142. Dinsdag 1 December. 90s"" jaargan] Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. FSUILLITOM Van Verliezen en Vinden. G0ESC1 Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, ■uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lfS50 Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» vóqi* 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER G E ÏV3 E £4 T E QOES op DONDERDAG 3 DECEMBER 1903, des avonds te 3 uren. Goes, 28 November 1903. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzeres bij het lager onderwijs. 3. Verzoek F. J. Boone om eene ruiling van grond aan to gaan. 4. Verzoek vereeniging Ijsvermaak om de vesten te mogen gebruiken. 5. Adres H, Nieveen om verhooging van subsidie voor d8 tram Borssela—GoesWolfaartsdijk. 6. Verzoek W, F. van Riet en A. S. J. Dekker om uitweg te mogen hebben van perceel A 374 naar den 's-Heer Hendrikskinderendijk. 7. Wijziging verordeningen Hoofdelijken Omslag. 8. Wijziging heffing retributie voor Sas en Haven. 9. Wijziging besluit uitgifte van grond in erfpacht aan A. Jacobs. 10. Woningverordening. 11. Wijziging begrooting der gemeente voor 1904. 12. Wijziging begrooting der gemeente voor 1903 met af- en overschrijvingen. 13. Wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1903. 14. Afschrijvingen plaatselijke belastingen. 15. 2e suppl. kohier Hondenbelasting. Groots verschillen tusschen de drankwet van heden en die, welke de Kamer zal hebben te behandelen. Na de beschouwingen, die in ons blad gegeven zijn over de stelsels, die bij de wijziging van de drankwet in toepassing zullen gebracht worden, zullen wij eenige artikels behandelen van het wets ontwerp. Men heeft ous gevraagd naar de verschillen tusschen de bestaande wet en de ontworpen wet men heeft ons gevraagd, wat zal de toekomst ons baren, als de wet iu den geest van dit ministerie gewijzigd wordtmen heeft ons verzocht praktisch te zijn en niet over stelsels te spreken. Welnu, wij zullen trachten aan het verzoek van herbergiers, tappers en slijters te voldoen en van allen, die er geen been in zien, hetzij op geregelde tijden, hetzij nu en dan een lokaal met vergunning te bezoeken. Wij zouden heel kort kunnen zijn door belangstel lenden te verwijzen naar de uitgave van Stenfert Kroese en Van der ZandeDe nieuwe Drankwet zooals deze luidt na de daarin door de Regeering voorgestelde wijzigingen, welke in het boekje tus schen haakjes gedrukt zijn. Dit boekje kost maar één dubbeltje, dus valt binnen ieders bereik. Maar de meeste menschen houden niet veel van wetten- lezen, nog minder van vergelijkingen maken tus schen eene oude en eone nieuwe wetderhalve voldoen wij aan veler verzoek. In artikel 1 wordt het minimum verhoogd, waar beneden de verkoop van sterken drank niet mag geschieden dan bij eene vergunning. Dit getal is thans twee liters en zal op tien gebracht wor- Roman van Gerhard Stein. Drie dagen verliepen. Den vierden dag stond Heydemann voor de deur van mevr. doctor Friederike Driesen's woning. Hij had een klein pakje in de hand eD drukte zacht op de electrische bel, zoo zacht, dat in de woning slechts een kort, zwak klingelen werd gehoord. Eerst na een geruimen tijd werd hem open ge daan. Een jong, blond meisje stak het hoofd om de deur, zag den vreemden man met hare blauwe oogen zoo strak aan, als ware er een geest uit een vreemde wereld neergedaald. Plotseling scheen ze echter op eene gedachte te komen, haar blond hoofd verdween, de deur viel krakend toe, en Heydemann stond geheel verbluft en wachtte verder. Na eene minuut werd er echter weer open ge daan. Het blonde hoofd werd weer zichtbaar en nu vroeg het meisje den. Door deze verhooging moeten de slgters een vergunning aanvragen en staan zij dus voortaan ODder controle. Zij mogen drank verkoopen in ge sloten, van metalen doppen voorziene flesschen, kannen of kruik«n van minstens een halven Mier Zij betalen de helft van het vergunningsrecht van dat voor gewone herbergen en hunne verkoop lokalen zijn vrij van de beperkende bepalingen, die wij later zullen bespreken. Ook logementen zullen vergunning noodig hebben. De verkoopers van ster ken drank in logementen en soeieteiten moeten voortaan vergunning vragen aan Gedeputeerde Sta ten. Om den geheimen verkoop van sterken drank tegen te gaan, wordt er bepaald, dat bierhuizen veidof van burgemeester en wethouders behoeven voor den verkoop van gegiste of alcoholvrije dran ken. Wordt dit artikel aangenomen (art. 15) dan is er een groot onrecht do wereld uit. Verlof staat in deze wet gelijk met vergunning. De bierhuis houders moeten voortaan evengoed dat recht be talen als zij, die sterken drank verkoopen. Geene vergunning wordt verleend voor lokalen, waarin openbare verkoopingen worden gehouden deze bepaling zal vooral te plattenlande tot groote moeilijkheden aanleiding geven, tenzij de notarissen öf gemeentelokalen voor verkoopingen van de ge meentebesturen kunnen huren öf zelf groote lokalen laten bouwen. De meeste verpachtingen en ver- koopiügen zullen voortaan alleen in de steden gebeuren. Geene geringe schade voor de dorps herbergen voor èouewlokalen wordt ook geene ver gunning meer gegeven, evenmin voor niet aan den openbaren weg gelegen lokalenook moeten alle herbergen en bierhuizen volledig inzicht van buiten af geven dus luiken, gordijnen, schermen, mat- of gekleurd glas kunnen opgeborgen worden. Gelukkig is laatstgenoemde bepaling niet van toepassing op lokalen, die 1 Mei 1904 niet aan den openbaren weg liggen en op soeieteiten. Deze bepaling is goed voor kleine krotjes in de groote steden, voor de nette en eenvoudige herbergen zien wij in deze bepaling eene groote beperking van de vrijheid, niet alleen van de houders der drankgelegeDheden, maar ook van hunne bezoekers. Daarentegen lijkt ons de bepaling, dat arbeids- loonen niet ineer in vergunningslokalen betaald mogen worden, uitstekend. Wij herinneren ons het gebeurde in Rotterdam met da werkbazen, die hun aangenomen volk in hunne eigen kroegen of in gehuurde kroegen uitbetaalden, misschien nog uit betalen. De lokalen moeten 's nacbts van 11 7 's morgens gesloten zijn. Voortaan hebben de gemeentebesturen deze uren niet meer te bepalen de wet bepaalt ze, en ze komen in de meeste plaatsen overeen met de uren, die thans zijn vastgesteld. We mogen dus in Hoedekenskerke zomers avonds tot 11 uur aan het steigerhuis zitteD en behoeven niet te 10 ure gewaarschuwd te worden, dat het al 10 uur is. Voor de steden, vooral voor de groote, wil het wat zeggen als er na 11 uur geen café meer open is. Zeer beperkend en vrijheidroovend is de bepaling, dat er Zondags vóór 2 uur 's middags niet getapt mag worden. De Tijd is daartegen bereids met klem van redenen opgekomen en de meest liberale bladen willen van deze alinea niets weten. In Goes en dergelijke plaatsen gaan kleine burgers en ambachtslieden Zondags tusschen 12 en 2 naar eeD café. Het is voor velen de eenige gelegenheid tot eene recreatie, do eenige ontspanning na zes dagen arbeids. Sluit men alle herbergen, dan krijgt men den drank in huis en de vrouwen proevenvmeê. En hoe belemmerend zou de bepaling voorts niet zijn, bg'v. voor Kwadendamme, waar eene Roomsch Mijnheer Heydemann?" ♦Ja", was het antwoord. ♦Wil u maar binnenkomen", zeide ze met eene poging zich voornaam uit te drukken. ♦Mevguw verwacht u". Heydemann ging binnen. Het meisje nam zijn hoed aan en bracht hem in eene kamer, waarin mevr. de doctor en nog eene andere dame zich bevonden. Goeden dag, mijnheer Heydemann", klonk het levendig. Mgne zuster Edith", stelde ze voor, ♦on derwijzeres", voegde ze er aan toe. ♦Nu, is er wat nieuws Heeft de politie iets van zich laten hoo- ren Zijt ge reeds aan uw geld gekomen?" Neen", zeide hij melancholiek, deze woorden vloed met één enkel woord beantwoordend. Nu, dat dacht ik wel, dat wist ik reeds voor uit", zeide mevrouw Driesen minachtend. ♦Ja, de politie, die altijd zoo voorzichtig doet. Van zelf zal er wel niets gebeuren Nu merkte ze op, dat Heydemann een pakje bij zich had. ♦O, u brengt me het manuscript". Ze deed hot omslag er af. j>U is vlijtig geweest", merkte ze op, Katholieke kerk is, die door menschen uit ver schillende gemeenten van Westelijk Zuid-Beveland bezocht wordt. Velen rijden er heen vanwege den groot-en afstand. Waar moeten die menschen blijven vóór en vooral na 'de hoogmis. Het herberg bezoek is daar algemeen het is de eenige gelegenheid •lkaar te ontmoeten. Wij kiezen expres voorbeelden uit onze omgeving* En dan mogen de Gemeente besturen volgens art. 15m, d9 uren, waarop de her bergen open kunnen zijn, volgens de wet, d<jzenog beperken, zoowel Zondags als in de week. Wij twijfelen er niet aan of onze Christelijke Regeering haalt dit artikel er niet door. (Slot volgt) GOES, 30 Nov. 1903. De heer A. Augusteijn, te Rilland, is benoemd tot kommies der belastingen, standplaats Eijsden. Naar aanleiding van berichten in verschillen de dagbladen verspreid, kan nog worden medege deeld, dat do met de voormannen der Afrikaanders gehouden besprekingen en gevoerde briefwisseling, tot het plan hebben geleid, om tusschen het bureau van het Nederlandsch Landbouw-comité en den Zuid-Afrikaanschen Landbouw eene blijvende ver standhouding te scheppen en te onderhouden, ter bevordering zoowel van de Nederlandsche als van de Afrikaansche landbouwbelangen. Nederland zou daarbij optreden als leverancier van vee van allerlei soort en, zoo noodig, ook van landbouwbonoodigdheden, waarbij bet bureau zon der eenig geldelijk belang als bemiddelaar zou kun nen optreden. Centrale vrijzinnige kiesvereeniging. Wij ontvingen do volgende circulaire, die wij om het gewicht ervan gaarne in extenso opnemen. Goes, November 1903. In het voorjaar van 1903 werd door het verkie- zingseomilé, dat gevormd was om de verkiezing van een vrijzinnig candidaat voor de Provinciale Staten te bevorderen, aan oudergeteekenden opgedragen Statuten voor eene Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeniging te ontwerpen. Hoewel verschillende vrijzinnige kiesverenigin gen bestonden en bij verkiezingen het gewoonlijk niet aan samenwerking en belangstelling ontbrak, oordeelde men het terecht hoog noodig, dat alle viijzinnigen in de districten Goes en Hontenisse zich vast aaneen zouden sluiten om, niet alleen bij verkiezingen, de meest mogelijke kracht te kunnen ontwikkelen, maar ook om voortdurend te propa- geeren voor de vrijzinnige beginselen, w Waarlijk! Om in den politieken strijd niet steeds bet onderspit te delven, om eenige kans te hebben op goeden uitslag bij verkiezingen is, zoo ergens, zeker in onze zoo zoudorling samengestelde kies districten, krachtige samenwerking allernoodzake lijkst. Oudergeteekenden hebben dan ook niet geaarzeld om de hun gedane opdracht te aanvaarden. In eene den 14en November j.l. te Goes gehou den vergadering van vrijzinnige kiezers en afge vaardigden van vrgzinnige kiesvereenigingen weiden de ontworpen Statuien vestgesfeld en werd de Cen trale Vrijzinnige Kiesvereeniging opgericht. Wij hebben de eer U hierbij die Statuten aan ie bieden met dringend verzoek om U bij ons aan te sluiten en als lid dor Centrale toe te treden. De vereenigingen, die zich willen aansluiten, geven hiervan met opgaaf van het aantal leden, kennis aan den heer L. Al. Raamsdonk te Baarland, ♦ah u heett verbeteringen aangebrachtDenkt u, dat het zoo beter is Nu, we kunnen een an deren keer daarover spreken". Toch verdiepte zij zich in het manuscript, als wilde ze onderzoeken of Heydemann zich goed van zijne taak gekweten had. Hij stond ondertusschen schuchter de omgeving wat op te nemen. De kamer was op dezelfde wijze ingericht als de studeerkamer. Alleen waren de meubels en de overgordijnen blauw. Ook de hoofd kleur van het tapijt was blauw. Dicht bij het venster stond eene elegante pianino. Op het blauwe tafelkleed lagen boeken, waarvan do gouden letters op den rug den naam van mevrouw doctor Driesen aanwezen. Het waren door haar geschreven crirai- nalistische romans. Bij de tafel s^ond de dame, die door mevr. Driesen als hare zuster Edith was voorgesteld. Onwillekeurig keek Heydemann eens naar haar. Ze was een jong meisje, dat de twintig even ge passeerd was. Hare gestalte was slank, haar gezicht met de donkere oogen wat ernstig, maar mooi met regelmatige trekken. Opvallend was het rijke, bruine haar, dat in zware vlechten als een schild haar terwijl zij, die als personeel lid willen toetreden, mede aan genoemden heer daarvan mededeeling doen met opgaaf van het bedrag, dat zij willen con- tribueeren. Met het oog op een in December a. s. te houden algemeene vergadering tot het verkiezen van een definitief bestuur, wordt beleefd verzocht de aan gifte zoo spoedig mogelijk, in alle geval vóór den 12 December a. s. te doen. Vrijzinnigen, wij roepen U nogmaals mot aan drang toeAarzelt nietWanhoopt niet aan de zegepraal der vrijzinnige beginselen Wanneer gij die beginselen werkelijk liefhebt, sluit U dan spoe dig aan bij de Contrale Vrgzinnige Kiesvereeniging, opdat zij worde, wat zoo hoog noodig is en wat wij zoo gaarne wooschen een vereenigingspunt voor alle vrijzinnigen in de districten Goes en Hontenisse. Wanneer alle vrijzinnigen zich vereenigen, daa maar ook dan alleen zal de Centrale Vrijzin nige Kiesvereeniging worden een lichaam, waarvan kracht §n bezieling uitgaat, en dat ons zal leidon tot de overwinning. J. H. O. Dominicus. J. N. Elenbaas. M. Kole Jz. W. Kakebeeke. Jacs. Welleman. Uit de bp de circulaire gevoegde statuten der vrgzinnige kiesvereeniging mmen wg de volgende artikelen over, waaruit doel en middelen om tot het doel te geraken, blgken Art. 1. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging stelt zich ten doel, propaganda te maken voor de vrgzinnige beginselen. Art. 2. Zg tracht dit doel te bereiken door lo. het stellen en steunon van candidaten voor de Provinciale Staten, wien, als gevolg van hun grondige bekendheid met de Provinciale belangen, de behartiging dier belangen met gerustheid kan worden toevertrouwd, en van wie bekend is, dat zij hg de verkiezing voor leden der Eerste Kamer en van bet college van Ged. Staten in vrgzinnigen geest zullen stemmen 2o. bet stellen en steunen van candidaten voor de Tweede Kamer in de districten Goes en Hontenisse van wie bekend is, dat zij de vrijzinnige beginselen zgn toegedaan 3o. het in ruimen kring bekend maken der vrgzinnige beginselen, zoowel door het vorspreiden van in bevatteigken vorm gestelde vlugschriften, als door gedachtenwisseling tusschen de leden onder ling en het doen optreden van sprekers. Art. 3. Personeel lid der C. V. K. kan ieder zgn, die de vrijzinnige beginselen is toegedaan men wordt lid door zich bg een der bestuursleden aan te melden. Warneer in ééne gemeente tien personen zich als personeel lid hebben aangemeld, zgn deze ver plicht eene afdeehug te vormen. Art. 4. Vereenigingen van politieken of maat- schappelgken aard, welke schriftelgk hebben ver klaard met dit doel in te stemmen, kunnen lid worden van de C. V. K. Art. 5. Ter bestrgding van de kosten wordt door iedere aangesloten vereeniging jaarlgks een bedrag van tien cent voor ieder barer leden bg~ gedragen tot maatstaf wordt genomen het aantal leden der vereeniging op den dag der toetreding en vervolgens op 1 Januari van ieder jaar. Art. 6. Personeele leden betalen eere jaarlgkscbe contributie van ten minste vgftig cent. Als onze lezers zich herinneren, wat wij eenigen tgd geleden schreven naar aanleiding van een ar- achterhoofd bedekte. Ze keek nu ook naar hem en zei glimlachend, waardoor het ernstige gezicht eene aardige uit drukking kreeg, terwgl ze op een fauteuil wees: ♦Wil u niet gaan zitten, mgnheer Heydemann Hg dankte verlegen, zette zich neer, en Edith nam eveneens aan de tafel plaats. Mgne zuster vertelde me," begon ze, ♦dat wg collega's zgn. U was leeraar Niet aangesteld," antwoordde hg, ♦alleen pri vaat in huis." ♦Nu, dat komt ongeveer op hetzelfde neer. Maar hier in Berlijn is de levensstrijd veel moeilijker. Denkt u ook verder dit beroep uit te oefenen ♦Ik weet het niet," zei hg verlegen. Ze nam hem belangstellend op.. Iets in hem scheen haar te bevallen. Zgn intelligent, mannelgk gezicht droeg het stempel van veel igden en van moedeloosheid. Dat was licht- te begrgpen. Maar achter dit zag de scherpe vrouwenblik op zgn ge zicht, in zgne oogen een jeugdig vuur, eene onge- brokene kracht. Achter zgn hoog, mooi voorhoofd schuilde eene intelligentie, wier uitingen alleen door- de omstandigheden ingehouden waren.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1