmiddelen te ontlasten. Besloten werd met onderbreking van 't aanhangig binnenlandsche zakendebat, Maandag half twee en ook 's avonds marinebegrooting te behandelen. Kerknieuws. Nt d. Hervormde kerk Wemeldinge, Door de notabelen der Ned. Herv. gemeente zijn Vrijdag tot kerkvoogd herkozen de heeren M. van Oosten en A. Wabeke Fz. en ge kozen in de plaats van wijlen dhr. A. van Klink dhr. Ar ij de Schipper. Kruiningen. Het college van kerkvoogden en notabelen herkoos tot kerkvoogden de heeren A. Ie Clercq en J. Wondergemdie beiden hunne benoe ming aannamen. was eene opzettelijke beleediging. Een tijdlang stond hg in gedachten verzonken. Daarop zeide hij »Juffrouw Edith, ik heb sedert dagen reeds ge voeld, dat u iets tegen me heeft. Het komt me voor, dat u last van me heeft en het onaangenaam vindt, dat ik hier veel kom." »Dat heb ik niet gezegd antwoordde ze, terwijl ze ophield met spelen. >Neen, gezegd heeft u het niet", zeide hij treurig, »m*ar u heeft het me duidelijk laten merken. Hebt u liever, dat ik hier niet meer kom »Of ik dat wensch vroeg ze heftig. »Wat zou u dan verder willen doen Waarvan en hoe wil u dan leven Ja, ik zeg het u ronduitik erger mg er aan, dat u hier dagelijks komt. En weet u waarom Omdat u van ons, van mijne zuster af hankelijk is. U is de schrijver, de corrector van hare romani, die ze op eigen kosten laat drukken. Is dat werk voor een man TT heeft toch iets ge leerd, u is een goed pianist. U heeft d« universi teit bezocht. En wat is u Schrgver bij enne vrouw, die dilettantische criminalistische roman j schrijft." fleydemann had het hoofd nog dieper gebogen. Rilland-Bath. Herkozen tot president-kork- voogd dhr. J. J. van Gorsel. Tot kerkvoogd bij de Herv. Gemeente te 's Heerenhoek is herkozen de heer A. Bolier te Nieuwdorp. Gereformeerde kerken in Nederland Beroepen te Alfen a./d. Rijn ds. J. H. Donnar te Nieuwdorp. Krabbendijke. Beroepen tot predikant alhier ds. Doekes te Heemse. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 12 December 1903 zijn ver oordeeld wegens Jagen zonder acte en verg. J. S. te Driewegen tot 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 3 b. s. 2 d. h. P. A. S. te Clinge tot 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 b. s. 1 d. h.P. K. te Wemeldinge tot 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d. h., verb, verkl. geweer en patroon. In veld poging doen om wild te bemacht. z. acte C. P. K. Mz. te Borsele tot f 1 b. s. 1 d. h., verb, verkl. eend J. van F., L. Z. en A. N. te Klootinge ieder tot f 0,50 b. s. 1 d. h., verb, verkl. haas J. P., M. P., M. van de W., P. C. P., A. P., L. B. en W. B., allen te Ierseko, ieder tot f 3 b. s. 2 d. b. In gesloten jachttijd wild vervoeien J. G. van 't W. (e 's-Heer Arendskerk© tot f2 b. s. ld. b., verb, verkl. haasC. R. te Borsele tot f 3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. haas; P. K. te Hoinkenszand tot f 5 b. 8. 3 d. h., verb, verkl. 2 hazen J. C. B. te Rilland Bath tot f 10 b. s. 3 d. b., veib. verkl. 3 hazen. Poging doen om met strik wild te bemacht. J. H. te Ierseke tot f 3 b s. 2 d. h.P. K. te Wemel dinge tot f 3 b. b. 2. d. h., met bevel tot ver nietiging strikken. Visschen zonder acte en verg.L. W. te Goes tot 2 m. f2 b. s. 2 id, 2 d. h,, verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of f 1 b. s. d. h. StrooperijG. H J. P. C., to Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. b.J. B., L. H. van S. en P. K. te Goes, ieder tot f2 b. s. 2 d. b.J, v. P., P. M., te Ierseke, ieder lot f 1 b. s. 1 d. h. A. de C., P. V., te Goes, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.D. L. de L)., P. S. en J. O., te Ierseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. Vee laten loopen op eens anders grond; M. deJ., C. Z. en G. O., te Krabbendijke, ieder tot f3 b. s. 2 d. h.J. O. te Ovezande, tot f3 b. s. 2d. h. Nachtrumoer verwekken; J. Iï, D.. H. D., te Ier seke, ieder tot f3 b. s. 2 d. b. In dronkenschap gevaarlijke handeling verrichten M. A. te Rilland-Bath tot f3 b. s. 2 d. h. Loopen over beplanten grond: W. G. te Middel burg, tot f2 b. s. 2 d. h.J. F. te Kloetinge, tot f 5 b. s. 3 d. h. In September loopen over weiland: J. van P. en P. M. te Iersske, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Rijden over grond met verb, toegangA. R. te Woensdrecbt, O. O. en J. C. Z. te Rilland-Batb, ieder tot f2 b. s. 2 d. b.A. S. W., C. T., W. J. S. en J. J. V. te Krabbendiike, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. Reizen in trein zonder kaartjeH. C. J. D. te Kruiningen, tot f2 b. s. 2 d. h. Sluitbnomen aan overweg niet tijdig sluitenJ. M. K. te Kapelie tot f3 b. s. 2 d. h. Vee op spoorweg laten loopen: W. in 't A. en C. G. te Schore, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. In dronkenschap op openb. weg wapen bij zicli hebben J. B. P. te Goes, tot 12 en f 3 s. 2 en 3 d. b. Mellc venten in open emmer: C. M. te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h In heb. kom met rijtuig zond. veeren in draf rijden M. de K. te Ierseke, tot f 2 b. s. 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder lichtJ. W. te Goes, J. v. D. te Cuts, L. R. te Hoedekenskerke, W. v. S. te Driewegen en J. L. te Wemeldinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Niet in acht nemen voorschriften ter voorkvan aanv. P. S., zond. bek. woon- of verblijfplaats en D. B. te Sliedrecbt, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h. Graven binnen 500 M. afstand H. C. te Ierseke, tot f 3 b. s. 2 d. h. Schelde bev. met verb, vischtuig L. S. te Santvliet, tot f 3 b. s. 2 d. b., verb, verkl. bevel uitl. visch of f 0.10 s. 1 d. b., A. D. te Santvliet, tot f 3 b. s. 2 d. h verb, verkl. bevel uitl. visch of f 0.20 s. 1 d. h., T. S. te Santvliet, tot f 3 b. s. 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. visch of f 0.25 s. 1 d. h. Schelde bev. met vaartuig met onduidelijk letterteeken en no.E. S. te Ierseke, tot f 3 b. s. 2 d. b. Schelde bev. met vaste inrichting z. consentJ. R. Het was imme2-s waar, wat het meisje zei. Elk woord trof hem. »Maar wat zal ik dan beginnen, juffrouw Edith zeide hg. »Ik wacht immers, tot dat ik mijn geld weer terug krijg," >Weet u zeker, dat u het terug zult krijgen »Zeker Hoe kan ik dat Maar het bericht, dat vandaag in de courant staat »Daaraan hecht ik in 't geheel niet," zei Edith beslist. >Dat is juist een bericht, als u zelf ook hebt doen plaatsen. U zal zier, de gehoele geschie denis loopt op niets uit. Gelooft u dan werkelijk, mijnheer Heydemann, dat, wanneef* het geld, dat door dien man zoo kwistig werd uitgegeven, het uwe was, de politie nog niets van zich zou hebben laten hooren U houdt zich aan een stroobalni vast, u schijnt wel op een wonder te hopen Heydemann viel op eon stoel neer en begroaf zgn gelaat in beide handen. Zij liet hare vingers op de toetsen rusten en sloeg van tijd tot tijd werktuigelijk een accoord aan. Daarna volgde een lange tijd van stilte. (Wordt vervolgd.) te Ierseke, tot f5 b. s. 3 d. b. Schelde bev. z. consentE. S. te Ierseke, tot f 2 b. s. 2 d. h.A. S. to Graauw en J. E. te Ierseke, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Schelde bev. z. verg.J. P. te Ierseke, tot f 0,50 b. s. 1 d. hP. J. v. d. K., J. v. d. P. en L. van L. te Ierseke, ieder tot fl b. s. 1 d. h. Zich bevinden op eens anders perc. in Schelde z. verg.J. v. P. te Ierseke, C. W. K., L. K. en J. G. te Ierseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. Visschen aan voet zeedijk in ScheldeM. D. en P. de W. te Ierseke, ieder tot fl b. s. 1 d. h. Overtreding ijkwetJ. V. te R.-Bath, W. v. L. te Kloetinge, J. V. te Wemeldinge, J. de J., G M., J. Z. te Kapelie, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.M. E. te Kapelie, tot 4 maal f 0,50 b. s. 4 maal 1 d. b., allen met verb, verkl. der inbeslaggen. maten en gew. Dronkenschap bij 10e herh. 2 maal gepleegdA. V. te Kruiningen, tot 2 maal 3 weken hecht. Voorts werden bekrachtigd de verstek vonnissen d.d. 25 Mei en 8 Aug. 1903, waarbij A. do V. te 's Gravenpolder wegens jachtdelicten werd veroor deeld tot 2 maal f15 b. s. 2 maal 6 d. h., verb, verkl. geweer, bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en f 2 b. s. 2 d. b., verb, vorkl. bevel uitl. baas of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en waartegen verzet was gedaan. Ter terechtzitting der arrondissements-recht- bank te Zierikzee was gedagvaard L. M. van K., 37 jaar, vroeger deurwaarder bij die rechtbank, thans wonende te Amsterdam, beklaagd van ver duistering van gelden. Als getuigen waren gedag vaard o. a een deurwaarder uit 's Gravenbage, en de curator in het faillissement van beklaagde. Het openbaar ministerie vorderde togen beklaagde, die niet was verschenen, een gevangenisstraf van 3 maanden. Uitspraak 22 Dec. a. s. Voor de Arr.-Rechtbank te Middelburg ston den Vrgdag terecht twee jongens, 16 en 15 jaar oud, M. B. en J. L., te Hoedekenskerke woon achtig, die beklaagd waren van wedarspannigheid, doordien zij zich verzet hadden tegen den onbe- zoldigden rijksveldwachter J. Mol, die hen in het jachtveld betrapte, de een in het bezit van een geweer en den andor in het bezit van een haas. Zij hadden zich verzet tegen de inbeslagname van het wapen en het wild en den rijksveldwachter geduwd, vastgegrepen en op don grond gegooid. Een en ander was gebeurd in den morgen van den 4on November. De ambtenaar van hot openbaar ministerie wees op het ernstig verschijnsel, dat twee jongens van vijftien en zestien jaar bier terecht staan wegens verzet tegen een rijksveldwachter, die van hen, die gestroopt haddon, het geweer en het wild in beslag wilde nemen. Wat beklaagden deden, was een zeer brutaal stukje en ofschoon zij nog zeer jong zijn, behoort hun groote onbeschaamdheid ernstig te worden gestraft. De ambtenaar vorderde hunne schuldigverklaring aan wederspannigheid en veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Uitspraak aanstaanden Vrgdag. Larnl- en Tuinbouw en Veeteelt. Wemeldinge* ,De cursus voor Paardenkennis onder leiding van den heer van der Vliet, rijks- veearts te Kruiningen, heeft Zaterdagnamiddag een aanvang genomen met 20 leerlingen. Wekelijksch algemeen overzicht. De obstructie in het Volkshuis in Hongarije is voorloopig geëindigd. Er zal weer vrede zgn, zoolang het duurt, tusscben dit land en Oosten rijk* Deze oorlog in vredestijd heeft een vol jaar geduurd. Het was oorspronkelijk een militaire quaestie. De Oostenrijksche Rijksraad had een rege#- ringsontwerp aangenomen, waarbij bepaald werd, dat het contingent der bij het leger in te lijven recruten zou worden verhoogd. Maar er was als voorwaarde gesteld, dat de Hongaarsche vertegen woordiging insgelijks het wetsvoorstel moest aan nemen. Maar in Hongarije begreep men de zaak anders men vond de gelegenheid eens weer gunstig om aan te dringen op Magyaarsch-nationale eischen. Men had een geheel lijstje van wenschen opgemaakt. Bovenaan stond, dat het Hongaars^h commando-taal zou worden voor Hongaren en dat officieren en soldaten van Hongaarsche afkomst in Hongarije zouden dienen. Daartegen kwamen niet alleen de Oostenrijksche ministers op, maar ook de keizer, die verklaarde, dat hij zgn leger als één© eenheid beschouwde en zich zeiven als opperbevelhebbel-, zoodat men in militaire aangelegenheden met hem moest rekenen. Het Hongaarsche Volkshuis weigerde de recruton-wet in behandeling te nemen, tengevolge waarvan geen Hongaarsche recruten bij het leger konden worden ingelijfd. Daar het leger toch tegenover de bondgenooten op dezelfde sterkte moest worden gehouden, hield men de soldaten, wier diensttijd reeds was afgeloopen, onder de wapenen. De parlementaire machine in Hongarge stond ten slotte geheel stil. Ministers kwamen en gingen, doch de oppositie bleef op haar stuk staan. Totdat eindelijk graaf Tisza kwam. Deze trachtte de obstructie af te matten. Met de aan de Regee ring trouw gebleven meerderheid werd het voor stel doorgedreven, dat het Volkshuis de zittingen zou verdubbelen. En toen verklaard© de leider der Obstructie onverwacht, dat hg en de zijnen tot onderhandelen geneigd waren. De eischen waren, dat graaf Tisza de dubbele zittingen zou afschaffen en zou erkennen, dat ook de rechten der Kroon uit het volk voortkwamenbij zon de kieswet wij zigen, in dien zin, dat aan de Magyaren in Trans- leithaniü dus niet aan de Kroaten meer rechten werden verleend. Graaf Tisza beloofde en erkende en zoo is de vrede goteekend tusscben de Regeering en de ITossut/i-partg. Altgd zoolang het duurt. In DuitscïuSand! ziet men, niettegenstaande den ünancieelen nood, de toekomst rooskleurig in. Dit op grond van de gegevens der laatste Duitsche volkstelling. Wel" verminderde het aantal der ge boorten eenigszins, het daalde in het laatste jaar van 36.89 op 36.19 per duizend inwoners, maar dit is geece sterke daling en de sterftecijfers zijn steeds gunstiger geworden. Dat is te danken aan de betere hygiënische inrichtingen, aan den met volharding gevoerden en met succes bekroonden strijd tegen vele oorzaken van ziekte, maar ook aan de kfetcre levenswijze, den meerderen welstand van de groote massa. Dat klopt niet met de leer stukken der sociaal-democratie, volgens welke de groote massa altijd door in slechter conditie moet komen. Zeer sterk spreekt ook tegen die leerstukken de gemiddeld langere levensduur. Duitsehland, dat iu het laatste jaar der vorige eeuw 561/g millioen inwoners had, zal het in het einde van 1904 denkelijk tot 60 millioen brengen. D?ze vermeerdering gaat gepaard met eene wijzi ging der verhouding van de verschillende klasson. Het aantal personen, die zich met het landbouw bedrijf bezig houden, blijft vrgwel hetzelfde, maar de -arbeiders in de steden, in do groote centra van industrie en handel, nemen voortdurend toe. Pruisen was een iandbouwstaat en mot dien toestand staat do wetgeving in verband. Nog altgd spelen de agrariërs een groote rol in do politiek en in de wet geving. Maar het Duitsche Rijk is geen agrarische staathet wordt meer en meer een land van industrie en handel en dit feit moet van invloed zijn op de te volgen staatkunde. Het zou dan ook een groot ongeluk zijn voor Duitsehland, indien onder deze omstandigheden, de Regeering, onder don druk der agrariërs, tegen don stroom op trachtte te roeien. Blijkbaar is het de Japanscbe Regesring er om te doen zoo lang mogelijk den vrede tusschen Jaspan en Rusland te bewaren. Dit raag men opmaken uit hare houding tegenover de Japansche Vertegenwoordiging, die in eeu adres van antwoord op do troonrede de zenuwachtige spanning der geheele natie had uitgesproken. Dit stuk luidde als volgt »Uw boodschap is met een levendig gevoel van erkentelijkheid ontvangen. Het keizerrijk Japan verkeert thans in zgn grootsten bloei. In duizend jaren was het niet zoo groot en machtig. De leden van de Kamer betreuren het, dat in de tegenwoor dige ernstige omstandigheden de Regeering een houding heeft aangenomen, welke zoo weinig in overeenstemming is met den toestand, terwijl haar politiek niet geschikt is om de nationale waardig heid te verhoogen. Bewezen is, dat de politiek der Regeering geen rekening houdt mot don vooruitgang van het Rijk, omdat zij een zuiver binnenlandsche politiek is. Haar diplomatieke onderhandelingen hebben schip breuk geleden en de Kamer verzoekt Uwe Majesteit den toestand te onderzoeken. Dit antwoord bevat den wensch der bevolking." Het was te denken wat de Regeering hierop zou doen. Ze heeft de heethoofden eenvoudig naar huis gezonden, dat wil zeggen, het Parlement ontbonden. Voorloopig beeft nu de Regeering de handen vrij, want de nieuwe verkiezingen zgn bepaald op 1 Maart. Te hopen is het, dat de ondei-handelingen tusschen Japan en Rusland nu kalm worden voortgezet, dan kan een oorlog misschien worden voorkomen. Buitenlarcdsehe Berichten. Om de landengte van Panama. Het Ameri- kaansche departement van marine heeft bericht ontvangen, dat de Columbiaansche troepen, die ge land waren aan den mond van de A tratori vier, om vandaar op Panama aan te rukken, terugge trokken zijn. Gemengde Berichten. 'a-Keer Arendskerke. Aan den overweg bij wachtpost 48 zgn thans vanwege de Maatschappij rolbarrières geplaatst, welke, wegens de enorme drukte aan dien overweg, ongetwijfeld in eene lang gevoelde behoefte voorzien. t&emeSdinge. Vrijdag 11 Dec. werd door eenige dames en heeren voor de nutsvereeniging»Goed rond, goed Zeeuwsch" een soiree gegeven in de zaai van dhr. Korstavje, toegankelijk voor de leden en hunne geïntroduceerden. Drie tooneelstukken »Vergissen is menschelijk", »Geld in 't water ge worpen" en »Eon gezelligo kamer", werden met het beste succes ten gehoore gebracht en getuigden, dat speelsters en spelers studie van liun werk hadden gemaakt. Wat vooral in den smaak viel was een voor dracht getiteld»d« Wemeldingsche Courant." Van harte hopen wij dan ook, dat we't volgende seizoen weer op een dei-gelijken avond mogen rekenen, dan zal zeker de zaal even goed gevuld wezen, als dit dien avond het geval was. Hyilhelmïnarïorp. D© heeren van de jachf »het klopje" hielden hier een tweede klopjacht, die hen nog 363 hazen bezorgde in 3 dagen tijds. Er werden dus dit jaar niet minder dan 783 hazen geschoten. Van 310 dazor zijn van Ierseke verzonden 700,000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen le soort (7075 kg.) fr. 7075 2e soort (50 55 kg.) fr. 30—403e soort (40—45 kg.) fr. 15— 20 4e soort (3035 kg.) fr. 1012. De klachten te Ierseke over geringen omzet van leverbare oesters houden aan, wat, na alles wat wij weten van het aanbod uit Engeland, niet te ver wonderen is. De vorige week moesten wij zelfs een daling vermelden, deze week is het weer iets beter, dank zij een paar gulle dagen. (1. en Th. Ct.) Verpletterd. Te Driewegen, bij Biervliet, is een man onder een vallenden boom gedood. Terwgl

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2