is door de classis Tolen tot de evangeliebediening toegelaten. Tweetal te Baarland de h.h. A. Scheele te Ter-Neuzen en J. H. Binnema te Tilburg, candidaten. Gemengde Berichten. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene weldadigheidsloterij, die zal worden gehouden ten voordeele der kas van de Wijk verpleging". Er is reeds meermalen in ons blad verslag gegeven van het hoogst nuttige en liefdevolle work door zuster Sophie in dezen verricht, zoodat het wel haast overbodig mag heefcen onze stad- en gewestgenootea op te wekken dit liefdadig doel te steunen door het nemen van loten en h.h. winkeliers en andere belangstellenden aan te sporen prijzen voor deze verloting, die men voor 25 November kan be zorgen aan het adres van Mevrouw Ochtman alhier, af te staan. Wij hopen van harte later te kunnen meédeelen, dat de kas der Wijkverpleging, ten voordeele van armen en zieken zal zijn gestijfd ten gevolge dezer vtrloting. Daartoe werke ieder meê. Men schrgft ons uit Hansweerd b Gepasseerden Maandag herdachten LLuik en A Schouten hun 50-jarig huwelijksfeest. Aan dezen mijlpaal vereenigden zich hunne kinderen, talrijke vrienden, Gemeente-autoriteiten en belangstellen den om van hunne deelneming te getuigen Ouderen van dagen kennen Luik nog van »'t Huisje ten halve," waar hij als rietdekker velen ten dienste stond, en waar hij zich door hulpvaardigheid en zijn goed karakter talrijke vrienden verwierf. Geen wonder dan ook, dat op dezen dag door »Scheldegalm" een serenade voor 't Paviljoen werd gebracht, en het geacht echtpaar een stapel brie ven en telegrammen ontvingen van hen, die sinds 40 jaren van Luik en zijne vrouw vriendschap en gastvrijheid genoten. De tand des tijds heeft echter veel bij de goede oudjes gesloopt. Moge het hulpbehoevend paar nog lang die hartelijke kinderlijke verpleging be houden, en kunnen genieten, van wat hun zoo ruimschoots ten dienste staat. Rilland. Onder den naam ^Strevende naar hooger" heeft de heer M. van Dijkey onderwijzer alhier, te Bath een zangvereeniging opgericht voor gemengd koor. Ze telt ruim 30 leden. Heinkenszand. In de woning van den ar beider C. C. alhier, wiens vrouw alleen thuis was, drongen jl. Zondagavond twee personen binnen, die onkenbaar waren, doordat zij een zak over het hoofd hadden. Zij vroegen de vrouw om geld, en toen zij zeide dit niet te hebben, werd zij door de indringers mishandeld en buiten de kamer ge bracht, waarna zij een kastje doorsnuffelden, doch niets vonden onder een hoedendoos echter, die zg onaangeroerd lieten, lag een zeker bedrag. Toen intusschen de vrouw tot de naastbijwo- nende buren om hulp schreeuwde, vertrokken de indringers, niets meer medenemende dan een baaien rok. De politie doet onderzoek. Het gebeurde mag als een waarschuwing be schouwd worden om in afgelegen buurten bij win teravond op zijn hoede te zijn. KoBijnsplaat. De brievenbesteller alhier, dhr. C. v. dWeele Thz.y zal voortaan niet meer de brieven enz. bij de landbouwers dezer gemeente, wonende aan den Prinsendijk, ruim een kwartier uurs van Kortgene gelegen, behoeven te bestellen, maar dezen zullen door den besteller van Kortgêne worden bediend. Er moet nog dit jaar in Zeeland in verschil lende gemeenten een naloting plaats hebben voor de nationale militie lichting 1904, o. a. voor Hoede- kenskerke. In de moeste gevallen was die nalotiDg een ge volg van verzuim van inschrijving door de betrokken autoriteiten of van eene kwestie over uitlegging der wet. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Ct. Het verhaal, overgenomen in de N. R. Ct. uit het Hbl. van Antwerpenbetreffende het hier ter stede gebeurde met den Belgischen loods v. H. is na onderzoek gebleken voor het grootste .gedeelte onjuist te zijn. Do vrouw M. A. J. is niet eon bij de loodsen goed bekende vrouw, heeft oven min in de Sociëteit Belgisch loodswezen gediend, doch is vooral de laatste jaren als zedelooze vrouw bekend. De vrouwen zijn evenmin naar Middelburg gevlucht. En het allervoornaamste van het verhaal in het waardeerd. U heeft immers een beroep uitgeoefend »Mijn beroep?" Heydemann lachte bitter. *Beste mijnheer TCrüger, hoe denkt ge over een gesjeesden student in de philologie en de philosophie »Hm ja, ik weet niet," zeide Krüger, ver legen door dezo vertrouwelijkheid. »Les geven of in 't practische leven gaankoopman, boekhouder." Heyderaan zag den ander verbaasd aan. »'t Is toch merkwaardig," zei hij, »dat vele goede raadgevingen altijd te laat komen." >Nu een dergelijk beroep moet u toch uit geoefend hebben," zei Krüger lachende. *In eene kleine stad. »Ja, juist in eene kleine stad herhaalde Heyde mann. »Begin daar maar eens wat! Daar is het: schoenmaker blijf bij je leest. Je bent student? Hoe kun je dan iets anders willen zijn? Je begrijpt toch niets van onze zaken. En leeren wil je Wat nieuws leeren? Maar mijn beste man, daar ben je immers te oud-voor!" »Men kan toch on mogelijk altijd student blijven." vWaarachtig nietJa, wat wordt men dan Denk u er eens intwee jaren aan de universiteit gestudeerdtoen stierf mijn vader plotseling zonder eenig geld na te laten. Hij was leeraar ge weest. Ik kon niet doorgaan met mijne studie. Mgn moeder was ziek en half verlamd, zoodat ze altgd Antwerpsche blad, dat de vrouwen zich niet aan berooving zouden hebben schuldig gemaakt, kan beslist worden tegengesproken. Zij hebben zelf be kend uit de portemonnaie van den loods een aan zienlijk bedrag te hebben genomen, waarvan de politie in een winkel alhier nog een biljet van 100 francs beeft in beslag genomen, evenals ver schillende, door de vrouwen van dat geld gekochte goederen. De politie zal op het, door bedoelde vrouwen bewoonde huis, voortaan een wakend oog houden. Naar men nu weer uit Maastricht mededeelt, is het berichtdat de telegrafist S. in vrijheid zou zijn gesteld, omdat er geen termen tot vervolging aanwezig waren, onjuist. Als iets nieuws te Haarlem wqrden er, zoo schrgft men, f 9800 gevraagd voor den bouw eener houten verplaatsbare hulpschool. Collegiale zelfopoffering. In een zeker dorpje zoo verhaalt de Winschoter Ct. moest een nieuw hoofd der school wezen. Een drietal der vele solici- tanten was geroepen om proefles te geven. Twee verschenen, één bleef afwezig. Toen de heeren zich ter plaatse vervoegden, deelde de burger vader hun mede»Ik heb mijn Raadsleden maar medegenomen, dan kunnen wij na de les even stem men." Inderdaad waren de edelachtbare heeren be oordeelaars present, eerzame boeren- en burgerva dertjes der gemeente. j>Wie moet beginnen ?"'vroeg een der sollicitanten. Dat was den hoeren precies gelijk en no. 1 ving dus maar aan. Geschiedenis moest worden onderwezen. Blijkbaar scheen het onderwijs den heeren Raadsleden wel te bevallen, te oordeelen naar de goedkeurende knikjes van menig edelachtbaar hoofd. No. 1 scheen dus wel kans te hebben. Echter toen no. 2 zich voor de klasse plaatste en ontegenzeglijk mei? meer talent de kleine kinderschare wist bezig te houden #n met meer losheid en frischheid dan zijn voorgan ger »geschiedenis" gaf, begon de geluksster van no. 1 te dalen om ten slotte geheel onder te gaan. Niet alleen goedkeurende knikjes maar zelfs openlijke woorden van lof oogstte no. 2. »Dat heb ie flink gedaan meester", liet een der vroede vaderen zich ontvallen en zoo schenen de heeren er algemeen over te denkeu. »Nu moet u maar'n oogenblik wach ten", merkte de burgervader op »wij zullen dade lijk tot stemmen overgaan, zoodat u de uitslag spoedig bekend zal zijn." No. 1 begreep, dat zijn kans voorgoed verkeken was, en no. 2 gevoelde, dat hij ongetwgfeld de zege in dezen vreedzamen strijd zou wegdragen. De eerste was zeer neerslachtig. En geen wonder ook Hij was sedert een aantal jaren werkzaam geweest aan een school, doch zou met het oog op te weinig aantal leerlingen binnenkort op wachtgeld worden gesteld. Wat dan te beginnen, te meer daar hij gehuwd en vader was Een plaats als onderwijzer weer te krijgen, zou niet zoo gemakkelijk gaan, daar aan goedkoopere werkkrachten door do gemeentebesturen doorgaans de voorkeur gegeven wordt. Deze Om standigheden deelde hij aan zijn collega mede, die, iunig medelijden met zijn ongelukkigen concurrent gevoelende, plotseling een menschlievende gedachte in zich voelde opkomen. Zonder zich lang te be denken, spoedde hij zich naar de raadzaal, klopte aan en trad bij do vroede vaderen binnen. »Is de benoeming al gedaan heeren »Neen, nog niet, maar 't zal zoo dadelijk wezen", was 't bescheid. »Mag ik den heeren dan in overweging geven mijn college maar te benoemen Verbaasde gezichten, den spreker aanstarend van alle kanten. Zoo iets had men nog nooit beleefd. No. 2 begreep dat nadere uitlegging noodzakelijk was. En nu vertelde hij wat hij zoo juist van zijn collega had vernomen. »En daarom trek ik me terug heeren." Nu de heeren begrepen er alles van, maar no. 2 was nu eenmaal de man naar hun hart. Ze kwamen dan ook nog eerst eens informeeren of hij werkelijk bij zijn besluit bleef, waarop deze mededeelde een benoeming niet te zullen aannemen. En 't gevolg was, dat zijn collega benoemd werd. Deze natuurlijk over-overgelukkig en no. 2, hoewel vooreerst nog geen hoofd der school met grooter salaris dan zijn tegenwoordige, toch ook voldaan, omdat hij een ander gelukkig had gemaakt. Terecht merkte de burgervador op, dat, hoewel er veel egoïsme en eigenbelang in de wereld is, het in de onderwijzerswereld toch nog aan opoffe rende collegialiteit niet ontbreekt. Aan het grensstation Baarle-Nassau is aange houden een wagon, komende van België en bestemd voor Tilburg, die aangegeven was als bevattende verplegiüg noodig had. En geen mensch bekommerde zich om de weduwe en den zoon van den overleden leeraar. Nu ja hij was overleden.... en ver geten. En dan had deze weduwe eene zuster, die zeer rijk heette. Jawelvan deze zuster niets, nietsEn toen deed zich de vraag bij mg op wat nu te doen Antwoordelf lange jaren niets dan ellende en honger." »Nu, u heeft toch altgd geen honger geleden", merkte Kriiger lachend op. »Het scheelt niet veel", zeide Heydemann schou derophalend. »In een stadje van nauwelijks drie duizend inwoners. Eerst tracht men iets te schrg- venmen komt immers uit een letterkundig vakmaar in eene kleine stad valt daarmee niets te beginnen. Ik droomde er over, om dichter of schrgver te worden, maakte allerlei proeven de lui wilden er echter niets van weten. De manus cripten werden in 't geheel niet gelezen. En wat blijft iemand dan over, wanneer men geld noodig heeft en zijne moeder ziet lijden. U zei zoo straks heel juistleeraar. Ik was echter maar huisleeraar, dat wil zeggen ik gaf piano-les aan pasbeginnenden. In het uur verdiende ik daarmee vijf-en-twintig stuiversMaar gelukkig is die tijd nu voorbij prosit 1" (Wordt vervolgd.) uitsluitend aardappelen, maar waarvan bij onderzoek bleek, dat slechts de bovenste laag hieruit bestond onderaan lagen 100 zakken suiker, elk van 50 K.G., die klaarblijkelijk frauduleus zouden zijn ingevoerd. Een inwoner van Nedorlandsch Overslag (eene grensgemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen) staat voor een geval van bijzonderen aard. Bij do laatste loting voor de Nationale Militie te Axel trok zijn zoon oen dienstplichtig Dummer en moest dus bet vol gend jaar onder de wapenen komen. De man heeft echter tot voor eenige jaren op Belgisch Overslag gewoond, zoodat toen zijn kinderen in België dienst plichtig waren, waar nog een ander zijner zoons onder de wapens is. Aanstaand jaar dient alzoo een zoon hier te lande en een in België. Als er nu eens oorlog kwam tusschen Holland en België Aan de Badhuiskade te Scheveningen heeft Zondagavond bij een twist tusschen polderjongens de een den ander met een mes zulke ernstige ver wondingen aan buik en rug toegebracht, dat de verwonde weinige oogenblikken later is overleden. Aan de misdaad is slechts een korte, onbeduidende twist voorafgegaan. Den gaheelen avond en ook in den volgenden nacht was de Scheveningsche politie in de weer om don dader op te sporen. Zij slaagde er in hem Maandagochtend op zgn werk aan te houden. De politie was den dader op het spoor gekomen o. a. door dat deze zelf aan andere personen verteld had »dat hij gisteravond iemand aan riemen had ge sneden." De dader trachtte eerst nog tegenover de politie zijn onschuld vol te houden, maar later legde hij eene volledige bekentenis af, en deed hij den com missaris van politie een omstandig verhaal van het gebeurde. Zoowel de dader als de verslagene zgn afkomstig uit Oosterhout. Men schrijft uit Bolsward aan de Leeuw. Ct. Een kleine kleuter van ruim 5 jaar vond, terwijl hij in de nabijheid der ouderlijke woning bij de j>Nij]anderzijl" bezig was in een ouden, afgeknotten hollen boomstam te wroeten, een verzameling »blik- jes", die er erg vuil uitzagen, maar hem toch zeer geschikt als speelgoed voorkwamen. Pluks werd de -buit in de pet geledigd en toog hij er mee naar zijn moeder, die hom echter gelastte, dien vuilen rommel weg te werpen. De kleine had daarin ech ter weinig lust en zou er mee naar 't »stal" gaan om ze te reinigen. Doch voor hij daartoe overging nam moeder toch eerst eens een kijkje, en nu t wam ze tot de ontdekking, dat het toch iets anders waren dan vuile blikjes, want er stondeD koppen en stem pels op en bg nader onderzoek bleek, dat het echte Nederlandsche munten waren, en wel guldens en kwartjes. Spoedig werd nu de vuile rommel" gereinigd en geteld en zie, het was een schat tot een bedrag van twee en dertig en een halven gul den. Hoe die in dien hollen boomstam gekomen was Men vermoedt, dat de munten daar verstopt waren door een arbeider, die ongeveer zes jaren geleden overleden, daar vroeger woonde en wel meer, om naar hec schijnt voor hem overwegende redenen, de eigenaardige gewoonte had, iets voor zijn vrouw te verbergen. De schat kwam goed te pas't jongetje maakt deel uit van een arbeidersgezin, dat dertien kinde ren telt en fluks zijn de vuile blikjes dan ook omgezet in eenigen wintervoorraad van brandstof en aardappelen. De moeder is, gedachtig aan het »onder dezen pot zit nog een pot", nog eens gaan zoeken, maar er was niets meer te vindon. Te Zand voort is de 16-jarige F., die vlak voor de tram den weg wilde oversteken, zoodanig aangereden, dat hij kort na het ongeluk aan de bekomen wonden is overleden. Een volkszonde. Aan de P. D. Ct. wordt ge schreven Herhaaldelijk hoort men in Drente nog vaD snij- partijen niet alleen op jaarmarkten en feestelijke gelegenheden, maar ook dikwijls op gewone Zon dagen. Natuurlijk speelt koning Alcohol hierin vaak zijn rol. Aloude gebruiken (en hoe velen bestaan er nog niet in »de oude landschap" die noodig dienden te worden afgeschaft, staan hiermee gewoonlijk in nauw verband. In de eerste plaats bedoelen wij het »an- en of- scheid geven". In vele dorpen, en voornamelijk gehuchten, geeft een nieuwe knecht aan »de jeugd" (zijne toekomstige kameraden) 1 liter jenever, en bij vertrek de helft van genoemde hoeveelheid. Hoe meer nieuwe knechten dus hoe meer liters Bij zgn huwelijk geeft een boerenzoon een rijks daalder in 't gelach aan »'t jongvolk" een knecht kan in zoo'n geval met een daalder volstaan. Jongens en meisjes, die aan 't feest deelnemen, offeren nog een dubbeltje, en als zij in een andere plaats woon achtig zgn een kwartje. Het groote glas (bierglas) gaat nu rond, do hoofden worden verhit en de onaangename gevolgen als ruzie en vechtpartijen blijven gewoonlijk niet uit. Werd hieraan een einde gemaakt, dan zou een groote schrede in de goede richting zijn gedaan. Een talrijk nakroost. Een ingezetene van Schie dam heeft zijn 83en verjaardag gevierd in 't bezit van 8 kinderen, 50 kleinkinderen, 40 achterklein kinderen en 7 aanbehuwdkinderen, van wie er 102 hem kwamen feliciteeren. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft nu toch het faillissement uitgesproken van de gebroeders v. Hoytema te Delft. Een afdoend argument. Bij de behandeling van de begrooting in den Gemeenteraad van Ede kwam o. m. een adres ter tafel, waarin door de onder wijzeressen uit de gemeente, die buiten de gewone sehooluren handwerkonderwijs moeten geven, een billijke vergoeding voor deze werkzaamheden wordt gevraagd. Eenige leden vonden er wel wat voor te zegge'.'J, maar, zie-je, de kosten.Men praatte over en weer nog wat, maar kon tot geen beslissing komen. Ten slotte hakte een raadslid den knoop door »Kiek", dus Z.E.A., »'k begriep eigenlijk niet waorum die menschen meer motte hebben. Als ge bij den boer komt, dan zit de knecht 's avonds ook in 't vuur te kieken, maor do deerns motte warken. Daorveur kriegen ze toch niks extra's 1" De Raad achtte dit argument blijkbaar afdoende de gevraagde vergoeding werd met algemeene stom men geweigerd. Het hospitaai-kerkschip De Hoop is te IJmui- den binnengevallen. Er zijn 4 zieken in het hos pitaal. Bloedvergiftiging. Te Uitwijk kreeg eenige dagen geleden een vrouw een onbeduidend wondje door het openkrabben van een puistje op baar ge zicht. Kort daarna gevoelde zg zich onwelhet hoofd en het gansche lichaam zwollen sterk op de ontboden geneesheer constateerde bloedvergifti ging, en nu is zij na een smartelijk lijden gestorven. Te Schoonloo, gom. Rolde, zijn in lijster strikken een negental pestvogels gevangen. Deze zangvogels behooren te huis in noordelijk-Europa en Azië. Zeer zelden vertoonen ze zich in midden- Europa. In de middeleeuwen werden ze als voor boden der pest beschouwdvandaar de naam. PD. C.) Uit Hoeven wordt aan het D. v. N.br. gemeld Toen Zaterdagavond de laatste personentrein uit de richting Roosendaal naar Breda stoomde, od aan de halte Soppe gestopt had, bemerkte de stations arbeider Sch., dat iemand aan de verkeerde zijde den trein verlaten had. Die man spoedde 2ich in allerijl naar de langs den spoorweg staande heg, waarin hij zich verborg. De beambte, die naar den kerel liep, denkende met iemand te doen te hebben, die zonder plaats bewijs in den trein had plaats genomen, zag hem op de vlucht slaan met achterlating van een drietal pakketten, die afkomstig waren uit den bagagewagen van den trein. Uit New-York wordt aan de Engelsche bladen geseind, dat plotseling en op geheimzinnige wijze verdwenen is broeder Cirringionieen bekend Itali- aansch priester in de vreemdelingen-wijk te New- York. Cirringionieen goed vriend van kardinaal Rampollahad in den laatsten tijd vele dreigbrieven ontvangen, omdat hij weigerde instemming te be tuigen voor een inschrijving van eenige duizenden dollars ten behoeve van een geheim genootschap. Zijn verdwijning wordt toegeschreven aan een misdaad van Italiaansche roovers. In da Engolscbe bladen wordt melding ge maakt van een ongeval, lord Kitchener overkomen. De opperbevelhebber van het Indische leger kwam van Wildflower Hall, een landhuis, zes mijlen van Simla verwijderd, terug en moest met zijn paard door een tunnel. Het beest schrikte van de plotse linge duisternis en sprong naar een der zijwanden, zoodat lord Kitchener's been er met groote kracht tegenaan werd gedrukt. De beide deeien van het onderbeen werden ev#n boven den enkel gebroken. Daar hij alleen was teruggereden, moest hij eenigen tijd hulpeloos in den tunnel blijven liggen. Dit duurde ongeveer een half uur. Daarop kwamen eenige koelies den tunnel binnen, maar ziende, dat het lord Kitchener was, gingen zij aan den haal. Andere inboorlingen kwamen niet lang daarna, die Kitchener naar Simla brachten, dat een mijl verder ligt. Lord Kitchener was juist terug van een inspectiereis, die eenige dagen geduurd had. Zeldzaam vertrouwen. Het klassestelsel, dat bij de verkiezingen in Pruisen nog bestaat en deze maand weder in toepassing is gebracht voor d# verkiezing der Tweede Kamer, kan ten gevolge hebben, dat een enkel persoon een klasse vormt. Daartoe is het voldoende, dat hg het derde deel te betalen heeft van den geheelen belastingaanslag in zijn woonplaats. Dan kiest hij een »kiezer", die dan te zamen met de kiezers door de twee ander# klassen aangewezen, het Kamerlid benoemt. Deze mogelijkheid heeft aanleiding gegeven tot de volgende aardigheid, die al herhaaldelijk en ook nu weer ter bespotting van dat kiesstelsel is ver zonnen. Men moet daarbij weten, dat deze aanwij zing van kiezers" mondeling geschiedt. Voor het stembureau te X. verschijnt de eenige »oer-kiezer" van klasse I. De voorzitter»Wien kiest ge De kiezer i-Mijzelf." De voorzitter »Neemt u de benoeming aan De kiezer»Neen". Er moet dus over-gekozen worden. Dezelfde vra gen en dezelfde antwoorden, zoodat voor de derde maal een keus is te doen. Ook nu wijst de eenige kiezer zichzelf aan, maar op de vraag »Noemt u aan antwoordt hij »Nu ik, na tweemaal te hebben geweigerd, de derde maal toch ben gekozen, en daaruit blijkt hoezeer ik op het vertrouwen mijner medeburgers mag hopen, acht ik mij verplicht over mgn bezwa ren heen to stappen en met innigen dank mijn be noeming te aanvaarden 1" In den avond van den 25en September kwam over de ingezetenen van Solok een groote schrik. Omstreeks half 9 weerklonk hoog in de lucht een donderend en suizend g#luid. Men snelde naar bui ten en zag toen den hemel verlicht door een meteoor, die als een groote vuurbol van bet Z. O. naar het N. W. met donderend geraas over een lengte van eenige duizenden meters het luchtruim doorkliefde. Met een sierlijken boog kwam de meteoor ongeveer een 2 3000 meters van de plaats op de aarde te land, om daar met een knal als een kanonschot eenige voeten diep den grond in te dringen, 't Was een prachtig schouwspel. (J.-B.) Op de erfenis van Koning Alexander van Servië zijn de volgende onverwachte vorderingen ingediend de Russische Wolga en Kama-bank 1,800,000 frs.de heer Baklar Leon, geattacheerd aan de Servische legatie te Pargs 350,000 frs. (dit zijn gedeeltelijk schulden van wijlen Milan)de dochters die koningin Draga hebben behandeld,

Goessche Courant | 1903 | | pagina 2