1903. N°. 141. Zaterdag 28 November. 90s1jaargang. Bij ait no. behoort een bijvoegsel. FlUILLSTOM Van Verliezen en Vinden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J* lf2&a Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertenties? vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd® advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 eent per regol. Uitgave van de NaamL Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Het R. C. Parochiaal Armbestuur. zal op Donderdag 3 December 1003 tun de huizen van allo ingezetenen een ALGEMEENE COLLECTE houden ten behoeve van de armen, aan zijDe zorg toevertrouwd, voor welke collecte (de eenige, die dit armbestuur in hot jaar houdt) ruime giften gevraagd worden, ten einde het genoemd armbe stuur io staat te stellen aan zijne verplichting te voldoen. Goes, den 27 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. MILITAIR ONDERWIJS. Bewijzen militaire bekwaamheid. Do Burgemeester van Goes vestigt de aandacht der lotelingen vaa de lichtingen 1903 en 1904 op de gelegenheid tot het verkrijgen van bewijzen van militaire bekwaamheid en lichame lijke geoefendheid. Bet onderzoek zal o. a. te Goes plaats hebben tusBchen 4 en 16 Januari 1904. De aangifte voor het onderzoek moet plaats heb ben ter Secretarie der gemeente vóór of uiterlijk op 10 December 1903. Tot het onderzoek worden uitsluitend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1904 b. de lotelingen der lichting 1903, die, inge volge het bepaalde bij de tweede zinsnede van art. 99 der militiewet 1901, in 1904 worden ingelijfd c. jongelieden, adspiranten-vrijwilligers voor het reserve-kader der Infanterie, Vesting-artillerie of Genie. Datum, uur eu plaats voor h»t onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. De bewijzen afgegeven door de Commissie worden op 21, 22 en 23 Januari 1904 aan de belangheb benden uitgereikt en moeten uiterlijk 25 Januari 1904bij den Commissaris der Koningin in Zeeland worden ingeleverd. Nadere inlichtingen zijn le bekomen ter Secre tarie der gemeente. Goes, 26 November 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. GOES, 27 Nov. 1903. Als men leest, wat ds Maasbode gist, omtrent eene deze week gehouden vergadering der Katho lieke Kamerclub, dan ziet het er uit alsof men binnen niet al te korten tijd weer in de gelegen heid zal zijn de Regeering te bewonderen in het maken van retirades. De Maasbode toch gist, dat in die vergadering de wetsontwerpen op de Staatsloterij en op de 6 Roman van Gerhard Stein. Eerst langzamerhand gewenden zijne oogen aan deze duisternis. Hij zag zich in eene elegant ge meubileerde kamer, hij onderscheidde eene tafel met donkergroen pluche tafelkleed, eene sofa en een fauteuil van dezelfde kleur, hij zag schilderijen aan de wanden, meubels, vele snuisterijen, photo- grafieëa en eene schrijftafel iu de nabijheid van het venster. Overal lagen boeken, op de schrijftafel, op een tafeltje, ja zelfs op den vloer. »Dit is mijne studeerkamer1', zeide mevr. doctor Driessen. »Op deze schrijftafel ontstaan mgno ro mans", voegde ze er toe met zelfbewusten trots. »Ik houd van het halfdonkere, het geheimzinnige, dat verwekt de rechte stemming". Ze schoof hem een fauteuil toe, noodigde hein uit, het zich gemakkelijk te maken en ging, zelf in een gemakkelijken stoel zitten. »Zie zoo, nu zullen we over uwe aangelegenhe den spreken", begon ze. Hij zat daar hulpeloos te glimlachen en zag haar wezenloos aan. Wat wilde de dame van hem Hij begreep haar niet, hg hoorde nauwelgks wat ze sprak. Het liefst zou hij nu maar dood zijn. O, wanneer hg den dief onder zijn handen had Hij zou hem kunnen worgen. En bij deze gedachte klemde hij de tanden opeen en zijne handöD krom den zich als had hij de keel van den misdadiger reeds tusscheu zgne vingers. Drankwetsherziening ter sprake zijn gekomen en zegt dan dat het, te oordoelen naar de persoonlijke gezindheid van vele Katholieke afgevaardigden, best mogelijk is, dat noch voor het eene, noch voor het andere ontwerp vlammen van geestdrift in die club zullen oplaaien. »Eu althans wat de Drankwet betreft, verwon deren doet het ons niet, zegt het blad. De vele uitmuntende denkbeelden, die ze bevat, daargelaten, en die in elk geval te behouden zijn, komt het ontwerp laten we het maar ronduit zeggen in sommige onderdeelen ons hier en daar wel wat puriteinsch voor." Ook de Nieuwe Ct. heeft, evenals wij, het lage van de in ons vorig nommer besproken ano nieme circulaire tegen het ontwerp-drankwet-har- ziening aan de kaak gesteld. Z® zegt o. a. Zulk verachtelijk geschrijf bemoeilijkt de opposi tie tegen minder gelukkige of overdreven bepalingen van het ingediende ontwerp en geeft aan bet geheel» verzet daartegen ®en karakter, hetwelk uitermate geschikt is om de Volksvertegenwoordiging te be wegen de voorstellen der Regeering ongewijzigd of zelfs nog verscherpt aan te nemen. Aan het adres van den Volksbond geeft deze circulaire door haar onzedelijkheid een b8langrijk®n zedelijken steun. Reeds krachtens zulke overwegingen moesten be langhebbenden zich dus onthouden hun belangen op zoo brutale wijze voor te dragen. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Februari op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Pilaarals notaris te Goes. Met ingang van 1 Dec. a. s. is tot brieven besteller aan het postkantoor te Goes benoemd dhr. M. F. van den Berge, thans postbode te Wissekerke, en ^tot postbode te Wemeldingo, iu de vacature wijlen dhr. A. van de Visser, diens zoon, dhr. J, van de Visser aldaar. ,-ffi Van betrouwbaren kant wordt raedegedeelo, zegt het Vad., dat de voorbereiding van de in de Troonrede aangekondigde wet tot verzekering van de Zondagsrust nog lang niet zoover gevorderd is, dat een ontwerp weldra den Raad van State zou kunnen bereiken. De hoofdbeginselen zijn nog in overweging. In vrijwaring. De Haagsche Ct. schrijft Wanneer een curator in een faillissement vorde ringen int en gelden in bewaring heefr, dan doet hij dit niet als lasthebber van de crediteuren rechthebbende op die gelden maar krachtens opdracht van den rechter, die hem benoemde en aan de crediteuren oplegde. Is dan niet vraagt men in het geval van mr. Van Munnekrede te Delft, die het vertrouwen niet van de schuldeischers, maar van den rechter had ea schond, do rechter (d. i. de Staat) aanspra kelijk voor de schade, door dien advocaat feite lijk op dat oogenblik ambtenaar van den Staat aan do crediteuren toegebracht De stem van mevr. doctor Driessen rukte hem echter uit dezen droom. Z® drong met onverbidde lijke enorgie aan en bracht hem met geweld tot de werkelijkheid terug. Hare grijze oogen, die ach ter de brilleglazen fonkelden, hypnotiseerden hem bijna. Hij moest hare vragen beantwoorden, hoe hij zich ook gevoelde. En zij vroeg en vroeg, als was ze een levend geworden vraagteeken. Waar hij vandaan kwam, wat hij van beroep geweest was, wat hij vroeger gedaan had. En hoe hij aan zijn geld gekomen was. Hoe groot de som was. Of hij het geld wel goed in de schrijftafel gelegd had. Of alle laden goed onderzocht waren. Wat de politie er van dacht. Wat bij er zelf van dacht. Elke vraag behandelde ze met groote nauwkeu righeid. »Het geringste zelfs interesseert mij," zeide ze, hare vraagwoede verklarend. »U weet toch, wat ik ben, niet waar Heydemann wist het nog altijd niet. Zonder zgn antwoord af te wachten, ging ze voort »U weet immers, dat ik criminalistische romans schrijf? Mijne romans verwekken opzien en worden met de grootste nauwkeurigheid door de politie bestudserd. Ze heeft ook alle reden daartoe. Wat kan de poliiio eigenlijk doen Wanneer bol toeval haar niet te hulp komt, wanneer de bandieten haar niet direct in de armen loopen, bereikt zo in het geheel niets. Combinatie daarvan is geen spoor te ontdekken. Ge zult dit zelf nu ondervinden do politie zal u het geld wis en zeker niet terug doen bekomen. Nu, ik heb andere methoden dan de politie. Bij een geheimzinnig geval moet men M. a. w.behoort niet de Staat de verduisterde som aan den boedel te vergoeden Te meer omdat do rechter (d. i. de Staat) con signatie van het geld had kunnen (misschien moeten) eischen of wel de particuliere belegging heeft goed gekeurd of althans toegelaten De vraag doet zich wellicht voor 't eerst voor. Het is in dat geval dubbel wenschelrjk, haar uit te maken. Be Memorie van Antwoord. De Memorie van Antwoord op het le Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1904 is verschenen. Het stuk bespreekt allereerst de vier grieven, tegen het Kabinet te berde gebracht het Kabinet houdt de christelijke beginselen schuil het is noch vast noch vaart voort het viert den teugel aan ongowenschte reactie en het gaat bij benoemingen partijdig te werk. Do èerste grief. De regeering verwijst naar de toegezegde ontwerpen, doch voegt er natuur lijk aan toe, dat eerst op doeltreffende wijze be sproken kan worden of zij den toets der christelijke beginselen zullen kunnen doorsraan, als de drie hierbij in aanmerking komende ontwerpen (her ziening der Lager-Onderwijswet, vervanging der Zondagswet, en de voordracht rakende het onder zoek naar het vaderschap) bij de Kamer zijn inge komen. De tweede grief. De Troonrede is geen afgesloten werkiijst, zoodat die van 1901 niet het werkprogram voor één zittingjaar gaf, terwijl er daarentegen wel ontwerpen zijn ingekomeu, die toen niet waren aangekondigd. De bekende troebelen hebben veel van de leden van het Kabinet gevergd. Dit in geheel zgn omvang en in bijzonderheden mede te deelen, zou de re- goering niet alleen beneden haar waardigheid ach ten, maar veel meer nog ongeoorloofd. Waar van een hervatting van den aanval op het gezag van den Staat allerminst is afgezien, zou zulk een me- dedeeling door inzicht te geven, in de wijze waarop het verweer is gevoerd, dat verweer voor de toe komst in hooge mate belemmeren. Zij, die zonder kennis van zaken hier oordeel velden, onthielden zich van de poging om in het Adres van Antwoord op de Troonrede dit oordeel to doen uitspreken. Uit wat zij nu verluiden lieten, valt alleen af te leiden, dat zij, ware hun in die dagen het bewind toevertrouwd geweest, in schier onverstoorbare kalmte met hun' legislatieven arbeid zouden zijn doorgegaan iets waarbij zich zonder moeite laat gissen, welke dan de uitkomst voor het land zou zijn geweest. Na nog nader betoogd te hebben, dat de ge beurtenissen van JanuariApril in veel legisla tieven arbeid een stagnatie van meer dan twee maanden hebben veroorzaakt, wordt omtrent de invaliditeits- en ouderdoms-vcrzekeriDg het volgend» De voorbereiding van het toegezegde wetsont werp in zake de invaliditeits- en ouderdomsver- combineeren men moet de verborgen draden ont dekken, die vaak te vinden zijn, waar men ze in 't geheel niet vermoedde. Wat heeft de politie nu voor u gedaan? Niets. Men heeft alles opgeschreven, men heeft een paar lui en misschien wel juist de verkeerden uitgevraagd. U kan nu naar uw vermogen zoeken. Ik echter, ik zal u helpen zoe ken. We zullen een anderen weg inslaan dan de politie, wij willen coinbineeren, wij willen alles nagaan tot in de kleinste bijzonderheden en wij zullen het ontdekken Ze sprak de laatste woorden mat verheffing van stem, op eene triomfantelijke wijze, alsof ze den misdadiger reeds bij den kraag had. Er lag zoo'n overtuiging in hare belofte, dat Heydemann haar vol verwondering aanzag. En na hare rede verzonk mevrouw doctor Driesen voor korten tijd in nadenken. Daarna zag ze weer op, hare grijze oogen richtten zich op Heydemann en ze sprak verder »We zullen de politie eenige dagen tijd laten. Ze zal zelf tot de overtuiging komen, dat ze niels kan uitrichten. Daarna zal ik ingrijpende maat regelen nemen. En gij wacht geduldig af, hetgeen de politie u bericht, niet waar »Ja, ja" zside hij werktuigelijk. »Maar", zeide ze hierop, »ge zult nu maar weinig geld moer hebben." Hij liet het hoofd zinken. Hij had immers maar vier mark meer-op zak. »Hm, waarlijk, daar had ik niet eerder aan ge dacht", zeide ze. Plotseling kwam ze op eene gedachte. »Ik heb iets voor u", zeide ze aarzelend, »voor- loopig tenminste. Wanneer u het wilt aannemen zekering is volstrekt niet nu pas begonnen, maar de ernstige critiek hier en in het buitenland ge oefend op do leidende gedachte van het Duitsche stelsel, dat naar zijn hoofdgedachte ook in het avant-projet van don vorigen minister van Water staat, Handel en Nijverheid belichaamd was, dwong tot de overweging of de oplossing van het moeilijke vraagstuk niet op andere wijze ware te vinden, iets wat herhaaldelijk uitgebreide nieuwe bereke ningen vorderde. De derde grief. Na erop gewezen te hebben, dat thans de christelijke volksgeest tegen het weder opkomen van paganistische factoren zou reageeren, en er zonder reactie tegen wat men keeren of vervormen wil, op staatkundig terrein geen krachtig willen denkbaar is, betoogt de regeering geheel en al conform de feiten te zijn de verklaring van 25 Februari jl., toen zij uitsprak»Reactie wil hier niemand op hervorming van onze sociale toestanden bljj ft èn regeering èn Kamer onver anderlijk aansturen." Uitvoerig verdedigt zich de regeering verder tegen het verwijt van reactie, welke volgens haar hoofdzakelijk hierop schijnt neer te komeu, dat een leeraar aan da Landbouwschool te Wageningen ontslagen is dat enkele marine-matrozen uit den dienst zijn verwijderd en dat bij het aanstellen van rijki-ambtenaren het behooron tot de sociaal democratische partij hun niet ter aanbeveling strekt. Te dezen aanzien merkt de regeering op, dat het concrete geval van dien leeraar bg hoofdstuk IX, en dat der marine-matrozen bij hoofdstuk VI ter sprake kan kotneD, doch dat, wat het algemeone standpunt betreft, elke regeering zoo hier als elders, zich wel tweemalen zal bedenken, eer zij verklaarde aanhangers der sociaal-democratische propaganda, zonder nadere keur, in gewichtige ambten stelt. Ten opzichte van het algemeen stemrecht zegt de rogeering »In »alle zijn geledingen" is de burgerij reeds tot de stembus toegelaten. Bedoeld zal dus zijn, dat uit elke geleding ook elk dör samenstellende deelen stemrecht behoort te erlangen. Of dit tot het opkomen van »frisscber geest" in 's lands be stuur zou loiden, blijve buiten beoordeeling. Hoofd vraag is maar of bij het uitwaaien van dien fris scheren wind het scheepke van Staat in veiliger haven zou komen, dan wel in schipbreuk zou onder gaan. Ook bij schipbreuk kan hot frisch zijn". De vierde grief. De regeering kan niet toegeven, dat bij het oordeel over de geschiktheid van een candidaat voor het ambt van burgemeester, zijn kerkelijke, sociale en politieke geestesrichting buiten beoordeeling zou vallen. Bg de benoeming van schoolopzieners zou aan merking te maken zijn, zoo bleek, dat de uit doze categorie benoemden hun icBpectoriale functie partij dig ten koste van het openbare en ten faveure van het bijzonder onderwijs uitoefenden. Dat bij de keuzen iu zake benoemingen bij de Rijksverzekeringsbank partijdig zou zijn te werk gegaan, zou dan eerst zijn waargemaakt, zoo werd aangetoond, dat candidaten, omdat ze links stonden, waren voorbijgegaan. »Maar natuurlijk riep hij levendig. Ze ging naar hare schrijftafel en zocht wat losse beschreven bladen bijeen. »Ditismijn laatste roman, waaraan ik nog bezig ben", zeide ze. Ziet u het manuscript eens in. Het is wat verward geschreven. Ik moet mijn werk altijd laten afschrijven. De schrijver moet intelligent zgn, war.t ik ben wat vluchtig, ook in de punctuatie. Wilt u dit voor me doen Ja Nu, dan is u voorloopig gebolppD." Ze gaf hem het manuscript en hij stond op. Hoe verward bij ook dacht, hij voelde, dat hetgeen deze vrouw hem aanbood, een tijdelijke hulp was. Wat had hij anders ook moeten beginnen Het was nu eeüuiaal zgn lot, om steeds arm te blijven. Bij was deze vrouw dankbaar, die hem voorloopig redde. »Ik dank u, ik dank u zeer," zeide hij, terwijl hij hot manuscript in zijn valies deed. Nu kon hij gaan. Hij had hier immers niets meer te doen. Hg nam zijn hoed, stond nog een oogen blik te aarzelen, daarop maakte hij een buiging en deed eenige stappen naar de deur. »Adieu, mijnheer Heydemann," zeide ze, hem wat verstrooid aanziende. Daar viel het haar in, dat ze nog iets vergeten had. »U hebt nog geen kamer vroeg ze. >Neen," antwoordde bij. »Hier in huis, vier trappen hoog, is nog eeno kamer te huur. Gaat u eens n.aar boven misschien vindt u de kamer wel geschikt. Ge kunt bier be talen, wanneer ge wilt. Na 3 degen komt u zeker wel terug. Ik zal u het uur melden, waarop ik u kan ontvangen, om verder alles te overleggen." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1