1903. Is'". 143. Donderdag 3 December. 90s" jaargang. FIUILLETO&. Van Verliezen en Vinden. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 9,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertenties) vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfdt advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjkg- en doedborichten on do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels 1,berekend. Annvragon om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. DE TRAM. Donderdag zal in onzen Gemeenteraad nogmaals de tramquaestie in behandeling komen. De concessionaris, liecft verhooging van subsidie gevraagd, iets wat alleszins begrgpolijk is. Goes, een stad van bijna zeven duizend zielen, de plaats, die het meest van alle bij een tram zal profiteeren, geeft een schamel subsidie van f350 per jaar. Is het wonder, dat de concessionaris om verhooging van dit subsidie vraagt Wat zullen straks de Provinciale Staten ant woorden, als bij hun om geld wordt aangeklopt, on ze zien, dat Goes zelf zoo weinig voor deze zaak over heeft Van ons Dagelijksch Bestuur is niette verwachten, dat het zal adviseeren tot verhooging van subsidie het acht f 350 genoeg in verband met het belang, dat do gemeente bij de tram heeft. Nu moge men dit zonderling vinden en benieuwd zijn naar de gronden, dio gewis in de a. s. Raadszitting voor dit advies zullen worden te berde gebracht, het is een feit. Er blijft nu maar te hopen, dat de Raadsleden zicb op een ander standpunt zullen plaatsen, dat zij consequenter zullen zgn dan B. en W., die in een vroeger rapport betrekkelijk dezen tramweg hebben gezegd «In den tegen woordigen tijd zal wel niemand meer betwisten, dat handel en landbouw ten zeerste gebaat zijn door betere verbindings middelen tusschen verschillende plaatsen eener land streek." En verder: «Vooral is een tram, door welke kracht ook bewogen, een der doelmatigste middelen daartoe, omdat deze langs de gewone wegen gaande en dikwijls de kom der dorpen pas- seerendeden gemakkelijksten weg tot communicatie biedt; maar ook omdat een dargelij ko tram gewoon lijk een goedkoop vervoermiddel is." Zet nu deze zinnen naast de povere drie-konderd-vijftig gulden en men zal ons moeten toegeven, dat wij hier in raadselen waudelen. De Raadsleden, die bet subsidie mochten willeo verboogen, vindeD een ruggesteun in de vereeniging Handelsbelangen". De leden dezer vereeniging, neringdoenden van Goes, dus lieden, die in de eerste plaats tot oordeelen hevoegd zijn omtrent het al of niet voordeelige van een tram, zeggen in een adres aan den Raad, dat de belangen der ingezetenen daardoor ten zeerste zouden behartigd worden", en zij herinneren den Raad er niet te onpas aan, dat deze als zijn gevoelen vroeger heeft uitgesproken, dat dat middel van vervoer voor Goes een niet te waardeer en gemak en voordeel zou opleveren. Zet nu weer naast dio belangen, die ten zeerste zouden worden behartigd en het niet te waardeeren voordeel, die aalmoes van drie honderd vijftig gulden 1 De stoffelijke voordeelen, die een communicatie middel aan do bewoners eener streek bezorgt, in den vorm van verhoogde welvaart, zijn niet terstond onder cijfers te brengen, maar zeer zeker zijn zij voor Goes een grooter offer waard dan f350. Dan maar wat bezuinigen op verlichting en bestrating als eerst de individueele welvaart, en daardoor ook de algemeene, verhoogd is, dan komen de schitterende verlichting en mooi geplaveide wegen van zelf. Er wordt in het adres van «Handelsbelangen", dat eene subsidie van f700 zou willen zien toege kend, nog verzocht aan die subsidie te verbinden Roman van Gerhard Stein. Mevrouw Driesen zag weer in het manuscript, bladerde er daarna in en wendde zich w.eer tot Heydemann «Nu, mijnheer Heydemann, hebt u er een idee van, hoe de geschiedenis zal eindigen E heeft immers bijna de helft geschreven. Hoe denkt u, dat de spitsboef, die zoo geheimzinnig een giftmoord beging, ontdekt zal worden Heydemann zag verrast voor zich. «Ik weet het niet," zei hij verlegen, «ik weet het werkelijk niet." «Welnu, anderen zullen het ook niet weten," ritp ze triomfantelijk. «Ik zal het u zeggen. De oplossing komt geheel onverwacht, geheel onver moed, juist zooals het in een criminalistische roman zijn moet. U weet toch, ik heb het verteld., dat er in de kamer van den moordenaar een geraamte is. Dat heeft zijn doel. Juist als de spitsboef, van elke verdenking vrij, naar het buitenland wil vluchten, vindt men tusschen de beenderen van een arm van het geraamte een brief." «Tusschen de armbeenderen vroeg Heydemann verbaasd. de voorwaarde, dat do tram de richting neme van de Koepoort af door de Wijngaardstraat, langs de Vlasmarkt, door het Waterstraatje, over de Beesten markt, door de Nieuwstraat naar den 's Heer Hen- drikskindorendijk. In principe zou het Dagelijksch Bestuur het daar mee eens moeten zijn, omdat het het een voordeel acht, zooals wij boven cursief hebben aangeduid, dat vien tram de kom van eene plaats passeert. Misschien acht men hier de nauwheid der stratea een beletsel, met het oog op ongelukken. Maar dan willen wij in herinnering brengen, dat eenige jaren geleden een alectrische tram door Haarlem is gelegddat deze door de Damstraat, gaat.een straat van veel minder breedte dan de Wijngaardstraat. En juist in deze Damstraat is nog nooit een ongeluk voorgekomen. Men kan immers ook de voorwaarde maken, dat binnen de stad een man de tram moet vooraf gaai. Het is mogelijk, dat er technische bezwaren be staan, om de tram door de stad te leggen, daar over kunnen we niet voldoende oordeelen maar in dat geval zouden we in overweging willen ge ven, of het niet mogelijk zou zijn de tram van de richting Borsele te brengen tot de Markt of tot het Kerkhof en dan terag langs denzelfden weg tot buiten de stad en daarna de richting nemen naar Wolfertsdijk. Want ook wij zijn van oordeel, evenals de ver eeniging «Handelsbelangen", dat de belangen der ingezetenen het meest behartigd zullen worden, als do tram het hart van Goes bereikt. En ook voor de tram zelf zal dit een voordeel zijD. GOES, 2 Dec. 1963. Met ingang van 2 Januari a. s. is tot agent van politie te 's Gravenhage benoemd P. van den Broekalhier. Met ingang van 1 Dec. 1903 is tot kommies bij 's-Kijks directe belastingen aangesteld de heer Adriaan Lous Jzgeboren te Oudelande, tijdelijk standplaats Groesbeek. Bij Kon. besluit is op non-activiteit gesteld de luitenant-kolonel F. E. H. Liebert} van het 3e regiment infanterie. De hoer Ph. M. de Ronde Bressernotaris te Heinkenszaud, heeft tegen 15 April a. p. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, om zich daarna met ter woon te Breda te vestigen. Dat dit ontslag, zooals in sommige bladen eenig-»n tijd geleden werd vermeld, om gezondheidsredenen zou zijn aangevraagd, is geheel uit de lucht ge grepen. De commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrij zen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze Provincie is gepaald op Donderdag 31 December 1903 met zons-ondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Men schrijft ons Op 1 December is te Baarland geopend een hulp kantoor der posterijen. Gedurende een reeks van jaren zijn af en toe reeds pogingen aangewend tot verkrijging van zoodanig kantoor, maar steeds faal- «Ja. De brief behelst het geheele plan van de lafhartige daad. De brief is gericht aan een mede plichtige. En deze medeplichtige heeft, toen hij zijn vriend bezocht en met hem sprak over het in den brief meegedeelde plan, in de verstrooidheid den brief tusschen de armbeenderen van het geraamte gelegd en dit geheel vergeten. De moordenaar zelf denkt in 't geheel niet, dat zijn eigen schriftelijke bekentenis in zijne kamer ligt. Zoo wordt de daad dan ontdekt en beide moordenaars worden gevangen genomen." Edith had een oogenblik opgezieD, ze wierp een droevigen blik op hare zuster en zuchtte licht. Heydemann boog zich diep over zijn bord en zweeg. »Nu", vroeg mevr. de doctor, «vindt u deze ontknooping niet interessant en origineel «Hra, ja zeer, zeer," bromde hij. De geheele geschiedenis kwam hem ongerijmd voor en de ont knooping, waarop zij zoo trotsch was, vond hij louter onziD. Maar de beleefdheid verbood hier critiek uit te oefenen. Het dienstmeisje bracht het volgende gerecht en een tijdlang wijdde men zich weer geheel aan het eten, waarbij mevrouw doctor Drieeen verder las in het naast haar bord liggend manuscript. Edith scheen in 't geheel geen belang te stellen in deze zaak. Ze was alleen maar lichamelijk aan wezig. Ze zweeg voortdurend en haar geest scheen bjj geheel andere zaken te zijn. Langzamerhand was men aan het dessert gekomen. den die alle, tot dezer dagen de aanvrage van uit de gemeente gedaan, gehoor vond bij autoriteiten. Zeker een gewichtige en gelukkige beslissing voor deze gemeente. Tot brievengaarder is benoemd do heer A. J. A. Hoogvliettot postbode op Ovezande de beer M. Haasdonkterwijl met de buitenbéstelling de heer G. Haasdonk is belast. De laatsten zijn beiden zonen van den heer M. Haasdonk Sr., die ge durende een lange reeks van jaren den bodoloop BaarlandOudelandeOvezande heeft waargenomen met loffelijken ijver en nu een welverdiende rust kan genieten. Allen zullen bem zeker die rust nog vele jaren van harte gunnen. De kantooruren aan het nieuwe hulppostkantoor zijn vastgesteld op 7.409.40 des voormiddags en 12.402.40 en 7.308.30 des namiddags, op Zon en feestdagon va a 7.308.30, alJes spoorfcijd. De tijd zal moeten leeren of de tijd 12 402.40 wel gelukkig gekozen is, daar de postbode op Ove zande nn juist vertrekt als het kantoor geopend wordt, zoodat op den dag het kantoor niet geopend is tusschen aankomst en vertrek van den postbode, dat is juist in dén tijd, waarop alle menschen in een landbouwdorp van hun werk thuis zijn. Gisteren is jhr. rnr. van Swinderendie eer gisteren door H. M. de Koningin beëedigd is, als vice-president van den Raad van State geïnstalleerd. Hij zelf hield eene korte toespraak, die beantwoord word door staatsraad Heydenrijckdie tijdelijk het voorzitterschap waarneemt. Verscheidene personen, die zich ditjaar onder wierpen aan het vergelijkende examen voor kommies bij 's Rjjks directe belastingen en accijnzen, en als niet geslaagd hunne stukken terug ontvingen, kregen nu van de betrokken inspecteurs bericht ten spoedigste hunne stukken weer in te zenden. Zij kwamen voor plaatsing in aanmerking. Het ging bijzonder vlug in zijn werk, want na een paar dagen volgde reeds de aanstelling, met den last binnen enkele dagen present te zijn op de stand plaats bijna allen óp de grenzen. Ongeveer 50 personen kregen deze onverwachte benoeming. Men wil, dat deze plotselinge vermeerdering het gevolg is van het geducht toenemen van den smokkelhandel. De hoofd-commissie tot het brengen van een bijzondere huid© aan H, M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid, dat bet in Januari a. 25 jaren geleden zal zijn, dat H. M. als Koningin der Neder landen haar intocht deed hier te lande, bestaat uit de volgende heeren jhr. Van der Wijck, oud>Gouv.- generaal van Ned.-Indië, voorzitterbaron Van Harinxma tlioe Slooten, burgemeester van 's-Graven- hage luit.-generaal A. Kool', mr. Patijn, Commis- Siris der Koningiö in Zuid-Holland jhr. De Ranitz, intendant van het Huis van H. M. de Koningin- Moeder; jhr. Röel, gep. vice-admiraaljhr. mr. J. As de Jongesecretaris-penningmeester, allen vormende het uitvoerend comité. De hoofd-commissie is overtuigd, dat do meest welkome hulde, welke het Nederlandsche volk bij deze gelegenheid aan de Koningin-Moeder zou kunnen aanbiedeD, het bijeenbrengen van een flinke bijdrage voor Haar stichting «Oranje Nassau's oord" zou zijn. Welk bedrag aan het «Emmafonds" tot tegemoetkoming in de verplergkosten en welk bo- dtag aan de stichting zelve zou ten deel vallen, Mevrouw doctor Driesen had het manuscript ten einde gelezen en keek nadenkend voor zich. Plotseling maakte ze eene boweging, als iemand die op eene goede gedachte gekomen is. «Wij zullen nu verder over uwe zaak spreken, mijnheer Heydemann", zei ze. «Van de politie heeft, u dus geen bericht gekregen. U weet ook niet, of er iemand voor uwe zaak in voorloopige hechtenis is genomen «Neen." «Er is nog niets gedaan, de politie wacht. Dat is altijd zoo. Nu goed, we zullen wel ontdekkingen doen. Heeft u er geen idee van, wie de dief geweest kan. zijn «Eigenlijk niet", zei Heydemann nadenkend. «Drie menschen kunnen geweten hebben, dat ik veel geld had en wel Kriiger, zijn meisje, dat zich achter het buffet bevond, en de waard. Men kan dus hoogstens aannemen, dat het een van deze drie personen geweest is. Maar «Ja, u heeft gelijk met uw «maar", mijnbeer Heydemann", antwoordde mevr. de doctor. «Het is heel onwaarsehijnlijk, een van deze drie personen kan het niet gedaan hebben. Ik heb veel over uwe zaak nagedacht en beb vele bijzonderheden weten op te doen. De waard van «De Roode Leeuw" is c.een eerlijk man en daarbij rijk. Hij heeft uw geld niet noodig, hij heeft zelf genoeg. Zijne doch ter dat zij het gedaan zou hebben, is onzin. En de jonge man, Kriiger, neen, zoo dom is deze zou ter beslissing van H. M. worden gelaten. Teneinde hiervoor de gelden bijeen te brengen, wordt aanbevolen in iedere gemeente een plaat selijke commissie to organiseeren, die de middelen zal beramen om het beoogde doel te bereiken. Aan die plaats dijke commissie wordt geheel over gelaten om te beslissen omtrent de wijze, waarop gelden zullen worden bijeengebracht, hetzij door inzameling van giften, hetzij door uitvoeringen van verschillenden aard met geldelijke opbrengsten, hetzij langs andere wegen. Behoudens viering van den algemeenen herdenk- dag op den 22en Januari a. s. door te vlaggen als anderszins, wordt ook aan de plaatselijke com missie overgelaten, om het tijdstip te bepalen, waarop de te beramen middelen zullen worden uitgevoerd, mits vóór 1 Mei 1904. Men schrijft ons Ten behoeve der Staats-commissie bedoeld bij K. B. van 1 Juli 190J no. 40, hebben de gemeen tebesturen een aantal staten intevullen die betrek king hebben op de gomeentefinancien over de jaren 18961904. Behalve onderdeelen zijn minstens 110 hoofdvragen te beantwoorden, waarvan echter niet alle van toepassing zijn op plattelandsgemeenten. Daar eenige posten van ontvang en uitgaaf zijn te deelen door het cijfer der bevolking of school- leerlingen van elk jaar, worden de hoofdregels van de rekenkunst door de bewerkers der antwoorden weer eens kosteloos beoefond. De minister van financiën brengt in de Staatsct. ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang, op nader te bepalen plaats en tijd, een vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van kommies der vierde klasse der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, op eene boloo- niüg van f 480 'sjaars, voor 100 plaatsen, welke in 1904 of later mochten openvallen. (Voor de bij zonderheden zie men de Staatsct. no. 281). Het bestuur der Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken- en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat het zich volkomen vereenigt met de strekking van het adres der Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw, om door wijziging van art. 23 der wet op het notariaat ook vrouwen als getuigen bij no- tarieele akten toe te laten. Door den directeur-generaal dor posterijen eD telegrafie zijn aan de directeuren der post- en telegraafkantoren voorschriften gegeven omtrent het verstrekken van ververschiDgen aan het per soneel bij het Sint-Nicolaasfoest en de jaarswisseling. Tot nu toe bestond daarin geen vaste regel. Bepaald is nu, dat, op deze vóór de post zoo drukke dagen, aan het personeel, dat tegen het middag- of avondmaal of in den vroegen morgen, in het belang van den dienst, op het kantoor moet blijven, goede versterkende spijzen en dranken (melk, koffie, thee) kunnen worden verstrekt. SS. fflicofiaasfeeat voos* onvermogende kinderen. 't Was een feestelijke avond, Maandag in de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. Glundere gezichtjes, vol opgewektheid op het tooneel, en in niet, want bij eenig nadenken kon bij begrijpen, dat bij de eefste zou zijn, die verdacht werd. Doze 3 personen staan dus buiten alle verdenking. Maar iemand moet het toch gedaan hebben. Deze moet opgezocht worden, zonder met een dezer drie re kening te houden. Men moet dus een onbekende zoeken, d. w. z. iemand, die u onbekend is, maar die u kent. Nn, dan ik ben zeker, dat ik deze onbekende gevonden heb." Heydemann maakto eene beweging van blijde verrassing. Edith echter, die tot nu toe al hare aandacht op baar bord gevestigd scheen te hebben, keek op en wierp zijdelings een verwijtenden blik op hare zuster. De laatste scheen eerst verheugd over de blijde en gespannen uitdrukking op Heydemann's gezicht. Daarop ging ze verder «Heeft u geduronde nw oponthoud in «De Roode Leeuw" een meisje met zwart krullend baar en blanwe oogen gezien «Neen," zeide Heydemann verwonderd. «Dit meisje is meestal in de keuken bezig," vertelde ze verder, «helpt echter ook mee bij de opruiming enz. der kamers. Ze ziet er dom uit, maar wanneer men haar beter aanziet, bemerkt meü, dat het slechts een masker is. 't Is een geraffineerd schepsel. En er valt niet aan te twjjfelen zij is de dievegge 1" HV ordt va volgd.J

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1