1903, N". 139. Dinsdag 24 November. 90sle jaargang. 7 FEUILLETON. Vau Verliezen en Vinden. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,2$. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverientaën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De MILITIERAAD zal voor deze gomeente zij do zitting houden op MAAHDAG 21 December 1903 des morgens te 9 1/2 uren, in het Tehuis voop Militairen, Nieuw- straat G no. 223 te Middelburg. Deze zitting is bestemd tot het doen van uit spraak omtrent alle lotelingen. hi persoon moet voor den militieraad in zijne zitting verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Ér wordt op gewezen, dat zij die bij de loting geen redenen van vrijstelliug inbrachten, dit later bij den militieraad nog kunnen doen, en dat opgave van reclames niet voldoende is, maar door belang hebbenden ten dienende dage bij den militieraad zelf moet geschieden. Hierbij wordt in herinnering gebracht dat het voor de lotelingen, die vrijstelling verzochten wegens broederdien8t, zeer gewenscht is persoonlijk voor den militieraad to verschijnen, daar vergissingen in do stukken of nalatigheid door andere omstandig heden, oorzaken kunnen zijn dat zij tot den dienst zouden worden aaugewezen, zonder recht op beroep bij Gedeputeerde Staten. Wanneer een loteling, uithoofde van ziekte of gebreken, buiten staat is voor den militie raad te verschijnen, moet daarvan eene onge- legelde geneeskundige verklaring worden over- Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van dien loteling, en zoo die woonplaats buiten de kom van de gemeente is gelegen, van de wijk, buurt of gehucht, waar hij te vinden is, en moet door bemiddeling van den Bur gemeester, tg dig aan den militieraad wor den ingezonden. Goes, den 21 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. G O E S 23 Nov. 1903. Ter buitengewone openbare civiele terecht zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg van heden is de heer J. K. Verhoekbenoemd deurwaarder bij het kantongerecht te Goes, als zoodanig beëedigd. De brievenbesteller N. Korstanje te Rilland, heeft eervol ontslag uit zijn betrekking aangevraagd togen 15 Dec. a. s. De heer G. Acda te Baarland is benoemd tot kommies bij 's Rijks belastingon. St. Nicolaaspakjes. Do directeur-generaal der postergen en telegrafie brengt in de St.-Ct. ter algemeens kennis Bij gelegenheid van het aanstaande St. Uicolaos- feest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve bjj elk gedurende dat tijdvak ter verzending aange boden pakket, een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede over komst der pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, Roman van Gerhard Stein. De waard kwam beneden met van toorn fonke lende oogen, met gebaren van schrik en woede, ademloos hijgend als een man, wien iets vreese- lijks overkomen is. »Wat sta je hier toch, Minna," riep hij het meisje toe, »ga vlug de politie halen Snel 1 Vooruit! Maak gauw, dat je weg komt!" »Is daar boven," vroeg een der heeren, naar zijn voorhoofd wijzend, »iemand ziek geworden >Het schijnt. Een heer, die gisteren is gekomen, beweert, dat hij bestolen is. En er is sedert gis teren geen menscb in zijne kamer geweest." »Bestolen antwoordde de heer verbaasd, »dat kan men toch niet aannemen in uw huis." »Dat zou ik ook denken," zeide Weigel bitter. De vreemdelingen vroegen niet verder, en Wei- gel ging met een van toorn hoog-rood gezicht naar buiten, om in de richting te zien vanwaar in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, d c zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres, te sluiten. De Ver. Vrij Ruilverkeer heeft weder een nieuwen tekst verspreid om op de achterzijde van enveloppes te drukken en daardoor propaganda voor den vrij handel te maken. Hij luidt: Invoerrechten verhoogen den prijs van de arti kelen, waarop zij gehoven worden. Verhoogiug van de invoerrechten maakt die ar tikelen nog duurder. Uitbreiding van invoerrechten maakt nog méér artikelen duur. Verhooging en uitbreiding van invoerrechten is niets anders dan een belasting op allerlei levens- benoodigdheden zij is onrechtvaardig, lo. omdat deze belasting wegens haar voor rijk en arm gelijk bedrag het zwaarst drukt op ben, die baar het minst kunnen betalen, 2o. omdat de opbrengst slechts gedeeltelijk komt in de schatkist en hoofd zakelijk strekt ton bate van de beschermde binnen- landsehe voortbrengers. Verhooging van het tarief van invoerrechten doet de productiekosten stijgen en houdt daardoor loonsverhooging tegenbovendien is zij feitelijk verlaging der arbeidsloonen, want voor het loon, dat een werkman ontvangt, kan hij minder goede ren koopen. Verhooging van het tarief van invoerrechten treft inhet bijzonder allen die van een vast inkomen moeten leven. Daarom geen verhooging van ons tarief. ps Gravenpolder. Vrijdagavond is voor het leesgrage publiek wederom de volksleesbibliotheek geopend. Werd den vorigen winter een flink ge bruik gemaakt van deze gelegenheid, dank zij de verrijking der boekenkast met een aantal boeiende werken, ook dezen leestijd gaat de commissie met vertrouwen tegemoet, te meer daar het baiig saldo haar in staat stelde weder een serie passende werk jes aan te schaffen. Met »De Wet" in 't veld door Stamperius, de verborgen Troon door Homoet, de 14 verschillende deeltjes van Nataly von Eschstruth enz. zullen ongetwijfeld in den smaak vallen. Moge de commissie hare verwachtingen vervuld zien. Wekeüjksch algemeen overzicht. Er heeft zich in de week, die achter ons ligt, een merkwaardig feit voorgedaan in Nederland. In een der Nederlandsche bladen, het was de Tele graaf,werd het huidige kabinet genoemd het kabi net der retirades. De grootste retirade, die tot nu toe door eenig lid van het ministerie is gemaakt, is wel die van den minister van Oorlog, generaal Bergansius. Het ging in de Kamer om het voorstel der Regeering, om het blijvend gedeelte te ver hoogen van 7500 tot 8000 man en don dienst te regelen niet meer in twee ploegen van viermaanders, maar in één ploeg van achtmaanders. Dit voorstel werd tot verbazing van een groot deel der Kamerleden, nadat er van liberale en socialistische zijde hevig verzet tegen was g«uit, plotseling door den minister ingetrokken. Die in trekking, voor velen een raadsel, moet, volgens het Vaderland, minder het gevolg zijn geweest van de politie moest komen. Na eenige minuten waren ze er reeds, de po litiemannen, en wel de inspecteur zelf, een wacht meester en een agent. De waard bracht hen, nadat hij eenige woorden met den inspecteur had gewisseld, dadelijk naar de eerste étage, naar de kamer van Heydemann. Deze zat op de sofa, geheel ontdaan, bleek, met vertrokken gezicht, een belichaming der grootste vertwijfeling. Bjj het binnentreden der heeren stond hij met moeite op. Al zijne kracht scheen hij verloren te hebben. De inspecteur wierp een uitvorschenden blik op de gestalte, die diep neerslachtig voor hem stond. »Wat is er gebeurd?" vroeg hij. Heydemann kon eerst geen woord uitbrengen. Daarop riep bij »Veertig duizend mark! Alles wat ik bezat, is mij ontstolen Veertig duizend mark?" zei de inspecteur, on willekeurig een stap achteruitgaande. De uiterlijke verschijning van Heydemann was zeer in tegenspraak met de genoemde som. »Ja, zooveel was het," zeide Heydemann, »mijne de daartegen in do openbare vergadering dor Tweede Kamer gevoerde oppositie, dan van verzet in de gelederen der rechterzijde ontstaan en waarvan de Regeering kennis was gegeven. Men had zoo heet 't een motie van orde gereed om, wanneer de minister van Oorlog weigerde bet art. 109 terug te nemen, de behandeling van het wetsontwerp te verdagen. In die omstandigheden besloot de minister, na langdurig overleg met zijn ambtgenooten, de wijziging liever prijs te geven. Indien de Regeering het artikel had gehandhaafd, zou het er, volgens de Standaard, hachelijk bobben voorgestaan, want enkele R.-katholieke leden waren er niet voor to vinden en alle leden links zouden zich er tegen hebben verklaard. Hoo dit ook zzj, het prestige der Regeering is door het nemen van zulk een draai niet verhoogd. Zij was of bang voor bare positie óf was plotseling tot de overtuiging gekomeD, dat eene verzwaring van militairen druk, die zij had voorgesteld, niet in 's lands belang zou zijn. Ernstige menscben ver anderen in gewichtige zaken niet zoo spoedig van meening. Er is in de afgoloopen week een koningsfeest gevierd. Koning Clir-iafiaan IX wan Dene marken heeft veertig jaar de Kroon van zijn land gedragen. De Denen hebben dit feest met op gewektheid gevierd zij zijn hun koning dankbaar en hebben daarvoor goede redenen. Zijn lange regeering is niet in ieder opzicht ge lukkig geweest. De oorlog met Pruisen en Oosten rijk eindigde met den afstand van een grondgebied, dat men gewoon was te beschouwen als behoorende tot Denemarken. In de eerste jaren van zijne re geering was de koning geenszins de lieveling van zijn volk. Ook later stond hij meermalen tegenover zijne Denen, vooral toen deze, gedachtig aan vroe gere nederlagen, geneigd waren in 1870 gemeene zaak te maken met Frankrijk tegenover Pruisen. Koning Christiaan gaf toen niet toe aan het drijven van een groot deel zijner onderdanen en de Denen hebben wel moeten zien, dat hg gelijk had. Denemarken is, met name op het gebied van den Landbouw, maar ook wat Handel en Nijverheid betreft, sterk vooruit gegaan. Men heeft de heiden van Jutland ontgonnen en in eigen land nagenoeg teruggewonnen, wat men in den oorlog verloren had. Lang hebben binnenlandsche twisten koning Chris tiaan voor moeilijke vragen gesteld, in de eerste plaats voor deze groote, of het parlementaire stel sel moest worden toegepast tot het intente, zoodat de koning zich zijne ministers als 't ware moest doen aanwijzen door de toevallige meerderheid der volksvertegenwoordiging. Koning Christiaan, na lan gen tijd met conservatieve ministers te hebben ge regeerd, heeft ten slotte eene loyale proef met de linkerzijde genomen. De koning en het volk kunnen het thans uitstekend samen vinden, vandaar dat men hoewel de koning er tegen was, hij had tien jaar willon wachten zeer opgewekt dit veertig jarig jubileum heeft gevierd. De koning is wel zeer kras; maar het volk oordeelde, dat, wanneer iemand 85 jaar is, men het best doet met geen tien jaar meer te wachten, indien men hem huldigen wil. Alsof de grijze keizer-koning Frans Jozef nog niet genoeg te doen had met den vrede te be waren tusschen zijne onderdanen in elk der rijks helften, gaan nu ook nog zijne president-ministers tr. Körber en Tisza onderling ruzie maken. Het begon, doordat do Oosten rij ksche premier v. Körber in het Huis van Afgevaardigden, sprekende over de Hongaarsche legerquaestie, zeide, dat het erfenis, die ik gisterenvoormiddag in mijne geboorte stad Mittendorf in ontvangst nam." >0, eene erfenis," zeide de inspecteur. De zaak scheen nu geloofwaardiger. »In mijn huis zijn geen dieven," riep de waard er tusschen. De inspecteur bracht den waard door een wenk tot stilzwijgen en wendde zich tot Heydemann. »Ge hebt het geld wellicht verloren," zeide hij. Verloren?" vroeg Heydemann hoofdschuddend. »Het geld kwam geen oogenblik uit deze kamer. Gisterenavond had ik de portefeuille voor de oogen van den waard in mijne handen. Welnu, do geheele portefeuille is weg." >Ge zijt vandaag immers eenige uren in de stad geweest l" riep Weigel hern toe. »Ja," antwoordde Heydemann, »maar ik nam het geld niet mee." »Hoe komt hot, dat u nu eerst ontdekt, dat het geld weg is vroeg de inspecteur. »Waar hadt ge dan uwe portefeuille »Hier in deze schrijftafel en in deze lade," ant woordde Heydemann, in die richting wijzend. j>Toen ik gisterenavond na het avondeten in deze kamer kwam, viel het mij in, dat het onvoorzichtig was parlement in deze niet tusschenboide kon komen, daar het ging om de inwendige organisatie van het leger, die geheel aan den keizer was overgelaten. Zij, die het Vergelijk tot stand hebben doen komen, hebben, zeide hij, ook gedacht aan een verbonden leger onder de leiding des keizers. De invloed van Oostenrijk op eventueele verandering der wetten was overigens verzekerd. Do Hongaren waren over die gezegden zeer boos en de Hongaarsche premier Tisza heeft daarop in hot Volkshuis gezegd, dat de opmerkingen van den OosteDrijkscben minister-president over de eonsti- tutioneele rechten van Hongarije slechts waren te beschouwen als uitingen van een aanzienlijk vreem deling, die slechts oppervlakkig in dit onderwerp thuis was. Tisza kon die uitingen niet prijzen. Overigens waren Ttsza's gevoelens over de rechten van de Kroon erkend door den eenigen persoon, die het recht bezit den toon aan te geven in deze quaestie. De samenstelling van het Kabinet was op dien grondslag geschied en bij een zoo duidelijken stand van zaken kon Tisza slechts zeer koeltjes het oordeel opvatten van lieden, die niet bevoegd zjjn en geen meening over dit onderwerp hebben uit te spreken. Gejuich in het Hongaarsche Volks huis, zooals het geklonken had in het Oosten rij ksche Huis van Afgevaardigden na v. Körber s rede. Deze laatste heeft trouwens als antwoord op Tisza1 s uitingen weer geantwoord, dat men wel zou doen zich te herinneren, dat het woord ^vreemdeling" ten opzichte van inwoners der Oostenrijksche-Hon- gaarsche monarchie het eerst was uitgesproken door een Hongaarsch premier. De eonige goede kant van dezen voor de monarchie zoo feilen twist, is, dat de beide ministeries er hunne positie in hun eigen land een weinig door hebben versterkt. Zwarte zielen zeggen natuurlijk, dat de geheele twist daarom begonnen is. Met de algemeene erkenning der jonge Repu blics del Isthmo gaat het nog niet geheel naar wensch. Er is eene financieele quaestie. De ex- provincie Panama, deel van do Republiek Columbia, is natuurlijk mede aansprakelijk voor de schuld dier Republiek en er zou kans bestaaD, dat Columbia gaat weigeren zgn buitenlandsche schuld te betalen, als Panama daarvan niet een evenredig deel op zich neemt. Daarvoor zouden dan de 10 millioen, die de Vereenigde Staten aan Panama zouden betalen, goed zijn. Er is namelijk sprake van een overeengekomen Kanaal-tractaat tusschen Amerika en Panama. Daar van is het volgende bekend geworden Panama staat voor altijd aan de Vereenigde Staten alle landgebied overal in de republiek af, dat in verband met, den aanleg, de exploitatie en het onder- boud van het Kanaal wonschelijk wordt geacht. Het verdrag verzekert aan de Ver. Staten ook het volle souvereiniteitsrecht over een landstreek van tien a twaalf Engelsche mijlen breedte aan weers zijden van het kanaal. Verder krijgen de Ver. Staten verlof, hot kanaal aan de eindpunten van versterkingen te voorzien en door politie te doen bewaken. De steden Panama en Colon behouden hun zelfbestuur onder de suzereiniteit der republiek, zoolang als zij de orde en de gezondheidsbelangen tot tevredenh#id der Ver. Staten handhaven. Het niet nakomen dezer voorwaarden geeft aan de Ver. Staten het vecht, de richtigo verwezenlijking hunner wenschen door te drijven en zelfs geweld te gebruiken, om ze af te dwingen. Panama krijgt 10 millioen dollars. Het verdrag bepaalt verder, dat het kanaal neutraal en voor alle landen op dezelfde voorwaarden geopend blijft. zoo'n groote som bij me te dragen. Ik legde do portefeuille daarom in ,de lade, sloot de schrijftafel en nam den sleutel mee." »En van morgen Stond ik op, overlegde, of ik het geld mee nemen zon en kwam tot de conclusie het liever niet te doen. Ik ontbeet, ging daarna weg, maakte eene wandeling door de straten en ging in een kleedingmagazijn." >Maar hoe kon u daar binnen gaan, terwijl u toch geen geld bij u hadt", zei de inspecteur. »0, ja, ik had in mijn porteraonnaie ongeveer veertig mark in goud. Ik geloofde daaraan genoeg te hebben. Men liet mij verschillende stoffen zien, ik bestelde twee costumes, betaalde eerst twintig mark en ging daarop terug, om meer geld te halen." »Nu en »Nu, ik kom in mijne kamer, maak de schrgf tafel openalles schijnt in de beste orde te zijn, ik trek de lade uitmaar ze is ledig Ik onder zoek daarop de eene lade na de andere niets, geen spoor van do portefeuille, niets meer van het geld alles gestolen In de grootste vertwij leling werden deze woorden uitgebracht. Ze droegen het stempel der zuiverste

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1