1903. N". 122. Donderdag 15 October. 90sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 9(25. Afzonderlijke nommerB 5 cent. Inzending van adverteniiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkbns. De NOVEMBER-VEEMARKTEN TE GOES zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdagen den 10, 17 en 24 van die maand. Goes, den 12 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat de betaling der plaats vervangers bij do Brandweerte beginnen met 1 Januari 1904, NIET meer zal bedragen tien gulden, maar in het vervolg vijf gulden en wel tengevolge van de invoering van verletgeld bij oefeningen of brand. Zjj die wenscben als plaatsvervangers op t9 treden moeten daarvan aangifte doen ter secretarie vóór 1 November a. 8. De personen, die gedurende dit jaar als plaats vervanger zijn opgetreden of zich reeds vroeger daarvoor hadden beschikbaar gesteld, moeten opnieuw aangifte doen ter secretarie. Goes, 14 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Schoolverzuim. Herhaaldelijk werd door ons in den laatsten tijd do klacht vernomen, dat bet met het schoolverzuim hier in Goes erger gesteld is dan vóór het invoeren der Leerplichtwet. Wij hebben hier natuurlijk niet het absolute, maar het relatieve, het ongeregeld schoolverzuim op het oog. En aangezien op de meeste plaatsen in ons land de Leerplichtwet juist zoo zegenrijk werkt ten opzichte van dit school verzuim. kwam de gedachte bij ons op, of soms plaatselijke of andere toestanden in Goes van in vloed zouden kunnen zijn in deze materie. Derhalve hebben wij ons naar eenige heeren begeven, die ons op dit stuk kenden inlichten en met de meeste bereidwilligheid hebben zij ons enkele cijfers ge geven cijfers, die in al hun nuchterheid de droeve waarheid verkondigen van hetgeen ons ter oore was gekomen. Droeve waarheid, zeggen wijimmers, dit school verzuim is niet alleen ten nadeele van de kinderen, die het verzuim plegen, maar ook van hen, die getrouw de school bezoeken, want al het herhalen, dat de verzuimers noodig maken, kost tijd, die zoodoende aan de getrouwe bezoekers ontstolen wordt. En de onderwijzer, die bij dat alles zijn geduld *weet te houden, zijn ambitie kan bewaren, mag aanspraak maken op ons respect, hij moet soms meer dan gewoon mensch zijn. Gaat men de statistiek der ongeoorloofde ver zuimen na op school C alhier gedurende het laatste jaar, dan ziet men, dat in September 1902 hebben plaats gehad 916 ongeoorloofde verzuimen of 10,2 pet., voor October zijn deze cijfers 1221 of 12 pet., voor November 1141 of 12 pet., voor December 31 FEUILLETON Het BABY10N-H0TEL Naar het Engelsah, van Axnold Bennett. »Wel, meneer Babyion," zei Racksole, »van alle menschen ter wereld is u degeen, dien ik het liefst zou ontmoet hebben." j>TT vleit mij," zei de kleine verengelscbte Zwitser. »Neen, dat doe ik niet," antwoordde Racksole, »dat is mijn gewoonte niet, evenmin als het de uwe is. Ik wou heel graag een lang gesprek met u hebben en kjjkdaar zijt go. Waar komt u opeens vandaan >Ik kom uit Lausanne," zei Felix Babylon. »Ik was daar klaar, ik had niets anders te doen en ik begon heimwee te krijgen. Ik verlangde naar Lon den en dus ben ik hierheen gekomen, zooals u ziet," en bp hief de reistasch op. »Een tanden borstel, een scheermes, twee pantoffels Hij lachte. »A1 voortloopende dacht ik er over na, waar ik onderdak zou komen, ik Felix Babylon zonder tehuis in Londen »Ik zou Ti raden uw intrek te nemen in het hotel Babyion," zei Racksole, terwijl hij ook lachte, »bet is een goed hotel en ik ken den eigenaar persoonlijk." 751 of 11 pet., voor Januari 1903 1142 of 12,4 pet., voor Februari 1209 of 13,2 pet., voor Maart 1493 of 14,8 pet., voor April 1031 of 16 pet., voor Mei 803 of 10 pet., voor Juni 975 of 12,6 pet., voor Juli 950 of 11 pet. en voor Augustus (ged. vacantie; 97 of 8,6 pet. Op school B bedroeg in September 1902 het aantal verschoonbare verzuimen 596, dat der straf bare 13; in October waren die eijfer3 927 en 1, in November 901 en 6, in December 764 en 1, in Januari 1903 1057 en 62, in Februari 1109 en 19, in Maart 927 en 21, in April 431 en 8, in Mei 641 en 17, in Juni 782 en 54, in Juli 463 en 39 en in Augustus (ged. vacantie) 83 en 7. Dat de rubrieken van het strafbaar verzuim op beide scholen zooveel verschillen, kan hierin liggen, dat de hoofden niet dezelfde opvatting hebben van »strafbaar", maar in elk geval het verzuim, ge oorloofd en ongeoorloofd, is onrustbarend Een der artikelen der Leerplichtwet, die het ver zuim bier in Goes bet meest in de hand werken, is art. 13, waarin bepaald wordt, dat ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van land bouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij door den arrond.-schoolopziener voor kinderen, die in de laatste zes maanden, voorafgaande aan de aanvrage, de school geregeld hebben bezocht, jaarlijks voor ten hoogste zes weken, ongerekend de vacantiën, kan worden vergund de school tijdelijk niet te be zoeken. Van dit artikel wordt in Goes veel gebruik en, naar het ons voorkomt, van de zijde der ouders ook veel misbruik gemaakt. Want de personen, die toepassing van dit artikel aanvragen voor hunne kinderen, doen dit ni6t al tijd in den tijd, dat er veldarbeid wordt verricht, zij doen het veelal bij veertien dagen tegelijk, in de meest verschillende maanden van het jaar en door de kinderen wordt dan soms alles behalve arbeid verricht in of voor de bedrijven van land bouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij. En toch zegt art. 14 sub 2 duidelijk dat, indien er gegronde reden is om te vermoeden, dat van de vergunning geen gebruik zal worden gemaakt voor bet doel, in het eerste lid van art. 13 om schreven, de vergunning wordt geweigerd. Daarom is het verleenen van deze vergunningen opgedragen aan den arrondissements- en niet aan den districtsschoolopziener, omdat de in te dienen aan vragen een meer beperkten kring betreffen, waarin de arrondissementsschoolopziener geacht mag wor den met de lokale toestanden goed vertrouwd en tot het beoordeel en der aanvragen beter in staat te zijn. En mocht hij zichzelf in een of ander geval niet te goed vertrouwen, welnu, dan zijn de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs of het college van Burgemeester en Wethouders daar om hem van advies te dienen. Dat echter de vergunning wordt verleend aan een kind, dat gedurende de laatste zes maanden de school niet geregeld heeft bezocht, is met het oog op art. 14 sub lo. in het geheel niet te verdedigen. Gemakkelijker zou het werk, wat de te verleenen vergunningen betreft, den arrondissements-school- opziener worden gemaakt, aan het geregelde van het onderwijs zou het ten goede komen en veel misbruik, dat nu van art. 13 wordt gemaakt, zou gemakkelijk kunnen worden voorkomeD, indien onze Gemeenteraad gebruik zou willen maken van de macht, hem toegekend bij art. 15 der Leerplichtwet, »Nogal duur, niet zei Babyion. »Voor u is de prijs een halve kroon per week," antwoordde Racksole. >Vindt u dat goed »Ja zeker", zei Babyion en voegde er dan bij >u is wel goed, meneer Racksole". Zij wandelden samen terug naar het hotel. »Ztjn er veel gasten vroeg Felix Babylon. »Dat gaat nog al", zei Racksole, zichzelf zooveel als hij kon het air van een hotelier van beroep gevend. »Ik geloof, dat ik met den gewonen win kelier kan zeggen, dat als er iets gaande is, het bij mij gebeurt. Van avond zitten alle gasten op bet terras het is zoo vreeselijk warm eD er wordt ongeloofelijk veeLps gebruikt, bijna zooveel alsof Londen New-York was". »Laat ik u in dat geval een sigaar aanbieden", zei Babyion beleefd. »Ik heb de mijne nog niet op". »Daarom wilde ik u juist een andere sigaar aan bieden. Een sigaar als de uwe moet nooit gerookt worden in de omgeving van het hotel Babyion, zelfs niet door den eigenaar van dat hotel en vooral niet als de gasten bij elkaar zitten. De rook van zoo'n sigaar zou den ondergang van elk hotel met zich sleepen". Theodore Racksole stak lachend de Rotschild Ha vanna op, die Babyion hem gaf en zij betraden arm in arm het hotel. Maar nauwelijks hadden zp de stoep beklommen of de kleine Felix werd aan alle waarbp bepaald wordt, dat hij bevoegd is bij ver ordening den tijd te regelen, binnen welken, met uitsluiting van de overige tijden van het jaar, de vergunningen, bedoeld in het eerste lid van art. 13, kunnen worden verleend. De wetgever heeft het maken van zulk een ver ordening niet verplichtend gesteld, omdat bij van de regeling weinig goeds verwachtte, indien men overging tot het maken van voorschriften zonder de behoefte aan voorziening zelf in het minst te gevoelen. Eén enkele blik in de staten van schoolverzuim zal den Gemeenteraadsleden echter het noodzakelijke van zulk een verordening voor Goes doen inzien. Ook is het noodig, dat streng de hand worde ge houden aan art. 21 der wet, waarbp bepaald is, dat de arr. schoolopziener, wanneer hem is opge geven, dat van eenigen leerling geen geregeld school bezoek heeft plaats gevonden, zonder dat verlof is verleend, of eene andere reden het verzuim wettigt, den aansprakelijken persoon zoo spoedig mogelpk schriftelijk aanmaant, om in het vervolg aan de hem bij de wet opgelegde verplichtingen te voldoen. Het moet dan niet kunnen voorkomen, dat bijv. ouders, door een onderwijzer attent gemaakt op het wegblijven van bun kind uit de school, kunnen ant woorden »ik weet van niets." En eindelijk als eene aanmaning heeft plaats gehad, eene waarschuwing tot nalatige personen is gericht en ten slotte hun eene aanzegging is geschied, dat nu bp volgende overtreding de tusscbenkomst van den strafrechter zal worden ingeroepen, dan is het te wenschen, dat deze laatste niet al te clement moge zijn. Deze laatste verzuchting komt ons uit de pen naar aanleiding van eene statistiek inzake vonnissen wegens het overtreden der Leerplichtwet. In de maanden September tot en met December 1902 zpn er, volgens de uitspraken van het Kantongerecht te Goes, zooals deze in dit blad worden vermeld, twee personen in Goes veroordeeld wegens over treding dier wet, terwijl vijf personen in dat fijd- vak werden vrijgesproken. En dit bij zooveel ver zuim Hartelijk is het te hopen, dat alleD, die bij deze zaak betrokken zijn, hunne uiterste krachten in spannen om eene goede uitvoering van de Leer plichtwet mogelpk te maken dan zal men ook hier te Goes, evenals op zoovele andere plaatsen, hare zegenrijke werking ondervinden. GOES, 14 Oct. 1903. Gisteravond werd door de werklieden-ver- eeniging »Eigen hulp" alhier de gewone driemaan- delijksche vergadering gehouden. Uit het verslag, op die vergadering uitgebracht, bleek o. a. dat gedurende het derde kwartaal was ontvangen f 339,35 en uitgegeven f189,01, zoodat er een voordeelig saldo was ontstaan van f 150,34, waardoor htttotaal der in kas zijnde gelden was gestegen tot f2817,71. Aan 19 personen was uitkeering wegens ziekte ver strekt tot een gezamenlijk bedrag van f169. In het ledental was bijna geen verandering gekomen het bestond uit0. September uit 234 personen. Bp de verkiezing van vier bestuursleden, ten gevolge van periodieke aftreding, werden dhrn. A. Engelvaart en J. de Keijzer herkozen, terwijl in de plaats van dhrn. L. Glerum en D. CSeller, die verzocht hadden niet meer in aanmerking te komen, kanten begroet. Hij scheen er populair te zijn ge weest onder zijne vaste gasten. Eindelijk bereikten zij de kamer van den directeur, waar Babyion ont haald werd op een kuiken en Racksole hem vlijtig hielp bij het leegdrinken van een flesch Heidsieck Monopole. Carte d' Or. »Dat kuiken is bijna volmaakt gebraden," zei Baby Ion. »Het is een prachtige reclame. Maar waarom hebt ge het in 's hemels naam aan den stok gekregen met Rocco, beste Racksole >Hebt ge dat al gehoord »A1 gehoord Maar beste vriend het heeft in alle kranten gestaan. Sommige bladen voorspelden, dat het hotel Babyion binnen een half jaar zou moeten opdoeken, nu Rocco er niet meer was. Maar ik wist wel beter. Ik wist, dat ge een goede reden moest gehad hebbeD om Rocco zpn ontslag toe te staan en dat ge van te voren al schikkingen ge troffen badt om u een plaatsvervanger te verzeke ren." »Neen, dat had ik eigenlijk niet", zei Theodore Racksole ietwat spijtig, »maar gelukkig hebben we in onzen tweeden sous-chef een kunstenaar gevon den, die alleen door Rocco overvleugeld wordt. Maar eigenlijk was dat een buitenkansje." »Maar waarom hebt ge het met hem aan den stok gehad »Ik heb het niet met hem aan den stok gehad' Op een goeden nacht ontdekte ik, dat hij in de werden gekozen bij eerste stemming dhr. J. M. Bartelse en bij herstemming dhr. Ai. Krijger. Met ingang van 1 November a. s. is aan den kommies te water le klasse G. Roelants te Hansweerd, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'b rijks dienst verleend. De kommies te water 2e klasse T. van Dijk bij de ambulante recherche (2de afdeeling) iB met dien datum verplaatst naar Hans weerd. Eveneens met ingang van 1 Nov. a. s. is tot com mies-ontvanger te Glane (Overijssel) benoemd dhr. N. van der Wallthans in gelijke betrekking te Bath. Bij de gisteren te Hulst (6254 kiezers) ge houden stemming ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten (vacature-mr. J. G. van Deinse) 2pn uitgebracht 4165 stemmenvan onwaarde waren 153 stommen. Zij waren aldus verdeeld de beer Van Alphen 64 de beer Dregmans, a.-r., 1179 de heer Dumoleijn, r.-k., 1831 en de heer Vogelvanger lib., 938 stemmen. Herstemming dus tusscben de h.h. Dregmans en Dumoleijn Met ingang van 20 dezer is benoemd tot commies bij de Rijksbelastingen J. Beaufort te Heinkenszand standplaats Maastricht. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1903, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1902, door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. 1903. 1902. Directe belasting f 2,388,854 f 2,358,777 Rechten op den invoer - 964,190 - 922,522 Accijnzen- 4,900,183 - 4,811,501 Waarb. en bel. der gou den en zilveren werken - 30,929 - 30,774 Indirecte belasting - 2,007,114 - 1,762,700 Domeinen- 65,093 - 67,620 Posterijen- 1,005,503 - 981,721 Rijkstelegraaf - 215,800 - 226,430 Staatsloterij - 17,122 - 17,027 Aktev.jachtenvisscherp - 15.089 - 13,738 Loodsgelden - 199,415 - 185,276 Totaal f11,809,296 f11,378,090 De opbreDgst over de eerste negen maanden van 1903 bedroeg f 105,467,048, tegen f 101,945,980 over hetzelfde tijdvak van 1902. Aan bet betrokken departement is men druk bezig met de voorbereiding van de ontworpen be treffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Volgens het Hbl. is bij het onderzoek van het voorstel tot wijziging van de Militie wet in de af- deelingen van de Tweede Kamer, met name op het stuk van den diensttijd, tegenstand gebleken van meer dan één zijde der Kamer. Het verzet heeft zich o. a. ook in niet zoo heel geringe mate onder de katholieken geopenbaard. Het Vad. deelt mede dat een ontwerp van de ongevallenwet voor Noordzee-visschers aan bet de partement van binnenlandsche zaken in gereedheid is gebracht. In den loop dezer week zal het om ad vies gezonden worden aan het college voor de zee- visscherp. statie-slaapkamer bezig was een lijk te balsemen »Wat riep Babyion bijna luidkeels. »Hij was bozig een lijk te balsemen in de statie slaapkamer," zei Racksole zoo kalm mogelpk. De twee mannen keken elkaar strak aan en dan vulde Racksole Babylons glas nog eers. »Vertel me dat eens," zei Babyion, terwijl hij op zpn gemak in zpn stoel achterover leunde en een sigaar opstak. En daarop vertelde Racksole hem de heele pro zaïsche geschiedenis. Hot was een lang en inge wikkeld verhaal en het duurde bijna een uur. Gedurende dien tijd bracht de kleine Felix geen woord uit, vertrok geen spierzijne kleine cogen tuurden strak door de rookwolken. De klok op den schoorsteenmantel sloeg twaalf uur. »Ge hebt me verteld, dat die Sampson Levie vandaag op audiëntie zou gaan bij prins Eugen, maar het resultaat van die audiëntie hebt ge me Diet meegedeeld," zei Babylon. »Omdat ik het niet weot. Maar morgen zal ik er zeker achter komen. Intusscben ben ik er vast van overtuigd, dat Levie geweigerd beeft prins Eugen het millioeD te verschaffen. Ik heb redenen om te gelooven, dat het geld ergens anders uit geleend is." »Hm zei Babyion en voegde er dan achteloos bp >ik ben niets vorbaasd over dat stelsel om door de badkamer in de statieslaapkamer te spionneeren."

Goessche Courant | 1903 | | pagina 1