hem verzocht de besproken wijzigingen aldaar ter tafel te brengen. Door de toetreding tot de ^Centrale" zal eene herziening van het reglement van »Vooruitgang" noodig zijn. Het bestuur nam op zich die voor te bereiden en als punt van behandeling te plaatsen op de agenda voor de volgende vergadering. Aan het «lot der bijeenkomst bracht een der leden dank aan den Voorzitter voor het vele, dat hij tot hiertoe voor de liberale partij heeft gedaan en drukte de verwachting uit, dat hij ook in de ^Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging" met succes zal werk zaam zijn. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging >Staatsbelang", te Hoedekenskerke c. a., heeft in een te Baarland gehouden vergadering besloten, zich bij de Cen trale Vrijzinnige Kiesvereeniging", gevestigd te Goes, aan te sluiten. Ingetrokken de overplaatsing van den Land meter M. A. Hollestelle van Leiden naar Almelo. Door Ged. Staten van Zeeland is aan den heer P. F. Fruijtier te Hontenisse eervol ontslag ver leend als lid der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Goes. In zijne plaats werd benoemd de heer van Esbroek te Hengstdijk. Naar men verneemt is een wetsontwerp gereed, waarbij de bankbiljetten tot wettig betaalmiddel worden verklaard. Nieuwdorp. Donderdag j.l. werd de gewone jaarlijksche rekening gedaan voor de leden van de werkmansvereeniging, en tevens het 20-jarig bestaan van die vereeniging herdacht. Het ledental is sterk toegenomen en bedraagt thans 255. In den loop van dit jaar waren aangekocht 7180 H.L. kachelkolen, waarvan er nog 92 H.L. op de bergplaats beschikbaar zijn. De beide aftredende bestuursleden werden herkozen. HeinkenszantS. In de Vrijdag gehouden Raads vergadering alhier waren tegenwoordig vijf leden, afwezig met kennisgeving, dhr. J. Braamse en dhr. P. v. d. Dries wegens ongesteldheidvoorzitter de burgemeester. Het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Om slag voor den dienst 1903 werd vastgesteld op een bedrag van f 14,145; dat van de belasting op de honden (1903) op een bedrag vaD f 11. Een verzoekschrift van mej. MJ. Jobse-v. d. Berge gemeente-vroedvrouw alhier, werd niet in behande ling gebracht als geschreven op ongezegeld papier. Benoemd werden tot leden van de Nieuwjaars commissie dhrn. J. Dominicus, Iz. Oappon, J. L. van Vessem, Johs. Rijk Bz., P. de Winter en A. de Koster. Op een verzoekschrift om verlenging van uit woning van den burgemeester werd gunstig beschikt. Kruiningon. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Ziekenfonds bleek, dat de reke ning over 1903 sloot met een batig slot van f 1000,79. Aan 33 van de 105 leden werd f 495 ziekengeld uitgekeerd. Een daarvan geniet een pensioen van f 1,50 per week. De aftredende bestuursleden werden allen met groote meerderheid herkozen. De lezing op het eind der vergadering over »Yerdeeling van den arbeid en machines1' werd met ©verdeelde aandacht gevolgd. Nederla-NDSch-Indië. De Bataviasche correspondenten van de groote bladen seinden Vrijdagavond De Regeering heeft haar ernstige ontevredenheid betuigd jegens den Radja van Tabanan op Bali. Zij verlangt dat vóór 1 Januari e. k. een nieuw politiek contract zal zijn voorgesteld, waarin zal zijn opgenomen het verbod van weduwe-verbran ding on de zending van een buitengewoon gezant schap naar den gouverneur-generaal. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. -De algemeene beschouwingen over do Staats- begrooting zijn afgeloopen. Al de redevoeringen, die Zaterdag zijn gehouden te vermelden zou ons te ver voeren en er zou bovendien geen plaats voor zijn in ons blad. De heer Drucker stelde nog eens met nadruk op den voorgrond, dat voor hem bij de verkiezingen van 1905 geen programma aannemelijk zou worden geacht, waarop niet als eerste noodzakelijkheid ge schreven stond herziening van de grondwet, ten einde het kiesrecht te kunnen verzekeren aan allen, die niet om bepaalde nauw omgrensde redenen zuster en Heydemann. Dadelijk na den eten stond ze op, groette vluchtig en zette zich aan de piano. Ze begon eene sonate van Beethoven, maar ze scheen op moeilijkheden te stuiten. Zij herhaalde telkens, maar het gelukte haar niet elke moeilijk heid te overwinnen. Heydemann had onwillekeurig geluisterd en meer malen eene ongeduldige beweging gemaakt. Plotseling stond hij op met eene korte veront schuldiging en ging naar Edith toe. »Neem me niet kwalijk, juffrouw", zeide hij, »maar zoo zal u nooit klaar komen. Veroorlooft u mij Ze maakte plaats voor hem en hij speelde hare moeilijkheden en verklaarde haar welke fouten ze gemaakt had. Ze toonde zich hierover verheugd. Ze verzocht hem de geheele sonate voor te spelen en bemerkte, dat hij een goed en zeker speler was. Eiken avond werd er nu in 't vervolg gemusiceerd, zoodat het laat was voor Hpydemann wegging. Den volgenden dag sprak mevr. Frede -ike alleen maar weer over de vooruitzichten op de ontdekking van den dief. Daarop begon ze over haien roman, die door haar geschreven en door hem overgeschre- worden uitgesloten. Trouwens, de heer Borgesius had ook reeds op algemeen kiesrecht gezinspeeld. Althans ons trof, dus zegt de schrijver van het Kameroverzicht in de N. R. Ct., dien we hier volgen hoe de heer Drucker onder de drie punten, die hij ten aanzien van de staking wilde constateeren, er één opnam, dat een klein piekje aan het adres van den heer Borgesius bevatte. De afgevaardigde uit Zutfon heeft deze week zijne stem voor de strafrechtsnovelle, haast zouden wij zeggen, eenigs- zins trachten te excuseeren. Men moest, zei hij toen, haar verklaren uit de omstandigheden van dat oogenblik. Togen die voorstelling nu kwam de heer Drucker in verzet. Toen de Kamer partij, waartoe de heer Borgesius behoorde, bij monde van den heer Rink zich vóór de novelle verklaarde, was er vaa eene tweede staking nog geen sprake. Achter een stem, uit nood uitgebracht, verklaarde de heer Druckermocht de heer Borgesius zich dus niet ver schuilen Kort was de rede van dhr. Van der Vlugtdoch daarin was alles saamgetrokken, wat de hoofd momenten had uitgemaakt in de lange discussion, waartoe zijne eerste rede had uitgelokt. Eerst werd hot terrein gezuiverd, alsof hot hem te doen zou zijn geweest, om eene wigge te drijven in het gebouw der coalitie. Och neon, waar het hem om te doen was geweest, was slechts het sprookje weg te wisschen, alsof het liberalisme en hot socia lisme op één beginsel zouden steunen. Van de rechterzijde wordt ieder oogenblik gezegd, dat alleen zij, die steunen op den wortel van het geloof, de argumenten bezitten, waarmede men het socialisme kan bestrijden. Tegen die dwaling op te komen was zijn doel, en dat had bij in deze discussiën bereikt. Om strijd had men van alle zijden toege geven, dat de werken, die van liberale zijde waren in het licht gegeven, machtige argumenten tegen het socialisme bsvatten. Zou hot sprookje dan nu verdwijnen Zou het sprookje, dat liberalen en socialisten kinderen waren van hetzelfde bloed, niet moeten ophouden, nu zelfs do minister van binnen- landsche zaken had toegegeven, dat er een groot verschil bestond, dat de liberalen slechts God stellen buiten het staatsleven, terwijl de socialist geheel en al ontkent de zelfstandige actie van den geest Was dan het laatste e#ne consequentie van het eerste Was de geheele ontkenning van God eene noodzakelijkheid, die in en met de ontkenning van den rechtstreekschen invloed van God op het staats leven lag opgesloten Zeker niet. Welnu, dan kwam ook daarin öefc di«pe verschil uit, dat tusschen dea socialist en den liberaal bestaat. Vraagt men nu, waarom de liberaal den naam Gods houdt buiten het staatsrecht, dan antwoordt de heer Van der VlagtIk, voor mij, buig mij voor de inspraak van mijn geweten, overtuigd, dat ik mij zoo buig voor eene zeer hoog boven mij staande macht Maar het verkeer met mijn God is iets stils, iets verhevens, iets persoonlijks, dat ik niet met luid geschal verkondig door do zalen der Staten- Generaal. In mij, en in mijn handelen komt zoo mijn Heer tot uiting, en daardoor wordt Zijn geest gelegd in al wat ik doe, ook in het staatsleven. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk, Bedankt voor het beroep naar Ouwerkerk door dhr. W. E. P. Germs, cand. te Didam. "s-Keeir Mendrikskinxlereiia Herkozen tot kerkvoogd dhr. Joris Schipper. Biezeliwge- Benoemd tot ouderling dhr. J. M. van 11 Veerin plaats van dhr. Jan Slabbckoorndie voor zgne benoeming bedankt heeft. TassrEand. Tot kerkvoogd is herkozen dhr. Jac. Traas Jacz. Door tal van leden was aan korkvoogden en notabelen het verzoek gedaan voortaan de gronden der kerk te verpachten alleen aan de leden. Op dit verzoek is gunstig beschikt. De verpachting zal dezen winter plaats hebben. Ëllewoudsdajk. Alhier is tot notabel herkozen de heer A. Huijsen met 36 stemmen. In de vaca ture- Nortier werd tot notabel gekozen de heor A. Smallegange Jz. met 26 stemmen. De heer H. Koole verkreeg er 22. In het geheel waren 51 stembil jetten ingeleverd. BorseSe. Bij de Zaterdag gehouden herstem ming voor een notabel der H->rv. kerk is met 32 van de 61 stemmen gekozen de heer H. de Priester. 29 stemmen waren uitgebracht op den beer P. Min- derhoud Gz. 's-Keer Arendskerke. Heden is ^herkozen tot ouderling dhr. J. Beenhakker en tot diaken dhr. K. Janse. ven werd. Edith was weer weinig spraakzaam. Ze scheen niets te hooren, ze scheen geheel naar den geest afwezig te zijn. Dadelijk na tafel ging ze op staan en liet zich niet weer zien. Maar de volgende dag bracht «ene verandering. Toen Heydemann 's middags verscheen, ontving mevr. Driessen hem mot de vraag »Heeft u bericht van de politie gekregen »Neen". »Nu, dan zal het niet lang meer uitblijven. Ik heb vandaag het meisje, dat in hechtenis geweest is, op straat gezien. Ik vernam naar haar en hoorde, dat ze slechts vier-en-twiDtig uren in hechtenis is geweest, evenals haar geliefde. Daarop werden zo vrijgelaten. De politie is van meening, dat beiden niets hebben uit te staan met den diefstal." »Nu, zie je wel, Frederike zei Edith ver wijtend. »Och jijzei mevr. Frederike geërgerd, »wat weet jij er nu van Jij bent gewend, om met je schoolkinderen om te gaan. Alsof de politie zich niet elk oogenblik vergisteEn al zegt ze ook, dat iemand onschuldig is, geheel onschuldig, dan is daarmee nog niets bewezen." (Wordt vervolgd.) Waarde. Bij de heden gehoudene herstemming van een notabele is gekozen den heer A. van Boven met 42 stemmen, do heer J. van Peenen verkreeg 14 stemmen. Wolferisdijk. De hoer A. J. van Dalen is door zijn medeleden aangewezen als president-kerkvoogd. Krabbendijke. Zaterdag werden door de nota belen der Herv. kerk met algemeene stemmen tot kerkvoogden herkozen de heeren A. de Kok en M. de Jonge. Gereformeerde kerken in Nederland. Het tweetal voor predikant te Krabbendrjke bestaat uit ds. Doekes te Heeinse en ds. De Boer te Grijpskerk (Gron.) Onderwijs. Te Assen is op onderwijsgebied iets nieuws ingevoerd. Daar zijn door het nieuwbenoemde hoofd van school no. 2 de ouders der leerlingen tot een vergadering opgeroepen, om met elkander kennis te maken en in de gelegenheid te worden gesteld opmerkingen omtrent het onderwijs te maken. Kunst en Wetenschap. Hier ter stede is dit jaar opgericht »Het Goesche Mannenkoor", dat onder leiding van den heer O. Lies een zeer uitgebreid programma heeft ingestudeerd. Het zal zeker velen Goesenaren belang inboezemen, wat deze zangvereeniging kan praes- teeren. Welnu, zij hebben de gelegenheid zich daar van te overtuigen, daar het Koor Dinsdag 22 dezer zijn eerste uitvoering hoopt te geven. Er zal o. a. worden ten gohoore gebracht een lied van den onlangs overleden Duitsehen componist Woljf', dit is oen eerste uitvoering in Nederland. Men zal aanvangen met het NederlaDdsche volkslied van Hol. Het belooft eene zeer goed verzorgde uitvoering te worden en do belangstelling van het Goesche publiek zal, naar wij hopen en golooven, niet ontbreken. Rechtzaken. Kinderdrama. De 15-jarige bakkersleerling Jacob N. B., die na een kibbelpartij in drift oen schaar wierp naar het hoofd van zijn 13-jarig broertje Cornells, tengevolge waarvan deze zoodanig in den hals werd verwond, dat hij kort daarna over leed, welke zaak vóór 14 dagen voor de rechtbank te Amsterdam werd behandeld, is thans door die rechtbank van alle rechtsvervolging ontslagen. In bet vonnis werd overwogen, dat de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen waren, doch Jacob niet strafbaar was, aangezien bij heeft ge handeld zonder oordeel des onderscheids. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. WoiferSsdijk. ^Landbouw en Veeteelt" her koos Zatordag jl. de heeren C. Zuijdweg en J. Koert als bestuursleden en de heeren J. M. Mol en K. van der Slikke respectievelijk als leden der com missie voor den aankoop van zaaizaad en voor dien van kunstmest. Voorts besprak de secretaris een onderlinge werkliedenvereeniging togen onge vallen in het landbouwbedrijf. Op zijn voorstel werd mot bijna algemeene stemmen besloton een commissie van 3 leden te benoemen, om de zaak nader te overwegen en in de volgende vergadering met een plan voor den dag te komen, om dan een definitief besluit te nemen. Aangewezen wer den de heeren J. IJndcnbergli, JKoert en P. Roe man. Bijna alle aanwezigen verklaarden zich verder bereid om deel te nemen aan een cursus in bemes tingsleer, die dezen winter door den secretaris gratis zal worden gegeven. Behalve de leden zul len ook andere belangstellenden toegang bobben. Nadat do aanbesteding van superpbosphaat en de te stichten kunstmestfabriek waren besproken, werd voorgelezen ©en schrijven van het ministerie van waterstaat, waarin werd aangedrongen op nauw keurige opgaven voer het landbouw verslag. Wekelijksch algemeen overzicht Onze lezers weten het, de zaak-Dreyfvs zal worden heropend. Eens heeft deze zaak geheel Frankrijk in beweging gebracht en het Fransche volk in twee kampen verdeeld. In het buitenland kan men zooiets nauwelijks begrijpen. Het bekende bordorel, waarop Dreyfus werd veroordeeld om eene vreeselijke marteling op het Duivelseiland te onder gaan, was immers niet door hem geschreven. De verrader kende men en Esterhazy maakte er geen geheim van. Hg had het stuk geschreven en had het bekend. Maar de nationalisten en hun aanhang bekom merden zich niets om zoovele feiten en bewijzen. Dreyfus was schuld.g, hij moest het zjjn. Mercier en de anderen, die tegen hem getuigden, steun pilaren van het leger, »de groote chefs" zooals Esterhazy zeide, moeten gespaard blijven het kwam er niet op aan recht te doen. Nu vertoont de mek-Dreyfus zich in eene andere gedaante. Er is ook in Frankrijk veel gebeurd. De nationalisten hebben terrein verloren. Daar de naam Dreyfus op hen de uitwerking heeft van een rooden lap op een stier, zijn zij opnieuw woest geworden en gillen het uit, dat Dreyfus toch de verrader is, en in dit ministerie zijn medeplichtigen heeft, dat men het leger vernietigt, enz. Maar deze beschuldigingen en dit getier hebben niet meer den invloed van vroeger. De Regeering tracht de zaak zakelijk te behandelen, als een gewone rechtzaak, zonder opgewondenheid, als gold het een gewoon beroep tot herziening van een onrechtvaardig vonnis. De militaire rechtspraak heeft afgedaan Dreyfus komt voor den Raad van revisie, gelijk hg verzooht heeft. En eerst als Frankagk hetont- eerend vonnis, dat door een daad van genade niet werd uitgewischt, heeft teruggenomen, recht en eerherstel heeft verleend aan den martelaar, dan zal het land zelf weer gewonnen hebben in de oogen van het buitenland. Omtrent het geschil tusschen Japan en Rus-* Band valt nog niets met zekerheid te zeggen. Wol heette het dat er een verdrag zou zijn tot stand gekomen, op den grondslag van wederzijdsche er kenning van belangenvoorrang in Korea en Mand- sjoerije, maar dit bericht is helaas niet bevestigd. En uit Tokio blijft het oorlogszuchtige nieuws aanhouden. Als een gewichtige reden voor Rusland om den vrede te willen handhaven tot eiken prijs, wordt opgegeven, het ook reeds door ons meêgedeelde bericht, omtrent de ernstige vrees voor verstoring van de rust in hot binnenland. Indien wezenlijk de reusachtige kolos op leemen voeten blijkt te staan, dan is het begrijpelijk hoe iedere botsing angstvallig wordt vermeden. Maar dan is het ook begrijpelijk, dat de Japan ners, van dezen toestand op de hoogte, hun krijgs- geschreeuw luider dan ooit doen hooren. Gemengde Berichten. Driewegen. Het 40-jarig bestaan der zang- vereeniging »Nut en genoegen" alhier word Vrijdag avond j.l. onder Riding van dhr. Steuvoer, directeur, in een der schoollokalen gevierd. Verscheidene zangstukken werden op zeer verdienstelijke wgze ten gehoore gebracht. Dhr. Van Ingen Schouten, arts te Hoedekenskerke, liet door zijn gramophoon een 30-tal nummers hooren. Eon en ander vorschafte een zeer gonoegelijkon avond. BorseBe. Vrijdagavond gaf ons Franfarekorps zgn eerste winterconcert in de zaal van den heer JWabeke. Eeu achttal muziek- en komediestukken werden tot onverdeeld genoegen van de bezoekers verdienstelijk uitgevoerd. Jammer voor de leden van het korps en voor belangstellender, dat de zaal niet meer bezet wasvermoedelijk tengevolge van het ongunstige, mistige weder. Hoop doet zeggen hierna beter. Heïnkestszanei. Vrijdagnamiddag j.l. werd den WelEerw. heer P. Aenstools, oud-pastoor alhier, een serenade gebracht, toen kg zijn intrek nam in zijne nieuwe woning, door het muziekgezelschap »Eu- terpe," waarop een flink onthaal volgde. AanvaringVrijdagmorgen had een ernstig ongeluk plaats bij de Hembrug, De boot Bunze II vertrok van daar naar Rotterdam en kwam in aan varing met een Urker botter, met het gevolg, dat de schipper door den schok zulk een hevigen slag met de stuurpen kreeg, dat hij over boord viel en verdronk. De botter is midscheeps aangevaren, doch drijvende gebleven. In de week van 26 November3 December zgn uit Ierseke verzonden 640,000 leverbare oosters tegen de volgende prijzen: Ie soort (70—75 k.g.) fr. 65—75, 2e soort (50—55 k.g.) fr. 30—40, 3e soort (40—45 k.g.) fr. 15—20. Visscherij. Nog altijd blijft de groote toevoer van Engelsche oesl©;s in Duitschland on vooral België aanhouden, terwijl aan de Zeeuwsche oesters een zeer bescheiden plaatsje wordt toegewezen. Wat kan toch wel de oorzaak zijn van deze be voorrechting vaa de Engelsche oester Allermeest moet deze gezocht wordeu in de sterk verlaagde noteeringen. De vroeger zoo geroemde Wbitstable oesters, welke steeds als het puikje der Engelsche oesters werden beschouwd en dan ook veel gezocht en als vanzelf hoog in prijs waren, worden nu aan geboden tegen lageren prijs dan Zeeuwsche. Gevolg is, dat o. a. in België de Engelsche oester de plaats van z. g.- eerste soort inneemt. Een andere oorzaak te vinden voor het verdrin gen der Zeeuwsche oester is vrijwel onmogelijk. Wanneer de vrees voor de verleden zooveel bespro ken vergiftigde oesters in het spel ware, dan zou toch allereerst de Engelsche oester geschuwd moe ten worden, deze toch was verleden jaar bewezen geïnfecteerd te zgn. Men zal zich nog wel de zwelgpartijen herinneren, waarvan de veel besproken ziektegevallen het gevolg zgn geweest. Of deze nu juist door oester-eten veroorzaakt zijn, is nog niet bewezen, doch wel beeft men getracht de Zeeuwsche oesters daarmede verdacht te maken. Als schitte rende overwinning op alle mogelijke verdachtma king mag o. i. dienon het grondig onderzoek door het bestuur der visscherijen op do Schelde en Zeeuwsche stroomen iugesteld, waarvan de uitgifte der bekende certificaten het gevolg is geweest. Daar door toch is bewezen voor de zooveelste maal, dat de Zeeuwsche oesters verre boven de oesters van de Engelsche banken staan en toch worden de laatste geprefereerd. Men behoeft nu juist geen bekende in de oester-industrie te zijn om te begrgpen, dat alleen de prijsnoteeringen de oorzaak zijn van de malaise in oesterverzending in Zeeland. Höt valt niet te ontkennen, dat het verbruik veel afgenomen is, doch niet in die mate als de vraag naar Zeeuwsche oesters. Wellicht brengt de maand De cember en vooral tusscbon Kerstmis en Nieuwjaar wat leven in de oesterwereldkomt er geen ver andering, dan ziet hst er voor de pacbtbetaling op 1 Maart a.s. maar slecht uit. Hot frissche winterweder der laatste dagen is van goeden invloed op do verzending, voorzeker beter dan het gure natte weer van eenige dagen geleden. Doch hei is een stroobalmpje misschien, waaraan de belanghebbenden zich vasthouden. Over 't alge meen klaagt mon en niet zonder reden. (Iers. en Thoolsche Ct.) Oplichting. Naar men verneemt, zgn dezer dagen te 's Gravenhage gearresteerd de bekende zaakwaarnemers Stevens en Burghout. Deze aanhou ding moet in verband staan mot een oplichting, welke ten nadeele van een dame gepleegd zou zijn voor een bedrag van ongeveer f 4000. Verbrand. Toen zich Donderdag te Helmond zekere vrouw H. boven een warme stoof had nedergezet en in slaap viel, geraakten hare klee deren in vlam, met het ongelukkig gevolg, dat zij den volgenden morgen aan de bekomen brandwon- .den overleed.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2