Donderdag 10 December, 90sle jaargang. FEUILLETON Van Verliezen en Vinden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, nitgozondord op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goos, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending «ars adveHentiën wóor 2 uren op den dag der> uitgave. De prijs der gewone advertontiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwolgks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur E. G. Rijkens. AANBESTEDING ep Vrijdag iS December 1903, des voormiddags ten 10 uren, in het Raadhuis, van Gemeente-werken en leverantiën voor 1904, te weten: le. het timmerwerk on de levering van touwwerk 2e. het metsel-, stukadoor- en steenhouwwork 3e. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakers- werk 4e. het stnids-, kachel- en slotenmakerswerk 5e. het schilders-, behangers- en glazen makers werk 6e. het stoffeerderswerk 7e. de levering van borstel- en mandenwerk. Verder de Qemeenïe<werken en leveraa- tiën over de jaren 1904 tot en «net 1997, van le. het jalousiomakerswerk 2e. het vrachtrijderswerk. Alles volgens tarief. De levering der arlikels 19 en 23 van het tarief wordt niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan ver schillende aannemers opgedragen. Hot bestek ligt vanaf Donderdag 10 December, op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven ziju aldaar verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt, a ƒ0,50 per exemplaar. Nadere inlichtingeu geeft, indien dit verlangd wordt, de Gemeente-Bouwmeester. Goes, 9 Deeomber 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Groote verschillen tusschen de drankwet van heden en die, weike de Kamer zal hebben te behandelen. (Slotj. Voor de vereenigingen, die het gebruik van al- kohol bestrijden, en voor de vereeniging ter bevor dering van Zondagsrust is het besproken artikel betreffende «sluiting" koren op hare molens. De leden dezer vereenigingen redeneeren aldus In deze strenge bepalingen is wel eene groote vrjjheidsbe- porking gelegen voor allenmaar wanneer met deze beperking een goed resultaat is te verkrijgen, zijn zij dit offer dubbel waard. Want al is vrijheids beperking een zwaar offer, wij zullen het moeten brengen, wanneer daarvoor is te verkrijgen beper king van de ellende onder ons volk aangericht door het verwoesten van levenskracht, moraliteit en ka pitaal ten gevolge van misbruik van sterken drank. Dat hiertegen in de Kamer nog al iéts zal worden ingebracht is vrij zeker en begrijpelijk ook. Dat de gelegenheid den dief maakt, is niet alleen waar met betrekking tot het aantal drankgele genheden, maar ook in de verleiding, die ontstaat, doordien thans de tapperijen en slijterijen met vergunning bestemd zijn tot het gebruik van een glaasje aan de toonbank, en eveneons tot het in slaan van drank, die elders verbruikt wordt. De scheiding tusschen die beide gelegenheden, zooals het ontwerp het wil, komt ons zeer doelmatig voor. De gemeentebesturen kunnen thans zekere be ll Roman van Gerhard Stein. Heydemann was zeer terneer geslagen. Hij had zich aan de gedachte gewend, dat het meisje de dievegge zou zijn. En nu was deze hoop de bodem ingeslagen, nu was alles weer zoo, als op het mo ment, toen hij ontdekte, dat het geld gestolen was. En de politie scheen niets voor hem te kunnen doen Aan tafel vlotte het gesprek dien middag niet. Edith bepaalde hare aandacht weer tot haar bord, of keek het raam uit. Mevr. Friederike zat echter diepzinnig te peinzen. Ze had nauwelijks een blik geslagen in het manus cript, dat Heydemann had meegebracht, ze had het niet als gewoonlijk mee naar tafel genomen, maar het op hare schrijftafel laten liggen. Gewichtiger dan het manuscript, was voor haar de vraag, welken weg ze moest inslaan, om het geld van Heydemann te ontdekken. Plotseling kwam ze op eene nieuwe gedachte. «Men mag de banden niet in den schoot leggen en wachten tot de politie hare ontdekkingen op een schotel presenteert," zei ze plotseling, alsof ze palingen vaststellen omtrent do inrichting van de lokaliteiten, waar drank verkocht wordt in 't klein. Van die bevoegdheid is evenwel zeer weinig ge- bru'k gemaakt en in de feitelijk gegeven vrijheid van inrichting der lokalen ligt do kiem vau het eigenlijk misbruik, opgewekt vaak door de om geving en door do bediening, die aan de waak zaamheid der overheid ontsnappen. Er ontstaan holen van ongerechtigheid, waar, onder een be dwelmende atmosfeer, de eigenlijke dronkaards vaak geboren worden. Strenger voorschriften omtrent de hoede van het algemeen bestuur zullen aan dit kwaad een einde moeten maken. Nauw verband houdt daarmede het voornemen om, zonder do gelegenheden tot onschuldige ont spanning te willen afsnijden, te beletten, dat door het geven van prikkels, door kansspel en dergelijke het bezoek aan de kroeg te aautrekkelijk worde Artikel 25 a zegt.- de op 30 April 1904 bestaande vergunningen blijven overeenkomstig de bepalingen van deze wet van kracht tot 1 Mei 1905. Wie voortzetten wil, moet zich vóór 1 Mei 1905 ver klaren, anders vervalt verdere vergunning. Wie dan voortgaan, kunnen vergunning krijgen tot aan hun dood. Weduwen kunnen de zaak voortzetten tot 1910. Uitsterving van de bestaande vergunnin gen, zonder bevoegdheid tot overdracht aan anderen, kan, dunkt ons, niemands rechtsgevoel krenken, en voorkomt impopulariteit van de wet. Dat bij dit beginsel van uitsterving aau de mogelijkheid wordt gedacht, dat deze spoedig de weduwe van een ver gunninghouder broodoloos zou achterblijven en er te haren behoeve nog een overgangstermijn zal worden toegestaan, lijkt ens goed en rechtvaardig gezien. Het wetsontwerp is gerieht op uitsterving en tevens op het in het leven roepen van ver eenigingen, die den drankhandel op den voet van het Gothenburgerstelsel drijven, waarover in ons blad reeds geschreven is. Tot slot nog een paar nieuwigheden. Ten eerste krijgen we weer nieuwe ambtenaren, inspecteurs en adjunct-inspecteurs, die belast worden met het toezicht op de naleving van de wetver volgens commissies, die in plaatsen boven 10 duizend inwoners aangesteld worden door Gedeputeerde Staten, om de overheid van raad te dienen, zoowol desgevraagd als uit eigen beweging, omtrent alles wat wering van misbruik van sterken drank kan bevorderen. Ons tegenwoordig ministerie is, we weten het nog van de behandeling der gemoentewetswijzigingen, sterk tegen de vrouwen, dus hoeft hot bepaald, dat alleen mannen in die commissies mogen zitten. En al hechten wij niet veel waarde aan do kracht, die van de voorgestelde commissies uit zou gaan, toch wenschen wij met den heer Kerdijk te vragen hoe is het ministerie er toe gekomen hier wederom alleen mannen in aanmerking te brengen Want als er eeüe zaak is, voor welke vrouwen goede diensten kunnen bewijzen, dan toch zeker wel bij do drankbestrijding mot haar sterk veredelend ele ment. Juist onder de vrouwen vindt men de grootste krachten tegen de drank-ellende. Maar de leus is ook bij dit wetsontwerp: weert zooveel mogelijk do vrouw Of echter dit dwarskijkers-systeem, het vrijwillig politietoezicht van de burgerij op de naleving van do wet, wel in de smaak van het publiek zal val- alleen tot zich zelf sprak. «Dat zou ongeveer zijn, als wilde men wachten, tot iemand de gebradene duiven in den mond vliegen. Neen, men moet zich zelf helpen, en is het niet op de eene manier, dan maar op de andere." Ze zweeg nu Heydemann zag haar wat angstig aan, terwijl Edith haro donkere oogen maar steeds op het tegenovergelegen huis hield gevestigd. Mevr. Driesen begon weer «Do politie bedient zich soms van eigenaardige middelen, om de misdadigers er in te laten loopen. Daar de politie niets meer voor u schjjnt te doen, zullen wij een dergelijk middel aanwenden." Edith hield op hot tegenover liggende huis te bewonderen, en koek met groote spanning naar hare zuster. Ook op het gezicht van Heydemann stond te lezen, dat hij in spanning verkeerde, maar ook een angst gevoelde, die hij maar niet van zich af vermocht te schuddeü. Mevr. Driesen nam hiervan in het geheel geen notitie. Wanneer ik zeg: een middel," ging ze voort, «dan bedoel ik eigenlijk twee. Gelukt hit niet door hot eene, dan kan het andere ons van dienst zijn." Ze wachtte weer en scheen haar plan nog eens te overwegen daarop vervolgde ze «Dezen keer moeten wij ons tot de pers wenden. Neen, ik bedoel geen oproeping of zoo iets", zeide len, betwjjfelen wij Ook is het niet tegen te spre ken, dat het ontwerp voor verbetering vatbaar is er zjjn verscheidene zaken in, waarover nog wel eens gedacht mag worden. Maar, zooals we vroeger reeds zeiden, wij begrijpen het goede te moeien aanvaarden, zonder ook hier haar 't beste te willen grijpen, reeds omdat daarvan 't gevolg geen ander zou zijn dan den overgangstijd te verlongen, dio sinds 1901 is motten ingevoerd worden. Want het is betrekkelijk kort dag, omdat met Mei 1904 de ver gunning vervalt, die in 1901 nog is toegestaan aan hen, die in laatst genoemd jaar het bedrijf uit oefenden in de lokaliteiten, bedoeld bij art. 26 der wet van 1881, dat het uitstervingsstelsol bevat, of de twintig-jarige vergunning aan anderen, op wie zij kon worden overgedragen. GOES, 9 Dec. 1903. De afdeeling Hulst van do Mij. tot bevorde ring van Landbouw en Veeteel in Zeeland, heeft aan de Prov. Staten een adres gezonden met het verzoek te willen besluiten lo. dat de gemeente Goes en de gemeenten in Schouwen en Duiveland zullen worden vrijgesteld van hare bijdragen voor afkoop van tolrechten 2o. dat de thans ten bate der Provincie nog be staande tolheffiagen zullen worden afgeschaft, een en ander m«t ingang van 1 Mei 1905. Tevens is aan het Hoofdbestuur en aan de Be sturen der gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid Beveland, Schouwen §n Duiveland een afschrift van dit adres verzonden mot uitnoodiging tot aan sluiting bij dit adres. Naar de Midd. Ct, meldt, zal iD het begin van Januari de commissie van advies over spoorweg- dienstregelingen wederom vergaderen ter behande ling van eventueele voorstellen nopens don a.s. zomerdienst. Indien er klachten zijn of wenscben omtrent wijziging in do diensten op de Zeeuwsche lijn, moet men zich wenden tot het lid voor de provincie Zeeland, den heer Jos. van Raalte, of het plaatsvervangend lid dier commissie,air. J.Smit Azn., beiden te Vlissingen. Dat is een geschikte gelegenheid voor Goesenaren, de handen ineen te slaan, om nog eens te trachten een trein ingelascht to krijgen, die op een later uur dan thans van Vlissingen en Middelburg in de richting Borgen op Zoom vertrekt. Vooral als een maal do stoomtram naar Domburg geëxploiteerd wordt, zou dit wenschelijk zijn. Benoemd met ingang van 16 Dec. tot brief en telegrambesteller te Korlgene dhr. K. Viergever, postbode te Noordwelle. De Regeering heeft belangrijke wijzigingen voorgesteld in de regeling der personeele belasting. Een der voornaamste is wef dat zij den grondslag «haardsteden", als zeer impopulair, laat vervallen, ook omdat zoo bij meer- als bij mingegoeden ver warmingstoestellen in gebruik zijn, die om prac- tiscbe redenen onbolast zijn gelaten. De som van ruim 1 millioen, welke thaDS uit dezen grondslag in de schatkist komt, wenscht de minister van financiën terug te vinden door de heffing op het mobilair, die ruim 2 millioen opbrengt, met 50 pet. te verhoogec. Volgens een berekening zal de wijzi ging voor do belastingschuldigen weinig verschil uitmaken. (Uit een daartoe opgemaakte tabel blijkt, dat bij de lage en hooge huurwaarden meestal een ze lachend, toen zo zag hoe verbaasd Heydemann haar zat aan te kijken, «alleen een bericht, dat wjj in de courant laten zetten. Het luidt heel kort in echte courantenstijl: In zake den diefstal-Heyde mann zijn door de politie in de laatste dagen ver scheidene personen in hechtenis genomen. De politie legt een grooten ijver aan den dag en is den dief op het spoor. De bestolene beeft eene belooning van drie duizend mark uitgeloofd Nu, wat zegt u hiervan vroeg mevr. Frederike triomfantelijk. Heydemann zweeg en scheen verbijsterd. Edith antwoordde alleen. «Maar, Friederike riep ze haast heftig, «dat is immers onmogelijk. Dat is immers niet waar. Hoe kun je in een courant de politie er toch bij aanhalen. Je gelooft toch zeker niet, dat zij zich zoo iets laat welgevallen «Och, onzin Je praat als een kind antwoordde mevr. Friederike toornig. «Wat is niet waar Heeft de politie geen personen in hechtenis gehad Is het een belediging, wanneer men zegt, dat ze veel ijver aan den dag legt Is de politie den dief niet op het spoor? En zal mijnheer Heydemann niet met genoegen drie duizend mark betalen, wanneer hij daardoor aan zijn geld komt «Maar wat hebben dan deze nu laat ik zeggen halve waarheden voor een doel vroeg Edith. kleine verlaging, bij de middenklassen een kleine verhooging het gevolg zal zijn). Het getal grondslagen blijft echter zes, omdat een wordt bijgevoegd, namelijk «automobielen". Wijziging der Jachtwet. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om in de Jachtwet te ver bieden »in het veld door middel van kunstlicht wild of schadelijk gedierte op te sporen of iemand bij het opsporen van wild of schadelijk gedierte met kunstlicht bij te staan." Overtreding van dit verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f40 of hechtenis van ten hoogste 7 dagen. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Waterstaat, dat de bedoeling van het wets ontwerp is om het gebruik van den lichtbak bij het jagen strafbaar te stellen, omdat de Hooge Raad bij arrest van 3 December 1900 beeft uit gemaakt, dat dit gebruik volgens de tegenwoordige wet niet strafbaar is. Het onderstaande treffen wij aan in verschil lende bladen De minister van marine heeft, naar aanleiding van de ingekomen rapporten omtrent den toestand der maebineriën en ketels van Hr. Ms. pantserschip Frieslandthans liggende in reparatie aan de Park haven te Rotterdam, besloten geen verlof te geven de reis naar Oost-Iudië te aanvaaideD, alvorens eene commissie van vijf dt skundigen aan den mi nister rapport zal hebben uitgebracht omtrent den toestand van de machinerieën enz. en of de Fries land redelijkerwijs een reis van drie jaren zal kun nen aanvaarden. Deze commissie, die telegraphisch bijeengeroepen is, heel't haar taak aanvaard en zich daartoe naar Rotterdam begeven. Na afloop heeft de commissie zich onmiddellijk naar het departe ment van marine begeven om den minister van advies te dienen. Do uitslag wordt met spanning tegemoet gezien door de talrijke bemanning van de Friesland, daar geen ander marineschip van de grootte van do Friesland op het oogen blik binnen gaats is om met dezelfde bemanning naar Irdië te kunnen vertrekken. De Avondpost verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken een aanschrijving heeft gezon den aan de commissarissen der Koningin in zake de herbenoeming van burgemeesters. In die circulaire wordt erop aangedrongen, om een nauwkeurige beschrijving le geven van den ge zondheidstoestand van de te herbenoemen burge meesters, waDDeer zij den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt. Meermalen toch worden door de commissarissen burgemeesters ter herbenoeming voorgesteld, die reeds boven den leeftijd van 70 jaren zijn. In dergelijke gevallen verlangt de mi nister een verklaring van een geneeskundige, dat die burgemeesters volkomen geschikt zijn voor de waarneming der betrekking en dat verwacht kan worden, dat zij ook gedurende het 6-jarig tijdvak geschikt zullen blijven. Er zullen wel weinig artsen gevonden worden, die bereid zijn een verklaring, als aan het slot be doeld is, af te geven. 's-Keerenhoek. In de gisteren gehouden raadsvergadering zijn tot leden der Nieuwjaars- commissie benoemd de heeren F. B. ThomaesP. van Stee Wz., J. B. O. Werri en C. P. Serrarens Sr, Tot leden der Oom missie tot wering van school- «Zie j», aan deze vraag ziet men, datje de zaak niet begrijpt" antwoordde de zuster. «Het is een be kende truc van de politie, waarmee ze reeds vaak succes heeft gehad. De misdadigers wordeD hierdoor juist gesnapt. Ze hooren, dat een andere verdacht wordt en in voorloopige hechtenis is genomen. Het gestolene geld bestond immers alleen uit banknoten van duizend mark, niet waar Nu, wie zulke bank noten wisselt, trekt in elk geval de aandacht in 't kort, men kan ook langs dezen weg tot een re sultaat komen". Edith werd dit alles maar niet duidelijk. Ook Heydemann scheen niet ingenomen te zijn met het idee van mevr. Driesen. Maar ze drong er met zoon energie op aan, dat Heydemann er geloof aan begon to slaan. «Gaat u maar naar de «Dagbode" en doet u maar moeite, om het bericht opgenomen te krijgen," zei ze. «Kwaad kan de zaak u in geen geval doeD. Heeft u dan, niettegenstaande alle moeite, geen succes, dan heeft u zich ten minste niet te verwijten, dat u werkeloos heeft toegezien, hoo alles verloren gegaan is." En hij besloot gehoor te geven aan deze raad geving. Laat in den namiddag, nadat hij, zeker rm zich vertrouwd te maken met de gedachte aan den leugen, nog eenige uren met een moeilijk werk had door-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1