1903. N°. 134. Donderdag 12 November. 90s1" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, le25* Afzonderlgke nommers 5 cent. Inzending van advertenties? vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advirtentiön is van 1-5 rogels 56 cent, eiken regel meer 10 cfc. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijB slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent por regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. BRANDWEER. De aanmelding als pïaatevarvanger voorden dienst bij de Brandweer blijft nog open tot 30 November 1903. De personen, die gedurende dit jaar als plaatsvervanger zijn opgetreden of zich reeds vroeger daarvoor hadden beschikbaar gesteld moeten opnieuw aangifto doen ter secretarie. Goes, 10 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KONING KOOIJ. VAN RBIGEUSBERG VERSLUIJS. vËrhuizinsenT" BURGEMEESTER on WETHOUDERS van GOES herinnereu d9 ingezetenen aan hunne verplichting om binnen acht dagen aangifts te doen van verhmizingen in de gemeente en do vera n- deringen in het dienstpersoneel. Goes, den 11 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ Do Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. SCHAAP. In den nacht van 9 op 10 November j.l. is op den openbaren weg alhier onbeheerd aangetroffen en door de politie in bewaring g-'nomen een WEl- of MELKSCHAAP. De eigenaar kan het schaap terug bekomen tegen betaling der gemaakte kosten, mits zich aanmeldende vóój» Vrijdag 13 dezer* Goes, 11 November 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Seoretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Drankwet-herziening. Zooals men weet is de Drankwet yan 1881 geïn spireerd door de meening, dat de wetgever kon meéwerken tot het bestrijden der drinkgewoonten van ons voik, door den drankverkoop zulke moei lijkheden in den weg te leggen, dat de gelegen heden, waar sterkedrank te koop werd geboden, niet meer door haar groot aantal, noch door haar inrichting, als het ware tot drinken zouden uitlokken. Dat de uitkomsten in deze niet aan de verwach tingen hebben voldaan, kan ieder duidelijk zijn. Wel is, sedert de invoering der Drankwet, het ver bruik per hoofd in ons land gedaald, maar die daling is zeer gering van 9.38 L. op 8.22 L. en bovondien is het de vraag of niet ook andere oor zaken daartoe hebben meegewerkt. Door zulks te ontkennen, zou men grootelijks onrecht doen aan de steeds breeder wordende schare van wakkere vrouwen en mannen, die zich de grootste moeite geven om het volk van de schadelijke gevolgen der drinkgewoonten te overtuigen zou men over het hoofd zien de heilzame werking van den ♦Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik". En ook de liefhebberij voor sport zal wel tot die vermin dering hebben bijgedragen. Toch wordt door de tegenwoordige Regeering het systeem van het bemoeilijken van den drank verkoop en het langzaam verminderen in aantal van drankgelegenlieden, in het ontwerp tot her ziening der Drankwet gehandhaafd. 41 FEÏÏILLITÖ3Ï Het BABYLOSI-HOTEL Naar het Engelsth, van Akkol» Bennett. ♦Is zij rijk vroeg Racksole. Haar vader wel", zei het meisje. »Och vadertje, kan u het niet radon Hij heeft mij lief." Haar hoofd zonk neer op zijn schouder en ze be gon te huilen. De millionair floot heel even. ♦Nella 1" zei hij eindelijk. »En jij Voel jrj iets voor hem ♦Vadertje", antwoordde zij, »nu is u toch dom. Denkt u, dat ik het me zoo zou aantrekken, als dat niet zoo was?" Zij glimlachte door hare tranen heen. Zij hoorde aan den toon van haar vaders stem, dat zij de overwinning had behaald. Het is een vreemde geschiedenis", zei Theodore. Maar als ge denkt, dat het wat zou helpen, ga dan naar beneden en zeg tegen prins Eugen, dat dat millioen wel te krijgen is, als bij het werkelijk noodig heeft. Ik vermoed, dat er een voldoende waarborg is, anders zou Sampson Levie er zich niet, mee bemoeid hebben". ♦Dank u, vadertje. Ga niet mee naar beneden, Dit komt ons voor verstandig en rechtvaardig te zijn Verstandig, omdat men met een wetsvoorstel tot geheele afschaffing van vergunningen een storm van protesten zou hebben ontketend en zulk een wetsvoorstel in hoogc mate onpopulair zou zijn geweest; onrechtvaardig, omdat velen, wier geheele broodwinning thans eene ♦vergunning" uitmaakt, dan plotseling broodeloos zouden zijn gemaakt. De bedoeling is thans wat strenger de haud te houden aan het reeds bestaande stelsel, de ver gunningen boven het eens bepaalde getal to doen uitsterven, het toezicht op den clandestienen ver koop veel te verscherpen en de hulp van het volk zelf in te roepen voor eeuo richtige uitvoering dei- wet. Dit laatste is eene nieuwigheid. In het ontwerp wordt daaromtrent het volgende voorgesteld ♦In iedere gemeente met meer dan 10000 in woners worden één of meer commissies van meorder- jarige mannelijke ingezetenen ingesteld, mede belast met het toezicht op de naleving van deze wet. Indien in eene gemeente meer dan één commissie wordt ingesteld, bepalen B. en W. het ambtsgebied van iedere commissie. Die commissies ♦dienen de overheid van raad, zoowel desgevraagd als uit eigen beweging, omtrent alles, wat betreft de bereiking van het doel van deze wet, verstaan als de wering van het misbruik van sterken drank." Het aantal leden dier commissies wordt bepaald door Ged. Staten, B. en W. gehoord. De leden worden door Ged. Staten benoemd. Zij treden telkens na drie jaren af, en zijn terstond herbenoembaar, enz." Dit is eene concessie, gedaan aan de voorstan ders van het systeem ♦local option", waarvoor de Regeering verklaard heeft veel sympathie te gevoe len. Volgens dit systeem, dat zelf in bet ontwerp echter niet is opgenomen, wordt aan den gemeente raad, zoowel als aan 3e meerderjarige mannen en vrouwen in de gemeente, het recht gegeven don drankverkoop te beperken of geheel te verbieden. Het komt ons verstandig voor, dat de Regeering het bij eene sympathiebetuiging tot nu toe gelaten heeft. In de eerste plaats, omdat local option zou indruisehen tegen don geest onzer Grondwet. Doze kent geene wetgeving direct door het Volk. En het zou daarenboven niet lang duren, wanneer eenmaal voor een onderwerp als het gebruik van sterken drank, een referendum werd ingevoerd, of men zou dit ook voor andere zaken gaan eischen. En dan, wat zou dat voor een warwinkel worden, indien bijvoorbeeld in Goes bij referendum werd uitge maakt, dat er in 't geheel geen sterke drank zou mogen worden verkocht en de bevolking van Kloe- tinge zou besluiten, dat daar wel vergunningen zouden bestaan. 't Is dau ook gelukkig, dat de wijze, waarop de Regeering het volk in deze wil laten meespreken, zich bepaalt tot het boven aangehaald artikel. En over dit zal, naar het ons voorkomt, nog wel heel wat gesproken worden, vóór de Kamer het bekrachtigd zal hebben. Men heeft in ons land over het algemeen het land aan personen, die, zonder tot politie of justitie te behooren, zich be moeien met het toekijken op het naleven van wetten. Anders is het met de ambtenaren, inspecteurs en adjunct-inspecteurs, die met bet toezicht op de naleving van de wet zullen worden belast. Dezen zullen er veel toe kunnen bijdragen om den ver- derfelijken clandestienen handel te fnuiken, en dien moet men, het koste wat het wil, ten onder brengen. Over het algemeen bevat het wetsontwerp zeer ik kan het alleen wel klaarspelen". Zij maakte een vormelijke kleine buiging en verdween. Racksole, die het voor een millionair zoo noodzakelijke talent bezat van aan verscheiden din gen tegelijk te denken, ging do kamer uit om zijn orders te geven aangaande het ontbijt en de belooning van den beer George Hazell, zijn helper van den vorigen dag. Dan stuurde bij een bood schap aan den heer Felix Babylon of bij met hem wilde ontbijten. Nadat hij Babyion het verhaal van Jules' gevangenneming had gedaan, zette bij zijn hoed op, nam een rijtuig en reed naar de City. Toen Nella de statie-slaapkamer weer binnen kwam, waren do dokter en de groote specialiteit er beidon. De twee geneesheeren verlieten juist hunne plaats bij het bed, toen zij binnenkwam en gingen bij het venster staan praten. Toen de een weg was, nam prins Aribert den anderen dokter ter zijde. ♦Vergeet alles, dokter," zei hg, ♦behalve dat wij allebei mannen zijn en zeg me de waarheid. Zult ge in staat zijn zijne Hoogheid te redden Zeg mij de waarheid." ♦Er is geen waarheid," antwoordde de dokter. ♦Do toekomst is niet in onze handen, prins." ♦Maar ge hebt toch hoop? Ja of neen?' veel goeds en het is te hopen, dat hot goede ons ditmaal niet ontsuappe door pogingen om bet betere te verkrijgen. GOES, 11 Nov. 1903. Voor eene zeer goed bezette zaai hield dhr. W. C. van de Volkerevan VlissiDgen, gisteravond, in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. alhier, een voordracht met demonstratieve proeven over Draadlooze telegrafie" en over Moore's koud licht." Daartoe was de zaal als het ware herschapen in een kabinet van natuurkundige instrumenten, waar mede het gesptokene door meest altijd goed geslaagde proeven werd opgehelderd. Na eene breedvoerige inleiding over olectrische verschijnselen, kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp: Do Draadlooze tele grafie." Op bevattelijke wijze gaf hij zijne hoorde ressen en hoorders daarvan een idee en het gelukte hem ook werkelijk in de zaal te telegrafeeren zonder draad. Hij knoopte daaraan de opmerkingen vast, dat Marconinaar wien deze wijze van telegrafeeren wordt genoemd, die eer niet geheel toekomt, daar anderen reeds vóór hem de grondslagen daarvoor hebbeD gelegd, zoodat Marconi daarop slechts heeft voortgebouwddat >draadlooze telegrafie" geen juiste benaming is, omdat behalve eenige korte dra den, aarde, lucht en water als geleiders dienen, en dat deze wijze van telegrafeeren nog slechts in hare wording is. Meermalen toch worden uit binnen- en buiten land mededeelingen vernomen omtrent welgeslaagde proeven, daarmede gedaan, maar, zeide spr. op die berichten valt heel wat af te dingen en men mag er niet uit afleiden, dat de proeven algemeen gun stig uitvallen, want de vele malen, dat zij geheel of gedeeltelijk mislukken, worden niet gemeld Evenmin zijn de telegrammen vertrouwbaar, vooral niet wann»er de inhoud loopt over onbekende on derwerpen geldt het echter gedeeltelijk bekende zaken, dan kan de rest vrij goed worden begrepen, 'uit wat geseind wordt. Voor den handel is daarom de draadlooze teiegraphie nog van weinig waarde, daar nauwkeurigheid, vooral in cijfors, daarbij hoofd zaak is. Docb, zooals gezegd, zij heeft een toekomst, waarvan op grond van d» vorderingen, die zij reeds heeft gemaakt, veel mag verwacht worden, zooveel zelfs, zeide spr. dat mettertijd ieder zijn eigen telegraaf met zich zal kunnen dragon en persoon lijk zal kunnen telegrafeeren aan wien hij wil. Na do pauze bohandelde dhr. v. d. V. Moore's koud licht." Ook hiervan wist hij door woord en proeven de aanwezigen een denkbeeld te geven. Vooral de voordeeleu van electrische verlichting boven olie- en gaslicht liet hg duidelijk uitkomen en wachtte hg ook daarvan belangrijke toepassing. Behalve door het interessanto van zijne onder werpen wist spr. de aanwezigen ook te boeien door menige geestige opmerking naar aanleiding van het gesprokene. Met de meeste aandacht en onder herbaalde blijken van tevredenheid werd deze hoogst leerzame voordracht dan ook gevolgd. Daarvoor en ook voor de talrijke opkomst betuigde spr. zijnen bijzonderen dank en deelde hij mede, dat het zijn voornemen is in Januari of Februari a. s. een tweede voordracht te houden, die gratis zal toegankelijk zijn voor de aanwezigen van dezen avond. Bij zal alsdan spreken over Röntgensstralen en over d' Arsomalisatie. Door luid applaus gaf men daarmede zijne inge nomenheid te kennen. Met ingang van 1 December is met de waar- De dokter keek Aribert aan. ♦Neen," zei hij .kortaf. ♦Neen. Ik heb nooit hoop, als de patient niet meewerkt Hoe bedoelt u dat?" ♦Ik bedoel, dat zijne koninklijke Hoogheid er niet op gesteld is om te blijven leven. Dat moet u toch ook wel opgemerkt hebben." Maar al te goed," zei Aribert. ♦En weet u wat er de oorzaak van is Aribert knikte toestemmend. Maar u kunt ze niet wegnemen ♦Neen," zei Aribert. Hg voelde een hand op zgn mouw. Het was de hand van Nella. Zij verzocht bem even met haar naar de voorkamer te gaan. Als ge graag wilt, kan prins Eugen gered worden," zei zij. ♦Ik heb het klaargespeeld." Hebt gij bet klaargespeeld?" Hij boog zich over haar heen, het was alsof hg ontsteld was. ♦Ga bem maar vertellen, dat het millioen, dat zoo onontbeerlijk voor zijn geluk is, in aantocht is. Zog hem, dat hij het van daag nog kan krij gen, als hem dat goed doet! Maar hoe bedoelt ge dat toeb, Nella ♦Ik meen wat ik zog, Aribert", en zij vatte zijne band en hield die vast. »Ik meen wat ik zeg. Als een millioen bet leven van prins Eugen kan redden, is het ter zijner beschikking." neming der inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Hansweert belast de heer L. Kloosterboer, adjunct-inspecteur ter inspectie der directe belastingen te Rotterdam. Met ia gang van 1G November a. s. is benoemd tot buIpsluisQieester bij het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert H. de Jongthans brugwachter san de schipbrug te Vlissingen. Van af 16 dozer zullen de diensturen op werkdagen van de rijkstelephoonkantoren te 's-Heer Arendskerke en Nieuwdorp gesteld zijn als volgt ys-Ueer Arendskerke van 7.30 tot 11.30 uur roor- en van 2 tot 6.30 uur namiddags. Nieuwdorp van 7.30 tot 10 uren voormiddags, 12 tot 2 en 4.30 tot 6.30 uur nam. (Greon wicht ij d). De diensttijden op Zon- en feestdagen blijven dezelfde. Bij het comité te Arnomuiden is thans in het geheel ingekomen f 22302,42 voor de nage laten betrekkingen der verongelukte visschers. De minister van financiën brengt in de Stct. ter kennis van belanghebbenden, dat op een nader te bepalen dag in de maand December een verge lijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitan ten naar de betrekking van schrijver bg zijn depar tement, aan welke betrekking bij aanstelling in don rang van tweede-klerk oone jaarwedde is verbonden, aanvankelijk van f 400, die in het gunstigste geval bij gebleken geschiktheid, kan klimmen tot f 1100, de maximum-belooning, aan den rang van eerste- klerk verbonden. 's Gravenpolder. In de Maandagavond ge houden Raadsvergadering, waarin 1 lid absent was, werd door den voorzitter medegedeeld, dat voor den bouw van eeu nieuwen vuilnisbak was inge schreven door dhrn. Hubregtse voor f216, Aruijs Voorberge voor f214 en Westveer voor f212; dat er wegens te groote onkosten nog niet gezorgd is voor het riool ondei; de Peperstraatdat het Kerke- dreefje door ophooging met schulpen in beteren toestand zal gebracht worden. Besloten werd de acht en tachtig gulden sub sidie voor de tram te brengen op honderd. Vervolgens werd de gemeente-begrooting van 1904 "gewijzigdhet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 96,14 i/s en bet Suppletoir kohier van de hondenbelasting op f6. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld in ontvang op f2600,40, in uitgaaf op f 2658,061/2» sluitende met een kwaad slot van f57,66 I/a- 1^ begrooting van dit middel werd vast gesteld op f 2525,47 1/3 met een post voor onvoor ziene uitgaven groot f 94. Ten slotte werd tot lid van bet Burgerlijk Arm bestuur herbenoemd de hoer J. Risseeuwdie met den heer B. de Koster op de aanbeveling stond. Kerknieuws. Ned. Hervormde kerk. Kapeife. Door kerkeraad en kiescollege alhier is herkozen tot ouderling dhr. J. de Jager Jz. en gekozen tot diaken, in de plaats van dhr. C. Lepoeter die niet meer in aanmerking werischte te komen, dhr. Js. Lavooij, zulks met het lot tegen dhr. M. Willeboer Krabbendtjfce. Herkozen werden tot notabelen de heeren B. Dok, Jac. Smit en J. Allewijn. Maar boo boe bobt ge dat klaargespeeld? Door welk wonder?" Mijn vader doet alles wat ik bem vraag," ant woordde zij zacht. ♦Laten we geen tijd verliezer. Ga nu aan Eugen zeggen, dat alles in orde is, dat alles terecht zal komen. Ga nu Maar we kunnen dien reusachtigeü, dien onge loofelijken dienst niet aannemen. Dat is onmogelijk Aribert," riep zij snel, ♦vergeet niet, dat go niet in Posen zijt op een hof-receptie. Ge zijt in Engeland en ge praat tegen een Amerikaansch meisje, dat tot nu toe baar zin altijd heeft door- De prins ging terug naar de slaapkamer. De dokter stond aan de tafel een recept te schrijven. Aribert liep naar het bed zijn hart klopte luid. Eugen begroette hem met een flauw, moe glimlachje. Eugen", fluisterde hij, ♦luister eens goed naar mij. Ik heb nieuws voor je. Met behulp van een paar vrienden is bet mij gelukt dat millioen voor je te leenen. Het staat volmaakt vast, ge kunt cr op aan. Maar ge moet beter worden, hoor!" Eugen ging bijna overeind zitten in zgn bed. ♦Zeg rae nu eerst, dat ik niet ijl", riep hij uit. ♦Neen, dat doet ge zeker niet", antwoordde Ari bert. Maar ge moet niet overeind gaan zitten. Ge moet op je zelf

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1