1903. N°, 131. Donderdag 5 November. 9(>le jaargang. 39 FEUILLETON Het BABÏLOH-HOTBL CMBSR «tt* COURANT. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rij kens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f i,25a Afzonderlgke nommers 5 cent. Snzendiiig van aduertcntiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiëa is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liofdogaven 5 cent per regel. Drankwet-herziening. Den 16en October jl. is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot herziening van de Drankwet. Volgens dit ontwerp zal het Gothenburger stelsel hier inheernsch worden gemaakt. Het gronddenk beeld van dit stelsel, waaraan het Zweodsche stadje Gothenburg zijn naam verbond, isde exploitatie der drankgelegenheden te doen geschieden door maatschappijen, die daarmede niet meer winst kun nen behalen dan eeue matige rente over het maat schappelijk kapitaal, terwgl de meerdere winst ge stort wordt bij den fiscus of in de gemeentekas, of wordt aangewend ten publieken nutte. Met andere woorden, de tapper, die zijn eigen voordeel beoogt, wordt vervangen door maatschappijen, opgericht om het drankmisbruik te helpen bestrijden en werkende in het algemeen belang. Dat wil zeggen, de vergunningen, die vrij komen, zullen dan, met voorbijgaan van alle andere gegadigden, aan zulke maatschappijen worden toegewezen. In Zweden en Noorwegen hebben dergelijke maat schappijen den drankhandel in handen gekregen door vergunningen op te koopen en deze, waar er -soms openvielen, voor zich aan te vragen. Een aantal drankgelegenheden zijn daar gesloten en de overige worden geëxploiteerd met het doel de na- dealen der tapperpen tot een minimum terug te brengen en den strijd tegen bet misbruik in de drankgelegenheid zelve aan te binden. Verschillende middelen worden daartoe aangewend De gelag kamers zijn ruim en luchtig van den publieken weg kan men zien wat er voorvalt. Steeds zijn er ook verkrijgbaar niet-alcoholische dranken en eet waren, waarvan de verkoop zijdelings wordt be vorderd, doordien deze geheel komt ten bate ran don zetbaas der maatschappij, die daarentegen geen voordeel heeft bij de consumptie van gedistilleerd. Op de zuiverheid der verstrekte spiritualiën wordt streng toegezien, daar, zooals bekend is, het gebruik van met foezel en andere schadelijke bestanddeelen vermengden alcohol, de voor de gezondheid nadeelige werking van dén drank verhoogt. Aan alle maatregelen, door Rijks- of gemeente wetgever genomen, hetzij in het belang der publieke orde, hetzij tot beperking van drankmisbruik, hou den de maatschappijen nauwgezet de hand. In den regel worden dergelijke maatregelen zelfs nog stren ger toegepast dan is voorgeschreven. De wanden der gelagkamers zijn niet, zooals veelal elders, be hangen met reclamebiljetten voor allerlei bedwel mende dranken, maar worden dienstbaar gemaakt aan de propaganda van matigheids- §n geheelont houdersgenootschappen Er zijn personen, die met dit Gothenburger stelsel niet op hebben. Zij meenen, dat msn door dit stel sel toe te passen, den drankhandel een stempel van fatsoenlijkheid, van onvermijdelijkheid geeft. Door de gemeenschap materieel© voordeelen te laten ge nieten van den drankhandel in den vorm van al gemeen nut en instellingen van weldadigheid, uit de winst bekostigd, verhoogt men, zeggen zij, het gevaar, dat radicale drankbestrijding zal afstuiten op vrees voor 't verlies dier winst en de daaruit voortspruitende nuttige zaken. Maar is de drankhandel dan niet nog vele jaren Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. »Ge hadt er dus niet voor gezorgd, dat Hubbard eergisterennacht ziek zou worden j>lk bad er geen flauw vermoeden van, dat die brave Hubbard niet zoo gezond was als anders »Zeg me nu eens wat de oorzaakisvan uw ven detta tegen het leven van prins Eugen", zei Racksole. »Ik had geen vendetta tegen het leven van prins Eugen", zei Jules, ten minste in den beginne niet. Ik nam alleen op me om te voorkomen, dat prins Eugen op een vastgestelden datum een onderhoud zou hebben met een zekeren heer Sampson Levie, dat was alles. Dat leek eenvoudig genoeg. Ik was vroeger dikwijls in veel ingewikkelder zaken betrokken geweest. Ik was overtuigd, dat ik het zou klaarspelen met behulp van Rocco en een juffrouw Spencer". >Is die juffrouw Spencer uwe vrouw »Zij zou het graag willen zijn," zei hij minach tend. »VaI me, als het u belieft, niet in de rede. Ik had alle schikkingen gemaakt toen u op eens het hotel kocht. Ik wil nu wel toegeven, dat van het oogenblik, waarop ik u dien nacht in de gang ontmoette, ik bang van u was, ofschoon ik dat feit toen mezelf niet durfde bekennen. Ik achtte het veiliger het tooneel onzer operaties naar Ostende als onvormijdolijk te beschouwen Immers ja, tenzij men de voorkeur geve aan den veel gevaarlijker olandestienen handel, die niet te keeren zou zijn, wanneer de drankhandel geheel werd verboden. Niet geheel denkbeeldig is het gevaar, dot dt winsten, die door dit stelsel door maatschappijen worden gemaakt, van radicale drankbestrijding zou den terughouden. Door enkele bepalingen in de wet te maken, kan men dit gevaar echter voorkomen. Ons schijnt dan ook dit stelsel zeer aan te prijzen, omdat het tegelijkertijd den clandestienen handel tegenwerkend en volksopvosdend kaD werken. Nog meer aanbevelenswaardige nieuwigheden komen in dit ontwerp voor, waarop wij nog wel eens de gelegenheid zuilen hebben terug te komen. Als het nu maar niet te lang duurt vóór de Kamer bet in behandeling neemt, anders moet weer, als in 1901, toevlucht worden genomen tot een noodwet, waarbij eene tijdelijke regeling van den toestand der vergunninghouders in gemeenten, waar het maximum vergunningen is overschreden, wordt getroffen. En dit zou om meer dan eene reden zijn te betreuren. Die redenen zgn neergelegd in een adres, dat dezer dagen verzonden is aan de Tweede Kamer door de door den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, ingestelde commissie voor Drank- wetaciie. Die commissie zegt daarin, dat door het aannemen van zoo'n noodwetje in de eerste plaats de reeds zoo laüg bestaande onzekerheid omtrent het al of niet voortbestaan van het bedrijf van duizenden, welke zeer nadeelig is voor de belang hebbenden, zonder eenig voordeel op te leveren voor den strijd tegen het misbruik van sterken drank, nog zoude blijven voortduren. Verder vestigt zij er de aandacht op, dat, indien het ontwerp thans ingediend, nu niet mocht worden afgedaan, doch wederom slechts een tijdelijke voor ziening mocht worden getroffen, de behandeling van de hoofdvragen, evenals in 1901, dicht voor de al- gemeene verkiezingen zoude komen te vallen, het geen alleszins ongewenscht mag heeten, daar het geldt eeD onderwerp, waarbij, hoewel het buiten de partijpolitiek staat, voor- en tegenstanders van verschillende regelingen, eenerzijds uit zelfbehoud en anderzijds uit warme belangstelling voor hetgeen zij voor de Natie van onberekenbaar belang achten, zeer scherp tegenover elkander staan. Ook vindt zij, dat het, afgezien nog van het voort duren der"bo ven bedoelde onzekerheid, uit het oog punt van vele vergunninghouders en weduwen van vergunninghouders gewenscht is, dat het ontwerp ten spoedigste behandeld worde, wijl daarin eene bepaling voorkomt, waarvan het billijk is, dat indien zij wet worde, zulks zoo spoedig mogelijk geschiede, met name de bspaling, krachtens welke de weduwen van de tegenwoordige vergunninghouders het bedrijf nog tot 1 Mei 1910 mogen voortzetten, van welke gunstige bepaling de weduwen van hen, die na 1 Mei 1901 en vóór de in werking treding der herzieningswet overleden zijn of alsnog overlijden, wèl ingevolge art. 35 van het ontwerp zouden mogen genieten, doch waarvan een steeds toenemend aantal niet meer zal kunnen genieten door de inmid dels ingetreden feitelijke opheffing van haar bedrijf. 't Is nu maar te hopen, dat de Kamer het met dit adres eens zal zijn. te verplaatsen. Ik was van plan geweest om prins Eugen hier in dit hotel onder handen te nemen, maar ik besloot nu hem op het vasteland te onder scheppen en zond juffrouw Spencer heen met eenige instructies. Een ongeluk komt nooit alleen juist op dat oogenblik begon die domme Dimnock, die tot nu toe met ons iu een schuitje had gevaren, weerspaunig te worden. De minste verdachtmaking zou alles bedorven hebben en dus moest ik hem van het tooneel verwijderen. Hij stribbelde tegen zijn geweten plaagde hem en dus moesten er flinke maatregelen genomen worden. Het spijt mij, dat bij zoo jong is overleden, maar hij heeft bet aan zich zelf te wijten. Alles ging prachtig totdat u en uwe dochter, schijnbaar van plan om u met de zaak te bemoeien, op eeüs te Ostende verschoont. Er behoefde echter nog slechts vier en twintig uur te verloopen, voordat de bewuste dag aanbrak. Ik hield den armen kleinen Eugen daar op en dan gelukte hefcu hem te bevrijden. Ik ontken niet, dat u toen de over winning behaaldet, maar volgens mijne oorspronke lijke lastgeving kwaamt ge te laat. De vastgestelde datum was verstreken, en voor zoover ik wist, deed het er niets moor toe of prins Eugen den heer Sampson Levie nog ontmoette of niet. Maar mijne lastgevers maakten zich ongerust. Zij waren nog ongerust, zelfs nadat de kleine Engen verscheiden weken te Ostende ziek had gelegen. Zij schijnen bang geweest te zijn, dat een onderhoud tusschen prins Eugen en den heer Sampson Levie hen nog kwaad zou doen. Eu dus wendden ze zich weer tot mg. Ditmaal wenschten zij dat prins Eugen GOES, 4 Nov. 1903. Gisteravond hield de Vereeniging »IJsrer- maak" op het >Slot Ostende" alhier, eene alge- meene vergadering, die slechts door weinig leden werd bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de toestand der vereeniging gunstig mag ge noemd worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester woes op een tekort, echter van gering bedrag. Dhrn. «S. van der Peijl en H. H. Somer, die als bestuursleden aan de beurt van af treden waren, worden herkozen. In de commissie van bijstand werden gekozen dhrn. J. Fransen van de Putte I.DzF. W. J. de Ligny en J. R. Berg- huijs. Besloten werd om, zoo mogelijk, in d«n aan staanden winter festiviteiten te doen plaats hebben voor de leden bestaande ia hard- en schoonrijden en voor bahoeftigen in de gewone wedstrijden. Tevens werd goedgevonden de feesten te geven op de Oostvesf, of op het skleice vestje", bij de Ganze- poort indien, om welke reden ook, de Westvest daarvoor minder doelmatig blijkt. Iu dien geest zal de aanvrage daartoe aan het gemeentebestuur worden gedaan. »De Bond van directeuren van ambachtsscholen in Nederland" beeft thans het reeds vroeger aan gekondigd adres aan de Ministers van Binnenland- sche Zaken en Financiën verzonden, houdende het verzoek om in bet aanhangig wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling dtr wet tot regeling van het middelbaar onderwijs ook het personeel der am bachtsscholen op le nemen. Door eon twaalftal to Bruinisse thuis behoorende pachters van perceelen mosselbanken in het Keeten is aan den minister van financiën een verzoek tot ontslag vau de pacht ingediond, op grond, dat die perceel en voor de mosselcultuur geheel waardeloos zijn. Van het als proef gezaaid® moet niets terecht gekomea zijn. (N. R. Ci.j Vrijdag is, dus meldt de TemCt., op de WesUr-Schelde de spoorboot van den stoomboot- dienst Walzoorden-VJake in aanvaring geweest met het ledige ijzeren aakschip Lena Maatje, waardoor do spoorboot groote averij bekwam. Gisteren is te Rotterdam officieel candidaat gesteld voor hat lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal iu het kiesdistrict Rotterdam V, de heer mr. E. E. van Raalte, die, daar hij do eenige candidaat was, als lid der Tweede Kamer verkozen is varklaard. De nieuwe hoofdredacteur van Het Volk, de heer P. L. Tak, heeft Maandagavond zijn inleidend woord geschreven. Hij wijdt een paar kolommen aan de tactiek zijner partij, aan de beginselen en aan de partijvorming. Daarna huldigt hij zijn voorganger, mr. P.J. Troelstra, wiens geiegelde medewerking hg voor het partij orgaan heeft kunnen behouden. WesneSdinge. Maandag 3 Nov. 11. werd alhier de nieuwe landbouw-wintercursus geopend met 12 leerlingen. De lessen worden gegeven door de hh. voor goed zou verdwijnen. Zij boden mij een hooge belooning aan." Wat voor 'n belooning >Voor het eerste grapje had ik vijftig duizend pond gekregen, maar daarvan was de helft voor Rocco. Als de zaak in orde kwam, zou Rocco ook lid worden van een zekere beroemde Europeesche orde. Daar was hij veel meer op gesteld dan op het geld zoo'n ijdeltuit! Voor het tweede grapje bood men mg honderd duizend pond aan. Een vrij groote somHet spijt me, dat ik niet in staat ben geweest dat geld te verdienen." »Ge wilt toch niet zeggen, dat men u honderd duizend pond aanbood om prins Eugen te ver giftigen V" vroeg Racksole, die, ofschoon bij het geweten had, nu toch ontsteld was over die kalme bekentenis. »U drukt het nogal ruw uit", antwoordde Jules. »Ik zeg liever, dat men mij honderd duizend pond aanbood als prins Eugen binnen een zeker tijds verloop kwam te sterven." >En wio waren dio vervloekte lastgevers?" »Dat weet ik heusch niet." »Maar ge zult toch wel weten wie je de eerste vijftig duizend pond heeft uitbetaald en wie je die honderd duizend pond beeft gegeven »Nu ja," zei Jules. »Ik weet het heel vaagIk weet, dat hg via Weoaen uit Bosnië kwam. Ik kreeg den indruk, dat de geheele geschiedenis in verband stond direct of indirect met bet voor geuomou huwelijk van den koning van Bosnië. Hij is een jonge vorst, die pas aan den politieken D. J. v. d. Qraaff en P. v. d. Werff in school I, waarin door het gemeentebestuur een lokaal met vuur en verlichting is afgestaan, benevens een kast tot berging der leermiddelen. De landbouwcursus te RaBland is aangevangen met 8 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door dhrn. Fan de Linde en Smit onderwijzers in den landbouw te Rilland en Krabbendijke. Men schrijft ons uit Kortgene Daar het voor de jeugdige ambachtslieden van ons geïsoleerd eiland om de hooge reiskosten zoo goed als onmogelijk is de ambachtsschool te Goes te bezoeken, kwamen enkele weken geleden, op initiatief van onzen wakkeren burgemeester, den heer Wijckerheld Bisdomeenige ingezetenen dezer gemeente bijeen om te spreken over de al of niet mogelijkheid een inrichting voor hand- en bouw kundig teekenen op te richten. Aan de onvermoeide pogingen van genoemden heer is het mogen gelukken een zoodanige inrich ting tot stand le brengen. Reeds heden zijn de lessen begonnen. Tot directeur is beDoemd de heer Maas, hoofd onzer gemeenteschool, terwijl als bestuursleden zullen fungeeren de heeren BisdemCouvccWage naar, Danckacrts Jr., De Kater, Kesteloo en v. d. Ilage. Provinciale Staten van Zeeland. Vorgadering van Dinsdag 3 November 1903. De Najaarsvergadering der Staten werd Dinsdag avond op de gewone wijze door den Commissaris, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Afwezig de heeren De Smidt en Moerdijk Door den Voorzitter werden eenige waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer Van Waesberghe Janssens en aan de zeer vele en gewichtige diensten door dezen gedurende zoo geruimen tgd aan de Provincie bewezen. Hij herdacht ook de aangename wijze waarop hij steeds met den beer Janssens had samengewerkt. Ook aan den heer Van Deinse werd door den Voorzitter op gelijke wijze hulde gebracht. In de Commissie voor onderzoek der geloofs brieven van de nieuw gekozen leden, de heeren E. B. Dumoleijn en Jos. van Waesberghehadden zitting de hoeren HennequinDieleman en Fruijtier. Bij monde van eerstgenoemde werd medegedeeld dat de stukken in orde waren en door de verga dering werd tot toelating besloten. De Voorzitter wenschte de nieuwe leden geluk. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk Kon. Besluiten, houdende goedkeuring van besluiten in de vorige Statenver gadering genomen, welke alle, evenals eenige trouw wederkeerende mededeelingen van Gcd. Staten, voor kennisneming werden aangenomen, kwamen de voor stellen vaD het Ged. College aan de orde. Overeenkomstig hunne voorstellen werden zij diligent verklaard ten aanzien van 1. Het adres van het bestuur der afd. Zeeland, van de »Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren." 2. Het verzoek van het bestuur der afd. Middelburg van den >Nederl. Militairen Bond" om een jaarl. leiband is ontkomen en zijne ministers vonden zeker, dat zij dat huwelijk maar voor hom moesten tot stand brengen. Zij probeerden het verleden jaar, maar slaagden niet doordat de prinses, die zij op het oog hadden, haar blik op een anderen vorst bad laten vallen. Dio vorst was toevallig prins Eugen. De ministers kenden de omstandig heden van prins Eugen heel nauwkeurig. Zij wislen, dat hij niet zou trouwen zonder zijne schulden te vereffenen en zij wisten dat hij dat alleen kon met behulp van Sampson Levi. Ongelukkig voor mij, wilden zij per slot al te zeker zijn van hunne zaak. Zij waren bang, dat hij zijn huwelijk zou doorzetten zonder don heer Sampson Levi en dus nou de rest weet u wel »En nu den naam van uw lastgever j>Dat was maar een tusschenpersoon. Hij noemde zichzelf Sleszak. Maar ik verbeeld me, dat dat niet zijn ware naam was. Ik ken zijn eigenlijken naam niet. Het was een oude man hg logeerde gewoonlijk in het hotel Ritz te Parijs." Meneer Sleszak on ik zullen elkaar wel nader spreken," zei Racksole. »In deze wereld niet," zei Jules snel. »Hij is dood. Ik heb het pas gisteravond gehoord even voor onze kibbelpartij." Een oogenblik van stilte. »Het is goed," zei Racksole eindelijk. »Prins Eugen leeft, niettegenstaande alle samenzweringen I Aan de gerechtigheid is voldaan." »Meneer Racksole is hier, maar hij'kan niemand ontvangen, juffrouw."

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1