147. Zaterdag 12 December 90s1" jaargang. Bij dit uo. behoort een bijvoegsel. FIUXLL1TOI Van Verliezen en Vinden. \iv 11 Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jf 3,33,, Afzonderlijke nominers 5 cent. BnzeïssiSïïsg rais asüsertenfóën ïaa? 2 «Pigsi op sSen dag eie? taüSgaweu De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regei mee:' 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt'de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten on de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 eest per 'regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOES, 11 Dec. 1903. Tot directeur van de expeditie-onderneming Van Gend <$- Looste Hengeloo (O.), is benoemd de heer M. G. de Jonge. Bij Kon. besluit is tot lid van het bestuur der waterkeering van den calaraiteusen Zimraer- manpolder benoemd dhr. O. Butijnte Rilland-Bath. Naar aanleidiug van het ook in ons blad overgenomen stuk betreffende den invoer van En- gelsche oesters in België in concurrentie met die der Zeeuwsehe, overgenomen uit de lerseksclie en Toolsche Courant, schrijft dhr. L. Groen te Antwer pen thans het volgende in de N. R. Ct. »Wat kan toch wel de oorzaak zijn van deze bevoorrechting van de Engelsche oester Het daarop luidende antwoord Allermeest moet deze gezocht worden in de sterk verlaagde noteeringen, kan gedeeltelijk waarheid bevatten, doch volgens mijne overtuiging niet geheel. Het is zeer zeker, dat ieder leek, evenals de be richtgever van dat artikel, het een vreemd verschijn sel vindt, dat onze zoo gerenommeerde Zoeuwscke oester van een ander soort zulk een concurrentie kan ondervinden. Frankrijk trachtte die concurrentie meermalen aan te doen, doch heeft dit moeten opgeven en Oostende is alléén daarin voor een deel slechts geslaagd. De Engelsche oester, welke hier in België wordt ingevoerd, hoewol groot van soort, en veel viseh bevattende, kan evenwe.1 toch niet. met de Zeeuwsehe oester worden vergeleken. Edoch wordt die concurrent gesteund door den Zeeuwseken oesterhandelaar zeiven. Hier te Antwerpen woonachtig zijnde en hoofd zakelijk als viscbfactoor, ben ik in de eerste plaats dagelijks in de gelegenheid dit te bemerken. Min der soort Zeeuwsehe oesters, zelfs zeer kleine oes ters, welke meer den naam van oesterzaad dan wei van »oester" kunnen verworven, worden hier bij zeer groote hoeveelheden dagelijks ingevoerd voor sommige winkels ziet men groote reclame»Zee- landsche (Vlaamsch) a 2 frs. per honderd. In de criées worden s>Zeeuwsehe oesters" zelfs tot nog minder prijs aangeboden en vinden koopers, juist om het goedkoope. Als men eens van dit soort Zeeuwsehe oesters geproefd heeft, worden ze natuurlijk veroordeeld én met haar de faam der goede Zeeuwsehe oesters zeer tekort gedaan. Wanneer nu de oesterhandelaar in do eerste plaats niet ophoudt met. den uitvoer van dat goedje, dat toch werkelijk niet genietbaar is, loopen wij bepaald gevaar de Zeeuwsehe oesters meer in dis- crediet te zien geraken. Bij veroordeeling door het publiek wordt nooit vermeld, welke qualiteit Zeeuwsehe oester men zoo 12 Roman van Gerhard Stein. Door een doolhof van tallooze gangen en deu ren bracht de jongen hem eindelijk, waar hij wezen moest. Andermaal stond Heydemann in een groote zaal, voor monschen, die hem allen onbekend waren. Er stonden twee groots dubbele lessenaars, waar aan vier heeren zaten, ijverig schrijvend of bezig met het doorzien van manuscripten. Een ging opstaan het was, zooals Heydemann later vernam, de redacteur Emil Schultze, een heer met een verstandig, vriendelijk gezicht, donker haar, zware snor en twee levendige oogen, die door een scherp geslepen bril zagen. De heer Schultze zag den bezoeker met een vluchtig onderzoekenden blik aan en vroeg koel »Wat wenscht u >Ik had graag, dat u dit kleine bericht opnam," zei Heydemann bedeesd, terwijl hij den redacteur een beschreven blaadje overreikte. Schultze onderzocht vlug den inhoud. »Wie is u dan vroeg hij wat verwonderd. >Mijn naam is Heydemann hot gold, waarvan hier sprake is, is mij ontstolen." >0 zoo, juistmijnheer Heydemann," zeide Schultze, zich herinnerend, »in het hotel.... hoe heet het ook weer »De Roode Leeuw." »Ja, juist, eene merkwaardige zaak. U is dus die heer Schultze zag hem lachend en met belangstelling afkeurt. Waaraan is nu hoofdzakelijk de steun van dien Engelse-hen concurrent te wijten Zou daartoe niet de uitvoer van dat »oesterzt+ad" de eerste aan leiding geven De Standaard deelt mede, dat de rede, door dr. Kuyper Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden, wordt verkrijgbaar gesteld met de algeraeeno be schouwingen uit de Memorie vau Antwoord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting. Men meldt aan genoemd blad, dat deze uitgave bezorgd wordt door dezelfde commissie, die in de stakingsdagen lectuur verspreidde tegen de misda dige woeling, en die meent haar propagandawerk op deze wijze te moeten voortzetten. Het moet in de bedoeling van de commissie liggeD, ook redevoeringen van andere sprekers der rechterzijde door den druk onder ons volk te brengen tenminste wanneer zij daartoe in voldoende mate wordt gesteund. Het besta wat van liberale zijde zou kunnen worden gedaan, ten einde to voorkomen, dat het publiek eenzijdig wordt ingelicht, zou voorzeker zijn, dat men, bij-wijze van vliegende blaadjes, d" reden door prof. Drucker en mr. Goeman Borgesius gehouden tegen het Regeeringsbeleid, onder het volk verspreiddo. De commandant van de Friesland heeft order bekomen om, nadat het schip gereed zal zijn, uit Rotterdam naar Oost-Indië te vertrekken. Men verwacht, dat alles over een paar dagen gereed zal zijn. 's-JSeaü» Weaad^aksiksBsdeir-eM. Jl. Woensdag avond hield de kol en vereïfii gin g Een dracht maakt macht," haar jaarlijksche algomeeno vergadering, dio tamelijk goed bezocht werd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het totaal dor ontvangsten bedroeg f 1454,021/2, terwijl de uitga ven f1334,18 waren een goed slot dus van f119,841/9. Nadat da rekeningen waren goedgekeurd, werd als naar gewoonte tot een gezamenlijkenmaaltijd overgegaan. Het overschietende daarvan werd ver kocht. Eenige leden maakten hiervan gebruik om de meest behoeftigen in de gemeonte mot hunne gaven te verrassen. Hieas^wsSospgi. Benpemd tot onbezoldigd rijks veldwachter dhr. Jan van Antwerpen alhier. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 13 December, 's morgens 10 uur, godsdienstoefening door as. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. 's-Qpaverap^ldea*, Woensdagavond is tot diaken gekozen de heer Al. Anthonhse. üHolfeptsdlijki De kerkeraad herkoos tot ouder ling den heer P. Nagelkerke en tot diaken den heer P. van der Schraaf. aan. Een man, die den eenen dag een vermogen krijgt om het den volgenden dag weer te verliezen, is voor ons tenminste een merkwaardige persoon lijkheid. »U is dus niet meer aan uw geld gekomen vroeg Schultze. »Men heeft sedert niet meer van de zaak gehoord. Ja maar waarom brengt u mij dit bericht »Ik dacht ik geloofde, het zou goed zijn, indien stamelde Heydemann. »Zulke berichten krijgen we gewoonlijk van de politie zelf of van onzen reporter", hernam Schultze. »Het is toch altijd ongewoon, wanneer do partijen zelf berichten brengen". »U zou me er anders een grooten dienst mee bewgjzen", drong Heydemann aan. »Hoe dan?" vroeg do redacteur. »Wat hebt go er aan, indien dit bericht geplaatst wordt De zaak- betreft immers niets dan politie-maatregelen". Hij dacht, even na en zei »Nu, ik zal het bericht plaatsen, omdat u er zooveel aan gelegen isvDe hoofdzaak blijft echter Is het ook waar wat u schrijft »Ja", bracht Heydemann er uit. »U weet het heel zeker U heeft het bericht van de politie gekregen »Ja". s>U staat dus borg voor de waarheid er van Schrijft u dan even uw adres er op Zoo, nu, u zal het morgen in de courant lezon. Ik hoop het beste voor u". Schultze ging weer zitten en begon weer aan zijn werk. Heydemann echter ging heen, blij dat dit gesprek, dat veel van een verhoor had, ten pinde was. Toen bij de deur achter zich had, wierp Schultze nog eens een blik op het bericht en schudde met BaessSg^ïgSa Benoemd tot kerkvoogd bij de Herv. gemeente alhier de hèer'C. van der Linde, Onderwijs B5e2s5aage0 Door do Vereeniging voor het stichten van een School met den Bijbel is besloten een school te bouwen tusschon Kapello en Biozelinge in het *Groene Woud". SSSeTffifoaadsdlIjk. De heer J. Risseeuw, gedu rende bijna negen jaren hoofd dor school alhier, is met acht stemmen als zoodanig benoemd te Sluiskil (gem. Ter-Neuzen); Kunst en Wetenschap SDSSÏÜVSHO. Het was niet moeilijk te voorspellen, dat de soiréo, gisterenavond door do dames Zollinger en Wichers gegeven, een groot getal toehoorders zou lokken. De herinnering aan dit artistenpaar was to goed, dan dat er vrees voor een leege zaal behoefde te bestaan. Wat.zullen wij veel van dezen kunstavond zeggen.? Zij, die er geweest zijn, hebben het niet van noodt- het telkens uitbrekende applaus na de verschillet je scènes heeft duidelijk bewezen, dat deze uitvoering de aanwezigen »gepakt" heeft. Zullen wij dan de niet aanwezigen verhalen, hoe jonkvrouwe Wichers met mooi, zangerig geluid, rustig doende, zonder die storende stemuitzettingen, dio veelal het mooiste vors bederven, >Herfst- visioenen" van Bélene Swartk zeide, boe mejuffrouw Mollijtger met fraaie stembuiging en in vloeiend Fransch »la eouturière de Paris" voordroeg, of ho" vlot beide dames het aardige tooueelstukje »Het Brautlied" opvoerden Maar ze zouden toch bij lange 11a niet kunnen begrijpen, welk genot wij daardoor hebben gesmaakt. Want wij werden bekoord, allemaal, een geheel publiek en wij klapten toe, omdat wij deze kunste naressen dankbaar waren voor de wijze, waarop ze het programma uitvoerden Dat programma zelf was ditmaal iets minder gelukkig samengesteld dan den vorigen keer, maar do uitvoerig was subliem. Het was ongetwijfeld een groot succes en een mooie avond en er is eens weer gebleken, hoe er een gevoelig en dankbaar publiek te vinden is, voor deze soort van kunst. En als de dames ons een volgend seizoen weer met hunne komst willen vereeren, zullen gewis velen dit op prijs stellen. Land- en Tuinbouw sn Veeteelt De Haarlemsehe rechtbank besliste dat, hoe wel het drachtig zijn van een koe op zichzelf geen verborgen kwaal is, dit wel het goval is, wanneer de koe als slachtvee wordt verkocht. geurige boter. Do tijden zijn voorbij, dat alle boter boter was. De meerdere zorg, die men in de laatste jaren aan do bereiding van boter is gaan besteden en de bevreemding zijn donker hoofd, 't Is toch ook eigenlijk hetzelfde bromde hij tusschen zijne tanden. Daarna schreef hij een teeken op het blad en wierp het in een op de schrijftafel staand bakje. Er moest iets heel buitengewoons gebeurd zijn, dit stond te#lezen op het gezicht van mevr. Driesen. Het was eenige dagen na Heydemann's bezoek aan de redactie van de >Dagbodo". Als gewoonlijk kwam hij tegen hot middageten en mevr. Driesen, ontving hem zóó opgewekt, als bij haar nog nooit gezien had. Bare grijze oogen schitterden triomfan telijk, iedere trek van haar rond gezicht, iedere beweging van hare gedrongen gestalte drukte groote vreugde uit. Maar ze zeide niets, ze zweeg» alsof hare lippen verzegeld waren. Ze wierp niet eens een blik op het manuscript, dat hij gebracht had. Ze scheen hare krachten te verzamelen, om haar geheim met des te meer nadruk te kunnen vertellen. Mei zat aan de soep, en mevrouw Driesen zweeg. Er heerschte een diep stilzwijgen aan tafel. Eenige dagen later was Edith zoo wonderlijk ze sprak weinig en toonde zich opvallend kool tegenover Heydemann. Wanneer Heydemann en hare zuster in gesprek waren, zat ze er bij met opeengeklemde lippen en eone onverschillige uit drukking op haar gozicb+, en op het oogenblik, dat het eten afgeloopen was, stond zo vlug op en verdween in hare kamer. Ze richtte nooit meer het woord tot Heydemann, en wanneer hij het woord tot haar richtte, waren hare antwoorden kort. Ook nu was hare houding niet anders. Ze scheen do innerlijke opgewondonheid van bare zuster in 't g^h^e] niet op te merken en koek koud en on verschillig voor zich. oprichting van boterfabrieken hebben hierin groote verandering gebracht. In dc eerste plaats stelt men tcgenwooidig den eiscb, dst boter een aangenamen geur of aroma hteft, en daaraan voldoet niet alle zelf gemaakte boter. En welke zijn de oorzaken van den minder goeden geur Wo denken in de eerste plaats aan de voeding der koeien. Er zjjn scmmig'e plaDten, die een scherpe, onaangename smaak hebben, die veelal op de melk en de boter orergaar. Hiertoe behooren bijv. onkruid soorten, die aan de uien verwant zijn en ock aan de mosterd. Ook de stinkende gouw en zelfs do boterbloem geven een on aan gen am en reuk aan de melk en boter. Als dez8 onkruidsoorten veel in het weiland voorkomen en het vee bij gebrek aan gras genoodzaakt is daarvan te eten, dan moet de boter wol een slechten reuk krijgen. Ook ander voeder, zooals slecht gewonnen hooi, schimmelige lijnkoeken en vooral ook de knollen gaven een onaaugenamen smaak aan do boter. Het goeren van knollen in matige hoeveelheden hindert evenwel niet, mits men d© knollen en het loof daarvan niet in den stal bewaart. Een der voornaamste oorzaken van den slechten reuk der boter is gelegen in het melken in onzin delijke stallen. De melk on do boter kunnen soms een kooiensmaak hebben. Waardoor wordt dio dikwijls veroorzaakt? De huid van het vee wordt niet behoorlijk gereinigd. Er wordt geen borstel of roskam in den stal gebruikt, zoodat zich veel on reinheid op de huid en in het haar ophoopt. Dat geeft een onaaugenamen reuk, do bekende koeien- lucht, dio zich zeer spoedig aan de melk mee deelt, zoolang deze in den stal is. Wordt het vee niet behooolijk gereinigd, dan zijn de uiers vaak geheel met most bemorst. Van zulke vuile koeien komen onder het melken niet zelden mestdeeltjes mee in den melkemmer en zoo ontstaat gewoonlijk de onaangename koeiensmaak aan de melk. Van zulke melk kan geen boter met een aange namen sm&ak worden bereid, men kan ze daarom ook niet tegen den hoogsten marktprijs verknopen. De margarine-fabrieken willen die boter dan nog wel hebben, doch tegen lagen prijs. Ze wordt duchtig gewasschen, opnieuw gezouten en gekneed en door andere vetsoorten gemengd of omgekarnd en tot margarine verwerkt. Een andere oorzaak, waardoor de boter een onaau genamen smaak krijgt, ligt in de behandeling van de melk na het melken. Wordt de melk niet in een zindelijken kelder bewaard, dan deelt zich de onaangename reuk van stoffen, die geheel of half tot ontbinding zijn over gegaan, aan de melk mede. Ook het vaatwerk moet uiterst zindelijk schoon gewasschen zijn; want elke onreinheid bederft den goeden smaak en reuk der boter. Wordt in den kelder niet do grootste zindelijkheid in acht go- nomen, dan zal men nooil den hoogsten marktprijs voor zijn boter maken. Veel boter wordt in den kelder bedorven. Er zijn nog andere invloeden, die op de kwali- Nu eindelijk hield mevr. Driesen bet oogenblik voor gekomen. Moeite doende om kalm en onver schillig te zijn, vroeg ze Heydemann »Beeft u vandaag de Dagbode" reeds gelezen?" »Neen," antwoordde hij. Ze wist datzij wist, dat hij eerst na don eten in hare woning de couranten las, en dat hij er thuis geene had. j>Er staat een merkwaardig bericht in do »Dag- bodo", zeide ze weer, moeite doende om kalm te blijven. Daarop stond ze op, ging naar het buffet en haalde hot blad, dat zorgvuldig in een hoek gelegd was. Ze opende het en las »Een verdacht persoon is door de politie in hechtenis genomen. In de laatste dagen trok een jonge man do aandacht, doordat bij in hotels en bij andere gelegenheden zoo verkwistend met geld omging. Hij gaf groote partijen, waarbij hij do duurste champagne overvloedig liet stroomen. Zijne rekeningen moeten groote sommen bedragen heb beu. Zeer opvallend was het, dat bii altijd betaalde met banknoten van duizend mark, welke hij uit eeno groote ouderwetsche portefeuille nam. De politie gelooft in hem een internationalen hotel dief to zion, een gevaarlijk individu, die de pvactijk uitoefent van in hotels to sluipen, waarin hij niet logeert, en op klaar lichten dag, wanneer de hotel gasten hunne kamers voor een tijd verlaten hebben, bier binnen te gaan en diefstal te plegen. Do politie gelooft, dat deze persoon in verband staat met de zaak-Heydemann." Mevr. Driesen zweeg nu, eindelijk riep ze triom fantelijk »Wat zegt u er van (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1