144, Zaterdag 5 December, 90su' jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Gemeenteraad van Goes, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 5,25» Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en- doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. op Donderdag 3 Doe. 1903, das avonds 8 uren. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig dhr. Pilaarmot kennisgeving. X. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten Goedkeuring ruiling van grond met gebrs. Ha- rinck; van openbaren verkoop van boomen van B. en W. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Verzoek van dhr. M. H. Harinck om ontheffing van erfpacht van grond aan de haven. II. Benoeming onderwijzeres bij hot lager on derwijs. Het aantal sollicitanten bedraagt 10. De door B. en W. en de onderwijsautoriteiten opgemaakte voordracht bestaat uit de dames no. 1. P. Muel- man te Goes, no. 2. J. O. van Nieuwenhuijze te Waarde, no. 3. D. A. Coomans te Coljjnsplaat. Benoemd wordt met algemeene stemmen mej. P. Muelman. III. Verzoek van dhr. F. J. Boone om eene ruiling van grond aan te gaan, nl. om e9n gedeelte van perceel sectie D no. 1015, ter- grootte van 1 5 c.A., aan de gemeente af te staan ter ver breeding van de geraeentegang, tegen een gedeelte van perceel sectie D no. 2102, zjjnde een gedeelte van de gang van school B, ter vergrooting van zijn keuken. In aansluiting met de adviezen van den heer districts-schoolopziener en de fioanc. commissie, adviseeren B. en W. tot do ruiling te besluiten, ouder bepaling, dat al de werkzaamheden volgens aanwijzing door of op kosten van dhr. Boone uit gevoerd zullen worden en verder, dat de gang van school B overal minstens eene breedte heeft van 2 meter en de gemeentegang eene breedte krijgt van minstens 1.40 meter. Dhr Dekker vraagt of het wel billijk is, dat dhr. Boone ook de poort moet betalen De ge meente komt in betere conditie. Spr. meent ook, dat dhr. B. niet heeft begrepen, dat hij ook de poort moet betalen. De Voorzitter zegt, dat de heer Boone in het adres zelf heeft te kennen gegeven alle kosten te zullen dragen. Dhr. Dekker zegt, dat een raensch wel eens iets anders schrijft dan hij bedoelt. Dhr. Hamer zegt, dat dhr. B. dood gelukkig is, als hij toestemming verkrijgtjarenlang heeft hij die vraag gedaan en is het hem geweigerd. Hij zal gaarne alles doen wat nu wordt opgelegd. De een of ander zal hem nu echter wijzer hebben gemaakt. Spr. gelooft niet, dat er termen zijn om van het voorstel af te wijken. Dhr. Ramondt meent, dat dhr. Boone mans ge noeg is om voor zich zelf op te komen. Hij kan zich wenden tot den Raad, maar moet niet naar éen van de leoen van den Raad gaan, om dezen te Terzoeken eens een balletje op te werpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IV. Verzoek van de vereeniging »IJsvermaak" alhier om jaarlijks, van 15 Nov. tot 15 Maart, het gebruik te hebben van de Westvest. Met gunstig advies van de financ. commissie adviseeren B. en W. het verzoek toe te staan tegen eene jaarlijksche retributie van f 1, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden wat betreft veiligheid en orde. Door betaling van eene geriDge retributie krijgt de vereeniging de bevoegdheid on willigen van de baan te voeren. Dhr. Kakebeike zegt, dat dhr. Pilaar hem op merkzaam heeft gemaakt op een paar wettelijke bezwaren, die de laatste tegen het voorstel had. Spr. wil deze aan B. en W. overbrengen ze zijn lo. dat de gemeente niet bevoegd is een overeen komst aan te gaan met eene vereeniging, die niet koninklijk is goedgekeurd2o. dat, indien dit voorstel werd aangenomen er publiek terrein aan d#n publieken dienst zou worden onttrokken. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten al driejaar lang hebben goedgekeurd, dat de Vest werd afge staan ze hebben toen geen bezwaar gemaakt. Boven dien is de Vest niet publiekrechtelijk verklaard zij wordt ook verpacht en er wordt riet in gesneden. Dhr. Kakebeeke merkt op, dat de vereeniging >IJsvermaak" vorige jaren de Vest om niet kreeg thans zal zij retributie geren en ontstaat er ver plichting. De Voorzitter zegt, dat dit zijn oorzaak vindt in de noodzakelijkheid om kwaadwilligen te kunnen weren. Dit is noodzakelijk gebleken bij de jongste jjsfeesten. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. V. Verzoek van dhr. H. Nieveen om verhooging der subsidie voor de stoomtram BorseleGoes Wolfaartsdjjkscheveer, met advies van de leden van Handelsbelangen" alhier, luidende als volgt: De ondergeteekeuden, allen lid van de vereeniging ^Handelsbelangen" alhier, nemen beleefd de vrij heid zich tot uwe vergadering te wanden, speciaal mot het oog op de concessie-aanvraag Tram Borsele GoesWolfaartsdijk. Als neringdoenden in deze gemeente vermeenen zij er degelijk belang bij to hebben, dat dio lijn tot sfitomo en dat bespoediging in deze zaak ze*.. 0 -bt is. U>ve veigaderiog heeft bjj de primitieve behan deling dr subsidie-aanvrage door den concess. ook als ha* -den uitgesprokon, dat dat middel van vervoer vorVrv Goes een niet te waardeeren gemak en voordeèT zöu opleveren en daarom den aanvrager een jaarl. subsidie van f350 toegezegd. Herianeren wij ons echter wel, dan gingen er destijds in Uwe vergadering reeds stemmen op, om dat bedrag aanmerkelijk to verhoogen, teneinde het tot stand komen der lijn beter te verzekeren, mits de richting niet langs, maar door de gemeente werd genomen. Als belanghebbenden deden wij onze vereeniging inlichtingen inwinnen bij den conces. aanvrager, en heeft met dezen een onderhoud en opneming in loeo plaats gehad, om de richting van de tram eventueel te nemen van af de Koepoort door de Wijngaardstraat, langs de Vlasmarkt, door het Waterstraatje, over de Beestenmarkt en door de Nieuwstraat, om zoo den 's-H. Hendrikskinderen- dijk te bereiken. Wel is do breedte der straten, meer bijzonder het Watorstraatje smal bevonden, doch niet als een onoverkomelijk bezwaar geacht. Volgens den ont werper is dat zeer goed uitvoerbaar. Waar n' on Uwen Raad oen verzoek is gericht, om de toegezegde subsidie te verhoogen, vermeenen onderget. belanghebbenden Uwe vergadering wel te mogen kenbaar maken, dat zij (en vele medebur gers) sympathiseeren met Uw besluit tot toekenning van subsidie maar tevens den wensch er aan ver binden, dat uwe vergadering verder ga en de sub sidie verhooge tot f700. Daardoor toch draagt U mede bij om het tot stand komen te verzekeren. Zij geven daarbij hunnen wensch te kennen, dat bij event, toekenning eener verhoogde subsidie de voorwaarde er aan verbonden worde, dat de concessie zich verbindt de route te nemen voorzoover deze gemeente betreft, als boven omschreven. Dat de belangen dor ingezetenen daardoor ten zeerste zouden behartigd worden, zij twijfelen er niet aan, of u zal daarvan overtuigd zijn. 't Welk doende, enz. B. en W. geven te kennen dat zij geene termen kunnen vinden om terug te komen op het advies indertijd uitgebracht, dat f350 B. en W. in verband met het belang dat de gemeente bjj de tram heeft, voldoende voorkomt. De financieele commissie, die eerst adviseerde het verzoek van adressant in te willigen, onder voor waarde, dat de tramlijn door de stad gelegd worde, deelt in een nader schrijven mede, dat zij, door nadere besprekingen van een der leden d6r finan- cieeele commissie met een der heeren ontwerpers, wenscht de eerst door haar gestelde voorwaarde öm de tram door de stad te doen gaan te doen vervallen. Overigens adviseert de commissie, over eenkomstig het verzoek de subsidie te bepalen op f700. De Voorzitter brengt in herinnering, dat den 23 Jan. j.l. de Raad met algemeene stemmen het subsidie heeft vastgesteld eene vaste som van f350. Dit geschiedde ook op voorstel der Fin. Com. Het is ook vooral op die gronden, dat B. en W. geen termen hebben gevonden eene verhooging voor te stellen. Verder deelt de Voorzitter nog mee dat bij dezen middag nog een schrijven heeft ontvan gen van dhr. Nieveeneen schrijven dat, als zijnde niet officieel, eenvoudig voor kennisgeving wordt aangenomen. [In dit schrijven zegt dhr. Nieveen o. a. dat hij zich gaarne verbinden wil, wanneer bij de hoogere autoriteiten geenerlei bezwaren wor den in den weg gelegd, tegen eene verlegging van de richting naar en door de stad, zjjno beste po gingen daartoe te zullen aanwenden. Verslagg.] Dhr. Ochtman, sprekend namens de Fin. Comm., zegt, dat het hem genoegen doet te kunnen consta- teeres, dat allen ten zeerste overtuigd zijn van het groote belang van een tram. Wanneer men Goes door alle middelen van verkeer kan, verbinden'mot de omliggende dorpen,bevordert men het verkeer, en een groot verkeer bevordert de zaken. Spr. zou zelfs meer trammen wenschen. Vroeger achtte men met algemeene stemmen f350 genoeg, ja waarom Omdat geen ander cijfer genoemd werd. Maar met dit tweede cijfer is de zaak in eene andere phase gekomen. Toch heeft spr. vroeger ook gezegd dat hij f350 vrij paver vond. Met alle respect voor de capaciteiten van B. en W. acht hij dit college toch niet in staat, de belangen, die Goes bij deze zaak heeft, onder cijfeis te brengen. Maar op den voorgrond staat, dat de tram er moet komen. Het Gemeentebestuur moet alle middelen aanwenden om die te krijgen; om een verschil van f 350 zou hij de zaak niet gaarne zien valleD. Ben tweede quaesti» is, of de tram om of door de stad zal loopen. Liefst zag spr. haar door de stad het blijkt ook dat de consessionarissen daarvan niet afkeerig zjjn. Dat komt, omdat hun belang dat meebrengt. Natuurlijk, hoe gemakkelijker men het het publiek maakt, des te meer zal van de tram gebruik worden gemaakt. Maar de vraag van om of door de stad, moet de zaak niet in gevaar brengen. Wij behoeven het ons over die quaeslie ook niet moeilijk te maken als de zaak tot stand komt, komt de tram van zelf door de stad. Bezwaren acht spr. daar ook niet aan verbonden hij is zoo dikwijls in andere steden geweest en daar rjjdt de tram ook door de straten wel zijn door voorzorgsmaat regelen genomen, maar de straten zijn daar ook nog nauwer. Spr. wil echter het plan niet in gevaar brengen, door voor waardon aan de subidie te ver binden. Resumeerende komt hij tot de conclusie, dat de Fin. Comm. dus het voorstel van B. en W. niet kan steunen, maar wenscht de f 700, die ge vraagd zijn toe te staan. Dhr. Donner wenscht na het warm pleidooi, dat dhr. Ochtman gevoerd heeft, liet veel te zeggen, maar wil toch even zijn bezwaar indienen, dat hij heeft tegen het passeeren van de tram van scholen en kerken. Het gefcel kan, tijdens het houden van godsdienstoefeningen, zeer hinderljjk zijn. Hij zou er wel voor zijn, f 700 aan de tram te geven, omdat hij gelooft, dat een tram een groot voordeel zal opleveren voor do neringdoenden en ook zal er eene betere verbinding met Noord- en Zuid-Baveland tot stand komen, zoodat vele dorps bewoners niet meer naar Walcheren zullen trekken. Spr. heeft echter een paar vragen Is er ook een termijn voor de subsidie bepaald Zou er aan de subsidie niet kunnen worden verbonden de voor waarde dat do tram moet worden gelegd aan de overzijde der scholen, in straten waar scholen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de subsidie zal worden verleend voor 15 jaren. De quaestie van de tram om of door de stad maakt thans thans geen punt van bespreking uit. Dhr. Duvekot gelooft ook dat de stad belang zal hebben bij een tram. Of dat belang iets grooter of kleiner is, is ineens niet op te lossen. Maar spr. is van meening dat f350 voldoende is. Br wordt telkens gezegd, dat het de neringdoenden zijn, die er belang bij hebben maar de gemeente moet voorzichtig zijn met golden uit te geven voor een gedeelte van de bevolking. Daarenboven is de con cessionaris vroeger al vrijgesteld van f8000 voor bestrating en nu zal hij weer f350 meer krijgen. Mr. de Witt Hamer is bet volkomen eens met dhr. Duvekotdat de Raad in hooge mate inconse quent zou zijn, met f700 toe te staan. Oorspron kelijk is f700 gevraagd; ampel en breed is toen de zaak besproken en de leden van den Raad hebben toen met algemeene stemmen besloten f350 te geven. Nu is gebleken, dat bij Ged. Staten bezwaar bestaat en dat, indien de gemeenten en polders niet een bepaald bedrag geven, de prov. subsidie niet zal worden voorgesteld. En plotseling is daardoor het belang dat Goes bij de tram heeft met f350 gestegen Hij heeft noch van dhr. Ochtman, noch van dhr. Donner gehoord, waarom het belang grooter is geworden. Dhr. Ochtman vindt dat heel eenvoudig. De tram komt er niet zonder krachtige Provinciale- en Rijkssubsidie. Wanneer een dier lichamen dus een voorwaarde aan die subsidie verbindt, dan moet men zien over de bezwaren heen te komen door in den zak te tasten. En als die colleges die voor waarde stellen, dan vindt bij het heel duidelijk dat de concessionarissen op hun verzoek terugkomeir. Laten wij hier verder over het bedrag van het belang niet spreken, dat leidt tot niets. Werd het hem persoonlijk gevraagd, dan zou spr. zeggen dat dat belang wel f 2000 waard was. Dhr. Dekker zegt, nog niet tot de gelukkigen te behooren, wie de zaak goheel helder is. De zaken raken door elkaar. Hij heeft nooit de rechte op heldering gekregen, waarom of de Ged. Staten niet met f 350 tevreden waren. Hij meende, dat de Staten het groote nut van trams inzagen. De con cessionarissen hadden eerst moeten vragen of de Staten met f 350 tevreden zouden zijn. Dat had in de najaarfizitting kunnen blijken. Was er dan in afwijzenden zin beslist, dan hadden concessionarissen met meer recht bij den Raad kunnen komeD. Indien f 700 werd gegoven voor een tram door de stad, zou spr. er voor zijn. De tram door de stad is voordeelig. Als zjj buiten de stad blijft, blijven de reizigers, die een half uurtje moeten wachten, bjj het stationrijdt de tram door de stad dan komen ze in de stad en de winkels profiteeren daarvan. Dhr. V. d. Leeuw was eerst voornemens eene motie in t8 dienen om de voorwaarde van het rjj- den door de stad aan de subsidie te verbinden thans zal bij dit niet meer doen, maar stemmen voor de f 700. Spr. wil alles doen om de tram maar te krijgen. Dhr. V. d. Bout zegt, dat de Fin. com. van het eerste oogenblik af vóór het plan door de stad is geweest. Toen hebben de deskundigen gezegd, dat het niet kon, en daar heeft men zich bij neerge legd. Onlangs hebben die deskundigen ons weer willen wijs maken, dat de tram niet door de Wjjn- gaardstraat kon, maar vraagt spr., waarom kan de Schouwensche tram dan wel door Niewerkerk, een straat van 4.80 M., terwijl de Wijngaardstraat op het nauwste punt nog 5.70 M. is Spr. gelooft ook, dat men het best doet de f700 zonder voor waarden te geven, maar bjj zou het toch goedvinden indien de Raad uitmaakte of hij het wenscheljjk vindt, dat de tram door de stad zal rijden. Ook acht bij f700 niet te veel. Als men 20 jaren als termijn had genomen, zooals andere trams, had de som natuurlijk kleiner kunnen zijn. Daarbij moet men ook bedenken, dat aan die som ten goede komt de f 50 die thaDS wordt gegeven aan de om nibus op Wolfertsdijksebe veer. Dhr. Temperman zegt, dat er een tijd is geweest, dat de Raad leed aan tramvrees. Toen spreker het eerst het plan opperde om de tram over den Singel te doen rijden, stond hij alleen. Hjj zou ook gaarne zien, dit de f 700 werden gegeven of do richting door de stad nog een bezwaar is, is door ons direct niet uit te maken. De Wijngaardstraat is te nauw, ah het rijtuig- verkeer er niet wordt gestremd. Spr. ontraadt ten zeerste eene voorwaarde aan bet subsidie te ver binden, aangezien dit de subsidies van Provincie en Rjjk in gevaar zou brengen. Dhr. Dekker meent, dat men nu te kiezen of te deelen heeft. Als men f700 geeft zonder voorwaarde, dan is de kaDS om ooit de tram door de stad te krijgen, verkeken. Want spr. zal het maar ronduit zeggen, hjj heeft geen vertrouwen in concessiona rissen. In den door dezen geschreven brief staat niet, dat zjj op zich nemen de tram door de stad te leggen. Dat is genoeg voor spr. om, op gevaar af van door de Pers krenterig te worden genoemd, tegen de f 700 te stemmen. Mr. De Witt Hamer brengt nog even in het midden, dat hem van zeer officieuse zijde is ver zekerd, dat als er voorwaarden aan do subsidie worden verbonden, het Rjjk geen subsidie z«m geven. Dhr. Ochtman zegt, dat zjj die bet wel m°enen met de tram, geen voorwaarde aan do subsidie moeten verbinden. Hjj meent dat het voors'ei der Fin. Com., als zjjnde van de verste strekking het eerst in stemming moet komen. Dit Voorstel in stemming gebracht, wordt aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen de h.h. RamondtDuvekotHamer en Dekker. Daarna stelt dhr. V. d. Bout eene motie voor, dat de Raad uitspreke de wenschelijkheid, dat de tram door de stad worde gelegd. Dhr. Ramondt zegt, dat als men de wenschelijk heid van iets wil uitspreken, men overtuigd moet zjjn van de mogelijkheid. Gesteld dat de conces sionaris ons eens aan ons woord hield, en de Beestenmarkt vroeg, dan zou men zedeljjk verplicht zijn die voor de tram af te staan. Dhr. Ochtman zegt, dat de zedelijkheid ophoudt, als de mogelijkheid niet bestaat. Dhr. Ramondt wenscht de motie van dhr. v. d. Bout te amendeeren en er tusschen te voegen »mits de uitvoerbaarheid bljjke." De motie-n. d. Bout, aldus geamendeerd, wordt aangenomen met 10 stemmen voor, 1 stem tegen en óón in blanco. Tegen dhr. Duvekot; blanco dhr. Hamer. VI. Verzoek van de heeren A. S. J. Dekker en W. F. van Riet Jr. om een brug te mogen leggen voor uitgang van perceel sectie A no. 374 naar den 's-Heer Hendrikskinderendjjk. Met gunstig advies van de Financieele Commissie adviseeren B. en W. het verzoek in te willigen, tegen eene jaarljjksche retributie van f2 voor het hebben der brug en van f3 voor de vermindering van pachtwaarde van het gedeelte van den dijk samen dus f5 en verder onder de volgende voor waarden dat de uitweg worde gemaakt door een stevige brug, breed 2 M., aan weerszijden voorzien van tehoorljjke leuningen dat van de brug naar de kruin vau den 's-IIeer Hendrikskinderendjjk worde gemankt een pad, even eens 2 M. breed en aan weerszijden voorzien van eene z. g. rustieke leuniDg, als bij het dammetje»

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1