1903. N". 128. Donderdag 29 October. 90sle jaargang. Het B4S7L0H-H0TSL GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jT 8,25, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechtB tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cont por regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Verzekering tegen ziekte. Op bet gebied van verzekering tegen geldelijk nadeel tengevolge van ziekte zijn de toestanden op dit oogenbhk helaas nog zoo verward mogelijk. Hier en daar vindt men wel ziekenfondsen, maar de kassen daarvan blijken dikwijls niet tegen erge schokken bestand te zijn. Particuliere personen richten soms op eigen houtje een ziekenfonds op, maar het komt al heel spoedig aan het licht, dat deze weldoeners der mensehheid slechts zich zei ven zochten en eigen voordeel. Wel hebben enkele patroons op flinke wijze eene poging van hunne werklieden, om tot een ziekenfonds te geraken, ondersteund, maar dan hebben deze patroons veelal te veel te zeggen over de al of niet uitkeering van gelden. Andere patroons, die wel zouden willen meéwerken tot het stichten van een ziekenfonds, worden daarin verhinderd, doordat hun personeel zoo vaak verwisselt. Wij willen hier niets zeggen ten nadeele van enkele werkelijk op goede basis geschoeide zieken fondsen, die er gelukkig ook bestaan, maar controle van Regeeringswege bestaat op geen van alle. Daarom is het een verblijdend iets, dat de Re geering weldra denkt te komen met een wetsont werp in zake ziekteverzekering, waarbij die contróle zal worden ingevoerd. Dit ontwerp kan beschouwd worden als eene aanvulling van de Ongevallenwet, omdat het tracht den werkman schadeloos te stellen in gevallen van werkeloosheid door ziekte, hem overkomen buiten verband met zijn bedrijf. De ontwerper heeft een zeer ruime omschrijving gegeven van het woord ziekte, door te spreken van »elke storing van den gezondheidstoestand van lichaam en geest, welke een genees-of heelkundige behandeling noodig maakt." Hieronder zal zoowat alles vallen, waardoor de werkman lichamelijk bui ten staat wordt gesteld zijn werk te doen. Hij wordt verplicht zichzelf te verzekeren, hetzij bij een be staand ziekenfonds, of bij een ziekenfonds, dat in verschillende districten door den Staat zal worden opgericht. Deze verplichting van den werkman gaat echter niet verder dan tot het betalen van de vereischte premie. Hij behoeft deze echter niet zelf te komen storten de werkgever kan ze van het loon afhou den en de premie aan het opgegeven adres betalen. Yoor zoogenaamde »losse werklieden" gaat dit echter nietdezen zullen zelf hunne premie moe ten gaan storten. Wat nu het af houden der premie van het loon door den patroon betreft, daaromtrent is de bepaling gemaakt, dat de vereischte premie door den patroon voor minstens een derde zelf moet worden betaald en hij dus niet meer dan twee derde van het bedrag der premie van het loon van den werkman mag inhouden. Bij de Regeering heeft het idee voorgezeten, dat, blijkens statistiek, aan de uitoefening van een beroep in het algemeen een zeker ziekte-risico is verbonden en dat daarom de kosten, aan de door het beroep veroorzaakte ziekte verbonden, door den werkgever als bedrijfsonkosten gedeeltelijk behooren te worden Over het bedrag der premie is nog niets Naar het Engelseh, van Ajlnold Bbnnett. Hazell," vervolgde de hooggeplaatste ambtenaar, »de heer Racksole wilde graag, dat ge hem van avond hielpt in een kleine partikuliere zaak. Ik zal u voor van avond verlof geven. Ik heb om u gestuurd, deels omdat ik dacht, dat ge schik zoudt hebben in de zaak en voor een ander deel omdat ik weet, dat ik op je aan kan, dat ge de zaak als volmaakt on-officieel zult beschouwen en er niet over spreken. Begrepen Ik vermoed, dat ge geen spijl zult behoeven te hebben over den dienst, dien ge den heer Racksole gaat bewijzen." »Ik geloof, dat ik den toestand begrijp," zei Hazell met een flauw glimlachje. »En tusschen twee haakjes," voegde de hoog geplaatste ambtenaar er bij, »ofschoon de zaak ge heel on-officieel is, zou het toch heel goed zijn als ge uw officieelen overjas aan hadt. Begrepen »Zeker," zei Hazell, »dat zou ik in elk geval gedaan hebben." »En wilt u me nu het genoegen doen met mij mee te gaan lunchen, meneer Hazell zei Rack sole. »Als u het goed vindt, zou ik het liefst daar gaan, waar ge gewoonlijk komt." En dus gebeurde bet, dat Theodore Racksole en George Hazell samen gingen lunchen in »Thoa9's Chop House." De millionair kwam er weldra ach- bepaald in hot ontwerp dat trouwens nog maar een voor-ontwerp is later zullen de tarieven worden geregeld. Maar wel ligt het in do bedoe ling de premie evenredig te doen zijn aan het dag loon. Met bet bepalen daarvan wordt niet zoo klein geestig gehandeld als bij de Ongevallenwet bet geval is. De werklieden worden namelijk verdeeld in tien klassen naar gemiddelde dagloonen van f 0,25, f 0,50, f0,70, f0,90, f 1,10, f 1,50, f2,f2,50, f3,— en f 3,60. Wie meer dan f1200 per jaar verdienen, vallen buiten verplichte verzekeringdezen moeten voor zich zelf zorgen. De uitkeeringen zullen volgens het ontwerp, bij geheele ongeschiktheid tot werken 70 procent van het dagloon bedragen, bij gedeeltelijke ongeschikt heid 35 procent. Dit ziekengeld zal worden uitge keerd over den geheelen duur der ziekte, maar niet langer dan gedurende 180 dagen, ongeveer een half jaar dus. Verder krijgt de verzekerde geneeskundige be handeling en wat daarbij behoort, alsmedicijnen, versterkende middelen, verpiegingsartikelen, enz. Ook strekt de verzekering zich uit tot de leden van het huisgezin van den verzekerde, voor zoover deze tenminste niet zelf verplicht zijn zich te ver zekeren. Zooals we boven reeds zeidon, controle zal wor den uitgeoefend op bestaande ziekenfondsen, die hunne soliditeit zullen moeten aantoonen. Verzekering bij particuliere maatschappijen. De Nederlander zegt steeds een warm voorstander geweest te zijn van het beginsel, dat de patroons hun arbeiders tegen ongevallen moeten kunnen ver zekeren bij particuliere maatschappijen of onderlinge vereenigingen. Zij is dat nog. Maar, zegt het blad, er doet zich een zeer bedenkelijk verschijnsel voor. Patroons, die er belang bij hebben om niet te veel aan premie te betalen, trachten nu hun arbeiders, als hun eon niet al te zwaar ongeluk overkomt, te beletten zich aan to melden voor schadevergoeding, door hen met wegzending uit hun dienst te bedreigen. Zij doelt op het geval van don heer De Ridderdirec teur der machinefabriek te Delfsbaven, die, zoo zegt het blad, een werkman heeft ontslagen, blijkbaar om geen andere reden, dan omdat deze, die zijn vinger gekneusd had, «en formulier aanvroeg voor de ongevallenwet. De fabrikant, zoo schrijft De Nederlander verder, heeft zich niet ontzien een recht te ontnemen, dat den werkman toekomt. Bij die ontneming zou hij geen belang hebben gehad, indien de wetgever ver zekering bij de rijksverzekeringsbank voor allen verplicht gemaakt had, omdat fcij die verzekering het voor den werkgever vrij onverschillig is of de werkman al of niet zich voor vergoeding aanmeldt de premie is er toch voor betaald, en daarvan ziet do werkgever in geen geval iets terug. Bij verze- ksring in maatschappijen is dat anders. Indien nu de fabrikant, die bij particulieren verzekert, zijn arbeiders in de uitoefening van hun recht bemoeilijkt, dan ontstaat er tweeërlei recht voor den werkman. Dions recht op vergoeding verschilt dan naarmate de werkgever al of niet aangesloten is bij de rijks ter, dat hij iemand voor zich had met een gezond verstand en een scherpen blik op de dingen. »Kunt ge u vanmiddag vrij maken vroeg hij. »Wel zeker," zei Hazell. »Ik zal het aan een van mijne chefs vragen, dan kan ik uitgaan." >Hooizei Racksole, »ik zou graag willen, dat u met me meegingt naar het hotel, dan kunnen we de zaak op ons gemak bepraten. Kunnen we met uw boot gaan Ik zou graag kennis willen maken met uwe manschappen." »Dat kan wel'i, antwoordde Hazell. >Mijn twee manschappen zijn de juiste en meest ziellooze kerels, die u ooit gezien hebt. Zij eten te veel en houden ongelooflijk veel van biermaar zij kennen de rivier en zij zijn goed voor hun werk en zullen alles doen als het geoorloofd is, als ze er voor betaald worden en men hen niet overhaast." Dien avond, even nadat het donker was geworden, stapte Theodore Racksole met zijn nieuwen vriend George Hazell in een van de. zwart geverfde sloepen der douane-beambten, waarvan de equipage uit twee manschappen bestond. Hot was een donkere zwarte avond, er vertoonde zich geen enkele ster aan het uitspansel. De groote rompen der voor anker lig gende stoombooten verhieven zich een heel eind boven het watervlak. Terwjjl het breede, platte vaartuigje voortdauste in de schaduw van de reus achtige rompen, kon Racksole bijna niet gelooven, dat hij zich in het hartje van Londen bevond de meest prozaische stad der wereld. Hij had het vreemde gevool, dat er de gekste dingen zou den kunnen gebeuren op dat uitgestrekte water vlak om tien uur 's avondsHet kwam hem onge- verzekeringsbank. Dit nu is onduldbaar. Indien er geeD middel kan gevonden worden om dit in bet vervolg te beletten, dan moeten wij tot ons leedwezen erkennen, dat de thans bestaande wettelijke regeling niet deugt. Er is tijdens de behandeling der wet, wel op deze mogelijkheid gewezen. Ondenkbaar schoen het ons, dat er patroons zou den zijn, zóó onrechtvaardig en zóó dom en bekrom pen tevens, dat zij niet zouden inzien, dat een han delwijze, als nu door den fabrikant De Ridder ge pleegd is, ton slotte op aller nadeel, dus ook op het nadeel van don patroon zou uitloopen. Want tweeërlei rocht voor arbeidors, die in precies gelijke omstandigheden verkeeren, gaat niet. Veel liever zal de Nederlandsche wetgever, hoe nadeelig het ten slotte moge blijken voor de in dustrie zelve, allen dwingen te gaan tot de Rijks verzekeringsbank, dan zulk een onrecht te dulden. GOES, 28 Oct. 1903. De gevangenbewaarder 2e klasse J. Nortier alhier, wordt" met ingang van 16 Nov. a. s. bevorderd tot bewaarder le klasse en verplaatst naar Maastricht. Bij de gisteren te Hulst gehouden herstemming voor een lid der Prov. Staten van Zeeland werden uitgebracht 3802 stemmen, waarvan 1413 op dhr. Dregmans (a.-r.> en 2280 op dhr. Dumoleijn (r.-k.), zoodat laatstgenoemde gekozen is. Mej. E. G. Kruijs Voorberge van 's-Graven- polder is te 's-Hertogenbosch geslaagd voor het examen voor apothekersbediende. De Minister van Binnenlaudsche Zaken, over wegende, dat de heer mr. E. E. van Raalte heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dat mitsdien een verkiezing voor lid van die Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Rotterdam Vheeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben o'p Dinsdag 3 Nov. e. k. de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Nov. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Nov. e. k. Men schrijft ons De sergeant-majoor Magchielse van het instructie bataljon te Kampen heeft, langs den hiërarcbieken weg, aan bet Departement van Oorlog een vereen voudiging in de compagnies-administratie voorge steld, wat het administratieboek betreft. Daar de administratie bij hot leger met den dag toeneemt, zou de invoering van deze practische vereenvoudiging, waardoor o. a. bet jaarlijks over schrijven van namen enz. zou komen te vervallen, zeer zijn toe te juichen. Door het scheidsgerecht bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, ingesteld krach tens het Kon. besl. van 7 April 1903, is dezer dagen het eerste vonnis gewezen. Het betrof het beroep van een goederenklerk 3e klasse, die gestraft was met niet-eervol ontslag. Het scheidsgerecht vernietigde de straf van ont slag en stelde daarvoor in de plaats rangsverlaging tot klerk-telegrafist 3e klasse. Hbld looflijk voor, dat op een afstand van slechts twee mijlen menschen in de schouwburgen zaten en blij spelen toejuichten en dat eenige meters verder andere menschen in den trein stapten naar de hoogst eerbiedwaardige voorsteden, waarvan hij zoo langzamerhand de namen leerde kennen. Hij had een gevoel, alsof bij in een andere wereld was, welk gevoel ons soms bekruipt, als we ons in een omgeving bevinden, die zeer verschillend is van die, waarin we ons gewoonlijk bewegen. De meest gewone geluiden van mannen, die tot elkaar riepen, van kettingen, die opgerold worden, van een boot, die floot, kwamen hem voor als schrikwek kende spookachtige geluiden, vol van een grieze lige beteekenis. Dan stak hij zijne hand in zijn zak en voelde bet handvat van zijn revolver dat gevoel sterkte hern. De matrozen hadden last om langzaam naar de Pool te roeien, zooals het uitgestrekte watervlak beneden de Tower genoemd werd. Zij waren van te voren niet op de hoogte gebracht van het doel van den tocht, maar nu zij goefl en weJ op het water waren, achtte Hazell hot geraden om er hen een idee van te geven. »Wij vervvachten, dat we een ietwat verdachte boot tegenkomen", zei hij. »Mijn vriond hier wil die boot erg graag zien zoolang als bij ze niet gezien beeft, kunnen we geen vaste plannen maken". »~Wat voor hi soort van boot is bet, meneer?" vroeg de eene matroos, iemand met een dik ge zicht, die er uitzag alsof bij absoluut niet in staat was tot een groote krachtinspanning." »Dat weet ik niet," antwoordde Racksole, »maar Heinkenszand. De werkmans-vereeniging Vreest God, eert den Koning" alhier heeft tot voorzitter gekozen dhr. J. Dominicus, in plaats van dhr. W. Nijsse Wz., die als zoodanig heeft bedankt. KapeHe. Maandag 2 November a. s., des voor- middags te 11.35 uur, hoopt de beer Commissaris der Koningin onze gemeente te bezoeken. Wemetdinge. Jl. Maandagavond hield do Nuts- voreeniging »Coed rond, goed Zeeuwsch" hare eerste vergadering in dit seizoen. De opkomst was, in vergelijking van vorige bijeenkomsten, zeer be vredigend. Uit de overgelegde rekening van den penning meester bleek, dat er een goed slot was van f 11,825. Het ledental bedraagt thans 27. Het bestuur, be staande uit dhrn. dr. Kruijsevoorz., J. Vinksecr.- penningm., J. LindenberghG. van Oosten en P. J. Tjebbesbestuursleden, werd bij aclamatie herkozen. Verder werd besloten op 19 Nov. a. s. weer een vergadering te houden, waarin eenige leden een lezing zullen houden en voordrachten zullen ten beste geven. Wemeldinge. Zooals bekend is, nam de - dezer gemeente onlangs het besluit tot het bouwen van eene nieuwe openbare school met 7 lokalen in de kom van het dorp, en daarna de scholen I en II op- te heffen. Dit besluit viel blijkbaar niet in den geest van de bewoners der omgeving van school II, waarom door hen een commissie werd gevormd, die zich ten doel stelt te trachtfn te voorkomen, dat dit besluit ten uitvoer wordt ge bracht. Daartoe heeft zij een request, voorzien van een groot aantal handteekeningen, gezonden aan Ged. Staten, met verzoek het bedoeld besluit van den Raad niet goed te keuren. Kolijnsplaat. In de laatstgehouden raadszit ting, waarin alle leden behalve de heer P. G. W. Swemer aanwezig waren, werd afwijzend beschikt op de aanvraag van dhr. H. Nieveen te De Lemmer om eene verhoogde subsidie van de ontworpen tramlijn Wolfertsdijksche Veer—GoesBorsele. Het adres der beurtschippers alhier, de heeren Anth. Kole Cz. en J. C. de Mul, om eene vaste ligplaats werd tot de volgende vergadering aange houden. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1902 werd vastgesteld in ontvang op f743,80; in uitgaaf op f740,75, dus met een goed van f3,05. De begrooting dierzelfde instelling voor 1904 werd in ontvang en uitgaaf op f803,05 gebracht met een post voor onvoorziene uitgaven van f 12,05. De gemeentebegrootiDg voor 1904 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 14271,19, met, een post voor onvoorzien van f 204 805. De Hoofdelijke Omslag voor 1904 is bepaald op f 3750, dat is f 150 gld. meer dan wat het vorige is. In de vergadering van B. en W. is tot se cretaris van de brandweer alhier benoemd de heer M. A. Sc/tikker in plaats van den heer JA. Ridder die wegens vertrek zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. voor zoover als ik er over kan oordeelen, was het een boot, die ongeveer zestig voet lang en zwart geverfd is. Ik verbeeld me,, dat ik haar zal her kennen, als ik haar zie." »Daar is niet veel op af te gaan," zei de andere man kortaf. Maar dan zweeg hij. Hij en zijn kame raad hadden van Theodore Racksole ieder een En- gelschen souverein gekregen bij wijze van voor proefje en zoo'n geldstuk draagt er heel veel toe bij om de aangeboren spotzucht en de vrijhoid vau zeggen van een schipper op de Theems aan banden te leggen. »Een ding heb ik ook nog opgemerkt," zei Racksole plotseling, »ik heb vergeten u dat te vertollen, meneer Hazell. Het was alsof er iofs onregelmatigs was m de beweging van de schroef." De beide mannen begonnen bard te lachen. »Aha," zei de dikke, »nu weet ik wio ge achter volgt het is de boot van Jack Everett. Aan die boot is een schroef met vier bladen ju een van die bladen is kapot." »Ja, dat is ze zeker," veegde do ander -er bii. »Als het de boot is, die u zoekt ik heb ze van morgen vlak bij Clevy Gardens Pier zien liggen." »Laat ons dan zoo gauw mogelijk naar Clevy Gardens Pier gaan," zei Racksole. Do boot draaide en gleed dan voort langs den rechter oevor der rivier. Terwijl 6e mannen boel handig overal de boot doorbeen stuurden, vertelde Hazell aan den millio nair, dat de »Sauriin" een van de meest bekende booten was. Als de een of ander een plan had, dat het licht niet mocht zien en waarvoor een boot noodig was, scheen do boot van Everett altijd be-

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1