1903. W 135. Zaterdag 14 November. 90sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 4i FEUULETOI Het BABFLOI-HOTIL. IsOESCIE De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vqjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pr$js per kwartaal, zoo binnen als buiten Doe», 0,05» Afzonderlijke nommers 5 cant. Inzending van adverientiën vóór 2 uren op den dag des» uitgave. COURANT. De prfjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 5® cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfd® advertentie wordt de prjjs slechts t w e sa a a 1 berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de. Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De jaarletter voor den Uk- en Herijk van Maten en Gewichten, gedurende bet jaar 1904 te bezigen, zal zijn de letter p in den gewonen schrijfvorm bij den ijk der gasmeters de KONINKLIJKE KROONterwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stem peling heeft plaats gevonden, voor Middelburg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, bepaald blijft op het cijfer 82. Goes, den 12 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Partijbenoemingen. Er is een aardig stukje litteratuur verschenen in zake partijbenoemingen, een stukje, dat men wel zal doen goed in gedachten te houden, want zoo klein als het is, spreekt het boekdeelen. Het is de redactie van de Nieuwe Prov. Gr on. Couranthet a.-r. orgaan bij uitnemendheid van het noorden des lands, die o. a. over de benoemingen buiten de voordracht om het volgende schrijft": »Het tegenwoordige ministerie moet van den offici- eelen weg afwijken, omdat de autoriteiten, die met voordrachten hebben te maken, alleen voordragen hen, die ze goed kennen, dat wil zeggen, menschen uit hun eigen kring, den liberalen kring meestal. Do ministers moeten dus veel waarde hechten aan inlichtingen, die langs officieusen weg tot hen komen, en loopen dan wel eens gevaar ongelukkige benoe mingen te doen." Nu, van dat laatste kunnen we meöspreken. Maar dergelijke »ongelukkige benoemingen" goed te willen praten door de noodzakelijkheid van het nemen van officieuse inlichtingen is toch wel wat heel kras. En overigens, welk een systeemWaar is de verantwoordelijkheid van zulk een -unfluisteraar" Voor wat al kuiperijen zet dit systeem de poort niet open En hoe karakterbedervend. Menig jongmensch zal thans te onzaliger uur zijn aard en zijn wezen ver krachten, teneinde de beloften des tegenwoordigen levens deelachtig te worden. Naar het Engelscb, van Ainolb Bennett. XXX. Slot. »Ik heb u veel te zeggen, prins", zoo begon Racksole, toen zij de kamer waren uit gegaan, »en zooals ik reeds opmerkte, moet ik u iets laten zien. Wil mee naar mijn kamer gaan daar kunnen wij op ons gemak eens praten. Het geheele hotel staat op stelten." »Van vreugde", zei Aribert. »Ik ben big, dat zijne Hoogheid prins Eugen beter wordt", zei Racksole beleefdheidshalve. s>Ja, wat dat betreft", antwoordde Aribert. s>Als u het goed vindt, zullen we dat voor bet oogenblik maar laten rusten, prins", viel Racksole hierop in. Zij waren in de zitkamer van den eigenaar. »Ik moet u nu even de geschiedenis van den afgeloopen nacht vertellen", zoo begon Racksole, a-aangaande het vangen van Jules, en in welken toestand ik bem van ochtend vond." Daarop deed hij hem een omstandig verhaal, tot in de kleinste bij zonderheden. »U ziet nu zeker wel in, dat onze vermoedens omtrent Bosnië zeer gegrond waren. Maar wat Bosnië betreft, hoe meer ik er over nadenk, des te meer ben ik er van over tuigd, dat we niets kunnen doen om die schuldige politie te recht te zetten." »En wat is u van plan om met Jules aan te vangen »Ga maar eens mede", zei Racksole en ging Aribert naar een aangrenzende kamer voor. Een in een hoek staande sopba was met een linnen laken bedekt. Racksole lichtte het op hij hield altijd veel van dramatische effecten en vertoonde het lichaam van een doode. Het was Jules, dood maar zonder eenig uiterlijk kenteeken van den dood. »Ik heb om de politie niet om een agent, maar om een beambte van Scotland Yard gezonden", zei Racksole. »Hoe is dat gebeurd"? vroeg de verbaasde en ontstelde Aribert. »Uit uw verbaal had ik meenen op te maken, dat hg veilig en wel in zjjn bed lag 1" Het komt ons voor, dat do redactie der N. G. Ct. zich met deze verklaring van benoemingen der Re geering buiten de voordracht om die dan natuur lijk op partijbenoemmgon uitloopen leelijk ver galoppeerd beeft. Maar ons is zij veel waard, deze verklaring zij is eene bekentenis, die tevens vele benoemingen door dit ministerie verklaart. Dat we ook in dit opzicht achteruit gaan, het is buiten twijfel. Het zijn nu niet meer kwakzalvers middelen, die men tracht aan te prijzen door ze te stempelen als »middelen, waarvan men de waarde heeft leeren kennen buiten de faculteit om" thans gaat men verder en benoemt men professoren, ook al buiten de faculteit om" en ook zonder dat de titularis zelf over zulk eene benoeming is gepolst. Maar men weet het nu, als de benoemingen later >ongelukkig" blijken te zijn, dan scbuive men dit op rekening van den »officieusen weg". GOES, 13 Nov. 1903. Men schrijft ons Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de ge meentebesturen herinnerd aan de inzending van verordeningen betreffende de Woningwet. 1 Aug. 1904 moeten ze niet alleen vastgesteld, maar ook goedgekeurd zijn. Zeer spoedig zal de verordening, door eene com missie op verzoek van de vereeniging van burge meesters en secretarissen gemaakt, het licht zien en aan alle besturen in Zuid- en Noord-Beveland worden gezonden na de behandeling in een daarna te houden algemeene vergadering zal dit model voor alle gemeentebesturen een leiddraad kunnen zijn en zullen ten gemakke van de hoeren der provinciale griffie uniform-verordeningen gezonden worden, die dan wel vóór oogstmaand van het vierde jaar geheel in orde zullen zijn. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. Ct. De handel in mosselen is op enkele der visschers- plaatsen wel eenigszins minder, maar op andere gaat het weder beter, met alwisselende prijzen, naar qualiteit. Voor de echte Zeeuwsche mosselen, waaronder de zoogenaamde St. Philiplandscbe uit munten, loopen de prijzen tot f 3 per mosselton, terwijl die van zaad, gekweekt uit de Zuiderzee, voor gelijke hoeveelheid beneden de f 2 gaan. In Zeeuwsch zaad gaat weinig om, door de geringe hoeveelheden, die op de geopende banken worden »Dat was ook zoo", antwoordde Racksole. »Van middag ging ik er hoen om hem wat eten te bren gen. De oude man hield nog altijd de wacht voor zijn deur, en had niet het minste leven gehoord. Maar toen ik binnenkwam, was er geen spoor van Jules te ontdekken. Hij had zich op de eon of an dore manier losgewrongen, vervolgens de deur uit de hangkast gelicht, het ledikant onder het venster geschoven, toen de deur van de hangkast voor drie kwart buiten het venster geschoven, het andere ge deelte door eene opening van het hoofdeind gesto ken en zoodoende had hij een soort staanplaats buiten het venster gekregen. Dit alles bad hij heel zachtjes gedaan. Toen moet hij door het venster zijn gekropen op zijn geïmproviseerd balkon zijn gaan staan. Vervolgens kon hij juist den uitersten rand van de breede kroonlijst, die het geheele hotel omgeeft grijpen. Met zijn sterke armen kon hij zich boven die kroonlijst hijschen en zoo op het eigen lijke dak belanden. Daarop kon hij op het geheele dak rondloopen. Aan den kant van Salisbury Lane is een brand ladder aangebracht, die van het dak tot op een eenzaam plaatsje op den grond voert. Jules meende nu dat zijn vlucht gelukt was. Ongelukkig was er een sport van de ladder door roest verteerd. Deze brak en doordat Jules er niet op bedacht was, viel hij naar beneden. En dat was het eind van al zijn vernuft." Na dit verhaal legde Racksole het laken weer op zijn ]ffaats, een eerbiedig gebaar makend. Toen het graf van den eerzuchtigen, boosaar- digen Tom Jackson, die eens de glorie van het groote Babylon-hotel geweest was, gesloten was, deden zich geene zwarigheden meer voor de pro cessen, die ik hier in dit verhaal beschreven heb, voor. Van migs Spencer, do geelharige, getrouwe slavin van een vernuftigen boosdoener, hoorde men nooit meer iets. Misschien slijt zij wel haar dagen in het een of ander goedkoop buitenlandsch pen sion. Verscheidene jaren daarna kwam het Felix Babylon ter oore, dat de onovertroffen Rocco te Buenos Ayres aangeland was, waar hij door zijne koks-bekwaamheid den roem van een nieuw en prachtig hotel vermeerderdo. Babyion bracht het Racksole ter .kennisals de laatste gewild had, dan had hij hem der politie in banden kunnen spelen. Maar daar het Racksole bleek, dat hij nu zijn beroep eerlijk uitoefende, besloot hij gekord, terwijl sedert de Septemberstormen van do Zuiderzee niet wordt aangevoerd. Onder de visschers wordt gezegd, dat door Belgische visschers uit wekend zaad wordt verkregen van de rijksweruen aan de Belgische kust, welk alleen toegekend wordt aan Belgen, die er tot f 2.50 per ton voor betalen. In Zeeland worden kleine partijtjes verhandeld voor f 1.75. In verband met een post op de Staatsbegroo- ting ten behoeve der verpleging van behoeftige lijders aan tuberculose, heeft de minister van binnen- landsche zaken door bemiddeling van de hoofdin specteurs der Volksgezondheid tot de gezondheids commissies do vraag gericht, of er, en zoo ja, welke fondsen in de gemeenten binnen haren dienstkring bestaan, door particulieren opgericht, waaruit wordt bijgedragen in de kosten van verpleging van be hoeftige tuberculose-lijders. Het antwoord wordt liefst zoo spoedig mogelijk ingewacht. De Vereeniging voor Vrij Ruilverkeer heeft enveloppes in omloop gebracht, aan de achterzijde waarvan het volgende gedrukt staat >Is het verstandig, door verbooging en uitbrei ding van het tarief van invoerrechten, de vrije be weging van handel en nijverheid, landbouw en scheepvaart nieuwe hinderpalen in den weg te leg gen, de voortbrengings- en bedrijfskosten nog kooger te maken Is het rechtvaardig, de prijzen van tal van ver- bruiksartikelen en van grondstoffen op te drijven, zoodat een ongelijk drukkende belasting wordt opgelegd aan allen ten bate van enkelen Is het eerlijk, te zeggen den nationalen arbeid te zullen beschermen en dan te beginnen den werk man zijn levensbenoodigdkeden duurder te laten betalen Zal dat da welvaart bevorderen Neen Vrijheid van beweging voor handel en verkeer, voor landbouw en nijverheid «De Vereeniging wekt vrij handel aars op deze enveloppes te gebruiken en daardoor propaganda voor den vrijhandel te maken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder eenige discussie Maandag goedgekeurd, dat de stad eene leening zal sluiten van twintig millioen gulden tot uitvoering van verschillende gemeentewerken. hem verder ongemoeid te laten. De eenige moei lijkheid, die zich voor Racksole opdeed na den dood van Jules, bestond in de politie, die natuur lijk alles weten moest. Zij wilde van Racksole weten wat hij in do Dimnock-zaak gedaan had, tusscken zijn eerste bezoek aan Ostende en zijn verzoek om het lijk van Jules te laten afhalen. Racksole was niet geneigd om hen alles te ver tellen. Zonder twijfel had hij t^gen de Engelsebe en Belgische wetten gezondigd de morale strek king van zijne handelingen kon zijn gedrag in de oogen der justitie niet rechtvaardigen. Het onder zoek naar Jules deed ook moeilijkheden ontstaan. Ten slotte kwam het echter alles in orde. Eens op een middag een veertien dagen nadat de regeerende vorst van Posen beter was gewor den, gaf Aribert, die nog steeds in het hotel Babyion logeerde, uiting aan zijn wonsch om den millionair te spreken. Prins Eugen was in gezel schap van Hans en eenige andere hof beambten mot veel pracht en praal vertrokken, gewapend met het millioen, dat hem in staat zou stellen om zijn engagement publiek te maken. Aangaande dit, mil lioen had Eugen een voldoende borgstelling gege ven het geld zou binnën vijftien jaar terugbetaald worden. »U wilde me spreken, prins," zei Racksole tot Aribert, toen zij beiden in Theodore's kamer zaten. »Ik wilde u vertelleü, dat ik van plan was om afstand te doen van mijne rechten en titels en voortaan als graaf Hartz#te leven een titel waarop ik door mijne moeder aanspraak kan ma ken. Verder wilde ik u mededeelen, dat ik een peroonlijk inkomen heb van tienduizend pond 's jaars en dat ik een chateau en oen huis in de stad heb. Ik vertel u dat, omdat ik hier ben om uwe doch ter ten huwelijk te vragen. Ik heb haar lief en ben pedant genoeg om te** gelooven, dat zij mij ook lief heeft. Ik heb haar al gevraagd of zij mijne vrouw wilde worden en zij heeft er in toegestemd. We wachten nu slechts op uwe toestemming." »Het is een heele eer voor ons," zei Racksole met een flauw glimlachje. *en op meer dan een punt. Mag ik weten waarom u afstand doet van uwe titels »Omdat bet idee van een morganatisch huwelijk mij evenzeer zou afstooten als u en Nella." »Dat is goed." De prins lachte. »Ik vermoed, dat het tot u is doorgedrongen, President Kruger heeft Maandag, vergezeld van dr. Hegmans en zijn secretaris een bezcek gebracht aan president Steyn in zijn villa te Can nes. Het onderhoud duurde, naar de Indépendance meldt, .een uur. 's Avonds is president Kruger weer Daar Menton teruggekeerd. President Steyn moet goed vooruitgaan. &§eii»gienszanefIn do Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad alhier waren tegenwoordig de voorzitter en 6 loden. Afwezig de wethouder P. v d. Pries, Medegedeeld werd, dat van b.b. God. Staten be richt is ingekomen, dat de besluiten tot wijziging van de verordening op het lager onderwijs, en tot wijziging van de begrooting over 1903 zjjn goed gekeurd. Daarna werd overgegaan tot wijziging van de begrooting voor 1904, die in ontvang en uitgaaf verhoogd werd met een bedrag van f79,59, waar door zij thans in ontvang en uitgaaf is vastgesteld tot oen bedrag van\f 13119,575. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 15 November, voormiddags 10 uur, godsdienstoefening door ds. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. Door het kiescollege der Herv. Gem. te Kloetinge zijn herkozon de heer J. Oele Jolisz. tot ouderling en de heer S. Dekker Lz. tot diaken. Rilland-Batha Herkozen tot notabelen dhrn. Joh. de Jager, G. Nagelkerk en C. Akkerman. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld J. d. J., 28 j., boerenknecht te Rilland-Batb, wegens bedreiging tot 1 maand gevangenisstraf N. r. Z., 14 j., arbeider, M. C. Z., 14 j., werkman, J. E., 11 j., zonder beroep, allen te Yerseke, wegens diefstal ieder tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis J. F. v. d. B., 26 j-, commissionair te Hoedekenskerke, wegens verduistering tot 1 maand gevangenisstraf A. M., 28 j., boerenknecht te Kapelle, wegens mis handeling tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. dat tien duizend pond 's jaars voor iemand in uwe positie een nogal klein i#komen is. Nella is vree- selijk verkwistend. Ik heb haar wel eens zestig duizend pond in een jaar zien verkwisten. Zij zou u in een jaar tijds geheel ruineeren." >Dan moet zij haar gewoonten veranderen," zei Aribert. j>Als zij dat graag wil, is het mij goed," hernam Racksole. »Ik geef mijne toestemming." »Ik dank u uit haar naam en uit den mijnen," zei Aribert ernstig. >En,"vervolgde de millionair, opdat het verschil niet al te - groot moge zijn, zal ik op haar een sommetje van vijftig millioen dollars, d. w. z. tien millioen pond vast stelleD. Ik vermoed, dat dat ongeveer de helft van mijn fortuin is. Nella en ik hebben altijd eerlijk gedeeld". Aribert antwoordde niet. De twee mannon druk ten elkander zwijgend de hand en toen kwam Nella toevallig do kamer binnen. Dien avond na het diner wandelden Racksole en zijn vriend Felix Babylon samen op het terras van het hotel. Felix had het gesprek geopend. >Ge hebt toch zeker nog niet genoeg van het hotel, wel had hij gezegd. »Waarom vraagt ge dat Omdat het mij verveelt, dat ik het niet heb. Sedert ik het aan u verkocht heb, hob ik ontelbare malen gewenscht, dat ik dien koop te niet kon doen. Wilt u het verkoopen >Jawel", zei Racksole, »daar zou ik wel ooren naar kunnen hebben". »Wat vraagt ge er voor vroeg Felix. »Wat ik er voor gegeven heb", was het snelle antwoord. >Watriep Felix uit. i>Ik heb u mijn hotel verkocht met Jules, Rocco en juffrouw Spencer. U verliest die drie onovertroffen bedienden en biedt me het hotel aan tegen denzelfden prijs. Dat is afschuwelijk I" Het kleine mannetje lachte hartelijk om zijn eigen geestigheid. »Maar we willen niet kibbelen over den prijs", voegde hij er bij. »Ik neem uw aanbod aan". En aldus kwam er een einde aan de ingewik kelde reeks van gebeurtenisssen, die begonnen waren, toen Theodore Racksole een biefstuk en een flesch bier aan de table d'hote van hot hotel Babylon bad besteld. einde.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1