BIJVOEGSEL GOESCfiE COURANT. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1905. No. 158 GOES, 20 Not. 1903. Gisteravond hield ds. E. Kuijlman van Hoe- dekenskerke voor de afd. Goes van den »Christ. Nation. "Werkmansbond" eene lezing over »het hui selijk leven". Als eerste voorwaarden van het huiselijk leven werden door spr. behandeld: or de, eenvoud, liefde, vroolijkheid en godsvrucht, als de bron waaruit alle geluk voortvloeit en die als levensbeginsel moet worden beschouwd. Door het geven van meüig nuttigen wenk, opgehelderd door voorbeelden uit het leven, wist de spreker de aanwezigen te boeien en verdiende hg ten volle den dank, door ds. Van Lelyveld aan het einde van deze lezing hem toe gebracht. WeroaeEdinge. In de hedenmorgen gehouden vergadering van deD Raad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. Medegedeeld werd, dat de kas van den gemeente ontvanger was opgenomen en in orde bevonden en dat van Ged. Staten goedkeuring was ontvangen van do -verordening op de schoolgeldheffing. Goed gekeurd werd eene wijziging in de begrooting van 1904. Eveneens eene gratificatie 4 f5 voor werk zaamheden, verricht aan het archief. Opiewegesïa Woensdagavond hielden de leden der Kolenvereeniging »Oaderlinge hulp" alhier, hunno gewone jaarvergadering tot het doen van rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f2071,65 met een batig saldo van f45,29. Aangevoerd werden 29591/2 H.L., die den leden werden aangerekend tegen f0,70 per H.L. Aan de haven te Borsele voor 't vervoer werd 10 ct. per H.L. in rekening gebracht. De vereeniging telt tot heden 103 leden. Tot president en commissaris van toezicht werdon herbenoemd de h.h. J. SteJcetee en J. van Oosten. Ifëillantil-'BaiBQa In de vergadering van den ge meenteraad op Donderdagmorgen waren 6 leden tegenwoordigafwezig dhr. J. Blok Jz. Ingekomen waren de volgende stukken a. Kennisgeving van Ged. Staten, dat de sub sidie aan het Burg. Arrnbest. voor 1904 wordt goedgekeurd en b. eveneens goedkeuring der verhooging jaar wedde van het hoofd der school te Bath. c. Een vorzoek van dhr. A. van DijJee, om van een lokaal der school te Bath gebruik te mogen maken voor. zangoefeningen. Toegostaan met 5 st. Do heer Butijn bleef buiten stemming, d. Verzoek van dhr. A. J. de Veij\ onderwijzer te Bath om verhooging zijner jaarwedde of tegemoet koming voor huishuur. Over dit verzoek werd druk gediscussieerd. Het slot was verwerping van verhooging der jaarwedde alleen dhr. V. d. Werf stemde er voor. Tegemoet koming huishuur met f 50 werd aangenomen met frwee stemmen tegen, nl. die van de hm. Butijn en De Jager. Nog werd vastgesteld het supplefc. kohier van den H, O. daarna werd de begrooting van 1903 ge wijzigd. Er was nl. f 18,20 te weinig geraamd, als aandeel der gemeente voor de kosten der ge zondheidscommissie. Deze som werd nu f 94,20. Nu werd nog gestemd voor leden van de comm. tot wering van schoolverzuim. Te Rilland traden alle leden afte Bath allen met uitzondering van dhr. PetH. In beide commissies was één vacature. Alle leden werden herbenoemd. In de vacature te Rilland werd benoemd dhr. J. Verplankein die te Bath dhr. Christ. Blok. Na deze stemming had nog een andere benoe ming plaats. In de vorige vergadering had een informaliteit plaats gehad bij het benoemen van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken toor de school te Ba+h. Deze benoeming was ingetrokken en de benoemde werd toen tijdelijk door B. en W. aangesteld. Thans werd de tijdelijke onderwijzeres, mej. N. Drinkers, toch definitief benoemd. Daarna werd de vergadering gesloten.^ Staten-Generaal. TWEEDE KAMEK. Het algemeen debat over de Indische begrooting werd in de zitting van gisteren geopend door den heer Vlijmendie oordeelde, dat wij staan aan het begin van 't einde van den Afjebstrijd, een strijd door spreker altijd als rechtvaardig beschouwd. Tredend in een historisch overzicht van den Atjehstrijd hul digde spreker vooral de ministers Bergsma en Cremer en generaal van IJeutz en diens heldhalftige onder geschikten. Hij meende dat de onderwerping van Panglima Polim oen reuzenstap is naar de algeheele pacificatie. Wat Djarabi betreft huldigde spreker den resident van Palembang en de militaire aan voerders die met weinig middelen groote resulta ten bereikten tegenover den sultan van Djambi, »die oude vos", die ook do schuld was van het con flict met Corintji. Bedriegt spreker zich niet dan is de geheele landstreek daar bevredigd en zal na het gebeurde de geheele bevolking het Nederlandsch gezag op prijs stellen. De heer Pijnacker Hordijk wenschte nadere in lichtingen omtrent de wijze van aanwending van 't voorgestelde renteloos voorschot aan Indië. Hg opperde bedenkingen tegen de wijze van verstrek king van 't voorschot en oordeelde dat Nederland door dergelijk voorschot geenszins hare verplich tingen jegens Indië voldoende nakomt. Spreker gaf het denkbeeld aan van het sluiten eenor leening ten 'oate van Indië en oordeelde dat Nederland de kosten voor de verdediging van Indië tegen een buitenlandschen vijand moet betalen. De heer Fock uitte teleurstelling over do inge diende begrooting, waarbij geen plannen voor betere' toestanden van Indië worden voorgelegd. Dat er niets tot stand komt, schreef spreker toe aan den vreeselijken administratieven omslag in Indië. Spr. oordeelde dat de emigratie van Javaansche gezinnen en de aanleg van wegen aan spoor- entramaanleg in de buitenbezittingen moet voorafgaan. Hij vroeg of een expeditie naar Tibanan wordt voorbereid. De heer Röel bestreed de door de rogeering in de begrooting gevolgde financieele politiek. Hg oor deelde den financieelen toestand hoogst zorgelijk en betreurde dat bij den minister geen streven blijkt door nieuwe inkomsten daarin verbetering te brengen en schetste het gevaar zoowel voor de Indische als Nederlandsche financien van het voorgestelde ren teloos voorschot aan Indië bij 't ontbreken van een vast plan van werken. Hij raadde daarom aan dat voorschot van de begrooting terug te nemen en later bij süppletoire begrooting in te dienen. Do beer Hugenholz bestreed de opvatting van den minister, die ons optreden in Korintji tactvol oordeelde. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 22- November geen dienst. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep te Hattem door ds. G. H. Locher te Nieuw- en St. Joosland. Beroepen te Ouwerkerk de heer W. E. P. Germs, cand. te Didam. Tot secretaris van het prov. kerkbestuur van Zeeland in plaats van den heer CF. Zeeman te Zonnemaire (modern) is benoemd de orthodoxe pre dikant dr. G. J. Weiland te Veere, en als lid van het provinciaal college van toezicht vanwege het prov. kerkbestuur, ds. A. Timmerman te Terneuzen. Door de stemgerechtigden der Herv. Gemeente te Biezelinge en Eversdijk is tot notabel benoemd de heer A. v. d. Graaf. tVfilheSmiraadorp* Herkozen tot ouderling dhr. M. Karelse, en tot diakenen gekozen de h.h. L. Vermaire en M. van der Weeleeerstgenoemden namen hunne benoeming aan, laatstgenoemde kon nog niet besluiten. Wemeldinge* Donderdag had alhier de ver kiezing plaats van 3 notabelen, en er is drukker dan gewoonlijk gestemd, zeker mede ten gevolge van rondgezondene strooibiljetten. Herkozen werd de heer A. de Groene met 121 van de 179 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Jan Heere met 92, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de beide aftredende heeren A. Ruisaard en Arij de Schipperdie resp. 82 en 77 stemmen bekwamen. Verder verkregen de heeren F. BurgerJac. RuissenE, Wabeke, W. Tilroe en J. de Zeeuw resp. 73, 37, 14, 6 en 2 Btemmen. Roomsch-Kath. kerk. Heïnkenszand. Tot pastoor alhier is benoemd de heer J. J. N. Teule, thans pastoor te C'ocksdorp, eiland Texel. Kunst en Wetenschap. Gisterenavond hebben wij kennis gemaakt met het Brondgeest-ansemble, dat in »de Prins van Oranje" eene opvoering heeft gegeven van ae drie stukjes, geschreven door Heijermans onder den titel Menschen en Kleuters". We kunnen terstond wel zeggen, dat die kennismaking aangenaam is geweest, en dat wij die gaarne zullen hernieuwoü. Van do drie stukjes de inhoud is onzen lezers bekend beviel ons het best het eerste »Het Kind". Mevrouw Aleida Roelofsen en de heer Brondgeest beeldden ons op uitstekende wijze uit de smart en de wanhoop, waaraan de ouders ten prooi zijn, als ze merken, dat hun kind blindgeboren is. Het tweede stuk »Nummer Tachtig", is te ten dentieus er wordt teveel in gedoceerd en men heeft moeite om een geeuw in te houden bij de lessen, die het kind van zijn grootvader krijgt over •igendoms-begrip. Maar dat is de brijberg, waar door men heen moet om aan bet slot een stukje prachtige wanhooptragiek te krijgen, wanneer mevr. Roelofsen op de deuren der gevangenis bonst en haar man opeischt. Dat wa^ wel het glanspunt van den avond en toen had het maar uit moeten zijn, want het laatste stukje, »Het Kamerschut", dat ons eerst een paar minuten heeft doen lachen, was verder zoo gerekt, zoo flauw en zoo herhaaldelijk kwamen dezelfde geforceerde aardigheden terug, dat rnen zich herhaaldelijk moest afvragen heeft Heijermans dat kunnen schrijven?" Maar het spel, vooral het stille spel van den heer Brondgeest was weer uitnemend. Ook mevrouw Brondgeestde Vries mag hier nog wel eens afzonderlijk worden vermeld en de heer Vervoorn eveneens. De bakermat van dezen laatste zal w«l Rotterdam zijn. Nog eens, er is uitnemend spel gegeven en als het Brondgeest-ensemble eens weer in Goes komt, zal het wel, evenals gisterenavond, op een vrij volle zaal kunnen rekenen. Rechtzaken. Arrondissernents-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werd veroordeeld M. v. d. M., 12 j., t.e Goes, wegens mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Gemengde Berichten. Door den jachtopziener A. Puteijn werd in den Schengopolder een roerdomp geschoten, die een vlucht heeft van 1.25 M. en een lengte van 1 M. 's-Qravenpolder. Woensdagavond gaf de heer van lngvn Schoutenarts te Hoedekenskerke, een gratis voorstelling met zijn Edison-phonograaf de kolfbaan van de Koster. De schoolkinderen der hoogste en middelste klaBse waren tot het bijwonen speciaal uitgenoodigd, terwijl verder voor jong en oud de toegang vrij was. Wij hebben enkel lof voor dezen uitstekend werkenden phonograaf. Af wisselende nummers, in 't geheel een 35-tal als kerkgezang met orgelbegeleiding en 't luiden der klok, militaire marschen, vocale en instrumentale solo's, duo's kwartetten, de gedresseerde kanarie, 't slaan op het smidsaanbeeld, en, om niet te ver geten, eenige neger-lachliederen en de veiling van notaris Brommegerenz. enz. werden ten gehoore gebracht en kwamen zonder uitzondering zeer goed tot hun recht. Verder gaf dr. Schouten gelegenheid den opnemer te laten werken, waarvan door drie heeren werd gebruik gemaakt. Zeer duidelijk en juist gaf de phonograaf het gesprokene weer. Ook de verbetorde weergever »de Bettinia" werkte prachtigmot dit instrument wordt dit geluid aanmerkelijk versterkt. Zeer zeker sprak de heer Risseeuw in den geest der aanwezi gen, toen hij dr. Schouten hartelijk dank zeide voor den aangenomen avond klein en groot bareid. Heinkenszand. Woensdagavond jl. werd in de zaal van d# wed. C. Rijk alhier door het fan farecorps >Euterpe" eene muziekuitvoering gegeven. Ook werden ter afwisseling een paar tooneelstukjes opgevoerd, n. 1.: *Wie ben ik", blijspel in drie bedrijven, en »Een raadsvergadering te Koekamp", kluchtspel in een bedrijf. Alles viel zeer in den smaak van de aanwezigen. De zaal was geheel gevuld. lersefee, Donderdag zou de brugwachter t. B. van de Postbrug over 't kanaal van Z.-Beveland, deze brug, terwijl zij open was, wat afkrabben. Hij liep daarbij onnadenkend achteruit tot hg over den rand in het kanaal viel, tusschen de palen door, waarop de brug rust, gelukkig zonder iets te raken. Hij had de tegenwoordigheid van geest bij het boven water komen een paal te grijpen, waarna hij door een schipper gered werd. Van den braven onderwijzer. Nu blijkt van het mooie- verhaal dat de Winschoter Ct. deed over den onderwijzer die zich opofferde om een collega tot hoofd der school benoemd te krijgen, weer niets waar te zijn. Aan het U. D. wordt tenminste geschreven Dit stukje is blijkbaar afkomstig uit den duim van den een of andeven platteJandseorrespondent, die, uit zucht om iets zeer interressants mee te deelen, de goede gemeente maar wat op de mouw gespeld heeft. Verondersteld, dat do bedoelde burgemeester art. 28 der wet op het L. O. niet kende, dan had toch stel lig een der beide solliciteerende onderwijzers ZEA. op den inhoud van dit art. opmerkzaam gemaakt iedere leerling eener normaalschool kent het! Dit art. zegt 0. a.^Ingeval de benoeming na voorafgaand vergelijkend onderzoek plaats heeft, wordt de voordracht, bestaande uit minstens drie bevoegden, door den districtsschoolopziener opge maakt en door dezen met een schriftelijk, met re denen omkleed advies omtrent de voorgedragen candidaten, aan den Raad ingezonden". De distr.-schoolopz. is ook al onder genoemden duim geëclipseerd In waarheid, het bericht is zeer geestig en, volgens het oude recept, krijgt de deugd er haar rechtmatige belooning in, worden er zelfs niet min der dan twee brave menschen tegelijk in ten too- neele gevoerd doch het »s alleen maar jammer, dat het van az gelogen is. De pplitie te Utrecht, waarschuwt togen de handelingen van twee niet gediplomeerde pleegzus ters. Voorgevende te Zeist een sanatorium voor min vermogende teringlijders te hebben opgericht, gaan zij nl. met lijsten rond, teneinde tot instandhouding dier stichting welke trouwens bij onderzoek is gebleken slechts in de verbeelding dier dames te bestaan gelden in te zamelen, die blijkbaar niet worden gebezigd voor het doel waarvoor zij worden gegeven. Te Meppel heeft een mevrouw aan een op- kooper ledige flesschen verkocht, waarin zij van een bier- of wijnhandelaar dranken had ontvangen. De opkooper presenteerde ze aan een bierhandelaar, die hem echter waarschuwde voor deze handelwijze. Hij ging ze daarna toch aan een anderen opkoo per overdoen met 100 pet winst. De marechaussee komt er achter en verbaliseert den kooper, den opkooper en mevrouw, omdat zij flesschen hadden verhandeld, die hun niet toebehoorden. Een waar schuwing voor anderen Uit Friesland schrijft men aan de Tel. Wie thans met den trein door da weilanden van Friesland reist, ziet heelo zwermen kieviten over de tengevolge van de aanhoudende regens half onder water staande vlakten vliegen. En tusschen die zwermen kieviten in bevinden zich de getrouwe medetrekkers van deze vogels, de spreeuwen. De kieviten en spreeuwen schijnen dit jaar bijna van geen strekken" te weten, omdat het herfstweder, ondanks zijn natheid, voor dezen tijd van het jaar bijzonder mild blgfL Die kieviten hebben het even wel niet op hun gemak, wijl de landen te veel met water doorweekt zijn om den vogels 's avonds een goede schuilplaats te bieden. Wat een aardig gezicht oplevert zijn de zeevogels, de zilver- en andere meeuwen, die in bijna even grooten getale met die kieviten en spreeuwen rond vliegen en af en toe op het onder water staande land noderstrgken. De vele regens hebben den boer echter een uiter mate schadelijk jaar bezorgd. Niet alloen, dat zij hun beesten minstens 6 weken vroeger hebben moeten stallen, maar ook van het gras is, zooals valt te begrijpen, niets te redden, ofschoon het nog zeer overvloedig op de landen groeit. De fabrikanten van veevoeder, als lijn- en andere koeken, voedermeel enz., maken daardoor goede zaken en hebben het bijzonder druk. Ternauwer nood kunnen zij somtijds de commissies alle op lijd nakomen. In het dorpje Molenaarsgraaf aan den Graaf-- stroom (Alblas) in de Alblasserwaard zijn 20 per sonen lijdende aan typhus een 25-jarige lijdores is bezweken. Door schrik gedood. Te Tjuchgum (gem. Sloch- teren) is eon aan tering sukkelende vrouw, toen het huis in brand geraakte en geheel in de vlam men opging, van schrik gestorven. Minimumlijder. In de Chr. %Ondcrwijzerhet orgaan van de >Unie ran Chr. Onderwijzers" komt de volgende advertentie voor Wie kan een Chr. onderwijzer, die zich in het vasten wil trainen, teneinde eenig geld te kunnen besparen voor zijn pensioen, aan een boek helpen getiteld Gids of leefregelen voor den vaster." De advertentie zal wel niet »ernstig gemeend" zijn. Toch spreekt er uit, hoe treurig hot nog met de jaarwedden dezer opvoeders gesteld is. Te Dinksperloo hebben een aantal arbeidors, die gedwongen vacantia hadden, de werkplaats van •en klompenmaker in haar geheel verplaatst van hot eene eind van het dorp naar het andere, om den eigenaar de moeite en kosten voor afbreken en opbouwen te besparen. Het transport geschiedde op Amerikaansche wijze. Onaangename verrassing. Een reiziger die dezer dagen te Terneuzen zijne zaken deed, werd daarin onaangenaam gestoord, doordat de politie hem onder hare hoede nam, wegens zijne gelijkenis met het signalement van iemand, die in Brussel zijn vrouw had vermoord. Daar hij echter zijne identiteit vol doende kon aantoonen, werd hem de vrijheid her geven. Een detectievo uit Gent speurde daar ook al tevergeefs, daar van laatstgenoemde plaats in den loop van den dag bericht kwam, dat de moordenaar daar gesnapt was. Verdacht. Men schrijft aan de Ned. Te Goudriaan overleed Zondagmorgen de vrouw van T. de B. Dit sterfgeval verwekt nogal opspraak, daar genoemde echtelieden sinds enkele dagen in onmin leefden, en bekend was dat T, de B. zijn echtgenoote de laatste dagen minder zacht behan delde. De justitie he-fft zich met de zaak bemoeid en het lijk der vrouw is ter schouwing naar Gorinchem vervoerd. Verbrand. Maandag had het 4-jarig kind van v. W. te Stratum het ongeluk in een pot met kokend water te vallen. Het kind bekwam zulke brandwonden, dat het tengevolge daarvan is over leden. In een plaatsje bg Bremen is zekere juffrouw Gesina Meijer, eene 43jarige vrouw, bij gelegenheid van een brandgerucht ontwaakt uit een slaap, waarin zij sedert 17 jaren was vervallen 17 Dec. 1886 sliep zij in, na reeds te voren 3 jaren te hebben geslapen. Zij is thans oogenschijnlijk normaal, vol komen bij zinnen en ziet er voortreffelijk uit. To Rio de Janeiro zijn in de afgeloopen week 17 menschen aan de pest overleden. Aangezien er 40 pestgevallen bggekomen zijn, bevinden zich thans 133 pestlijders onder geneeskundige behandeling. Te Palermo zijn een markies, een baron en vijf andere groote landeigenaren veroordeeld tot verschillende gevangenisstraffen wegens het verlee- nen van huisvestig en andere hulp aan den beruch ter roover Yarsalona. Te Abo in Finland was in de Lutherscbe kerk een juffrouw Uistedt gezeten, luisterende Daar de preek, toen plotseling iemand op haar aanviel en haar twee doodelijke messteken toebracht. De dader vluchtte te midden der verwarring. Men houdt hem voor zinneloos. In een vlaag van godsdienstwaanzin heeft een rijke vischhandelaar te Moscou, die tot de secto der »oude christenen* behoorde, zich zelf laten verbranden. Na een stapel hout met petroleum overgoten en in brand gestoken te hebben, is bg daarop gaan liggen en aldus levend verbrandzgn lijk werd als een verkoolde klomp weérgevonden. Twee geheime Russische agenten zgn te Nisjni Nowgorod en Pinsk vermoord. Zij hadden in op dracht de zich overal thans tot zelfverdediging vormende Joodsche vereenigingen te bewaken en waren zelf ook Joden, De te Pinsk vermoorde agent werd buiten de stad met dertig dolksteken gevon den. Van d« daders is nog geen spoor ontdekt. De verwonding van prins Galitzin, de gouverneur van den Kaukasus, op wien onlangs een aan slag is gepleegd, heeft een gevaarlijk karakter aan genomen. De toestand van den prins is zorgwek kend. Op merkwaardige wijze zijn te Londen vier dieven gevat, die eene maaüd geleden voor meer

Goessche Courant | 1903 | | pagina bijlage 1