1903. N°. 138. Zaterdag 21 November. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 3 FSÜïLLÊfÖi Van Verliezen en Vinden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prps per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jf SL25» Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adve^entiën vóai* 2 uren ep den dag der uitgave. COURANT De pr£js der gewone advertcntiën ie van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Big directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten en da daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Besluit tot onteigening. De Burgemeester der gemeente Goes, Gezien het advies van den heer A. F. Lasonder, Geneeskundige te Goes, dd. 17 November 1903, waaruit blijkt, dat ten huize van P. G. de Wjjs, schoenmaker, te Goes, besmettelijke ziekte met name »diphtheritis" heeft gehearscht, en dat het ter voor koming van besmetting noodzakelijk is, dat de met de lijders in aanraking geweest zijnde goederen, bestaande in 1 wollen deken, 1 sitsen deken, 1 moltondeken, 2 lakens, 2 pluimkussens met sloopen, 2 pluim- peluws, 2 zware wollen boerendoekeu, 1 zwaar pluimbed, 2 stroo mat rassen, eenige lappen, 1 kapok ken kussen en bedje, 1 kapokken bed, 1 deken, 1 deken, 1 laken, 2 kapokken kussens, 1 peluw, 1 matras, 1 molton deken en 1 kinderdeken, worden onteigend en vernietigd Gelet op artikel 5 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Besluit te onteigenen de hierboven vermelde goe deren, toobehooreude aan P. G. de Wijs, voormeld, met bovel tot onmiddellijke inbeslagneming en ver nietiging door verbranding. Te benoemen tot deskundige om voormelde goe deren te waardeeren J. W. F. Couvee, gemeente opzichter te Goes. Goes, den 17 November 1903. Da Burgemeester voornoemd, DE KONING KOOIJ. GOES, 20 Nov. 1903. Men schrijft ons In vervolg op mijn schrijven van Donderdag nog dithet vorig gemeentelijk landbouwverslag bevatte 74 bladzijden met 2000 vragen, de lijst van den directeur is 14 bladzijden groot met 325 vragen. Een groot verschil dus. Het totaal over bodige met zijn nasleep is weggelaten. Wat drin gend noodig is voor de statistiek is behouden. Onderscheiden en niet te beantwoorden vragen zijn uit de lijst verdwenen. Er is niet te veel van ge- zogd, de reorganisatie is ingrijpend en van veel belang. Het Groningsch stelsel, als ik het zoo noe men mag, wordt verwezenlijkt. Alleen aan do bur gemeesters is gevraagd wat zij beantwoorden kun nen liever had ik gezien, dat zij er heelemaal buiten gelaten waren en dat alles neer was gekomen op vereenigingen, specialiteiten en landbouwonder nemingen, maar zoo is de verbetering al groot en wat nu van de schouten gevraagd wordt is niet onbillijk. Een eere-saluut dus aan den nieuwen directeur-generaal voor landbouwDe lijst is ver deeld in rubrieken en spoedig kan men zien wat Roman van Gerhard Stein. »U drinkt immers niet", merkte Heydoman op. Drink nog eens uitzoo, prositWe zullen nog eene flesch laten komen". Ze klonken met elkaar. Heydemann vulde het leege glas van Krüger en hield daarna de fleseh tegen het licht. »Werkelijk niets meer in", merkte hij op. Daarna belde hij. De waard verscheen. »Nog een flesch", zei Heydemann. De waard trok een eigenaardig gezicht, verwij derde zich echter zwijgend, kwam weldra terug en zette de flesch op de tafel. Heydemann glimlachte vroolijk om den ouden man. Hij zag het wantrouwend aarzelen van den waard en riep lachende »Nu moeten we eerst eens afrekenen". En hij haalde een groote, dikke portefeuille uit zijn zak, nam er een banknoot van honderd mark uit en bood deze aan. Bij het zien van het geld veranderde piotsering het gezicht van den waard. »Ochj mijnheer Heydemann", zeide hij beleefd, »dat heeft immers den tijd nog wel". En met eene buiging verliet hij de tafel en verdween weer ach ter het buffet. Ook Krüger scheen verbaasd te zijn. Met eene zekere verwondering zag bij naar de portefeuille, waaruit de randen van talrijke banknoten te voor schijn kwamen. Heydemann scheen zeer tevreden hierover. Het was niet te ontkennen, hij had een goed figuur gemaakt. j>A1zoo, prosit 1" zei hij, weer aanstootend. »En dezen keer op uwe toekomst 1 Ge zult zeker wel men in ©en dorp en wat men in een stad moet beantwoorden. Eerst heeft men uitgestrektheid der gronden, dan de bezette oppervlakte, de geschatte opbrengst der gewassen, het overzicht van den vee stapel, de landbouwwerktuigenaan den tuinbouw zijn 2 bladzijden gewijd voorts de grootte dor bedrij ven van eigenaars en pachters, den aanvoer ter m'arkt van alle mogelijke beesten, kazen, eieren, gewassen en zaden en tot slot 8 bladzijden coöperatie, het ideaal onzer eeuw en voor den landbouwer in bet bijzonder. Van al die rubrieken had ik no. 5, die der landbouwerktuigen, willen vervallen zien, als van geen belang, behalve voor handelaren in werk tuigen. Een enkele maal is men in den ouden zuurdeesem vervallen, als hoeveel kalveren werden in 1903 vetgemest, en hoe groot is de boter-productie? Als men het aantal kalveren al opgegeven heeft boeft men niet te weten hoe re! en er gemest worden en zoolang de boerinnen geen boterstaten houden, is deze vraag niet te beantwoorden. Men dient er dus weer een slag naar te slaan en krijgt onmoge lijk een good statistisch antwoord. Mot de dwaze vragen naar alles wat do keu betreft is het uit vroeger wilde men weten hoevale varkens door Jan, Piet en Klaas werden geslacht en vooral boe- vele van die beestjes door de arbeiders. Van biggen wil men niets weten, maar naar geslachte korven der nijvere bijen blijft men nieuwsgierig. Alle vragen over grondbewerking, uitzaaiing, ontkieming enz. enz. (goed, tamelijk, slecht) en de oorzaken er van (te nat, te droog, mooie bodem, gelegerd, forsehe wind) zijn vervallen. Alle zotter nijen over den veestapel zijn er niet meer om de lachlust op te wekken. De directeur-generaal zal nog wel bij maat schappijen, vereenigingon enz. aankloppen, ja de burgemeesters hebben alleen maar de coöperatieve vereenigingon optegeven en do namen der secre tarissen en behoeven dus zelf niet don boer op. Uit de antwoordeü, die de directeur krijgt, valt oen goed, beredeneerd verslag te maken. De beschei denheid der vragen en van bun aantal zijn daar voor een waarborg. Op het vorige was van toe passing qui trop embrasso mal étreint. De burgemeesters met hunne commissies, met hun secretarissen, met hunne veldwachters, die bij de landbouwers rondgaan, en niet van huis tot huis, kunnen hunne verplichtingen voor het verslag na komen 6n wordt het dit ""jaar goed gedaan, dan zijn zij voor jareu geholpen en krimpt het verslag vier jaren achtereen geweldig in. R. In ons vorig nommer is onder de Laatste Berichten melding gemaakt van de benoeming van jhr. mr. P. J. van SwinderenCommissaris der Ko ningin in do provincie Drenthe, tot Vice-President van den Raad van State. Dat deze Regeering een antirevolutionair tot dit hoogste ambt in den lande zou roepen, was te gauw gaan trouwen, niet »Dat zal zoo gauw niet gaan", zeide Krüger halfluid. »De oude wil zijne toestemming daarvoor nog niet geven". »Waarom niet?" s-Het salaris, dat ik verdien, is hem te klein. Wij moeten wachten". »Waarom gaat u dan niet zelfstandig werken »Ja, indien dat maar zoo gingMijn schoon vader wil me niet helpen. Hij heeft het geld voor zijn huis noodig, dat hij wil laten horbouwen. En ik zelf bezit niets. Ik moet daarom eerst een com pagnon zien te vinden." »Die is toch wel te vinden, waar iets te ver dienen valt »Dat is te zeggenDe electrotechniekik vraag u Het eenige, waarbij men thans nog kapi taal maakt. Dagelijks komen er nog altijd nieuwe ondernemingen. Men mag wel overal goed achter zijn." »Zoo, jaja," zei Heydemann nadenkend. »Ik heb daarover vaak in de courant gelezen. Men zou er lust toe krijgen. Een mensch moet toch wat doen, men kan toch niet gaan rentenieren. Hm wij moeten er morgen eens over spreken. De zaak interesseert me werkelijk, maar wat drinkt ge weinig. Smaakt het u niet Willen we wat anders nemen Madera-wijn »0, neen, dank u zei Krüger, haast verschrikt. »Ik geloof ook niet, dat mijn toekomstige schoon vader dat in buis heeft. Alles is hier zoo een voudig, burgerlijk en »Dat zou op verkwisting lijken Nu, ik geloof, dat ik nu wel wat verkwistend mag zijn. Ik vier feest vandaag." »Zijt ge misschien jarig j>Neen, maar ik vier mijne opstanding Kijk me maar niet zoo verwonderd aan. Het is werke lijk zoo. Sedert meer dan elf jaren is het cle eerste dag, waarop ik mij als een vrij meDSch kan ge voelen." voorzien en is begrijpelijk. Hierover zal niemand de Regoeriug hard vallen, mits maar d* benoemde persoon de noodigo kennis en bekwaamheid bezit. En volgens mannen, di« tot oordeelen op dit ge bied gerechtigd zijn, is zulks met mr. Van Swinderen het gavul. Als kantonrechter is ds nieuwbenoemde jaren werkzaam geweest te Groningen en was hij in die betrekking zeer geacht. Toe» de heer Pijnacker Hordijk benoemd werd tot Gourerneur-generae.1 van Nederl. Indië, werd de hear Van Swinderen, onder het kabinet-Mackay, in diens plaats Commissaris der Koningin in Drenthe. De heer Van Swinderen, die tot de streng recht- zinnigen behoort, is van zoor ingetogen aard, spreekt weiuig en beweegt zich hoogst zelden in het publiek. Het is te hopen, dat het gewichtige ambt niet te veel van zijne lichaamskrachten zal vergen, want in een sterk gestel mag hij zich nu juist niet verheugen. Met 1 December a. s. zijn verplaatst de kom- raiezen bij 's rijks belastingen V. A. van Aerde, 3e klasse, van Krabbendijke naar Tolen en A. W. Rijn berg, Ie klasse, van Tolen naar Krabbendijke. ^Bsse. Den 19 November 1878 werd de Edel Achtbare heer D. Mulderburgemeester van Bres- kens, benoemd als zoodanig van de gemeenten Nisse, Ovezand en Driewegen. De gemeente Nisse koos dezen datum om hot zilveren jubelfeest met luister te vieren. Zij wilde hare blijdschap en dankbaar heid toonen voor het goede op initiatief van den Burgemeester in deze 25 jaren alhier tot stand gebracht en dit is niet weinig alsmede voor de hulpvaardigheid en minzaamheid, waarmeö hij steeds ieder ten dienste stond. Reeds vroeg in den morgen had het dorp een feestelijk aanzien. Van elke woning wapperde de driekleur en fraaie eerepoorten waren opgericht. Tegen elf uren vormde zich een stoet van paarden en rijtuigen, netjes versierd, terwijl eenige ruiters, als Transvaalsche boeren gekleed, eene interessante vertooning maakten. Voorafgegaan door het muziek gezelschap van 's-Heer Arendskerke, dat op ver dienstelijke wijze muziekstukken uitvoerde, toog de stoet naar Ovezande, om den jubilaris met zijn ge zin af te halen. Bij aankomst alhier werden de klokken geluid en onder het gejuich der menigte betrad de Burgemeester do stoep van het Gemeen tehuis, waar hij door het hoofd der school met eene flinke toespraak werd welkom geheeten en gehuldigd, welke door den jubilaris gevoelvol werd beantwoord. In de gemeonteraadskamer werd Z.Ed.Achtbare toegesproken door den oudsten wethouder, en hem, namens de gemeentenaren eene keurige schrijftafel en door de leden van het gemeentebestuur een dito armstoel aangeboden. Getroffen, beantwoordde d9 burgemeester de verschillende sprekers, zijn dank »Oeh zei Krüger, om maar wat te zeggen. s-Ja wel, mijnheer Krüger," zei Heydemann, eerst langzaam en afgebroken sprekend, als wilde hij zich iets voor den geest roepen. »Elf jaren lang ellende, zorg en lijden. Diep zielelijden, wanneer men eene moeder jarenlang langzaam ziet weg kwijnen. Voor twee jaren is zij gestorven. En hare zuster eene koude, ongevoelige vrouw deed nooit iets voor baar. En nu heeft juist deze barte- looze vrouw mij bevrijd. Ziet u hier riep bij, half van toorn weenende, en haalde triomfan telijk de portefeuille te voorschijn. »Een half leven heb ik verloren, en deze vrouw hoopt© het geld op. Maar ze kon het met met zich in het graf nemen En hier hier is het Zijne stem trilde van toorn en vreugde, terwijl zijne oogen fonkelden. »Een vermogen van veertig duizend mark is me heden als eenigon erfgenaam uitgereikt. O, ik ben een blijde erfgenaam Ja, ik lach lach Nu kan ik dus feest vieren. Een fleseh madera dus »Neen, ik dank u, mijnheer Heydemann," zei Krüger beslist. »Nu dan niet," bromde Heydemann geërgerd. »Op uw welzijn en de toekomst," zeide Krüger, zijn glas opnemend. *Heydemann was reeds weer gewonnen en klonk met bem beiden dronken en Krüger ging opstaan. En langzaam, met zwaren stap, giug Heydemann de trap op en zocht dadelijk zijne kamer. 't Was den volgenden dag tegen tien uur in den voormiddag. Heydemann was tamelijk vroeg opge staan en had beneden zijn ontbijt gebruikt met het stralend gezicht van iemand, die in eene wereld vol genot treedt. Daarop ging bij naar buiten de straat op, die nu vroolijk schitterde in den zonne schijn. Er was geen spoor meer te zien van den regen vai. gisteren de hemel glansde in het zui verste blauw en de lucht was zoo frisch als op een lentedag. betuigende voor de bewijzen vaü dankbaarheid en liefde. Verschillende corporation complimenteerden ver volgens den jubilaris, waaronder ook de Christe lijke jongelingsvereeniging, die hem een prachlig boekwerk tot aandenken vereerde. Na afloop daar van werd de school bezocht, die zoowel als het gemeentehuis, door dienstvaardige handen rijk en smaakvol versierd was. De kinderen zongen vroo- lijke feestliederen en werden namens den feest vierende, ruimschoots onthaald. Verder werden volksspelen met wedstrijden ge houden, als ringrijden op paarden, alsook op de fiets, zakloopen, mastklimmen enz., terwijl dhr. Oeill bij afwisseling zijn gramopboon ten gehoore bracht. De muziekanten luisterden af en toe het feest op met hunne uitvoeringen. Des aronds werd het dorpsplein geïllumineerd, had een fakkeloptocht veel bekijks, werden teer tonnen gebrand en vuurwerk ontstoken. Algemeen was de feestvreugdehet »leve de burgemeester" was geen ijdele klank. De beste wenschen voor de toekomst werden geuit voor den Burgemeester en de zijnen, opdat bij als Burger vader nog lang der gemeente tot heil moge ver strekken. Het burgemeostersfeest zal a. s. Donderdag, zoo als uit eene advertentie in dit nummer blijkt, te Ovezande worden gevierd. Het zal o. a. bestaan in: feestelijke inhaling van den Burgemeester, kinderspelen, fiets wedstrijd en dit alles zal worden opgeluisterd door muziek. Buitenlandsche Berichten. De Duitsche Keizer. Over den Keizer worden nu geen bulletins meer uitgegeven. Het wondje geneest goed. De Keizer wandelt en werkt weder geregeld, maar mag nog niet spreken. Turkije en de MogendhedenDe Daily Chronicle verneemt uit goede bron, dat de Sultan een bestel ling heeft gedaan van 220,000 Mauser-geweren en 6 Krupp. kanonnen. In verband met het uitblijven van het Turksche antwoord op de jongste Rus sisch- Oostenrpksch-Hongaaische nota, lijkt dit be richt verontrustend. Het zal intusschen wel zoo1n vaart Diet loopen. Uit Marokko. Onder 't gedaver van vreugde schoten van de batterpen te Tanger is daar eergiste ren in de Moskee, een keizerlijke brief voorgelezen, waarin hot sluiten van don binnenlandschen vrede bevestigd wordt. De wegen zijn veilig en 'tland is tevreden en gelukkig. Dat zegt ten minste de Sultan. Eerst na eene wandeling van twee uren kwam Heydemann in het hotel j>De Roodo Leeuw" terug. Hij wierp slechts een vluchtigen blik door de openstaande deur in de gelagkamer, waar nu twee vreemde heeren zaten. Deze beiden, die tot de oude bezoekers van »De Roode Leeuw" behoorden, waren in den nacht aangekomen, elk van eene andere richting, maar doordat ze elkaar vaak in dit hotel aangetroffen had den, met elkaar bekend. Ze waren veel later op gestaan dan Heydemann, ontmoetten elkaar beneden in de gelagkamer en haalden oude herinneringen op. Heydeman had zich beneden niet opgehouden zacht fluitend ging hij de trap op naar zijne kamer. Daar klonk plotseling de olectrische bel voor de bediening lang en aanhoudend. De beide heeren staakten eveD hun gesprek. Eenige seconden was het stil in huis, en noch de waard, noch een ka mermeisje scheen het gehoord to hebben. Nu klonk de bel echter weer door het huis, dezen keer echter kort en afgebroken, verscheidene keeren na elkaar, en hot schellen werd na eene kleine pauze herhaald. Het geheele hotel werd opgeschrikt door de woede, waarmee er gebeld werd. De beide heeren gingen Daar de trap, ze waren zeer verwonderd zulk een leven hadden ze nog nooit in »Den rooden Leeuw" hooren maken. Eindelijk vertoonde de waard zich nu ook en achter hora een kamermeisje, dat in de kouken scheen bezig geweest te zijn. Met oen ontevreden en verbaasd gezicht, zag de heer Weigel eerst de beide heeren aan, en toen een van hen naar boven wees, snelde hij haastig de trap op. Daarop hoorde men boven een dour openen en heftig toeslaan en eene hevige woordenwisseling volgde tusschen twee mannen, welke steeds heftiger werd en ten slotte op een gebrul geleek. s-Do politie! de politie!" riepen beiden tegelijk. (Wordt ven c-lgd.J

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1