[903. Nu, Zaterdag 7 November, 90 s'" Bij dit no. behoort een bijvoegsel. yoö FoaTEY WONINGWET. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Gooa, f Ss25* Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adveri&niiën «óor 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts t w e e ia a a 1 berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. A_anvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap ^Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende d» Toondagen 10, 17 en 24 November a. s. aan de café houders enz. zonder nadere aanvrage vergunning wordt verleend om in hunne inrichtingen muziek en danspartijen te geven tot des avonds 11 uren onder bepaling dat door de politie de vergun ningen kunnen wordeD ingetrokken zoodra in de localiteiten ongeregeldheden voorvallen. Goes, 6 November 1903. De burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen in berinnering dat ingevolge art. 9 der Woningwet verhuurders van in de gemeente gelegen woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde ver trekken bevatten, onverschillig of de woning op zichzelve een gebouw vormt, of een deel van een gebouw uitmaakt, verplicht zijn daarvan aangifte te doen ter secretarie der gemeente van a. hunnen naam en voornamen en woonplaats b. van de ligging van het verhuurdo gebouw met aanduiding van straat, wijk en huisnummer c. bet aantal vertrekken der woning d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. Onder verhuurders worden verstaan, zij die hetzij voor zich zeiven, hetzij in eenige hoedanigheid eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. Formulieren voor de aangifte zijn kosteloos ver krijgbaar ter secretarie der gemeente alleen die formulieren mogen worden gebezigd. De aangifte moest geschieden voor de eerste maal vóór 1 Juli j.l. Zij die later als verhuurders optreden moeten aangifte doen binnen één maand nadat de woning is betrokken. Verhuurders zjjn verplicht telkens binnen èén maand eene nieuwe aangifte te doen, wanneer een nieuwe huurder de woning heeft betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning weder heeft gestaakt. Verder wordt de aandacht gevestigd op art. 39 der Woningwet, luidende ♦Hij die niet, of niet behoorlijk voldoet aan eene ♦der verplichtingen in art. 9 of krachtens dat ♦artikel bij algemeenen maatregel van bestuur of ♦plaatselijke verordening opgelegd, wordt gestraft »met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden". Door alle huiseigenaren is waarschijnlijk nog niet aan het bovenstaande voldaan belanghebben den worden derhalve nogmaals gewaarschuwd aan hunne verplichtingen to voldoen. Goes, 5 November 1903. Burgemeester en Wethouders van ,'Goes, DE KONING KOOIJ. lift Sloprofunc VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Alweer eene partijbenoeming. Bij het onderzoek van do Staatsbegrooting voor 1904 in de afdeelingen der Tweede Kamer is do aanmerking gemaakt, dat tegenwoordig bp het be noemen van ambtenaren teveel op de politieke kleur, te weinig op bekwaamheid en geschiktheid wordt gelet. De Regeering beeft juist eene aardige illustratie gegeven op die klacht. Het is ditmaal niet maar een burgemeester, die door zijn geloof is geplaatst in een ambt, waarvoor hij op verre na niet be rekend is, maar een hoogleeraar, die aan de studenten wetenschap zal moeten verkondigen, waarover hij zelf, mag men het Utrechtsch Dagblad gelooven, niet beschikt. Wij hebben hier hat oog op de benoeming van dr. H. Visscherpredikant te Ouwerkerk a/d. IJsel, tot hoogleeraar in a) de geschiedenis der gods diensten in het algemeen, b) de wijsbegeerte van den godsdienst, c) de geschiedenis van de leer van God, en d) de zedokunde, aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Omtrent deze benoeming schrijft het U. D. o. a. ♦De Utrechtsche theologische faculteit had voor deze vier vakken ten minste twee professoren ge- wenscht. De minister heeft echter voor alle vier vakken één hoogleeraar benoemd. Maar dan wellicht een man, heinde en ver als degolijk geleerde, als intellect van buitengewone begaafdheid en veelomvattende studie bekend Niets van dit alles. De heer dr. H. Visscher heeft, zoo wij ons niet bedriegen, in geen der vier vakken, waarin hij be noemd is om hooger ouderwijs t» geven, ooit iets gepraesteord, ooit eenig bewijs geleverd, dat hij ook maar in één dier vakken eenige speciale studie heeft gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn noch curatoren der universiteit, noch de theologische faculteit over dezen candidaat geboord door den minister. Hot zou ook niet gebaat hebben, want zij zouden niets over hem hebben kunnen mededeelen hunne bo- vinding zou louter negatief zijn geweest. De vier vakken, die hij to doceeren zal hebben, zijn daarentegen bovenal wijsgeerige. En van wijs- geerige ontwikkeling of zelfs van wijsgeerigen aan leg heeft dr. Visscher naar buiten nooit eenig bigk gegeven. Indien dr. Visscher over zijne benoeming geraad pleegd mocht zijn, dan is zijne verantwoordelijkheid groot. En dan benijden wij hem niet om het lucht hartige vertrouwen, dat ook dit ambt de cjualificatie wel meebrengen zal. Slechts één motief is voor deze benoemiug te vinden, niet de wetenschap van den benoemde, niet zijne bevoegdheid, maar zijn geloof. Zijn streng-recbtziunig, gereformeerd Calvinisme. Wij wisten, dat het geloof sommigen over een te-kort aan goede daden schijnt te kunnen heen- helpen dat het geloof by de benoeming van een hoogleeraar ook iemand heenhelpt over een te-kort aan wetenschap, dat wisten wij niet. Bij de benoeming van dr. Visscher is geen re kening gehouden met de eischen der wetenschap en de eischen van het onderwijs. Zij is eene partij benoeming van de slechtste soort." GOES, 6 Nov. 1903. t Door het Bestuur der Afdeeling Goes van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik" is aan de Tweede Kamer een adres gericht, om aan te dringen op spoedige behandeling van het wets ontwerp tot herziening der drankwet. Id de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Goes van den ♦Christ. Nationaien Werkmb. der Ned. Herv. kerk" werd o. m. medegedeeld, dat in deze maand ds. Kuijlmans van Hoedekenskerke en in Febr. ds. Bins van Ellewoudsdijk een lezing voor de afd. hopen te houdendat volgons het eerste jaarverslag van het algemeen begrafenisfonds van den Bond er 15 afdeelingen zijn aangesloten met 3030 leden en een batig slot aanwezig was van f 1634,61 Va» De secretaris las daarna zijn jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de afdeeling uit 121 leden be staat en 89 bij het ziekenfonds zijn aangesloten. In het bestuur was eenige verandering gekomen en wel, dat nu als secretaris fungeerde dhr. P. L. den Boer en als vice-socretaris dhr. J. Boogaard Volgens het driemaandelijksch verslag van den penningmeester was voor de afdeeling ontvangen f 42,46 i/a, uitgegeven f 53,26, dus een kwaad slot van f 10,79 Voor het ziekenfonds ontvangen f 120,20, uitgegeven f 35,28, een goed slot dus van f 84,92. Aan uitkeering wegens ziekte werd slechts f 19 uitgegeven. Uit het jaarverslag bleek, dat voor de afdeeling, met inbegrip van het goed slot van 't vorig jaar, was ontvangen f 297,42 i/s, uitgegeven f 255,83 dus een goed slot van f 41,59. De groote uitgaaf was vooral gekomen door den dezen zomer gehouden boottocht. Voor het ziekenfonds ontvaDgen f487,46, uitgegeven f 416,36, goed slot f71,10. Aan de zieken was uitgekeerd f 377. In kas van het zieken fonds de som van f 804,45. In ons vorig nommer hebben wij reeds in het kort melding gemaakt van het overlijden van den heer P. W. Jansendie zeker zijn voornaamste en zijn meest te waardeeren bekendheid dankte aan zijn ongebrei delden weldadigheidszin. De heer Jansen was een eenvoudig Duitsch boek houder in een magazijn te Amsterdam (eerst in 1865 werd hij genaturaliseerd), toen het gelukkig lot hem riep in dienst van wat later de Deli- Maatschappij is geworden, waaraan hij met de heeren Nienhuis en Cremer zijn beste krachten wijdde, zij op Sumatra, hij in Nederland. Het is bezwaarlijk na te gaan hoevelen Jansen aan zich heeft ver plicht. Stichter, met anderen, van de Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee, was hg daarvan eere regent. Hij behoorde tot de stichters van ♦Ons Huis" op de Rozengracht te Amsterdam, was een krachtig bevorderaar van Toynbeewerk en van kerkenbouw en gaf in de laatste jaren groote bedragen voor het werk der beide-ontginning in Friesland, waarover de heer Van Zinderen Bakker het beheer voert. De heer Jansen heeft het voorrecht gehad tot op hoogen ouderdom te kunnen genieten van de rijke vruchten van zijn arbeid. En stellig zal niet de geringste vreugde van zijn, overigens niet onbe- wolkten, levensavond zijn geweest het bewustzgn, dat zijn ïnenschenmin en weldadigheid talloos velen ten zegen is geweest. Bij Kon. besluit is met iDgang van 16 Nov. a. s. A. Amadio, onder toekenning van eervol ont slag van hulp-sluismeester bij het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweerd, benoemd tot" sluis- meester bij het kanaal door Walcheren te Veere. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 De cember a. s., benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Tilburg, dhr. C. Valkhejf, inspecteur derzelfde middelen te Hansweerd. Kattend;jke» Woensdagavond 1.1. hield dó ver eeniging »OnderliDge hulp" alhier hare eerste jaarvergadering in een der schoollokalen. Uit de rekeniüg en veiantwoording bleek, dat door deze instelling in het afgeloopen jaar aan kraamvrouwen, zieken, zwakken en herstellenden niet minder dan 79 bons waren uitgereikt, of wel, dat in genoemd tijdvak 709 L. melk, 884 eieren, 3 flesachen wijn, 1/2 flesch cognac, 1 pak force en 1/2 kilogram rund- vleesch was verstrekt geworden. Dat deze vereeniging de sympathie der burgers geniet, bleek wel uit de talrijke opkomst, al valt bet niet te ontkennen, dat de verrassing, die de eere-voorzitter, dr. H. KPersant Snoep van Kapelle, aan de leden met hunne echtgenooten zou bereiden, daarop zeer zeker wel van invloed zal geweest zijn. Die verrassing bestond in het vertoonen en laten werken zijner keurige gramophone, een instrument, dat velea nog nimmer hadden gehoord en waardoor aan allen een genoegelijken avond verschafte werd. Dat onze dokter bij monde van den voorzitter, den heer C. de Wilde en van ds. Andreae een welver dienden dank inoogstte, behooft wel niet te worden Kcabbendijke. Maandag is alhier de land- bouwcursus begonnen onder leiding van h.h. Smit en van de Linde van Krabbendijke en Rilland. Aan de lessen nemen 14 leerlingen deel. Borsele. Woensdag werd alhier hot lang ge wachte vonnis over onze meestoof uitgesproken. Aandeelhouders vergaderden om over het lot of de bestemming der gebouwen te beraadslagen en besloten na rijp beraad tot verkoop over te gaan. Ruim 30 jaren h*eft de meestoof bestaan, doch in de laatste jaren niet meer gewerkt. Het saldo van het eerste boekjaar leverde ongeveer 13 pet. rente op. Kolijnsplaat. In de vergadering van het Nuts- departement ♦Noord-Beveland", Woensdag 1.1. in een der schoollokalen alhier gehouden, trad dhr. H. van Gorsel voor een vrij talrijk gemengd publiek, dat voor een zeer lage entree (5 cents) toegang had, als spreker op over ♦De Nederlandsche Bouw kunst", bet geheel toegelicht door 37 lichtbeelden. Van de Zeeuwsche gebouwen werden vertoond een huis op de Turf kade te Goes (dat met leiboomen er voor) en het raadhuis te Veere. Als 't mooiste uit onze Vaderlandsche kunst werd de Vleeschkal te Haarlem vertoond. Den avond te voren waren dezelfde lichtbeelden, toegelicht door eene eenvoudige verklaring, door dhr. Van Gorsel aan de oudste leerlingen der school vertoond. Na afloop dezer bespreking vergaderden de leden nog in hun gewoon lokaal, waar de werkzaamheden voor dit winterseisoen werden besproken. Dhr. A. A. Beekman van 's-Gravenhage zal den 6 Febr. a. s. alhier als spreker van het Hoofdbestuur op treden en hem zal verzocht worden eene lezing over het oude in 1532 geïnundeerd Noord-Beveland te houden. De leden zullen dan bet ïecht hebben, zooveel personen zij wenschen te introduceeron. Saarland. Met 1 Dec. a. e. wordt alhie^een hulpkantoor der posterijen gevestigd. Tot brieven gaarder is benoemd de heer A. J. A. Hoogvliet te Baarland. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerken in Nederland. Bedankt voor het beroep te Zierikzee door ds. H. J. L. de Vries te Noordeloosvoor Jutrijp en Hommerts door ds. H. W. Laman te Kruiningen. Onderwijs. Te 's-Gravèïihage slaagde voor acte wiskunde L. O. de heer L. J. Allaart van Baarland, thans onderwijzer to Sliedrecht. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van heden zijn veroordeeld J. D. K., 21 j., D. J. K., 19 j., J. K., 18 j P. K., 20 j., A. H., 17 j., arbeiders te Wissenkerke, allen wegens mishandeliig, ieder tot twee maanden gevangenis straf; P. M., 64 j., wagenmaker te Goes, wegens mishandeling, tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Het drama te Walsoorden. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen P. W., 24 j., P. S., 40 j. en Th. S., 33 j allen van beroep visscher, geboren en wonende te Bou- chante (België) en thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake van het op don lOen October afgespeelde en vroeger door ons uitvoerig meégedeelde gebeurde te Walsoorden. De rechtbank van Maastricht veroordeelde dezer dagen een burgemeester, tevens notaris en ambtenaar van den burgerlijken stand, tot 101 boeten van 50 cent, subsidiair 101 dagen hechte nis, ter zake dat hij, als ambtenaar van den bur gerlijken stand verzuimd had 101 akten van over lijden over het jaar 1902 met zijne handteekening te bekrachtigen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren een zeer langdurig onderzoek gehouden in een zaak van een diefstal van een portemonnaie, inhoudende een f7 a f8, welke gepleegd zou zijn te Kattendgke, dooreen boerenjongman, ten nadeelo van een persoon, die, met nog anderen, in zi)d ge zelschap was in een schuur, tijdens allen daar schuilden gedureude een onweersbui. De rechtbank te Middelburg veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. In deze zaak werd reeds, eenige weken geleden, een geheel nieuw getuigenverhoor bevolen in ver band met de halsstarrige ontkentenis van den be klaagde, die, na te voren aan de politie verklaard te hebben de portemonnaie in een hoopje graan te hebben verstoken, opdat zij niet ontdekt zou worden, later een geheel ander verhaal deed, nl. dat hij den bestolene vroeger eenig geld geleend had, dat hjj van dezen nog niet terugbekomen had, en dat hij toen dien avond (echter Dè, men in de schuur was geweest) de portemonnaie had opgeraapt, toen deze door den bestolene verloren zou zijn op het oogenblik, dat de bestolene van zijn rijwiel viel. De bestolene hield onder eede echter nadrukke lijk vol, dat de beklaagde en hij elkander volstrekt niet kenden, zoodat van een geldleening in 't geheel geen sprake kon zyn, terwijl beklaagde de bewering, dat zij elkaar wèl kenden, aannemelijk wilde maken door te zeggen dat hij verloofd is geweest met de zuster van den bestolene. Dit beweren werd echter al dadelijk te niet ge daan door de toevallige aanwezigheid in de zaal van die bewuste zuster, die haar broeder naar den Haag had vergezeld. Dat meisje, naar aanleiding van bekl's. opgave, gevraagd of zij getuigenis wilde afleggen, stemde daarin toe en zeide dat ?ij nooit verloofd was met bekl., doch slechts ééns van baar leven kermis met hem had gehouden. In zgn repuisitoir, deed adv. gen. dan ook uit komen, het zeldzame samenstel van leugens, waar van deze beklaagde zich bedient om zijn verdedi- ginsstelsel aannemelijk te maken, een houding, welke wijst op zulk een verdorvenheid van gemoed, dat adv. gen. bijna geneigd was den bekl. den diefstal zelf minder kwalijk te nemen dan zijn infame leu gens. Deze afkeerwekkende houding deed adv. gen. verzwaring van de straf vorderen tot 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. van der Mandele, wees op eenige mogelijkheden, welke het verdedigingsstelsel van zijn cliënt niet zoo gehoel onaannemelijk maken. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Men meldt aan de N. R. Ct. Het trekt in Friesland de aandacht, dat het aantal sterfgevallen onder de gestalde kooien grooter is dan andere jaren. De meeste gevallen hebben een kort verloop, een twee dagen weigort het dier voedsel en den derden dag treedt de dood in. Andere gevallen zijn plotselingmen vindt de dieren dood in den stal. Door veeartsen wordt een onderzoek ingesteld. Men brengt deze sterfgevallen in verband met het natte voeder, dat dezen zomer steeds ge nuttigd is en de doorgestane koude gedurende de maanden September en October. Andoren zijn van oordeel dat toedienen van meer krachtig voedsel de oorzaak is. Er zijn boeren, die binnen één week 2 en 3 koeien verloren.

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1