1903. Nu. 124. Dinsdag 20 October. 90s1" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrpdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 8,85, Afzonder ljjko nominers S cent. Inzending van adveftentiën vóos* 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R.-G. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van ben RAAD DER S E fiS E E U T E GOES op DONDERDAG 22 OCTOBER 1903, des avonds ie 71/2 uren. Goes, 17 October 1903. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent verkoop van boomen. 3. Verzoek van A. Jacobs om gemeentegrond in erfpacht te mogen ontvangen. 4. Rekening over 1902 van de dd. Schutterij. 5. Begrooting voor 1904 t> 6. Begrooting der gemeente voor 1904. 7. Verzoek ff. Nieveen om verhooging der sub sidie voor de stoomtram BorsseleGoes Wolfaartsdijksche-veer, met adres leden »Han- delsbelangen" alhier. Schoolverzuim. Ons artikel over Schoolverzuim heeft een tweetal h°eren aanleiding gegeven tot het schrijven van een paar ingezonden stukken. Het eerste, opgeno men in ons vorig nommer, is van den heer arron- dissements-schoolopziener. In dit stuk geeft de heer v. B. een statistiekje der aanmaningen, aanzeggingen en processen-verbaal over het jaar 1903. Nu liep onze statistiek over het schooljaar 19021903 van September tot September. In dat tijdvak, van een vol jaar zijn er o. a. 28 aanzeg gingen verzonden. In de maand September j.l. en in dit gedeelte van October zjjn er reeds 18 ver zonden iets wat bewijst, dat er in den laatsten tijd meer werk van wordt gemaakt. Als dit naar ver houding voortgaat, dan zullen er na afloop van bet nu loopende schooljaar ongeveer 144 aanzeggingen verzonden zijn. De geachte inzender hèeffc in zgn stuk eenigszins de kunst van het groepeeren der cijfers beoefend. Intusschen, wij prijzen het zeer, dat er in den laatsten tijd iets strenger wordt opgetreden. Verder worden in hot stuk van den heer v. B. twee school hoofden vrijwel tegen elkaar uitgespeeld. Nadat er eerst gezegd is, dat het ongeoorloofd verzuim bijna uitsluitend op school O voorkomt en daarvan op school B nagenoeg geen sprake is, wordt aan het slot gezegd, dat de onderwijzers er veel tot kunnen bijdragen om het verzuim te doen verminderen door, zoodra er esn leerling ontbreekt, de ouders er onmiddellijk mee in kennis te stellen en »aan te dringen op schoolkomen". Verder heet het, dat op school B de ouders aanstonds van het wegblijven hunner kinderen worden onderricht en dat daardoor veel succes wordt verkregen. Wij willen niets afdingen op den ijver van het Hoofd van school B, die is boven onzen lof ver heven, en als hij er kans toeziet al die aanmaningen aan nalatige of onwetende ouders te verzenden, dan loven wij dit zeer, maar aan den anderen kant vinden wij toch dat men het daarop niet mag laten aankomen, en kunnen wg ons ook zeer goed voor- FEUILLEÏOl, Het SASYLGË-HGTiL Naar het Engelseh, van Arnold Bennett. XXIII. wat eb verder in den kelder gebeurde. »Wel vader", zei Nella tegen haar verbaasden ouden heer, »u mocht er u wel eerit van overtui gen, dat u den waren Jozef voor u hebt, voordat u gebruik maakt van al uw ipierkracht. Ik geloof heusch, dat u mijn sleutelbeen gebroken hebt". Zij wreef haar schouder met een grappig-pijnlijke uit drukking op haar gezicht en richtte zich dan ge heel op. De rok van haar donker grijs kostuum was vuil en gescheurd en de anders zoo keurig gekleede Nella zag er nu alles behalve netjes uit. Werktuigelijk streek ze haar japon een beetje glad en bracht ze haar kapsel wat in orde. »Goeden avond, juffrouw Racksole", zei Felix Babylon met een vormelijke buiging, »dat is een onverwacht genoegen". Felix verloor nooit, b|j geen enkele gelegenheid, zijne keurige salonmanieren. »Mag ik ook vragen wat ge in mijn wijnkelders uitvoert, Nella Racksole zei de millionair iet wat stijf. Hij vond het zeker nogal vervelend, dat hg zijne dochter voor eeue misdadige had ge stellen, dat een ander Hoofd der school vindt, dat dit absoluut niet tot zijn werkkring behoort. Ook sluit de wet zich nu eenmaal ni6t bij dit gebruik aan. Als er bijv. dienstkaarten bestondeD, die port vrij aan de ouders konden worden gezonden, zoodra een hunner kinderen afwezig bleef, zou het iets anders zijn, maar waar moet het Hoofd nu de boden vandaan halen, die het wegblijven aan de ouders boodschappen Inmiddels constateeren wij gaarne, dat de arrondissements-schoolopziener met ons het groot schoolverzuim in Goes zeer betreurt. Hij is de man, die er het meest toe kan bij dragon, dat de Leerplichtwet tot haar recht komt en daarom durven wij verbetering van den toestand hopen. Gaarne zouden wij in zijn stuk nog gelezen hebben, hoe de heer v. B-. denkt over de wenschelijkheid, dat onze Gemeenteraad gebruik make van do macht, hem toegekend bij art 15 der Leerplichtwet. Het andere stuk is van het Hoofd van school B en luidt als volgt Mijnheer de Redacteur 't Zij mij vergund eene rectificatie te geven ran de cijfers omtrent het schoolverzuim op school B, door U medegedeeld in de Qoesche Courant van 15 October. Die cijfers toch bevatten het verzuim wegens ziektegodsdiensthuiselijke feestjes, weer en wegen en overige verschoonbare redenenverzuimen, die volgens de wet niet als strafbaar in rekening mogen ge bracht worden. Om een juist oordeel te vellen over het onge oorloofde, dus strafbare verzuim op school B, zal ik naast elkaar plaatsen voor de maanden Septem ber 1902 tot Augustus 1903 het product van het aantal leerlingen en van het aantal schooltijden in elke maand en het aantal strafbare verzuimen September 1902 16146 en 13 October 18630 en 1 November 16433 en 6 December 12450 en 1 Januari 1903 16440 en 62 Februari 16400 en 19 Maart 17716 en 21 April 11200 en 8 Mei 15785 en 17 Juni 14976 en 54 Juli 17910 en 39 Augustus (vac.) 2328 en 7 cijfers bewijzen duidelijk, dat op school B zoo goed als geen strafbaar verzuim voorkomt. Hoogachtend UEd. dw.dn., A. VAN SCHELVEN, hoofd van school B. Den geachten inzender zij opgemerkt, dat wij het getal strafbare verzuimen op school B ook in ons vorig artikel hadden opgegeven. Wij hebben toen zelf de aandacht gevestigd op het groote verschil dezer rubriek op school B met die van school C. Intusschen hebben wij bovenstaand staatje hier ten genoege van dhr. v. S. nog wel eens willen op nemen. Maar eene rectificatie mag het niet heeten, wel eene aanvulling. Wij hebben in ons artikel echter niet alleen het strafbare schoolverzuim op het oog gehad, maar het schoolverzuim in het algemeen. houdendaarbij kwam, dat Racksole niet graag verbaasd was en dat was hij nu in bizonder hooge mate en eindelijk vond hij het alles behalve aan genaam, dat een vreemdeling Nella in die houding had aangetroffen. s>Dat zal ik zeggen," zei Nella. »Ik had nog al lang in mijn kamer zitten lezen. Ik hoorde het buiten half één slaan, legde mijn boek neer en ging op het balkon een luchtje scheppeD, voordat ik naar bed ging. Ik leunde over de balustrade heen u weet zeker wel, dat ik nu mijn kamer op de derde verdieping heb en keek naar bene den naar het kleine pleintje, dat de muur van het hotel van Salisbury Lane scheidt. Ik vond het nogal vreemd, dat ik opeens een gestalte over dat plein zag sluipen. Ik wist, dat er aan dien kant van het hotel geen ingang is en daarenboven dat pleintje ligt vijftien a twintig voet lager dan de straat. En das bleef ik naar beneden kijken. De gestalte kwam heel dicht bij den muur en ver dween dan uit mijn gezichtslijn. Ik leunde zoover ik kon over de balustrade heen, maar ik kon hem niet zien. Ik hoorde hem echter wel." »Wat hoordet ge dan vroeg Racksole snel. »Het was een geluid alsof er gezaagd werd," zei Nella, »en het duurde een heolen tijd wel bijna een kwartier denk ik het was een knar send geluid." »Maar waarom hebt ge mij dan niet gewaarschuwd of iem»Dd anders uit het hotel?" vroeg Racksole. Sprekende cijfers. Onder dit opschrift bevat de Prov. Gron. Ct. een opstel over de rijksuitgaven, geraamd voor 1904. De vermoedelijke schrijver, de Leidsche hoogleeraar Oppenheim, vindt het tekort op de inkomsten, waar mede het budget voor 1904 zijne intrede doet en vooral de groote stijging, die de uitgaven opnienw "fertoonen, zeker niet zonder zorg. Er is, zegt hij, eene zuinigheid, die de wijsheid bedriegt en op zichzelve is toeneming van uitgaven nog volstrekt geen bewijs dat de staat of de ge meente op te groote voet leeft en in zijn finan- cieelen toestand wordt bedreigd. Het stelselmatig honden van de handen op den zak, opdat het to taal bedrag der uitgaven binnen zekere, van te voren gestelde perken blijft besloten, is ganschelijk niet eene altijd verstandige politiek. Alles komt aan op aard en karakter der uitgaven. En nu is, uit dit oogpunt beschouwd, het beeld dat de staats- begrooting voor 1904 vertoont minder opwekkend. Want het zgn alweder de oorlogsuitgaven, die voor een goed deel do schuld van de stijging dragen. Rekent men de meerdere kosten van voeding niet mede, die voortspruit uit de, in de memorie van toelichting tot de begrooting van oorlog geconsta teerde, »buitengewone duurte der levensmiddelen," dan is toch nog voor oorlog in 1904 weer een millioen meer noodig dan in 1903. En dat is niet te verklaren uit de voorgenomen herziening der officiers-traktementen waarlijk geen weelde als men bedenkt dat de officiersloopban tot het 38ste levensjaar een inkomen van ten hoogste veertien honderd galden en daarna tot den negen-en-veer- tigjarigen leeftijd van ƒ2000—ƒ2200 in uitzicht steltwant de daardoor teweeggebrachte verboo ging van ruim twee ton wordt door mindere raming voor andere onderdeelen meer dan ten volle gedekt. Neen dat oorlog weer meer dan een millioen ge stegen is, moet vooral worden verklaard uit de gewijzigde militiewet, van welke het de onvergan kelijke eer is dat zg ons den persoonlijken dienst plicht gebracht heeft, maar die voor het overige blgkt een bij uitstek duur paard te zijn. Het eindcijfer voor oorlog is ruim zes en twintig en een half millioen. Voeg daar voor marine bij een groote zeventien millioen ook al weer een half millioen meer dan voor 1903 en ge blijft niet ver beu eden de vier en veertig millioen voor deze beide departementen. Vier en veertig millioen dat is meer dan een vierde van al de inkomsteD des rijks en precies een vierde van de totale uitgaven voor den gewonen dienstEn wij zgn nog niet aan het eind. Millioenen zijn nog noodig voor »snelvuurkanonnen", op de aanschaffing waarvan bij de gedane ramingen niet eens nog is gerekend, maar die daarom niet minder zeker hun geldelijk gewicht op het budget van nog menig komend jaar zullen drukken. In de stijging, die de oorlogsbegrooting en in mindere mate ook die voor marine steeds door te aanschouwen geeft, zit het venijn. Wat beteekent tegenover eene vermeerdering in zulk oen omvang van deze improductieve uitgaven, eene verhooging van een half millioen voor het onderwijs, van twee ton voor kansten en wetenschappen? Wat de door hoogere baten overtroffen wordende meerdere kosten voor postergen en telegrafie? De oorlogsuitgaven zijn en blijven de zwarte vlek, de verlammende factor. Zoolang daartegen geen dam wordt opge- »Ja, dat weet ik zelf niet, vader", antwoordde zij vriendelijk. »Bet begon mij te interesseeren en dus nam ik me voor het zelf te onderzoeken. Nou, zooals ik zei, meneer Babyion", vervolgde zij, ter wijl zij zich met een allerbekoorlijkst glimlachje tot Felix wendde; »ik hoorde dat geluid een heelen tijd. Eindelijk hield het opde gestalte kwam weer te voorschijn, stak bet plein over, klom op de een of andere manier over den muur en verdween in de Salisbury Lane. Het was op zekere hoogte eene verademing voor me, want ik wist nu, dat hij niet in het hotel bad ingebroken'. Hij liep heel langzaam de Salisbury Lane uit. Er kwam een politie agent aan. Ik hoordo hem goeden avond zeggen tegen dien agent en hem om een lucifer vragen. De agent gaf hem een lucifer en de ander stak een cigaret op en liep verder. Als u uw hals uitstrekt kunt u van uit mijn raam de rivier zien. Ik zag dat de man naar het water liep, over bet muurtje heenboog en tegen iemand scheen te praten. Dan liep hij voort in de richting van Westminster en zag ik hem niet meer. Ik wachtte nog oen paar minuten op hem, maar hij kwam niet terug en dus vond ik, dat het tijd werd om eens een onderzoek in te stellen naar de zaak. Ik ging onmiddellijk naar beneden, liep het hotel uit, Salisbury Lane in en keek over het muurtje. Aan den anderen kant stond een ladder tegen dien muur, op welke manier het niets waard was om er over te klimmen en op het plein te komen. Ik was vreeseljjk bang, dat richt en de bouwmeester, die dezen zoude moeten aanbrengen schijnt niet te vinden zal het met alle andere voorzieningen, ook met de sociale wet geving, den slakkengang moeten blijven gaan. GOES, 19 Oct. 1908. Tot hulpbesteller aan het postkantoor alhier is uit de ruim twintig sollicitanten benoemd dhr. ff. L. Frenks. De uitvoerende commissie van het propaganda- comité voor Zeeland van den »Christ. Nationalen Werkmansbond", heeft onlangs aan de verschillende afdeelingen van den Bond in onze provincie een concept-reglement, gezonden voor een tegen 1 Januari 1904 te vormen Provinciaal Comité, welke concept bepalingen nu zijn goedgekeurd. Het doel van het comité is»de krachten van den Bond in het algemeen en van de Zeeuwsche afdeelingen in het bijzonder te verhoogen door nieuwe afdeelingen te stichten en de samenwerking te bevorderen." Hierbij wordt gedacht aan het geven van advies het verspreiden van de noodige kennis van sociale vraagstukken; het vestigen van een christelgk oordeel over wanverhoudingen en over gewenschte ver beteringen van algemeenen of van plaatselijken aard de regeling van gemeenschappelijke fondsende voorbereiding van een zoo mogelijk jaarlijks te houden Zeeuwscben Bondsdag enz. Vanwege de afdeeling Goes zullen in dit comité zitting hebben de heeren L. de BesteAl. ffoogesteger en P. Wessels. Sedert het bestaan van het propaganda-comité zijn 9 nieuwe afdeelingen van den Bond bijgekomen en zijn er tot heden in Zeeland 12 afdeelingen wat Zuid- en Noord-Beveland betreft is er een af deeling gevormd te Nisse, Hoedekenskerke, Hein- kenszand en Wissekerke. Met de tijdeljjke waarneming van het grens- kantoor der dir. bel. en acc. te Bath is met ingang van 31 October a. s. belast de surnumerair J. W. Roskes uit de directie Middelburg. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Ct. De binnenvisscherij, die in ons gewest alleen uitgeoefend wordt in de talrijke waterleidingenen de zoogenaamde »kreken", dit zijn overblijfsels van de stroomen of vaarwaters in de ingedijkte polders, heeft gedurende het gansche jaar zeer slechte uit komsten gegoven, zoodat op de buitenlandsche markten slechts zeer weinig visch kon verhandeld worden. De gure zomer is aan deze vangst zeker niet vreemd, maar zonderling mag het wel genoemd worden, dat in de laatste dagen, ondanks het gure weer, opeens groote verandering is gekomen, zoodat in de fuiken van de palingvisscbers aanzienlijke voorraden aanwezig bleken. Waar het kruisnetvis- schen verre beneden het middelmatige bleef, geven de fuiken opeens veel betere uitkomsten. In één net 30 a 40 K.G. paling bleek geen uitzondering. De meeste visch wordt aan leurders verkocht en vindt voornamelijk naar Antwerpen aftrekdeze vischvangst bepaalt zich overigens alleen tot paling, daar zoetwatervisch in de brakke wateren geen teeltplaats vindt. Kruger en Steijn. Omtrent de twee Presidenten der voormalige Zuid-Afrikaanscho republieken leest or iemand zou aankomen en mg op keeterdaad betrappen, maar dat gebeurde niet en dus kon ik er over klimmen ik scheurde alleen mijn rok maar. Ik stak op mijn teenen het plein over en zag, dat er in den muur dicht bij den grond en bijna in eene rechte lijn onder mijn venster een ijzeren roostor was, dat een voet bij veertien duim groot was. Daar er geen ander ijzerwerk in de buurt was, vermoedde ik, dat de geheimzinnige bezoeker aan dat rooster had zitten zagen. Ik trok er eens flink aan en was niets verbaasd, dat ik het heele ding er uit trok, zoodat er pre cies genoeg ruimte was om er door te kruipen. Ik besloot daartoe, maar nu wilde ik wel, dat ik het niet gedaan bad. Ik weet niet of u wel eens ooit geprobeerd hebt om met een rok aan door een nauw gat te kruipen, meneer Babyion. Hebt u dat wei eens gedaan »Dat genoegen heb ik nooit gehad," zei de kleine Felix, terwijl hij neerboog en in gedachten een flesch wijn opnam, die dicht bg hem lag. »Non, dat is een geluk voor u," zei de onver stoorbare Nella. >Drie minuten lang dacht ik, dat ik zou stikken in dat gat met de eene helft van mijn lichaam er in en de andere er buiten. Met ont zaglijk veol moeite gelukte het me zelf er door te hijschon en kwam ik meer dood dan levend in dezen merkwaardigen kelder terecht. Dan bedacht ik, wat ik vervolgens zou doen. Zou ik wachten tot de geheimzinnige bezoeker terug kwam en hem

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1