Donderdag 19 November, 90le jaargang. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, Afzonderlijke nommerB 5 cent. Inzending wan advertentsën vóoe* 2 uren ep den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. B$ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzclfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,-— berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rn kens. Het kohier no. 4 der Personeele Belasting voor deze gemeente, over het dienstjaar 1903 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goos, den 18 November 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. De Vrouwenbeweging, Als iemand vijftig jaar geleden de wenschelijk- heid zou hebben uitgesproken, dat de vrouw, zelf standig en vrij, hare stoffelijke en geestelijke ver mogens zou mogen aanwenden in don strijd om het beslaau, dat door haar ambten en beroepen zouden mogen worden uitgeoefend, hij zou zijn uitgekreten voor iemand, die de pilaren, waarop de geheele maatschappij rust, aan het wankelen wilde brengen en zoodoende die maatschappij zelve op hare grondvesten doen wankelen. Vergelijken wij dien toestand met den tegenwoordigen, dan is er reden om aan te nemen, dat na nogmaals vijftig jaren de volkomen gelijkheid tusschen man eu vrouw zal zijn verkregen, want die sprong zal minder groot zijn dan door de vrouwenbeweging in de vijftig jaren, die voorbjj zijn, is gemaakt. Reeds heeft de vrouw wij hebben het dezer dagen gemeld haar intrede gedaan als advocaat in de rechtszaal. Wel klonk haar voor het Haag- sche Gerechtshof nog een grauw uit dien voortjjd tegemoet, maar toen zij dezer dagen voor de recht bank als de verdedigster van een kind optrad, heette de substituut-officier van justitie haar harte lijk welkom. Er is gewoonlijk een heele afstand in jaren tusschen een substituut-officier van justitie en een procureur-generaal en wanneer de eerst genoemde de sport van de maatschappelijke ladder zal hebben bereikt, waarop thans laatstgenoemde zich bevindt, dan zal vermoedelijk de vrouwelijke advocaat ook wel een vriendelijk woord togemoet klinken in de zalen van een gerechtshof. Men moet het overigens oude menschen niet al te kwalijk nemen, dat ae zich niet spoedig vertrouwd kunnen maken mat ideeën en toestanden, waarbij zij niet zijn groot gebracht. Ook in 's lands vergaderzaal is in een der vorige weken de vrouwenquaestie ter sprake geweest. Dat zal de wetgever van de Gemeentewetook onge veer vijftig jaar oud, de wet namelijk ook niet hebben kunnen denken, dat in 1903 door ministers en leden der Staten-Generaal van gedachten zou worden gewisseld over do vraag of door eene vrouw al of niet het ambt van burgemeester en secretaris eener gemeente zou kunnen worden vervuld. De wijze waarop deze debatten hebben plaats gehad het vuur waarmede sommige sprekers voor de vrouw in het krijt traden, de lauwheid en schuchterheid, waarmede andoren het oude régime verdedigden, de angstvallige wijze, waarop m«n het principe wilde verwijden, toonen aan dat over vijf tig jaren die quaestie vermoedelijk geen quaestie meer zijn zal. Dat het der maatschappij ten goede moet komen, wanneer ook de vrouw wordt toegelaten in open bare ambten en betrekkingen, daarvan zijn wij vast overtuigd. Maar toch zijn or o. i. nog eerst andere, noodi- ger dingen te bewerken in de vrouwenquaestie. Er komen in ons Burgerlijk Wetbook nog artikelen 2 FEUILIITW Van Verliezen en Vinden. Roman van Gerhard Stein. Heydemann vertelde, dat hij voor den eersten keer te Berlijn was. Daar in de kleine stad, van waar hij kwam, had men hem vele wonderen ver teld van al het schoons in de hoofdstad. Hij had echter niet veel kunnen zien op den korten weg van het station naar het hötel. Hij hoopte echter nog goed te kunnen profiteeren en geruimen tijd te blijven, daar men zich in Berlijn zoo goed kon amuseeren. De jonge man hoorde hem beleefd aan. Toen Heydemann echter over amusementen begon te spreken, wierp hij onwillekeurig een critischen blik op zijn verschijning en kon daarbij nauwelijks zijn lachlust onderdrukken. »De amusementen te Berlijn kosten geld," ant woordde hij. >0, dat doet er niet toe," zeide Heydemann. En daarbij lachte hij zoo luid en zoo hartelijk, dat de ander geheel uit hei veld was geslagen. Op dit oogenblik werd het gesprek afgebroken. Aan hot buffet verscheen eene vrouwelijke gestalte, een jong, slank meisje, in lichte zomerkleeding, voor, die weinig te rijmen zijn met ons roemen op beschaving. Als oen minderjarig kind in het huweljjk wenscht te treden, moot de ambtenaar van den burgerlijken stand do toestemming hebben van den vader, om het huweljjk te mogen sluiten. En van de moeder Do ambtenaar is verplicht te vragen aan don man of hij zijn vrouw gevraagd hoeft of ook zij dit hu welijk goedvindt. Over het antwoord behoeft bij zich niet te bekommeren. En als een verkwistend echtgenoot de goedereD zijner vrouw, hetzij deze verkregen zijn door erving of wel door noeste vlijt en met veel moeite zijn bijeengebracht, eenvoudig verbrast, zoodat vrouw en kinderen met materieelen ondergang worden be dreigd, dan is het voel moeilijker dan menigeen denkt om aan deze verkwisting paal en perk te stellen. En zoo zijn de voorbeelden vele. »Minderwaardig, hulpeloos wezen," dat is het idee dat men, het Burgerlijk Wetboek doorblade rend, van de vrouw krijgt. Dat is droevig voor de vrouw, maar tegelijkertijd beschamend voor de mannen. Mee te werken tot het wegnemen dozer onmon digheid van de vrouw, daarin moesten de mannen hun eer stellen niet wachten tot het hun ont wrongen wordt, want dat wordt in het eind toch het geval, maar zelf geven in de heilige overtui ging, dat de vrouw thans onrecht wordt aangedaan. Men begrijpe ons goed. Wij zijn geen bewonde raars van die schreeuwende, overprikkelde wezentjes, die een geheelen avond in eene zaal het publiek weten te amuseeren met schimpen op de mannen en die liefst ons genus zouden zien ondergaan tot straf voor onze zonden, en ook weten wij zeer goed, dat lang niet alle ambten en betrekkingen voor vrouwen geschikt zijn. Maar bij elke beweging, ook bij d© edelste, vindt men doordrijvers en ij veraars, die de goede zaak schaden doch dat luwt wel. Wat wij zouden willen, is gelijkstelling van den man en de vrouw in het Burgerlijk Wetboek en voor de vrouwen, die geen plaats in het huisge zin kunnen of willen erlangen, de mogelijkheid om zich door een ambt barer keuze staande te kunnen houden in den strijd om het bestaan. GOES, 18 Nov. 1903. Men schrijft ons In vervolg op mijn bericht van 10 dezer mag thans geconstateerd worden, dat het gemeentelijk landbouwverslag, dat jaren lang de ergernis van alle gemeentebesturen geweest is, tot het verleden behoort. Het boek van 80 bladzijden met zijn 2000 vragen is overleden en gaarne leggen de elfhonderd burgemeesters een krans op zijn graf, een krans in grootte evenredig aan den lachlust en aan de verveling, die het verslag opwekte. De Directeur-generaal, chef der afdeeling land bouw, zond gisteren een vragen-lijst ten behoeve van het verslag over den landbouw over 1903, met eene begeleidende missieve, die het lezen overwaard is. De Directeur-generaal schrijft, dat er ten zeerste naar gestreefd is het aantal vragen te beperken, hetgeen, naar hij vertrouwt, bevorderlijk zal zijn aan de nauwgezetheid der beantwoording. Het is de bedoeling het verslag reeds vóór het midden van 1904 gereed te hebben, zoodat er geen tijd zal overschieten de ingezonden lijsten ter nadere dat haar donker-blond hoofd even naar voren stak en daarna weer verdween. De Berlijner stond haastig op, mompelde iets van eene verontschuldiging en ging vlug naar het buffet, waar hij in een hoek verdween. Heydemaün had het meisje gezien en niettegen staande de schemering waargenomen, dat het er aardig uitzag. Lachend zag -hij den jongen man na, en de yroolijke uitdrukking bleef ook op zijn gezicht, terwijl hij alleen zat en naar de eentonige melodie der regendroppels luisterde. Plotseling hoorde Heydemann een zacht gefluister, daarop een onderdrukt lachen van een vrouwen stem en een geluid, dat niets anders kon zijn dan een kus. Eveü later hoorde hij voetstappen, de jonge man trad weer te voorschijn en ging weer op zijne plaats zitten. Maar hij geneerde zich eonigszins en geloofde op het gezicht van den vreemdeling een ironischen trek te zien, wat hem half geërgerd en half ver ontschuldigend deed zeggen ^Juffrouw Weigel is mijn meisje." >0," zei Heydemann welwillend. »U is immers jong heel natuurlijk De dochter van den waard dus, ja Nu nu jonge menschen zijn altijd verliefd." Hij zag weer naar buiten in de schemering, die verbetering terug te zenden. En dan zal overwogen worden omtrent welke onderdeelen om de 5 jaren vragen gesteld zullen orden. Mocht dit besloten worden dan moet eene nauwkeurige beantwoording dit jaar van bij zonder belang worden geacht. Even waag ik twee kleine bemerkingen. Als de vragenlijst onvolledig en slecht wordt ingevuld, zou er dun geen tijd gevonden moeten worden voor verbeteringen Wordt er dit jaar goed geantwoord, met andere woorden, doen de gemeentebesturen hun best, worden zij dan niet al te roijaal beloond door het vooruit zicht, dat zij sommige vragen maar ééns in de 5 jaren ter beantwoording krijgen Dat lijkt op het geval van den jongen, die een thema moet maken en als hij deze goed vertaalt, dergelijk soort thema's voortaan niet elke week, maar elke maand mag maken. De beloofde koek toch hangt verleidelijk voor hom. Eene aardige belooning voor de sedert tientallen jaren gekwelde gemeentebesturen. De Directeur-Generaal deelt verder mede dat, als er soms vragen zijn in de lijst van 14 bladzijden, die onvoldoende geformuleerd zijn, of ter ©enigszins nauwkeurige beantwoording ongeschikt (hoorhoor!) daa mogen de besturen zulks gerust zeggen. Dat is gewoon weg joviaal en gezellig. En ten slotte meent de Directeur-Generaal, dat over het algemeen do landbouwende bevolking wei nig bekend is met het doel, waarmede de gegevens voor het Landbouwverslag worden verzameld. Deze meening is eene treffende waarheid. Het verslag, zooals het nu is, is onleesbaar en onbekend. Naar het doel vragen de landbouwers evenmin als naar het verslag zelf. Doch misschien krijgen we voortaan een beredeneerd verslag en zal de belang stelling in een leesbaar boekje bij de landbouwers groot worden. Als de cijfersmassa maar wijkt voor woorden De Minister van Landbouw, negende parel aan de Kroon, geeft den burgemeesters in overweging de landbouwers, veehouders en tuinbouwers met. dat doel bekend te maken, waartoe een model van eene publicat-o bij het schrijven gevoegd is. In dit model staat, dat in de maand December langs de huizen eene collecte zal gehouden worden, ik bedoel, gegevens zullen worden verzameld voor de samenstelling van het Landbouwverslag. Het is voor de afdeeling Landbouw van het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werke- lgken toestand in de verschillende deelen des lands. Daarom moet er zoo getrouw mogelijk van alles worden opgegeven. De vraag komt bij me op wat heeft de Directeur- Generaal bedoeld met het doel Wenscht hij door het landbouwverslag te komen tot wettelijke maat regelen ter bevordering van landbouw, of geeft het verslag hem aanleiding om te trachten den afzet van de landbouwproducten in het buitenland te behouden of uit te breiden, dan heeft hij een doel voor oogen, dat nooit in een tusschen zin netje uit gedrukt mocht worden. Doch dit doet weinig ter zake. De hoofden der gemeenten mogen de modellen inrichten, zooals zij willen en zij zuilen mogelijk het model verbeteren en do landbouwers wijzen op het wezenlijk doel van het verslag. Uit dankbaarheid, dat de vragenlijst van 80 bladzijden op 14 gebracht is, mag er wel eene mooie publicatie aan het plakbord. Over de vragenlijst zelf in vergelijking met het reeds in den nacht overging en keek naar de ruiten, waar langs het water sijpelde. »Aan uitgaan valt heden wel niet meer 'te den ken", vorvolgde hij. »Van avond dus maar thuis blijven, niet? en nog maar een glas bier, als de waard komt. Of neen, een flesch wijn mag ik u uitnoodigen »Maar »Neemt u het maar gerust aan", zei hy hartelijk. »Komt u hier tegenover me zitten ik zou graag wat van Berlijn hooren en bij een glas wijn praat msn beter." De jonge man stond aarzelend op, ging naar het buffet, drukte tweemaal op den knop van een tafel bel en kwam langzaam terug. Hij nam tegenover Heydemann plaats. De waard verscheen, hoorde de bestelling ver baasd aan en stak een paar lampen meer op. Daarna bracht hij den wijn met twee glazen en trok zich terug, maar niet zonder eerst een wan trouwenden blik op zijnen gast te hebben geworpen. Heydeman schonk in, nam zijn glas en klonk met den ander. »Prosit de toekomst 1" riep hij. De jonge man stelde zich nu voor. »Heinrieh Krüger, ingenieur in een electrotech- nische fabriek, ^Ingenieur", zeide Heydemann, »dus een man verafschuwde gemeente-verslag in een volgend num mer. Wij leven midden in eene landbouwstreek en wenschen do landbouwende bevolking te wijzen op de verwachting, die gekoesterd mag worden van het verslag over 1903, in verband met de vragen, die de Directeur van Landbouw ons stelt. R. Op verzoek van den Heer Hollmann, Arr.- Deurwaarder to Goes, is eene vacature als deur waarder bij hot Kantongerecht te Goes ontstaan, en is ter voorziening daarin als zoodanig bonoemd de heer J. K. Verhoekklerk ten kantore van voor noemden deurwaarder. Benoemd tot tijdelijk commies te water bij de ambulante recherche, de varensgezel J. Fenijn te Rotterdam hij wordt geplaatst aan boord van het recherchevaartuig no. 3 te Hansweerd. De oestercultuur van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke te Bergen-op-Zoom is, naar men aan de N. Ct. meldt, verplaatst naar Ierseke. Tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is .door de Prov. Staten van Friesland herkozen mr. J. Sickenga met 30 van de 31 gel dige stemmen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 23 November 1903, des avonds te half negen uur. Door den j>Volksbond", Vereeniging tegen drankmisbruik, is jl. Maandag een adres ingediend aan de Tweede Kamer met verzoek het wetsontwerp tot wgziging vaD de Drankwet ten spoedigste aan te nemen. In dit adres zijn eenige wijzigingen op het ontwerp in overweging gegeven, zooals zij door de Commissie voor Drankwet-actie uit den Volksbond zijn voorgesteld. De N. Ct. verneomt een haar betrouwbaar voorkomend gerucht, volgens hetwelk de Regeering zou afgezien hebben van haar aanvankelijk voor nemen om bij het nieuwe tarief invoerrechten te heffen van koffie en die op tabak te verhoogen. Het plan bestond van koffie-surrogaten, thans vrij, een recht te heffen van f5 per kil gram, en het invoerrecht op tabak (in rollen of bladen), thans f 0,70 per 100 kilogram, te verhoogen tot niet minder dan f 20. Nederlandsch-Indië. Een regeeringstelegram heeft bevestigd, dat in Atjeh Toekoe Radja Lho van Lho Seumawé zich met 120 volgelingen heeft onderworpen. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Bedankt voor het beroep naar Oud- en Nieuw- Gastel door ds. W. A. Eerdbeek, te Schorovoor Zoatelande door den heer P. Vermeulen, cand. Baarland. Tot notabel bij de Ned. Herv. kerk alhier is herkozen de heer A. Nijsseterwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heoren G. Steketeeaftr. lid, en Chr. Ruysaard. Gereformeerde kerken in Nedei'land. De heer B. G. Herijcand. te Heinenoord, die het beroep te Toleo (kerk B) heeft aangenomen, van het heden en de toekomstIk wou, dat ik het ook was Ik ik behoor nog tot den ouden tijd." »U is toch nog niet oud," zei Krüger beleefd. »U meent in jaren Nu, drie-en-dertig. Dat is niet oud, maar wanneer men zooveel beleefd en doorgemaakt heeft Hoe oud is u Vijf- of zes-en-twintig. Ja? Nu ziet u, u is watuwenschte te zijn, een zelfstandig man. Maar ik onder andere omstandigheden zou ik weer van voren af aan moeten beginnen." Krüger zag hem vragend aan. »Ja, ja weet u, wat het leven in eene kleine stad is In een stadje, waar men iedereen kent »Daar is het toch heel gemoedelijk." »Ja wel, gemoedelijkWanneer men eene schit terende positie heeft misschien, maar wanneer men die niet heeft och hemelIeder, die een paar - stuivers verdient, doet dan, als wilde hij zeggen Nu, poets me mijne schoenen eens even." >Men behoeft in eene kleine stad toch minder hard te werken." »Denkt u dat Neen hoor, 't is niet alles voor eenige marken den geheelen dag te moeten werken. Ik heb dat elf jaar lang doorgemaakt »Nu, dan behoeft u niet meer opnieuw te be ginnen," autwoordde Krüger, >lui, die zoo lang in de provincie gewerkt hebben» worden hier zeer ge-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1