1903. Nu. 127. Dinsdag 27 October. 90sle jaargang. FEUILLETON Het BABYLON-HOTEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ï,2S« Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrokking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". - Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Militair Onderwijs. Blijkens nader ontvangen mededeeling zullen de lessen vau het voorbereidend Militair Onderwijs aanvangen op "dEeanokdag 4 rduvefiibsr w. en gehouden worden dos Woensdags en Zaterdags des avonds van 6 Vs9 uren. Goes, 26 October 1903. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Nabetrachting over den Gemeenteraad. Na eene zitting van ongeveer drie uren "is Donderdagavond da Gemeentebegrooting voor 1904 vastgesteld. Dat is te lang achtereen en men vraagt zich af, waarom niet eenvoudig de zitting wordt afgebroken en den volgenden avond voortgezet. Zooals het nu gaat, zal men altijd de kans blijven loopen, dat er in het begin over kleinigheden breed wordt uitgeweid en aan hot einde over belangrijke zaken wordt heengeloopen, omdat de vergadering ongeduldig begint te worden. Kan men het Dagelijksch Bestuur geluk wen- schen, dat het zijne begrooting met algemeene stemmen heeft zien aannemen, men kan het dat niet met de voornaamste verhooging, die het op die be grooting had geplaatst, een post van f 1500 voor verbetering der straatverlichting. Hiermede heeft het Dagelijksch Bestuur een échec geleden, niettegen staande de Einantieele Commissie op het laatste moment nog van meening veranderde en het voor stel van B. en W. ging ondersteunen. Wjj kunnen ons in die wijfelende houding indenkenhet is heel mooi eene permanente straatverlichting ook op de avonden, waarop de maan in den almanak schijnt, doch men er in de straten van Goes niets van be speurt, maar slaan we dan een oog in het belasting biljet, dat men ons thuis stuurt, dan zjjn we geneigd te zeggen>neen, draait ze toch maar jveer uit, die lantarens." Het is er mee als met de meeste zaken een fraaie bestrating bijv. is ook een heerlijk iets en ook wel te verkrijgen, mits men maar niet zuur kijke als de gemeente-ontvanger zijn deel komt op- eischen. Zoodat, willen we maar zeggen, wij het wijfelen der Finantieele commissie heel goed be grijpen, al zouden wij vermoedelijk ook tot eene andere conclusie zijn gekomen. Met het oog op de toch al hooge belastingen in Goes en in aanmer king nemende de vele uitgaven, die ons nog in de toekomst staan te wachten, tengevolge van woning wet, ongevallenwet, enz., gelooven wij, dat wij ons aan den kant der acht heeren zouden hebben geschaard, die nu het voorstel hebben laten vallen. Laten we nu hopen, dat er goede controle op het branden worde uitgeoefend, een controle, die zal vergemakkelijkt worden door het opvolgen van een raad, gegeven door den practicus, dhr. V. d. Leeuwom de lantarens te nommeren. Geen kwaad zou het tevens kunnen, als men de lantarens hier en daar wat oordeelkundiger plaatste. Ook waren het de financieele bezwaren, die vijf heeren weerhield hun stem te geven aan het voor stel tot aankoop van een sproeiwagen. 35 Naar het Engelseh, van Aknolö Bennett. Den volgenden dag ging hij prins Aribert op zoeken Racksole en Aribert waren in dien tijd waarachtige goede vrienden geworden en ver telde hem alles, wat er den vorigen nacht gebeurd was, in het bizonder alles, wat betrekking had op het geknoei met de flesch. »U hebt gisteravond met prins Eugen gedineerd, niet »Ja. En vreemd genoegwe hebben een flesch Rouanee Conti gedronkenhet is een heerlijke wijn en Eugen is er dol op." »Dineert u van avond weer met hem Waarschijnlijk wel. Ik vrees, dat het vandaag onze laatste dag is. Eugen wil morgen vroeg naar Posen terugkeeren." »Hebt u wel bedacht dat, als het Jules gelukt was uw neef te vergiftigen, bij u waarschijnlijk ook vergiftigd zou hebben." »Neen, daar had ik niet aan gedacht", zei Aribert lachend, »maar het zou wel gebeurd zjjn. Jules 6chijnt het absoluut niets te kunnen schelen of hij bij het volvoeren van zijne plannen anderen ook het leven beneemt. Maar hiervoor behoeven we nu niet bang te zijn. U kent de flesch en kunt haar dus dadelijk kapot slaan. >Maar, dat ben ik volstrekt niet van plan", zei Racksole kalm. »Als prins Eugen van avond naar Tweehonderd vijf-en-tachtig guldon is echter beel wat minder dan vijftienhonderd gulden en dan het hygiënisch voordeelenfin wij zouden er ook vóór hebben gestemd misschien. Als men nu maar ook al uit redenen van kygiène den sproeiwagei. niet gaat vullen met vestwater. Van het beplanten der Groote Markt komt voor- loopig niets. Het voorstel mocht niet meer dan vier stemmen verwerven. De kermis zal wel de voornaamste factor zijn geweest, die vele leden hui verig maakte, om tot de beplanting mee to werken. Verder bleken de Marktbeweners er zelf niet op gesteld en ook gelooven wij, dat de boompjes in zulk een vastgostampteu gron'd niet welig zouden tieren. Men vond Mr. Hamer onder do voorstemmers, die zich daardoor scheidde van zijn mede-wethouder en zich begaf in het voor hem ongewone gezelschap der drie D's. Zoo worden bjj verkorting de drie anti-revolutionaire raadsleden DekkerDowner en Duvekot aangeduid. Dit geeft ons bier aanleiding om eens de aandacht te vestigen op het verschijn sel der roerende eenstemmigheid, die steeds onder deze leden heerscht, alsof met alle zaken het a.-r. beginsel gemoeid ware. Een voorstel in zake de salarissen van secretarie- ambtenaren wordt aangenomen met de stemmen van de heeren DekkerDuvekot en Downer tegen. De postjes witten, schoonmaken enz. wil de heer Dekker verminderen met f 40 alleen de h.h. Dekker Duvekot en Downer zijn er voor. De Raad vindt het voorstel tot ruiling van grond met de firma Harinck goed maar de h.h. DekkerDuvekot en Donner vin den, dat de gemeente zich laat bedotten. En als de heer Duvekot vindt, dat de ontvangstpost voor brug-, haven- en kaaigelden wel met f250 kan worden veihoogd, dan zijn het toevallig alleen weer de h.h. Dekker en Donnerdie dit met hem eens zijn. Dat zijn alle zaken, die met de politiek niets te maken hebben, maar toch hangt men aaneen. Als er een vierde a.-r. lid was, zou deze zich er stellig bijvoegen. Dit mag gelden als waarschuwing bij voorkomende gelegenheden. Wij spraken daar over de overeenkomst, als we het zoo noemen mogen, van de gemeente met de gebroeders Harinck. Dat is een heele verbetering. Die sombere muren zullen verdwijnen en van dien kant zal Goes nu een behoorlijk entrée krijgen, voordeelen die, we geven het den heer Ochtman toe, met een klein voordeeltje voor de gebr. Harinck gesteld, dat er van voordeel sprake kan zijn voorzeker niet te duur zijn betaald. Over het ledigen der beerputten is ook nog heel wat te doen geweest. De heer v. d. Leeuw vond het onrechtvaardig, de houders van beerputten te laten betalen, terwijl men voor het ophalen der tonnetjes niets eischte. Het resultaat van het dienstjaar af wachten, werd hem van de zijde van het Dagelijksch Bestuur te kennen gegeven, wat den heer Dekker de juiste opmerking ontlokte, dat het hierom niet ging, maar wel over de quaestie of f 2 per wagen te veel of te weinig was voor de menschen, die het moeten betalen. Nog geen dubbeltje, meende dhr. v. d. Leeuwdat is nog te veel, omdat het onrechtvaardig is. Eén ding vergat o. i. dit Raads- Rouance-Conti vraagt, stel ik voor hem juist die flesch te geven." »Wilt ge ons dan toch vergiftigen j>Dat niet." Racksole glimlachte. »Mijn idee is op die manier de medeplichtigen in het hotel te ontdekken. Ik heb al een onderzoek ingesteld naar Hubbard. Komt het u niet zeer buitengewoon voor, dat de heer Hubbard juist vandaag ziek te bed ligt? Men heeft mij verteld, dat Hub bard aan een lichte maag vergiftiging lijdt, die hij in den nacht heeft opgedaan. Hij beweert niet te weten wat er de oorzaak van kan zijn. Zijn post in de wijnkelders zal vandaag ingenomen worden door zijn helper, een piep-jongen man, maar, naar het schijnt, wel vertrouwbaar. Ik behoef u niet te zeggen, dat we een oogje zullen houden op dien jongeling." »Een oogenblik," zei Aribert. »Ik begrijp niet goed op welke manier dat vergiftigen had moeten gebeuren." »De flesch wordt op het oogenblik onderzocht door een man van het vak, die last heeft om zoo weinig mogelijk weg te nemen van de zalf, die Jules aan den rand van de flesch heeft gesmeerd. In den loop van den dag wordt de flesch stilletjes weer in het vak gelegd. Ik houd het er voor, dat er door het inschenken een beetje vergift in den wijn komt en dat dat vergift erg sterk is." »Maar degeen, die bedient, veegt den rand van de flesch toch af?" ^Waarschijnlijk heel oppervlakkig. Hij zou er vermoedelijk niet alles afvegen, aangezien er heel handig een beetje zalf aan den binnenrand van de flesch is aangebracht. En daarenbovengesteld dat lid echter, en dat is, dat het op zich zelf toch een voorrecht is nog een beerput te mogen hebben iets waarvoor menig tonnetjes-houder gaarne de kosten zou overhebben, die de houder van een beerput thans besteedt aan den pneumatischen wagen. Maar te hoog schijnen ons die kosten ook. Hebben wjj het niet gezegd, dat er een noodlot op de tram BorseleGoesWolfertsdijksche-veer schijnt te rusten Het punt kon wegens het ver gevorderde uur niet meer in behandeling komen. Misschien hebben wij vóór de volgende Raads vergadering nog wel eens gelegenheid iets over deze quaestie te zeggen in verband met het adres der vereeniging Handelsbelangen", over deze zaak ingediend. GOES, 26 Oct. 1903. De Staatsct. no. 429 bevat de statuten der schietvereeniging «Nimrod" te Wolphaartsdijk. In de week van 1522 Oct. stöeg het getal uit Ierseke verzonden oesters tot 610.000. Over de vraag valt dus niet te klagen, evenmin als over de kwa liteit van het product op de Ierseksche Bank, welke dit jaar die van de oesters der Grevelingsche ban ken vrijwel opzij streeft. Wel klaagt men weer al over achteruitgang van prijzen, wat uit goedkooper aanbieding ontstaat, dat is wel jammer, maar zeer natuurlijk, want er zijn veel kweekers en nog meer handelaars en ieder wil graag verkoopen. Men kan erover klagen, zoo hard men wil, maar het ver schijnsel is al vele jaren oud, en er is niets af- doends tegen te bedenken, althans niets afdoends toe te passen. Meer dan eens heeft men bij het begin der campagne afspraken gemaakt, maar ze zijn nooit gehouden. Er zjjn veel te veel belang hebbenden om ze onder éóo hoed te vangen. Het eenige wat helpen kan, is coöperatie, maar do eenige poging in die richting, die vroeger beproefd is, is gefaald. Het zal dus in den oesterhandel wel blijven gaan als in elk aoder bedrijf: gewoon con- curreeren. Evenals verleden jaar wordt tot heden naar even redigheid weinig le soort gevraagd. Men schrijft dit o. a. daaraan toe, dat de 2e soort, die aan merkelijk lager in prijs is, steeds mooier gesorteerd wordt, en de 3e soort verbazend laag loopt. Ook al door de concurrentie natuurlijk. De daling der prijzen zit hem dan ook niet het minst in de mindere soorten. (Iers. en Th. Ct Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 23 October 1903, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 250,000 pikols. Wolfertsdïjk. Zaterdagavond j.l. vergaderde de werkliedenvereeniging »Eendracht maakt Macht", tot het verkiezen van een voorzitter. De heer P. van de Lindedie een vorige maal bedankt had, werd weder gekozen en nam die benoeming aan. Vooraf word op zjjn voorstel den vice-voorzitter geschorst, die daarop bedankte als lid. Tot vice- voorzitter werd benoemd de heer J. Nagelkerke, die deze benoeming aanvaardde. Voorts werd be sloten den coöperatieven aankoop niet uit te breiden. bij vergeet om de flesch af te vegen." »Prins Eugen wordt aan tafel altijd bediend door Hans. Dat is een eer, die de oude trouwe man voor zich bewaart." »Maar gesteld, dat Hans Racksole bleef steken. »Dat Hans de medeplichtige wasBeste Rack- sole, dat vermoeden is absoluut onmogelijk." Dien avond dineerde prins Aribert met zijn neef. Hans bediendede schotels werden door de andere bedienden tot aan de deur gebracht. Aribert vond dat zijn neef stil was. Den vorigen dag, toen Eugen na zijn vruchteloos onderhoud met Sampson Levie in zijn wanhoop met zelfmoord gedreigd had en dat zoo, dat het den schijn had van een ongeluk had Aribert hem gedwongen op zijn woord van eer te beloven, dat hij het niet zou doen. »Wat voor wjjn wil uwe koninkljjke Hoogheid drinken vroeg de oude Hans, toen de soep op gediend was. »Sherry," antwoordde prins Eugen kortaf. »En dan Rouanee-Conti zei Hans. Aribert keek snel op. »Neen, vandaag niet. Ik zal vandaag eens Sherry nemen," zei prins Eugen. »Ik geloof toch, dat ik maar liever Rouanee-Conti zal nemen, Hans," zei hij even daar na. »Dat is beter voor me dan champagne." De beroemde, onovertroffen Bourgogne werd binnengebracht. De oude Hans droeg de flesch zoo voorzichtig mogelijk, stak er heel nauwkeurig den kurkentrekker in en trok er de kurk uit, die hij zijn meester liet zien. Eugen knikte en zei hem, dat hij ze zou neerleggen. Aribert sloeg het tooneel met gespannen aandacht gade. Hij kon er geen Kolijnaplaat. Door het bestuur van den Nieuw- Noord-BevelaDdpolder is tot assistent waterbouw kundig ambtenaar van genoemden polder benoemd de heer M. van den Brink Tazelaar van Kats, nu nog werkzaam aan den Zimmermanpolder. Kats. In de laatstgehouden raadszitting werd de begrooting voor het dienstjaar 1904 in ontvaDg en uitgaaf vastgesteld op f 5925,11, met een post van onvoorzien van f 199,12. De hoofdelijke omslag werd met f 300 verhoogd en dus gebracht van f 1300 op f 1600. Koptgene. Wegens uitbreiding van den dienst, zal op het Post- en Telegraafkantoor alhier één besteller meer worden aangesteld. Politiek in Zeeiand. Men schrijft uit Zeeland aan het Vaderland: De antirev. partij zit hier waarlijk niet stil zjj organiseert partijdagen in alle deelen. Zij deed het soowel in Zeeuwsch-Vlaanderon ais in Zuid-Beve land, op Walcheren zoo goed als op Schouwen. Dat deze partij de kiezers tegenwoordig bewerkt is zeker haar recht. Er blijkt uit dit optreden, dat zy er van overtuigd is, dat het niet voldoende is slechts kort voor de verkiezingen »acte de presence" te geven, doch dat het daarentegen aanbeveling verdient steeds voeling mot de kiezers to houden. Daarom is het tegenover deze activiteit des te be- droevender, dat men van liberale zijde niets hoort, dat in het vrijzinnige kamp alles in diepe rust schijnt te verkeeren, alsof men daar in het geheel niet op zijn »qui vive" behoort te zijn. Of getuigt het niet van verregaande, laat ons gerust zeggen laksheid, dat zelfs iu onze hoofdstad geen liberale kiesverteniging bestaat en dat in een stad, waar de vrijzinnigen ver in do meerderheid zijn. Moet nu uit de hoofdstad de strijd niet worden aange bonden om de vrijzinnigen slagvaardig te doen zijn, als in 1905 de groote slag weer moet gestreden worden Waar in 1901 de linksche partijen in het geheel nog 3026 stemmen behaalden en de heer mr. Lucasse toen met 3279 stemmen of slechts 253 meer werd gekozen, is daar reden om moedeloos er bij neer te zitten Zou men hier niet veel eerder moeten trachten om het eiland Walcheren aan de clericalen te onttrekken Men zal ons allicht tegenwerpen, dat men in 1905 wel alle kracht zal byzetten om den antirevolutionair door een vrijzinnig candidaat te vervangen. Doch daar zit hier juist de kneep men doet deze poging slechts op het laatste oogenblik. Nu de winter en de lange avonden weer aan breken is het dan nu geen tijd om ook de vrij zinnigen te bewerken het antirev. voorbeeld moge tot aansporing strekken. Laat men door populaire voordrachten propaganda maken voor onze be ginselen. Verder kunnen vooral in de steden de aankomende kiezers, hetzij loon-, spaarbank-, examen- of huur- kiezers, daardoor misschien eerder wakker worden geschud en zijn er allicht velen te bewegen om de geringe moeite van aangifte te doen om op de kiezerslijsten geplaatst te worden. oogenblik aan twijfelen of Hans wel ter goeder trouw was, maar toch hadden de woorden van Racksole hem ondanks zichzelf onrustig gemaakt. Op dat oogenblik zei de prins half luid »Aribert, ik trek mijn belofte in. Lot op wat ik zeg, ik trek ze in". Aribert schudde nadrukkelijk zijn hoofd zonder echter zijn blik van Hans af te wenden. De grijze dienaar veegde den hals van de flesch af en schonk een glas in. Aribert trilde over zijn heele lichaam. Eugen nam het glas op en hield het tegen het licht. Drink niet uit", zei Aribert zeer kalm. >Die wijn is vergiftigd Vergiftigdriep prins Eugen uit. ^Vergiftigd, sire riep de oude Hans met een doodverbaasd gezicht en nam hel glas op. »Dat is onmogelijk, sire. Ik zelf heb de flesch opengetrok ken. Niemand anders heeft ze aangeraakt en de kurk was volmaakt in orde". »Ik zeg u, dat die wijn vergiftigd is", zei Aribert nog eens. »Uwe Hoogheid zal het een oud man wel ver geven", zei Hans, »maar beweren, dat er vergift is in dien wijn staat gelijk met mij van een moord te beschuldigen. Ik zal u bewijzen, dat die wyn niet vergiftigd is. Ik zal dat glas uitdrinken En hij bracht hot glas aan zijn trillende lippen. Op dat oogenblik begreep Aribert, dat de oude Hans zeker niet de medeplichtige van Jules was. Hij sprong op, en sloeg den anderen het glos uit de hand, zoodat de scherven deels op de tafel, deels op den grond vielen. De prins en de dienaar keken elkaar een oogenblik strak zwijgend aan. Op eens,

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1