1903. N°. 136. Dinsdag 17 November. 90^ jaargang. 1 feuilleton" Van Verliezen en Vinden. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,23* Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentidn is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bj} direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjj» slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwalgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. GEMEENTEGANGEN. Bij onderzoek is gebleken dat vele gemeentegajs- gen worden versperd door voorwerpen van allerlei aard. De bewoners der woonhuizen naast de bedoelde gangen worden opmerkzaam gemaakt, dat deze gan gen gemeentegrond zijn en dat het verboden is iets op gemeentegrond te hebben. Belanghebbenden worden derhal re gewaarschuwd ten spoedigste alles te verwijderen, wat zich zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders in de gangen mocht bevinden. Goes, 14 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. POLITIE. Op voordracht van den Commissaris van Politie is K. LABEUR, met ingang van heden eervol ont slagen als hulpagent van politie. Goes, 14 November 1903. De Buvgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. De commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling, bestaande uit de heeren B. M. DEN BOER, Voor zitter, E. VAN DEN BOSCH, P. A. DE LIGNY, J. A. VAN HEEL, L. A. KNITEL, I. D. FRAN SEN VAN DE PUTTE, Secretaris-Penningmeester, S. J. J. DE JONGE MULOCK HOUWER, G. VAN DER HOEK, W. KAKEBEEKE en D. D. VAN DEN BOUT, hoeft hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen hervat en de biljetten ter inschrijving aan de ingezetenen doen uitreiken. Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot milde bijdragen aan te sporen, en vertrouwen, dat de ingezetenen door eene ruime inteekening of bijdrage zullen doen blijken, dat de werking der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs worden gesteld. Goes, den 14 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 16 Nov. 1903. Dhr. J. H. Nagelkerke, bewaarder 3e klasse, in de strafgevangenis te Breda, wordt met 1 Dec. a. s. overgeplaatst naar Goes en bevorderd tot be waarder 2e klasse. Benoemd met ingang van 1 Dec. tot post bode te Wolfertsdijk, dhr. J. H. Entersthans post bode te Wissenkerke-Kortgene. Door het invoeren van een postrit van Camperland- Kortgene, wordt genoemde bodeloop opgeheven. De Stct. bevat de statuten der vereoniging tot stichting en instandhouding van eene school met den Bijbel te Baarland of Oudelande, te Baar land. De minister van staat, minister van oorlog, brengt ter kennis van de lotelingen van de lich ting van 1904, die wenschen te worden ingedeeld Roman van Gerhard Stein. In de gelagkamer van het hotel »De Roode Leeuw" trad met haastigen stap een slank gebouwd heer binnen. In de eene hand droeg hij een klein valies en in de andere hield hij eene half opene, groot© paraplu, waarvan het water afstroomde. Buiten regende het, hel was een echte zomerregen, die reeds sedert een half uur viel en naar te voorzien was, nog verscheidene uren zou aanhouden. Zonder de druipende paraplu geheel dicht te doen, was de heer lot aan het midden der kamer geloopen. Hij keek zoekend rond, schudde het hoofd en bleef staan wachten. Daar kwam langzaam eene gestalte uit een donkeren hoek te voorschijn. Een corpulente man met een gladgeschoren gezicht trad naar voren en monsterde den vreemdeling met eene verdrietige uitdrukking op het gezicht. wenscht vroeg hij wat knorrig. »Een kamer, een vriendelijke kamer," was het antwoord. De dikke zag den slanke uitvorschend aan. De bij een van de bereden korpsen, dat zg, voor zoo veel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hunne keuze kunnen worden ingedeeld, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoek schrift tot hem, minister, wenden. Men zie bijzon derheden in de Stct. no. 267. October 1903 was een niet onvoordeelige maand voor de schatkist. De Rijksmiddelen brach ten bijna 4 ton meer op dan in October 1902, waardoor het totaal over d© eerste tien maanden van dit jaar met bgna 4 millioen gulden is geste gen boven dat van hetzelfde tijdvak in 1902, ter- wjjl de raming met 4i& millioen wordt overtroffen. De verschillende bronnen van inkomst nagaande, zien we, zegt de N. Ct. dat tegenover een geringer ontvangst dan verleden jaar October bij de grond belasting van f21,000, bij de vermogensbelasting van f29,000 en een klein© vermindering bij bet personeel, een vermeerdering staat van f 120,000 bij de bedrijfsbelasting. Waren de invoerrechten f33,000 hooger, de ru briek der accijnzen wgst een vermeerdering van f 432,000 bij verleden jaar aaü. Niet minder dan f 567,000 bedroeg de verhooging bij den suikerac- cijns, waardoor thans in de e©rste tien maanden reeds f 1,359,000 op d© suiker meer is ontvangen dan in gelijk tijdperk van 1902. Ook de accijnzen op bier en azijnen waren iets hooger, maar de andere accijnzen bloven beüeden bet vorigjaar:de wijn met een gering bedrag, het gedistilleerd met f 126,000, het zout met f 10,000 en het geslacht met f9000. De successierechten waren weder even nukkig als altijd. Zij leverden nu f 111,000 minder op dan in 1902, maar toch blijft het totaal over de eerste 10 maanden nog 1912,000 boven dat over hetzelfde tijdvak van 1902. De zegelrechten gaven f37,000 minder en de registratierechten f21,000 meer dan October van verleden jaar, terwijl de hypotheekrechten weinig verandering aantoonden. Verder valt te vermelden, dat de domeineu f24.000 minder opbrachten, de posterijen f 6000 meer, de rijkstelegraaf een onbeduidend bedrag minder, en de loodsgelden bijna f 6000 minder. Over het geheel genomen dus een maand, waar over men tevreden kan zijn. De geheele opbrengst van October 1903 was f 15,183,441,33 tegen f 14,802,508,81 in October 1902. Die over de eerste 10 maanden van 1903 bedroeg 1 120,038,790,68 tegen f 116,188,075,40 i/§ in 1902. De raming over dat tijdvak was f 115,668,095,40. Bersele. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, over te gaan tot bet, verkoopen van eene partij olme- en wilgetronk- boomen, die geen nut meer opleveren. Voor h«t onderhouden van bet houtgewas, staande op de dijken enz., door de gemeente als legaat verkregen van wijlen jhr. A. W. van BorseletyOüd de gemeenteraad goed een vasten werkman aan te stellen. Eenige ingezetenen hadden bet verzoek gedaan om uitbreiding aan de straatverlichting te geven. Hierop werd gunstig beschikt door het plaatsen van een lantaarn op het aangewezen terrein. Wissenkerke. In de j.l. Vrijdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na de opening werden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer W. Nieuwdorp, tot onuer- half-opene paraplu, waaruit het water nog steeds stroomde en bet kleine valies bevielen hem niet. En de man boezemde hem ook eenig wantrouwen in. Zijn gezicht met de korte, dichte, bruine »Henri- quatre," den reahten neus en de bruine oogen, die vroolijk door een stalen bril keken, was anders zeer sympathiek. Maar de hoed „scheen ©enige tientallen van jaren bij de mode ten achteren en evenzoo de lange, bruine overjas. Waarom komt die juist in mijn hotel? dacht de beer Weigel, de zwaarlijvige waard. »De Roode Leeuw" behoorde namelijk tot die oude hotels, die nauwelijks meer door vreemde lingen worden opgezocht. In een zijstraat van een ©enigszins afgelegen buurt in de richting van het Stettiner station te Berlijn gelegen, bovendien van een eenigszins verouderde inrichting, was »Do Roode Leeuw" een hotel, dat alleen nog maar op zijn verleden teerde en slechts nog naar ouder gewoonte door provincialen werd bezocht. Eenige jaren geleden had de heer Weigel eene poging gedaan tot moderniseering en de ka mers der eerste étage met betere, ofschoon geene nieuwe meubelen laten inrichten. Maar bet had niet veel gegeven. Het hotel lag te ver van het hoofdverkeer dor stadnieuwe gasten kwamen er niet en de ouden zoek in handen eener commissie gesteld. Na uit gebracht gunstig rapport daarover, werd tot zijne toelating besloten. Uit de daarna overgelegde ingekomen stukken bleek: dat bet le suppletoir kohier van den H. O. was goedgekeurd tot een bedrag van f 91,87 Vs dat door Ged. Staten gunstig was beschikt op het adres van dhr. L. Wisse tot vermindering van zijnen aanslag in den H. O. en afwijzend op een reclame te dier zake, ingediend door dbr. Jacs. v. d. Berge. Voorts was van dat college terug ont rangen de begrooting voor 1904, met verzoek daarin een paar wijzigingen te brengen van administratieven aard. Met algemeene stemmen wordt daaraan gevolg gegeven. Vervolgens werd metalgemaene stemmen beschikt over onvoorziene uitgavon van 1903, ter belooning van het scbrgven der 10-jarige alfabetische tafels op de registers v. d. burgerl. stand tot een bedrag van f 17,50. Ten slotte worden met algemeene stemmen B. en W op hun verzoek gemachtigd de grasetting der zij kanten van de wegeD, waarvan d© huur eindigt op 30 Nov. s. op nieuw voor den tijd van 3 jaren te verpachten. Bjj d© gewone rondvraag werd door dhr. Abra- hamse de aandacht gevestigd op den slechten toe stand van het voetpad in het wegje bij de hofstede vaD H. v. d. Maas bij Kamperland en door dhr. Maris op den slechten staat van het voetpad bij den waterput te Geersdijk. Na breedvoerige bespre king, waarbij in het licht werd gpsield de invloed van de zeer ongunstige weersgesteldheid in dit najaar, zegde de Voorzitter onderzoek en zoo mo gelijke verbetering toe. Dhr. v. Nieuwenkuijzen gaf daarbjj den wensch te kennen, dat de jongelui op een of andere wijze herinnerd worden aan de be staande verbodsbepalingen op het harde rijden over de wegen in de kom van Kamperland. Daarna werd de vergadering gesloten. Nederlanusch-Indië. Lombok. De correspondent te Batavia der NR. Ct. seinde Vrijdag Bij de aanstelling van een districtshoofd in Sakre (Oost-Lombok) bad een gewapend verzet plaats ten gunste van Mami Darmadji. De assisUnt-resident en de controleur moesten terugtrekken naar Midden-Lombok. Mami verklaarde het gouvernement gewapend te zullen weersfcaaD. Uit Mataram en Praja worden 100 pradjoeriis naar Sakre gezonden. De correspondent van het H.blad te Batavia seinde hieromtrent »Te Selong Lombok had bij de aanstelling van een districtshoofd oppositie plaats, die eindigde met bedreiging tegen den resident en den contro leur door een honderdtal gewapenden. De ambte naren vluchtten. De pradjoerits van Mataram en Praja zijn er heen." Een nader bericht meldt Na aankomst der pradjoerits te Selong zijn do leiders van het terzet door de hoofden aan het bestuur uitgeleverd. De nut is hersteld. Wekelijksch algemeen overzicht. Nauwelijks is bet Kabinet-Giolitti in Etalië saamgesteld, of het heeft, zooals wij reeds meldden, een zijner leden door een gewelddadigen dood ver brachten zooveel aan, dat de waard juist uitkon, zonder winst of verlies. De eigenaar had er ook al over gedacht, bet hotel maar tot een woonhuis te laten inrichten. »Een kamer?" vroeg de waard, als wilde hij zich overtuigen goed gehoord te hebben. »Ja, maar liefst eene vriendelijke", was het ant woord. »Wil u niet eerst uwe paraplu daar in den hoek zetten vroeg de waard nog tamelijk ontstemd, terwijl hij naar een ijzeren stander wees. Nu eerst zag de vreemdeling boe het water van zijne paraplu droop. Hij deed deze nu geheel dicht, plaatste haar in don stander en zette zijn valies er naast. De heer Weigel scheen de zaak echter nog niet te vertrouwen. »Van welken prijs wenscht gij een© kamer vroeg hij. Voor het eerst kwam er een ongeduldige uit drukking op het vriendelijk gezicht van den vreem deling. >Dat is mij tamelijk onverschillig", zeide hij, »voor twee of drie mark Een heer, motwien ik in den trein sprak, beeft mij uw hotel aanbe volen." Deze verklaring scheen den hoer Weigel eindelijk loren. De betrekkelijk nog jonge minister van Finan ciën, Rostmno, heeft zelfmoord begaan. Dit is vooral een slag voor den eersten minister, wiens particuliere secretaris Rosanno vroeger is geweest. Hij werd beschuldigd van oen zeer ernstig feit. De socialist Bergamaschi was in 1898, wegens deelneming aan een opstand veroordeeld tot gevan genisstraf. Bergamaschi is van goede familie en deze had iets voor zijne bevrijding over. Op de eene of andere wijze kwam men in aanraking met den toen- maligpn afgovaardige Rosanno en er werden onder handelingen aangeknoopt, met het doel den gevan gene te verlossen. Rosanno was geneigd van zijnen invloed gebruik te maken, maar vroeg daarvoor een geldsom, die wen aanvankelijk 1© hoog vond. Er werd gecorrespondeerd, ook met den gevangene, en Bergamaschi zelf heeft in do Roma deze corres pondentie gepubliceerd. Rosanno dan zou 5000 lire ontvangen hebben, waarvoor hij zijn invloed bij den minister en bij den directeur van politie liet werken. Dit met het gevolg, dat de laatst© zijne aanklacht tegen Bergamaschi introk en deze in vrij heid werd gesteld. Deze beschuldiging maakte groot gerucht in Italië. Do eerste minister kon niet nalaten Rosanno over de zaak te onderhouden. Deze begaf zich naar Napels om zijn naam te zuiveren van eiken smet; doch toen gebeurd© de zelfmoord. Het is echter nog" best mogelijk want in Italië beschuldigt men wel eens meer op losse gronden dat Ber gamaschi onschuldig zal blijken, maar in de Kamer zal men eene vrij scherpe discussie kunnen ver wachten. De positie van bet nieuwe Kabinet is alvast door dit voorval geschokt en de premier heeft dan ook reeds zijn ontslag aangeboden. De koning beeft dit echter geweigerd en in een daarna gehouden mi nisterraad is besloten bet oordeel der Kamer te vernemen en wel op de volgende gronden lo. om dat de koning het ontslag van Giolitti heeft gewei gerd en 2o. omdat het ministerie van tal van af gevaardigden aanmoedigingen beeft ontvangen om aan te blijveD. De Kamer komt weldra bijeen. In Pruisen hebben do verkiezingen voor den Landdag plaats gehad. De geheele regeling van dergelijke verkiezingen herinnert aan iets zeer antieks en is er op aangelegd om aan de conser vatieven en aan de reactie de overwinning te ver schaffen. Er is wanverhouding tusschen den invloed, dien de steden kunnen uitoefenen en van bet platte land, eene wanverhouding, die ten goede komt aan de adellgke grondbezitters. De districten zijn wille keurig geknipt. Bij de keuze der Verkiezings- mannen most de kiezer den Daaru van den man zijner keuze luid noemen de stemming is mondeling; een groot bezwaar voor de brave lieden, die, indieD zij den moed hunner overtuiging hebben, en dien durven doen blijken, misschien gestraft zullen worden met de ongenade van de plaatselijke machthebbers. Ditmaal lag hot merkwaardige der verkiezingen hierin, dat de sociaal-democraten er voor het eerst aan meê zouden doen. Tot du toe hadden zij zich, bij wijze van protest tegen bet verouderde kies stelsel, geheel onthouden. Maar de groote vooruit gang bij de jongste Rijksdag verkiezingen hadden de partij doen besluiten ook voor den Landdag te gaan kiezen. Maar bet stelsel maakte, dat zij, of schoon de partij een respr-ctabel aantal stemmen uitbracht, geen enkel mandaat heeft kannen ve'- te doen berusten. »Zoo Ja Op de eerste étage wellicht?" vroeg hij. Daarop haalde hg een boek. »Wilt ge hierin als bet u bi Heft uwen naam zetlen De vreemdeling nam het hem toegereikte potlood aan pd schreef: August Heydemann, zonder beroep." De waard wierp er oen vluchtigen blik op en vroeg bem, ook zijne woonplaats te vermelden. ïMittendorf" schreef Heydemann. Dus zonder beroep en uit Mittendorf, dacht Weigel. Maar hij deed gpen vragen meer. Hij verzocht zijnon gast hem maar te willen volgen en voerde hem de trap op, waar hij op den corridor een deur oponde en den vreemdeling eene kamer aanwees. Juist was de heer Weigel van plan zich terug te trekken, toen Heydemann zeide: »In dit weer kan men niet uitgaan. Kan ik be neden avondeten krijgen >Wel zeker met een half uur." De waard verwijderde zich nu en Heydemann zag eens in d« kamer rond. Hij was tevreden, alles was er naar zijn zin. Op den vloer lag een groot, bijna nog nieuw kleed, aan een der wanden stond eene smalle doukergroene sofa, dicht bij een der vensters oen ouderwetsche gele schrijftafel en verder bevoDd zich in deze kamer een groot ledikant met helderwit linnen.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1